Ambtenarij nekt seniorenclubs PZC Een beetje kitscherig, maar wel mooi PZC Roodaard Vvrf Echtpaar Taelman zestig jaar gelukkig ^oP I 11 Bonden in Hulst klagen over papierwinkel bij subsidieaanvraag donderdag 29 december 2005 door Harold de Puysseleijr HULST - De gezamenlijke oude renbonden in de gemeente Hulst j protesteren tegen de papienvin- kei die ze moeten doorworstelen om subsidie van de gemeente te krijgen. Voorzitter Piet Crom- j keen van de kring Hontenisse I Van de Katholieke Bond van I Ouderen (KBO) heeft daar sa- I men niet assistent-voorzitter I piet Everaert van dezelfde kring I namens alle bonden een stevige brief over gestuurd aan het ge- I meentebestuur. De bonden ver- (egenwoordigen ongeveer drie- duizend ouderen in de streek. Het duo spreekt van 'ver doorge- voerde ambtenarij' en stelt voor, de aanvraag voor de waarde- nngssubsidie die de ouderenor- ganisaties jaarlijks van de ge meente krijgen aanzienlijk te versimpelen. (Advertentie) Groot assortiment Verf Behang Stoffering Zonwering MIDDELBURG, Korendijk 34, tel. 0118-650024 VLISSINGEN. Gildeweg 25, tel. 0118-431304 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Renê Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila v Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 i Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET I www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl „Keer terug op uw schreden voor het te laat is", schrijven Crombeen en Everaert. „Oude ren doen, hetzij op verzoek van de gemeente, hetzij op verzoek van de stichting Welzijn voor Ouderen, veel werk om de ker nen leefbaar te houden. Hun bij drage is onmisbaar. Hou ze te vriend en stoot ze niet opnieuw tegen het hoofd." De twee bestuurders van de kring Hontenisse van de KBO doelen daarmee ook op het feit, dat verenigingen in de gemeente met de invoering van het nieu we subsidiebeleid aanzienlijk in hebben moeten leveren. Everaert wijst onder andere op de regeling in de voormalige ge meente Hontenisse, waarbij voor elke 65-plusser een bedrag van zo'n acht euro beschikbaar werd gesteld. Dat bedrag is op grond van de nieuwe subsidie verordening nu anderhalve euro per lid. Dat maakt het voor de ouderenbonden steeds moeilij ker het brede activiteitenpakket dat ze nu aanbieden te handha ven. „Elke week hebben we koersbal", legt Everaert uit. „El ke maand houden we een grote bingo en een kaartmiddag. We organiseren elk zomerseizoen zes fietsmiddagen, hebben een kerstviering en een jaarvergade ring." De KBO Hontenisse vraagt van de leden weliswaar ook 13 euro contributie, maar volgens Crom been schiet daar weinig van over. „We moeten 10,50 euro per lid afdragen aan de KBO Zeeland en de Unie KBO. Dus schiet er per lid 2,50 euro over om activiteiten van te organise ren." De ouderenbonden vinden dat de gemeente de subsidieaan vraag aanzienlijk kan versimpe len door genoegen te nemen met het overleggen van de ledenlijs ten. „Waarom zo ingewikkeld als het eenvoudig kan. Geef ons op basis van de ledenlijst subsi die en hou rekening met de infla tiecorrectie." Begrip De gemeente heeft inmiddels la ten weten daar niet aan mee te willen werken. Het gemeentebe stuur begrijpt weliswaar dat de bonden zich storen aan de om vangrijke papierwinkel, maar vraagt op haar beurt om begrip van de bonden. Volgens het col lege van burgemeester en wet houders is de gemeente ver plicht zich in toenemende male te verantwoorden over de beste de middelen. „De accountant buigt zich steeds dieper over de vraag of uitgaven rechtmatig zijn verlopen." Crombeen en Everaert kondigen aan dat de ouderenbonden geen genoegen nemen met die uitleg. „Ze sturen je het bos in. De be handelend ambtenaar van ons bezwaar is een van de architec ten geweest van het nieuwe sub sidiebeleid. De reactie van de ge meente is daarom niet alleen te leurstellend, maar ook voorspel baar. Misschien moeten we maar eens een keer gaan inspre ken bij de Seniorenraad", aldus de twee bestuurders van de KBO Hontenisse. Kerstbomen op de brandstapel VOGELWAARDE - Het