Tuitert staat weer met niets PZC Ook Heerenveen legt achilleshiel Ajax bloot Doen alsof je gek bent en doorgaan Tranen van geluk na tranen van verdriet bij Smit Laurens van Lieren vierde in Mechelen FC Groningen gaat al glijdend naar zege NAC Breda ontslaat trainer Ton Lokhoff 23 De geplaatsten voor de Spelen Schaatser mist na Winterspelen in Salt Lake nu ook Turijn zaterdag 31 december 2005 door Peter van der Hulst HEERENVEEN - Ingrid Paul en Gretha Smit hielden het niet droog. De wijze waarop Smit gisteren plaatsing voor de Olympische Spelen afdwong, was geheel conform haar voorbereiding: met horten en stoten. Team Telfort teerde dit seizoen vooral op de successen van Stefan Groothuis en Remco Olde Heuvel. Groothuis werd op de 1000 meter van Salt Lake City twee de, in Inzeil volgde nog een derde plek. Alle aandacht ging toen uit naar Remco 01de Heuvel. Hij zegevierde op de kilome ter, maar kwam in Heerenveen drama- Vrouwen. 500 meter: Marianne Timmer, Annette Gerritsen. On zeker: Sanne van der Star, Ma rieke Wijsman. 1000 meter: Ireen Wüst, Timmer, Gerritsen. Skate-off: Paulien van Deute- kom tegen Barbara de Loor. 1500 meter: Wüst, Van Deute- kom, Renate Groenewold. Onze ker: Wieteke Cramer. 3000 me ter: Wüst, Groenewold, Moniek Kleinsman. 5000 meter: Carien Kleibeuker, Groenewold, Gret ha Smit (alleen bij drie start plaatsen). Mannen. 500 meter: Jan Bos, Be- om Nijenhuis, Erben Wenne- mars. Onzeker: Gerard van Vel de, moet mogelijk een skate-off rijden tegen Jacques de Koning. 1000 meter: Bos, Wennemars, Nijenhuis, Stefan Groothuis. 1500 meter: Bos, Wennemars, Sven Kramer. Skate-off: Rhian Ket tegen Simon Kuipers. 5000 meter: Carl Verheijen, Kramer, Bob de Jong. 10.000 meter: Ver heijen, Kramer, De Jong. Timmer krijgt slaag van Wüst HEERENVEEN - Ze is pas 19 en start op de Olympische Spe len op zeker drie afstanden. Ir een Wüst verbaast iedereen. Wüst is als schaatsster sterk, sta biel en voor niemand bang. Ook niet voor Marianne Timmer, die ze gisteravond op de 1000 meter een pak slaag gaf. De schaats ster uit Goirle won het recht streekse duel. GPD tisch ten val. Daardoor mist hij met de te leurstellende Ralf van der Rijst de Spe len. De vier overige teamleden - Smit, Groothuis, Bob de Jong en Jan Bos - gaan wel naar Turijn. De ploeg van Paul het zich daarmee niet aftroeven door de andere grote teams van Jac Orie en Gerard Kemkers. „Als we drie startplekken zouden verdienen was dat heel goed, twee was oké, maar het zijn er zelfs vier." Een deel van het succes ligt volgens Paul in het feit dat de schaatsers als ploeg op treden. „We hebben een juiste afwisse ling tussen gestructureerd trainen en ont spanning. Ze hoeven niet in het gareel te lopen, maar voelen zich wel op het ge mak." De ploeg heeft geen dure truck met daarin fitnessapparaten. Krachttrai ningen worden gedaan in de schuur en op het land van oud-schaatser en boer Ids Postma. Voor de kerst had Paul haar teamgenoten uitgenodigd om kalkoen te komen eten. De schaatsers gedijen goed bij die aanpak. De no-nonsense tactiek betaalde zich uit in Thialf. De ploeggeno ten leefden mee met Olde Heuvel en gin gen uit hun dak bij het slotwoord van Smit. „Dat was het grootste struikelblok van allemaal. Ze moest op haar toppen rijden, terwijl het lijf niet topfit was. Er was zoveel druk vandaag", zei de emotio nele Paul. De ellende begon voor Smit