Imam Fawaz toont zich gematigd PZC K Zalm oogst louter kritiek met zijn uitspraken over armoede Dood na scheiding PZC Eenzaam opsluiten maakt machteloos Voorganger van omstreden moskee noemt zelfmoordterroristen criminelen mmm Hm tomo&Uói s~ 30 december 1955 vrijdag 30 december 2005 door Alex Boqers Imam Jneid Fawaz staat te boek als radicaal en de Haag se As Soennah-moskee waar hij preekt, is al sinds de opening in 191)8 omstreden. De afgelopen weken was As Soennah in het nieuws door de verdwijning van drie jongens, die zouden zijn ge ronseld voor de jihad. Fawaz had het afgelopen jaar ruzie met politica Hirsi Ali en de Haagse burgemeester Deetman. In een milde stemming blikt hij terug. Bij uw moskee wordt geronseld voor de jihad. Vindt u het te ver antwoorden als jongens naar Irak of Tsjetsjenië gaan om te vechten „Deze jongens vergissen zich. Ze denken dat ze een heilige oor log gaan voeren, een jihad, maar ze weten eigenlijk niet echt wat een jihad is. Een jihad is veel meer dan een oorlog. Een oorlog kan jihad zijn, maar de jihad gaat om het helpen van mede moslims. Ze kunnen dat ook doen door te gaan studeren en het goede voorbeeld te geven. Bovendien, de strijd in Irak is geen jihad. Het is een door Ame rika begonnen politieke strijd waar allerlei groeperingen mis bruik van maken. Zo'n man als Al Zarkawi (beruchte Al Qaeda leider in Irak, red.) zit ook hele maal mis met zijn oproep om Jordanië aan te vallen omdat ze de VS steunen. Mensen die ver volgens een hotel opblazen in Jordanië zijn geen martelaar, maar gewoon crimineel." U hebt een behoorlijke aanva ring gehad met de Haagse burge meester Deetman. Hij zou vol gens u hebben gezegd dat u 'naar uio eigen land moet ver trekken'. Deetman ontkent en Haagse gemeenteraadsleden zeg gen dat u liegt. „Een imam een leugenaar noe men, dat gaat echt heel erg ver. Ik ben een geestelijke en mag niet liegen. Moslims hebben dan ook heel verbaasd gereageerd op deze uitspraken. In eerdere gesprekken kreeg ik al het idee dat Deetman niet bijzonder op mij gesteld was, maar nu viel hij echt tegen me uit. Hij was niet voor rede vatbaar. Ik denk dat het komt, omdat de islam meer voet aan de grond krijgt in Ne derland. Voor mensen als Deet man is dat niet prettig, want voor hem is het geloof iets sym bolisch geworden. Ook kan hij het niet hebben dat wij niet meer alles pikken wat er over ons wordt gezegd. Vroeger voel den moslims zich minderwaar dig, tegenwoordig reageren we feller als op aanvallen." Zoals door Hirsi Ali. U hebt ge zegd dat zij op de toorn van Al lah kan rekenen. Komt het ooit nog goed? „We staan open voor kritiek. Maar op het moment dat je de profeet gaat uitschelden, zijn wij noodgedwongen ons daar te gen te verweren. Hirsi Ali mis bruikt haar positie als Kamerlid om een strijd te voeren tegen de islam. Ze heeft het de hele tijd over de verderfelijkheid van de islam, omdat die vrouwenbesnij denis toe staat. Maar in werke lijkheid is het een heel klein deel van de islamitische wereld die dat toestaat en uitvoert. Waarom houdt ze zich als Ka merlid niet bezig met huiselijk geweld in het algemeen? En nu wil ze de film Submission 2 gaan maken met als thema ho mofilie in de islam. Maar waar om heeft ze het met over de pro blemen van homo's in het Ameri kaanse leger?" Eén van de laatste discussies in de Tweede Kamer ging over de boerka, de gezichtssluier. Een meerderheid wil deze verbieden. U predikt gematigdheid, is een boerka gematigd? „In de stroming die ik vertegen woordig is een boerka niet ver plicht. Ik heb daarom geen moei te met een verbod, maar je moet ook naar de andere kant van het verhaal kijken. Ten eerste gaat het maar om heel weinig vrou wen, dus wat bereik je nou echt? Ten tweede zal het slecht vallen in het buitenland. Kranten in bijvoorbeeld Saoedi-Arabië zul len er veel aandacht aan beste den. En de bevolking in die lan den zal het idee krijgen dat Ne derland van de moslims af wil. Dat zal kwaad bloed zetten." Eén van de eerste activiteiten in de As Soennah moskee in 2006 is een congres. 