PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wellink hoopt dat olie duur blijft 1 |Ï(K? Perspectief Pechiney is wankel PZC m PZC Winterweer treft vooral openbaar vervoer Reizen Hoog prijspeil zou andere energiebronnen kansrijk maken Knieoperatie Beatrix is goed verlopen Gemeenten aarzelen over aquacultuur WINNAAR COLLECTI S E bruna S ARCK Gratis waterpark kinderclub www.gobest.nl wagen 17 ra lezen we zeeuws O 1 O ZW6 Buien of zon I Enkele buien maar ook af en toe zon. Matige tot krachtige zuidwestenwind. Middagtemperatuur 8 graden. 247e jaargang no. 309 zaterdag 31 december 2005 jlos nummer 1,80 SUBARU Nu met 4500 euro IN RUIL VOORDEEL!! AutoVermeulen Pearyweg 6. GOES, T. 0113 56 18 12, www.autovermeulen.nl internet: www.pzc.nl 'aorThomas Olivier ^Mathijs Rotteveel IMSTERDAM - Het is te 'jopen dat de olieprijzen Lk in 2006 hoog blijven. Die wens spreekt president S'out Wellink van De Neder- landsche Bank (DNB) uit op de drempel van het nieuwe jaar. Volgens Wellink zijn dure olie en benzine goed voor de zoektocht naar alter natieve bronnen, zo stelt hij vast in een interview met de ze krant. „Ik mag hopen dat de energie prijs op een behoorlijk niveau blijft", zegt Wellink. Volgens de bankpresident is het Westen veel te afhankelijk van olie uit politiek instabiele regio's zoals het Midden-Oosten. Bij een olie prijs van 60 a 70 dollar per vat is de winning van olie uit Cana dees teerzand zeer rendabel en komt ook kernenergie meer in beeld. „Die discussie zullen we moeten voeren," meent hij. Met zijn pleidooi voor meer kerne nergie sluit Wellink zich aan bij de Britse premier Blair, die on langs opriep tot een 'nieuwe af weging' in heel Europa op dit punt. Wellink wijst er op dat kerncentrales veel veiliger zijn geworden en dat kernenergie ten aanzien van fossiele brand stoffen (kolen, olie en gas) duide lijke milieuvoordelen heeft. Bo vendien importeert ons land nu al veel kemstroom uit Frank rijk, dat op deze manier goed verdient aan de Nederlandse energiebehoefte. Wellink: „Wij hebben nu zelf niet de voorde len." Wellink gelooft niet in het sub sidiëren van alternatieve ener giebronnen zoals windenergie en elektriciteitsopwekking via DEN HAAG - Koningin Beatrix leeft gistermiddag een kniepro- these gekregen. De operatie aan door artrose versleten lin- ierknie in het Haagse Rode Kruisziekenhuis is naar wens verlopen, maakte de Rijksvoor lichtingsdienst bekend. iïa een verticale snee over de voorkant van de knie is de bin- :enzijde van de knieschijf ver- lijderd en zijn de uiteinden van iijbeen en scheenbeen aan de vorm van de prothesedelen aan- gpast. Daarna is de kunststof ;rothese in dij- en scheenbeen gschoven en met botcement De koningin kan mogelijk mor- sn al met krukken of een loop- A de eerste voorzichtige stap- hi zetten. Over enkele dagen rordt Beatrix (67) overgebracht jaar het vier kilometer verder op gelegen Bronovoziekenhuis, raar ze zal revalideren. GPD GOES - Zeeuwse gemeenten •lebben grote moeite met de iomst van aquacultuur op boe- tenland. Ze weten niet goed of :t kweek van zagers als een grarische of industriële activi st moeten zien, ervaart direc- ;ur B. Meijering van zeeaaskwe- ifrij Topsy Baits bij het Goese Het verkeer in Burgh-Haamstede ondervond hinder van de sneeuwstorm. Sj wil samen met boeren op en- honderden hectares, bij "jorkeur achter zeedijken, za- pkwekerijen aanleggen. De vormen dienen als grondstof »r visvoer. Door de proble- sn die gemeenten opwerpen, omen de plannen uiterst traag inde grond. is Meijering onderkent de rovincie wél het belang van de iquacultuur op land. Voor boe- in kan het een broodnodig aeuw gewas zijn, een welkome «invulling op de gangbare teel- ïn, die steeds minder geld op- irengen. Meijering heeft meer iweekruimte (in de vorm van la- bassins) nodig, omdat