SO W-kerk Oostburg valt uiteen PZC PZC Vuurwerkverkoop is gouden handel Bezwaar tegen havengeld Terneuzen AU Auto snelle prooi voor vlammen Gereformeerde Kerk en Hervormde Gemeente beëindigen samenwerkingsverband tafel MA vrijdag 30 december 2005 1 3 lyinf Raymond de Frel OOSTBURG - De Gereformeer de Kerk en Hervormde Gemeen- lie in Oostburg en Zuidzande jaan niet samen het nieuwe jaar ljn.De twee kerken beëindigden mlangs een samenwerkingsver band vanwege te ver uiteenlo- xnde opvattingen over het belij- Lnvan het geloof. twee kerkgenootschappen gngen dertig jaar gezamenlijk jaor het leven als Samen Op ffeg-kerk. Op zijn website laat ie kerkenraad van de hervorm de tak weten dat er een kink in ie kabel is gekomen. .Sinds de ledenvergadering be- -n deze maand is er intensief „intact geweest tussen het pro- nnciaal dienstencentrum en le ien van de gereformeerde en Hervormde kerkenraden van Oostburg-Zuidzande. Dat resul- teerde in een bezoek van enkele leden van de gereformeerde aan onze kerkenraadsver ing op 7 december. Toen ileek dat de gereformeerde ker- ienraad meent zijn standpunt «verkort te moeten handhaven •at de hervormde opvattingen r,er Jezus Christus, de Bijbel en de belijdenisgeschriften niet door de beugel kunnen", schrijft raorzitter H. Grünbauer van de hervormde kerkenraad in een verklaring op de website. Tegenstrijdig .Dit ondanks de eveneens uitge- proken wens om alle voorgeno men Samen Op Weg-activitei- ifn voorlopig voort te zetten. In reactie op dit als innerlijk tegen- (Advertentie) 1 iMTERI E uheldestn n URH D at 25-29 r ESIGN issingcn Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) I WoutBareman Raymond de Frel I René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 I 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl strijdig ervaren standpunt heeft de hervormde kerkenraad beslo ten dat alle SO W-activiteiten met onmiddellijke ingang wor den stopgezet", aldus de kerken raad. Dat betekende onder meer dat afgelopen zaterdag de gezamen lijke kerstnachtdienst werd om gezet tot een puur hervormde dienst. De hervormde kerken raad betreurt de gang van za ken. „Maar we zien op dit mo ment geen andere mogelijkhe den. In elk geval is op deze ma nier de broodnodige duidelijk heid geschapen." Dominee en voorzitter van de kerkenraad van de Gereformeer de Kerk W. Hordijk wil vanwe ge de grote gevoeligheid en im pact nog niets over een mogelij ke verbreking van de al dertig jaar durende samenwerking kwijt, omdat er met onder ande re een bovenplaatselijke advies commissie nog naar mogelijkhe den wordt gezocht om uit de ont stane impasse te raken. Domi nee P. Beukenhorst van de Her vormde Gemeente Oost burg-Zuidzande wil ook nog niets over het ongenoegen tus sen beide kampen zeggen, om dat dit intern is afgesproken. PWI iWlllB SGP Tholen wil raadsspreekuur SINT-MAARTENSDIJK - De fractie van de SGP in Tholen wil een raadsspreekuur invoe ren om burgers meer te betrek ten bij de gemeentepolitiek. 3e SGP is niet tevreden over de .ummunicatie tussen de gemeen teraad en de burgers. Uit een ivaluatierapport van de werk groep bestuurlijke vernieuwing an de gemeente Tholen blijkt iat een derde van de Thoolse forgers vindt dat de gemeente rad genoeg initiatief neemt om ÜBgers te betrekken bij het ge meentelijk beleid. De SGP wil percentage verhogen naar "estig procent. Een jaarlijks raadsspreekuur in elke Thoolse tem moet dat veranderen. De raad bespreekt het voorstel ap 19 januari. •pi Bij de Boerenbond in Terneuzen gingen gisteren honderden pakketten vuurwerk over de toonbank. door Paul Begijn TERNEUZEN - Trots toont de veertien jarige