Verdeeldheid over inzet Polen Geen subsidie, dan ook geen broodjes ca PZC Auto raymdncio maandmenu 23,50 s M Uw-- li i tel. (0118) 441 441 www.raymondo.ni Werkgevers willen einde aan belemmeringenvakbonden vrezen misstanden f Gissingen onnigste en latste plek Fiscaal jurist econoom Sanne en Maxime hadden langer moeten schitteren Een op zes gevangenen in Guantanamo eet niet meer WINNAARS COLLECTIE lift Stasi steunde project Generaals voor Vrede Vooraf een Als hoofdgerecht Het dessert is carpaccio van gebakken tilapiafilet een klassieke tonijn met een met een saus crème brülée mosterd-limoen van doperwtjes met Zeeuws JF M' .'•'-te s dressing babbelaarijs Sentina van der Meer M HAAG - Werkgevers organisaties VNO-NCW en ilRB-Nederland willen dat L| kabinet de belemmerin- en opheft voor het inhuren goedkopere werkne- uers uit nieuwe lidstaten lan de Europese Unie, rao- nenteel vooral Polen. Maar |e vakcentrales FNV en NV vrezen voor oneerlijke oaeurrentie op arbeids- jorwaarden. taaivan is volgens hen nu al prake, en dan vooral in de luw en de transportsector, üördinator sociaal beleid A. «nDelft van werkgeversorgani- ilieMKB-Nederland stelde gis- jen juist dat 'een beetje con ventie op de lonen en arbeids- wnvaarden helemaal niet erg' Volgens hem ligt het voor ad dat het kabinet een vrijer ster van werknemers vanuit nieuwe EU-staten mogelijk aakt, omdat door de vergrij sde beroepsbevolking straks dere werknemer hard nodig is. St voorjaar moet het kabinet in besluit nemen of de beper- ade maatregelen voor werkne- m uit de tien Oost- en Mid- •Europese landen die in mei 104 EU-lid zijn geworden, na see jaar een vervolg krijgen, ut mei 2006 moeten werkge- as voor arbeidskrachten uit lidstaten nog een werkver- ïnning aanvragen, tenzij er et genoeg Nederlanders be- LISSINGEN - Het KNMI- ierstation in Vlissingen telde 200 5 de meeste zonuren van si Nederland: 1910 tegen lan- ilijkgemiddeld 1820. Normaal 1550 zonuren. to Vlissingen was ook het itst. Er viel 880 millimeter re- n, tegen 785 millimeter gemid- over het land (Maastricht S3 met 610 millimeter het oogst). st Koninklijk Nederlands Me- orologisch Instituut meldt dit net jaaroverzicht 2005. Het irgaat als zeer warm en zon- de boeken in. De gemiddel- jaartemperatuur in De Bilt to uit op 10,6 graden, tegen normaal. Daarmee staat 105 op een gedeelte zesde aats van de warmste jaren 1901. Ie jaren in de toptien vallen *"X Bovendien is 2005 het jgende jaar op rij met een tem- touur boven 10 graden Cel- Volgens het KNMI zet de warming van het Nederland- Himaat onverminderd door. Advertentie VACATURES Bent u de die Wouters Belastingadvies zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. (Advertentie) schikbaar zijn. Ook secretaris so ciale zaken S. Nieuwsma van on dernemersvereniging VNO-NCW gaat ervan uit dat het kabinet de beperkingen op heft. Volgens hem is vorig jaar onder druk van de Kamer een rem gezet op de komst van de goedkopere EU-werknemers we gens de hoge werkloosheid. „Maar de angst voor verdrin ging van het eigen volk was niet terecht." Volgens hem blijken de meeste werknemers uit de nieuwe lidstaten voor tijdelijk werk te komen. Verder wijst Nieuwsma op het CWI-project in de land- en tuinbouw om meer mensen met een uitkering seizoenswerk te laten doen, om dat hiervoor veel Polen werden ingehuurd. „Van de 20.000 vaca tures dit jaar zijn hooguit dui zend vervuld met mensen uit de bakken van de bijstand. Om wat voor een reden dan ook, maar je kan dan het bedrijfsleven niet blijven gijzelen." Bovendien heeft het kabinet volgens VNO-NCW en MKB-Nederland al een stap genomen om Neder landse regels veilig te stellen door uitbreiding van de Wet ar beidsvoorwaarden grensover schrijdende arbeid (Waga). Hier door gelden algemeen geldende CAO-afspraken in sectoren ook voor buitenlandse werknemers. De FNV en het CNV benadruk ken dat zij voor vrij verkeer van werknemers zijn, zolang werkne mers in Nederland maar voor hetzelfde werk gelijk beloond worden. Maar volgens vicevoor- zitter T. Heerts van de FNV toont het project in de land- en tuinbouw juist aan dat meer in mensen geïnvesteerd moet wor den om ze geschikt te maken voorwerk. Heerts: „Alleen maar meer personeel goedkoop uit het buitenland halen, leidt er niet Na de afscheidsdienst in de Michaëlskerk liep een lange stoet achter de witte lijkwagen naar de begraafplaats in Koudekerke. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Kerst had het feest van het licht moeten zijn, maar het werd don ker voor Sanne en Maxime. Die woorden sprak voorganger dominee Knevel giste ren bij de begrafenis van de twee zusjes van drie en vier jaar die op kerstnacht door hun vader werden vermoord. De va der (31) uit Middelburg pleegde zelf moord. De Michaëlskerk in de dorpskern van Koudekerke was te klein voor de bijeen komst. Mensen stonden in het gangpad. Kinderen van de Middelburgse basis school ABS en van speelzaal 't Groentje zaten vlak bij de moeder en familie. De klasgenootjes van Sanne of Maxime mochten een ster bij de twee roze kistjes leggen. Sterkende woorden werden gesproken voor de moeder en familie. Dat gebeurde door herinneringen aan Sanne en Maxi me op te halen. Kinderen met veel ener gie waren het. Maxime de durfal, Sanne de zachtaardige. Twee sterren die langer hadden moeten schitteren. Het stiefbroertje Wesley en stiefzusje Me lissa hadden brieven geschreven aan de meisjes. Ze schreven dat Sanne en Maxi me niet boos mochten zijn op hun vader, omdat hij ziek was. Wesley gaf een sms' je een nieuwe betekenis. Hij zal 'Sanne en Maximetjes' naar de sterren verstu ren. Kracht en vertrouwen „Sanne en Maxime", vervolgde dominee Knevel. „Ik zou hen terug willen geven, maar kan het niet. Laten we ons leven niet smoren in het verdriet voor Sanne foto Ruben Oreel en Maxime." Hij zei dat de nabestaanden daarvoor kracht en vertrouwen nocüg zul len hebben, waarna het lied Van de nieu we hemel werd gezongen. „Daar zal God ons omgeven, daar is gelukkig leven en het eindigt niet." Muziek van K3, de lie- velingsgroep van de zusjes klonk, terwijl foto's van de kleuters werden getoond. Bij het verlaten van de kerk werd the Cir cle of Life uit de Lion King gedraaid en liep een lange stoet achter de witte lijk wagen naar de begraafplaats in Koude kerke. Voorbijgangers stonden stil en jon gens zetten hun brommer af. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Bestuursleden van de personeelsvereniging van de gemeente Schouwen-Dui- veland komen maandag 2 janua ri niet voor dag en dauw hun bed uit om honderden broodjes te smeren voor het nieuwjaars- ontbijt. De weigering volgt op het feit dat de gemeenteraad de subsidie aan de personeelsvere niging heeft afgeschaft. In het kader van de bezuinigin gen besloot de gemeenteraad op voorstel van het college van bur gemeester en wethouders de jaarlijkse bijdrage van 8300 eu ro in één keer volledig te schrap pen. Dat betekent voor de perso neelsvereniging dat bijna de helft van haar inkomsten is weg gevallen. De andere helft wordt opgebracht door de leden. Het bestuur van de personeels vereniging tekende officieel be zwaar aan tegen het raadsbe sluit. „We zijn in een klap een groot deel van onze inkomsten kwijt.- Een afbouwregeling is daarom behoorlijker omdat we op die manier onze activiteiten teren bekendgemaakt door een Amerikaanse legerwoordvoer- der. De hongerstakers proteste ren tegen hun detentie zonder vorm van proces en de slechte behandeling die zij zouden on dervinden. De actie begon begin augustus uit protest tegen de Amerikaanse weigering om de omstandigheden in hetkamp in overeenstemming te brengen met de Conventies van Genève. Medisch personeel past bij 32 van de hongerstakers gedwon gen voeding toe. GPD/RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - Bijna één op de zes moslimgevangenen in het Amerikaanse militaire gevange niskamp van Guantanamo Bay op Cuba is in hongerstaking. Deze week sloten 46 buitenland se terreurverdachten zich aan bij de 38 gevangenen die al bijna vijf maanden in hongersta king zijn, waarmee nu 84 van de circa vijfhonderd gevangenen niet meer willen eten. Dat is gis- Deze bon is geldig voor alle boeken uit de collectie -. o.a. verkrijgbaar bij ifej postkantoor brunci I H i Norm prijs 7,50 Voor abonnees; Uw postcode: Uw huisnummer: Deze bon ingevuld inleveren bij bovenstaande verkooppunten. U ontvangt 2,55 korting op een boek uit de Winnaars Collectie. een i www.winnaarscollectie.nl het alfabet van Zeeland vandaag bij de toe dat je meer mensen aan de slag krijgt die nu langs de kant staan. Maar tot meer mensen in de goot en meer werkgevers in de jachthaven." Volgens