De wartaal van het jaar 2005 Memoires van driejarige PZC P2CS WINNAARS 20 ctie Winnaars Collectie boek 12: A.F.Th, van der Heijden abonnees slechts 15 toppers uit de Nederlandse literatuur A.F.Th, van der Heijden COLLECTIE postkantoor vrijdag 30 december 2005 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Het is technisch mogelijk het in 1986 gesloopte Van Dishoeck- huis waarheidsgetrouw te her bouwen, schreef de PZC op 21 december. Het artikel leidde tot een verhit te discussie onder stamgasten van Brasserie Sans Etoile in Vlissingen, zo meldden zij. „Wat bleef hangen was dat het geen zin heeft om terug te kieken. Dan kun je alles wel terughalen wat leuk, bijzonder, apart was in Vlissingen: de Scheldemuur terug, de Vic terug, Britannia te rug, Janny's koffieshop terug, PZC terug, Luxor, Scharretjes op de Nieuwendijk, Hotel Noordzee boulevard, Wibaut te rug, Joops cafetaria terug, Co de Buck in de Nieuwstraat terug, PSD terug, Anna Sibolt terug, Olau terug, Speckens terug, At lanta terug, de IJsbeer terug, Spuikom terug. Hoezo vooruit kieken?" Tot slot uit dezelfde PZC van 21 december: 'Het kindje Jezus blijkt zeer geliefd te zijn, ook on der dieven. De kerststal op de Grote Markt van Brussel mist het popje uit de kribbe. „Ook vo rige jaren hebben we regelmatig nieuwe poppen moeten kopen", zegt Anette Katz van de toeris tische dienst.' „Kijk", schrijft PZC-lezeres Lamper-Lokerse uit 's-Heer Arendskerke, „in de ze tijd waarin geloven weinig tot geen rol meer speelt, is dit toch goed nieuws?" door A.J. Snel Het is misschien nogal kort door de bocht, maar het lijkt mij zinvol te stellen dat het jaar 2005 ons opnieuw een vaalt van taalvervuiling heeft opge leverd. Dat heeft alles te maken met ge maskeerde gemakzucht. Steeds minder mensen hebben zin om na te denken. Als echter naar hun me ning wordt gevraagd, willen ze niet la ten blijken dat ze nooit moeite doen om tot een opvatting te geraken. Ze stoten dan woordenreeksen uit die de luiste raar bekend voorkomen maar die niets te beduiden hebben. Dit fenomeen sluit aan bij het raar uit spreken van woorden. Bij de radio word je pas voor vol aangezien als je conse quent aan zoveel mogelijk woorden de zelfde extra letters toevoegt en 'dan' en 'als' door elkaar smijt. Dus: „Het hele dorrup had te kampen met een oliebol- lenwallum, sterrukur als in enig jaar te voren." Goed; mooi is anders, maar de luiste raar kan tenminste begrijpen waar het over gaat. Nee, veel zwaarder moet wor den getild aan het massale gebruik zin nen samen te stellen zonder inhoud of betekenis. Als de spreker al een eindje in de buurt wil komen van een bedoe ling of zienswijze, dan is hij niet van plan daarvan ook maar een fractie prijs te geven. Natuurlijk moet iedereen zijn eigen ding kunnen doen maar men moet zich toch wel beseffen dat een onmatig ge bruik van verse gemeenplaatsen, geman keerde beeldspraak, stoplappen en ei gen gemaakte wederkerende werkwoor den geenszins bijdraagt tot een vlot doorcommuniceren. Het taalgebeuren lijdt daaronder. Okay? Zakje De psycholoog die het meelevend heeft over het 'rugzakje' dat zijn cliënt (voor heen patiënt) moet meedragen, wil blijk baar niet zeggen dat iedereen ervarin gen opdoet die met zo plezierig zijn, dat het leven niet altijd een lolletje is en dat ieder huisje zijn kruisje heeft. Zou hij dat wél meedelen, dan zou hij de indruk wekken over net zo veel of weinig ken nis te beschikken als de buurvrouw die haar zienswijzen gratis verstrekt. Zeg gen: „Je hebt een trauma, er is tijd voor nodig om daarmee goed om te gaan", klinkt weer zo ruw en dus wordt het rugzakje maar aangereikt blablabla. unmet Een BeeVe k&t poon of. Bocej, MAAtf ccoR jouw "MWje'm'KMe 0eHceOJJK/H£&H SPAGAAT.' Die laatste drie lettergrepen worden vaak gebruikt als sprekers het spoor bijster raken. Ze slaan aan het bla-en alsof ze haast hebben en doen net alsof ze denken dat de luisteraar de rest zelf wel kan invullen. Hetgeen nogal eens juist is; het ging vóór het veelvoudig bla toch al nergens over. Politici die beweren dat ze transparant willen zijn, daar