jAllévo moet verder bezuinigen PZC PZC Boulogne blijft aanvoerder Algemeen Belang Tholen //>Ve,'opdekoop,oe' //Vs J£km k Bus brengt ouderen naar ANBO-receptie Hulpdiensten vinden kleine lift geen probleem Reorganisatie bij thuiszorgaanbieder gaat tweede fase in vrijdag 30 december 2005 b 13 Lnr Cornelleke Blok GOES - Het komt zo'n tien keer Lr jaar voor in Zeeland. Een Lbulance rukt uit om spoedei- Lde hulp te bieden, maar bij Iinkomst blijkt de patiënt in L flat te wonen met een lift af te klein is voor de brancard. Lbrandweer moet eraan te pas tomen om de patiënt via het Urn naar beneden te takelen, '^gionale Woningbouwvereni- ging Samenwerking (RWS) in Goes is niet van plan om aanpas singen te doen aan de flats. „Het is een probleem dat al ja ren speelt, maar we kunnen er niets meer aan doen. Als je een nieuwe lift in zo'n flat wilt bou wen. kost dat tienduizenden eu ro's. Dat is veel te veel geld voor die enkele keer dat het voor komt", zegt H. Bekker, sector manager woonservice. In nieuwe flats worden wél rui me liften aangebracht. Bekker: „Als ik het vandaag opnieuw moest doen, zou ik het anders doen. maar het is geen onoverko melijk probleem." Dat laatste vindt ook J. van der Velde, directeur van de regiona le ambulancevoorziening Zee land. „We komen het probleem vaker tegen, maar we hebben goede afspraken met de brand weer." Als het ambulancepersoneel ter plaatse ziet dat de lift te klein is, dan kan het een beroep doen op de brandweer. ..Ze hebben een speciale ladder wagen, waar een brancard op ge plaatst kan worden", legt Van der Velde uit. Komt de hulp voor de patiënt dan niet veel te laat? Van der Velde: „De kwaliteit van de zorg komt niet in het ge ding. Als iemand een hartaanval heeft, is het ambulanceperso neel minstens een kwartier be zig om de patiënt te stabilise ren. Het is niet meer zo dat alles in het ziekenhuis moet gebeu ren. De brandweer heeft genoeg tijd om uit te rukken." Overigens doet het probleem zich niet alleen in flats voor. In eengezinswoningen is het trap gat ook wel eens te smal voor de brancard. Bekker: „In zo'n woning ga je toch ook geen nieuwe lift bou wen?" iinnrRob Paardekam GOES - Bij thuiszorgorganisa- kAllévo, die actief is in de Oos- ,5chelderegio, start begin vol- !Hid jaar een tweede reorganisa- jeronde. Het is nog niet duide- ijli of daarbij opnieuw banen wdwijnen. Directeur M. van Campen bena- jmkt dat het in feite niet om jrts heel nieuws gaat. Volgens jemwas al vooraf duidelijk dat je reorganisatie in twee fasen geschieden. Hij spreekt over jet project 'gezondere toekomst deel 2'. Het eerste deel van de reorgani satie is dit jaar uitgevoerd. Al- Évo schrapte zo'n dertig volledi- se banen in het management en ader administratief en onder- seunend personeel. Een aantal rensen kon aan de slag in een udere functie, terwijl de thuis- sirgaanbieder enkele andere rerknemers met succes bege- adde naar een baan in een an- :sre organisatie. de echte zorgfuncties verdwe en bij het eerste deel van de re organisatie geen functies. Al- wverwacht in de toekomst al- jen maar meer verzorgend en rerplegend personeel nodig te iebben vanwege de toenemende rergrijzing en het feit dat oude- m steeds langer thuis moeten Stijven wonen. Juist om die re ien konden enkele mensen die ,e reorganisatie hun oude verloren wel aan de slag in sd nieuwe zorgondersteunende actie. fflévo ontkomt er volgens Van '.mpen niet aan om nog verder Sporttas gestolen ffitNEUZEN - Uit de kleed- mimte van een gymnastieklo- in de Merwedelaan in Ter- auzen werden woensdag tus- 19.15 en 22.15 uur een sport- as met inhoud en een paar choenen gestolen. 3 de gestolen sporttas zaten on- h andere een mobiele telefoon akleding. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Miekevan der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl te reorganiseren. „Er is gewoon steeds minder geld beschikbaar voor de zorg, dus moeten we nog meer besparen op de kosten." Daarmee is volgens de directeur niet gezegd dat er ook in de tweede ronde weer banen ver dwijnen. „We gaan uitzoeken hoe we de organisatie zo effi ciënt mogelijk kunnen vormge ven", zegt hij. „Efficiënter wer ken kun je op veel manieren be reiken. Echt niet alleen door te bezuinigen op personeel. Het is te vroeg om daar nu al iets over te zeggen." Naast het snijden in de kosten, houdt Allévo zich ook nadrukke lijk bezig met het uitbreiden van haar werkgebied en het aan gaan van samenwerkingsverban den met andere zorgaanbieders. Zo hoopt de organisatie ook op Walcheren actief te worden en werkt ze sinds enkele maanden samen met zorgcentrum Ceder hof in Kapelle. Beide instellin gen bieden samen thuiszorg aan in de omgeving van het zorgcen trum. SINT-MAARTENSDIJK - Hij schreef bijna honderd artikelen en boeken, maar het meeste zit in zijn hoofd. Ge meentearchivaris Hans Zuurdeeg kan met recht het wandelende geschiedenis boek van het eiland Tholen genoemd worden. Op 1 februari 2006 gaat hij na precies 33 dienstjaren met pensioen. Hij zit er een beetje ongemakkelijk bij. De 64-jarige archivaris houdt er niet zo van om in de schijnwerpers te staan. „Ik blijf liever op de achtergrond." Dat hij zoveel weet over de Thoolse geschie denis vindt Zuurdeeg de normaalste zaak van de wereld. „Iedereen is toch specialist op zijn eigen vakgebied?" Pas wanneer hij langs de hoge rekken in 'zijn' archief loopt, voelt Zuurdeeg zich als een vis in het water. „Dit is mijn domein", zegt hij trots. Er ver schijnt een lach op zijn gezicht en met twinkelende ogen laat hij de archief stukken zien. „Het oudste stuk komt uit 1330, het is een oorkonde voor tolhef fing aan de Westerschelde." Eén van de interessantste stukken vindt Zuurdeeg een boek met kerkrekeningen uit 1578. „Dat was nog in de katholieke tijd. Dit boek geeft zó veel informatie over de kerk en het leven van toen." Doelgericht toont Zuurdeeg nog meer pronkstukken: een boek met oude stads- prenten, één met tekeningen van rouw- borden en een 17e-eeuws trouwboek. De Thoolse archivaris verzamelde ook allerlei historische voorwerpen: een vaandel van Poortvliet, briefstempels, ingelijste afbeeldingen van Jacoba van Beieren en Frank van Borselen en ver schillende beeldjes. Verhuizing Ja, Zuurdeeg zal 'zijn domein' wel mis sen. Overigens wordt de huidige archief ruimte, net als het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk, nog maar anderhalf jaar gebruikt. Even leek het er zelfs op dat het Thoolse gemeentearchief naar Middelburg of Bergen op Zoom zou ver huizen. De Thoolse gemeenteraad be sloot vorig jaar dat het archief met de gemeente mee verhuist naar Tho- len-stad. „Ik ben blij dat het archief hier blijft." Straatnamen De historische interesse zat er al vroeg in bij de archivaris. „Ik heb geschiede nis altijd wel boeiend gevonden. Mijn vader had er ook belangstelling voor. Samen bezochten we veel kerken als we op vakantie gingen." Dat Zuurdeeg nog steeds warmloopt voor kerken, blijkt uit zijn recentste boek 'Kerken op Tholen en Sint-Philips- land'. De archivaris bezocht bijna alle kerken op de twee eilanden. Zuurdeeg grijpt actuele onderwerpen aan om er zijn artikelen en boeken over te schrijven. „Voor de Thoolse kunstrou te heb ik een boekje geschreven met de geschiedenis van de kunstwerken in al le negen dorpen in de gemeente." Momenteel werkt hij aan een boek over straatnamen in de gemeente Tholen. Hij foto Willem Mieras beschrijft de historische achtergrond van de straatnamen. „Het is eigenlijk wel een beetje veel, want ik betrek de wegen in het buitengebied er ook bij. Ik had gehoopt het boek te kunnen presen teren bij mijn afscheid, maar dat lukt niet." Op 1 februari krijgt Zuurdeeg een af scheidsreceptie in het oude gemeente huis in Tholen-stad, de plaats waar hij zijn Thools carrière begon. „Het is een heel sfeervolle omgeving, dus dat doet me toch wel wat." En wat daarna? Echte plannen heeft hij nog niet. „Ik zie wel wat er op me af komt. Voorlopig ben ik nog wel met mijn boek over straatnamen bezig." Ver der heeft Zuurdeeg het druk genoeg. Hij heeft drie kinderen en twee kleinkin deren. „Er is thuis ook nog genoeg ach terstallig onderhoud. Verder ga ik graag met de caravan naar Frankrijk." De