)ostmolenweg krijgt plateaus EC2 PZC Nog even keihard werken in de oesters Alles valt in het niet bij deze tragedie F Roofvogels gedijen goed op Schouwen allege Goes ziet af van omstreden eenrichtingsverkeer in Kloetinge ,15 zaterdag 31 december 2005 ifrank Balkenende on£' let [S- De gemeente Goes stelt tenrichtingsverkeer in op ^imolenweg in Kloetinge. jidillege van burgemeester en jouders laat dat voornemen weerstand van buurtbe- [schermen van jissen Rilland 'lurt te lang LAND - De meeste politieke ;jjen in Reimerswaal begin- tun geduld langzamerhand 'tej ifzen als het gaat om de aan- ,an een groenstrook bij het tuinbouwgebied in de Bath- Ier bij Rilland. ie! gebied zijn de afgelopen - heel veel kassen uit de >iy id gestampt. Enkele bewo- 5van de aangrenzende Mid- i jof klagen sindsdien over dast. Vooral de assimilatie- j lichting in de kassen ervaren iis zeer storend. Omdat die vaak 's nachts brandt, zou ile flora en fauna in het ge- I j verstoord worden. Bij de ,c" huizen staan de kassen :og geen 25 meter van hun 1 Ktuin. Een hoge groen- uk tussen de kassen en de •n .-gen zou enig soelaas kun- H bieden, maar Fortis, de ont- ■i idaar van het kassenge- heeft er nog steeds geen slegd. «1 houder J. Bliek zegt dat er ig wordt onderhandeld, 0 rdaar neemt Leefbaar Rei- rvaal niet lang genoegen rmee. „Als er over een half nog geen oplossing is gevon- komen wij zelf met een ini- 1 lefvoorstel". aldus raadslid ran der Hoest. De Christen- t stelt dat de gemeente zich [langer kan verschuilen ach- Fortis en wellicht zelf maar r een groenstrook moet zor- J De meeste partijen bena- li kken dat ze een dikke en ho- groenstrook willen en geen 1 in haagje. nde aan gratis irkeren centrum nTerneuzen [NEUZEN - Maandag, de j, (de dag van het nieuwe jaar, dt in Terneuzen een nieuw ieerregime van kracht. grootste verandering is dat •ens meer in de binnenstad kan worden geparkeerd, sen die met de auto naar de komen, zullen dan óf een de twee parkeergarages ten opzoeken óf hun auto ten parkeren bij een par- aeter. Voor bewoners van mnenstad en voor mensen werken zijn tegen beta- vergunningen beschikbaar, nieuwe parkeerregime geldt het hele centrum van Ter- n vanaf en inclusief de Steenbergenlaan en de ttershofweg. irgklachten: 10-0231231 maandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; rdagstot 12.00 uur 'ACTIE iLCHEREN tenruststraat 18 ttbus 8070 330 EQ MIDDELBURG 0118-493000 0118-493009 nail: redwalch@pzc.nl urits Sep (chef) «dia Berkelder Ramakers van den Broek dma Osman indy van den Hurk inde Vries (sport) Ntrale redactie donspark 28 tbus 31 OAAGOES t (0113)315500 c (0113)315669 teil: redactie@pzc.nl ternet kpzc.nl tail: web@pzc.nl Vanwege de snelheid van het verkeer, waarover aanwonen- den bij de gemeente aan de bel hebben getrokken, worden er twee verkeersplateaus aange legd in het deel van de Oostmo lenweg ten zuiden van de Groote Waterleiding. Ze komen op ruime afstand van woningen, wat moet verhinderen dat bewo ners gaan klagen over verkeers- remmei-s voor hun deur. In mei bracht het college van burgemeester en wethouders naar buiten dat ze de Oostmolen weg aan één zijde ging afslui ten. Dat besluit was ingegeven door een enquête onder direct aanwonenden. Zij vinden de smalle Oostmolenweg levensge vaarlijk. Veel automobilisten rij den er hard, waardoor met na me fietsers zich vogelvrij ver klaard voelen. Zij pleitten voor maatregelen. Volgens wethouder M. 