Briels sprankelt in Haamstede I PZC Film verleidt passant tot zoektocht naar een eigen verhaal Met zo'n aanvullende verzekering voor jongeren wil iedereen wel jonger zijn. Ik ben niet ^tandaarül §i€ ben V Kunstenaarscollectief trekt grote naam aan 18 m zaterdag 31 december 2005 door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - „Wat heeft het voor zin in de toe komst te kijken als je nu niet eens je fantasie kunt gebrui ken." Die hartekreet staat op het conto van beeldend kunste naar Clemens Briels. Hij bezigt wel meer beweringen. Dat het le ven een feest is bijvoorbeeld, vooral dankzij de vele tegenstel ling. Geluk en ongeluk, een zaamheid en vriendschap, la chen en huilen. En dat je daar beslist van moet genieten. Briels geniet internationale faam met zijn kosmopolitische verbeeldingen van het dagelijks leven. Sprankelende kleuren in felle contrasten zijn kenmer kend voor zijn schilderijen en objecten. Deze man, wiens werk op veel plaatsen in de wereld wordt geëxposeerd, lijkt 'te groot' voor Burgh-Haamstede. Toch is het Verbranding kerstbomen in Aardenburg AARDENBURG - Op het ter rein achter de brandweerkazer ne aan de Noordstraat in Aar denburg wordt zaterdag 7 janua ri om 19.00 uur een kerstboom verbranding gehouden. De brandweer haalt om 16.00 uur de eerste bomen op in Oude Stad. Een halfuur later wordt de Markt aangedaan. Om 17.00 uur zamelt de brandweer kerst bomen in bij de bibliotheek. Ten slotte wordt om 17.30 uur halt gehouden op de Kaai. De bomen kunnen tussen 16.00 en 19.00 uur ook worden ingeleverd op het terrein bij de brandweerka zerne. Na afloop krijgen alle kin deren een kop chocolademelk in de brandweerkazerne. hier gevestigde Kunstenaarscol lectief erin geslaagd deze be roemdheid binnen te halen. „Dankzij goede connecties", ver tellen Corry van Rees en Marian van Puyvelde namens dit kwar tet beeldende kunstenaars dat voor drie jaar zijn inti'ek heeft genomen in de galerie van Petra van Gent en Fred Kiel. Dit duo vertrok eind juni voor werk naar Sint Maarten en verhuurt het pand aan de Noordstraat in Haamstede nu als open atelier aan het Kunstenaarscollectief. Naast Van Rees (sieraden) en Van Puyvelde (beelden) behoren daar ook Leen Borsboom (collec- kunst tioneur en zelf kunstschilder) en Pieter Panman (schilderijen) toe. Panman schildert veelal onder het pseudoniem Cees van Oost- malle. Aan hem zijn de contac ten met Clemens Briels te dan ken. „Tussen twee exposities in was deze kunstenaar bereid wat werk in ons open atelier ten toon te stellen. Daarmee hebben we natuurlijk wel wat bijzon ders in huis en daar wijden we dan ook vanaf zaterdag 14 ja nuari tot half februari een offi ciële expositie aan", zegt Van Rees. „De opening geldt tevens als onze nieuwjaarsreceptie", vult Van Puyvelde aan. Olympic Artist Briels werd in 1946 in het Bra bantse Son geboren. Na zijn op leiding aan de Academie voor industriële vormgeving in Eind hoven, kwam hij in de reclame wereld terecht. Ongeveer vijf tien jaar geleden koos hij defi nitief voor het kunstenaars schap. Hij werd als eerste Ne derlandse kunstenaar verkozen tot 'Official Olympic Artist' voor de Olympische Winter spelen in Salt Lake City in 2002. Briels werk doet denken aan de stijl van Corneille en toont ook invloeden van Picasso, maar ge tuigt toch in de eerste plaats van eigenheid. Spektakel, le venslust, festijn zijn woorden die omhoog schieten bij het zien van zijn veelkleurig werk en de talrijke fantasiefiguren die hij daarin met elkaar verweeft. Zowel van zijn objecten (dierfi guren, schalen) als van zijn werk in het platte vlak zijn in het open atelier in Haamstede meerdere imponerende exempla ren te zien. Wie gelokt door Briels toch komt kijken, doet er goed aan nog wat ruimer rond te zien. De leden van het kunstenaarscollec tief tonen hier zelf ook hun werk. Zo geeft Corry van Rees een presentatie van haar unieke, ambachtelijk vervaardigde siera den in zilver en goud, al of niet in combinatie met andere mate rialen, maar altijd in een gesti leerde vormgeving. De bronzen en keramieken beel den van Marian van Puyvelde getuigen niet alleen van veelzij dige creativiteit en vakkundig heid, maar zeggen ook iets over de niet aflatende geestdrift van deze inmiddels 83-jarige kunste nares. Colorist Cees van Oostmalle manifes teert zich als 'colorist' die zijn fascinatie voor landschappen met intense kleuren en vlakver delingen weergeeft. Leen Bors boom draagt aan de expositie bij met eigen landschapstafere len, maar vooral met schilde rijen uit zijn persoonlijke verza meling. Het open atelier is geopend van donderdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. De expositie van Clemens Briels wordt zater dag 14 januari