feestco mité Vogelwaarde houdt vrijdag 6 januari de traditionele lam- pionnenoptocht met daaraan ge koppeld een kerstboomverbran ding. De jeugd uit het dorp ver zamelt die dag kerstbomen. Deze sparren kunnen de kinde ren tussen 15.00 en 17.00 uur in leveren bij het park aan de Bos- sestraat. Hier worden de bomen pnder toezicht van de brand weer opgestapeld. Voor elke in gebrachte boom krijgen de kin deren een lot voor een loterij. Ook voor degene die de meeste kerstbomen aanlevert is een prijs- 's Avonds verzamelen de deelne- jners zich om 18.00 uur in de brandweerkazerne. Hier wor den de lampionnen uitgereikt. Onder begeleiding van de spuit gasten lopen de kinderen en ouders een lichttocht door het dorp. De tocht eindigt bij het park aan de Bossestraat, waar (je vlam in de stapel kerstbomen Oudpapieractie jlULST - Leden van de voet balvereniging HVV'24 halen jaterdag oud papier op in Hulst. De oudpapieractie begint om 8.30 uur. De eerste kijkdag voor de oudejaarsveiling in de hervormde kerk van Cadzand trok veel bezoekers. door Raymond de Frel CADZAND - Een man van middelbare leeftijd kijkt woensdagmiddag vreemd op als Betsie Huigh hem aan de ingang van de hervormde kerk in Cadzand op vriendelijke wijze verzoekt de porte monnee te trekken. „Twee euro voor een catalogus? Da's veel geld!" Waarop zijn vrouw hem op een reprimande trak teert. „Je bent nog niet eens binnen of je begint alweer met afdingen. Dit is al lemaal voor het goede doel, hoor! Voor afpingelen is de man deze middag trouwens helemaal aan het verkeerde adres. En vanavond tijdens de oudejaarsveiling komt hij waarschijn lijk ook niet aan zijn trekken, want dan zal veilingmeester Ab Verhage van de gelijknamige kunst- en antiekveiling in Middelburg juist proberen bij zo hoog mogelijke prijzen af te tikken. De jaarlijkse veiling in Cadzand begint zo langzamerhand een meer dan popu laire traditie te worden. Dat blijkt op deze eerste kijkdag (vandaag, donder dag, is er van 11.00 tot 16.00 uur nog een mogelijkheid om al het moois te be kijken) al vanaf het moment dat de deu ren van de kerk opengaan. Het is schui felen geblazen, om de haverklap in schikken tussen de kerkbanken om te genliggers te laten passeren. En soms is dringen noodzaak om een goed plekje voor de bezichtiging van een topstuk te bemachtigen. Wat te den ken van bijvoorbeeld twee etsen van Salvador Dall (beide uit een serie van tweehonderdvijftig gedrukte exempla ren), die elk tussen de vijfhonderd en ze venhonderd vijftig euro moeten opbren gen. Of een doek van Bressiaander John ny Beerens. Zijn indruk van de West-Zeeuws-Vlaamse polder in herfst tijd moet minstens vijftienhonderd euro opleveren. Absolute klapstukken van de veiling zijn naar verwachting een gouden ring met drie grote en ongeveer dertig kleinere diamanten en een wit- gouden ring met 25 briljanten. Richt prijs: tussen de tweeduizend en vijfen twintighonderd euro. Per stuk. „Ach, de opbrengst is voor ons eigenlijk hele maal niet de hoofdmoot van deze vei ling", zegt secretaris Ineke Mulder van de organiserende Stichting Behoud Dorpskerk Cadzand. „Natuurlijk, het is leuk als er iets binnenkomt, maar we hebben zeker geen eurotekens in de ogen. Het gaat er ook om dat er eens iets in het dorp te doen is. En er is ook echt waag naar. Van eigen inwoners, maar vooral ook van Belgen. Die komen hoofdzakelijk op de juwelen af, hè." Kerkbanken Tien procent van de hamerprijs is voor het onderhoud van de kerk. „We heb ben geen streefbedrag in gedachten, maar we hopen met dit geld volgend jaar de kerkbanken op te kunnen knap pen", zegt Mulder. Naast de veiling moet haar stichting het veelal hebben van liefdadigheidswerk. Neem bijvoorbeeld een actie van Betsie Huigh, die oude Europese munten inza- foto Wim Kooyman melt en inwisselt bij banken. Met be hulp van haar stuivergeld werd onlangs het pad langs de kerk voorzien van ver lichting. „En het bedrag loopt nog steeds op. Het blijft tot 1 januari 2007 mogelijk om oude munten in te wisse len, dus ga ik er tot die dag driftig meer