Daklozen hoeven niet in de kou Herstel dijken schaadt natuur Strengere regels alcohol in verkeer zijn terecht hulporganisaties zijn klaar voor opvang in winters weer Haags geld nodig om medici te laten oefenen op rampen Drie bands doen mee aan benefietconcert Dijkrock Rij-instructeur Jasmin Skula en leerlingen Fabian Markaban en Dominique Tramper (vinr) zijn het eens met de nieuwe, strengere regels die vanaf 1 januari gelden voor rijden met een slok op. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal GOES - Dominique Tramper (18) uit Kapelle en Fabian Markaban (18) uit Goes zijn volop bezig met rijlessen. Wanneer ze hun rijbewijs hebben, moe ten ze de eerste vijf jaar elk alcoholhou dend drankje laten staan als ze met de auto zijn. „Terecht", zegt Fabian. „Je moet nooit iets drinken als je rijdt." Per 1 januari veranderen de regels voor alcoholgebruik in het verkeer. Bij begin nende bestuurders mag dan niet meer dan 0,2 promille worden gemeten. De re geling geldt voor iedereen die sinds 30 maart 2002 zijn rijbewijs heeft gehaald of dat nog gaat halen. Pas vijf jaar na de afgiftedatum van het rijbewijs is een promillage van 0,5 toegestaan, zeg maar maximaal twee biertjes. De limiet van 0,2 promille staat vrijwel gelijk aan nul. Afhankelijk van de li chaamsbouw kan één drankje al te veel zijn. Fabian en Dominique hebben geen moeite met de strengere regels. „Als je begint met drinken, blijft het nooit bij twee biertjes", zegt Dominique. „Dus moet je het helemaal niet doen als je met de auto bent." Het steekt ze wel een beetje dat verschil wordt gemaakt tussen jonge en ervaren bestuurders. „De strenge regels zouden voor iedereen moeten gelden", meent Fabian. Vijf biertjes Jasmin Skula, rij-intructeur bij rijbe wijsshop Wolf in Goes, valt hen bij. „Ik heb twee jaar in de horeca gewerkt. Dan zie je mensen die denken dat ze met vijf biertjes op net zo goed rijden als zonder. Dat is onzin, want je reactie vermogen neemt af. Je hebt het alleen niet in de gaten. Een bestuurder moet gewoon niet drinken. Ik denk dat deze maatregel een stap op weg is daar naar toe." Dat hoopt ook Lammert Veenhuizen, hoofd verslavingspreventie bij Emergis. „Vanuit het oogpunt van verkeersveilig heid ben ik voor de nuloptie. We weten wel dat dat niet haalbaar is. Dit is dus al een hele verbetering." Overigens vindt Veenhuizen het onder scheid tussen jonge en ervaren bestuur ders goed te verdedigen. „Als je onerva ren bent, ben je sowieso wat onhandi ger in het verkeer. Alcohol is van in vloed op je reactievermogen. Daardoor kun je bij wijze van spreken dubbel zo onhandig worden. Daarbij komt dat het gedrag van jongeren achter het stuur vaak wordt bepaald door bravoure. Al cohol werkt ontremmend. Risicovol en agressief gedrag nemen daardoor nog toe." De Stichting Alcoholpreventie (STAP), waarbij Emergis Verslavingszorg is aan gesloten, heeft juist deze week geconsta teerd dat Nederlandse scholieren de grootste drinkers zijn in Europa Stuntprijzen Uit onderzoek van STAP blijkt dat voor al jongeren op het platteland gebruik maken van de stuntprijzen die super markten hanteren voor kratten bier. In illegale hokken en keten wordt menig pijpje achterover geslagen. „In Zeeland is dat een bekend verschijn sel", bevestigt Veenhuizen. „Hier ge beurt het vooral in caravans. Er wordt een feestje gebouwd en dan gaan ze vro lijk met de auto of de fiets naar huis. Met de fiets is net zo erg, zij het dat je iets minder snel andermans leven in ge vaar brengt." Voorlichting en preventie blijven dé oplossing, aldus Veenhuizen. „Te veel mensen weten nog steeds niet dat alcohol vaak geen feestje is." zaterdag 31 december 2005 «ir:René Schrier iOES - Wie dakloos is in Zee- ad en met zorg de weersvoor- ullingen over vorst en sneeuw ■ach af ziet komen, hoeft niet wanhopen. Het Leger des |fl|s en andere hulporganisa- (s. zoals het maatschappelijk trk, zijn er klaar voor. ige week meldde zich nog ie- ind bij het maatschappelijk Pfjcop de Bevelanden. Die had dagend onderdak nodig, ver- it maatschappelijk werker Eli- van Es. De mogelijkheden lo- weliswaar niet over, maar wordt wel gekeken wat er ge- kan worden. Zo wordt een .