pzc /Ulévo moet verder bezuinigen De geestdrift is niet veranderd PZC IJsvereniging hoopt op stevige vorst Waterschap verbreedt aantal polderwegen ,13 Reorganisatie bij thuiszorgaanbieder gaat tweede fase in Auto vliegt spontaan in brand in Terneuzen tafel Hulpdiensten hebben niets tegen kleine lift vrijdag 30 december 2005 UnrRob Paardekam '(JOES - Bij thuiszorgorganisa- I lie Allévo, die actief is in de Oos- lierschelderegio, start begin vol gend jaar een tweede reorganisa- iieronde. Het is nog niet duide lijk of daarbij opnieuw banen «rdwijnen. krecteur M. van Campen bena- jukt dat het in feite niet om Us heel nieuws gaat. Volgens xfflwas al vooraf duidelijk dat liereorganisatie in twee fasen Bus brengt ouderen naar ANBO-receptie BURGH-HAAMSTEDE - Leden van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) op xhouwen-Duiveland die zater dagmiddag 7 januari de nieuw jaarsreceptie willen bezoeken, kunnen tegen een beperkte ver- joeding gebruik maken van een ipfciale bus. De nieuwjaarsbijeenkomst van de ANBO wordt gehouden in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. In het pro gramma is ruimte gemaakt voor het uitwisselen van goede wen sen voor het nieuwe jaar. Daar naast wordt inzicht gegeven in de plannen van de ANBO-regio- ,-aad voor het komend jaar. Ver der staan er gevarieerde optre- dms op het programma. Zo «rpt het trio Jannekee, Wan nes en Endrik een cabareteske lerugbhk op het afgelopen jaar, nngt het Smalstadskoor onder leiding van Bert Gebben enkele liederen en is er een optreden van de groep 'Evergreens' met oude, bekende liedjes. Aan het einde van de middag wordt er Sn verloting gehouden. nieuwjaarsreceptie begint 13.30 uur. Mensen die gebruik willen ma- jen van de speciale bus, kunnen dat kenbaar maken bij J. van der Wielen, telefoon: «111-691981. ÏERNEUZEN - Even was er pstermiddag rond twaalf uur tonsternatie op de kruising van de Van Steenbergenlaan met de ixelsestraat in Terneuzen. Bij het optrekken vloog daar ienauto zomaar in brand. De inzittenden konden zich op lijd in veiligheid brengen, maar moesten machteloos toezien hoe lm auto in een mum van tijd on- tetelbaar beschadigd raakte. De brand ontstond onder de mo torkap. De brandweer, die snel ter plaat se was. tast volledig in het duis- 2 over de oorzaak. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zou geschieden. Hij spreekt over het project 'gezondere toekomst deel 2'. Het eerste deel van de re organisatie is dit jaar uitge voerd. Allévo schrapte zo'n der tig volledige banen in het mana gement en onder administratief en ondersteunend personeel. Een aantal mensen kon aan de slag in een andere functie, ter wijl de thuiszorgaanbieder enke le andere werknemers met suc ces begeleidde naar een baan in een andere organisatie. In de echte zorgfuncties verdwenen bij het eerste deel van de reorga nisatie geen functies. Allévo ver wacht in de toekomst alleen maar meer verzorgend en verple gend personeel nodig te hebben vanwege de toenemende vergrij zing en het feit dat ouderen steeds langer thuis moeten blij ven wonen. Juist om die reden konden enkele mensen die bij de reorganisatie hun oude baan ver loren wel aan de slag in een nieu we zorgondersteunende functie. Allévo ontkomt er volgens Van Campen niet aan om nog verder te reorganiseren. „Er is gewoon steeds minder geld beschikbaar voor de zorg, dus moeten we nog meer bespa ren op de kosten." Daarmee is volgens de directeur niet gezegd dat er ook in de tweede ronde weer banen verdwijnen. „We gaan uitzoeken hoe we de organisatie zo efficiënt mogelijk kunnen vormgeven", zegt hij. „Efficiënter werken kun je op veel manieren bereiken. Echt niet alleen door te bezuinigen op personeel. Het is te vroeg om daar nu al iets over te zeggen." Naast het snijden in de kosten, houdt Allévo zich ook nadrukke lijk bezig met het uitbreiden van haar werkgebied en het aan gaan van samenwerkingsverban den met andere zorgaanbieders. Zo hoopt de organisatie ook op Walcheren actief te worden en werkt ze sinds enkele maanden samen met zorgcentrum Ceder hof in Kapelle. Beide instellin gen bieden samen thuiszorg aan in de omgeving van het zorgcen trum. Wat Michel Bin, Martijn den Boer en Nico Cats (vlnr) betreft mag het gaan vriezen dat het kraakt. