pzc Beleid voor musea zit in de pen PZC Je weet nooit of je ze zal zien Half miljoen voor loonkostensubsidie Roodaard Vlrf Tiende Nieuwjaarsduik bij trap Westenschouwen \()ok onderzoek naar verzelfstandiging Maritiem- en Stadhuismuseum Zierikzee Jetski's moeten weg uit recreatiegebied Werkstraf Aardenburger voor inrijden op landbouwer donderdag 29 december 2005 1 1 UnrAliPankow IKESTENSCHOUWEN - De I nieuwjaarsduik op het strand |,jj de trap bij de rotonde van I ffestenschouwen krijgt zondag I fen speciale uitvoering. Het eve- I nement wordt voor de tiende teer gehouden. De sprong in het koude zeewa- ler.die op 1 januari 1997 als lu diek feestje begon met een be scheiden aantal deelnemers, is uitgegroeid tot de grootste nieuwjaarsduik in Zeeland. Vorig jaar deden er ruim twee honderd bikkels mee. Het aan tal toeschouwers is het afgelo pen decennium gestegen tot vele honderden. Zij moedigen de deelnemers aan met veel gejuich en applaus. Ter gelegenheid van de tiende editie wordt het festijn muzi kaal opgeluisterd door de dweil band 'Liever ier as Tuus'. Het is de bedoeling dat de muziek groep met vijftien leden op het strand zal spelen. Voorwaarde daarbij is dat het niet vriest op nieuwjaarsdag, want bij vorst bevriezen de ventielen van de blaasinstrumenten. In dat geval speelt de dweilband na de duik in restaurant Zeelust. De weers vooruitzichten op de eigen site van de organisatie, www.burgh-haamstede.info, melden overigens voor zondag een middagtemperatuur van 5 tot 8 graden Celsius en een zuid westen wind met een kracht van 4 beaufort. De tiende nieuwjaarsduik be gint om 15.00 uur. Bikkels die nu al zeker weten mee te doen met deze traditie kunnen zich in schrijven via de website. Ook supporters die zondagmiddag alsnog besluiten zelf ook spon taan een duik te nemen, zijn van harte welkom. Voor alle deelnemers is er na de duik warme chocolademelk en ontbijtkoek. De ervaring heeft geleerd dat het rond drie uur 's middags op nieuwjaarsdag bijzonder druk wordt op het meest westelijke puntje van Schouwen-Duive land. Deelnemers wordt derhal ve geadviseerd rond half drie al op het parkeerterrein aanwezig te zijn. Vorig jaar kwam een groep deel nemers vast te zitten in het ver keer en namen de laatkomers af zonderlijk alsnog een duik in de zee, maar ze misten toen wel de stimulerende aanmoediging van de toeschouwers. rfoor Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil in de loop van 2006 een integraal me- »eumbeleid ontwikkelen. Dat ge- |>eiirt in overleg met de besturen die vertegenwoordigd zijn bin nen het Platform Gemeentelijke Musea. B en W zijn zich ervan bewust dat dit niet alleen inhoudelijke veranderingen, maar ook finan ciële gevolgen heeft. Zij willen schade door bezuiniging op de beschikbare middelen echter voorkomen. Binnen de gemeente zijn ver schillende musea actief. Ze heb ben hun eigen beleid, hun eigen vrijwilligers of personeel en hun eigen bestuur. Er is ook een groot verschil in zelfstandig heid. De vestigingen die deel uit maken van het Platform zijn geen van allen financieel zelf standig. Ieder museum ontvangt subsidie van de gemeente en ont leent hieraan een zeker bestaans recht. Inhoudelijk zijn de musea zelfstandig en ze worden daarop ook niet afgerekend door de ge meente, omdat tot nu toe een toetsingskader daarvoor ont breekt. Lappendeken Het college wil in deze lappende ken structuur krijgen en onder zoeken wat men voor elkaar kan betekenen op onder meer het ge bied van presentatie en collectie beheer. De verschillende musea hebben dat streven inmiddels jok onderschreven, het terrein van museum- of agenda STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE Jeugdsoos De Pul, 20.00 uur: Ouwe knarrenparty in seventies- ifaer. (Advertentie) Groot assortiment Verf Behang Stoffering Zonwering MIDDELBURG, Korendi|k 34, tel. 0118-650024 VLISSINGEN. Gildeweg 25. tel 0118-431304 Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE - Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) r I CENTRALE REDACTIE B Stationspark 28 |j) Postbus 31 i 4460 AA GOES Tel:(0113)315500 Hij Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl j E-mail: web@pzc.nl cultuurbeleid is er relatief wei nig dwingende wet- en regelge ving die gemeenten voorschrijft wat ze moeten doen. Volgens het college biedt dat veel ruimte voor autonome, gemeentelijke besluitvorming. B en W pleiten in de beleidsnoti tie Kunst en Cultuur daarom voor een planmatige aanpak met duidelijk omschreven doe len die bereikt moeten worden. Voorwaarde daarbij is dat zo wel de verschillende musea als de gemeente zelf het toekomstbe- leid onderschrijven. Het Maritiem Museum en het Stadhuismuseum in Zierikzee zijn het minst zelfstandig. Ze worden beide volledig gefinanci- eerd door de gemeente. Om deze musea ook meer beleidsvrijheid te geven in zowel juridische als financiële zin, gaat het college de mogelijkheid tot verzelfstan diging onderzoeken- De uit gangspunten voor dat onder zoek worden verwoord in een Plan van Aanpak. Volgens B en W volgt de gemeen te met het opstellen van een mu seumbeleid ook de oproep van de provincie onder aanvoering van de Stichting Cultureel Erf goed. Deze stichting dringt er op aan dat alle Zeeuwse gemeen ten met een eigen museumbeleid komen dat tevens zoveel moge lijk is afgestemd op landelijke en provinciale ontwikkelingen. Enkele deelnemers aan de damhertenexcursie turen door hun verrekijker, want met het blote oog zijn de dieren nauwelijks te zien. foto Marijke Folkertsma door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Twintig perso nen verzamelden zich gistermiddag bij het Gadrabosje in Burgh-Haamstede. Vrijwel allemaal voorzien van een verre kijker, stevige schoenen, mutsen en sjaals. Klaar voor de excursie damher ten kijken van staatsbosbeheer. Natuurgids J. Berrevoets van Staatsbos beheer heeft voor de zekerheid maar een paar foto's van damherten bij zich gestoken. „Want het zijn wilde dieren, je weet nooit zeker of je ze zal zien." Hij legt uit dat in het gebied twee soorten damherten rondlopen. Donkere, bijna zwarte dieren en lichtere met een bijna witte buik. Damherten kunnen bijzon der goed zien. Zodra ze beweging waar nemen en onraad ruiken schieten ze weg, de beschutting in. „Het is dus be langrijk dat we stil zijn", vertelt hij. Dat valt niet mee met een groep van twintig personen. Nadat iedereen luid en duidelijk aan elkaar heeft verteld dat het toch vooral belangrijk is om stil te zijn hoor je een klein poosje alleen het gerommel en geritsel van veertig voeten door de droge bladeren. Berre voets loodst de groep langs verschillen de open plekken. Plaatsen van waar je vaak damherten kan zien. Op de eerste plekken zijn het alleen po ny's die de aandacht trekken. De dieren grazen het jaar rond op de Vroongron- den en hebben een beetje de beschut ting van het bos gezocht. Een stukje ver derop is weer een mooie uitkijkplek. „Hier zie ik ze vaak", zegt Berrevoets. Maar deze keer laat geen damhert zich zien. De groep gaat verder, een stuk bos is wat normaal gesproken verboden ge bied is. Dan, na een minuut of vijf lo pen, krijgt de groep een prachtig uit zicht over de Vroongronden. „Als je hier in dekking blijft staan heb je kans dat je wat ziet", zegt Berrevoets. Hij wil dat de groep zich schuilhoudt in de bos rand. „Zoals ik al zei, een damhert is schuw en kan heel goed zien." „Ik zie er stuk of tien", klinkt het ineens hard. „Daar achter bij het hek." Een van de excursiegangers tuurt met zijn verrekij ker de randen van het gebied af. Inder daad, zo'n 600 meter verderop is een zwart vlekje te zien. Een hinde ligt rus tig op de grond in het zonnetje. Een stukje verderop staan er een paar te gra zen, de meeste zijn vrijwel zwart van kleur. De excursiegangers blijven een tijdje staan. Naarmate de zon verder achter de duinen zakt, laten steeds meer dieren zich zien en een zekere op winding maakt zich meester van de groep. Verrekijkers gaan van hand tot hand en iedereen probeert een glimp van de dieren op te vangen, want met het. blote oog zijn ze nauwelijks te zien. Schouwen-Duiveland is een van de wei nige plekken waar damherten in het wild leven. „Ooit is een groepje van een stuk of veertig damherten ontsnapt. De dieren werden verderop door