't Hart (PvdA, verkeer) was het idee voor eenrichtingsverkeer ont staan in een verkeerswerkgroep van Kloetingenaren, als onder deel van een pakket maatrege len voor de inrichting van toe komstige dertigkilometerzones. Juist het eenrichtingsverkeer stuitte op fel verzet van een deel van de bewoners van Oostmolen- park en het dorp Kloetinge. Hun grootste bezwaar: Oostmo- lenpark wordt van Kloetinge af gesneden. De Oostmolenweg is de kortste route tussen de wijk ten zuiden van de spoorlijn en Kloetinge. Trekkers Daarnaast wezen de tegenstan ders op een averechts effect. Eenrichtingsverkeer zou leiden tot hogere snelheden, omdat be stuurders ruim baan krijgen. Er bestond vooral vrees voor de trekkers met kipkarren van loon bedrijven, die veelvuldig over de Oostmolenweg njden. Er was nog een derde bezwaar. Mensen zouden moeten omrij den via de Buys Ballotstraat. Die straat is met zijn spoorkrui- sing en verkeerslichten een fles senhals in het Goese wegennet en te druk bereden, waardoor de lucht er te veel is vervuild. Het college heeft daarom beslo ten het verkeer op de Oostmolen weg te beteugelen met plateaus. Wethouder 't Hart: „We hebben een heroverweging gemaakt van alle belangen en proberen beide partijen tegemoet te komen. Ik denk dat we met plateaus het zelfde kunnen bereiken, name lijk de snelheid van het autover keer temperen." Hoewel het college op eigen houtje een verkeersbesluit kan nemen, heeft het ook geluisterd naar de raad. De meerderheid van de fracties zag het eenrich tingsverkeer op de Oostmolen weg absoluut niet zitten. Aan de lopende band met creuses werken ook vrouwen. door Mieke van der Jaqt YERSEKE - Oudjaar, dat is de oliebol. De Hollander zal dat beweren, maar de Belg vindt dat praat voor kaaskoppen. Oudjaar is voor de zuiderbuur de oester en wel omdat hij zo geweldig bij cham pagne smaakt. Oesters en champagne: oud en nieuw. Geen wonder dat de kerstdrukte in Yer- seke telkenjare een weekje wordt gepro longeerd. Voor de oesterbedrijven bete kent dat topdrukte en voor de werkne mers keihard werken. Want een oester is een levend ding. Het heeft zorg en aandacht nodig. Bij Krijn Verwijs, waar de producten onder de merknaam Premier worden verhandeld, is het razend druk in de loods. Met bakken tegelijk worden de oesters uit de putten getrokken. Platte oesters en scheve oesters gaan eerst in een sorteermolentje, de enige automati sering die het gevoelige schelpdier ver draagt Op grootte komen ze in bakken terecht, van drie tot zes nullen. Daarna is de hele behandeling een doelmatig ra derwerk dat begint op de lopende band en eindigt op een pallet, klaar voor de vrachtauto. Er zijn voor de oesters van Krijn Ver wijs verschillende verpakkingen. Er zijn ronde en rechthoekige mandjes in verschillende maten. De ronde zijn voor de platte oesters, de rechthoekige voor de creuses. Topkwaliteit Welke maat moet worden gekozen, is af hankelijk van de bestelling, want de oes- terboeren in Yerseke werken klantge richt. Visboeren en restaurants in Ne derland, België en Frankrijk krijgen hun oesters verpakt aangeleverd. Al leen zo kunnen de Yersekenaren absolu te topkwaliteit garanderen. Ieder heeft zijn taak in de inpak-keten. De toevoer in het molentje geeft werk voor een man, een ander zorgt dat de lo pende band voor de creuses en de werk bank voor de platte oesters vol blijven. Bij het inpakken van de creuses werken veel vrouwen, de platte oesters worden ingepakt door oudere werknemers, men sen die al jaren bij Krijn Verwijs wer ken. Zoals C. Minnaard, volgend jaar 45 jaar in de oesters. „Het is wel druk, maar niet zo druk als vorige week. Pre cies goed, zou ik zeggen. We hebben wei eens jaren gehad