begin volgend jaar een nieuwe fabriek :wr de productie van visvoer at zagers van start gaat (in Wa- agina 19 ambtenarij nekt zagerkweek van onze redactie binnenland DEN HAAG - Hevige sneeuwbuien en ij- zel hebben gisteravond het openbaar ver voer in het westen van het land groten deels stilgelegd. Tot grote chaos op de we gen leidde het winterweer niet. De NS had op voorhand reizigers gewaar schuwd de trein na 16.00 uur niet meer te nemen. Naarmate de avond vorderde, werd duidelijk waarom. Na half acht ver trokken er geen treinen meer vanaf Bre da, Amsterdam en Rotterdam; op die sta tions waren ook geen taxi's meer te krij gen. Tussen Roosendaal en Vlissingen re den gisteravond wel stoptreinen, maar geen intercity's; tussen Roosendaal en Breda reden slechts mondjesmaat trei nen. In Rotterdam leidde de situatie tot paniek onder een groep treinreizigers, waardoor de politie moest optreden. Voor de gestrande reizigers is opvang ge zocht. Veel mensen moesten urenlang op de stations wachten. Bussen en trams vielen in grote delen van het land uit, In Den Haag reden na zes uur geen trams en bussen meer. Ook in Rotterdam en Amsterdam ontstonden problemen. Niet door sneeuw, maar door een computerstoring kwam een volgepak te trein gistermiddag tegen half vier stil te staan bij Krabbendijke. Pas rond half zes kwam een andere trein langszij, waar in de passagiers konden plaatsnemen. Vervoerbedrijf Connexxion haalde in de loop van de avond een groot aantal bus sen van de weg. Tegen 22.00 uur was de dienstregeling bijna overal gestaakt. Daardoor reden in Zeeland, Zuid-Hol land, Noord-Holland, Flevoland, grote delen van Overijssel en Drenthe geen bus- (Advertentie) JAGUAR Uw Regionaal Jaguar Centrum: Bogaers Jaguar Breda B.V. Minervum 7118 4817 ZN Breda. Tel.: 076 - 5263800 www.bogaers-j2guar.nl Moederbedrijf Alcan beslist in eerste kwartaal 2006 over toekomst (Advertentie) Deze bon is geldig voor alle boeken uit de collectie i. verkrijgbaar bij postkantoor Naam: i Uw postcode: Uw huisnummer: J Deze bon ingevuld inleveren bij bovenstaande verkooppunten. U ontvangt 2,55 korting op boek uit de Winnaars Collectie. www.winnaarscollectie.nl het alfabet van Zeeland door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De komende drie maanden zijn cruciaal voor het voortbestaan van alumi niumsmelter Pechiney Neder land. De fabriek in Vlissingen- Oost kampt met ernstige techni sche problemen en heeft last van torenhoge energieprijzen. De 750 personeelsleden zijn door de directie ingelicht over de situatie waarin het bedrijf verkeert. Hen is verteld dat moe derconcern Alcan in Canada voor 31 maart zekerheid wil heb ben over het verhelpen van de technische problemen met de 512 ovens. Ook wil het weten of de kosten voor energie omlaag Advertentie Zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 2 katern 20 het alfabet van Zeeland gaan. Het concern heeft, voorzo ver bekend, nog niet aangege ven wat er met Pechiney ge beurt als er geen oplossing komt. Maar de situatie is ern stig. Ondanks de modernisering van de fabriek in 2002 - a 113 miljoen euro - hebben de ovens nog niet de hoeveelheid kunnen produceren die vooraf was bere kend. Bovendien blijkt de le vensduur van de ovens drama tisch te zijn gedaald. Normaal gaan ze een jaar of vijf a zes mee, nu maximaal twee jaar. Binnen twee jaar moeten alle ovens worden vernieuwd, zo is de verwachting. Dat betekent weer een investering van ettelij ke miljoenen, terwijl het rende ment van de modernisering nog niet is behaald. Pechiney doet nu proeven met twintig ovens om te zien hoe ze én meer alumi- (Advertentie) EYES de kijkkamer opticiens Segeersstraat 35 Middelburg nium kunnen produceren én lan ger kunnen meegaan. Hoewel het nog te vroeg is om daarover definitieve uitspraken te doen, stemmen de