'En wij zullen jul lie zeker beproeven met iets van vrees, honger en vermindering van bezittingen, levens en vruch ten; en geef de geduldigen blijde tijdingen?' Wat moeten we met zo'n thema denken van uw ver haal? (Schaterlachend) „Dat thema heb ik niet verzonnen, maar de jongeren voor wie het congres bedoeld is. Geen zorgen. Het is geen waarschuwing, eerder het tegenovergestelde. Wat er wordt bedoeld is dat moslims geduldig moeten zijn en niet de wapens op moeten pakken. We zijn bang dat we de komende tijd nog meer over ons heen krijgen. Nog meer regelgeving, bijvoor beeld over het al dan niet mogen dragen van hoofddoekjes. Maar ook in het dagelijks leven. Zo zijn er moslims die niet een paar keer per dag onder werktijd mo gen bidden, terwijl diezelfde baas wel rookpauzes toestaat. En vorige week nog kwam een broeder klagen over de sociale dienst, die zijn vrouw wilde spreken. Toen die man vroeg of hij daar bij mocht zijn, zei de ambtenaar met een dubbelzinni ge toon: 'Nee, en ik wil minstens een uur met haar achter geslo ten deuren doorbrengen'." GPD door Floor Ligtvoet Opgesloten in een naar geestige cel. Niet om een misdrijf, maar vanwege een ernstige ziekte. Binnen de geestelijke gezondheidszorg worden dagelijks patiënten in de separeercel gestopt. Veel te vaak, vinden patiën ten en hulpverleners. „Ik schreeuwde de longen uit mijn lijf, maar niemand luis terde. Vijftien uur lang bracht ik door in absolute af zondering." Sylvia (36) heeft meerdere malen opgesloten gezeten in een separeercel, een kleine, afgesloten kamer met alleen een matras. „Vrese lijk." De vrouw heeft een borderli ne persoonlijkheidsstoornis. Ze is daardoor het ene mo ment opgewekt, het andere moment diep ongelukkig. In een desperate bui krast ze wel eens met een mes in haar arm. „Om het rotgevoel er uit te laten stromen." Zelf mutila tie is de medische term voor Sylvia's gedrag. In de psychia trische kliniek waar ze acht jaar behandeld werd, was een snij-incident aanleiding ge noeg voor een opname in de separeercel. Sylvia begrijpt dat nog altijd niet. „Van snij den word ik altijd heel rus tig." Toch werd de psychisch zieke vrouw door hulpverle ners regelmatig in een dik, stug katoenen shirt gehesen en in de separeer gezet. „Ik hoorde de sleutels in het slot vallen en daarna werd het stil. Doodstil." Traumatisch Bert Lendemeijer, hoofd van het kenniscentrum GGZ Zorg verlening, promoveerde op se paraties in de psychiatrie. Zijn standpunt is duidelijk. „We moeten er mee ophou den. Je moet ernstig zieke mensen, vaak met psychoses, niet alleen laten." Het hoort niet meer thuis in de moderne psychiatrie, meent ook Hans Hesta, psychiater en hoofd Zorg van instelling de Gelder se Roos in Tiel. Zijn instelling wil in 2010 helemaal separeer- vrij zijn. „Want het is geen be handeling. Uit niets blijkt dat het helpt." Sylvia schrikt er soms nog wakker van. „Ik schiet in de stress als ik een rammelende sleutelbos hoor." Maar niet alleen voor patiën ten is separeren traumatisch. Ook voor hulpverleners is het 'heel vervelend', stelt Hesta. „Voor de patiënt ben je op dat moment de vijand Er speelt altijd een element van gevaar mee." Verpleegkundi gen moeten de angstige en soms agressieve patiënt eten brengen en douchen. Omslag En dat terwijl het echt anders kan, meent Lendemeijer „In 98 procent van de gevallen zijn er betere middelen. Medi catie bijvoorbeeld. Je moet zoeken naar mogelijkheden om zo'n noodsituatie te voor komen." Mondjesmaat begint dat besef in psychiatrische kli