Olympisch kampioen door knieën PZC Ono ondergesneeuwd door jonkies Roks vreest ook na veertiende nederlaag niet voor zijn baan 19 Timmer heeft rust in het hoofd en snelheid in de benen Gerard van Velde mag zijn titel in Turijn niet verdedigen PSV gaat met gelijkspel winterstop in vrijdag 30 december 2005 ■nnrGiis van Oosten KEERENVEEN - Met de rust in „I hoofd en de snelheid in de xnen ligt Marianne Timmer op koers voor de Olympi- ihe Spelen in Turijn. inmiddels 31-jarige konin- gin van Nagano won gister avond op het olympisch kwalifi catietoernooi de 500 meter. Na 38,74 seconden m haar eer ste rit, deed Timmer 38,43 secon den over haar tweede; niet eer der was ze zo snel geweest op het ijs van Heerenveen. En dat biedt ook perspectief voor het WK sprint, over drie weken in Thialf. Het goede nieuws beperkte zich wat Timmer betreft niet tot haar eigen prestatie. Timmer is dolblij dat haar elf jaar jongere teamgenote Annette Gerritsen, samen ook wel 'de zusjes' in de ploeg van Jac Orie. meegaat naar de Olympische Spelen. Ger ritsen werd tweede (39,06 en 38,64), gevolgd door de 19-jari- ge Sanne van der Star (39,25 en 38,86). De sprintster uit Rijpwe- tering, het geboortedorp van wielrenner Joop Zoetemelk, kwalificeerde zich eveneens voor de Olympische Spelen. Waarschijnlijk wordt de vierde startplek. waarvoor Marieke Wijsman en Frouke Oonk strij den, niet ingevuld door NOCNSF. Die beslissing wordt vanavond genomen. GPD •flfif Peter van der Hulst HEERENVEEN - Grote kam poenen dragen hun verlies als en man. Gerard van Velde kan !ich zonder omhaal in dat rijtje iliaren. De sprinter mag in Tu- „jn zijn olympische titel 1000 peter niet verdedigen, maar hij jing niet op zoek naar excuses. Hij was slecht boos op zichzelf. jk val ernaast en heb het clan jak niet verdiend." Van Velde {af met zijn zesde plek in het Olympisch Kwalificatie Toer- Carl Verheijen imponeert ook ip 10.000 meter HEERENVEEN - Carl Verhei en heeft bij het OKT na de vijf - lok de tien kilometer gewon- i] deed dat op imponerende ijze, 13.00,27. Halverwege nog skhij ruim onder zijn begm de- .•fliber gereden wereldrecord te komen. Om die barrière te •ichten ontbrak hem uiteinde- .jk de juiste spirit nationale titelstrijd op de agste afstand kreeg hetzelfde rodium (en afvaardiging naar ■jrijn) als eerder op de 5000 me- ,t Na Verheijen kwamen de :tt zijn rug sukkelende Sven ïramer (13.05,59) en Bob de Jochem Uytdehaage, nota »ne de olympisch kampioen, rok zich al bij voorbaat terug. }:anni Romme en Elfstedenko- Henk Angenent probeer- ien het nog wel, maar waren ansloos. Angenent reed daar- see, zoals hij eerder aankondig- je, zijn laatste wedstrijd op de mgebaan. ANP ixel en RIA naar finale van soccertoernooi IERNEUZEN - Na Vlissingen ra Hoek 2 hebben zich gister- ivond ook Axel en RIA ge plaatst voor de finale van het so- icertoernooi. De eindstrijd in De Vliegende Vaart in Terneu- is op 7 januari. Ixel werd met 12 punten win bar in de groep. RIA kwam uit 10 punten en hield daarmee 3oes ver achter zich. De Goese- üren moesten genoegen nemen 'A 6 punten en dat betekent at Clinge, dat dinsdag derde :erd met 10 punten, zich ook '*ft geplaatst voor de eind- 'r.jdin Terneuzen. oor Goes. Graauw, Oostburg 5 Corn Boys viel het doek. ioensdag wordt de laatste voor- :nde gespeeld. ihonen beste in Oberstdorf iBERSTDORF - Janne Ahonen wft de wereldbekerwedstrijd Oberstdorf gewonnen, de eer ie etappe van de 54e Vierschan- wtoumee. De Finse skispringer haalde af panden van 130,5 en 130 meter, 'oed voor in totaal 270,9 pun- jffl. Ahonen bleef de Noor Roar •;okelsoy (268,4) en de Tsjech hkub Janda (262,2) voor. De Matste is leider in het WB-klas- Bnent. ANP/SID Van Lieren tierde in Mechelen ÏECHELEN - Laurens van Lie- to is gisteren in het Belgische Mchelen vierde