Een beetje risico lopen mag best Elk werk vertelt een verhaal PZC Archief Nieuwe Muziek op de radio 17 Ook werkenden in de zorg buigen zich over nieuwe verzekering Kunstproject De Manteling bereikbaar in kerstvakantie vrijdag 30 december 2005 Lor Ernst Jan Rozendaal I GOES - De keuze voor een nieu- 1 «zorgverzekering houdt ieder- ffn bezig. Wel of geen aanvul lend pakket, wel of niet swit- dien van verzekeraar. Wat zijn eigenlijk de afwegingen van mensen die zelf in de zorg wer ken? TOP vindt ruzie over tunnel onverantwoord TERNEUZEN - Het gekrakeel lussen commissaris van de ko ningin W. van Gelder en burge meester J. Gelok van Borsele over de Westerscheldetunnel is 'onverantwoord'. Dat zegt de Temeuzense raads fractie TOP/Gemeentebelangen m schriftelijke vragen aan bur gemeester J. Lonink. Raadslid F. van Hulle wil dat Lonink de komende vergade- nng van de commissie Bestuur en Middelen uitleg geeft over de stand van zaken rond de veilig heid in de Westerscheldetunnel. De verantwoordelijkheid voor de veiligheid ligt bij Terneuzen en Borsele. Vorige week was er overleg met minister Remkes, maar Gelok zegde af. Hij was boos op Remkes, omdat die de beveiliging van de tunnel een zaak van de twee gemeenten en de tunnelexploitant vindt. Van Gelder reageerde 'ontstemd' op de uitspraken van Gelok. TOP/Gemeentebelangen zegt zich door de woordenstrijd 'gro te zorgen' te maken over de vei ligheid in de tunnel. De tunnel a nu een paar jaar in gebruik en nog steeds discussiëren de ver antwoordelijke instanties over de financiering van veiligheids maatregelen in de tunnel, stelt Van Hulle vast. „In plaats van te worden op Gelok zou de commissaris beter de beide bur gemeesters kunnen steunen in hun streven de financiering van de brandweer in het tunnelcom plex eindelijk rond te krijgen." Fysiotherapeut F. Audenaerde uit Hulst is 'praktisch zeker' van zijn keuze. Hij blijft bij CZ, de zorgverzekeraar bij wie hij al jaren is aangesloten. „Natuur lijk heb ik gekeken wat het voor deligst is voor mijn portemon nee. Maar ik heb mee laten tel len dat we altijd goed zijn be handeld door mijn huidige verze keringsmaatschappij. Dat is me ook wat waard." Audenaerde wilde in ieder geval zeker weten dat zijn verzeke raar een contract heeft met het ziekenhuis in Gent waarop hij is aangewezen. Uiteindelijk wordt het een basispakket met een aan vulling voor de tandarts en ver goedingen voor een bril, steunzo len en achttien behandelingen fysiotherapie. „Wie meer dan ne gen behandelingen nodig heeft wordt aangemerkt als chronisch patiënt en krijgt daarna de fysio therapie vergoed. Stel dat je in een jaar twee keer wordt geope reerd en daarna fysiotherapie nodig hebt. Die kans is al niet zo groot, maar dat heb ik nu dus afgedekt." Weigeren Tips heeft Audenaerde niet, maar hij benadrukt het belang van een zorgvuldige keuze. „Nu kunnen de zorgverzekeraars nie mand weigeren, maar straks wel als het gaat om aanvullende ver zekeringen. Dus moet je veel ver der dan één jaar vooruit den ken." L. van Zee verzorgt de voorlich ting over de zorgverzekering aan de cliënten van haar man die homeopaat is in Vlissingen. Een aanvullende verzekering voor homeopathie en acupunc tuur hebben ze niet nodig, maar voor het eerst moeten ze zich verzekeren voor huisartskosten. „Voorheen deden we dat niet, maar dat zit nu in het basispak ket." Van Zee verwacht daardoor flink duurder uit te zijn. Ze heeft gekozen voor haar huidige verzekeraar FBTO, omdat die meerdere kleine modules als