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze hopen vurig op vorst, Martijn den Boer, Nico Cats en Michel Bin. In januari 2004 redde het onderne mende drietal de IJsvereniging Zierik- zee - op het nippertje - van de onder gang. Die winter bleef langdurige vorst echter uit en ook dit jaar biedt voorals nog geen schaatspret. Den Boer. Cats en Bin hopen dat alle voorbereidingen de ze keer niet vergeefs zijn. Wat hen be treft krijgt Koning Winter een warm welkom. Begin 2004 zag het er niet best uit voor de IJsvereniging Zierikzee. De rek was er bij het toen zittende bestuur vrijwel volledig uit en de communicatie verliep moeizaam. Het feit dat het maar niet wilde lukken om het wankele oude kot je bij de ijsbaan op te knappen was de spreekwoordelijke druppel. Heel even leek het erop dat Zierikzee het na 118 jaar zonder ijsvereniging zou moeten gaan stellen. Den Boer, Cats en Bin wierpen zich op als redders van de vere- ging. De drie gingen onmiddellijk en met veel enthousiasme aan de slag. Er werden sponsors gezocht en gevonden. Allereerst werd vervolgens het verpau perde houten optrekje aan de rand van de ijsbaan opgeknapt. Eerst werd het kotje wind- en waterdicht gemaakt, la ter werd de inrichting onder handen ge nomen. Niet zonder trots wordt het kas sagebouwtje annex koek- en zopietent getoond. Een eigenhandig getimmerde bar ontbreekt niet en ook aan de ver warming is gedacht. Een gaskacheltje snort tevreden en het is er behaaglijk. De muziekinstallatie staat klaar, de lichtmasten zijn getest en de grastaluds zijn keurig gemaaid. De ledenadminista- tie is op orde en het aantal leden - dat gedaald was naar rond de 80 - is weer opgelopen naar 125. Waarbij aangete kend wordt dat de Zierikzeese IJsvereni ging als vanouds werkt met gezinslid maatschappen. Het aantal schaatsers kan daarom vele malen hoger uitpak ken dan 125. Zoet water Den Boer, Cats en Bin hopen van gan ser harte dat na de voorspelde dooi dit weekend de temperatuur weer naar be neden duikt. „Want van schaatsen is het de afgelopen twee winters niet geko men. We hebben hier nog niet op het ijs kunnen staan", aldus Den Boer. Hij schat dat twee a drie dagen vorst vol- foto Marijke Folkertsma doende is om het ijs sterk genoeg te ma ken om de ijsbaan voor de schaatslief hebbers open te kunnen stellen. „Het scheelt echt een stuk dat we nu kunnen beschikken over zoet water om de baan onder water te kunen zetten. Vroeger werd water uit het Kaaskenswater ge bruikt en dat was hartstikke brak. Het duurde altijd heel lang voordat de baan hier goed genoeg was. Nu pompen we water uit de sloten hier naar de baan." Aan het onder water zeten van de baan ging heel wat vooraf, meldt Cats: „We hebben heel veel werk gehad aan het weghalen van het riet. Daar zijn we eind oktober al mee begonnen." Het resulaat van alle inspanningen mag er zijn. De ijsbaan ligt er strak en glan zend bij, zich koesterend in een winter- zonnetjezon. Een dun laagje sneeuw be dekt de 400-meter baan, maar dat mag de pret niet drukken. „Dat schaats je er zo af", weten de jonge bestuursleden van de ijsvereniging. Nu de vorst nog. Vogelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht bestaat 25 jaar door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Er is veel veran derd, maar één ding blijft recht overeind: de geestdrift waarmee de leden van de Vogelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht hun hobby beoefenen. Dat con cluderen werkgroepleden T. Sluijter en J. van Felius in een teugblik op een kwart eeuw vo gelwerkgroep. Sluijter en Van Felius zijn leden van het eerste uur. In een jubi leumuitgave van Vogelwerk- groeptijdschrift Zeelieven be schrijven ze hoe het er in de al lereerste dagen van de vogel werkgroep aan toe ging. Mobiel tjes waren er nog niet en uitstap jes naar natuurgebieden weren steevast per fiets ondernomen. „Kijkers in de fietstas en overal rondstruinen, vooral langs de buitenkant van de zeedijk. Al tijd op zoek naar (geringde) do de vogels en wat er verder aan spoelde." Meest aangrijpende periode uit de geschiedenis van de Vogel- werkgroep is in de visie van Sluijter en Van Felius het 'ra pen' van 'stookpieten' ofwel stookolieslachtoffers. Begin ja ren tachtig waren er met enige regelmaat serieuze olievlekken voor de Nederlandse kust die