pzc Kiev slaat lening van Moskou af Merkel maakt een goede start Dewinter trekt fel van leer tegen tegenstanders Veel doden bij aardverschuiving in Jemen Vrijwilligers brengen beschonken Belgen naar huis joesjtsjenko wil eigen middelen gebruiken om gas te kunnen betalen Nederlands militair lospitaal louwt hulp af Oostenrijk geschokt door posters Tien doden bij bombardement in Noord-Irak vrijdag 30 december 2005 .•flrPascaleïhewissen JUSSEL - In de nacht van -dop nieuw staan in België en- je honderden jonge vrijwilli- ,15 paraat om beschonken KStvierders gratis naar huis te «ogen. Ünoemen zichzelf de 'responsi- jjgyoung drivers' (RYD) en wil- len met hun acties het aantal verkeersdoden op de Belgische wegen terugdringen. Deze week legden zowat drie honderd jongeren een verkeers- test af om in aanmerking te ko men voor een 'baantje' bij de RYÜ. In de nacht van oud op nieuw brengen ze tussen midder nacht en acht uur 's ochtends be schonken feestgangers naar huis, die geen andere manier van transport hebben. Eén vrijwilliger bestuurt de au to van de feestganger, de ander rijdt erachter aan met een wa gen van de RYD. En dat alles gratis en voor niets. Vorig jaar kregen op die manier tweeduizend mensen een lift naar huis. Ook dit jaar verwach ten de RYD weer vele honder den telefoontjes. Vooraf een rit je boeken, kan niet. De service is enkel en alleen bedoeld voor automobilisten die te diep in het glaasje hebben gekeken en geen 'Bob' bij zich hebben. „Het gaat om een noodoplossing voor men sen die niet meer zelf naar huis kunnen rijden en ook op een an dere manier niet thuis geraken", lichtte Johan Chiers van de RYD de nieuwjaarsactie toe. Vol gens hem gaat het om een sym bolische actie om mensen de ge legenheid te geven het nieuwe jaar veilig te beginnen. vnr Klaas Hoeneveld j|£V - De Oekraïense president iiktor Joesjtsjenko wil geen ?|d lenen van Moskou om daar- W volgend jaar Russisch aard as tegen marktprijzen te ko- ■Kii. Het aanbod daartoe van de jussische president Vladimir '«tin sloeg het Oekraiense aatshoofd gisteravond af. •frder op de dag had Poetin la- 2weten dat Oekraïne 3,6 mil- j:d dollar (3,1 miljard euro) pn lenen van de Russen om Rus sisch gas te kopen. „Wij hebben die lening niet nodig. Oekraïne zal zijn eigen middelen gebrui ken om een redelijke prijs te be talen", citeerde het Russische persbureau Interfax hem. Moskou en Kiev liggen al gerui me tijd met elkaar overhoop over de prijs die Oekraïne vol gend jaar moet gaan betalen voor het Russische aardgas. Dit jaar heeft Oekraïne het aardgas nog tegen een vriendenprijs ge kregen, maar Rusland wil vol gend jaar een markttarief ont vangen dat ruim vier keer zo hoog is. Moskou heeft al ge dreigd de gaskraan op 1 januari 2006 dicht te draaien als Oekraï ne weigert een nieuw contract met fors hogere tarieven te on dertekenen. Crisis Poetin vindt dat het geschil on dertussen is uitgemond in een echte crisis. „Jullie hebben een crisis gecreëerd die niet enkel meer om energie draait. Dat is erg slecht", zei hij tegen afge vaardigden van het Oekraiense staatsgasbedrijf Naftogaz en het Russchische staatsgas bedrijf Gazprom. Gazprom wil de huidige gasprijs van 50 dollar per dui zend kubieke meter verhogen tot 220 a 230 dollar per duizend kubieke meter. Tot dusver kreeg Oekraïne goedkoop Russisch gas in ruil voor de doorvoer van s via het Oekraiense pijp leidingenstelsel naar Europa. Maar Rusland wil dat Oekraïne per 1 januari de marktprijs gaat betalen voor gas. Kiev heeft ge dreigd in dat geval gas af te tap pen van de pijpleidingen dat be doeld is voor Europa Moskou heeft dat als diefstal bestem peld. Joesjtsjenko