aanvulling aanbiedt in plaats van drie grote standaardpakket ten. De enige aanvulling wordt P. Vos van de Kliniek voor Tandheelkunde Tholen: tegen zelf wat risico te lopen? „Je kunt natuurlijk alles wel verzekeren, van de wieg tot het graf, maar wat is erop foto Willem Mieras een tandarts verzekering. „We hebben getwijfeld over een ver zekering voor het buitenland", aldus Van Zee. „Maar ik heb be grepen dat Europa in de basis verzekering zit en we zijn niet van plan buiten Europa te gaan reizen." Wie erover denkt zich aanvul lend voor homeopathie te verze keren, raadt Van Zee aan goed op te letten of nagenoeg het hele of slechts een half consult wordt vergoed. „Voor ongeveer dezelf de prémie doet de ene verzeke raar dat wel en de andere niet." Ook huisarts J. Hage uit Brou wershaven moet zich voor het eerst verzekeren voor huisarts- kosten. Haar oplossing is te kie zen voor een hoog eigen risico, zodat de premie laag blijft. „Want die huisartsenkosten maak ik toch niet." Haar man 'zit in verzekeringen' en heeft ge kozen voor flink wat aanvullen de pakketten bij hun huidige verzekeraar OZ. Een advies voor haar patiënten heeft Hage niet. „Als huisarts hoef ik geen verstand te hebben van verzeke ringen." Ze ziet wel op tegen de veranderingen. „Ik verwacht de eerste maanden een behoorlijke administratieve rompslomp. Maar het went wel." P. Vos van de Kliniek voor Tand heelkunde Tholen doet via de tandartsenvereninging mee aan een collectieve verzekering van ONVZ. Tot dusver zat hij bij VGZ maar die biedt alleen een naturapolis, waardoor de keuze van artsen en ziekenhuizen be perkt wordt. „In mijn kliniek, maar ook bij alle andere tandart sen, gaat de voorkeur uit naar een restitutiepolis zodat mensen volledige keuzevrijheid behou den." Vos vindt een combinatie van basisverzekering met aanvul ling voor de tandartskosten het meest voor de hand liggen, zij het dat hij zelf geen tandartsver zekering nodig heeft. Vooral mensen met kinderen moeten zich bewust zijn dat orthodontie (beugels en dergelijke) niet in het basispakket is opgenomen, stelt hij. Op zich vindt Vos de basisverze kering heel goed. „Je kunt na tuurlijk alles wel verzekeren, van de wieg tot het graf, maar wat is erop tegen zelf wat risico te lopen? Kijk eens naar een be grafenisverzekering, is zoiets wel echt nodig? Daar kun je elk jaar iets voor apart leggen. En anders schiet er na je dood heus wel iets over." Babbeliekes naar landelijke finale VOGELWAARDE - Het jeugdkoor De Babbeliekes uit Vo gelwaarde mag begin april meedoen aan de finale van de musical Prins en Ploes, die binnenkort te zien is in de Ne derlandse theaters. De Babbeliekes dwong deelname af door in Arnhem één van de drie voorrondes te winnen. Be gin oktober kregen alle kinderkoren in Nederland een uit nodiging om mee te doen. „De koren die reageerden kre gen een lied toegezonden om in te studeren. Dit lied is spe ciaal voor Prins en Ploes geschreven", vertelt Yvonne Ne ve die De Babbeliekes leidt. ..We kregen acht weken de tijd om alles op scherp te zetten. We hebben aandacht be steed aan de presentatie, de interpretatie van de tekst en natuurlijk ook aan technische aspecten en muziekwali- teit. Petra Heijens maakte de choreografie." De jury- sprak in Arnhem van een goede prestatie die uitstraling had. Er komen nog twee voorrondes, maar De Babbelie kes mogen in sowieso een cd opnemen (samen met de an dere twee winnende koren uit de voorrondes). De op brengst van de cd gaat naar het Ronald McDonald Kinder