heel wat slachtoffers hebben ge maakt. De vogelwerkgroep trok (Advertentie) ó6^<. eeoSKsewande,i„9doo^ „m voor een roncfe. S" naecni 0 e('op de Koop ,0 e -vJ' i www.basmar.nl bas+mar de jager kerkplein kapelle er op uit om de dode vogels te verzamelen en te proberen nog levende exemplaren te redden. „Stookpieten zoeken was altijd een droevig gebeuren. Vogels zo erg besmeurd dat het gewoon olieballen waren die op een ver schrikkelijke manier aan hun einde kwamen. Geen redding meer mogelijk." Rondstruinen Het 'vogelen' werd volgens Van Felius en Sluijter vroeger heel anders beleefd dan nu. „Het was gewoon rondstruinen in de natuur en buiten bezig zijn. De vogelaar van nu heeft een op tiek rond zijn nek waar je een aardige tweedehands auto voor kunt kopen en heeft het over BMP plots, GPS, doet aan di- gi-scooping en rept over disper sie, sink-area's etcetera De vogelwerkgroep heeft zich in de kwart eeuw van haar bestaan ontwikkeld tot een stabiele club. De jaren tachtig herinne ren Van Felius en Sluijter zich als de meest bevlogen periode. „Je deed van alles wat en als een jonge hond ging je vol over gave overal achteraan." In de ja ren negentig lag dat anders. Het ging er allemaal wat meer ge structureerd aan toe en de jonge honden doen alleen aan projec ten mee als ze weten dat ze er ook tijd voor hebben." En er wa ren nogal wat projecten. Een kleine greep: ratten vangen, huiszwaluwnesten maken, ter reinbeheer en de steeds weer te rugkerende broedvogelonderzoe- ken. Balans Vijfentwintig jaar kort samenge vat: Veel gezien, veel meege maakt. Leuke dingen, hilarische momenten maai- ook droevige in cidenten. De balans slaat, stel len Van Felius en Sluijter, nog steeds door naar het positieve. „Onze begeisterung raken we nooit kwijt Elke belevenis, elke tocht buiten is een bouwsteen voor een nog beter fundament. Schouwen-Duiveland is de ba kermat van onze groep. Een ge bied waar mooie dingen gebeu ren. Natuurontwikkeling aan de zuidkust en in het duingebied. Er ligt jaaren werk voor ons!" (Advertentie) Deze kerstvakantie is Diergaarde Biijdorp omgetoverd tot MidwinterZOO. Ontdek de winterse Diergaarde via de midwinterroute. Warm je op in de gezellige Rivièrahal met sfeervolle muziek en leuke activiteiten. Ktjk voor het volledige MidwinterZOO Veel meldingen vuurwerkoverlast 's-GRAVENPOLDER - Bij de politie zijn vanaf gistermid dag een uur 47 meldingen van overlast die veroorzaakt werd door vuurwerk binnengekomen. Bij heel veel meldingen trof de politie geen vuurwerkafste- kers aan, maar in een aantal gevallen kon de politie wel optreden tegen de overlastveroorzakers. In de Prunusstraat in 's-Gravenpolder werd een vijftienja rige jongen uit die plaats betrapt op het afsteken van vuurwerk. Hij kreeg een bekeuring uitgereikt. Een andere vijftienjarige jongen die in dezelfde straat werd betrapt moet naar bureau HALT. In Vrouwenpolder, op de Monni- kendijk, werd een 16-jarige jongen uit de gemeente Veere op heterdaad betrapt tijdens het afsteken van vuurwerk. De jongen ontkende is alle toonaarden dat hij vuurwerk had afgestoken, maar aangezien hij dit onder het toeziend oog van een agent in burger had gedaan, kwam hij niet on der zijn bekeuring uit. Jongens vernielden kerstverlichting KRUININGEN - Bij de politie zijn de afgelopen week vijf aangiftes gedaan van vernielingen aan kerstboomverlich- ting in Kruiningen. Gisteren werden drie verdachten aan gehouden. Het gaat om drie minderjarige jongens uit de gemeente Reimerswaal. Zij hebben bekend in de Edison- straat, de Fahrenheitstraat en de Hansweertsestraatweg in Kruiningen vernielingen te hebben aangericht. De poli tie sluit meer aanhoudingen niet uit. De politie kwam de jongens op het spoor na een tip van een getuige MicMec streeft bekendheid na VLISSINGEN - De stichting Milieueducatie/Milieu-infor- matie Centrum Walcheren (MicMec) heeft een nieuwe voorzitter. De Vlissinger K. Krijger (60) volgt per 1 janua ri D. Holtkamp uit Koudekerke op. Krijger ziet het als een missie om mensen zuiniger te laten omgaan met spul len en met het milieu. Daarnaast wil hij dat er meer aan dacht komt voor het MicMec Walcheren. Holtkamp legt het voorzitterschap na zes jaar neer om zich meer te kunnen concentreren op zijn raadslidmaat schap in de gemeente Veere. Krijger