dat we tegen oudjaar moesten uitpakken, zoveel werd er dan afbesteld. Nu gaat wat we inpakken ge woon de weg op, naar de klanten. Nog even lekker doorwerken en volgende week is het weer even stil." Als de oesters netjes in de mandjes zijn gevlijd, is het pakket nog niet klaar. Er moet nog zeewier op, een wit papiertje en een deksel. Een man met een pneu matisch machien, niet alles dicht en het spul kan naar buiten. Daar zijn weer twee werknemers bezig met stapelen: grote dozen onder, en kleinere boven op foto Willem Mieras een pallet. Het moet allemaal met be leid gebeuren want er kunnen geen be stellingen van verschillende klanten op één pallet. De bestellingen worden afge sloten met een royaal plasticfolie, waar na ze op volgorde van aflevering kun nen worden geladen. De oesters die de verste reis voor de boeg hebben, gaan in het diepst van de container. Oliebol Terwijl de Hollanders het oliebollenbe- slag laten rijzen, zetten de Belgen en de Fransen de champagne koud. Wij ma ken hier de bus met poedersuiker vast open, terwijl de zuiderbuur in de keu kenla zijn oestermes opscharrelt. Maar het begint wel te veranderen. De Neder lander gaat de oester steeds meer waar deren, blijkt uit de reisbestemming van een steeds groter wordend deel van de Yersekse schatten. We beginnen het te leren: de Europeaan kan het beste van twee werelden genieten. Dus laat de bol len maar weer spetteren in de pan, laat de kurken maar weer knallen en ver geet vooral de citroenen en de pepermo len niet. Burgemeester Schouwenaar: Misschien kunnen wetenschappers wanhoopsdaden verklaren door Edith Ramakers MIDDELBURG - Hij is burge meester van een ongewone stad. Een stad die aardiger, leuker, be kender is dan veel andere Neder landse steden van dezelfde om vang als Middelburg. Maar tege lijkertijd ook een degelijke stad. Dat zegt Koos Schouwenaar, burgemeester van de Zeeuwse hoofdstad. „En in een ongewo ne, maar degelijke stad kunnen dus ook dramatische en heel ver drietige gebeurtenissen plaats vinden, zoals afgelopen week." Bijeenkomst Women's Aglow OOST-SOUBURG - De christe lijke vrouwen van Women's Ag low komen dinsdag 10 januari om 19.30 uur samen voor een bij eenkomst. Die wordt gehouden in kerkge bouw De Ark aan het Oranje plein in Oost-Souburg. Vader Bas (31 jaar, uit Middel burg) bracht op kerstavond zijn twee kinderen Sanne en Maxi me om en pleegde zelfmoord. Het echtpaar was gescheiden. Schouwenaar pleit ervoor dat wetenschappers zich meer gaan toeleggen op de gevolgen van een scheiding. „Iedereen doet zijn best en betuigt medeleven. Je put uit je eigen levenswijs heid om iets te kunnen beteke nen. Maar als ik voor mezelf spreek, dan zeg ik niet dat ik de wijsheid op dit gebied in pacht heb. De nabestaanden moeten professioneel worden opgevan gen." Schouwenaar ging donderdag naar de begrafenis van de twee meisjes en gisteren naar de cre matie van hun vader. „Als er sterfgevallen zijn die de gemeen schap beroeren, is het als burge meester goed om namens de ge meenschap een persoonlijk me deleven te betuigen." Schouwenaar zegt dat het niet om hem persoonlijk gaat. „Het is onderdeel van mijn werk. Maar het is natuurlijk duidelijk dat alle andere dingen die het af gelopen jaar gebeurd zijn, in het niet vallen bij deze tragedie. Toen bijvoorbeeld op 4 maart de bouwput voor het theater het be gaf, was er ook leed en angst en voelden omwonenden zich onvei lig. Maar het ging deze week om de dood. Drie doden. Bas nog maar 31 jaar en twee kleuter tjes." Niet oordelen Hij heeft er geen moment aan ge