fonds De finale vindt op zaterdag 15 april plaats in at tractiepark Duinrell in Wassenaar. Aanhouding na brand in schuur TERNEUZEN - In de nacht van woensdag op donderdag is in de Josef Haydnstraat in Terneuzen tussen twee en drie uur een schuurtje naast een woning in brand gesto ken. De brandweer kwam ter plaatse, maar de brand was al geblust door een omwonende. Het dak van het schuur tje en enkele planten raakten beschadigd. In verband met deze brandstichting werd om even na drieën een 46-jarige Temeuzenaar in zijn woning in de Chopinlaan aangehou den. De man is overgebracht naar het Huis van Bewaring in Middelburg. Juwelier doelwit van snelkrakers HULST - Bij een juwelierszaak in de Lange Nieuwstraat in Hulst is woensdagavond een snelkraak gepleegd. Onbe kenden vernielden de etalageruit en namen een paai- hor loges uit de etalage mee. Een onbekende man heeft de kraak omstreeks negen uur gemeld via de muurtelefoon bij het politiebureau in Hulst. De politie wil graag in con tact komen met deze man. Ook andere personen die rond die tijd iets gezien hebben worden verzocht contact op te nemen met de politie. Twee aanhoudingen in Axel AXEL - De politie heeft, naar gisteren is bekendgemaakt, op 21 december in Axel twee jongens aangehouden van respectievelijk 16 en 17 jaar. afkomstig uit Vlissingen en Axel. De jongens werden verdacht van een poging tot dief stal met geweld in Axel in de nacht van 18 op 19 decem ber. waarbij het slachtoffer verwondingen opliep. Beide verdachten hebben een bekentenis afgelegd. Tijdens het onderzoek is ook een groot aantal bromfietsonderdelen aangetroffen bij de verdachten, evenals een gestolen mountainbike. De fiets werd in de nacht van 7 op 8 okto ber buitgemaakt bij een inbraak in een schuur. Ook werd daar gereedschap gestolen. Ook diefstallen van brommers die weggenomen zijn in de Walstraat en de Weststraat in Axel zijn met de aanhouding opgelost. De jongens zitten nog vast in het huis van bewaring. Het onderzoek loopt nog; meer aanhoudingen worden niet uitgesloten. kunst Tatyana Say opent huiskamergalerie in Terneuzen door Anita Tournois 1ERNEUZEN - De van oorsprong Oekraien- se Tatyana Say Maxymenko woont sinds ten jaar in Terneuzen. Vandaag opent zij er op haar woonadres Spuistraat 17 - galerie/atelier Say. De huiskamergalerie an nex atelier zal elke vrijdag en zaterdag ge opend zijn voor het publiek. kort voor de opening is Say nog druk doende de schilderijen een goed plekje te ge- ra. Meubels in stijl worden neergezet en bieden de mogelijkheid ook zittend van de schilderijen te genieten. De figuratieve mixed-media werken zijn ge schilderd in een typisch eigen stijl, die niet direct onder een bepaalde noemer te vangen is Het kleurgebruik is uitbundig en neven- materialen als bijvoorbeeld katoenvezels, goudpapier, stoffen, knopen of koperen spij kertjes zijn op een ter zake doende manier verwerkt zodat deze specifiek tot hun recht somen. Goud- en zilveraccenten zorgen voor een zekere allure en scheppen een sprookjesachtige sfeer, waarin vissen en kat ten herhaaldelijk voorkomen. Say: „Ik heb ra voorkeur voor katten maar met vissen heb ik ook affiniteit. Ze vormen vaak symbo len in het christendom. Bovendien was mijn een fervent hobbyvisser en aten we toen ik jong was zowat dagelijks vis." In het fraaie stilleven 'Diner' zien we vissen ia een hoofdrol en een bijrol hebben ze in Zoete Dromen' en in 'Wufte Dame'. In het patste werk zijn ze zelfs al verorberd door ie twee poezen, die de wufte stoeipoes