«rdeling gemaakt of iemand cd kan redden met een lijst tt adressen en telefoonnum- *3 of dat meer hulp nodig is. in Es: „Een hoogzwangere rouw laat je niet met zo'n lijst- op straat staan." Ze voegt er in toe dat mensen ook nog wel rns terechtkomen bij de telefo- ische hulpdienst, bijvoorbeeld kantooruren. Die dienst «ft dan weer een lijst met tele- ionnummers van maatschappe- jik werkers die buiten kantoor- ten ingeschakeld kunnen wor st. laste klanten Zeeuws-Vlaanderen komen iaklozen die een onderdak zoe- n al snel terecht bij de dag- nachtopvang in Terneuzen of La Salette in Vogelwaarde, «de instellingen van het Leger Heils. Paula Vader, teamlei- bij La Salette, vertelt dat in ogelwaarde eigenlijk vooral iste klanten zitten, die horen t de bijzondere doelgroep van i Salet te. Is mensen zich melden wordt overleg met de dag- en nacht- prang bekeken wat er gedaan worden en meestal resul- «rt dat in opvang in Temeu- n Maar Vader geeft aan dat af en toe wel eens heel crea- A te werk moet worden ge- lan. lek van de dag- en nachtop- tg vertelt dat op 1 december zogenoemde winterregeling van kracht is geworden. Dat be tekent dat iedereen die zich meldt en dringend een dak bo ven zijn of haar hoofd nodig heeft, er terecht kan, voor een slaapplaats, een douche en een maaltijd. De winterregeling duurt tot 1 april. Op Walcheren heeft vooral het Witte Huis in Vlissingen (onder deel van Emergis) zich daar op ingesteld. Dinsdag is daar het zogenoemde winterkou-scena rio in werking getreden. Dat wil zeggen dat iedereen wordt opge vangen die 's avonds voor de deur staat. Die krijgt dan een bed-bad- brood. Bij schrijnende kou gaan de deuren van het Witte Huis eerder open en later dicht. In ja nuari en februari wordt daar - met financiële steun van de ge meente Vlissingen - de dagop vang aan toegevoegd. Dat is een soort inloophuis waar mensen te recht kunnen om zich te douchen, hun kleren te wassen en voor een warme maaltijd en koffie en thee. Ook kunnen men sen dan met administratieve of medische vragen geholpen wor den. Crisissituatie De ervaring heeft geleerd, ver telt Richard Wolf van het Witte Huis, dat zo'n tien tot vijftien mensen gebruik maken van de dagopvang, Hij voegt er aan toe dat het Witte Huis niemand in de kou laat staan: „Al moet ik ze stapelen. Dat geldt ook voor mensen die in een crisissituatie terechtkomen. Want je hoeft geen zwerver te zijn om dakloos te worden." Kapitein J. Timmer van het Le ger des Heils op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland wordt af en toe wel geconfronteerd met daklozen die onderdak zoe ken. Daar heeft het Leger des Heils adressen voor. Op Schou wen-Duiveland bijvoorbeeld zes. Maar ze voegt er aan toe dat de praktijk leert dat veel daklo zen tegen dat het te koud wordt, ook wel voor zichzelf weten te zorgen en ergens onderdak rege len. Dat is ook de ervaring van de Zeeuwse politie. Volgens een woordvoerder speelt het pro bleem met zo, al is er af en toe wel eens iemand die doordraait. Werkstraf voor drankrijder MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 32-jarige drankrijder uit Hulst conform de eis veroordeeld tot 28 uur werkstraf en negen maanden rijontzegging. De man moest op 2 oktober in Terneuzen bij een geldautomaat geld gepinnen, botste op de Herengracht tegen een tegemoetkomende auto en reed vervolgens door. De gedupeerde automobilist belde de po litie. Vanuit het politiebureau