iemand ge houden voor de slacht. Een deel is terug gevonden, maar niet allemaal." Op het eiland leven nu ongeveer 300 damherten. Een te grote populatie en daarom is onlangs vergunning verleend om een deel af te schieten. Als de groep de beschutting van de bossen weer op zoekt en richting parkeerplaats loopt, klinkt ineens een schot. Verschillende mensen kijken verschrikt op, het zou toch niet... „Ze hadden gezegd dat ze vanmiddag niet zouden jagen omdat wij hier zijn", zegt Berrevoets. Maar het schieten gaat door. Misschien dat in de buurt toch een jager actief is. Gemeente wil ondernemers aansporen uitkeringsgerechtigden in dienst te nemen door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland trekt 450.000 euro uit voor het ver strekken van loonkostensubsi die aan werkgevers. De gemeen te hoopt zo ondernemers te sti muleren om uitkeringsgerechtig den in dienst te nemen. Vorig jaar stelde de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad het reïntegratiebeleid vast. In november 2004 werd gestart met de uitvoering ervan en in middels is de 'reintegratiemachi- ne' volgens de gemeente goed op gang gekomen. „De eerste resul taten zijn bemoedigend en naar verwachting zullen deze verder verbeteren", schrijft het college in een raadsbrief. De loonkostensubsidie is één van de middelen die de gemeen te aanwendt om zoveeel moge lijk uitkeringsgerechtigden aan een baan te helpen. Geen sinecu re, maar voor wethouder G. Hou tekamer daarom juist een uitda ging. „Ik weiger deze mensen volledig af te schrijven", liet hij eerder weten. De gemeente volgt meerdere spo ren in haar streven om uitke ringsgerechtigden aan werk te helpen. Door middel van inten sieve begeleiding, werkerva ringsplaatsen en opleidingen worden uitkeringsgerechtigden zo goed mogelijk voorbereid op de arbeidsmarkt. Uitkeringsgerechtigden waar voor het reïntegratiebedrijf (doorgaans Zuidhoek Reïntegra tie BV) vooralsnog geen betaal de baan in het bedrijfsleven in door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Het provinciebe stuur van Zeeland blokkeert te recht de uitoefening van lawaai- sporten in het recreatiegebied Speelmansplaten. Dit heeft de Raad van State in hoogste in stantie bepaald. Het recreatiegebied Speelmans platen maakt sinds 2000 deel uit van de Speciale Beschermingszo ne (SBZ) die tegen het natuurge bied Oosterschelde aan ligt. De Raad van State is het eens met het Zeeuwse provinciebestuur dat in het habitatgebied geen plaats meer is voor sportbeoefe ning met jetski's en andere la waaiige vaarmiddelen. De ge meente Tholen moet er dan ook een einde aan maken. Volgens de gemeente blijven de activiteiten die vóór 2000 plaats vonden echter toelaatbaar. Speelmansplaten werd al in 1988 aangewezen door Rijkswa terstaat als gebied voor water en oeverrecreatie. Lawaaiige ac tiviteiten die er al waren voor de Habitataanwijzing in 2000 moeten kunnen worden voortge zet, vond Tholen. Dit werd door de gemeente vastgelegd in het bestemmingsplan De provincie keurde het bestem mingsplan vorig jaar op dit punt af. Tholen voerde afgelo pen september bij de Raad van State tegen de provincie een rechtszaak. Con Amore houdt het voor gezien VLISSINGEN - Mandolineorkest Con Amore uit Vlissin- gen houdt er na zeventig jaar mee op. Het lukt het muziek gezelschap niet om jonge leden te werven. Het blijft stil rondom het afscheid van het mandolineor kest. „Geen afscheidsconcert." zegt dirigent J. Eckhardt. Liever heeft hij dat het publiek zich het orkest herinnert uit zijn beste tijd. Bijvoorbeeld in 1986, toen de man dolinespelers op het hoogste landelijke niveau terecht kwamen: de afdeling superieur bij het Nederlands con cours. „Dat hoge niveau is niet vol te houden met mensen op leeftijd. Bovendien, als er twee uitvallen wegens ziek te, heb je al een probleem." Vergrijzing speelt het orkest parten. De vijftien muzikan ten die nog regelmatig bijeenkomen om te spelen, zijn tus sen de 58 en 81 jaar oud. CDA wil camera's in Hulst HULST - Het CDA in Hulst is voorstander van de invoe ring van cameratoezicht om de veiligheid in het uitgaans leven in de stad beter te waarborgen