nieken door te dringen. Maar voor hulpverleners houdt dat wel cultuuromslag in, zegt Margret Overdijk. Zij is team leider op een afdeling van Alt- recht, een psychiatrische in stelling in de regio Utrecht waar delinquenten met een psychotische stoornis worden opgevangen. „We hebben vier separeercellen. Die zaten al tijd vol. En nog was het hier onveilig." Incidenten met pa tiënten waarbij verpleegkun digen werden gestompt en ge slagen deden zich regelmatig voor. Dus werd met iedere pa tiënt en zijn familie een plan gemaakt. „Welke signalen geeft hij als het de verkeerde kant op gaat? Hoe spelen we daar het beste op in? Deze me thode heeft zijn vruchten afge worpen, volgens Overdijk. Het aantal separaties is op haar afdeling enorm gedaald. Eerst waren het er negentig per jaar, nu minder dan tien. GPD (De naam van Sylvia is om privacyredenen gefingeerd.) doorThea van Beek en Eelco van der Linden Minister Gerrit Zalm van Fi nanciën vindt dat in Neder land snel iemand arm wordt ge noemd. In een interview noemt hij cijfers over de forse toename van het aantal armen 'betrekke lijk'. Volgens Zalm is de onder kant van de samenleving nu veel welvarender dan in zijn ei gen jeugd. Een rondgang langs deskundigen en betrokkenen. Clara Sies, oprichter Voedsel- bank: „Zalm heeft gelijk als je de ar moede vergelijkt met Afrika Als het gaat om Nederland, weet hij niet waar hij het over heeft. Hij zou eens een dagje moeten meelopen op onze uit- deelposten. Armoede is niet kun nen rondkomen en je normale vaste lasten niet kunnen beta len. Wij komen steeds meer men sen tegen die dat niet redden. Per week maken zevenduizend huishoudens gebruik van de Voedselbank. Ze komen daar voor pas in aanmerking als twee volwassenen aantoonbaar niet meer voor voedsel hebben te be steden dan 200 euro per maand. Daarmee zitten we nog onder de normen van het Nibud." Harry Mens, makelaar-miljo nair: „We zijn het er allemaal over eens dat een Voedselbank niet hoort. Maar ik weet zeker dat van die zevenduizend klanten bij de Voedselbank er misschien wel duizend zijn die daar mis bruik van maken. Sommige men- sen pakken alles wat makkelijk is. Ik begrijp wel wat Zalm be doelt, want in z'n algemeenheid is het in Nederland verbeterd. Het welvaartsniveau is geste gen, Vroeger dronken we inder daad geen koffie en hadden geen tv. Mensen kunnen zich ook verbeelden dat ze arm zijn. Armoede wordt vaak afgezet te genover rijkdom, maar dat lost mets op. Als ik Bill Gates tegen kom, ben ik een arme jongen. Het is maar waar je het ïjkpunt legt. Ik kom arme mensen tegen die met een uitkering van 800 eu ro wel auto rijden. In elk huis van arme mensen staat toch een magnetron." Martinus Muskens, sinds 1994 bisschop van Breda: „Het is onzin om vergelijkingen te maken met de eigen jeugd of de armoede in Afrika. Armoede gaat vooral over sociale uitslui ting, mensen raken geïsoleerd en daarover moet je je druk ma ken. Je bent arm in de maat schappij waarin je nu leeft, alle verwijzingen naar andere tijden en streken zijn flauw. Hier vin den we dat mensen recht heb ben op een beetje ontspanning, dus daarom is een televisie geen luxe-product waarvan een arme makkelijk afstand zou moeten kunnen doen." Per week maken zevenduizend huishoudens gebruik van de Voedselbank. Ze komen daarvoor pas in aanmerking als twee volwassenen aantoonbaar niet meer voor voedsel hebben te besteden dan 200 eu ro per maand. foto Harmen de Jong/GPD Marcel van Es, directeur incasso bureau Intrum-Justitia: „Die uitspraken van Zalm zijn wars van de realiteit. Dit jaar waren er 1,6 miljoen incasso-op drachten, een verdrievoudiging in de afgelopen drie jaar. In Ne derland verkeren 400.000 men sen in een problematische schuldsituatie. Zalm ontkent dat er een probleem is, waar door het ook