moet men doorheen kij ken. Als ze zeggen dat ergens een prijs kaartje aan hangt, bedoelen ze vaak dat ze niet weten wat ze met een beleids voornemen aan moeten. Het kan ook dat ze diep in hun hartje vermoeden dat iets veel te duur is. Omdat ze niet goed kunnen rekenen, houden ze een slag om de arm. Overigens: aan politici hangt al tijd een prijskaartje en dat dient trans parant te zijn. Okay? Mensen die zich op de vlakte willen hou den maar tegelijkertijd de indruk wil len wekken dat ze belangstelling heb ben voor het besprokene, zeggen sinds enige tijd te vaak okay. Als u iets aan het beweren bent, kijken ze u doordrin- gens aan en zeggen tussen iedere twee zinnen door 'o' en dan, een halve toon omhoog gaand 'kay'. Spotten Bestuurders die het volk ervan willen overtuigen dat ze aandacht hebben voor wat in de samenleving leeft, mo gen graag laten 'monitoren' en 'spotten' om zich vervolgens door communicatie adviseurs te laten uitleggen hoe met de uitkomsten van die activiteiten moet worden omgesprongen. Deze deskundi gen graven dan een handboek op en ra den meestal aan via een vooraankondi ging een persconferentie uit te schrij ven tijdens welke de autoriteit aan eni ge exposure kan doen. Waarbij hij nooit moet laten blijken dat hij zich eraan ir riteert dat hij wordt bevraagd door ver- Illustratie Cor de Jonge slaggevers die een iets te kort lontje heb ben. Hetgeen in echte mensentaal wil zeggen dat het domme driftkoppen zijn die alleen dingen willen horen die tame lijk uniek zijn. Zo zijn er talloze, zo geen tientallen voorbeelden te noemen van wantaal die ons in het afgelopen jaar alles bij elkaar drie keer niks heeft opgeleverd. Zeker weten, okay? De insteek voor het nieuwe jaar zou moeten zijn dat veel woorden uitslui tend alleen nog mogen worden gebruikt door mensen die weten dat insteken wordt gevolgd door omslaan, doorhalen en af laten glijden. Momenteel is het allemaal drie keer niks. We zouden er vóór de jaarwisse ling nog één keertje met elkaar over moeten praten en zien de hedendaagse wartaal een plekje te geven. Dan gaat het in het nieuwe jaar hele maal goedkomen. Er is genoeg goed nieuws, als je er maar voor open staat. En als hel goede nieuws er even niet lijkt te zijn, dan houden we in Nederland gewoon een paar onderzoeken om te bewijzen dat we het helemaal zo slecht niet hebben. Sterker: het gaat heel goed met ons. Zo liet de Nederlandse Staatsloterij deze week onderzoeken wat we in 2005 goed nieuws vonden. De kinderhand blijkt gauw gevuld: de plaatsing van Nederland voor het WK voetbal en de geboorte van Prinses Alexia blijken de leukste gebeurtenissen van 2005. De ondervraagden zeiden verder in het nieuwe jaar een betere eco nomie te wensen, meer verdraagzaamheid, geluk en een vredige sa menleving. Miss World had het met beter kunnen formuleren. Als belangrijkste goede voornemen wordt 'zo doorgaan' genoemd, ge volgd door meer sporten en gezond zijn en blijven. Zeven procent van de Nederlandei's wil stoppen met roken. De hoofdprijs van de Oudejaarsloterij. 20 miljoen euro, zou men het liefst besteden aan een reis en een huis of delen met familie en vrienden Ook vroegen de onderzoekers hoe we het liefst de jaarwisseling doorbrengen. Met een rijker gevulde portemonnee wil ruim veertig procent van de Nederlanders de jaarwisseling in het buitenland^ ren, bij voorkeur in New York of Parijs. Een meerderheid van de Ne- derlanders zou graag Oud en Nieuw vieren met Wouter Bos, Wendt van Dijk of Marco van Basten. Marco Borsato is ook populair en staat nog boven Frans Bauer. Tweederde (67 procent) van de Nederlanders viert oud en nieuw in familiekring. Iets meer dan de helft viert het thuis. Uit het onder zoek blijkt dat slechts 4 procent van de Nederlanders op oudejaars avond naar een café, restaurant of andere uitgaansgelegenheid gaat. Drie op de tien huishoudens steken vuurwerk af. Oliebollen en appelflappen vinden de Nederlanders het belangrijkst, gevolgd door samenzijn, vuurwerk, champagne en aftellen rond midder nacht. Ongeveer driekwart eet oliebollen, iets minder dan de helft maakt ze zelf. Maar dat laatste was onvoldoende goed nieuws voor het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel, dat zelf een ondereod hield en tot de slotsom komt dat 82 procent van de Nederlanden oliebollen eet en dat veertig procent ze zelf bakt. Ook appelflappen zijn bij een ruime meerderheid. 