Projecten schieten uit de grond Sawasdee zoekt en brengt actie Jeugdclub steunt Cambodjaanse scholen Actie Zeeland helpt Cambodja bereikt mijlpaal Profiel Sawasdee het alfabet van Zeeland vrijdag 30 december 2005 |Q fonds, voor 175 van deze slacht offertjes een onvergetelijke feestdag aan het strand van Kep. Ellen Loontjens werd in oktober zestig en maakte er een 'omgekeerd' verjaardagscadeau van. De ontwikkelingen rond de badplaats Kep zijn van grote be tekenis voor de start van het ho- reca-onderwijs. De voorzienin gen, vernield tijdens de Pol Pot-terreur, worden in ere her steld en gemoderniseerd. De toe ristische sector is bezig aan een indrukwekkend herstel, zodat zich nieuwe mogelijkheden op ontwikkeling aandienen. Vlak bij Kep is nu een ontvangstcen trum voor, onder anderen, deze kinderen gebouwd. Het werd in november 2005 in gebruik geno men. De ontwikkeling van het scho lencentrum bij het grensdorp Poipet kreeg in 2005 een extra impuls door de opening van een algemeen toegankelijk cultuur huis (bibliotheek, dans en thea ter). In Poipet verrezen al een opvanghuis voor 'verkochte' kinderen, een school voor vak onderwijs, een basisschool en een centrum ter bestrijding van het analfabetisme. De bouw hiervan kwam mede tot stand door de inspanningen van het comité-Grijpskerke. Voorts worden vanuit Poipet da gelijks 23.000 kinderen van ge zond eten voorzien. De jeugdcommissie van de SO W-kerken in Heinkenszand vond, ook al in 2005, voor de derde maal de weg naar de jeugd van Cambodja en dat le verde 'basisschool nummer drie' op. Droom Een gezelschap van Cambod jaanse studenten werd in de zo mer, door het initiatief van een aantal particulieren, in staat ge steld Zeeland te bezoeken. On der begeleiding van Leo Ochoa, directeur van de Don Bos- co-scholen in Phnom Penh, toer de de groep door de provincie. Ze werden in de Abdij van Mid delburg ontvangen door gedepu teerde Toine Poppelaars en de den ongekende indrukken op bij Poipet: Hoop op een vreugdevolle toekomst. hun bezoek aan de exposities op Neeltje Jans waar ze aange naam werden onderhouden door directeur Bert van der Hoef en de welbespraakte gids Ted Sluijter. Leo Ochoa: ,,We hebben hiervan alleen maar kun nen dromen. Zeeland betekent veel voor ons, maar het bleef tot nu toe een ver land. Voor de jon gens en meisjes is dit de trip van hun leven naar een vorm van een ontwikkelde samenleving die zij ook in eigen land weer willen bereiken. Wat een feest! We zijn heel warm ontvangen en voelen ons omarmd door vrienden." De Zeeuwse stichting Sawas dee is de drijvende kracht achter de actie Zeeland helpt Cambodja. De stichting houdt zich al jaren bezig met doelge richte hulp (per project) voor Zuidoost-Azië. Speerpunt: hulp aan de jeugd van Cambodja, de kinderen van de Killing Fields. Het land, eens de bakermat van een hoge beschaving, heeft zwaar te lijden gehad onder Amerikaanse bombardementen, een militair bewind, Vietname se overheersing en de verschrik kingen van het nietsontziende Pol Pot-regiem. Vele honderdduizenden verlo ren het leven, de infrastructuur werd vernield en het land verwoest. In de nasleep van de ze ellende vallen nog elke dag slachtoffers van de vele land mijnen waarmee het land be zaaid is. Er is een langzaam herstel van de intellectuele kaal slag, Het onderwijs komt op gang en er vormt zich een nieuw kader. Het ontbreekt in Cambodja evenwel nog altijd aan zorg op velerlei terrein. Een snel opkomend en ingrijpend probleem wordt gevormd dooi de gevolgen van de aids-epi- demie. De hiv-besmette kinde ren, vaak aids-wezen, zijn ten dode opgeschreven als niet snel en doelmatig hulp wordt gebo den. Deze primaire vormen van zorg - onderwijs en medische bij stand - bepalen in belangrijke mate de activiteiten van Sawas dee in Cambodja. De stichting helpt, met de steun van veel Zeeuwen, door middel van een programma dat voorziet in: Scholenbouw en onderwijs (basisscholen, alfabetiserings projecten, weeshuizen, vakoplei dingen voor jonge mannen en vrouwen, leerkrachtenopleidin gen) Hulpwerk in de achterbuur ten, de aids-bestrijding, medica tie van hiv-besmette kinderen, de opvang van kindslaafjes