tegenover de plaats des on- heils zag men de Hulstenaar wegrijden. Niet veel latei- werd hij aangehouden. Van de aanrijding zei hij niets te hebben gemerkt. Uit de blaastest volgde een score van 850 microgram: bijna vier keer zoveel alcohol als is toege staan. Het rijbewijs werd ingenomen. De verdachte be tuigde zijn spijt, zei zich te schamen en vroeg de rechter in de strafmaat coulant te zijn. Aanhouding wegens mishandeling VLISSINGEN - De politie heeft gistermiddag een 31-jari- ge VLissinger aangehouden in de Zacharias Jansenstraat in zijn woonplaats, omdat hij er van wordt verdacht een 35-jarige Middelburgse te hebben bedreigd en mishan deld. De man zou de vrouw hebben geslagen tijdens een ruzie en hij zou haar met een wapen hebben bedreigd. De man is meegenomen naar het bureau en is daar verhoord. De man ontkent alle beschuldigingen. De oorzaak ligt in de relatiesfeer. Lievensberg komt met luxe pakket BERGEN OP ZOOM - Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom biedt met ingang van 1 januari 2006 een comfort- pakket van 100 euro per dag aan. Het pakket omvat voor zieningen als een één- of tweepersoonskamer, luxe maal tijd met wijn, ochtendkrant, televisie, telefoon, een koel kastje met frisdrank, doorlopend bezoek en onbeperkt meeëten door partner. Het comfortpakket wordt niet ge dekt door de nieuwe zorgverzekering. Het ziekenhuis onderstreept dat het pakket niets te ma ken heeft met de kwaliteit van behandelingen, het gaat puur om een stuk extra service voor wie dat kan en wil be talen. Hoofdwond na slag met pan RILLAND - Een 37-jarige vrouw uit de gemeente Rei- merswaal is donderdag gewond geraakt toen ze in een wo ning in Rilland met een gietijzeren pan op het hoofd werd geslagen door de bewoner. Volgens de politie gebeurde dat na een ruzie in de relationele sfeer. De vrouw liep een fikse hoofdwond op, die ze moest laten hechten. Ze heeft aangifte gedaan van mishandeling. Winkeldief krijgt nog een kans MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 42-jarige vrouw uit Tholen voor een winkeldiefstal dertig uur voorwaardelijke werkstraf opgelegd. De vrouw had begin dit jaar in Tholen een aan tal dvd's en flesjes eau de toilette en parfum bij een win kel weggenomen. De spullen had ze daarna doorverkocht aan kennissen. Officier van justitie L. Boogert eiste een onvoorwaardelijke werkstraf van dertig uur, maar de poli tierechter vond een voorwaardelijke werkstraf passender. ■Eoesenaar krijgt ■oete voor leledigen agenten IDDELBURG - Is de term jo in beledigend? De kwestie leid- gisteren op de zitting van de ddelburgse politierechter tot icussie. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De aanleg van nieuwe steenbekleding langs de Oosterscheldedijken, die in de loop van 2006 begint, veroor zaakt natuurschade en vooral overlast voor vogels. De komst van een onderhoudsweg langs de dijken is het nadeligst, zeker als de weg ook voor recreatie wordt opengesteld. Ook de door zandhonger afkal vende schorren in de zeearm worden aangetast, met name op plaatsen waar de nieuwe dijk- glooiing meer in de richting van het water opschuift. Bovendien is het de vraag of de kwetsbare schorren, waarop brede werk- stroken worden gemaakt, zich kunnen herstellen. Dat heeft gevolgen voor de bij zondere (zilte) planten op de schorren. Onduidelijk is wat er gebeurt met de zeegrasvelden die langs sommige dijkvakken te vinden zijn. Het storten van breuksteen langs een aantal die pe geulen pakt ongunstig uit voor beschermde vissoorten en de zeekreeft. Een en ander blijkt uit een on derzoek van het adviesbureau Waardenburg naar de gevolgen die dijkverbetering op de na tuurwaarden van de bescherm de Oosterschelde heeft. Volgens de Europese regels moet onher stelbare schade zoveel mogelijk worden voorkomen en