Toonbeeld vecht zich terug Dwaallichtjes zoeken zeemeermin SieMatic nower «me Individueel Design Psycholoog in hongerstaking voor negenjarig patiëntje Kunstzinnig instituut herstelt langzaam van leegloop na verhogen tarieven S+ARCK Restaurant Sluis moet illegaal bouwwerk slopen Straat I Redactie: 0113-315649 I ivww.pzc.nl I f.mail:redactie@pzc.nl s0stbus 31 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie. «joord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; I peeuws-Vlaanderen: 0114-372770; I Nationaal: 020-4562500. donderdag 29 december 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen itoorEugène Verstraeten KNEUZEN - Het kunstzin nig instituut Toonbeeld in Ter- aeuzen slaagt er voorlopig niet mhet aantal afgehaakte cursis ten weer terug te winnen. ..Het herstel gaat langzaam en zal naar verwachting enige jaren du ren". schrijven burgemeester en irethouders in een Voortgangs- npportage aan de gemeente- nieuwe initiatieven en een publi citeitscampagne voor nodig", be toogt het college. Bij de beeldende vorming heeft de teruggang in het aantal in schrijvingen voor de jeugd zich niet hersteld Het duikelde in Ontslagen september 2004 omlaag van 146 naar 87 cursisten. Vorige maand stond de teller op 86. Het aantal volwassen cursis ten is wel wat aangetrokken. Het aantal inschrijvingen hal veerde in 2004 van 205 naar 102 leerlingen. Inmiddels doen er weer 180 mensen mee aan de ver schillende cursussen. Voor een aantal cursussen is nu besloten dat vier deelnemers al genoeg zijn om deze door te la ten gaan. Zo is voorkomen dat de terugloop leidde tot ontsla gen onder het lesgevend perso neel. Ook kan zo het aanbod in de verschillende vakgebieden ge varieerd blijven. Bij de muzikale vorming is het aantal inschrijvingen bij de jeugd voor de AMV groepslessen de afgelopen drie jaar trendma tig teruggelopen. Dat is volgens de Voortgangsrapportage echter een landelijke tendens. Het aan tal jeugdige muziekleerlingen nam in zijn totaliteit toe. Het aantal volwassenen nam af van 170 leerlingen in 2004 tot 80 in dit schooljaar. Het aantal deeltijdontslagen is beperkt gebleven tot twee docen ten. Eén docent nam zelf ont slag in verband met een andere betrekking. Op schooljaarbasis betekent een en ander een uren- vermindering van in totaal 210 uur. Als gevolg van de terugloop van het aantal cursisten bij Toon beeld zijn ook de inkomsten af genomen. In het schooljaar 2003-2004 kwam er nog meer dan 195.000 euro aan cursusgel den binnen. Vorig schooljaar zakte dat bedrag naar een klei ne 170.000 euro. Dit schooljaar laat weer een stij ging zien naar ruim 196.000 eu- Het aantal leerlingen voor zo- irel de beeldende als muzikale jonning nam vorig jaar fors af, •Den de gemeenteraad besloot ielesgeldtaneven flink te verho- jen. Maar dat is niet de enige inzaak dat het herstel lang- aaragaat. denken B en W. Huishoudens hebben vanwege kostenstijgingen minder te be steden. De gezinnen met een la ger inkomen maken andere keu zes en komen volgens het colle ge ook minder naar Toonbeeld, omdat de kortingsregeling is ver anderd. Ook zijn er minder mogelijkhe den om via de sociale dienst een tegemoetkoming in de kosten te Leerlingen die zijn afge komen het schooljaar er op niet gelijk terug. „Daar zijn (Advertentie) EYES de kijkkamer opticiens Segeersstraat 35 Middelburg Tholen moet iets aan jetski's doen DEN HAAG - De provincie Zee land blokkeert terecht de uitoe fening van lawaaisporten in re creatiegebied Speelmansplaten. Dat heeft de Raad van State in hoogste instantie bepaald. Speelmansplaten maakt sinds 2000 deel uit van de Speciale Be schermingszone (SBZ) die tegen het natuurgebied Oosterschelde aan ligt. De Raad van State is het eens met het Zeeuwse pro vinciebestuur dat in het gebied geen plaats meer is voor sportbe- jefening met jetski's en andere iawaange vaarmiddelen. De ge meente Tholen moet daar een and aan maken. De