Ambtenarij nekt zagerkweek PZC standaarcn Met zo'n aanvullende verzekering voor 50-plussers wil iedereen wel ouder zijn. €9,95 19 Kwekerij Topsy Baits overweegt vertrek door gebrek aan groeikansen ik ben niet ik ben zaterdag 31 december 2005 I door Rinus Antonisse GOESE SAS - De grootschalige kweek van zagers op land dreigt stuk te lopen op ambtelijke haar kloverij. Het gaat in feite om j een teelt die past binnen de agra- rische bedrijfsvoering. Noch- j tans werpen gemeenten allerlei hindernissen op in de sfeer van j ruimtelijke ordening, waarbij persoonlijke meningen zwaar meewegen. I Daardoor lopen Zeeuwse boe- ren grote kans dat het binnenha- I len van een nieuw 'gewas' - dat I meer oplevert dan bijvoorbeeld suikerbieten - aan hun neus voorbij gaat. En hiermee ook de j mogelijkheid om door aquacul- tuur een betere toekomst voor I' hun bedrijf te scheppen. Wanneer het oprichten van kwe kerijen in Zeeland zo moeizaam en tijdrovend blijft verlopen, I gaat initiatiefnemer Bert Mete ring van zeeaaskwekerij Topsy Baits ook naar het noorden van het land. Enkele presentaties leerden hem dat bestuurders in Groningen en Friesland staan te popelen om de aquacultuur bin- I nen te halen (al moest sommi- gen nog wel worden uitgelegd I wat voor beest een zager is) Dat is geen dreigement is, maar I pure noodzaak. Meijering ver wacht dat de zagerkweek voor het maken van zeevoedsel ko mende jaren een grote vlucht neemt. De wereldwijde produc- I tie van vismeel en -olie, nu voor al de basis voor visvoer, zit aan het plafond. Door groei en het duurzamer maken (geen uitput ting van visstand) van de aqua cultuur is meer voer nodig. De zagerkweek kan daarin voor zien. Meijering: „Zagers zijn zeer smaakvol voor veel vissoor ten en garnalen en bevatten bo vendien een uitgekiend pakket aan aminozuren, essentiële vet zuren en mineralen, dat onmis baar is voor de voortplanting van vele organismen. De kweek moet dan wel groot scheeps gebeuren, anders zet dat geen zoden aan de dijk. In ja nuari gaat bij Port Talbot in Zuid-Wales een fabriek open, Bert Meijering van zeeaaskwekerij Topsy Baits: „Ik zie het als puur agrarisch: je kweekt iets op land." waar ongeveer 150 ton visvoer per week geproduceerd kan wor den, waarin 40 ton zagers ver werkt worden. Tegelijk worden bouwplannen ingediend voor een grote fabriek die 2000 ton visvoer per week maakt, waar voor 500 ton zagers nodig is. Die moet eind 2007 in bedrijf ko men. Meijering is daar als aandeel houder nauw bij betrokken. Met zijn twintig jaar ervaring in de zagerkwekerij weet hij dat het stadium van experimenteren, uitproberen en op kleine schaal bezig zijn, voorbij is. „Het be gint nu serieus te worden. Be langrijke voorwaarde is wel dat er voldoende zagers als grond stof zijn." Werkgelegenheid Kwekerij Topsy Baits bij het Goese Sas is met 17 hectare te klein. Bovendien is de kweek daar vooral gericht op levend aas"voor de sportvisserij. Meije ring denkt ongeveer 2000 hecta re landbouwgrond nodig te heb ben om voldoende zagers te kun nen kweken voor de nieuwe fa briek. Hij sluit niet uit - 'als we voldoende hectares bij elkaar kunnen krijgen'- dat er ook in Zeeland een fabriek gebouwd kan worden. „Voor de werkgele genheid wordt het een belangrij ke motor. 