Plannen jagen windsurfers weg PZC Cultuurtoerisme vergt overleg en respect Directeur van serviceflats wacht ontslag (3 *14 Oost-Souburger ziet Veerse Meer verloren gaan voor watersporters donderdag 29 december 2005 door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Voor wind surfers valt op het Veerse Meer nog weinig te beleven. Hotels en restaurants met windschermen en een betonnen oever jagen de watersporters weg. A. de Kroo uit Oost-Souburg is gaan klagen bij allerlei Zeeuwse instanties. A. de Kroo is een fanatiek wind surfer. Het liefst doet hij dat op het Veerse Meer. ..Ik woon niet voor niets op Walcheren. Het is een waterrijk gebied, dus waar om zou je uitwijken naar de Gre- velingen of naar zee?" Toch doet hij dat wel. Hij vindt dat het Veerse Meer voor wind surfers verloren gaat .,De pro vincie maakt steeds maar plan nen om het meer uit te buiten. Dat begon met de skikabelbaan bij de Schotsman. Die werd mid denin de beste windstek ge bouwd. Bij zuidwestenwind kon den we niet meer surfen. Bij Vrouwenpolder kwam een Y-steiger. Precies op de plaats waar we met noordoostenwind onze gang konden gaan. Net op de plek waar we altijd op onze surfplank stappen om weg te ko men. Nu zijn er plannen voor ho tels en restaurants bij de Veerse- gatdam. Die komen in het water te liggen en hebben windscher men, die voor ons de wind weg nemen." Spiegelglad hebben. De Stuurgroep Rondom het Veerse Meer, de omliggende gemeenten en het waterschap. Met die laatste heeft de surfer al eens eerder contact gehad, toen hij hoorde van de Y-steiger. „Al- De Kroo baalt ook van de beton nen oevers bij de Veersedam. „Ze zijn spiegelglad, omdat er alg op zit. Als je die oever hebt overleefd, kom je in een enorme diepte met grove basaltbrokken. Niet verbazingwekkend dat je er nog maar weinig windsurfers ziet." Ze wijken uit naar de Gre- velingen en naar zee, zegt De Kroo. „Vroeger kwamen hier veel Belgen en Duitsers om te surfen. Ik kom ze nu tegen op de Grevelingen. Terwijl vroeger hier de hele dam vol zat met sur fers. Ik zou wel terugwillen naar die tijd." De Kroo doet wat hij kan: brie ven schrijven naar instanties die met het Veerse Meer te maken leen was het te laat om nog iets te doen. De palen waren al gesla gen. Een medewerker zei me des tijds dat ze gewoonweg niet aan de surfers gedacht hadden. Mis schien kunnen ze dat nu, met die plannen, wel doen."" Spuit bijvoorbeeld wat zand tegen de betonnen oever, stelt De Kroo voor. „Zet er een toiletgebouw met douches bij, een friettent en je hebt weer een eersteklas wa tersportlocatie in de provincie erbij. Vraag parkeergeld. Praat eens met de echte gebruikers van het meer. Houd anders de gebouwen laag; die wind heb ben wij hard nodig. De kitesur- fers zijn al weggejaagd. Wij wil len niet ook weg hier. Vanwege de kerstvakantie was bij het waterschap noch de pro vincie iemand voor commentaar te bereiken. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De nieuwe toe rist is op zoek naar bijzondere dingen, naar unieke ervaringen en naar echtheid. Het is daar om niet vreemd dat cultuur in toenemende mate deel uit maakt van het toeristisch aan bod. Die conclusie wordt ge trokken in de beleidsnotitie Kunst en Cultuur op Schou- wen-Duiveland. Volgens deze notitie liggen cul tuur en toerisme regelmatig met elkaar overhoop en blijkt het moeilijk een stabiele relatie op te bouwen tussen deze twee grootheden. Volgens het colle ge van B en W zal met overleg, wederzijds begrip en respect en samenwerking een weg ge vonden moeten worden om el kaar te versterken. Volgens het gemeentebestuur komt vanuit de culturele hoek vaak het verwijt dat er binnen de toeristische sector geen affi niteit bestaat met de inhoud van het cultuuraanbod. Anders om ziet de cultuursector het toerisme vaak als een gesloten wereld die geen rekening wenst te houden met de speci fieke vereisten van het toeris tisch product. Wederzijds B en W voelen er echter niets voor deze verschillen te blijven benadrukken en pleiten derhal ve voor wederzijds begrip en voor bereidheid tot overleg. „Juist nu we als gemeente een weg in willen slaan om een kwaliteitsslag te maken met monumenten, musea en kunst, Galerie Kunst en Ambacht in