SOW-kerk Oostburg valt uiteen PZC HET LIEFST ZIEN WE HAAR NOOIT MEER TERUG Weekmarkt Bergen op Zoom kan niet naar binnenstad 9 !l|| Filmtheater Zierikzee verbreedt horizon >14 Jongeren in Arnemuiden bereiden oudejaarsfeest voor Gereformeerde Kerk en Hervormde Gemeente beëindigen samenwerkingsverband weekenddiensten Veel meldingen over vuurwerkoverlast vrijdag 30 december 2005 door Miriam van den Broek ARNEMUIDEN - Het idee om zelf een oudejaarsfeest te organi seren hadden jongeren uit Arnemuiden allang. De ene keer was het al te laat om er aan te beginnen en de andere keer ont brak het aan motivatie. Dit jaar viel alles op z'n plaats en kregen ze ook nog eens 3500 euro subsi die van de gemeente Middel burg. In de oude. leegstaande gymzaal aan het Schuttershof wordt don derdag door een handvol jonge ren hard gewerkt. De binnenmu- ren worden feestelijk beschil derd, de ramen dicht getim merd, er wordt een bar gemaakt en er komt een podium voor de dj's. „We zijn al een hele week bezig", vertelt de 19-jarige Step- han de Meulmeester. „En we zijn er nog lang niet. Het zal aan poten worden als we zaterdag middag klaar willen zijn. De ta fels moeten nog komen en zater dagochtend moet de geluids- en lichtinstallatie nog geïnstal leerd worden." De Meulmeester is een van de zeven initiatiefne mers van het oudejaarsfeest. „Het uitgangspunt is dat we een leuk feest willen voor de jeugd", zegt hij. Kort dag „We wilden dat al langer doen, maar het kwam er steeds niet van. Twee jaar geleden vroeg burgemeester Schouwenaar of we zelf iets konden organiseren. Toen was het te kort dag. Nu hebben we gezegd: laten we het gewoon doen. We hebben een plan gemaakt en een voorstel naar B en W van Middelburg ge maild. Nog dezelfde avond bel de Schouwenaar me op." Het is eigenlijk een unieke ge beurtenis, vertellen mede-orga nisatoren Leon Kasse en Dan- ney de Meulmeester. „Zoiets doet Arnemuiden eens in de hon derd jaar", zeggen ze geksche rend. „Nee hoor. Dat is niet waar, maar ik kan mij niet herin neren dat er ooit met oudjaar in Arnemuiden een feest is georga niseerd." Ze verwachten mor gen 'volle bak'. Tweehonderd mensen kunnen in de oude gym zaal. Het feest begint om 13.00 uur en is om 2.00 uur afgelopen. De dj's Tnple-D, DJ Link-S en Jozo Bozo verzorgen de muziek. Van 18.30 tot 21.30 uur ligt het feest stil in verband met de kerk diensten. Alle bezoekers moeten dan het gebouw uit. „We gebruiken die pauze ook als een soort overgang. Overdag is het feest bedoeld voor ieder een vanaf veertien jaar. 's Avonds schroeven we de mini mumleeftijd met één jaar op. Daarmee voorkomen we dat er laat op de avond nog hele jonge kinderen rondlopen. Maar we zijn niet heel streng hoor." De organisatoren schakelen toe zichthouders in om de boel in de gaten te houden. „We moeten van de gemeente zelf de orde be waken. We zorgen daarom voor toezichthouders. Daar zitten in derdaad een paar stevige man nen tussen die uit het dorp ko men. En verder zijn er huisre gels. Zo mogen er geen glas, vuurwerk, drugs en wapens naar binnen. Want we willen echt dat het een leuk en gezellig feest wordt." door Raymond de Frel OOSTBURG - De Gereformeer de Kerk en Hervormde Gemeen te in Oostburg en Zuidzande gaan niet samen het nieuwe jaar in. De twee kerken beëindigden onlangs een samenwerkingsver band vanwege te ver uiteenlo pende opvattingen over het belij den van het geloof. De twee kerkgenootschappen gingen dertig jaar gezamenlijk door het leven als Samen Op Weg-kerk. Op zijn website laat de kerkenraad van de hervorm de tak weten dat er een kink in de kabel is gekomen. „Sinds de ledenvergadering be gin deze maand is er intensief contact geweest tussen het pro vinciaal dienstencentrum en le den van de gereformeerde en hervormde kerkenraden van Oostburg-Zuidzande. Dat resul teerde in een bezoek van enkele leden van de gereformeerde raad aan onze kerkenraadsver gadering op 7 december. Toen bleek dat de gereformeerde ker kenraad meent zijn standpunt onverkort te moeten handhaven dat de hervormde opvattingen over Jezus Christus, de Bijbel en de belijdenisgeschriften niet door de beugel kunnen", schrijft voorzitter H. Grünbauer van de hervormde kerkenraad in een verklaring op de website. Tegenstrijdig „Dit ondanks de eveneens uitge sproken wens om alle voorgeno men Samen Op Weg-activitei- - >A 'fjt I Jong publiek bij filmtheater FiZi voor de film 'Wallace Gromit'. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Filmtheater FiZi in Zierikzee komt begin 2006 met enkele nieuwe initiatieven naast de reguliere programme ring. Zo staat er een doorstart van het programma Beeld spraak gepland. Verder is er in samenwerking met de VPRO een masterclass 'filmschrijven' in voorbereiding en presenteert het filmtheater vanaf januari de maandelijkse FiZi-tip. Beeldspraak is een variant op het televisieprogramma Zomer gasten. Een regionaal bekende, centrale gast stelt zijn film-top tien samen en licht zijn motie ven toe tijdens een vraagge sprek met wetenschapsjourna list en publicist Frans Meulen- berg, tevens secretaris binnen het bestuur van FiZi. Masterclass De mastersclass 'filmschrijven' is specifiek bedoeld voor de vrij willigers binnen het Zierikzeese filmhuis die zich bezighouden met het schrijven van de maan delijkse folders met een synop sis van elke film die dan op de agenda staat. Voor de FiZi-tip heeft Meulen- berg de programmeurs ge vraagd het programma een per soonlijk tintje te geven door hun favoriete film extra te belichten. Als voorwaarde geldt dat het een recente, unieke en pakkende film is. „Een film dus die je niet in de week erna alweer vergeten bent. En dat hoeft echt niet te zijn om dat hij nou zo heftig is", aldus Meulenberg. Danielle Luinge en Atske Wamaar boeken de films voor het filmtheater Zierikzee. „We houden bij het uitzoeken re kening met het potentiële pu bliek van FiZi We zijn een film theater en mikken dus niet al leen op de grote Hollywoodpro- ducties. maar vooral op kwali teitsfilms met inhoud. Daar zit ten ook juweeltjes tussen die minder bekend worden en juist die willen we eruit pikken", zegt Luinge. Volgens Wamaar zijn er tal van elementen in een film die specifiek aandacht ver dienen. „Het is niet zo dat we met de FiZi-tip per se voor klei ne, onbekende films kiezen. Er moet iets speciaals aan de film zijn, waarover we in de nieuws brief graag iets extra's vertel len. Een thema, een stijl of een verhaal achter een film." Tip De eerste tip van de twee pro grammeurs betreft 'Paradise Now' van de Nederlands-Pales tijnse regisseur Hany Abu-As- sad. Het is een verhaal over de vriendschap tussen twee Pales tijnse jongens, wier leven een heel ongewone wending krijgt als ze worden 'uitverkoren' een zelfmoordaanslag te plegen. Het dagelijks gemeentebestuur heeft waardering voor het func tioneren van FiZi. Dat blijkt uit het hoofdstuk dat aan dit film theater wordt gewijd in de recent gepresenteerde beleids visie Kunst en Cultuur op zaterdag 31 december 2005 en zondag 1 januari 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden s Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8 00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen, spreekuur volgens af spraak) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma 08 30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans. Zangvogel straat 86. Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tol maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland A. P. v d Dorpel, Ericalaan 31, Yerseke, tel. 06-53257131 Spreekuur 10.00-11,00 uur Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT). telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman- Van Anrooy: P.C. Stokman, 's Gravenpolderseweg 39, Goes, tel (0113)213419. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel 0113) 572756. Spreekuur zat. 9.30-10 uur. Dierenkliniek Goes, kliniek voor Ge zelschapsdieren, C.W. Dreesman en M.A.R. van den Boomgaard, 's Graven polderseweg 92, Goes, tel.(0113) 270072 (24 uurs spoeddienst). Spreek uur zat. 10.00 tot 15.00 uur. Dierenambulance Dierenambulance Bevelanden, tel 0623466221. ten voorlopig voort te zetten. In reactie op dit als innerlijk tegen strijdig ervaren standpunt heeft de hervormde kerkenraad beslo ten dat alle SOW-activiteiten met onmiddellijke ingang wor den stopgezet", aldus de kerken raad. Dat betekende onder meer dat afgelopen zaterdag de gezamen lijke kerstnachtdienst werd om gezet tot een puur hervormde dienst. De hervormde kerken raad betreurt de gang van za ken. „Maar we zien op dit mo ment geen andere mogelijkhe den. In elk geval is op deze ma nier de broodnodige duidelijk heid geschapen." Dominee en voorzitter van de kerkenraad van de Gereformeer de Kerk W. Hordijk wil van wege de grote gevoeligheid en impact nog niets over een mo gelijke verbreking van de al dertig jaar durende samen werking kwijt, omdat er met onder andere een bovenplaat selijke adviescommissie nog naar mogelijkheden wordt ge zocht om uit de ontstane impas se te raken. Dominee P. Beuken horst van de Hervormde Ge meente Oostburg-Zuidzande wil ook nog niets over het onge noegen tussen beide kampen zeg gen, omdat dit intern is afge sproken. 's-GRAVENPOLDER - Bij de politie zijn vanaf gistermiddag een uur 47 meldingen van over last die veroorzaakt werd door vuurwerk binnengekomen. Bij heel veel meldingen trof de politie geen vuurwerkafstekers aan, maar in een aantal gevallen kon de politie wel optreden te gen de overlastveroorzakers. In de Prunusstraat in 's-Graven- polder werd een vijftienjarige jongen uit die plaats betrapt op het afsteken van vuurwerk. Hij kreeg een bekeuring uitge reikt. Een andere vijftienjarige jongen die in dezelfde straat werd betrapt moet naar bureau HALT. In Vrouwenpolder, op de Monni- kendijk, werd een 16-jarige jon gen uit de gemeente Veere op he terdaad betrapt tijdens het afste ken van vuurwerk. De jongen ontkende is alle toon aarden dat hij vuurwerk had af gestoken, maar aangezien hij dit onder het toeziend oog van een agent in burger had gedaan, kwam hij niet onder zijn bekeu ring uit. door Breqje Suurland BERGEN OP ZOOM - Een ver plaatsing van de weekmarkt in Bergen op Zoom naar de binnen stad zit er niet in. Dat blijkt uit een reactie van het college op een enquête van de WD. Het college oppert wel een alterna tief: de weekmarkt op het voor gestelde halfverdiepte archiefde pot op het Wilhelminaveld. De WD hield afgelopen zomer een enquête onder marktkooplie den, bezoekers van de markt en ondernemers van de binnen stad. De fractie wilde weten hoe zij tegenover een verplaatsing van de markt staan. Hierover wordt immers al jarenlang ge sproken. Redenen voor verplaat sing zijn onder meer het plan Bergse haven en het openleggen van de Kaai. De WD-fractie kreeg een kleine tweeduizend formulieren terug, verwerkte de resultaten en overhandigde die in oktober aan het college. Uit de enquête bleek dat een meerderheid van kooplieden en marktbezoekers de weekmarkt het liefst op de huidige plek ziet. Ondernemers van de bin nenstad zouden wel graag zien dat de markt in het centrum wordt gehouden. Mocht de week markt niet op de Gedempte Ha ven kunnen blijven, dan kiest een overgrote meerderheid van de kooplieden voor het centrum. De WD denkt dan aan de Grote Markt en het Sint Catharinap- lein. Vanuit het stadskantoor bleef het een tijdlang stil. De WD drong erop aan de resultaten in de raadsvergadering van decem ber te bespreken, maar het on derwerp werd doorgeschoven naar januari. B en W zijn inmid dels wel met een antwoord geko men. Daaruit blijkt dat het ver huizen van de weekmarkt naar de binnenstad niet haalbaar is. „De weekmarkt beslaat de hele Gedempte Haven. In zijn huidi ge opzet kan de markt niet op de Grote Markt worden