en de jeugdige slachtoffers van prostitutie Rechtstreekse financiële Neeltje Jans: Kennnismaking met Zeeland-waterland. foto Lex de Meester steun (geldelijke adoptie) via het Kinderfonds dat voorziet in voeding, kleding, medische zorg en ontwikkeling van de samenle ving Inzameling en verzending van gereedschappen, meubilair, leermiddelen, medicijnen en me dische hulpmiddelen De inzet van Europese vrijwil ligers in Cambodja Voorlichting via de media en direct aan scholen, clubs en ge zelschappen Ondersteuning van en samen werking bij acties door derden met dezelfde doelstelling, bij voorbeeld de Zeeuwse Founda tion for Cambodia. Ervarings hulp bij de organisatie van schoolacties in Zeeland, be- drijfsdonaties, benefiet-pro gramma's, wedstrijden en fond senwerving. Zeer onlangs bracht een snelle actie van Reis bureau Rosa tijdens de Vakan tiebeurs in Goes 2500 euro voor Cambodja op. voor Duurzame Ontwikkeling, NCDO. Sawasdee zal in 2006 ook het hulpprogramma aan de hiv-be- smette kinderen uitbreiden. De vrijwilligers van de stichting zijn voornamelijk werkzaam in de achtei-buurten van de hoofd stad Phnom Penh. Dikwijls zijn het weeskinderen die dringend hulp behoeven. De ouders zijn overleden aan aids en hebben ct\*nd ficy de besmetting overgedragen. Met goede (nog steeds: zeer du re) medicijnen en een verant woorde begeleiding kan de ont wikkeling van deze plaag wor den afgeremd. De kinderen kun nen zich ontwikkelen en slagen er in vreugde in hun bestaan te vinden. In 2005 verzorgde Ellen Loont jens, die vanuit Zeeland al ja ren leiding geeft aan het Kinder- Het jaar 2006 wordt van uit zonderlijk belang voor de werkers van de stichting Sawas dee, in Zeeland en in Cambod ja. De bouwprojecten worden in snel tempo afgerond. Al in maart wordt de opening ver wacht van het Arend de Ru-huis in de havenplaats Siha- noukville. In dit hostel zullen vijftig meisjesstudenten een thuis vinden. Zij volgen hun op leiding aan de - reeds enkele ja ren bestaande - vakscholen voor het secretariaat en textiele werkvormen en de - binnenkort te beginnen - vakklassen van de hotelschool. Van de harre straat naar school in Poipet Het Arend de Ru-huis is ge noemd naar de dit jaar overle den directeur van de Roosevelt Stichting (Four Freedoms Awards), tevens bestuurslid van de Foundation for Cambo dia. De eerste fase van de horeca- school is een initiatief van res taurant De Stadsschuur in Goes en de Brusselse architecten Vandenbrande. Het vervolgtra ject komt geheel voor rekening van Sawasdee. De bouw ver loopt in nauwe samenwerking met de Nationale Commissie De stichting Sawasdee kan rekenen op de steun van ve le vrijwilligers en donateurs, de stichting PZC helpt (free publi city en voorlichting), de interna tionale Don Bosco-organisatie die de werkzaamheden in Cam bodja coördineert, de Zusters van Moeder Teresa, de Nationa le Commissie voor Duurzame Ontwikkeling NCDO van het Ministerie van Ontwikkelingssa menwerking (geld en goede raad). De stichting is ingeschreven bij de Kamer van Koophandel on der nummer 22.04.20.96 en is een erkende instelling ex arti kel 24 van de Successiewet. Gif ten komen aldus in aanmerking voor belastingaftrek. Adressen Sawasdee, Groenendijk 2A, 4438 NN, Driewegen (Zuid-Be veland) Telefoon: 0113-655784 Telefax: 0113-655461 E-mail: info@cambodja-sawasdee.nl Website: www.cambodja-sawasdee.nl Bank Sawasdee: ING 65.07.90.782 Bank Kinderfonds: Rabo 38.53.77.274 Kinderfonds Het Kinderfonds verzorgt van uit Zeeland nu reeds de finan ciële adoptie van enkele honder den kinderen. Dat gebeurt zon der tussenkomst van dure orga nisaties of bureaus. Elke euro cent gaat naar het kind! Het Kinderfonds is met succes ac tief op de ergste pijnpunten van Cambodja: medicijnen, voe ding, verzorging en ontwikke ling voor een halve euro per dag per kind. Dat is 165 euro in het jaar! door Cornelleke Blok Je kunt ze zomaar tegenkomen op het Cambodjaanse platteland: scholen met oer-Hollandse namen als de Samen op Weg school, de Barbesteinschool en sinds kort de School van de Vrede. Drie 'Heinkens- zandse' basisscholen, mogelijk gemaakt door de jeugdclub van de Samen op Weg ge meente, in samenwerking met de Zeeuwse stichting Sawasdee. 