is ervan overtuigd dat er een oplossing kan worden gevonden. Hij voegde daar wel aan toe dat de prijs die Moskou eist onacceptabel is. Joesjtsjen ko zei verder dat het geschil via een politieke weg moet worden opgelost. De Europese Commis sie maakt zich ernstig zorgen over het conflict tussen beide landen. Ongeveer de helft van het Europese gas komt uit Rus land. Bijna 80 procent van het uit Rus land geëxporteerde gas naar Eu ropa loopt via Oekraïne. Als het gas wordt afgesloten, kan dat ge volgen hebben voor de gasvoor- ziening in Europa. ANP/AFP Demjanjuk mag «orden uitgezet «aar Oekraïne (LEVELAND - John Demjan juk, een van oorlogsmisdaden leschuldigde Oekraïner die lan gt lijd in de Verenigde Staten leeft gewoond, mag worden uit gezet naar zijn geboorteland. Dat heeft een Amerikaanse fede- ,ale rechter voor immigratieza- ifli in de stad Cleveland in Ohio «list, meldden Amerikaanse sdia. iéchter Creppy had in juni al be- sald dat 85-jarige Demjanjuk ag worden uitgezet, maar nog ret gezegd waarheen. De advo- aien van de oorlogsbeul had- aangevoerd dat hun cliënt •Oekraïne vervolging en moge- Ik marteling riskeert, maar vol- jfos de rechter is dat onjuist, ïel is het mogelijk dat Oekraï- Demjanjuk de toegang wei- jert Daarom mag hij eventueel :ok naar Duitsland of Polen rorden gedeporteerd. ANP loor Erik Raven 5AGH - Nederlandse militairen aPakistan die met een veldhos- xtaal medische hulp bieden aan bchtoffers van de aardbeving sdat land, bouwen die bijstand bngzaam af. lp 10 januari woi'dt het zieken- tas gesloten en tot die tijd ver rijzen de Nederlanders patiën- £n die zich melden, zoveel mo gelijk door naar Pakistaanse kli- seken, die inmiddels weer func- toneren. Dat liet een woordvoer- itr van het veldhospitaal giste- weten. De militairen openden op 9 no- tember een veldhospitaal aan Je rand van de stad Bagh waar bonden uit die plaats en uit Je wijde omgeving terecht kun- fien. Sinds de militairen het zie lenhuis in gebruik namen, zijn erop de polikliniek 4500 patiën- !en behandeld. Daarnaast wer- ien er ruim 130 grote operaties Uitgevoerd. Vanaf begin november worden er ook regelmatig mobiele medi sche patrouilles de omgeving in gestuurd om mensen te helpen. Deze teams hielpen tot nu toe '150 patiënten. De Nederlandse militairen ma len deel uit van de Navo-troe- fen die op verzoek van de Paki staanse regering na de aardbe ving naar dat land kwamen om tulp te bieden in de rampgebie- ten. De Navo-militairen moeten •for 1 februari het land hebben fölaten. Nadat de Nederlan ders op 10 januari het veldhospi taal in Bagh hebben gesloten, letten ze een post op bij de mili taire luchthaven in Islamabad ®i eventuele medische hulp te Men aan de militairen die van af die plek naar hun landen te- lugvliegen. Vooruitlopend op het vertrek houwen de Nederlanders hun hulp langzaam af, omdat patiën ten ook weer terechtkunnen bij lokale ziekenhuizen. „De basis gezondheidszorg in de omge ving wordt weer opgebouwd", aldus woordvoerder H. Asma. 'Zo zijn het districtsziekenhuis au het Pakistaanse militaire hos- itaal weer operationeel. Wij Sgen ons toe op het doorverwij- ttn van patiënten naar deze in stellingen." ANP SANAA- Jemenieten helpen mee in een reddingsoperatie in het dorp Al Dhofair. Door een aardverschuiving is het dorp nabij de Jemenitische hoofdstad Sanaa ver woest. Zeker dertig mensen zijn daarbij omgekomen, onder wie vrouwen en kinde ren. De autoriteiten verklaarden gisteren dat tientallen mensen worden vermist. Een functionaris zei dat woensdagavond laat plotseling rotsblokken van een berg stortten door Wierd Puk BERLIJN - Angela Merkel (CDU) is voor een meerderheid