heeft een grote affini teit met het milieu. In de veertig jaar dat hij werkzaam was bij de afdeling beheer en onderhoud van de gemeente Valkenisse en later Veere, probeerde hij ervoor te zorgen dat er minder afval in de wereld kwam en dat mensen meer gingen hergebruiken. Dronken man maakt brokken TERNEUZEN - Een dronken, 47-jarige Temeuzenaar heeft gisteravond tussen half acht en acht brokken ge maakt. Hij reed in de Julianastraat een geparkeerde perso nenauto aan en reet daarbij het portier van de auto open. Een getuige zag hem wegrijden van de plaats van het on geval. Bij de aanrijding verloor de man zelf een van zijn knipperlichten. Even later kreeg hij een eenzijdig ongeval in de Guido Gezellestraat in Terneuzen. Politieagenten troffen zijn auto op zijn kant aan op de rotonde. De brand weer bevrijdde de bestuurder en bracht hem over naar het ziekenhuis. Hier verklaarde de man dat hij zich niets meer kon herinneren van beide ongevallen. Er is een bloedproef afgenomen, omdat de man naar alchohol rook. De man moest een nacht in het ziekenhuis blijven ter ob servatie. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat volgend jaar een aantal polderwegen op Schouwen-Duiveland verbre den. Daardoor moet zowel de verkeersveiligheid als de bereik baarheid verbeteren. Elk jaar stelt Waterschap Zeeuwse Eilanden een lijst op met projecten op het gebied van verbetering en/of aanpassing van wegen. Hierbij wordt onder meer gekeken naar verkeerson gelukken én klachten van zowel weggebruikers als aanwonend- nen. De gemeente, die vaak mee betaalt aan het moderniseren (lees: verkeersveiliger maken) van wegen krijgt inspraak in de plannen van het waterschap. Het waterschap wil volgend jaar de Elkerzeeseweg bij Scha- rendijke en Zwaardweg, Weel- weg, Kakkersweelweg en Heere- weg bij Kerkwerve verbreden tot 6 meter. Dat is nodig om ze geschikt te maken voor het hui dig gebruik. De wegen zijn, zegt het waterschap, belangrijke doorgaande wegen maar blijken in praktijk vaak problemen te geven omdat ze te smal zijn voor modern verkeer. In de praktijk leidt dat - zeker in herfst en win ter - tot riskante uitwijkmanoeu vres via een vaak zachte berm. Wanneer precies begonnen wordt met de verbreding van de wegen is nog niet bekend. Gladheid Voorlopig wordt in ieder geval voorrang gegeven aan gladheids- bestrijding. Opvriezing van we gen, sneeuw en ijzel zorgen re gelmatig voor gladde wegen en om deze berijdbaar te houden moet flink gestrooid worden. Al- Advertentie programma op wwwxüergaardeblijdorp nl Elke dag geopend vanaf 9 00 uur! Diergaarde BLIJD0RP les bij elkaar heeft het water schap 2400 kilometer wegen in beheer en er kan niet op elke weg gestrooid worden. Deels vanwege het milieu (zoutbelas- ting) en deels vanwege de hoge kosten. Samen met andere wegbeheer- ders probeert het waterschap er voor te zorgen dat elk dorp be reikbaar blijft via minstens één weg. Uitgangspunt is dat de doorgaande routes gestrooid worden, evenals belangrijke fietsroutes. De controleurs nemen 's och tends in alle vroegte poolshoog te. Als zij constateren dat strooi en noodzaak is dan beginnen de strooiwagens om 04.30 uur aan hun route. GOES - Het komt zo'n tien keer per jaar voor in Zeeland. Een ambulance rukt uit om spoedei sende hulp te bieden, maar bij aankomst blijkt de patiënt in een flat te wonen met een lift die te klein is voor de brancard. De brandweer moet eraan te pas komen om de patiënt via het raam naar beneden te takelen. Regionale Woningbouwvereni ging Samenwerking (RWS) in Goes is niet van plan om aanpas singen te doen aan de flats. „Het is een .probleem dat al jaren speelt, maar we kunnen er niets meer aan doen Als je een nieu we lift in zo'n flat wilt bouwen, kost dat tientallen duizenden eu ro's. Dat is veel te veel geld voor die enkele keer dat het voor komt", zegt H. Bekker, sector manager woonservice. In nieuwe flats worden wél rui me liften aangebracht. Bekker: „Als ik het vandaag opnieuw moest doen, zou ik het anders doen, maar het is geen onoverko melijk probleem." Dat laatste vindt ook J. van der Velde, directeur van de regiona le ambulancevoorziening Zee land. „We komen het probleem vaker tegen, maar we hebben goede afspraken met de brand-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39