geworden in de ■tand Prix dressuur. De ruiter van Stal Hexagon uit shore scoorde met Hexagons Wright 69.958%. De wedstrijd ferd zoals verwacht door Anky 50 Grunsven gewonnen. De Diympisch kampioene noteerde haar toppaard Salinero *125 procent. üward Gal eindigde op gepas- afstand als tweede. De leer- ®g van Van Grunsven behaal- met Lingh 72,833 Imke *hellekens-Bartels op Sunrise Jrrd derde met een score van -.000 Vandaag is de kür op mu- ;'k, die meetelt voor de wereld ser. Van Lieren staat daarin ïeede. nooi (OKT) meters toe op num mer vier Stefan Groothuis. Voor hem nauwelijks een verrassing. Van Velde zag het onheil een dag eerder al aankomen. „Als ik goed ben rijd ik hier 35,4 secon den op de 500 meter, het werd nu 35,69. Ook op de 1000 meter was het niet goed. Ik reed rond alsof het een clubwedstrijd op maandagavond betrof." „Ik ben de laatste twee dagen ge woon even wat minder. Ik wist dat mijn kans fifty-fifty was, maar dit is echt balen. Na 200 meter kon ik niet meer door ac celereren. Waar dat aan ligt? Soms gaat iets heel gemakke lijk, maar soms ook niet. Ik neem dat mezelf kwalijk." Was het gezicht somber ge stemd, de woorden waren wel haast emotieloos. „Ik heb veel relativeringsvermogen. De con currentie is heel groot en dan is het geen schande als je verliest. Ik blijf echter een sportman en vind het daarom heel jammer dat ik niet ga. Als ik hier nu als topfavoriet van start was ge gaan dan is het verlies anders. Maar, ik was bij de plaatsings wedstrijd voor de wereldbekers al niet goed genoeg en nu ben ik er ook weer niet bij. Dan kun je jezelf wel gaan kwellen, maar je moet ook realistisch blijven." Emotionele waarde Op het moment dat hij een van de grootste teleurstellingen uit zijn carrière kreeg te verwer ken, steeg de emotionele waarde van zijn gouden olympische me daille alleen maar. „Je praat over een periode van vier jaar en dan moet je maar eens kijken wie er in slaagt om zijn olympi sche titel te prolongeren? Jan Bos is dan heel goed, maar hij heeft twee keer zilver. Mis schien ben ik dan niet zo goed, maar ik heb wel goud. De jon gens die hier op het podium staan zijn heel blij, maar er kan er straks in Turijn maar een de beste zijn. Door dit verlies krijgt die gouden medaille meer waarde." De kansen op Turijn zijn voor Van Velde nog niet ver keken. Hij werd met Jacques de Koning vierde op de 500 meter, maar de schaatser uit Heerde heeft een nominatie op zak. Hij voelt er dan ook niets voor om een skate-off te rijden voor Tu rijn. „Kijk naar het scorebord dan sta ik gelijk met Jacques. Wat is een nominatie nog waard als ik niet word aangewezen?" De kans dat Van Velde zich meldt voor die extra kwalifica tie is heel klein. „Ik zeg dan mis schien heel principieel: dat doe ik niet." Het vermoeden van Van Velde dat de Nederlanders op de 500 meter een onderge schikte rol spelen, maakt die keuze ook makkelijker. „Op de 500 meter wordt dat lastig, op de 1000 meter kun je medailles winnen." Toch heeft Shani Davis zich op die laatste afstand nadrukkelijk als titelkandidaat gemeld. Hij pakte een maand geleden het we reldrecord van Van Velde af. Er- ben Wennemars - tweede achter Jan Bos, maar voor Beorn Nijen- huis en Stefan Groothuis - laat zich er niet door afschrikken. „Shani, here I come." GPD Willem II na rust kansloos tegen swingend Feyenoord: 6-1 door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Gaat hij terug naar Ja pan of komt er toch nog een andere Euro pese club op zijn pad? De vraag is niet óf Shinji Ono vertrekt, maar waar hij naar toe gaat. Gisteravond speelde de Japan ner vrijwel zeker zijn laatste wedstrijd in het shirt van Feyenoord. Ono kwam in de veegpartij tegen Willem II (6-1) na rust in het veld, inspireerde zijn ploeggeno ten, maar werd overschaduwd door Dirk