al na het zil ver van in Salt Lake City. Bij de huldi ging liep ze een zware knieblessure op. Na een val in Collalbo viel door een zwa re hersenschudding haar vorige seizoen in duigen en in de zomermaanden volgde een bekkenblessure. Na haar rentree, be gin deze maand in Heerenveen, viel ze in de marathon van Groningen en kon ze weer een week verplichte rust bijschrij ven. „Het moest de laatste weken van zo ver komen", vocht Smit tegen de tranen. „Ik zag een tijd van 7.06 staan en dacht dat ik het niet had gered. Toen zag ik In grid juichen." Het was net genoeg om Mo niek Kleinsman te kloppen. De titel was voor Carien Kleibeuker, die afrekende met Renate Groenewold (tweede). GPD door Danny van den Broek HEERENVEEN - Voor zijn ge voel had hij de 1500 meter met de ogen dicht kunnen rijden, over de finish glijden en terug kijken op een perfecte race. Maar Mark Tuitert maakte giste ren al in de eerste bocht een fata le misslag en zag prompt zijn laatste kans op de Olympische Spelen in rook op gaan. Jan Bos (met zijn derde zege), Erben Wennemars en Sven Kra mer bezetten het podium en gaan naar Italië. De laatste was niet genomineerd en zal tijdens het EK allround in Hamar nog een keer een degelijke 1500 me ter moeten neerzetten, maar dat mag geen probleem zijn. Voor het vierde ticket biedt een ska te-off tussen Simon Kuipers en Rhian Ket uitkomst. Voor twee ex-olympisch kampioenen werd Turijn onbereikbaar. Gianni Romme werd elfde, Jochem Uyt- dehaage zevende. Het hoofd van Tuitert lag diep tussen de schouders. Uren na zijn fatale rit begreep de 25-jari- ge rijder van de Postcode Lote- rijploeg de wereld nog steeds met. Hij trachtte na elke zin de brok in zijn keel weg te slikken. Als dat even niet lukte, liet hij een indrukwekkende stilte val len en trok zijn muts maar weer naar voren en naar achteren. Beschermde status Kernvraag bleef of hij zich niet had moeten laten vallen toen hij de kussens gevaarlijk dichtbij zag komen. Met zijn bescherm de status van supergenomineer- de was hij dan verzekerd van een skate-off. „Zo ga ik een race niet in", sprak Tuitert met zach te verontwaardiging. „Ik ben een sportman. Je laten vallen ligt niet in mijn aard." Hoewel zijn voorseizoen geken merkt werd door twee valpartij en bij de World Cups van Calga ry en Salt Lake City, ging hij vol overtuiging de eerste bocht in. „Ik voelde me prima, maar in eens was mijn linkerschaats weg. Ik lag bijna in de boarding. Héél even flitste het door me heen: laat je vallen. Maar in een split second voel je weer grip. Gaan denk je dan. Vol gaan! Al les of niks! Keihard knokken! Het werd een heilloze missie. „Normaal profiteer je van een snelle eerste ronde. Kun je con solideren. Nu moest ik snelheid maken. Ik heb Jan Bos aan een mooie tijd geholpen, maar er zelf geen moer aan gehad. "Weer viel er een oorverdovende stilte. Net als vier jaar geleden (toen bij Tuitert de ziekte van Pfeiffer werd geconstateerd) mist hij de Spelen. Wat rest is een NK all round en misschien een WK all round. „Maar daar was het niet om te doen", sprak hij berus tend. „Ik wilde naar Turijn om die klote-Amerikanen klop te ge ven. Wat nu? Ik weet het niet. Ze hebben me verteld dat het de finitief over is, maar ik kan er nog niet bij met mijn gedachten. Misschien ga ik wel zuipen, gooi mijn schaatsen in de kast en ga skeeleren." GPD Uytdehaage en Romme wél naar