400 directe arbeids plaatsen op de kwekerijen en 100 bij de toeleveranciers. Een voerfabriek biedt werk aan 150 man." Zagers kunnen het beste ge kweekt worden in hun eigen ver spreidingsgebied, dat wil zeg gen het gebied ruwweg van Ier land tot Denemarken. De mees te kustgebieden lenen zich slecht voor aanleg van kweek- bassins. Nederland en een stuk foto Willem Mieras je Duitsland vormen een gunsti ge uitzondering en in Nederland vooral Zeeland, Friesland en Groningen. Daar is zout water, kust en vlakke ruimte. Zeeland heeft, als bakermat van de zager kweek, een groot voordeel ten opzichte van de provincies die met aan de kust liggen. Meijering wijst erop dat de pro vincie Zeeland in het nieuwe Omgevingsplan (dat half 2006 wordt vastgesteld) heeft aange geven waar kansen voor aqua cultuur (waaronder zager kweek) op land zijn. Grote de len van Schouwen, Noord- en Ethyleenlekkage bij Dow Zuid-Beveland, heel Tholen en Sint-Philipsland en stukken van de Zeeuws-Vlaamse Wester- schelde-oevers. Koudwatervrees Hij is blij met die aanwijzing, maar inmiddels ervaart hij dat gemeenten er niet of heel traag op inspelen. Meijering consta teert dat gemeentelijke overhe den maar moeizaam meewer ken. „Gemeenten hebben last van koudwatervrees, vooral als het gaat om inpassing van een kwekerij in het landschap." Niet nodig, bezweert hij. Er wor den alleen bassins aangelegd, die direct op het wateropper vlak met netten worden afge dekt (tegen de vogels). De bas sins zijn een halve meter hoog en tasten het open karakter van het landschap dus niet aan. Ze zijn nauwelijks opvallend, net zomin als de traditionele gewas sen dat zijn. „De eerste reacties van een ge meente zijn meestal positief, maar vervolgens komen de be zwaren. Als ze het bestemmings plan willen veranderen kost dat zeker anderhalf jaar", zegt Me ijering. „Het is maar net hoe je ernaar kijkt: is het agrarisch of industrieel. Als het agrarisch is, hoeft er niks te veranderen. Ik zie het als puur agrarisch: je kweekt iets op land." De eerste zagerkwekerij bij Aagtekerke bevond zich op land met een agrarische bestemming en ook Topsy Baits begon zo. In samenwerking met de provin cie en het Innovatienetwerk is een verkenning uitgevoerd naar de kweek van zagers door Zeeuwse boeren. Op Noord-Be veland bij Kats en langs het Veerse Meer bij Wolphaartsdijk hoopt Meijering volgend jaar een proef te kunnen nemen bij twee boeren. Doel ervan is na te gaan hoe de samenwerking met de boeren het beste gestalte kan krijgen, bijvoorbeeld in de vorm van contractteelt of pacht. De larven worden bij de boeren in het voorjaar ingezaaid en in de winter volgt de oogst van de za gers. De boeren voeren dagelijks de wormen. TERNEUZEN - De toegang tot het terrein van Dow in Terneuzen was gistermiddag ongeveer een half uur afge sloten in verband met een ethyleenlekkage. Nadat het lek was gedicht en de leiding getest, gaf de bedrijfsbrand weer het sein veilig en ging de poort weer open. Er is met een een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de lekka ge. Betrokken overheidsinstanties zijn geïnformeerd. De gelekte hoeveelheid gas is nog onbekend. Nadere informa tie kon het bedrijf gisteren nog niet verstrekken. Ethyleen is een basisgrondstof voor de productie van kunststoffen en chemicaliën en is brandgevaarlijk. Bos trapt Goese PvdA-campagne af GOES - Wouter Bos, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, geeft 25 januari de aftrap voor de verkie zingscampagne in Goes. Bos verwacht, evenals zijn colle ga's in de Kamer, veel invloed van de landelijke politiek op de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen van 7 maart. De campagne voor de Goese PvdA begint in de Goese Polder en duurt van 13.00 tot 14.00 uur. Het Goese