anders worden gecompenseerd. Knelpunt Door een uitgekiende aanpak van het miljoenen kostende meerjarenwerk kunnen schade en overlast wel in belangrijke mate beperkt worden, stellen de onderzoekers Groot knelpunt blijft echter de door het water schap gewenste onderhouds weg. Als die altijd toegankelijk is voor recreanten, verwachten de onderzoekers dat alle vogels langs de Oosterscheldedijken te gelijkertijd verstoord worden. Ze kunnen nergens anders naar toe. Het onderzoek onderstreept het grote belang van de Oosterschel de voor veel soorten vogels, in het bijzonder voor de steltlo pers. Dat geldt het jaar rond. Het gebied is van internationaal belang voor negentien soorten watervogels, met als belangrijk ste soorten de kanoetstrandlo- per, de rosse grutto en de schol ekster. De zeearm fungeert als broed-, rust-, foerageer-, doortrek- en overwinteringsgebied voor vo gels. Vrijwel overal bevinden zich langs en nabij de dijken zo genoemde hoogwatervlucht- plaatsen. Die liggen zowel bui tendijks (schorren) als binnen dijks (inlagen en karrevelden). Als er met groot materieel aan de glooiingen wordt gewerkt, is het duidelijk dat alle vogelfunc ties danig in de knel komen. Maatregelen De ene soort zal overigens meer nadelen ondervinden dan de an dere. Dat heeft onder meer te maken met broed-, rust- en eet gedrag. Het maakt het nemen van verzachtende maatregelen er niet gemakkelijker op. Per dijkvak zal, afhankelijk van de situatie voor de vogels, een aan gepaste werkwijze noodzakelijk zijn. Er is een lijst met twaalf maatregelen ter bescherming van de vogelbelangen opgesteld. Als een hoogwatervluchtplaats tijdelijk door het werk ver stoord is, moet gezorgd worden voor uitwijkgebieden, die dan verboden toegang zijn voor re creanten. pierenstekers en ande re mensen. Broedgebieden moe ten tussen april en half augus tus met rust gelaten worden. Bontbekplevieren broeden op en vlakbij de dijk en zijn daar door zeer gevoelig voor versto ring. Bij de planning van werk dient daarmee rekening te wor den gehouden. De onderzoekers onderstrepen dat het openstellen van de on- derhoudswegen niet alleen in de zomer, maar ook 's winters tot veel verstoring leidt. Het beste is de toegang te verbieden ter hoogte van hoogwatervlucht- plaatsen en belangrijke foera geer- of broedgebieden. Er blij ven overigens nog flink wat tra jecten over die gewoon openge steld kunnen worden. Het luistert nauw: voor wieren en zoutminnende planten op de dijk is de keus van een bepaald steentype van groot belang. Dat bepaalt of ze na het werk terug kunnen komen. Dit wordt per dijkvak bekeken. Bij een juiste keus kunnen planten en wieren het zelfs beter gaan doen. door Emile Calon VLISSINGEN - De medische stand in Zeeland moet kunnen oefenen om beter voorbereid te zijn op een mogelijke ramp. Dat kan alleen als er extra geld komt van het Rijk om die oefe ningen te betalen, aldus voorzit ter A. van Dok van de GHOR- commissie (Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Ram pen). Binnenkort gaat Van Dok over leggen met het ministerie van Binnenlandse Zaken over extra geld, zei ze gisteren na het on dertekenen van het convenant waarin de afspraken staan die alle partijen moeten nakomen ter voorbereiding op vogelgriep en een griepepidemie. Huisart sen, ziekenhuizen, gemeenten en regionale hulpdiensten we ten nu welke procedures ze moe ten volgen als zo'n noodsituatie zich voordoet. Het convenant is een reactie op zware kritiek van de Inspectie Volksgezondheid. Die liet begin november weten dat Zeeland ernstig tekortschoot in de voor bereiding op de uitbraak van een grieppandemie, waarbij gro te aantallen mensen razendsnel doodziek worden. Met name de plannen van overheidsinstanties en hulpverleners om samen zo'n uitbraak te bestrijden, deugden