in har roze zetel gezelschap bieden. Vlathilde Willink frappante gelijkenis toont het schilderij Lekker Blondje'. Kunstschilder Cees Lange- velde uit Terneuzen meende het evenbeeld van Mathilde Willink te zien, toen hij het Iportret aanschouwde. ifaderdaad refereren gezichtsvorm, ogen, ■ond en vooral haardracht sterk aan de and jaren zeventig overleden excentrieke B-vrouw van schilder Carel Willink. Toch •oust alles op toeval want de kunstenares, te het schilderij in Griekenland maakte, sent haar zelfs helemaal niet. Kleurrijk zijn ook 'Slakje', tafereel van een joort meermin die uit een slakkenhuis huipt, met dito slakkenhuiskapsel, en 'Ke- ver', een groot werk dat eerder in de Grote Kerk in de Noordstraat werd geëxposeerd, •lat geldt ook voor 'Insomnia', hoewel dat tog niet helemaal af is. Toch heeft het al, '■«t als de andere werken van Say, een ver taal te vertellen. In haar geboortestad Dnepropetrovsk volg- ®Say (1957) de studie schilderen en peda- 'ogie van 1969 tot 1977 aan de middelbare school voor schone kunsten en artistic school 'Voutsetista'. Exposities waren te Dcn in Kiev, in haar geboorteplaats en later Krakau in Polen. Daar kreeg Say een en maakte ze deel uit van het kunste- Tatyana Say in haar huiskamer met op de achtergrond het schilderij 'Lekker Blondje'. foto Wim Kooyman naarscircuit. Middels een volgende beurs be kwaamde zij zich in Wenen verder. Daarna besloot Say vanwege het economische kli maat in Oekraïne, naar Griekenland te gaan. Nieuwe exposities volgden in Myko- nos en in Athene, waar zij een prijs won Werken uit dit verleden tonen vooral aqua rellen van landschappen, steden- of haven gezichten, vaak met kerken of boten, naast bloemen en dieren. Verder maakt zij portret ten van mensen, die ofwel model stonden of vervaardigd werden naar een foto of kopie van een bestaand schilderij. Naast aquarel maakt ze gebruik van olie verf, acryl en airbrushing, dat wordt toege past op eigenhandig gekreukt en verfrom meld papier, waarna alles weer vlak en strak wordt getrokken. Al die diverse stijlen maken duidelijk dat haar werk voortdurend aan verandering onderhevig is. Ondanks de ze frequente wisseling doet Say geen enkele concessie aan techniekbeheersing. Tentoonstelling in Galerie/ Atelier Say, Spui straat 17 in Terneuzen. Openingstijden: vrijdag van 16.00 - 21.00 uur en zaterdag van 10.00 - 17.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal OOST-SOUBURG - Het is niet toevallig dat een serie uitzendi- gen die Omroep Zeeland Radio wijdt aan het archief van Nieu we Muziek Zeeland op Nieuw jaarsdag begint. De nieuwjaars concerten die de stichting jaar in jaar uit in de Kloveniersdoe len organiseerde, waren immers een begrip. Liefhebbers kunnen nog één keer een speciaal nieuwjaarscon cert van Nieuwe Muziek beluis teren. komende zondag via de ra dio. Uit opnamen die hij in de loop der jaren zelf maakte, heeft Ad van 't Veer, de scheidend di recteur van de stichting die te genwoordig Muziekpodium Zee land heet, een drie uur durend programma samengesteld. Dat wordt 's middags vanaf twee uur uitgezonden. Dat is niet alles. In een program ma van een uur wordt 's mor gens (vanaf tien uur) eerst voor- uitgeblikt op een twaalfdelige radioserie met nog 1 meer opna men uit het Nieuwe Muziek-ar- chief en toelichtingen van Van 't Veer. Tot half maart staat elke week een thema, een componist of een musicus centraal. Afscheid De radioserie is gemaakt door Rebecca van Wittene, Peter van Houte en Ad van 't Veer Het