Zeeland is voorbereid op epidemie Zangduo De Jochies laat vergeten lied herleven PZC Winterkamperen in opkomst Terugblik en aankondiging Vertelling in nieu wj aarsconcert Zeeuws Orkest IVerste fase plan 13 donderdag 29 december 2005 wor Emile Calon MIDDELBURG - Zeeland kan dodelijke, snel om zich heen {rijpende griepepidemie beter au dan een paar weken terug. Overheidsinstanties en medi ae partners hebben een be- hngrijke eerste stap gezet om irt'n ernstige griepuitbraak geza- aenlijk te bestrijden. Huisartsen, ziekenhuizen, ge beenten en regionale hulpdien sten hebben in een convenant af spraken gemaakt over de te vol len procedure als zich in de eer- se helft van 2006 zo'n noodsi- ïatie aandient. Daarmee vol- ioetde regio volgens uitvoerend Kojectleider K. Kappetijn aan >en belangrijke eis van de In fectie gezondheidszorg (IGZ). Die had begin november de voor leiding van Zeeland op een iergelijke bedreiging nog vol trekt onvoldoende genoemd, ïolgens de Inspectie Volksge- rndheid schoot Zeeland ge- roon ernstig tekort in de voor leiding op de uitbraak van grieppandemie, waarbij gro- aantallen mensen razendsnel oodziek worden. Met name de iannen van overheidsinstanties hulpverleners om samen zo'n iibraak te bestrijden, deugden Volgens Kappetijn wisten Nieuwjaarsduik iORTGENE - De dorpsraad an Kortgene houdt zondag 1 ja- j uari weer een nieuwjaarsduik. let thema is 'beach party'. De i tganisatie nodigt iedereen dan j ik uit om als beachboy of J,.: eachbabe naar het strandje camping de Paardekreek te amen. Om 13.00 uur gaat ieder- e. en het water in. kunst mensen van de ene dienst niet wie er in zo'n noodgeval inge seind moet worden bij een ande re dienst noch wat er verwacht mocht worden van zo'n instel ling. Het convenant is de eerste van twee stappen die Zeeland zet om zich beter op vogelgriep en grieppandemie voor te bereiden. Zo'n pandemie kan ontstaan als het vogelgriepvirus zich ontwik kelt tot een variant die greep krijgt op de mens. Volgens Kappetijn weet nu ie dereen wat van hem of haar ver wacht mag worden als bij ie mand in Zeeland de vogelgriep wordt geconstateerd. Hij doelt dan op huisartsen en mensen die werkzaam zijn bij ziekenhui zen, GGD, GHOR, Regionale Ambulance-voorziening. ge meenten en regionale brand weer. Tussen al die instanties zijn afspraken gemaakt hoe te handelen bij een dreigende uit braak van de vogelgriep. Kappe tijn: „De noodplannen voor ge coördineerd optreden zijn klaar en goedgekeurd." Verfijnen De komende tijd wordt gebruikt om die plannen verder te verfij nen. Eind mei moet dat project zijn afgerond. Kappetijn ver wacht dat die datum ook ge haald wordt, zei hij gisteren in een toelichting. Het convenant over de aanpak van de vogelgriep is door alle be trokken partners ondertekend. Morgen, vrijdag 30 december, zetten de Vlissingse burgemees ter A. van Dok-Van Weel, als voorzitter van het bestuur van de Geneeskundige Hulp bij On gevallen en Rampen en F. Cap- tijn als directeur van de Veilig heidsregio Zeeland (in oprich ting) de laatste handtekeningen. Kamperen in de winter raakt steeds meer in trek. Op camping De Roompot is het dan ook behoorlijk druk. foto Ruben Oreel door René Schrier VVISSENKERKE - Metershoge witte plastic sneeuwmannen en rode kerstmannen staan triom fantelijk naast de caravans. Een lichtsnoer in de vorm van een rendier met een slee. Caravans voorzien van groene kerstslin gers. En als het donker is overal brandende kerstverlichting. Het is duidelijk; op camping de Roompot bij Wissenkerke wordt kerst gevierd. Pakweg 350 plaat sen verspreid over de camping zijn bezet. Ook op andere cam pings van het bedrijf, Zeebad bij Breskens en de Pannen- schuur bij Nieuwvliet, zijn kam peerders te vinden. Het lijkt er op alsof er een nieuwe rage aan het ontstaan is. Het winterkam