Kuijt en drie jonkies. Dat Feyenoord een ruime overwinning boekte had vooral te maken met tacti sche omzettingen van Erwin Koeman. Na een moeizame eerste helft, waarin Feyenoord pas in blessuretijd via een kopbal van Kuijt op voorsprong kwam, koos de trainer voor een andere speelwij ze. Koeman bracht Ono niet in voor een andere middenvelder, maar haalde rechtsback Östlund naar de kant. Feye noord ging daardoor aanvallender spe len, met Kuijt en Kalou naast elkaar in de spits, Pardo vanaf de linkerkant, Bi- seswar als rechtsbuiten en Ono erachter als regisseur. Die speelwijze resulteerde binnen een kwartier in een ruimere mar ge. Pardo zorgde al snel voor 2-0 en Ka lou maakte de derde treffer. Beide keren was Kuijt de man van de assist. Nadat Reuser met een fantastische knal voor 3-1 had gezorgd, drukte de thuisploeg het gaspedaal nog eens vol in. De brutale Biseswar, die na ruim een half uur de ge blesseerde Boussaboun was komen ver vangen, gaf de 4-1 op een presenteer blaadje aan Kalou. Het geplaagde Willem II was op dat mo ment rijp voor de slacht. Topscorer Kuijt en zijn ploeggenoten voelden dat ook feil loos aan. De topscorer van Feyenoord schoot de vijfde treffer onder het lichaam van de zwakke Zois door en kop te even later ook Feyenoords zesde en zijn derde doelpunt binnen (6-1). Behal ve Kuijt, die nu al weer veertien keer heeft gescoord, speelden ook drie jonkies een opvallende rol. Biseswar maakte ondanks dat hij pas ze ventien jaar is opnieuw een volwassen in druk, Kalou pikte weer zijn doelpuntjes mee en De Guzman was wederom een klasse apart. De jonge Canadees heeft de afgelopen maanden laten zien dat hij een heel grote kan worden. Feyenoord ver lengde zijn verbeterde contract niet voor niets tot 2010, want in Rotterdam weten ze dat de opvolger van Ono al lang bij de club rondloopt. Door de klinkende overwinning op Wil lem II en het puntenverlies van PSV te gen FC Twente is Feyenoord ook na de korte winterstop nog één van de kandida ten voor het kampioenschap. Na de vroe ge uitschakeling in de Uefacup én het ver lies van vorige week in het nationale be kertoernooi, kunnen de Rotterdammers zich daar ook volledig op richten. Met de nieuwe aanwinst Ron Vlaar, de weer bijna fitte Nicky Hofs en eventueel ook Alfred Schreuder bij de selectie heeft Er- win Koeman straks meer keus. En misschien komt er na een transfer van Ono nog geld vrij voor een volgende aankoop. De concurrentie zal daardoor verder toenemen en de spelers zullen el kaar daarmee scherp houden. Op die manier moet Feyenoord, dat nu al tien punten meer heeft dan vorig seizoen na achttien duels, de race om de titel lang vol zien te houden. En daar had voor dit seizoen niemand in Rotterdam en omstreken op gerekend. Salomon Kalou scoort 3-1 voor Feyenoord. door Antal Crielaard EINDHOVEN - PSV gaat als nummer één van de eredivisie de winterstop in. De manier waarop de Eindhovense club gis teren de korte winterpauze be reikte, zorgde in Eindhoven voor een wTange bijsmaak. In de laatste wedstrijd van het jaar werd het voor eigen publiek 1-1 tegen FC Twente. Ook afgelopen weekeinde speel de het elftal van Guus Hiddink al allesbehalve groots tegen NEC in Nijmegen. Zondagmid dag bleef het matige spel nog zonder gevolgen, omdat NEC verzuimde te profiteren van het slechte optreden van de lands kampioen Gisteren was PSV op tisch wat beter, maar ontbrak het vernuft om FC Twente van een gelijkspel af te houden. „Ik heb geen verklaring voor ons spel", zei Hiddink na af loop. „Het is mij wat te eenvou dig om te zeggen dat we toe zijn aan de winterstop. We speelden te snel te opportuun en we scoor den ook niet groots in de creati viteit. In de beker hadden we het een paar dagen geleden een voudiger. Dan weet je dat een te genstander zich niet twee