Zierikzee richt zich met een ruim aanbod van toegepaste kunst op een breed publiek. foto Marijke Folkertsma kan cultuurtoerisme een posi tieve invloed hebben op kwali teitsvolle ontwikkeling van commerciële nevenactivitei ten", vermeldt de beleidsnoti tie Volgens B en W is de cultuur- toerist immers zeer gechar meerd van goede cafés, restau rants, uitdagende galeries en unieke kunstambachtelijke pro ducten. Het college ziet moge lijkheden in samenwerking tus sen toeristische ondernemers met cultuuraanbieders in de vorm van verschillende arran gementen. Als praktijkvoor beeld waarin die samenwer king tussen bedrijfsleven en de cultuuraanbieders prima ver loopt wordt De Kunstschouw in Westerschouwen genoemd. Concrete voorstellen hoe bre der overleg en betere samen werking tussen toerisme en cul tuur kan worden gerealiseerd, worden in deze beleidsnotitie overigens niet gegeven. door Frank Balkenende GOES - De Raad van Toezicht van de Stichting Serviceflats Zeeland heeft bestuurder direc teur J. van der Weele op non-ac tief gesteld. De raad en Van der Weele verschillen van inzicht over de toekomst van de drie ser viceflats die de stichting exploi teert in Goes en Terneuzen. Om die reden wil de Raad van Toezicht niet verder met de 57-jange Van der Weele, die sinds 1 januari 2000 bestuurder/directeur is. In een brief aan personeel en bewoners wordt aangekondigd dat zijn dienstverband wordt beëindigd. Hij is vorige week op non-actief gesteld. De Raad van Toezicht wil op korte termijn een inte rim-bestuurder aanstellen. Voorzitter G. Buijs-van de Na- dort geeft aan dat het dienstver band op een 'fatsoenlijke ma nier zal worden afgewikkeld'. „We gaan daarover onderhande len." De niet-gesubsidieerde stich ting beheert de complexen De Horst (1979) en De Schakel (1975) in Goes en de veel jonge re Residentie Terneuzen. De doelgroep omvat welgestelde se nioren die prijs stellen op luxe, wooncomfort en verschillende voorzieningen, zoals maaltijden, beveiliging, alarm, huishoudelij ke hulp, een winkeltje, een kap per en medewerkers die 24 uur per dag paraat staan. De drie complexen tellen 250 bewoners. Er zijn honderd (deeltijd)mede- werkers in dienst. Buijs-van de Nadort zegt dat het naderende ontslag niet uit de lucht komt vallen. De Raad van Toezicht en Van der Weele hebben al langer verschillende opvattingen over de toekomst van de serviceflats. Volgens Buijs-van de Nadort was het breekpunt dat er geen visie voor de lange termijn is ge maakt. „Je moet ook kijken wel ke eisen vitale senioren met een bredere beurs over twintig, der tig jaar stellen en daar je beleid op richten. We ons door een goed product! uitgebreide service. Wil je goe{j in de markt blijven, dan moet daar een visie voor worden ont wikkeld. Dan gaat het om rui- mer wonen, veiligheid en zorg op maat. Daar is te weinig over nagedacht. We hebben een bestuurder/directeur aangesteld om met een plan te komen, niet alleen om op de winkel te pas sen. Het was een vervelende boodschap voor meneer Van da Weele, maar we hebben als Raad van Toezicht de plicht net voortbestaan van de stichting veilig te stellen en zijn unaniem tot dit besluit gekomen." Van der Weele wil voorlopig gee3 commentaar geven. „Ik ga eerst alles eens op een rijtje zetten." Website voor Iraniër in hongerstaking VLISSINGEN - Het is vandaag precies 33 dagen geleden dat Me- hdi Hooshyar stopte met eten. Na veertig dagen gaat een hon gerstaker de terminale fase in. Vrienden zetten alles op alles om de Iraanse asielzoeker te red den. Eerst via een brief naar mi nister Verdonk, nu met een neb site. Die is te vinden op loww.rtl- mehdï.com. Artikelen over he regime in Iran staan erop, woor den van Mehdi Hooshyar ova zijn situatie, een oproep ooi steun te betuigen aan het Plat form Red Mehdi en een lijst mee sen die dat al doen. Kees Domisse vertelt dat Iraan se vrienden de website hebber 'gebouwd'. „Je zou het een nieu we noodkreet kunnen noemen. Volgens Domisse was die nodig „De brief van burgemeester Va Dok naar minister Verdonk i weliswaar de deur uit, maarbt is ook kerstvakantie. Alles kon op een stapel te liggen. Zo lan houdt Mehdi het niet vol." NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36