peren is in Alleen al op de Roompot lopen- ongeveer 1000 gasten rond. Carla Huige uit het Limburgse Nieuw-Bergen komt al voor het zevende jaar in de winter naar camping de Roompot. Het is he lemaal niet koud, bezweert ze. „We gaan lekker wandelen op het strand, of naar het zwempa radijs. En als het eens een keer slecht weer is, pakken we ge woon een krat bier en maken het gezellig." Deze keer zijn ze met vier gezin nen uit Limburg gekomen. Car la: „Het is gewoon keigezellig. En we maken het warm met al cohol." Piet Hamelink van Roompot Recreatie ziet het win terkamperen elk jaar groeien en de kerstversieringen op de cam ping groeien mee. „Het is net als met de lichtjes op de huizen. Het wordt steeds uitbundiger." Roompot maakt het de kampeer ders ook wel erg gemakkelijk. Als ze reserveren van kerst tot net na oud en nieuw, hoeven ze alleen de reserveringskosten en de toeristenbelasting te betalen. Hamelink: „Daar zijn we in 2000 mee begonnen en dat slaat !oor Ali Pankow IERIKZEE - „Goed gedaan jochies", riep in vrouw bij de nieuwjaarsreceptie van serviceclub op Schouwen-Duiveland en- lousiast uit na het optreden van Rob Vail- mten Gijs van der Sluis. De mannen mani- ïsteerden zich bij die bijeenkomst begin iljaar voor het eerst als zangduo. Hun op- reden gold als toevallige try-out voor een nspronkclijk geplande eenmalige presen- een maandje later in Bruinisse. Het lasde start van een boeiend jaar. ift de uitroep van die vrouw was meteen naam voor het duo geboren: De Jochies. <k het succes kon direct worden geboekt, in optreden sloeg duidelijk aan bij de le- van de serviceclub en de twee mannen sloten zich nadrukkelijk als zangduo te san manifesteren. 'at Rob en Gijs tot dan toe bond, was hun srk in de zorgsector. Enkele jaren geleden 3g waren ze collega's binnen verpleeghuis omelia in Zierikzee. Nu zijn ze in feite con senten. Rob runt onder de naam Woon- wg Bevelanden een eigen zorgorganisatie Gijs werkt bij zorgkoepel Allévo. Naast trk nemen muziek en zang bij beiden een langrijke plek in hun leven in. Rob speelt drie verschillende muziekformaties, Gijs seft 'een verleden' waarin hij veelvuldig de tombone bespeelde en op de drums sloeg, sar zijn passie ligt toch meer bij zingen, zijn brein ontsproot het idee om samen set Rob een eenmalig zangduo te vormen tor een optreden bij Het Zeeuws Genot. stichting zet maandelijks op initiatief en manager Frits Postema van zorgcen- Jm In 't Opper in Bruinisse een met cul- iur omlijste maaltijd voor ouderen op *iw. Rob had daar oren naar, zocht een or- Btband met liedjes van weleer die oude- i nog graag een keer horen en het derhal- verdienen aan de vergetelheid onttrok- ente worden. 'leneer Steyn Jochies weten goed raad met het reper- le !ire va Lou Bandy, Louis Davids, Willy toby, August de Laat, Eddy Christiani, van Praag, Tom Manders alias Dorus vele anderen. De muzikale intermezzi op 'orkestband worden steevast toegeschre- toaan 'Meneer Cor Steyn' en als ze samen o dansje doen, wordt Corry van Gorp als - -oreografe genoemd *ij brengen de liedjes op geheel eigen wij- grinniken de mannen van het zang- en tertainment duo. Jochies vertellen over de blijmoedige ma- waarop ze graag levensliederen ten ge- brengen. Bovendien larderen ze hun op- -dens graag met 'georganiseerde chaos', is protocol. De Jochies zetten de boel ^gop z'n kop. Ze weten met hun bruisen- Gijs van der Sluis en Rob Vaillant (rechts) vormen het zangduo De Jochies. foto Lex de Meester de presentatie het publiek in elk geval te boeien. „De ouderen kunnen die teksten vaak letter lijk meezingen. Ook mensen met Alzheimer zien we dat doen bijvoorbeeld met het liedje 'Als ik tweemaal met mijn fietsbel bel". Soms zingen we in plat Haags of Rotter dams, zoals De Zuiderzeeballade", zegt Rob Vaillant. In de loop van dit