keer zo wil laten wegzetten." Vorige week ontmoetten de clubs elkaar al in het bekertoer nooi. PSV won met 3-0. Op het oog moeiteloos, op de manier waarop de Brabanders dit sei zoen al meer wedstrijden tot een goed einde brachten. Ook nu controleerde PSV de wedstrijd maar slaagde er voor rust niet in om echte kansen af te dwingen. FC Twente kon zich slechts met moeite aan het overwicht van PSV ontworstelen, maar haalde desondanks de rust met een 1-0-voorsprong, De Zweed Ba- kircioglu schoot vanaf de rand van de zestienmeter raak: 0-1. Het overwicht van PSV na rust leidde in de 69e minuut tot de gelijkmaker, nadat Farfan vier minuten daarvoor al de lat had geraakt. Cocu tekende voor de gelijkmaker, nadat Vennegoor of Hesselink vanuit de draai op de vuisten van doelman Bosch- ker schoot. Lamev schoot even later nog vol op de kruising, maar veel verder kwam het crea- tiviteitsarme PSV niet. ANP Rahlves wint afdaling Bormio BORMIO - Alpineskiër Daron Rahlves heeft de afdaling om de wereldbeker in het Italiaanse Bormio gewonnen De Amerikaan noteerde op de gevaarlijke piste een tijd van 1.57,68 en was daarmee een fractie sneller dan de Oos tenrijker Fritz Strobl. De Olympisch kampioen van 2002 klokte 1.58,00. De Zwitser Tobias Grünenfelder kwam in de slotmeters ten val en gleed ruggelings in de derde tijd (1.58,03) over de finish. De afdaling in Bormio moest een paar keer onderbroken worden door valpartijen. De Oos tenrijker Hans Grugger brak bij zijn uitglijder een dij been. ANP De Knegt tweede in Middelkerke MIDDELKERKE - De Nederlandse veldrijder Gerben de Knegt is bij de Noordzeecross in Middelkerke als tweede geëindigd. De zege ging naar de Belg Sven Vanthouren- hout. Het was de derde overwinning van het seizoen voor de crosser van Rabobank. Ploeg- en landgenoot Sven Nys reed twee keer lek en eindigde pas als zesde. ANP Savtsjenko krijgt Duits paspoort DRESDEN - De 21-jarige Oekraïense kunstrijdster Aljo- na Savtsjenko krijgt versneld een Duits paspoort. Ze kan daardoor met haar partner Robin Szolkowy meedoen aan de Olympische Winterspelen. Albrecht Buttolo, de minis ter van binnenlandse zaken van de deelstaat Sachsen, be sloot gisteren verrassend de inburgeringswens van Savtsj enko in te willigen omdat zij als sportster van uitzonder lijke klasse is en ze bovendien met Szolkowy aan de olym pische eis heeft voldaan. Het Duitse paar kan in Turijn wellicht in de buurt van het podium komen. ANP/DPA Barros keert MotoGP rug toe RIJSWIJK - Wegracer Alex Barros keert na zestien seizoe nen de MotoGP de rug toe. De Braziliaanse motorcoureur (35) won in die lange periode zeven keer een grand prix. De laatste keer was het afgelopen seizoen in Portugal. Hij kwam meer dan tweehonderd keer aan de start van een grand prix in de MotoGP, voorheen de 500cc-klasse. Bar ros rijdt volgend seizoen in het WK superbikes. ANP Forthomme in halve finale Zundert ZUNDERT - Na zijn vijfde overwinning in een VES- Par- tena toernooi in Turnhout in België vorige week toont Ro land Forthomme ook in Nederland zijn alsmaar groeien de klasse. In het Kersttoernooi te Zundert plaatste hij zich voor de halve finales dankzij een knappe winst op Barry van Beers, die in het WB-toemooi van Barendrecht Jean Paul de Bruijn uit Hulst uitschakelde. Forthomme won met 50-33 in 21 beurten. Twee reeksen van 7 en een van 6 maakten het verschil meer dan duidelijk. Vandaag ont moet de Belg zijn landgenoot en winnaar van de ranking 2005 van het WB circuit Frédéric Caudron in de halve fi nale. Caudron versloeg na een eveneens ijzersterk optre den Eddy Leppens met 50-31 in 18 beurten. Zijn hoogste serie was 10. De andere halve finale wordt betwist tussen de winnaars van respectievelijke Peter de Backer versus Jan Arnouts en Eddy Merckx - Francis Forton. van onze