gemeente ging ervan uit dat 8e activiteiten die vóór 2000 plaatsvonden, toelaatbaar zijn gaan toch niet met lege handen op visite?! Goes Kolveniershof 1-5 Inrijden op landbouwer bestraft MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 23-jarige inwoner van Aardenburg voor het inrij den op een landbouwer veroordeeld tot 180 uur werk straf, waarvan de helft voorwaardelijk. In de proeftijd van drie jaar moet hij zich houden aan de aanwijzingen van de reclassering. De aanleiding tot het incident was dat de Aardenburger zich misbruikt voelde door het slachtoffer. Zo had hij vier jaar voor de boer uit Sluis ge werkt zonder er een euro voor betaald te krijgen. Ook ge bruikte hij voor landbouwwerkzaamheden zijn eigen mestkar. De situatie escaleerde op 18 februari. De zwak begaafde man wilde zijn misnoegen over de handelwijze van de boer uiten door te vertrekken Toen de boer hem niet toestond om de mestkar uit de garage te pakken ging de Aardenburger door het lint. Hij reed met zijn jeep in op de boer, die voor de garage stond Die kon nog net op- zijspringen. In de uitspraak werd rekening gehouden met de omstandigheden. Boete voor brandstichter MIDDELBURG - Politierechter R. Reinarz heeft gisteren in Middelburg een 33-jarige inwoner van die stad veroor deeld tot een boete van honderd euro voor het veroorza ken van een brand. De officier van justitie H. den Hartog eiste zestig uur werkstraf. De officier stelde dat de Middelburger met het aansteken van een sigaret boven balen hooi een uitslaande brand had geriskeerd. Nu bleef de schade beperkt, omdat oplet tende agenten het brandje in het centrum van Goes op 1 juli dit jaar hadden kunnen blussen. De verdachte was die dag na het werk gaan stappen en maakte deel uit van een groep die met de trein naar huis wilde gaan. Agenten hadden gezien dat de man na het branden van het hooi doorliep. De politierechter deelde de mening van de officier niet maar ze vond wel dat de Middelburger onvoorzichtig en stom was geweest door de sigaret boven een aantal balen hooi aan te steken. Daardoor vatte een van die balen vlam. Zij vroeg zich af of de gemeente wel toestemming had gegeven om de balen hooi op die (mogelijk) brandge vaarlijke plaats neer te leggen, terwijl er veel mensen op de been waren. Con Amore houdt het voor gezien VLISSINGEN - Mandolineorkest Con Amore uit Vlissin- gen houdt er na zeventig jaar mee op. Het lukt het muziek gezelschap niet om jonge leden te werven. Het blijft stil rondom het afscheid van het mandolineorkest. „Geen af scheidsconcert." zegt dirigent J. Eckhardt. Liever heeft hij dat het publiek zich het orkest herinnert uil zijn beste tijd. Bijvoorbeeld in 1986, toen de mandolinespelers op het hoogste landelijke niveau terechtkwamen: de afdeling superieur bij het Nederlands concours. „Dat hoge niveau is niet vol te houden met mensen op leeftijd. Bovendien, als er twee uitvallen wegens ziekte, heb je al een pro bleem." Vergrijzing speelt het orkest parten. De vijftien muzikanten die nog regelmatig bijeenkomen om te spe len, zijn tussen de 58 en 81 jaar oud. Advertentie Gids Marco wist vooral de jonge luisteraars te boeien met het verhaal van de zeemeermin Alledeske en de ondergang van de zeeweg door 't Zwin. foto Wim Kooyman door Frank Gijsel CADZAND-BAD - Avonturiers op zoek naar de zeemeermin Alledeske konden gisteravond op het strand van Cadzand- Bad hun hart ophalen. Een zeemeermin zagen ze niet, maar dat haar geest nog steeds rondwaart in de donkere nach ten, leek opeens erg waarschijn lijk. Gelukkig droegen veel van de deelnemers, zoals hun gevraagd was, een zaklamp bij zich. De 'dwaallichtjes' droegen bij aan de mysterieuze sfeer die de ver telling van de oude legende op riep. Het verhaal speelt zich af in het gebied van Brugge tot het Zwin. Marcel van de Velde te kende de geschiedenis van Alle deske op in 1969. Vanaf het VW-kantoor aan de Boulevard De