Ralf Westerterp uit Terneuzen zijn vuurwerk. Romeinse kaarsen, baby pijltjes en sloffen rotjes. „Van alles wat", geeft hij aan. Of Ralf kan wach ten tot zaterdagmorgen met afsteken, durft hij niet met zekerheid te zeggen. „Misschien probeer ik vanavond wel al iets uit." Het risico van een boete neemt hij op de koop toe. Topdrukte gisteren bij de vijftienhon derd verkooppunten in Nederland, waar de vuurwerkverkoop begon. Ook voor de Boerenbond in Terneuzen drie hectische dagen. De winkel ging uit van maximaal 720 bestellingen. De helft werd gisteren afgehaald. Vandaag volgt de rest. Volgens bedrijfsleider E. Musson is daar bewust voor gekozen omdat het an ders een grote chaos wordt. Hij is vast besloten om de komende jaren verder te gaan met de verkoop van vuurwerk, want het is lucratieve handel. Vanzelf sprekend voldoen de twee opslagplaat sen van de winkel aan de veiligheidsei sen. Het aantal aanbieders is de afgelopen jaren sterk afgenomen. De veiligheids maatregelen zijn sinds de vuurwerk ramp in Enschede flink aangescherpt. Daarom zijn veel ondernemers gestopt met de verkoop. W. de Coene van Het Feestbeest in Sas van Gent ziet door de teruglopende con currentie toekomst in de vuurwerkbusi- ness. De afgelopen jaren investeerde hij fors. Dit jaar opende hij een tweede win kel in Terneuzen. „Door het teruglopen van aanbieders en de opening van ons tweede filiaal verkopen we veel meer dan vroeger." Ook M. Zwegers van Max Korting in Hulst zag het aantal vuurwerkbestellin gen stijgen. Zwegers denkt niet dat die toename te maken heeft met de landelij ke terugloop van het aantal aanbieders, want in de gemeente Hulst zijn die ge lijk gebleven. „Het is gewoon een goede winter", grapt hij. P. de Groene, vuurwerkcoördinator van de politie Zeeland, spreekt tot nu toe over een fatsoenlijk verloop van de vuurwerkhandel. Hij verklaart dat de verkooppunten in Zeeuws-Vlaanderen voldoen aan de eisen. Het illegale vuur- foto Wim Kooyman werk dat in beslag werd genomen, viel volgens hem mee. In totaal ging het om ruim tweehonderd kilo. Veelal afkom stig uit België. „Maar", zegt hij er met een bij. „Het is nog vroeg. In twee da gen tijd kan er veel veranderen." Net als gisteren wordt er ook vandaag en morgen intensief gecontroleerd bij verkooppunten in de provincie. Ver koop aan kinderen onder de zestien jaar kost de winkels een fikse boete. Net als in voorgaande jaren blijft het grond- en knalvuurwerk populair on der de jeugd. Toch lijkt onder die groep het siervuurwerk bezig aan een sterke opmars. Zwegers: „Vooral de potten en fonteinen die ook meerdere explosies veroorzaken vallen in de smaak. Komen er tenminste toch nog knallen aan te pas." Van zaterdagmorgen tien uur tot zon dagnacht twee uur is het legaal om vuurwerk af te steken. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het ha venschap Zeeland Seaports moet de aanpassing van de ha ventarieven in Terneuzen voorlo pig uitstellen. De afdeling Ter neuzen van schippersvereniging Koninklijke Schuttevaer heeft er grote moeite mee dat het schap de nieuwe havenverorde ning al op 1 januari invoert, ter wijl de onderhandelingen nog niet zijn afgerond. Oud-voorzitter W. Bondewel, die eerder deze week terugtrad: „Er is alvast maar een pamflet uitgedeeld, terwijl ze nog met ons aan de onderhandelingsta fel zitten. We zijn er als Schutte vaer nog niet uit en er is dus nog geen sprake van overeenstem ming." Zo moet er bijvoorbeeld meer duidelijkheid komen over het gebruik van de kades van het havenschap en die van Rijks waterstaat én het gebruik van 'vrije' ligplaatsen. Duidelijkheid De schippers vragen al sinds 