CAO-coördinator R. van Splun- der van het CNV is Nederland 'absoluut nog niet klaar voor open grenzen'. ANP pagina 7 mes in vakantiedagen VNO-NCW bepleit loonmatiging een overzicht van het Zeeuwse nieuws uit 2005 De Chinese merken komen er gewoon aan Merkel is politieke winnaar 2005 Een meerderheid van de Duitsers vindt Angela Merkel (CDU) de 'politieke winnaar van 2005'. Zij heeft in korte tijd grote indruk gemaakt. Zo wist zij een crisis in Europa te bezweren door tijdens een top in Brussel ach ter de schermen een compromis te formuleren over de Europese begroting. Visserijsector nadert de afgrond Faillissement dreigt voor veel vissers als het met de sector zo slecht blijft gaan als het nu gaat. Het Landbouw Economisch Instituut maakte gisteren de resultaten over 2004 bekend. Die zijn met 7 procent ge daald, maar de verwachtingen zijn dat de vis sers het dit jaar economisch gezien nog slechter hebben gedaan. Van Velde faalt Gerard van Velde is er niet in geslaagd zich op de 1000 meter te plaatsen voor de Winterspelen van Turijn. Op het kwalificatietoer nooi werd hij slechts zesde. Van Velde is de regerend olympisch kampioen. Jan Bos, Erben Wennemars, Be- orn Nijenhuis en Stefan Groothuis gaan wel naar Turijn. Varia: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buitenland: 5; Econo mie: 7; Radio Televisie: 9; Actie: 10; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Redactie Reactie: 20; Auto: 21 en 23 door Cyril Rosman BREDA - Het was begin jaren '80 al opmerkelijk: acht oud-ge neraals die als 'Generaals voor de Vrede' de nucleaire wapen wedloop bekritiseerden. Wat ve len al vermoedden is nu vastge steld: het project werd gefinan cierd door de Oost-Duitse gehei me dienst, de Stasi. Dat schrijft journalist Chris Vos in zijn boek over de BVD, voor malige Binnenlandse Veilig heids Dienst. Een van de gene raals was Von Meyenfeldt, ex-gouverneur van de KMA in Breda. Hij stond bekend als de Rode Generaal en was ook enige tijd voorzitter van het IKV, dat zich inspande om de wapenwed loop tussen Amerika en Rusland te beëindigen. Na zijn pensione ring in de jaren '80 vervolgde Von Meyenfeldt die strijd, sa men met zeven collega's in de groep 'Generaals voor Vrede'. „Natuurlijk is dat hele project door ons betaald. Ik heb me wei eens verbaasd waarom die men sen zich nooit hebben afge vraagd waar dat geld vandaan kwam", zegt Werner Gross- mann, voormalig hoofd van de afdeling buitenland van de Sta si, in het boek van Vos. De Stasi zou 100.000 Mark per jaar in het project hebben gestopt. Duitse onderzoekers melden dat ook de Russische geheime dienst KGB het project steunde. GPD Advertentie kunnen aanpassen aan het ni veau van de subsidie"", schreef het bestuur in het verzoek aan de raad om het besluit terug te draaien. „Dat is echter niet ge beurd en we vinden het nu dus wat wrang om maandagochtend toch maar weer op te draven en broodjes te gaan staan smeren. Sommigen van ons zouden daar voor om vijf uur uit hun bed moeten komen", zegt bestuurs lid P. Maris van de personeels vereniging. Teleurstelling Raadsgriffier T. van Oostenbrug- ge zegt deze houding wel te kun nen begrijpen. „Ik zou het geen verbittering willen noemen. Plet betreft meer teleurstelling over het feit dat ze die 8300 euro hele maal zijn kwijtgeraakt." De griffier benadrukt dat er maandagochtend - net zoals voorgaande jaren - gewoon een nieuwjaarsontbijt voor alle me dewerkers bij de gemeente wordt gehouden en dat er ande re vrijwilligers binnen de organi satie zijn gevonden om bedrijfs leidster M. de Wilde vanaf kwart voor zeven in het bedrijfs restaurant te helpen met het broodjes smeren. i telefoon- O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daaibij eenmalig toestemming voor automatische incasso van dit bediag van mi|n rekeningnummer, Ik heb de laatste zes maanden geen - prooiabonnement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CU per maand met automatische incasso (C 20.55)*. Cl per kwartaal met automatische incasso 59,75)* O per jaar mot automatische incasso (6 229.20)". met gratis PZC-paraplu i Kijk op wmvpic.nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar. i P2C. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713,4460 WB Goes "711688"555530" het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1