door", zegt Huigh. Vandaag verkoopt zij de veilingcatalo gussen en waakt over de giftenpot. Iets verderop doen wijwilligers van de We- reldvredesvlam Cadzand hun best om glühwein, oliebollen en andere versna peringen te slijten. Aardenburger IJsbrand Klaassen heeft echter geen oog voor al dat lekkex-s. Zijn blik blijft lange tijd hangen op een art-deco paraplustandaard, waarop een uil prijkt. Moet zeker honderd euro kos ten, maar na een grondige studie besluit Klaassen er donderdag zijn hand niet voor in de lucht steken. „Van een eindje is dit ding best mooi, maar nee, ik vind het toch een beetje te kitscherig." Burgemeester J. Sala opent de veiling vanavond om 19.30 uur. Het Truze- ments Mannenkoor zorgt vanaf 19.00 uur voor entertainment. door Edy de Witte SINT-JANSTEEN - Trouwen in de adventsperiode was vroeger ondenkbaar. Maar Piet Taelman (86) en de één jaar jongere Ma ria de Smet wilden in 1945, na een half jaar verkering, wel snel trouwen. Dus stapten ze na de kerst, op 28 december, in het hu welijksbootje. Zestig jaar later weten ze hun trouwdatum nog als de dag van gisteren voor de geest te halen. „Storm en regen, geen weer om zelfs een hond door te sturen", zegt Maria. Gisteren vierde het paar het diamanten huwelijks feest onder heel wat betere weersomstandigheden. Zoals in de tijd vaak gebeurde, sloeg de vonk over tijdens een dans avond op de kermis in Sint-Jan- steen. Piet uit Hulst vroeg Ma ria uit Kapellebrug ten dans. „Lekker warm, dicht tegen el kaar aan. En hel liefdesvuurtje ging steeds harder branden en is nog niet gedoofd", beamen bei den volmondig. Piet verdiende eerst de kost als Piet Taelman (86) en de één jaar jongere Maria de Smet trouwden zestig jaar geleden. foto Wim Kooyman bouwvakker. Later werd hij fa brieksarbeider op de NSM in Sluiskil. Zijn echtgenote bekom merde zich om het huishouden en de opvoeding van de vijf kin deren. Deze vier meisjes en één jongen hebben inmiddels voor uitbreiding gezorgd: er zijn ne gen kleinkinderen en één achter- kleinkind. Zeven jaar woonden de tortelduifjes in bij de ouders van Maria. Uiteindelijk betrok ken de Taelmans een eigen wo ning in Sint-Jansteen. Daar wo nen ze nog steeds zelfstandig aan de Populierenstraat. Toen Piet Taelman op 63-jarige leef tijd de werkschoenen definitief Aanhouding wegens aanranding BRESKENS - Op het Veerplein in Breskens is dinsdaga vond rond half negen een 35-jarige man uit Oostende aan gehouden wegens aanranding. Hij had in de wachtruimte van de veerboot een negentienjarige vrouw uit Den Bosch lastiggevallen en haar onzedelijk betast. De vrouw waar- schuwde de bemanning van de veerboot. Die belde de poli tie. Agenten arresteei'den de Belg bij het aanleggen van de veerboot. Bezwaren plan Clinge verworpen DEN HAAG - De Raad van State heeft woensdag defini tief alle bezwaren tegen het nieuwe bestemmingsplan Clinge verworpen. In het plan krijgt onder meer metaalbedrijf J. van der Walle aan de Kapelledreef een metaalbedrijfbestemming. Daardoor kan het bedrijf beter uit de voeten. Buurman C. Bogaert ziet dat echter niet zitten en tekende bezwaar aan. Bogaei't vreest vooral problemen met de vrachtwa gens van Van der Walle op de smalle Kapelledreef en de overlast vanuit de loodsen van het bedrijf. De dreef kent eenrichtingsverkeer en Bogaert vreest het dorp niet meer in te komen als een bij Van der Walle ladende of lossende vrachtwagen de dreef blokkeert. De Raad van State stelt vast dat de gemeente verkeers maatregelen kan nemen met het plaatsen van bijvoor beeld borden om opstoppingen te voorkomen. Overigens is de kans daarop niet groot, aangezien de weg ter hoogte van het bedrijf met enkele wegstroken is verbreed. Nota sport gehandicapten onnodig TERNEUZEN - Er komt geen beleidsnotitie Gehandicap tensport in de gemeente Terneuzen. Gezien het grote aan bod aan mogelijkheden voor gehandicapten om te sporten is zo'n notitie helemaal niet nodig, concluderen burge meester en wethouders. Het college had de notitie voor de ze maand in het vooruitzicht gesteld. Inmiddels is een