het EK allround HEERENVEEN - De schaatsers Sven Kramer, Carl Verheijen, Jo chem Uytdehaage en Gianni Romme hebben zich gisteren bij het NK afstanden geplaatst voor het EK allround op 14 en 15 januari in Hamar. In een klas sement over de 1500 en 5000 me ter eindigden zij bovenaan. De kwalificatie voor het EK all round is met name voor Uytde haage en Romme van groot be lang. De twee oud-kampioenen plaatsten zich niet voor de Olym pische Spelen. De volgende race voor Rintje Ritsma, die het EK en de Spelen mist, is het NK all round over vier weken. GPD Italië is bezorgd om dopegebruik onder kinderen ROME - Italië is bezorgd om het dopinggebruik onder sportende kinderen. Een studie van het na tionaal gezondheidscentrum en het ministerie van Onderwijs wees uit dat zo'n 7 procent van de kinderen tot 16 jaar die mini maal één sport beoefenen, zich laat verleiden tot het gebruik van verboden stimulantia. Het onderzoek is verricht onder 14.000 scholieren. De Milanese krant II Giornale maakte de re sultaten van het onderzoek be kend. Kinderen gaven bijvoorbeeld aan groeihormonen en anaboli- ca te nemen. In Italië gaat jaar lijks 650 miljoen euro om in de dopinghandel. Ruim de helft daarvan gaat buiten het offi ciële circuit om. ANP/SID Moreel gesteund door Gianni Romme laat de zittende Mark Tuitert tot zich doordringen dat hij niet naar Turijn gaat. foto Catrinus van der Veen/GPD door Jop van Kempen HEERENVEEN - Op een veld dat slecht bespeelbaar was van wege sneeuwval sloot Ajax het seizoen af met een 4-2-neder- laag. De Amsterdammers blij ven vierde. Maar daarmee was ook al het positiefs gezegd. Ongeveer een uur voor het duel begon het in Friesland te sneeu wen en het hield niet meer op. Een oranje bal en twee mannen die de buitenste lijnen van het veld constant schoonhielden, konden niet voorkomen dat het duel zwaar leed onder het win terse weer. De spelers hadden moeite op de been te blijven en na rust rolde de bal slecht. Op de witte vlakte was daarom al leen vechtvoetbal mogelijk. Zoals ook FC Groningen (3-2) dinsdag aantoonde, is Ajax op fysiek vlak simpel af te troeven. Ook Heerenveen legde de achil leshiel van de Amsterdammers vakkundig bloot. Uit gevaarlijk aangesneden corners van Ugur Yildirim was eerst Georgios Sa maras trefzeker (35ste minuut). Even later maakte Klaas Jan Huntelaar met het hoofd zijn ze ventiende doelpunt (2-0) dit sei zoen voor zijn inmiddels voor malige werkgever. Na rust maakte invaller André Hanssen na een assist van Huntelaar de 3-0. Alweer uit een corner kopte Samaras de 4-0 binnen. Fopduik Voor Ajax scoorde Thomas Ver- maelen tien minuten voor tijd 4-1 tegen. In de 90ste minuut maakte Tomas Galasek uit een strafschop 4-2, nadat Juanfran in het strafschopgebied een fop duik maakte. De scheidsrechter liet zich in de luren leggen. Waar de sneeuw toch voor de no dige verkoeling zorgde, sloeg de vlam valk voor het einde nog in de pan. Na een lichte overtre ding op Juanfran kreeg Paul Bosvelt zijn tweede gele kaart. In de 89ste minuut moest de oud-Feyenoorder van het veld. Ook Ajacied Wesley Sneijder zag geel. Daardoor mist hij op 15 januari het duel met NEC. Met de nederlaag kwam voor Ajax een einde aan de goede reeks van vier competitiezeges. De ploeg gaat de winterstop in als vierde, met twaalf punten achterstand op PSV. Die klasse ring is ronduit teleurstellend. Ook vorig