idee komt van directeur Flip Fe- ij van Omroep Zeeland. „Hij be naderde Ad van 't Veer", vertelt Van Houte. „Of zijn naderende afscheid en de uitreiking van de Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Wetenschappen geen aanleiding waren voor een radioserie. Ad was daar natuurlijk verguld mee. Hij stelde wel dat het meer om de muziek dan om hem moest gaan." Besloten werd een duik te ne men in het kolossale geluidsar chief van Nieuwe Muziek. Vrij wel alle concerten van de afgelo pen vier decennia zijn door Van 't Veer opgenomen, op tape-, cas sette-, video- of DAT-recorder. „De kwaliteit viel ontzettend mee", aldus Van Houte. „Het zijn natuurlijk geen radio-opna men. Alle concerten zijn opgeno men met één microfoon. Maar het is zeer goed te beluisteren. Wat de staat van het materiaal betreft, waren we geen minuut te vroeg. Sommige banden vie len uit elkaar toen we ze terug in de doos deden." Alle geluidsopnamen die voor Tijdens het nieuwjaarsconcert en de radioserie komt onder andere pianist Geoffrey Douglas Madge voorbij. foto Lex de Meester de serie worden gebruikt, zijn door Omroep Zeeland eerst gedi gitaliseerd. Van 't Veer zou graag zien dat zijn hele archief op die manier voor het nage slacht kan worden bewaard. Dat is een kostbare kwestie, waarover hij nog in gesprek wil met de provincie. Premières Luisteraars kunnen de komende weken alvast ervaren dat het materiaal uniek is. „Het zijn bijna allemaal nationale of inter nationale premières, opgeno men in Zeeland", zegt Van Hou te. „Een aantal stukken is daar na zelfs nooit meer uitgevoerd." Tijdens het nieuwjaarsconcert en de radioserie komen onder anderen bekenden als pianist Geoffrey Douglas Madge, com ponist Iannis Xenakis en componist/rietblazer Willem Breuker voorbij. Speciale uitzen dingen zijn gewijd aan onder meer de clavecimbel, de Oriënt en de combinatie poëzie en jazz. Van Houte: „We willen de rijk heid en gevarieerdheid van Nieu we Muziek hoorbaar maken. De muziek is bepaald niet radio-on- vriendelijk, zoals veel mensen denken. Voor wie een beetje moeite wil doen, is er veel ple zier aan te beleven." Aan de radioserie is een website gekoppeld - www.fijnveertje.nl - waarop uitzendingen zijn te rug te beluisteren en nog meer verwante muziek en informatie kan worden gevonden. „Voor de activiteiten van Nieuwe Muziek was en is ook buiten Zeeland al tijd veel belangstelling", ver klaart Van Houte. Net als de website heet de programmaserie Fijn Veertje. Het is de titel van een muziekstuk dat Breuker ooit voor Van 't Veer heeft ge schreven. Wie precies wil weten hoe dat in elkaar zit, moet luiste ren naar de derde aflevering, zondag 22 januari, die geheel aan Willem Breuker is gewijd. Fijn Veertje, vanaf 1 januari elke zondag op Omroep Zeeland Radio van 10-11 uur en Happy New Ear, aanstaande zondag van 14-17 uur. OOSTKAPELLE - Het interna tionale kunstproject Verborgen Lanen in De Manteling bij Oost- kapelle is verlengd tot en met de kerstvakantie. De openluchtexpositie werd in juli van dit jaar geopend en om vat, verspreid over het gebied, werken van Pat Warner (VS), Sung Kyun Baek (Zuid-Korea), Osamu Seo (Japan), Philippe Cusse (Frankrijk), Carlotta Bru- netli (Duitsland), Stephan Vee en Mare De Roover (België), de Nederlander Adri A C. de Flui ter en de Zeeuwen Kees Wijker en Teja van Hoften. De tentoonstelling is nog tot en met zondag 8 januari te bezoe ken, dagelijks tussen zonsop gang en zonsondergang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45