jaar zijn de verzoeken voor optredens toegenomen. Ook de doel groep is verbreed. Daarom hebben ze hun re pertoire ook wat uitgebreid. ..We zingen nu bijvoorbeeld ook 'Laat me' van Ramses Shaffy in een gipsy-versie en liedjes van Normaal en van Acda en de Munnik. We houden het overigens beperkt tot twee a drie keer per maand optreden, want na een avondvullend programma zijn we zelf total loss", aldus Gijs. Singlets al of niet met daarover heen gerui te overhemden, bretels en alpinopetjes op het hoofd gelden als de gebruikelijke outfit voor De Jochies. Afhankelijk van het lied worden de hoofddeksels aangepast. Het oog wil tenslotte ook wat. erg aan. Vroeger moesten we ad verteren met onze kerstmenu's. Nu zetten we daar geen adver tentie meer voor en het is even druk in het restaurant." Dat is ook de toegevoegde waarde voor de Roompot. De mensen eten eens wat in de restaurants en ko pen boodschappen in de super markt. Zelfs al is de auto thuis helemaal volgegooid met eten; iedereen wil 's morgens wel graag een vers broodje. Dinsdagavond zaten er 300 men sen aan de bingo en daarnaast was het café flink vol. Zo'n 20 procent van de gasten komt uit België, 20 procent uit Duitsland en 60 procent is Nederlands. Voor de Roompot heeft het win terkamperen meer voordelen. Zo kan het personeel het hele jaar aan het werk worden gehou den, legt Hamelink uit. Het is veel beter voor de kwaliteit van de parken als het personeel het hele jaar door aan het werk kan zijn. Dat betekent wel dat men sen in de zomer op een van de campings werken en bijvoor beeld in de winter bij de boe kingcentrale. Bij de toewijzing van de plaatsen in de winter wordt er wel op gelet dat er niet te veel gasten komen. Dat zou kunnen betekenen dat de velden kapotgereden worden. Vandaar dat nogal wat kampeerders met campers een plekje op een par keerplaats hebben gekregen, op het terrein waar de stacaravans staan. Die stacaravans worden in de winter niet verhuurd, om dat ze niet geschikt zijn voor wintergebruik. Overigens wor den momenteel wel voorberei dingen getroffen om te beginnen met de verhuur van stacaravans die ook in de winter gebruikt kunnen worden. Op een van de parkeerplaatsen staat een vaste groep kampeerders. Hamelink noemt ze solocampers. Het zijn campers van alleenstaande Ne derlandse 50-plussers die elke winter naar de Roompot komen. Vragen SP over zendmasten DEN HAAG - De SP-Kamerleden Irrgang en De Wit vra gen minister Brinkhorst (D66) van Economische Zaken of hij bereid is de plaatsing van umts-masten te verbieden, totdat duidelijk is of de straling van deze zendmasten schadelijk is. De Kamerleden wijzen de minister erop dat in de nabijheid van umts-masten vaak gezondheidsklach ten worden geconstateerd. Verschillende gemeenten wei geren inmiddels toestemming te geven voor het plaatsen van meer umts-masten. In Tholen en Terneuzen zijn bewo ners ongerust over de schadelijke effecten van nabijgele gen umts-masten. Slecht vlinderjaar door nat weer HULST - Voor de vlinderkenners gaat 2005 de boeken in als een slecht vlinderjaar. Dat zegt E. Taelman van de in sectenwerkgroep van de Oost-Zeeuws- Vlaamse natuurbe schermingsvereniging De Steltkluut. „Voor veel vlinder soorten was het het slechtste jaar van de afgelopen tien jaar", zegt Taelman. „Dat heeft ongetwijfeld te maken met de natte zomer. Hoe natter de zomer, hoe groter de kans dat poppen verloren gaan." Onder meer het land kaartje en de angusvlinder zijn dit jaar in veel minder aantallen waargenomen dan gebruikelijk is. Ook de klei ne vos en de dagpauwoog toonden geen herstel. Het groot dikkopje dreigt zelfs geheel uit de streek te verdwijnen, weet de vlinderkenner uit Hulst. De oranje luzernevlin- der is dit jaar welgeteld acht keer gezien, in alle gevallen op de dijk langs de Westerschelde in