'This school building was sponsored by the SOW-gemeente of Heinkenszand of the Netherlands', staat er boven de ingang. Hans Braamse (43), penningmeester van de Advies Commissie Jeugdwerk (ACJ) van de Samen op Weg gemeente in Heinkenszand, laat foto's zien van één van de Cambodjaan se basisscholen. Zes jaar geleden was hij op zoek naar een ge schikt doel voor de jeugdclub om te steu nen. „De club is er vooral voor de gezellig heid, maar jongeren moeten ook leren dat er meer is dan het allernieuwste mobieltje." Braamse las over het werk van Hector Loontjens en zijn stichting Sawasdee in Cambodja. „Ik wilde er zeker van zijn dat het geld goed terecht zou komen. Bij stich ting Sawasdee wist ik dat alles goed gere geld was." Rode Khmer Hector Loontjens (67) uit Ovezande verzet al sinds 1976 veel werk in Cambodja. Tien jaar geleden richtte hij stichting Sawasdee op. De stichting helpt voornamelijk bij de bouw van scholen, omdat het onderwijs tij dens de onderdrukking van de Rode Khmer grotendeels stillag. „Alles wat enigszins in telligent was werd uitgeroeid, dus er waren bijna geen leraren meer en de scholen ston den er slecht bij." Sawasdee doet er alles aan om de situatie te verbeteren. „Het streven is om in totaal vijf tig scholen te bouwen. Tot nu toe zijn er vijf entwintig gerealiseerd." Daarvan heeft stichting Sawasdee zeven scholen gebouwd, waaronder de drie Heinkenszandse. Afgelopen september was de derde 'Hein kenszandse' school, School van de vrede in het dorpje Santepheap, klaar. De naam staat symbool voor de vrede na de tijden van onderdrukking in Cambodja. In 2001 werd de Samen op Weg school ge bouwd in Chum Chum Bha en in 2003 volg de de Barbesteinschool (vernoemd naar de Hans Braamse laat foto's zien van eeen van de Cambodjaanse basisscholen. foto Willem Mieras Heinkenszandse Barbesteinkerk) in Prek Tha Roth. In elke school krijgen ongeveer duizend kinderen les. Het bouwen van een basisschool in Cambod ja kost ongeveer 35.000 dollar. Dat verbaast Braamse nog steeds. „Je kan je toch niet voorstellen dat je voor zo'n bedrag een school neer kunt zetten?", zegt hij. De Nationale Commissie voor Internationa le Samenwerking en Duurzame Ontwikke ling (NCDO) subsidieert de scholen met de helft van het benodigde geld. Braamse: „Per schooltje doen we er zo'n anderhalf tot twee jaar over om het te financieren." Speculaasactie Eens in de drie maanden organiseren de Heinkenszandse jeugdclubleden een actie om geld in te zamelen. „Ze doen van alles: de jaarlijkse speculaasactie, een statiegeld actie, een sponsorloop of een kerstkaarten- verkoop." De helft van het geld komt van het ophalen van oud papier in Heinkens zand en omstreken. „Verder krijgen we geld bij collectes of door andere giften van men sen uit de gemeente." Soms is het weieens lastig om weer nieuwe acties te verzinnen, geeft Braamse aan. „Het probleem is ook dat andere clubs de ac ties gaan kopiëren, waardoor je zelf met le ge handen komt te staan." Ondanks dat heeft de jeugdclub nooit moeite gehad het benodigde geld bij elkaar te krijgen. De samenwerking met stichting Sawasdee gaat van een leien dakje. Ook de subsidie aanvraag bij de NCDO verloopt vlekkeloos. „Het gaat als een zonnetje", zegt Braamse tevreden. Dat is ook de reden dat hij graag wil blijven samenwerken met Sawasdee. „We gaan volgend jaar weer op zoek naar een nieuw project, maar dat wordt geen school." Het geld gaat waarschijnlijk naar een hotelschool of een meisjeshuis, twee pro jecten waar stichting Sawasdee momenteel mee bezig is. Loontjens is al net zo tevreden. Daar heeft hij ook alle reden toe, want mede door het werk van zijn stichting kan een groot deel van de Cambodjaanse kinderen nu naar school. Dat was vroeger wel anders. „Toen we begonnen kon maar 25 procent van de kinderen maximaal twee jaar naar school. De rest ging helemaal niet. Nu krijgt bijna tweederde van de kinderen onderwijs." A en B: Aids en Bestrijding. Wie A zegt, zegt, zegt ook B. A plus B is C. De C van Cambodja. Zeeland helpt! |#i JEL Jfi uSfe «ft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 10