59 procent, met Oud en Nieuw te vinden. Veertig procent van de Nederlanders eet ook appelbeignet! Ook traiteurproducten, champagne en andere alcoholische dranktr en luxe vissoorten als paling, zalm en garnalen zijn populair. Het CBL venvacht dat de supermarkten 85 a 90 miljoen euro extra om zet behalen. Ook goed nieuws. Vuurwerk Ook het bureau Q&A Research sloeg aan het enquêteren en dat le verde eveneens goed nieuws op: de zorgtoeslag die deze maand bij een groot deel van de Nederlanders op de bankrekening wordt ge stort, zorgt letterlijk voor vuurwerk. Uit de enquête blijkt dat mer.-1 sen het geld veelal gebruiken voor aanschaf van pijlen, strijkers, ra telbanden en kanonslagen Het onderzoek werd gehouden onder 1200 consumenten. Een kwart van de zeven miljoen huishoudens gaf deze week geld uit aan vuurwerk. De branche verwacht dat voor ongeveer 50 miljoen euro aan legaal en 20 miljoen aan illegaal vuurwerk wordt afgestoken. Allemaal goed nieuws, als je er maar voor open staat. Maar wel voorzichtig met dat vuurwerk. Citaat. Het betere is de vijand van het goede. WINNAARS COLLECTIE De PZC geeft, ïn samenwerking met de andere kran ten van het Wegener-concem, sinds kort ook literaire boeken uit. Vijftien weken lang verschijnt elke week een klassiek te noemen boek uit de Nederlandstalige literatuur. De boeken komen uit in de serie 'Winnaars Collectie', omdat het gaat om schrijvers die een belangrijke lite raire prijs hebben gewonnen Tegen een aantrekkelijke prijs zijn de boeken te verkrijgen bij Bruna en andere boekhandels, post kantoren en -agentschappen en Free Record Shops. Abonnees van de krant betalen 4,95 euro, niet-abonnees 7,50 euro. Vanaf morgen is het dertiende deel in de reeks ver krijgbaar: 'Eerste indrukken' van K. Schippers. Zie ook www.winnaarscollectie.nl door Theo Hakkert Observeren is waarschijn lijk zijn grootste talent, hooguit overtroffen door de manier waarop hij zijn obser vaties verwoordt. K. Schip pers kan naar de meest simpe le dingetjes kijken en er zo over schrijven dat ook de le zer ze voor het eerst ziet. Zo maakt hij het gewone bijzon der en het bijzondere ge woon. Hij doet er zowel ons als de dingen een plezier mee Vergeet niet: De dingen hebben jou nodig om gezien te kunnen worden, zoals hij ooit dichtte. In zijn romans gaat hij tel kens een komisch gevecht aan met de werkelijkheid. Want, meent Schippers, in een boek kan zo veel meer dan in de wereld om ons heen. Zo laat hij in zijn nieuwste roman, Waar wasje nou, de hoofdpersoon foto's binnenstappen. Hij noemt dat: 'Kijken wat kan'. Gewoon proberen iets op papier voor elkaar te krijgen wat in de wer kelijkheid nooit lukt. „Dat interesseert me meer dan een roman die dicht op het dage lijks leven zit. Ik zit toch al de hele dag in het dagelijks leven. Zo'n onderwerp als verdwij nen in foto's, kan het? Dat zet me op scherp." Feitelijk deed hij iets soortgelijks al in zijn ro man Eerste indrukken, die oorspronkelijk in 1979 is verschenen. De ondertitel van het boek is veelzeggend: 'memoires van een drie jarige'. Driejarigen hébben helemaal geen herinnerin gen. Als op latere leeftijd bij iemand blijkt dat er iets is blijven hangen uit de allereerste levensjaren zijn het hooguit flarden van beel den. Structuur zit er sowieso niet in. Dat vindt Schippers nou leuk. Daar kan hij wat mee Als het woord niet zo'n cliché zou zijn geworden zou je kunnen stellen dat hij er een uitdaging in ziet. Een driejarige heeft geen memoires, dan kan hij ze als schrijver wel be denken. Babyvelletje Dus kruipt hij in het babyvelletje van een meisje dat moet leren kruipen, maar van wie eigenlijk. Een meisje dat volwassenen in haar prille leven moet dulden. Een meisje ook dat op weg is naar haar eerste woordjes. Een K. Schippers, pseudoniem van Gerard Stigter, werd geboren op 6 november 1936 in AmsterdamAl op jonge leeftijd sloot hij vriendschap met J. Bemlefen G. Brands. Samen richtten ze Barbar- ber op. 