bestuur heeft partijleden in de provincie opgeroepen om de start van de campagne in Goes rood te komen kleuren. Voorwaardelijk voor winkeldief MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 42-jarige vrouw uit Tholen voor een winkeldiefstal dertig uur voorwaardelijke werkstraf opgelegd. De vrouw had begin dit jaar in Tholen een aan tal dvd-'s, flesjes eau de toilette en parfum bij een winkel weggenomen. De spullen had ze daarna door verkocht aan kennissen. Officier van Justitie L. Boogert eiste een onvoorwaardelijke werkstraf van dertig uur, maar de poli tierechter vond een voorwaardelijke werkstraf passender. Buurthuis niet officieel getaxeerd VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft geen offici eel taxatierapport laten opstellen voor de verkoop van het voormalige buurthuis aan de Verkuijl Quakkelaar- straat. Een gemeentelijk taxateur heeft het opbject ge waardeerd en daarop de prijs vastgesteld. Dat is het ant woord van het college van B en W op vragen van de Loka le Partij Vlissingen (LPV). De LPV stelde aan de kaak dat de gemeente het buurthuis tegen een niet marktconforme prijs verkoopt. Het complex, dat uit vier huizen bestaat, is te koop aangeboden voor 167.500 euro. De toekomstige koper heeft zelf wel een makelaarskantoor ingeschakeld. De gemeente verbond er bij de verkoop de voorwaarde aan dat de woonfunctie wordt hersteld. Volgens de ge meente is de waarde van het complex voor de onroerend- zaakbelasting 68.000 euro. Cafés zamelen in voor Nepal VLISSINGEN - Vijf Vlissingse cafés hebben afgelopen week geld ingezameld voor een weeshuis in Kathmandu. Het Jacobscafé, Popeye, Soif, JP's en Freggles hebben met hun fooien en een percentage van de drankjes in to taal 885 euro gespaard. Koen Tesselaar van het Jacobs café zal dat geld volgend jaar zelf naar het weeshuis bren gen. Dat koopt er kleren van en bouwt een adoptiesys teem op. 88 Bij CZ vinden we dat niemand standaard is. Daarom hebben we nu speciaal voor 50-plussers iets nieuws ontwikkeld: een heel aantrekkelijke aanvullende verzekering, speciaal afgestemd op mensen vanaf 50 jaar. Deze aanvullende verzekering kunt u afsluiten naast uw basisver zekering. En daarmee bent u verzekerd voor de jaarlijkse griepprik, hoortoestellen, brillen glazen, seniorenfitness en nog veel meer. Bovendien worden ook alternatieve geneeswijzen en fysiotherapie ruim vergoed. En dat alles voor maar 9,95 per maand! Ja, met zo'n aanbod zou je wensen dat je Abraham al gezien had. Meer weten over deze of een andere passende aanvullende verzekering? Kijk op www.cz.nl, bel 0800 - 0195 of vul de bon in. Onze aanvullende verzekering voor 50-plussers. De voordelen op een rij: Inclusief griepprik Inclusief alternatieve geneeswijzen Inclusief psychologische hulp Inclusief brillenglazen en contactlenzen Inclusief hoortoestellen Inclusief fysiotherapie Inclusief cholesteroltest Inclusief seniorenfitness En nog veel meer! Slechts per maand! Ja, ik wil graag meer informatie ontvangen over: Aanvullende verzekering jongeren Aanvullende verzekering 50+ Overige aanvullende verzekeringen Naam Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail Voor de volgende personen wil ik graag een offerte aanvragen: Naam VoorlettersGeb. datum NaamVoorlettersGeb. datum NaamVoorletters Geb. datum NaamVoorlettersGeb. datum Stuur de bon in een envelop zonder postzegel naar: CZ. Actief in Gezondheid, Antwoordnummer 10064. 2400 VB Alphen a/d Rijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19