2001 om meer duidelijkheid. Die wil het havenschap nu met een nieuwe verordening ook scheppen. Volgens het schap worden de Zeeuwse havens goedkoper voor schippers die vaak aanleggen. Schippers die een abonnement nemen voor drie maanden of een jaar, betalen minder geld om te mogen aanleggen. Dat kan een voordeel opleveren van enkele honderden euro's. De ta rieven voor een zeven-dagen- kaart in Vlissingen stijgen daar entegen licht vanwege de infla tiecorrectie (twee procent). De tarieven in Terneuzen blij ven ongewijzigd. Hiermee ont staat een vaste verhouding tus- Gereedschap uit auto gestolen RITTHEM - Op de Zandweg in Ritthem is tussen woens dagmiddag half vier en gistermiddag twaalf uur ingebro ken in een bedrijfsauto. Een raam van het voertuig werd geforceerd. Uit de auto werden diverse stukken gereed schap weggenomen ter waarde van enkele duizenden eu ro's. Digitale check gemeentelijke lasten ZIERIKZEE - Zelf bei-ekenen wat je in 2006 kwijt bent aan onroerendzaakbelasting, afvalstoffenheffing en riool recht. Dat kan via de website van de gemeente Schou- wen-Duiveland. De gemeente biedt haar burgers een digi tale lastencheck. De beheerder van de gemeentelijke site ontwierp een digi taal invulformuliertje voor op de eigen gemeentelijke web site, met de 'digitale lastencheck' als resultaat. Het enige dat bezoekers van de gemeentelijke website hoeven te doen is is de WOZ-waarde van de woning intikken op het formulier, aangeven of het een huur- of koopwoning is en i laten weten of men over een grote dan wel een kleine rol- emmer beschikt. Als al deze gegevens ingevuld zijn, ver schijnt het bedrag dat men kwijt is aan lokale lasten voor 2006 op het computerschenn. Het voorlopige tarief voor de OZB wordt berekend op ba sis van 'waarde-eenheden' van 2500 euro. Ook dat is in lijn met het kabinetsbeleid. De opstellers benadx*ukken dat het om globale bedragen gaat. De berekening geeft aan hoe de lokale lasten er in 2006 uit kunnen gaan zien, maar er kunnen geen rechten aan worden ontleend. Jongens vernielden kerstverlichting KRUININGEN - Bij de politie zijn de afgelopen week vijf aangiftes gedaan van vernielingen aan kerstboomverlich ting in Kruiningen. Gisteren werden drie verdachten aan gehouden. Het gaat om drie minderjarige jongens uit de gemeente Reimerswaal. Zij hebben bekend in de Edison- straat, de Fahrenheitstraat en de Hansweertsestraatweg in Kruiningen vernielingen te hebben aangericht. De poli tie sluit meer aanhoudingen niet uit. De politie kwam de. jongens op het spoor na een tip van een getuige. Zorgorganisatie bezuinigt verder GOES - Bij thuiszorgorganisatie Allévo, die actief is in de Oosterschelderegio, begint begin volgend jaar een tweede reorganisatieronde. Het is nog niet duidelijk of daarbij op nieuw banen verdwijnen. Directeur M. van Campen bena drukt dat het in feite niet om iets heel nieuws gaat. Vol gens hem was al vooraf duidelijk dat de reorganisatie in- twee fasen zou geschieden. Hij spreekt over het project 'gezondere toekomst deel 2'. Het eerste deel van de reorga nisatie is dit jaar uitgevoerd. Allévo schrapte zo'n dertig volledige banen in het management en onder administra- tief en ondersteunend personeel. Een aantal mensen kon aan de slag in een andere functie, terwijl de thuiszorgaan bieder enkele andere werknemers met succes begeleidde naar een baan in een andere organisatie. Allévo verwacht in de toekomst alleen maar meer verzorgend en verple gend personeel nodig te hebben vanwege de toenemend^ vergrijzing en het feit dat ouderen steeds langer thuis moeten blijven wonen. Van Campen stelt: „Er is gewoon steeds minder