ge plaatst. Dit betekent dat de markt moet worden opgesplitst wanneer die terug naar het een- trum wordt gehaald", luidt het I schriftelijke antwoord van bur- gemeester H. Polman. „Dit heeft tot gevolg dat er een A- en een B-markt ontstaat, waarvan er één minder levensvatbaar is Het college refereert aan derge- i lijke ervaringen in andere ste den. „Bovendien levert een even tuele splitsing onvrede op onder de kooplieden, want welke ente- na worden er gehanteerd om de ene marktkoopman een nieuwe standplaats aan te wijzen op de I A-markt en de andere op de B-markt?" Niet bespreekbaar Volgens het college zijn de Gro- te Markt en het Catharinaplein I al eerder besproken met de Cen- trale Vereniging voor de Ambu lante Handel en de gemeentelij ke Marktcommissie. „Beiden hebben nadrukkelijk aangege ven dat deze locaties met de hui dige grootte van de weekmarkt niet bespreekbaar zijn, ook mei in gesplitste vorm. Hun ervaring leert dat het opsplitsen van een markt vaak leidt tot het einde van een deel van de markt." Bovendien ontstaat er in de ogen van het college een pro bleem door de evenementen op de Grote Markt. De markt zou dan regelmatig toch moeten ver kassen. Toch stelt het college dat het noodzakelijk is een nieuw ter rein voor de weekmarkt aan te wijzen als de Kaai in de toe komst wordt opengelegd. In een raadsmededeling over het nieu we archiefdepot staat te lezen dat de voorgestelde, halfverdiep te kelder op het Wilhelminaveld ook goed kan dienen als voor de weekmarkt. Het dak van het gebouw kan immers worden gebruikt voor evenemen ten. „Er zijn meerdere locaties voor de weekmarkt in beeld" zegt gemeentewoordvoerder P van der Graaf De WD nam in haar onderzoek ook Kijk in de Pot en De Boulevard mee „Maar het Wilhelminaveld zou een hele mooie en geschikte plek zijn", aldus Van der Graaf. foto Marijke Folkertsma Schouwen-Duiveland. „Kinde ren, volwassenen maar ook se nioren weten steeds beter de weg naar FiZi te vinden. Naast films organiseert het filmthea ter ook andere activiteiten zoals muziek, literaire bijeenkomsten en talkshows", aldus de beleids notitie. Tevens wordt daarin ge constateerd dat het filmtheater nog wel steeds afhankelijk is van gemeentelijke subsidie en dat de organisatie, ondanks die financiële steun, de afgelopen ja ren regelmatig de bodem van de kas heeft gezien. Volgens wethouder W. Renden van Cultuur is het een landelijk gegeven dat filmhuizen geen ex ploitatie kunnen draaien die vol doende is om de eigen broek op te houden. Zolang de activitei ten blijven aansluiten bij de be hoefte van de inwoners, dient volgens hem de gemeentelijke steun aan FiZi te worden voort gezet. De gemeente wil daarover wel met het bestuur van het film theater prestatieafspraken ma ken. Hef mooiste moment is als we ze uitzwaaien. Soms na twee maanden, soms langer. Zoals Cootje. Zij was in een net gezwommen. Een diepe wond van het touw. Gelukkig genezen zeehonden snel bij goede verzorging en krijgen ze na een tijdje weer zin om zelf vis te vangen. Cootje kreeg daar pas geleden weer zin in. Daarom brachten we haar terug naar zee en zwaaiden haar uit. Met een beetje geluk heeft ze onze hulp nooit meer nodig. Lenie 't Hart ZEEHONDENCRÈCHE PIETERBUREN Naam Adres Postcode/plaats E-mail STEUN DE ZEEHONDENCRÈCHE Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar Stichting Zeehondencrèche Pieterburen, antwoordnummer 959. 9950 WL Pieterburen. U ontvangt dan een blanco acceptgiro thuis. Direct storten kan ook. GIRO 8020 1 spreekuur Poortvliet, Kalfsdamseweg 2, zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen, Boter markt 10, zat.van 11.00-12.00 uur. Wijkverpleging Allévo tel. (0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel. (0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-za 19.30 uur: W. Diteweg, tel 0113 224099 za 19.30-zon. 19.30 uur: M. de Winter, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36