om 15.00 uur ge opend. Sprankelende kleuren in felle contrasten zijn kenmerkend voor de schilderijen en objecten van Cle mens Briels. foto Marijke Folkertsma door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het is een be toverend kunstwerk. Wie in het donker door de Lange Noord straat in Middelburg loopt, wordt daar geconfronteerd met een combinatie van poëzie en filmbeelden, gemaakt door dich ter Jan Baeke en beeldend kun stenaar Alfred Marseille. Zij trekken de voorbijganger in een verhaal dat hij zelf mag afma ken. De afgelopen jaren heeft exposi tieruimte Caesuur in de weken rond de jaarwisseling zijn etalageruiten beschikbaar ge steld aan dichters. Drie jaar geleden was Tonnus Oosterhoff de eerste die op uit nodiging van de Middelburgse dichter F. van Dixhoom woor den op de ramen zette. Daarna werden Moustafa Stitou en Tsead Bruinja gevraagd, en nu dus Jan Baeke. Hij werkt in het Filmmuseum in Amsterdam. „Daardoor heb ik de beschikking over archiefma teriaal waarmee anderen niet zo makkelijk in aanraking ko men." Voor de installatie die hij met Marseille in Middelburg heeft ontworpen, zijn beelden gebruikt uit een stomme film uit 1927. Op het linkerraam, in blauwe tinten, zijn mannen uit die film te zien, op het rechter- raam, geel getint, vrouwen. Uit luidsprekers boven de deur klinkt het door Baeke geschre ven gedicht Ik heb voor hem ge wild. Flarden van die tekst ke ren terug in de ondertiteling van de filmbeelden. Eigen ritme „De basistekst klinkt uit de boxen", verklaart Baeke. „Va rianten op die tekst hebben we gebruikt voor de ondertiteling. Daardoor zijn fragmenten van de gesproken tekst af en toe terug te lezen, maar meestal niet synchroon. De gesproken tekst en die op de ramen hebben hun eigen ritme en tijdsverloop. Er zijn verbanden tussen de teksten, maar iedereen moet die voor zichzelf interpreteren. We hebben de suggestie gewekt van een relatie tussen een man en een vrouw, of tussen meerdere mannen en vrouwen, maar het verhaal is open. Kijkers en luis teraars kunnen associaties ver binden en het zo zelf af maken Je zou kunnen zeggen dat wij een partituur presenteren die door de lezer kan worden uitge voerd." Dit wordt gesymboliseerd in het derde filmbeeld, te zien op een monitor achter de deur van Cae suur. In een bibliotheekachtige ruimte is het rondtastende licht van een zaklamp te zien. Baeke „Het zoeken wordt gevisuali seerd. Iemand is in die ruimte op zoek naar aanknopingspun ten." Kop en staart Het is niet de eerste keer Baeke film en poëzie met combi neert, maar wel op deze manier „Eerder heb ik wel eens dich ters uitgenodigd een voordracht te houden bij beelden uit een stomme film. Dit gaat een stap verder. Film is een heel herken baar medium. Wie de beelden op de ruiten van Caesuur ziet, weet meteen dat het gaat om filmscènes. In bijna alle geval len veronderstelt dat ook een verhaal met een kop en een staart. Door de beelden me; tekst te combineren, nodigen we de voorbijganger uit daarnaar op zoek te gaan. We hopen dat het geheel zo intrigerend is dat iedereen die langskomt even ver leid wordt om stil te staan. Lang hoeft dat niet te zijn. Binnen vijf minuten heb je alle beelden gezien en alle teksten gehoord of gelezen. Dan heeft zich moge lijk een verhaal gevormd dat on losmakelijk verbonden is mei die plek. Want de locatie is heel bepalend geweest. We hadden dit werk nergens anders kunnen maken." Het ciné-poème van Jan Baeke m Alfred Marseille is nog tot t 7 januari te zien in de Langt Noordstraat 67 in Middelburg. (Advertentie) Bij CZ vinden we dat niemand standaard is. Daarom hebben we nu speciaal voor jongeren iets nieuws ontwikkeld; een heel aantrekkelijke aanvullende verzekering, afgestemd op mensen tussen de 18 en 30 jaar. Deze kun je afsluiten naast je basisverzekering. En daarmee kun je rekenen op ruime vergoeding van sport-medisch advies, contactlenzen, psychologische zorg en nog veel meer. Bovendien worden tandartskosten ruim vergoed, zodat je daarvoor geen aparte aanvullende verzekering hoeft af te sluiten. En dat alles voor maar 9,95 per maand! Tja, met zo'n aanbod wil iedereen wel jong zijn. Meer weten over deze of een andere passende aanvullende verzekering? Kijk op www.cz.nl, bel 0800-0195 of vul de bon in. Onze aanvullende verzekering voor jongeren. De voordelen op een rij: Inclusief inentingen voor verre reizen Inclusief sport-medisch advies Inclusief tandarts Inclusief orthodontie Inclusief brillenglazen en contactlenzen Slechts Inclusief psychologische zorg P1 Inclusief 100 gratis condooms W yïï 3 En nog veel meer! per maand! Bel 0800 - 0195 of kijk op www.cz.nl O Zorg kan altijd beter. 24 L 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 18