seizoen verloor Ajax in het Abe Lenstra Stadion (2-1). Het was het tweede duel van Blind en, na de 4-0-oorwas- sing tegen PSV, ook zijn tweede nederlaag als de nieuwe trainer van Ajax. Stropdas Het duel in Friesland betekende vorig seizoen de ommekeer van de slechte resultaten. Op de dag van de wedstrijd weigerde Blind de stropdas met de beroemde '1' te dragen en misschien daar door keerde het tij. Met louter zeges plaatste Ajax zich daarna nog voor de voorronde van de Champions League. Waar Ajax door het goede spel en die imposante zegereeks aan het einde van het vorig seizoen veel groeipotentie toonde, is het team van Blind in de eerste helft Verliezen is vreselijk. Vooral voor de topsporter in kwestie. Jaren lang toegewerkt naar dat ene moment waarop het móet gebeuren en dan ge beurt het niet. Drama in optima forma. Maar wél goed voor mooie televisie. Wat dat betreft was het deze week tij dens het olympisch kwalificatietoer nooi schaatsen weer smullen voor de liefhebbers van emo-tv. Heeft u bijvoor beeld Simon Kuipers voor de camera gezien nadat hij de rapste was tijdens de eerste 500 meter, maar zich vervol gens terug moest trekken vanwege een blessure en dus Turijn aan zijn neus voorbij zag gaan? De tranen stonden steeds op punt van doorbreken, maar hij sloot het gevecht tegen de waterlan ders uiteindelijk winnend af. Zelfs de ultieme poging van de NOS-verslagge- ver („En dan rest er maar een ding: hui len.") brak het verzet van Kuipers niet. Gretha Smit schoot na haar drie kilo meter wel vol. En goed ook. De Rou- veense had maanden van ellende ach ter de rug, leek net op tijd hersteld om zich te plaatsen voor de Spelen, maar kon het in Heerenveen niet bolwerken. Tja, toen kwamen alle emoties van het voorbije jaar er in een klap uit. Sneu. Maar wel vreselijk mooi. Zo waren er deze week nog veel meer verliezers in de schaatstempel in het Friese Haagje. Zoals Jochem Uytde haage, regerend olympisch kampioen vijf kilometer, maar op die afstand de grote afwezige in Turijn. En Rintje Rits- ma uiteraard. Al moet de mislukte mis sie in Thialf voor de Lemster schaatser vooral hebben gevoeld als een triomf tocht. De fans stonden op de banken en schreeuwden zich de kelen schor voor hun lieveling. Die op zijn leeftijd zo waar een persoonlijk record reed op de 5000 meter en daarmee nog knap vier de werd ook. Al was dat niet genoeg. Maar de meest vermakelijke verliezer van de week was zonder twijfel Gerard van Velde. Niet omdat hij het na zijn démasqué op de kilometer op een onbe daarlijk janken zette. Integendeel. Even was er de teleurstelling op zijn ge zicht, maar al snel feliciteerde de olym pisch kampioen van Salt Lake zijn te genstrevers die wel in hun opzet waren geslaagd. Om luttele minuten later voor de camera prachtige, ja zelfs wij ze, woorden te spreken. Gepokt en gemazeld door het (schaats) Erwin Koeman stapt naar rechter ROTTERDAM - Feyenoord-trainer Erwin Koeman is in november voor voetbalstadion De Kuip gepakt voor het rijden onder invloed. Koeman had volgens eigen zeggen zijn auto buiten de beveiligde zone van het stadion ge bracht in afwachting van chauffeurs die hem en zijn ge zin naar huis zouden brengen. Koeman had de chauffeurs ingehuurd omdat hij tijdens een diner te veel had gedron ken en niet zelf naar huis wilde rijden. Omdat onbevoegden geen toegang hebben tot de beveilig de zone, had