Wielingen ver trokken zo'n vijftig moedigen. Ook heel wat vakantiegasten trotseerden de kou om de ge schiedenis te horen. Vooral de jeugd genoot van het spannende verhaal van gids Marco Scher- beijn. Zeemeermin Alledeske, de doch ter van Ode en Freija, zorgde er voor dat de Zwinstreek zijn bloei en welvaart kende. Het mooie meisje leefde voor de kust op een zandplaat. De matrozen van de talloze sche pen die er langs kwamen, geno ten van haar schoonheid en haar gezang. Ze had op een plaats waar de aarde gescheurd was, aan de ingang van het Zwin, een goudklomp verstopt. Schepen die er overheen voeren, brachten de nodige welvaart in de streek. Tot de reus Dolder, die kwaad en verderf zaaide, op zoek ging naar de klomp goud en de zee weg omwoelde. Het gevolg was dat de klomp zich verplaatste, de welvaart verdween en de zeearm uiteindelijk toch ver zandde. Er kwamen overstromingen en het eiland Wulpen verdween in de golven. Het werd het einde van de zeeweg door 't Zwin. AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onderdak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118-62 95 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 (Advertentie) deT)RVKKERY vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met paprikasoep, winterse stoofpot of witlofschuitjes en specerijen parfait €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 886 vanavond 19.30-20.30 uur popmuziekquiz za.31-12,14.00-16.00 uur 2005 in 52 sonnetten doorAaike Jordans op de glazen gevel: Piet Dieleman Gelukkig nieuwjaar alle medewerkers van De Drvkkery, Boekhandel 't Spui en Studieboekhandel De Ruiter &- Fanoy wensen u een Gelukkig nieuwjaar door Raymond de Frel SLUIS - De uitbater van restaurant And- ric in de Hoogstraat in Sluis moet een il legaal gebouwde overkapping verwijde ren. Bovendien moeten horeca-werk- zaamheden in een naastgelegen woning een halt worden toegeroepen. Althans, dat vindt het Sluise college van burge meester en wethouders. De uitbater bouwde zonder bouwvergun ning een overkapping aan zijn gehuurde woning, direct naast zijn restaurant. Door de plaatsing van koelmotoren op het dak van de aanbouw, klaagt de buur vrouw van de restauranthouder over tril- lingsoverlast. Daarnaast ondervindt zij door de overkapping vermindering van lichtinval. Zij klopte daarom aan bij de gemeente Sluis, die vervolgens een onderzoek naar legalisatiemogelijkheden deed. In de tus sentijd diende de uitbater alsnog een aan vraag voor een bouwvergunning in. Amb tenaren contstateerden ook dat het res taurant was uitgebreid naar de naastgele gen woning. Dat is in strijd met het gel dende bestemmingsplan, dat zich toe spitst op bewoning. Bovendien legde de gemeenteraad van de voormalige gemeente Sluis-Aardenburg vast dat uitbreiding van horecabedrijven in Sluis alleen is toegestaan op de Groote Markt. Beestenmarkt en de Kaai. Om uit eindelijk tot een concentratie van horeca bedrijven te komen, mogen restaurants en cafés in andere delen van Sluis met uitbreiden. Controle Het dagelijks bestuur sommeert de res tauranthouder de overkapping en koel motoren te verwijderen. In een zienswij ze laat zijn advocaat echter weten dat de uitbater van rechtswege een vergunning voor zijn bouwwerk heeft gehad. Bovendien zouden de motoren niet voor overlast zorgen, schrijft de advocaat. Uit controlerapporten blijkt echter het tegen deel, stelt het college. De advocaat meent ook dat zijn cliënt niet kan worden ver plicht om het naastgelegen pand als wo ning te gebruiken. Dat is volgens de be stuurders op zich juist, maar elk ander gebruik van de woning is verboden. De raadscommissie Ruimte buigt zich dinsdag 3 januari om 19.30 uur in het Sluise belfort over de aangevraagde bouwvergunning. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Psycholoog D. van der Meer is in hongersta king gegaan omdat CZ de reke ningen voor de behandeling van een negenjarige Vlissingse jon gen niet wilde betalen. De jon gen heeft ADHD en lijdt aan psychotische aanvallen. Hij werd behandeld in een Duitse kliniek, die volgens de zorgver zekeraar niet voldoet aan onder andere Nederlandse administra tieve maatstaven. CZ vindt dat de rekeningen on voldoende gespecificeerd zijn en dat het ontbrak aan een deugde lijk behandelplan. Onlangs stel de de Middelburgse bestuurs rechter CZ in het gelijk. De psycholoog uit Naarden wil met zijn actie een statement ma ken. „Omdat de nota's te weinig in formatie bevatten, mag de moe der niet voor onze kliniek kie- zen. Dat stuit me tegen de borst." Hij zegt dat de ouders de behan delwijze voor hun zoon in de Duitse kliniek voort willen zet ten. „Want het gaat beter met hem. We zijn ongeveer ander half jaar met de jongen bezig. De moeder moet nu tegen haar zin een andere psycholoog zoe ken." Gelijk Toen de bestuursrechter de zorg verzekeraar gelijk gaf, was Van der Meer stomverbaasd. „De be stuursrechter had geen moeite met onze aanpak, maar de factu rering was onvoldoende inzich telijk. In Nederland geldt een vrije keuze voor medische zorg, maar dan alleen met die specia listen waarmee de zorgverzeke raars contacten onderhouden Een woordvoerster van het hoofdkantoor van CZ in Tilburg bestrijdt de opmerking dat de zorgverzekeraar niet van zorg over de grens houdt. „We heb ben contacten over de grens met België en Duitsland en hebben zojuist ook nog een euregiopor- taal opgericht." Ze zegt dat CZ pas recent is geïnformeerd over de behande ling van de Vlissingse jongen. „We willen wel weten waarvoor we betalen en hoe de zorg gere geld is. We begrepen niets van de manier waarop de kliniek haar administratie heeft gere geld. Over het behandelplan zijn we helemaal niet geïnfor meerd." Oplossing CZ zal met het Vlissingse gezin contact opnemen. „Want we be treuren het als onze klant hier van de dupe wordt. We zullen toch een oplossing moeten vin den. De psycholoog dient na tuurlijk ook een eigen belang. Hij wil geld ontvangen Van der Meer zegt dat hij met de hongerstaking doorgaat, tot dat de moeder weer een vrije art senkeuze heeft. „We hebben al eerder proble men met zorgverzekeraars ge- Geniet van onze uitverkoop LEOLUXBANG&OLUFSEN CASAMJLANOBAXSTERSAHCO ROYALBO-ANIALEOLUX TRIBU 'ERSUSLUXAFORM INTERSTARLOEWEJORI ROLFBENZDUTCHOHIGINALS PAR/ETPILATPILAT GRANDEARRED3VANROSS: M DEDONCOROGLOSTER SUNFURNITURETO. FORM had. Meestal zijn dat de grote organisaties als CZ en Delta Lloyd." Wachtlijsten De psycholoog richtte enkele ja ren geleden met Duitse en Bel gische specialisten de privékli- niek Olivo op, net over de grens bij Arnhem. Psychiaters en psy chologen behandelen er kinde ren met gedragsproblemen. Van der Meer ging naar het buiten land omdat hij gruwde van de lange wachtlijsten in Nederland voor behandeling van onder an dere ADHD. „Hoe langer je wacht met het aanbieden van hulp, hoe moeilij ker het is om een probleem op te lossen. Het werk in Nederland was mij tegen gaan staan, om dat je niet zo snel en adequaat kunt ingrijpen als ik zou wil len." Van der Meer is twintig jaar psycholoog en gespeciali seerd in de behandelwijze van ADHD. 10% t/m 40% korting Binnenuit Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 zeeuwse almanak Wekenlang waren de straat makers in die straat in Goes-Oost bezig geweest. Het werk kwam maar niet af. In de buurt werd al gefluisterd dat het de duurste straat van Goes zou worden. Maar toegegeven, het was wel nodig. Al die kuilen in de bestrating. Steeds dat gestuiter van die auto's in de straat. Daar hadden de omwonenden het ongemak van de straatma kers wel voor over. Wat zou den ze straks heerlijk door hun glad geplaveide straat glijden. En wat keken ze op hun neus. Want toen de stofwolken van de straatmakers waren opge trokken lagen daar twee gloednieuwe verkeersdrem pels te pronken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39