geld beschikbaar voor de zorg, dus moeten we nog meer besparen op de kosten." TERNEUZEN - Even was er gistermiddag rond twaalf uur consternatie op de kruising van de Van Steenbergenlaan met de Axelsestraat in Terneuzen. Bij het optrekken vloog daar een auto zomaar in brand. De inzittenden konden zich op tijd in veiligheid brengen, maar moesten machteloos toezien hoe hun auto in een mum van tijd onherstelbaar beschadigd raakte. De brand ontstond onder de motorkap. De brandweer, die snel ter plaatse was, tast volledig in het duister over de oorzaak. foto Robin Zegers agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 13.45 uur: Oudejaarsbingo; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: ANBO bingo; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: biljar ten, pieren; Zaal Maton, 19.30 uur: The Free Coun try Dancers; Café Du Commerce, 20.00 uur: Kaarten; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Volksdansen en solo dan sen; 19.30 uur; Gezelschapsdansen; HULST De Lieve, 13.00 uur: De Lieve geopend; KOEWACHT - De Vlaschaard, 9.45 uur: Volksdansen; SAS VAN GENT - St. Albert, 13.00 uur: Vrij biljarten en spelmiddag; SINT-JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: Toneel; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur. Soos voor mindervaliden Ons Verzetje,! biljarten en klaverjassen; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur. Bowls; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.3Q uur: Koersbal; WALSOORDEN - Café Rue du Nord.' 14 00 uur: Kalkoen kaaning. Diefstal uit kleedruimte TERNEUZEN - Uit de kleed ruimte van een gymnastieklo- kaal in de Merwedelaan in Ter-I neuzen werden woensdag tus sen 19.15 en 22.15 uur een sport tas met inhoud en een paar schoenen gestolen. In de gestolen sporttas zaten on-; der andere een mobiele telefooa; en kleding. (Advertentie) sen de tarieven in Vlissingen en Terneuzen: in Terneuzen beta len binnenvaartschippers 75 pro cent van het tarief in Vlissingen. Op langere termijn worden de tarieven voor beide havens wel gelijkgetrokken, verwacht Zee land Seaports. Voor de schippers in Terneuzen is het allemaal nog te onduide lijk. Tijdens de jaarvergadering van Schuttevaer bleek het gros van hen vooral moeite te hebben met de nieuwe regel dat ook on geladen schepen voortaan ha vengeld moeten gaan betalen. Tot nu toe werden die schepen 'gedoogd' en met rust gelaten. Schuttevaer vindt dat lege sche pen dertig dagen gebruik moe ten kunnen maken van een 'vrije' ligplaats in Zijkanaal A, vlakbij het stadscentrum van Terneuzen. WD-fractievoorzitter W. Broek- huysen, die de onvrede van de schippers tijdens de jaarvergade ring beluisterde, heeft het colle ge gisteren gevraagd een bemid delende rol te spelen. Ligplaatsen Broekhuysen: „Zoals bekend is de binnenvaart van groot econo misch belang voor Terneuzen. Met het oog daarop mogen we het sociale aspect van goede en gratis ligplaatsen niet uit het oog verliezen. Een bezoek aan je kinderen in het schippersinter- naat mag niet worden afgestraft met een onaanvaardbaar hoog haven tarief." MS#* een «kse wandel,n9abo^ Ae^'smeUon^itoPn,( "°0r ee" HOei' op de k00p 'oe- ,c^° S*<P" www.basmar.nl bas+mar de jager kerkplein kapelle (Advertentie) Deze kerstvakantie is Diergaarde BHjdorp omgetoverd tot MidwinterZOO. Ontdek de winterse Diergaarde via de midwinterroute. Warm je op in de gezellige Rivièrahal met sfeervoile muziek en leuke activiteiten. <3? Kijk voor het volledige MidwinterZOO programma op www.diergaardeblijdorp nl Elke dag geopend vanaf 9.00 uur! Diergaarde 1 BLIjDORP 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43