van de Duitsers de 'politieke winnaar van 2005'. Niet minder dan 89 procent van de onder vraagden noemde de nieuwe bondskanselier, vóór de nieuwe leider van de sociaal-democrati sche SPD, Matthias Platzeck. De peiling weerspiegelt de poli tieke veranderingen die het afge lopen jaar in de Bondsrepubliek hebben plaatsgevonden. Twee Oost-Duitse politici staan nu aan het hoofd van de grote volks partijen CDU en SPD. En Mer kel leidt, sinds 22 november, als eerste vrouw een nationaal kabi net. In korte tijd heeft zij grote in druk gemaakt. Tijdens de Euro pese top in Brussel, eerder deze maand, was zij het die achter de coulissen een compromis formu leerde over de Europese begro- Israël vermoedt Islamitische Jihad achter aanslag TEL AVIV - Israël vermoedt dat een Palestijnse zelfmoordaan slag, die gisteren vier mensen het leven kostte, is uitgevoerd door Islamitische Jihad. Leiders van de organisatie in Gaza wilden de verantwoorde lijkheid bevestigen noch ontken nen, waarschijnlijk omdat drie van de vier dodelijk gewonde slachtoffers Palestijnen zijn, Als gevolg van de explosie raakten drie Israëlische militairen en zes Palestijnse burgers gewond. Een van de militairen is er ern stig aan toe. GPD ting voor de periode 2007-2013. Frankrijk en Groot-Britannië stonden lijnrecht tegenover el kaar, maar Merkel vond een uit weg door haar aanbod dat Ber lijn 100 miljoen euro zou af staan ten gunste van Polen. Waarnemers waren unaniem in hun lof voor de christen-demo cratische leidster. „Bondskanse lier Angela Merkel, nieuweling op Europees niveau, maakte haar eerste optreden tot een suc ces", schreef de conservatieve Franse krant Le Figaro. „Zon der haar had Europa een nieu we crisis niet kunnen ontlopen. Merkel nam met autoriteit de WENEN - 'Afstotend en seksistisch'. Dat is nog de mildste reactie op een posteractie die het Oos tenrijkse voorzitterschap van de EU, dat op 1 ja nuari ingaat, begeleidt. Op de plakkaten zijn on der meer de Amerikaanse president Bush en zijn Franse collega Chirac te zien, kopulerend met de Britse koningin Elisabeth. Een andere poster toont een half naakte vrouw in een slipje, ge maakt van de EU-vlag. De aanplakbiljetten maken deel uit van een actie die onder meer vanuit het departement van bonds kanselier Schüssel met een miljoen euro subsidie is ondersteund. „Ik schaam me dood. Als dit de manier van communiceren in Europa moet zijn, dan welterusten", aldus de burgemeester van Salz burg, Gabi Burgstaller. Schüssel zou vooraf niets van het project hebben geweten. De oppositie in het parlement eist nu uitleg over het besteden van belastinggeld aan dit soort zaken. foto Heinz-Peter Bader/RTR Vlaming heeft minder sekspartners BRUSSEL - De Vlaming heeft gemiddeld drie tot veer keer minder seksuele partners dan de Nederlander. De meeste Vlamingen tussen de dertig en 65 jaar hebben over het algemeen seks gehad met één of twee personen. De ge middelde Nederlander heeft met zes tot acht personen het bed gedeeld. Dat blijkt uit een gisteren gepresenteerd on derzoek van de Vrije Universiteit van Brussel (VUB) en de Vlaamse organisatie voor preventie van seksuele aan doeningen Sensoa. Hoger geschoolde Vlamingen hebben tijdens hun studie tijd wel vaker seksuele ervaringen met meerdere part ners. Ook bij de Vlaamse jongeren is er sprake van een iets lossere seksuele moraal. ANP Vogelgriep China eist derde leven PEKING - In China heeft de vogelgriep een derde mensen leven geëist. Het betreft een 41-jarige vrouw uit Sanming in de provincie Fujian. Dat meldde het staatspersbureau Xinhua. In totaal zijn tot nu toe in China zeven mensen besmet met het voor mensen gevaarlijke