historische passie blijft; ook tijdens de vakantie. „Ik heb ondertussen al meer musea in Frankrijk gezien dan in Nederland", lacht Zuurdeeg. „Ik bezoek ook graag oude stadjes en kastelen. En kerken na tuurlijk." Zwemmend film kijken in Goes GOES - Film kijken en zwem men tegelijk. Op donderdag 6 ja nuari kan de jeugd uit Goes en omgeving weer bioscoopzwem- men in Sportpunt Zeeland in Goes. Het evenement vindt voortaan iedere eerste vrijdag van de maand plaats. De avond duurt van 19.00 tot 21.30 uur. Vanaf 20.00 uur wordt er een film ge draaid. Digitale check gemeentelijke lasten ZIERIKZEE - Zelf berekenen wat je in 2006 kwijt bent aan onroerendzaakbelasting, afvalstoffenheffing en riool recht. Dat kan via de website van de gemeente Schou- wen-Duiveland. De gemeente biedt haar burgers een digi tale lastencheck. De beheerder van de gemeentelijke site ontwierp een digitaal invulformuliertje voor op de eigen gemeentelijke website, met de 'digitale lastencheck' als re sultaat. Het enige dat bezoekers van de gemeentelijke website hoeven te doen is is de WOZ-waarde van de wo ning intikken op het formulier, aangeven of het een huur- of koopwoning is en laten weten of men over een grote dan wel een kleine rolemmer beschikt. Als al deze gege vens ingevuld zijn, verschijnt het bedrag dat men kwijt is aan lokale lasten voor 2006 op het computerscherm. Het voorlopig tarief voor de OZB wordt berekend op basis van 'waarde-eenheden' van 2500 euro. Ook dat is in lijn met het kabinetsbeleid. De opstellers benadrukken dat het om globale bedragen gaat. De berekening geeft aan hoe de lokale lasten er in 2006 uit kunnen gaan zien, maar er kunnen geen rechten aan worden ontleend. Jongens vernielden kerstverlichting KRUININGEN - Bij de politie zijn de afgelopen week vijf aangiftes gedaan van vernielingen aan kerstboomverlich ting in Kruiningen. Gisteren werden drie verdachten aan gehouden. Het gaat om drie minderjarige jongens uit de gemeente Reimerswaal. Zij hebben bekend in de Edison- straat, de Fahrenheitstraat en de Hansweertsestraatweg in Kruiningen vernielingen te hebben aangericht. De poli tie sluit meer aanhoudingen met uit. De politie kwam de jongens op het spoor na een tip van een getuige. Drankrijder maakt brokken TERNEUZEN - Een dronken, 47-jarige Terneuzenaar heeft gisteravond tussen half acht en acht brokken ge maakt. Hij reed in de Julianastraat een geparkeerde perso nenauto aan en reet daarbij het portier van de auto open. Een getuige zag hem wegrijden van de plaats van het on geval. Bij de aanrijding verloor de man zelf een van zijn knipperlichten. Even later kreeg hij een eenzijdig ongeval in de Guido Gezellestraat in Terneuzen. Politieagenten troffen zijn auto op zijn kant aan op de rotonde. De brand weer bevrijdde de bestuurder en bracht hem over naar het ziekenhuis. Hier verklaarde de man dat hij zich niets meer kon herinneren van beide ongevallen. Er is een bloedproef afgenomen, omdat de man naar alchohol rook De man moest een nacht in het ziekenhuis blijven ter ob servatie. Het in de Julianastraat verloren knipperlicht paste precies op de auto van de drankrijder en wees hem aan als schuldige van die aanrijding. Polderwegen worden breder SCHARENDIJKE - Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil volgend jaar de Elkerzeeseweg bij Scharendijke en Zwaardweg, Weelweg, Kakkersweelweg en Heereweg bij Kerkwerve verbreden tot zes meter. Verder probeert het schap er deze winterperiode voor te zorgen dat elk dorp bij gladheid bereikbaar blijft via minstens één weg. Uit gangspunt is dat de doorgaande routes zout gestrooid wor den, evenals belangrijke fietsroutes. De controleurs ne men 's ochtends in alle vroegte poolshoogte. De strooiwa gens beginnen zonodig om 4.30 uur aan hun route. door Cornelleke Blok SINT-MAARTENSDIJK H. Boulogne is wederom fractie voorzitter van de Thoolse lokale partij Algemeen Belang Tholen (ABT) bij de gemeenteraadsver- agenda STREEKACTIVITEITEN GOES Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Se- niorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik. 20.00 uur Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 10.00-11.30 uur: Jeu de boules; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten: KRUININGEN Ons Dorpshuis. 