Koeman zijn auto vijf meter buiten de poort gebracht. De trainer van Feyenoord zou volgens een blaas- test 0,8 promilage alcohol in zijn bloed hebben gehad. Maar hij zegt zich gecriminaliseerd te voelen en weigert de boete van 300 euro te betalen. Hij laat de zaak op 31 januari voor de rechter komen. GPD Tennisster Krajicek heeft primeur PERTH - Michaëlla Krajicek is de eerste tennisser die een beroep heeft gedaan op Hawkeye, het nieuwe hulpmiddel voor scheidsrechters. Hawkeye is een technologie die be paalt of een bal in of uit was. Krajicek deed een beroep op Hawkeye in haar singlepartij in de Hopman Cup in Perth. Ze betwistte een beslissing van de umpire, die de bal uit gaf. Hawkeye leverde het bewijs: de bal was uit. Toch won Nederland de play-off om deelname aan de B-groep. Peter Wessels en Krajicek versloegen China met 2-1. Wes- sels single en de dubbel leverden de punten op. ANP/RTR Tevez weer beste Latijns Amerika DEN HAAG/RIO DE JANEIRO - Carlos Tevez is voor de derde keer achtereen uitgeroepen tot beste voetballer van Latijns Amerika. Tevez (21) leidde Corinthians in zijn eer ste seizoen met twintig treffers naar de landstitel. 'Carli- tos' is de eerste die de prijs drie keer wint. GPD/RTR Willem II haalt duo buitenlanders TILBURG - Willem II heeft twee buitenlandse voetbal lers gecontracteerd. De Belg Tristan Peersman en de Fransman Mathieu Assou-Ekotto tekenden voor 2,5 jaar. Peersman komt over van Anderlecht. De 26-jarige doel man speelde al vier keer voor het nationale elftal. Midden velder Assou-Ekotto (27) komt van Standard Luik. ANP Henk de Velde stopt met zeezeilen ZWOLLE - Zeezeiler Henk de Velde stopt met recordpo gingen en gesponsorde zeereizen. Zijn jacht Campina, waarmee hij meermaals probeerde om de Noord te zeilen, wordt verkocht. In een simpele boot wil hij in 2007 naar eilanden in de Stille Zuidzee. De Velde zeilde drie keer so lo rond de wereld in een poging het snelheidsrecord rond de aardbol te verbeteren. Dat record haalde hij niet. GPD Nederlands trio niet in Dakar Rally LISSABON - Jan en Gerard de Rooy en Hans Bekx star ten niet in de Dakar Rally. Hun vrachtwagens zijn giste ren bij een inspectie afgekeurd. De Nederlanders hebben geen idee waarom ze worden geweigerd. Vandaag start de eerste etappe van de Dakar Rally in Lissabon. ANP van dit seizoen langzaam maar zeker achteruit gehold. Aanvan kelijk speelde de ploeg goed, maar bleven goals uit. Het ge brek aan scorend vermogen ver taalde zich vervolgens in angst en verkramping, waardoor de re sultaten nog slechter werden. Om de zwakke punten van het team te verhullen, stapte Blind van het vertrouwde 4-3-3-sys- teem over naar het 4-4-2-spel- type. Maar in de Friese sneeuw bleek ook dat medicijn niet sterk genoeg voor de zwakke pa tiënt. Ajax is niet geschikt voor een lijf-aan-lijfgevecht en ook de angst is nog niet uit de ploeg. Pas na een fikse achterstand kon en durfde Ajax gisteravond vol op de aanval te spelen. Voorlopig heeft Ajax de hoop ge vestigd op Huntelaar, die gister avond een prima indruk maak te. Hij voetbalde goed en leed geen enkel moment onder de druk die het duel met zich mee bracht. Maar of hij alleen ge noeg gewicht in de schaal kan leggen, valt te bezien. GPD door Koen de Vries GOES/MECHELEN - Dressuur ruiter Laurens van Lieren is in de kür op muziek van de Kerst- jumping in Mechelen vierde ge