Het is een van de onderdelen in het programma dat door de afdeling Hulst is gemaakt met het oog op de gemeente raadsverkiezingen in maart volgend jaar De partij ziet ca merabewaking in de binnenstad van Hulst als een van de instrumenten om tegemoet te komen aan de 'blijvende be hoefte van de bevolking aan een stevig veiligheidsbeleid'. In dat kader moet de gemeente er niet alleen voor zorgen dat er tijdens uitgaansavonden intensieve controle is om de veiligheid te garanderen. Toezicht, handhaving en preventie moeten hoger op de be stuurlijke prioriteitenlijst komen te staan dan nu het ge val is. Overkapping restaurant moet weg SLUIS - De uitbater van restaurant Andric in de Hoogst raat in Sluis moet een illegaal gebouwde overkapping ver wijderen. Bovendien moeten horeca-werkzaamheden in een naastgelegen woning een halt worden toegeroepen. Althans, dat vindt het Sluise college van burgemeester en wethouders. De uitbater bouwde zonder bouwvergunning een overkap ping aan zijn gehuurde woning, direct naast zijn restau rant. Door de plaatsing van koelmotoren op het dak van de aanbouw, klaagt de buurvrouw van de restauranthou der over trillingsoverlast. Daarnaast ondervindt zij door de overkapping verminde ring van lichtinval. Zij klopte daarom aan bij de gemeen te Sluis, die vervolgens een onderzoek naar legalisatiemo gelijkheden deed. In de tussentijd diende de uitbater als nog een aanvraag voor een bouwvergunning in Het dagelijks bestuur sommeert de restauranthouder de overkapping en koelmotoren te verwijderen. In een ziens wijze laat zijn advocaat echter weten dat de uitbater van rechtswege een vergunning voor zijn bouwwerk heeft ge had. Diefstal uit garagebox Middelburg MIDDELBURG - Tussen dinsdagmiddag vijf uur en gis terochtend half elf is er ingebroken in een garagebox aan de Grootmede in Middelburg. Uit de garage zijn twee fietsen met een totale waarde van enkele honderden euro's weggenomen. Er is geen braak- schade aan de garage. door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 23-jarigc inwoner van Aar denburg voor het inrijden op een landbouwer veroordeeld tot 180 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. In de proeftijd van drie jaar moet hij zich houden aan de aanwijzin gen van de reclassering. De aanleiding tot het incident was dat de Aardenburger zich misbruikt voelde door het slacht offer. Zo had hij vier jaar voor de boer uit Sluis gewerkt zon der er een euro voor betaald te krijgen. De situatie escaleerde op 18 februari. De zwakbegaafde man wilde zijn misnoegen over de handel wijze van de boer uiten door te vertrekken. Toen de boer hem niet toestond om zijn eigen mest kar uit de garage te pakken ging de Aardenburger door het lint. Hij reed met zijn jeep in op de boer, die voor de garage stond. Die kon nog net opzijspringen. In de uitspraak werd rekening gehouden met de omstandighe den. (Advertentie) Koop nu uw Oudejaarsloten Oudejaarsloterij -♦< het verschiet ziet, kunnen bij de overheid of in de non-profitsec- tor in loondienst werken. In dat geval stelt de gemeente een loon kostensubsidie voor werkerva ring en maatschappelijk nut toe. Deze subsidie kan voor één jaar worden verstrekt, met een moge lijkheid tot verlenging met twee keer één jaar. Detachering - waarbij de persoon in kwestie in loondienst is van een uitzend organisatie - behoort ook tot de mogelijkheden. In dat geval gaat de loonkostensubsidie naar de uitzendorganisatie. Het is ook mogelijk dat een werkgever een uitkeringsgerechtigde zelf in dienst neemt en in dergelijke gevallen wordt de loonkosten subsidie aan de desbetreffende werkgever toegekend. In december 2006 wordt beke ken of de regeling vruchten af werpt en het zin heeft ermee door te gaan. Deze kerstvakantie is Diergaarde Blijdorp omgetoverd tot MidwinterZOO. Ontdek de winterse Diergaarde via de midwinterroute. Warm je op in de gezellige Rivièrahal met sfeervolle muziek en leuke activiteiten. Kijk voor het volledige MidwinterZOO programma op www.diergaardeblijdorp.nl [Ike dag geopend vanaf 9.00 uur' Diergaarde BL!;pqRp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33