13.00-17.00 uur. Biljartclub OUD-VOSSEMEER - Hof van Holland, 19.00 uur: Snerttocht wandelsportclub Vosmeer; RILLAND Vliedberg, 14.00 uur: Bingo voor 55-plus; SINT-MAARTENSDIJK Scaldis Natu- ralis, Kastelijnsweg 18. 11 00 uur: Ver trek snerttocht voor het hele gezin; WEMELDINGE De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Het Trefpunt, 13.00-17 00 uur: Biljarten. kiezeingen van 2006. F. Gries- doorn en voormalig wethouder L. van Doorn staan op nummer twee en drie van de lijst. Boulogne (59) uit Sint-Anna- land, die de partij in 2001 sa men met Van Doorn oprichtte, wil de kennis die hij in de afgelo pen raadsperiode heeft opge daan, gebruiken om ABT naar een hoger plan te tillen. „Ik heb de indruk dat we aan het groeien zijn. Dat zie je ook aan het aantal nieuwe mensen dat op de lijst staat. We hopen uiter aard op meer zetels bij de ge meenteraadsverkiezingen Eén van de nieuwe namen op de lijst is F. Griesdoorn (30) uit Sint-Maartensdijk, werkzaam bij Rijkswaterstaat. Hij neemt de plaats in van gemeenteraads lid C. van der Horst. Ze staat op nummer zes van de lijst en keert zeer waarschijnlijk niet terug in de Thoolse gemeenteraad. „Me vrouw Van der Horst heeft er vanwege persoonlijke omstan digheden voor gekozen om niet terug te keren als raadslid", al dus Boulogne. De kans bestaat dat oud-wet houder L. van Doorn (66) uit Sint-Maartensdijk na de verkie zingen plaatsneemt in de ge meenteraad. Van Doorn stapte in 2003 op als wethouder van de gemeente Tholen, omdat hij zich niet kon vinden in het beleid van het college. ABT stapte daarop uit de coalitie. Als ABT na de verkiezingen weer een wethouder mag leve ren, dan is J. van 't Hof (44) uit Sint-Annaland, die momenteel lid is van de commissie Ruimte van de gemeente Tholen, de be- BURGH-HAAMSTEDE - Leden van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) op Schouwen-Duiveland die zater dag 7 januari de nieuwjaarsre ceptie willen bezoeken, kunnen tegen een beperkte vergoeding gebruikmaken van een speciale bus. De nieuwjaarsbijeenkomst van de ANBO wordt gehouden in dorpshuis De Schutse in Burgh- Haamstede. In het programma is ruimte gemaakt voor het uit wisselen van goede wensen voor het nieuwe jaar. Daarnaast wordt inzicht gegeven in de plannen van de ANBO-regio- raad voor het komend jaar Ver der staan er gevarieerde optre dens op het programma. Zo werpt het trio Jannekee, Wan nes en Endrik een cabareteske terugblik op het afgelopen jaar. zingt het Smalstadskoor onder leiding van Bert Gebben enkele liederen en is er een optreden van de groep 'Evergreens' met oude, bekende liedjes. Aan het einde van de middag wordt er een verloting gehouden. De nieuwjaarsreceptie begint om 13.30 uur. Advertentie een «e wandel,ns 0 ^ene^™>ron^° .^vooreen rondje,, S'" iï ■'s" On sj? a www.basmar.nl bas+mar de jager kerkplein kapelle (Advertentie) langrijkste kandidaat voor die functie. Hij staat op nummer vijf van de lijst. Boulogne: „Van 't Hof wil het heel graag en als we een wethouder mogen leve ren, dan niaakt hij een hele goe de kans." Het verkiezingsprogramma van ABT is nog niet helemaal rond, maar duidelijk is wel dat de par tij zich richt op de sociaal zwak keren in de gemeente Tholen. Be langrijke onderwerpen daarbij zijn werkgelegenheid voor laag geschoolde jongeren, brede ba sisscholen in alle kernen en sportmogelijkheden voor men sen die daar geen geld voor heb ben. Boulogne: „De hoog opge leide mensen hebben het meest al wel goed. Het gaat ons om de onderkant van de samenleving. Daar willen we ons sterk voor maken." Deze kerstvakantie is Diergaarde Bfijdorp omgetoverd tot MidwinterZOO. Ontdek de winterse Diergaarde via de midwinterroute. Warm je op in de gezellige Riviërahal met sfeervolle muziek en leuke activiteiten. Kijk voor het volledige MidwinterZOO programma op www.diergaardeblijdorp.nl Elke dag geopend vanaf 9.00 uur'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35