de gemeente Hulst. De windepijlstaart is zelfs maar twee keer gespot. „En voor de vijfvlek Sint Jansvlinder was dit een rampjaar. Van de populatie in 2004 is naar schatting nog maar tien procent overgebleven. Jammer, want deze vlindersoort komt in de rest van Nederland praktisch niet voor." On danks alle malaise was er volgens Taelman ook nog ver heugend nieuws op vlindergebied te melden. Het aantal koninginnenpages was in Zeeuws-Vlaanderen niet eerder zo groot als dit jaar. Controle op alcohol op Goeree OUDDORP - De politie op Goeree-Overflakkee contro leert vanaf heden standaard op alcoholgebruik. Iedere be stuurder van een motorvoertuig die in contact komt met de politie moet een blaastest doen. Aanleiding zijn twee recente ongevallen waarbij drie doden vielen. Uit onder zoek is gebleken dat in beide gevallen de bestuurder alco hol had gedronken. Dit jaar zijn op Goeree-Overflakkee tot nu toe 170 personen bekeurd voor rijden onder in vloed. In 2003 waren dat er nog 99. Hulst wil vuurwerkafval snel kwijt HULST - De gemeente Hulst roept vuurwerkgebruikers op de rommel die na het afsteken van vuurwerk achter blijft zelf zo snel mogelijk op te ruimen. Desalniettemin gaan evenals voorgaande jaren ook medewerkers van de gemeente op nieuwjaarsdag al vanaf negen uur op pad om de grootste vuurwerkrommel op te ruimen. Cijfers to nen namelijk aan, dat bijna een kwart van alle vuurwerk slachtoffers valt op nieuwjaarsdag. Sommige jongeren ra pen dan vuurwerkafval, zogenaamde 'weigeraars', op en steken dit opnieuw af met alle risico's van dien. Met de vroege opruimactie wil de gemeente Hulst dit zoveel mo gelijk voorkomen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De kerst- en nieuwjaarstentoonstelling in de Revolution Gallery van kunste naar William Verstraeten in Middelburg kan gezien worden als een scharnierpunt. Het is een terugblik én een aankondi ging. De tentoonstelling sluit aller eerst een reeks af in het kader van het jaar van de natuurkun de. Voor de derde keer heeft Verstraeten gekozen voor het motto 'Gelijktijdigheid bestaat niet', naar het gelijknamige arti kel dat NRC/Handelsblad eer der dit jaar wijdde aan Albert Einstein. Opnieuw heeft hij de il lustraties bij het artikel vervan gen door afbeeldingen van wer ken uit de tentoonstelling, waar door hij een soort catalogus heeft gemaakt. „Met het artikel in mijn hoofd ben ik rondgelopen en heb ik kunstwerken uitgekozen en ge combineerd", vertelt Verstra eten. Het duidelijkst komt het weten schappelijke element van de ex positie naar voren in de kleuren litho 'The last supper' van Da- mien Hirst, de wonderboy van de hedendaagse Engelse kunst. Het is een landkaart zoals die in veel klaslokalen hangt. Hirst heeft daarop de dertien landen gemarkeerd die kernwapens hebben of concrete plannen om ze te ontwikkelen. Israël staat voor Jezus en de overige landen hebben de naam van een apostel meegekregen. Het zal niemand verbazen dat de naam Judas is toebedeeld aan de Verenigde Tinkerbellend van de Britse broers Jake en Dinos Chapman. foto Ruben Oreel Staten. Het is Hirst in optima forma: shockerend en gebruik makend van een symboliek die doel treft door zijn eenvoud. De verwijzing naar natuurwe tenschappen zit verder meer in het geheel van de expositie dan in afzonderlijke werken. Vers traeten gaat ervan uit dat kunst net als wetenschap gebaseerd is op het vooruitgangsprincipe. Goede kunstenaars doen een stap in het onbekende. Ze base ren zich wel op voorgangers, maar het is niet de bedoeling dat telkens hetzelfde wordt uit gevonden. Zonder Marcel Duchamp geen Damien Hirst, bijvoorbeeld. Vandaar dat Verstraeten (op nieuw) een rotoreliëf van Duchamp heeft opgehangen, een draaitafel die ruimtelijk heid op een plat vlak zichtbaar maakt. Hirst heeft dit principe in zijn