eerste resultaten hoopvol. Zowel de productie als de levensduur stijgen. Energiecontracten Daarnaast moet er een oplos sing komen voor de torenhoge energieprijzen. Pechiney is op de NS na de grootste stroomver bruiker van Nederland. Een mogelijke oplossing voor de hoge prijzen ligt in han den van oud-Hoogovens-top- man J.F. van Duyne. Die leidt Advertentie Elke week in de zaterdagkrant Reizen I Daar moetje naar toe. zonnepanelen. Als de olieprij zen weer gaan dalen dan wor den de alternatieven relatief duurder. Dat betekent dat er vol gens Wellink meer subsidie aan het instandhouden van zo'n al ternatief besteed moet worden. GPD pagina 28 de oliebollendoctrine van IMout Wellink NAKATRINA UJ«i.JfrW* *11 M De wederopstand itttaaafcia gaat teugëncl'langzaam Verhuizen zonder één vinger uit te steken het j^ar foto Dirk-Jan Gjeltema Macau, gokken in het casino en op de renbaan is booming Remkes in de bres voor politie Elke vorm van geweld tegen de politie wordt voortaan hard aangepakt. Het maakt daarbij niet uit of er aangifte is gedaan. Dat meldde minister Remkes van Bin nenlandse Zaken gisteren in zijn 'geweldsproto- r col' aan de Tweede Kamer. Arts moet ramp kunnen oefenen Zeeland mag inmiddels beter voorbereid zijn op de even tuele uitbraak van een griepepidemie, de medici moeten nog wel kunnen oefenen op zo'n rampsituatie. Daarvoor is geld van het Rijk nodig, zegt voorzitter A. van Dok van het GHOR (Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Rampen). sen. Op de snelwegen bleef het opmerke lijk rustig. Het autoverkeer paste overal de snelheid aan. De Verzekeraarshulp dienst telde tot 23.00 uur 640 slippar tijen en ongevallen, bijna twee keer zo veel als normaal. Slachtoffers werden niet gemeld. In Zeeland telde de politie 25 ongevallen door de gladheid; daarbij ontstond alleen materiële schade. Na half acht 's avonds kwamen er bij de poli tie geen meldingen van ongelukken meer binnen. GPD/ANP pagina 13 sneeuw in Zeeland Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7, 8 en 9; Radio Televisie: 10 en 11; Zeeland: 13, 15, 17, 18, 19 en 21; Sport: 22 en 23; Oud en Nieuw: 25, 26, 27, 28, 29, 30 en 31; Wonen: W1, W2 en W3; Nieuwsquiz 2005: W4 en W5; Trends: W9 en W11; Jong: W15; Reizen: W17, W18 en W19 (Advertentie) op verzoek van minister Brink horst een consortium van negen energie-intensieve bedrijven, waaronder Pechiney en Dow Be nelux in Terneuzen. Ze willen sa men langlopende contracten slui ten met de energieproducenten. Dan kunnen ze een redelijke en stabiele prijs afspreken. Binnen twee maanden moet duidelijk worden of het overleg tot resul taat heeft geleid. Dat is voor moederconcern Alcan belangrijk in de afweging over de toekomst van Pechiney in Vlissingen. pagina 7 Pechiney kampt met problemen O Noteert u mij voor eon proefabonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geef daarbij eenmalig toestemming voor rekeningnummer Ik he plaats telefoon: O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CU per maand met auiomatische incasso 20.55)* per kwartaal met automatische incasso IC 59,75)' per jaar mei automatische incasso 229.20)*. Handtekening' PZC bv gaat rotgvuldtg om met persoonsgegevens K//k op www. pre. nl/abonneten. bt 0800 0231231 of stuur deie bor PZC. afdeling leiersserviee Antwoordnummer 713. 4460 W81 8 "711688"555547' het alfabet van Zeeland Huntelaar geeft zijn afscheid glans In barre weersomstandigheden won SC Heerenveen gister avond met 4-2 van Ajax. Voor rust maakten Samaras en Huntelaar de 1-0 en de 2-0. Vooral het doelpunt van Hun telaar was pikant; hij verhuist na de winterstop naar Amster dam. Na de pauze liep Heeren veen uit naar 4-0 via Hanssen en Samaras. In de slotfase kwam Ajax op 4-2 door Heitinga enGalasek. 4L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1