sportredactie ROOSENDAAL - RBC Roosen daal heeft ook de laatste wed strijd voor de winterstop verlo ren. FC Utrecht bleek met 1-2 te sterk. RBC heeft nu achttien duels op rij niet weten te win nen. Het record is nog steeds in handen van FC Dordrecht, dat begin jaren negentig 25 wedstrij den zonder zege bleef. Door de zeer teleurstellende eer ste seizoenshelft, is de positie van trainer Dolf Roks nagenoeg onhoudbaar geworden. Vooral ook omdat het bestuur Roks eind november al ontsloeg. Dat besluit werd teruggedraaid van wege protesterende spelers. Ook in de maand december ble ven de resultaten achterwege. Uit de laatste vier duels pakte RBC alleen een punt tegen Feye noord. Een nieuwe nederlaag te gen FC Utrecht zou de positie van Roks opnieuw wankel ma ken. Toch ontkrachtte voorzitter Jan Pollemans kort voor aanvang van het duel het gerucht dat Roks bij verlies tegen FC Utrecht zou kunnen vertrekken. „Vanavond gaat de trainer er so wieso nog niet uit. En dat hoeft zelfs bij een nederlaag niet per se te gebeuren. Als we opnieuw verliezen, wordt het verschil met de overige ploegen zo groot dat we ons misschien wel neer moeten leggen bij degradatie. Het wegsturen van de trainer heeft dan weinig zin, dat kost al leen maar geld. Bovendien heeft RBC al een liquiditeitstekort. Geld van een externe financier zou het wegsturen van de coach een stuk makkelijker maken." Spiegel Opmerkelijke uitspraken van de voorzitter, die bovendien zich zelf ook de spiegel voorhield. Na Chris Dekker en Jan van Dijk, zou Roks de derde achter eenvolgende trainer worden die voortijdig moet vertrekken bij RBC. „Dat is geen goede zaak, Rob Meppelink (manager voetbalza ken) en ik zijn ook schuldig aan de huidige situatie." Toch ligt het vertrek van Roks voor de hand. De druk op Pollemans van de supporters en sponsoren neemt door de nederlaag tegen FC Utrecht verder toe. „Het functioneren van de technische staf zal bij verlies hoe dan ook weer tegen het licht worden ge houden", vertelde Pollemans verder. Het eerste gedeelte van de wed strijd waren beide ploegen nog aan elkaar gewaagd. Toch was het FC Utrecht dat na een half uur op voorsprong kwam via een intikker van Maachi. Aan het begin van de tweede helft drong RBC wel aan, maar op nieuw maakte Utrecht een doel punt. Tanghe kopte, geheel vrij staand bij de tweede paal, sim pel binnen. De aansluitingstref fer van Sillah kwam te laat. Op de vraag of hij in 2006 nog trai ner is van RBC zei Roks na af loop: „Absoluut. Honderd pro cent zeker." ANP Doek valt voor Cape Holland DEN HELDER - Geen basket bal meer van Cape Holland uit Den Helder. Na 25 jaar zet de Stichting Basketball Support (SBS) in de Noord-Hollandse stad er een punt achter wegens onoverkomelijke financiële pro blemen. Het verlies bedroeg twee jaar ge leden al een ton. Berekeningen wezen uit dat dat dit jaar en de eerste zes maanden van 2006 al 2,5 ton zou zijn. Voorzitter Dop denkt dat topbasketbal in de toe komst niet terugkeert in Den Helder. Geen toekomst, wel een flink verleden Gedurende een kwart eeuw werd er topsport in het noorden bedreven: 929 wedstrij den, zes kampioenschappen en een nationale beker. Er werden 84 Europese duels uitgevochten, twee keer werd de halve-finale- poule van de Europa Cup I ge haald. SBS bracht gisteren de Federatie Eredivisie Basketball op de hoogte. Door het besluit verdwijnen de teams van Cape Holland uit de competitie. Het vertrek van Cape Holland heeft geen consequenties voor de vrouwenploeg uit Den Hel der. De ploeg waarvoor onder andere de Zeeuwse Tirza Pentu- ry uitkomt, in onafhankelijk van Cape Holland. ANP igtêi»*** ;>3S Gerard van Velde verwerkt zijn nederlaag op het olympisch kwalificatietoernooi. foto Catrinus van der Veen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19