dacht om niet naar de crematie van de vader te gaan. „Het is niet aan mij om te oordelen of hierover opmerkingen te ma ken. Ook voor de ouders en fami lie van Bas is het heel verdrie tig. Ze krijgen geen antwoord meer op vragen. Ze maken zich zelf misschien het verwijt dat ze dit hadden kunnen voorko men." In strikte zin, zegt Schouwe naar, kan uit onderzoek blijken dat Bas een strafbaar feit heeft gepleegd. „Ik ben niet in de posi tie om daarover uitspraak te doen. Dat is aan de officier van justitie. Maar dat is een achter haalde en zinloze actie." Schouwenaar heeft zich dezer dagen ook afgevraagd of dit soort tragedies vaker voorko men dan vroeger. „Sommigen hoor ik over een trend spreken. Maar dat durf ik niet. Er wonen ruim zestien miljoen mensen in Nederland. Dan hebben we het niet over een trend." (Advertentie) FIJN VEERTJE ELKE WEEK EEN NIEUWE MUZIEK programma op OMROEP ZEELAND RADII}. 1 jan. HAPPY NEW EAR een NIEUWJAARSCONCERT van 14.00-17.00 uur. Opnamen uit het rijke archief van nieuwe MUZIEK Zeeland enXENAKIS ENSEMBLE WWW.FIJNVEERTJE .NL Prettige wijk Schoorsteenbrand in Oost-Souburg OOST-SOUBURG - In een woning aan de Middelburgse straat in Oost-Souburg heeft gistermiddag omstreeks kwart voor zes een schoorsteenbrand gewoed. Toen de po litie ter plaatse kwam, had de brandweer het vuur al ge blust. Voor de bewoners kwam de brand volledig als een verrassing. De schoorsteen was enkele maanden geleden nog geveegd. Diefstal snorfiets VLISSINGEN - In de Kasteelstraat in Vlissingen is in de nacht van donderdag op vrijdag een snorfiets gestolen. Het betreft een zilverkleurige Peugeot Vivacity met verze keringsplaatje ZHW 789. De waarde van de snorfiets is onbekend. Ruiten ingegooid YERSEKE - Onbekenden hebben gistermiddag ruiten in gegooid bij een school in Yerseke. De melding kwam rond kwart voor twee bij de politie binnen. Ook in Nieuwdorp moest een raam het ontgelden. Even na twee uur 's middags zag een getuige een groepje jonge ren sneeuwballen gooien in de Prinses Irenestraat. Een rui sneuvelde. De politie stelt een onderzoek in. Stormstuw Antwerpen bepleit BRUSSEL - Vijfentwintig Vlaamse gemeenten, verza meld in het samenwerkingsverband Schelde-Landschap- spark hebben bij de Vlaamse regering aangedrongen op nieuw onderzoek naar de bouw van een stormvloedkering in de Schelde bij Antwerpen. De gemeenten steunen daarmee het verzoek van de ge meente Kruibeke om de stormstuw te koppelen aan de aanleg van de Oosterweel verbinding (een brug- tunnelpro ject dat de Antwerpse Ring op de linker- en rechter Schel- deoever moet verbinden. Schelde-Landschaps- park herinnert de regering aan een eerdere toezegging dat de stormvloedkering 'ooit op nieuw in beeld zou komen' en wijst erop dat de Ooster- weelverbinding nu precies op die plaats is geprojecteerd. De kering vormde aanvankelijk een belangrijk onderdeel van het Sigmaplan, de tegenhanger van het Deltaplan, maar werd door de opeenvolgende regering als te duur af geserveerd. Ook in de geactualiseerde versie van het plan komt de ke ring niet voor. Enkele maanden geleden nog besloot de re gering tot 2030 een kleine 900 miljoen euro te investeren in dijkverzwaringen en de aanleg van honderden hecta ren overstromingsgebied. Dief in de kraag gegrepen ZIERIKZEE - In een horecabedrijf aan de Schuithaven werd donderdagavond tussen tien uur en twintig over tien een tas met onder meer een gsm-telefoon en een porte monnee van een medewerkster gestolen. De politie hield om half elf een 41-jarige man uit Zierik- zee aan in verband met de diefstal. De man bleek in het bezit van de gestolen gsm. De portemonnee werd bij een boom in de omgeving aangetroffen. De Zierikzeeënaar is overgebracht naar penitentiaire inrichting Torentijd in Middelburg. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De roofvogels ge dijen goed op Schouwen-Duive- land. De laatste jaren is de popu latie - die van de bijna van het eiland verdwenen grauwe kie kendief uitgezonderd - gegroeid en ook het aantal soorten is gro ter geworden. Dat blijkt uit een artikel van Ri- nus van 't Hof in Zeelieven, het tijdschrift van de Vogelwerk groep van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. De havik, schrijft Van 't Hof. werd al in 1975 gesignaleerd. In de jaren tachtig werden over trekkende haviken waargeno men, maar pas in 2002 werd de aanwezigheid van een broed- paar geconstateerd en wel op vo geleiland De Hompelvoet, voor de kust van Schouwen. Havikenpaar Het broedseizoen 2004 leverde het eerste broedende haviken- paar op Schouwen-Duiveland zelf op. De sperwer was al veel eerder op het eiland gezien. De ze roofvogel stond al in 1903 te boek als broedvogel op Schou wen-Duiveland. In de periode 2000-2004 werden verspreid over het eiland 25 broedende sperwers waargenomen. De buizerd stond op Schou wen-Duiveland vroeger bekend als 'doortrekker' of 'pleisteraar'. In het Slotbos bij Haamstede werd in 1985 voor het eerst een broedsel van deze roofvogel ont dekt. Het aantal broedgevallen van buizerds is inmiddels geste gen naar meer dan tien. Schaars De wespendief laat zich maar zelden zien op Schouwen-Duive land. In 1997 werd echter een broedend koppel aangetroffen op landgoed Mon Plaisir bij Schuddebeurs. De bruine kie kendief werd tot 1966 tot de schaars voorkomende broedvo- gels op Schouwen-Duiveland ge rekend. Slechts enkele broed sels - onder meer in De Maire bij Oosterland - werden ont dekt. In 1990 bleek het aantal kieken dieven gestegen tot negen broed sels in 1990. Tussen 1994 en 2004 varieerde het aantal brui ne kiekendieven van zes tot veer tien broedsels. De blauwe kiekendief is nog slechts incidenteel als broedvo gel te vinden op Schouwen-Dui veland en de grauwe kiekendief is zo goed als verdwenen. Dat heeft volgens Van 't Hof alles te maken met pesticiden in de land bouw, verdroging van de duinen en de toenemende recreatie druk. Hij weerspreekt de opmerkin gen dat de samenleving harder wordt en dat mensen niet meer met, maar naast elkaar leven. „In die zin dat het met deze ge beurtenis niets te maken heeft. Het gaat nu om een echtschei ding. Misschien kan de weten schap een grote bijdrage leveren in de discussie over echtschei dingen - de ene is de andere niet - en de gevolgen daarvan. Kan radeloosheid leiden tot wan hoopsdaden?" (Advertentie) Het gezin woonde vijf jaar bij hem in de buurt. Na de schei ding verhuisde de moeder naar Koudekerke. Hij zegt dat de Veerse Poort een prettige woon wijk is. „We lopen de deur hier niet bij elkaar plat, maar het is zeker geen kille buurt, waar mensen langs elkaar heen leven. Als de directe omgeving van Bas dit niet heeft zien aankomen, dan hebben dat natuurlijk de buurt bewoners helemaal niet." Ontdek de winterse Diergaarde via de midwinterroute. Warm je op in de gezellige Rivièrahal met sfeervolle muziek en leuke activiteiten. In tropisch bos Taman Indah is het extra feestl Op 27 december is er een neushoorntje geboren. Ktjk voor hei MidwinterZOO-programma 2 ïfJfp ^^DiBL8,ji)0RP flke dag geopend vanaf 9 00 uur' rtttirita >oc iu>at*rA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15