'een tijdschrift voor teksten', waarmee ze kunst wilden ontdoen van alle pretentie. Schippers debuteerde, in boekvorm, als dichter met de bundel De waarheid als De Koe, in 1963. Sindsdien heeft hij tal van genres beoefend: romans, essays, ge dichten, beschouwingen, al maakt hij zelf geen onderscheid daarin. De P.C. Hooftprijs kreeg hij toegekend in 1996. Eerdere prijzen ontving hij voor de roman Beweegredenen (Multatu- liprijs) en de bundel beschouwingen Mu- seo Sentimental (J. Greshoffpnjs). meisje dat zelf haar karakter hoopt te kiezen. Schippers doet dat in de eerste persoon, in de ik-vorm. Het zijn immers haar herinneringen, met die van de schrijver. Dus komen de me moires van binnenuit. Prachtig is het spel dat Schippers vervolgens speelt met verdubbeling. Hij laat het meisje halverwege het boek tot het inzicht komen dat ze geen herinneringen heeft: „Toegang tot mijn eerste dagen, weken, maanden had ik niet. Mijn eerste indrukken waren vergren deld. Als ik ze eens verzon?" foto Marcel Israel/GPD Ander werk De waarheid als De Koe (1963, poëzie) 128 vel schrijfpapier (1967 teksten uit Barbarber) Een avond in Amsterdam (1971, roman) Holland Dada (1974, documen taire) Een vis zwemt uit zijn taalge bied (1976, poëzie) Een liefde in 1947 (1985, ro man) De berg en de steenfabriek (1986, beschouwingen) Poeder en wind (1996, roman) Waar wasje nou (2005, ro man) "ww.wmnaarscol/ectie.nl Normale winkelprijs 7,50 pst. (zolang de voorraad strekt) 15 gelauwerde Nederlandse schrijvers Allen winnaars van prestigieuze literaire onderscheidingen Een prachtige collectie boeken in harde kaft gebonden en voorzien van een fraaie stofomslag. Met zorg samengesteld door de boekenredactie van o.a de PZC en alleen voor abonnees te koop met een éénmalige korting op elke titel U vindt uw voordeelbon 3x per week op de voorpagina van deze krant. Knip de bon uit en lever m in bij éen van de filialen van Bruna, Free Record Shop of op het Postkantoor U ontvangt dan het boek van de week met 2,55 korting (normale prijs 7.50) Iedere zaterdag verschijnt er een nieuw 'Winnaars boek in de verkoop (zolang de voorraad strekt) kunt de collectie ook per post ontvangen 2.50 verzendkosten per boek) Als u zich intekent op de hele collectie ontvangt u het laatste boek gratis Kijk ook op yww.winp?arswlkrt'>-n(. Advocaat van de hanen Hugo Claus (Brugge, 1929) is vooral een groot dichter. Maar hij heeft zich ook bewezen als schilder, roman- en toneelschrijver en regisseur. Hij won vele prijzen, waaronder de Constantijn Huijgensprijs en de Prijs der Nederlandse Letteren. Als schilder was hij betrokken bij Cobra; als schrijver bij de Vijftigers. Claus valt echter niet in een stroming te vangen. Hij beweegt zich rusteloos en gedreven tussen de klassieke mythe en fel realisme. Zijn bekendste roman 'Het verdriet van België' is een bewogen familiekroniek, die een raak en ironisch beeld geeft van het leven in België. 'De geruchten' (1996) verscheen toen België in een crisis zat na de Dutroux-moorden. Het is een broeierige roman, waarin een oud-koloniaal door zijn roddelende dorpsgenoten wordt uitgekotst. Voor deze roman kreeg Claus in 1997 de Librisprijs. Winnaar nr. 13: K. Schippers vanaf zaterdag 31 december verkrijgbaar samengesteld door de boekenredactie van uw krant Remco Campert l He: leven tsvunukl .<k Thomas Rosenboom De mme» :hws Jan Wolkers 1 Dedoocsnoofdv ir.-ter Tessa de Loo I De meaj» van de suitev/wklabrieL 5. Geert Mak i Het stadspalen 6. Cees Nooteboom I He verliefde gevangene 7Simon Vestdijk i op afbetaling 8Jan Cremer i ik. Jan Cremer 9. Gerrit Kouwenaarik was geen soldaat 10. F Bordewijk i 11 Hugo Claus De geruchten 12. A.F.Th, van der Heijden i Advocaat - d-? en 13. K. Schippers I Eerste indrukken 14. Willem Brakman I Een Winterreis 15 Gerard Reve i Werther Nieland o.a. verkrijgbaar bij het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20