in ventarisatie afgerond via de Stichting Gehandicaptenbe leid Terneuzen. Daaruit blijkt dat er een breed scala van activiteiten voorhanen is in het kader van gehandicapten sport en vrijetijdsbesteding voor gehandicapten, zowel in de gemeente als verder in de regio. In overleg met de stich ting komt het college tot de slotsom dat er geen noodzaak is om een speciale notitie op te stellen. „Temeer daar noch de stichting Gehandicaptenbeleid, noch de gemeente Ter neuzen signalen ontvangt waarop dient te worden inge speeld", schrijven B en W aan de gemeenteraad. Het colle ge gaat wel de instellingen die in de inventarisatie zijn op genomen schriftelijk benaderen met de vraag of de ge meente mogelijk op enige wijze ondersteuning kan bieden om de aangeboden activiteiten te verbeteren. Ylissingers kiezen naam Schelde VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlissingen (LPV) heeft moeite met de naam Dokkershaven voor het voormalige terrein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG). De par tij zegt dat veel Vlissingers zich niet kunnen vinden in de naam en geen logisch verband zien met de scheepsbouw- activiteiten van de werf. Ze missen een relatie tussen de scheepswerf en Dokkershaven. De LPV verzoekt daarom het college van B en W om Vlissingers zelf in de gelegen heid te stellen een naam voor het toekomstige stadsdeel te kiezen. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten; 14.00 uur; Oudejaarsviering; 14.30 uur; Zangkoor; CADZAND 11.00-16.00 uur: Oudejaarsveiling t.b.v. de Dorpskerk, CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaar ten; 13.30 uur: Volksdansen; 15.00 uur: HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur' Biljarten, koersbal; 13.30 uur: Soos met competitie sjoelen, vrij spelen en kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex-) hartpatiënten; De Lieve, 13.00 uur: De Lieve geopend; LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 13.30 uur. Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Seniorensoos; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14 00 uur: Koersbal; RETRANCHEMENT Bezoekerscen trum Het Zwin, 10.00 uur: Excursie in het natuurgebied olv gids Zeeuws Land schap; SINT-JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderen soos; 19.30 uur: Toneel; Kantine V.V Steen, 14.00 uur: Kerstin- stuif voor de jeugd; 19.00 uur: Kerst- schieting; TERNEUZEN De Veste, 13.30 uur: Ca nasta, biljarten, handwerken. Kalkoenkaarting WALSOORDEN - In café Rue du Nord in Walsoorden wordt morgen een kalkoenkaarting ge houden. Deze begint om twee uur. (Advertentie) Koop nü uw Oudejaarsloten DE KLAPPER VAN uittrok, bleef beweging hoog in het vaandel staan. Maria: „We hebben heel wat kilometers afge fietst. Met de boot, over richting Zuid-Beveland. Als het lekker weer was, bleven we geregeld bij Walsoorden op de dijk zitten om met de verrekijker boten te spotten. Vorig jaar heb ik na 25 jaar een punt gezet achter het volksdansen. Mijn man kon zich goed amuseren in de tuin. Als be zige bij zette ik verder nog mijn beste beentje voor met vrijwilli gerswerk voor onder meer de ouderenbond en de kerk." Nu de jaartjes gaan tellen, ne men ze gas terug. Maria gaat wel nog geregeld een kaartje leg gen bij de ouderenbond. Piet, die slecht ter been is, blijft dan op zijn gemakje thuis. Aan tafel schudden ze bijna da gelijks samen ook de kaarten voor een wedstrijdje jokeren. „Zo spelen we nog geregeld met elkaar en dat kun je tegenwoor dig niet meer van alle echtparen zeggen", grapt Piet. Het feest werd gisteren uitge breid gevierd met familie en vrienden. Oudejaarsloterij -*< Deze kerstvakantie is Diergaarde Bfijdorp omgetoverd tot MidwinterZOO. Ontdek de winterse Diergaarde via de midwinterroute. Warm je op in de gezellige Rivièrahal met sfeervolle muziek en leuke activiteiten. Kijk yoor het volledige MidwinterZOO 5 programma op www.diergaardeblijdorp.nl iy V» Diergaarde T BLIJD0RP j Elke dag geopend vanaf 900 uur' 'otttrdim too Mwöan*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41