niet wordt aange pakt. Dit soort uitspraken heeft een averechtse werking en ge tuigt van een regentenmentali teit. Armoede is dat je het ene gat met het andere gat moet dichten. En het zijn niet alleen de minima die het moeilijk heb ben. Ook bij de middeninko mens zie je een stijging van de schulden Dan gaat het om ach terstallige huur, hypotheekaflos sing, energiekosten en tele foon." Marieke Henselmans, werk zaam voor 'Nooit Meer Rood', een stichting die adviseert hoe schuldenvrij en spaarzaam te (over)leven: „Gerrit Zalm moet snel een cur sus sociale vaardigheden gaan doen Hij mag deze dingen niet zeggen, want hij staat aan de top en heeft uitzicht. Iemand die moet rondkomen van 740 eu ro en 375 euro kwijt is aan huur, inclusief huursubsidie, kijkt te gen de muren aan van zijn por tiek. Die persoon leeft in een iso lement, zit vaak gevangen in ei gen trots en heeft niets aan com mentaren als die van Zalm. Men sen kopen er niets voor te weten dat je ook met een Nederlandse bijstandsuitkering tot de 13 pro cent rijksten van deze wereld hoort." „Wel goed is het om te proberen het denken over geld en geld uit geven te veranderen bij arme mensen. Wij laten zien dat door goede keuzes te maken je ook in Nederland nog een redelijk le ven kunt leiden." GPD Het jaar 2005 laat ons met een in trieste balans zitten. Maar liefst twaalf jonge kinderen werden door de ex van hun moeder, doorgaans hun ei gen vader, vermoord. Twee kinderen werden door hun moeder vermoord. Van de in totaal zeven daders maakten er vijf een einde aan hun leven. Wat be zielt in vredesnaam vaders en zelfs moe ders om kinderen, in de meeste geval len hun eigen kinderen, het jongste slachtoffertje 3 jaar oud en het oudste 10, te wurgen, dood te steken, uit het raam te gooien? Vaak worden door de wetenschap de grootste drama's het slechtst onderzocht. Zo ook hier. Er is bitter weinig systematisch onderzoek gepleegd naar, zoals het wel wordt ge noemd, de 'meeneem-suïcide'. Dat kan niet liggen aan het feit dat het weinig voorkomt. Want schattingen uit ver schillende westerse landen laten zien dat tussen de 5 tot 8 procent van alle moorden en 2 tot 4 procent van alle suï cides van het 'meeneem'-type, dat wil zeggen van het moord-zelfmoord type, zijn. Waarschijnlijker is dat de verkla ring ervoor gezocht moet worden in het feit dat zowel wetenschappers, justi- tie-mensen als het grote publiek een in stinctieve huiver hebben om zich al te zeer in de psychologische en sociale achtergronden van deze drama's te ver diepen. Er lijkt een stilzwijgende con sensus te bestaan dat mensen die zoiets vreselijks doen, niet te begrijpen zijn En dat we er maar beter aan doen, ook voor ons zelf, niet te proberen hen te be grijpen. De algemene houding is er daarom een van gelatenheid. Dit soort dingen gebeurt nou eenmaal. En het is natuurlijk vreselijk als het je over komt, als achterblijvende ouder, als grootouders, als andere direct betrokke nen. Maar niemand die ziet of gelooft, dat drama's van dit type te voorkomen zijn. Ik deel dat geloof niet. Sterker nog, ik vind het eigenlijk vreselijk dat zoveel mensen die houding hebben. Want zelfs al hebben we op dit moment maar weinig systematische kennis over de meeneem-suicide, de kennis die we wel hebben, is belangrijk genoeg. Mijn collega Steven Stack bijvoorbeeld on derzocht over een reeks van jaren ruim 16.000 moorden in Chicago. Hij vond dat maar in twee gevallen van moord het risico op zelfmoord sterk toenam. Namelijk moord op de (ex-)partner en moord op kinderen. De oorsprong van moord op de (ex-)partner of kinderen, aldus Stack, is meestal gelegen in een frustrerende, chaotische, langdurige in tieme relatie Het komt vrijwel niet voor in of na kortdurende relaties. Het kempatroon in die langdurige