worden. Donderdag werd de rui ter van stal Hexagon uit Schore ook al vierde in de Grand Prix. Van Lieren kreeg op Hexagons Ollright van de vijfkoppige jury 74,75 voor de kür, die werd uit gevoerd op de klanken van Queen. De 23-jarige ruiter reed een goede kür, maar niet zo goed als veertien dagen terug in Frankfurt, toen hij derde werd. De nummers één, twee en drie van de Grand Prix eindigden in de kür op muziek op dezelfde plaatsen. Anky van Grunsvep won met Keltec Salinero met overmacht (83,60). Edward Gal werd met Securicor Lingh twee de met 78,45 en Imke Schelle- kens-Bartels eindigde op Sunri se als derde met 75,675. De wed strijd in Mechelen was voor Lau rens van Lieren de vierde dit sei zoen voor de wereldbeker. De vijfde rijdt hij in maart in Den Bosch. De beste vier tellen mee voor het klassement. De finale van het toernooi om de wereld beker is in april in Amsterdam. van onze sportredactie KERKRADE - In een ware sneeuwstorm is FC Groningen gisteravond in het ijskoude Parkstad Limburg Stadion naar een overwinning op Roda JC ge gleden. Voor het eerst in twintig jaar vertrokken de Groningers met de winst uit Kerkrade: 1-3. Daar zag het gisteravond lange tijd niet naar uit. Pas in de laat ste twintig minuten boog de ploeg van trainer Ron Jans een achterstand om in een 3-1-zege. Voor FC Groningen was het pas de tweede uitzege dit seizoen. Heracles sloot het gedenkwaar dige jaar 2005 af met vuurwerk. De Almeloërs versloegen gistera- vondVitesse, dat al aan de win terstop leek begonnen, in het Si berische Polman-stadion: 3-1. Hirayama en Tamerus (2) maak ten de doelpunten al voor rust Invaller Benson deed een kwar tier voor tijd iets terug. Hera cles kwam daardoor op 19 pun ten uit 17 wedstrijden. ANP leven analyseerde de dikke dertiger uit Heerde met dodelijke precisie en on geëvenaarde nuchterheid hoe het alle maal zover had kunnen komen. Om de vraag over zijn toekomst als schaatser met een grote glimlach en het enige juis te antwoord te pareren: „Doen alsof je gek bent en gewoon doorgaan." Een gouden tip voor al die andere ver liezers in de sport. Al moet nu niet in eens iedereen zo nuchter als Van Velde doen. Dan is het immers snel gedaan met emo-tv en dat zou zonde zijn. Bauke Boersma door Susanne den Boer BREDA - Ton Lokhoff is net als zijn assistent Nico van Zoghei op non-actief gesteld door NAC Breda. De 46-jarige trainer hoor de het nieuws gisterochtend. Re den zijn de aanhoudende tegen vallende resultaten. „Het is over en uit, klaar. Ik ga het nu eerst allemaal op een rij tje zetten. Het is nog vers", was alles wat Lokhoff kwijtwilde. Het NAC-bestuur vond ingrij pen nodig omdat de doelstelling - de play-offs halen - steeds ver der uit zicht raakte. Voorzitter Willem van der Hoeven: „Er is al een behoorlijk gat met plek negen. Momenteel staan we zelfs dichter bij degradatie." Verdediger en tweede aanvoer der Rob Penders vindt het ver trek van het trainerskoppel 'moeilijk en triest'. „Het voelt als een nederlaag. Als speler voel je je ook verantwoordelijk. De resultaten zijn niet alleen een trainer aan te rekenen." Cees Lok, onlangs opgestapt bij NEC, zou voor de vacante posi tie eerste keus zijn. Verder circur leren de namen van Robert Maaskant, Willem van Hane- gem en Johan Neeskens. NAC wil begin volgende week een op volger bekendmaken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23