niet. Volgens projectleider R. Meppel- der is Zeeland nu veel beter voorbereid op zo'n grieppande mie. In een aantal weken is vol gens hem veel werk verzet. Dat werk kan ook z'n nut bewijzen bij andere medische noodsitua ties zoals bijvoorbeeld de drei ging van een pestepidemie. Hij stipte wel aan dat het nodig is om zo'n noodsituatie te oefe nen. Ziekenhuizen en huisart sen moeten daaraan zeker mee doen en moeten financieel ge compenseerd worden, aldus de projectleider. „Want die moeten tijd vrijmaken om aan een oefe ning deel te kunnen nemen." Zo'n financiële compensatie is er nog niet, zo vervolgde hij. Van Dok liet daarop weten dat dat onderwerp aan de orde wordt gesteld bij het volgende overleg met het ministerie, het is volgens haar zeer belangrijk als er breed en goed geoefend kan worden. In de begroting van de brandweer is standaard geld opgenomen voor oefenen. Dat moet volgens haar ook regel worden voor de medische ko lom. Ze liet ook weten dat het ministerie van Binnenlandse Za ken tevreden is over de vorderin gen die Zeeland maakt bij het voorbereid zijn op een grieppan demie. RILLAND - Het begint een tra ditie te worden: het benefietcon cert van Dijkrock. Naast het al vijftien jaar bestaande grote fes tival in april houdt de organisa tie voor de derde keer op rij een benefietconcert in februari. Dit jaar vindt het spektakel plaats op zaterdag 4 februari in dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland. Dit jaar zamelt de orga nisatie geld in voor Kika, een or ganisatie die fondsen werft voor zeven kinderkankercentra in Ne derland. De organisatoren hebben drie bands bereid gevonden om be langeloos te spelen op het festi val. Reach is een Iers/ Amerikaans/ Nederlandse rock formatie die eigen werk speelt dat door veel mensen wordt ver geleken met Metallica en Neil Young. Reach staat voor Raw Entertainment and Crude Hair do's. The Blue Sensation uit Middelburg beklimt als tweede het podium. De bluesformatie brengt een mix van eigen werk en covers van onder anderen Chris Duarte, BB King, Meivin Taylor en Buddy Guy. De slot act wordt verzorgd door de coverband On Cure uit Hooger- heide. Die brengt nummers van heel uiteenlopende artiesten. Van Marco Borsato tot Robbie Williams en van Blof tot Bryan Adams. Het benefietfestival begint om 20.00 uur. i negentienjarige inwoner i Goes werd verweten twee nten te hebben beledigd ir via zijn mobieltje tegen vriend te zeggen: „Er lopen «joden voorbij." Op dat mo ut passeerden de agenten de Bsenaar. Volgens officier van titie L. Boogert was de con- t waarin de term joden was iruikt genoeg bewijs voor de lediging van de agenten, idsman H. Dunsbergen ver is naar twee rechterlijke uit- 'aken waarbij verdachten wa- vrijgesproken, omdat joden it als een belediging kon wor- opgevat: „Het is een bevol- ïgsgroep, zoals ook christe- Turken en Angelsaksen be- Ikingsgroepen zijn." man zei zijn excuses aan de nten te hebben aangeboden, dat hij het niet zo bedoeld I, Hij zou daarna de agenten iben uitgescholden voor 'stel- je klootzakken'. De verdachte tkende de scheldpartij. De of- ier vond bewezen dat hij de ledigende woorden had geroe- Hij eiste 220 euro boete, strafpleiter miste hier ook et overtuigende bewijs. „De (enten stonden met hun rug aar mijn cliënt toen er kloot ten werd geroepen." Het in dent speelde zich op 10 decem- er 2004 in het uitgaanscentrum sa Goes af. Politierechter F. sn Hemert- Meeuwis meende at de term joden als een schan- Hijke opmerking moest wor- öi gezien, die als denigrerend tor de agenten kon worden op- tvat. Ze vond echter geen be- i)s voor de belediging. Wel fotte de politierechter bewe- ïn dat de Goesenaar klootzak- naar de agenten had geroe- Ze legde verdachte de boe- 220 euro op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17