relaties, althans bij de 'toekomstige' dader, is ambivalentie: het voortdurend heen en weer geslingerd worden tussen gevoe lens van woede en liefde. Die woede wordt doorgaans gevoed door jaloezie, niet zelden van een ziekelijke sterkte. De 'trigger' is bijna altijd een scheiding of de dreiging daarvan. De dader rea geert daar doorgaans op met depressie. Maar die is aan de buitenkant, vooral bij mannen, lang niet altijd zichtbaar Regelmatig is er sprake van een zogehe ten 'smiling' depressie: een (vage) glim lach van buiten en heftig verdriet en woede van binnen. Depressie is sowie so een risicofactor van suïcide. Maar het risico daarop is hier groter, doordat de betrokkene zich volslagen machte loos voelt om in dit leven aan de niet-gewenste situatie nog iets te veran deren. Die volslagen hulpeloosheid en de gedachte dat de dood van alle be trokkenen alles 'oplost' - de hulpeloos heid, de scheiding, de ondragelijke ge voelens, maar ook de schuld en het zelf verwijt over wat je je kinderen zult aan doen - maakt moord-zelfmoord niet zel den een aantrekkelijke optie. Kortom, ik herhaal het nog maar eens, scheiden is een risicovolle gebeurtenis. Daarom zullen we het als samenleving voortaan toch echt tijdig en openlijk met de twee meest betrokkenen over die risico's moeten hebben. Rene F.W. Diekslra ZEEWERING - De 2500 meter lange zeedijk langs de Wester- schelde bij Schore wordt ver hoogd en verzwaard. Dat is gis termiddag besloten tijdens een vergadering van het water schap De Breede Watering be westen Yerseke. De ingreep die ongeveer vier miljoen gul den zal kosten, is nodig omdat de zeewering bekendstaat als een van de zwakste waterkerin gen van de provincie. De zee dijk krijgt een hoogte van acht meter boven N.A.P. PAALHOOFD - Het Ameri kaanse Liberty-schip Trans- union is gisteravond om streeks half zeven bij Vlissin- gen op een paalhoofd gevaren en vast blijven zitten. Het schip was zonder lading van uit Gent op weg naar Baltimo re. De Transunion lag hoog op het water en is waarschijnlijk door de sterke wind uit koers geraakt. Om kwart over één zorgde de vloed ervoor dat het schip zijn weg kon vervolgen. ATOOMWAPENS - De Neder landse onderwijzers zijn voor een verbod op het maken en be zitten van atoomwapens. I is bekend geworden tijdens het congres van de landelijke vereniging in Hilversum. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail redactie@pzc nl Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (0113)315609 E-mail: lezersredacteur®'pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel'(01111454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Goes. Zierikzee Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 E-mail. web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v t per kwartaal- 59,75 62,00 per jaar; €229,20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, La.v lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag €1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevend overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgzrs de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag l/m vrijdag tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerend go» Tel (076)5312277 Fax: 1076)5312274 Internet: www pzc nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant 8V is een onderdeel van het Wegener concern Decoc3 aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voorwrz labonnementenladministratte en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en Pe ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden Als u op deze informatie geen prijs ste"J~ zersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes. W. „„W. 3 nTC L» u dit schriftelijk melden bi|. reu' Behoort tot WeGeNeR 4'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4