werk herhaaldelijk opge pakt. Bevlogenheid Een ander voorbeeld is de com binatie van een schilderij van Coen Wieman uit Goes met een vroeg werk van de Duitser An ton Henning. Inhoudelijk is Wie mans secure uitbeelding van een vertekend landschap onverge lijkbaar met het Cobra-achtige wezen van Henning. De overeen komst zit 'm in de zichtbare be vlogenheid van de jonge schil ders. Opvallend is het grote aantal Zeeuwse kunstenaars dat Vers traeten presenteert, zowel jong als oud. Behalve Wieman gaat het om Anne-Marie van Sprang, Marlies Mulders, Truus van den Boezem, Gustaaf Vanderbraak, Dave Meijer, Henric Borsten en Nanda Runge. Enkelen van hen zijn vaker door Verstraeten naar voren geschoven, maar vooral door de keuze van Wie man en Runge geeft de galerie- houdende kunstenaar aan zijn deuren open te zetten voor de jongeren die de Zeeuwse kunst wereld bestormen. Tegelijk blaast hij het stof van het vergeten werk van Vander braak, waaraan hij volgend een aparte tentoonstelling wijdt. Hij heeft ook plannen met de Britse broers Jake en Dinos Chapman, van wie nu al vier werken kunnen worden bewon derd. Ze zijn opgekomen in het kielzog van Hirst. Hun combina tie van kindertekeningen en ico nen uit de sprookjeswereld met seksualiteit en gewelddadigheid is confronterend en in sommige gevallen shockerend. Ze hebben het onlangs gepresteerd een se rie etsen van Goya te 'verbete ren' en vijf keer duurder te ver kopen dan ze zelf hadden aange schaft. Als geen ander laten ze zien dat er toekomst is voor de ideeën van Duchamp (die een re productie van de Mona Lisa van een snor voorzag) en Hirst. Pre cies zo'n lijn zet Verstraeten uit in zijn galerie: prikkelende kunst uit het recente verleden en het heden gecombineerd met beloften voor de toekomst. De expositie in de Revolution Gal lery in de Herenstraat in Middel burg duurt t/m 5 feb, open di t/m za en de eerste zondag van de maand van 13-17 uur. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Het Zeeuws Orkest heeft voor zijn nieuwjaarscon certen eens geen solist maar een verteller uitgenodigd. Bij de Peer Gyntsuite van Grieg ver telt Vlaming Herwig De Weerdt zijn verhaal Ilaski. De nieuwjaarsconcerten vinden plaats in de Mythe in Goes (don derdag 12 januari), de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen (13 janua ri) en de Sint Baafskerk in Aar denburg (14 januari). Het Zeeuws Orkest kiest voor de concerten waarmee het jaar wordt geopend doorgaans voor een programma met aanspreken de werken. Ditmaal gaat het om de beroemdste stukken van en kele vermaarde componisten. Na de ouverture uit Die Zauberflöte van Mozart volgen de Spaanse dans. de Hongaarse dans, het allegro giusto en de wals uit Tsjaikovski's Zwanen- meer. Van Grieg wordt de complete Peer Gyntsuite uitgevoerd. De Vlaamse theatermaker, schrij ver en verteller De Weerdt ver telt daarbij een hedendaags sprookje vol gruwel, geweld en magie. Ilaski (lichtstraal) is de naam van de hond van de fami lie Van Bon. In het verhaal van De Weerdt krijgt hun familie picknick een onverwacht, lugu ber einde. In 2006 is het 250 jaar geleden dat Mozart werd geboren. Zijn werk duikt daarom niet alleen op in het nieuwjaarsprogramma van Het Zeeuws Orkest, maar ook in de voorjaarsserie. De concerten die eind maart worden gegeven in Vlissingen, Hulst en Goes staan helemaal in het teken van Mozart. Dirigent Joan Berkhemer soleert daarbij op de viool.Tijdens de zomerse- rie (29 juni t/m 1 juli in Brou wershaven, Veere en Aarden burg) speelt Het Zeeuws Orkest werk van Khatsjatoerian, Glière en Sjostakovitsj. Gastdirigent is dan Jules van Hessen, solist de sopraan Marijje van Stralen. De nieuwjaarsconcerten in Goes en Aardenburg beginnen om 20.00 uur, dat in Vlissingen om 20.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27