vogelgriepvirus H5N1. ANP/AFP China schrapt 2600 jaar oude tax PEKING - China schaft per 1 januari de landbouwbelas- ting af. Die oudste belasting van het Rijk van het Midden bestond al sinds 594 voor Christus. Dat heeft het Chinese persbureau Xinhua gisteren gemeld. Het Chinese parlement heeft gisteren vrijwel unaniem tot de afschaffing besloten. De industriële sector is in China inmiddels economisch belangrijker geworden dan de land bouw. Daarom is een nieuw tijdperk ingeluid waarin 'de industrie de landbouw subsidieert'. Volgens officiële cijfers draagt de landbouw nog maar voor 13,1 procent bij aan het Chinese bruto nationaal pro duct. China telt nog steeds ongeveer achthonderd miljoen boeren. ANP Duitser heler tegen wil en dank BERLIJN - Een 44-jai'ige Duitse zakenman heeft zonder het te weten zijn eigen - gestolen - digitale camera terug gekocht via intex-netveilingsite eBay. De man wilde exact hetzelfde model kopen, opdat het zou passen bij de acces soires en reageei'de op een advertentie. Toen de verkoper van de camera in dezelfde stad bleek te wonen, kreeg de zakenman argwaan. En inderdaad, het bleek zijn eigen fo totoestel te zijn. De 34-jarige verkoper verklaax'de tegen over de politie de camei'a op een vlooienmarkt te hebben gekocht. De politie vindt dat echter niet geloofwaardig omdat de man nog meer camei-a's in de aanbieding had. GPD/RTR Nachtelijke rit kind (10) in trapkar BERLIJN - Een tienjarig Duits jongetje is midden in de nacht met zijn trapauto door de politie van de weg ge haald toen hij in een sneeuwstorm op weg was naar Ber lijn, naar eigen zeggen om zijn oma te bezoeken. Hij had al een uur getrapt toen een automobilist de jon gen zonder jas in de speelgoedauto zag en de politie alar- meerde. Berlijn was toen nog ruim vierhonderd kilometer te gaan. GPD/RTR en terechtkwamen op het dorp, dat circa twintig kilometer zuidwestelijk van Sanaa ligt. Zeker 27 huizen werden met de grond gelijkgemaakt. De politie heeft het gebied afgegrendeld. Volgens het staatspersbureau Saba raakten tientallen mensen gewond, van wie een aantal ernstig. Aardverschuivingen zijn een zeldzaam verschijnsel in het land in de punt van het Arabische schiereiland. foto Khaled Abdullah/RTR teugels over van het inmiddels zeer moeilijk bestuurbare span van 25 landen." Ook BBC-com- mentator Mark Mardell roemde de rol van Merkel: „Zij heeft be loofd het vier-han- den-op-één-buik-gedoe en de jo vialiteit tussen Schroder en Chi- x-ac te vervangen door nximere allianties. Dit was een indxoik- wekkend begin." Onder de vorige bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) ver speelde Duitsland zijn traditio nele bemiddelende rol in Euro pa. Waar Duitsland voordien al tijd kleine landen als Nederland raadpleegde alvorens met een standpunt te komen, sloot Schroder zich domweg bij Pa rijs aan. Merkel had al voor haar aantreden gezegd hierin verandering te willen brengen. Ook wil zij de onder Schroder verstoord geraakte relatie met Washington verbeteren. Maar niemand had verwacht dat zij zo snel internationaal een in vloedrijke rol zou spelen. 'Miss Europe', juichte Bild, Duits- lands grootste krant, 'Merkel is de held van Brussel'. Nota bene de linkse Tageszeitung ziet Mer kel in staat om ook het scepti sche publiek in Nedei'land en Frankrijk weer achter het Euro pese project te krijgen. Merkels politiek verschilt voor al ook in de stijl met die van haar voorganger. De joviale Schroder profileerde zich graag sigarenrokend en in dure maat kostuums als 'mediakanselier', en hij cultiveerde zijn 'mannen- vriendschappen' met Chirac en de Poetin. Merkel geeft niets om uiterlijk vertoon. Zij schreed onlangs langs een erewacht in Berlijn in een onooglijke, veel te wijde, donkere mantel. Merkel gaat het om de inhoud. Zij wil 'Duits land dienen', zei ze ooit. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - Filip Dewinter, de leider van het extreem-rechtse Vlaams Belang, is de aanklach ten wegens racisme en de pogin gen om zijn partij financieel te duperen meer dan zat. In een co lumn trekt hij fel van leer tegen zijn tegenstanders: „Ze kunnen de pot op met hun klachten." Tot hier en niet verder, fulmi neert Dewinter in een column op zijn internetpagina. „Ik ga niet meer plat op de buik voor de multicul-profeten, die via re- pressie en inquisitie iedereen de mond willen snoeren die kritiek heeft op de multiculturele sa menleving. Het Vlaams Belang zal het spelletje van links niet meer meespelen. De pogingen om het Vlaams Belang in het al gemeen en mijn persoon in het bijzonder te criminaliseren, moe ten nu maar eens ophouden." Aanleiding voor de woede van Dewinter is een nieuwe klach tenregen tegen zijn partij. Twee linkse organisaties stapten enke le weken geleden naar de rech ter naar aaixleiding van een in terview van Dewinter met een Amerikaans joods weekblad, waarin de Belgische politicus volgens het jongerenplatfoim Kif Kif en de Franstalige antira cistische organisatie MRAX aan zette tot vx-eemdelingenhaat. Zo omschreef hij het Vlaams Be lang als een 'islamofobe partij'. Die klacht is echter te mager be vonden. Reden waarom de twee organisaties - die zich gesteund weten door de Waalse politieke partijen en de Vlaamse splinter partij Spirit - een nieuwe klacht voorbereiden, dit keer op basis van een brochure van het Vlaams Belang over de rellen in Frankrijk. Rellen „We baseren ons nu op het pam flet Stop Immigratie dat Vlaams Belang begin november naar aanleiding van de rellen in Frankrijk heeft verspreid", licht te Spirit-Kamerlid Geert Lam bert de nieuwe aanklacht toe. In dat pamflet stelde Vlaams Be lang 'Noord-Afrikaanse en Afri kaanse vreemdelingen' verant woordelijk voor de brandstich tingen. Ook wordt Dewinters boek 'Baas in eigen land' nog eens onder de loep genomen. Het ultieme doel is de partijfi nanciering van het Belang - de opvolger van het Vlaams Blok, dat in 2004 werd veroordeeld wegens racisme - voor drie maanden tot maximaal één jaar stop te zetten. Dewinter geeft toe dat hij kritiek heeft op de multiculturele samenleving, maar volgens hem is dat niet ver boden. In zijn ogen wordt deze kritiek veel te vaak 'bij gebrek aan rationale argumenten' ge lijkgesteld aan x-acisme. BAGDAD - Bij een Amerikaans bombardement op een dorp in Noord-Irak zijn tien mensen om gekomen die verdacht worden van het leggen van een bom langs een weg. Dat maakten de Amerikaanse strijdkrachten gisteren bekend. Het incident gebeurde in een dorpje nabij Hawija dat vijftig kilometer zuidwestelijk van Kir- kuk ligt. De piloten voerden een patrouil- levlucht uit toen zij drie man nen langs een weg bommen za gen leggen, aldus de verklaring. Toen ze de vliegtuigen hoorden gingen ze er vandoor. Ze kregen gezelschap van een andere auto en verstopten zich in een dorp tussen twee gebouwen. Daarop gooiden de vliegtuigen twee la ser gestuurde bommen van 225 kilo op de auto's. „Het lukte ze de voertuigen te vernietigen, terwijl de schade aan de omliggende gebouwen minimaal bleef", aldus het le ger. Amexikaanse militairen vie len later het doxp binnen en von den onder meer machinegewe ren en apparatuur om een bom te fabriceren. Langs de weg waar de mannen in eerste instan tie werden gespot, bleek een bom begraven. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31