ClfiLE ZEEUWSE COURANT Strijd tegen water mag wat kosten 13 Nieuw zorgstelsel maakt Nederlander somber over 2006 PZC Wijffels: Eind aftrek hypotheekrente nabij Controles op geweld in openbaar vervoer Ons voornemen? Nog voordeliger zijn! ZLM Tweederde bereid meer te betalen Pauze in vuurwerkfabriek Beleef het in JOnder de Toren m Galileo in baan om de aarde Rechtbank vindt IND te streng bij gezinshereniging 3° 1° W 3 Af en toe zon Af en toe zon, maar ook een paar sneeuw buien, vlak aan zee kans op regen. Maxi maal 3 graden. Matige westelijke wind. 247e jaargang no. 307 donderdag 29 december 2005 los nummer 1,25 internet: www.pzc.nl (wij verlagen lelfs onze autopremie) kijk op www.zlm.nl verzekeringen i door Dylan de Gruijl DEN HAAG - Bijna twee derde van de Nederlanders is bereid meer belasting te betalen om wateroverlast te voorkomen. Ook wil een meerderheid niet dat er nog wordt gebouwd op riskante locaties, als uiterwaarden en diep gelegen polders. Dat blijkt uit een enquête van TNS-Nipo onder 1100 Nederlan ders. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van consumentenorga nisatie de Nederlandse Water- bond om zicht te krijgen hoe Ne derland denkt over de gevolgen van klimaatverandering en wo ningbouw. „De beschikbare ruimte voor woningbouw is beperkt", aldus de Waterhond. „De kans op wa- door Henk van Lierop HILVERSUM - De scheidend toorzitter van de Sociaal-econo mische Raad. Wijffels, verwacht dat de aftrek van de hypothee krente wordt afgeschaft. Wijffels, voormalig topman van de Rabobank, zegt vandaag in het Ikon-programma van Paul Rosenmöller: „Het systeem van hypotheekrenteaftrek is onhoud baar. Mijn verwachting is dan :ok dat het zal worden afge stoft, en ik ben daar voor. In feite gaan door de hypotheekren teaftrek publieke middelen naar Psycholoog longert tegen erzekering IlISSINGEN - Psycholoog D. tan der Meer is uit protest tegen k weigering van zorgverzeke- f; -aar CZ om de behandeling van - *n Vlissingse jongen te vergoe- itn, in hongerstaking gegaan. De negenjarige jongen lijdt aan fflHD en psychotische aanval- ffl en wordt behandeld in de kli- üek in Duitsland waar Van der 'deer werkt. CZ weigert de reke- te vergoeden, omdat ze iet genoeg gespecificeerd zou- in zijn. Bovendien zegt de ver leraar niet over een behandel en te zijn geïnformeerd. CZ tgt, contact te zullen opnemen het Vlissingse gezin. iagina 9 in hongerstaking voor patiëntje (Advertentie) I woonwinkel van Middelburg Onsant: Eindejaarsactie De Veersche Poort: informeer naar de vele voordelen Woongoed Woningzoekenden WoonEnergie N leuwbouwprojecten Decorette: icorette Klussen en wonen, RTL5 zaterdag 19.00 uur Anker-Desein: Koken, smaakvol en efficiënt, da's LOGUS ZIP: Voor al uw vragen over zorg. wonen met zorg en welzijn Rabobank Hypotheken en verzekeringen Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant. bBMBM reserveren, tel - 0118 -636960 SuT9"9' mm -r<fcr de ;'<?e Jan) nsrsnsi i "'Ww.onderdetoren.com adressen waar het ook zonder dat zou kunnen: aan de top. Et- zijn genoeg mensen die een hoge hypotheek nemen en dan met ei gen middelen gaan beleggen, ter wijl dat ook in het huis zou kun nen zitten." „De hypotheekrenteaftrek beïn vloedt financiële beslissingen van mensen. Ik denk dat het on afwendbaar is, dat het verdwij nen ervan in de komende vijf tot tien jaar gebeurt." Afgelopen weekeinde liet ook al de vertrekkende directeur van het Centraal Planbureau, Don, zich kritisch uit over de aftrek van de hypotheekrente. ANP teroverlast neemt toe. Maatrege len kosten miljarden euro's." Een meerderheid van de onder vraagden (69 procent) vindt dat de overheid ervoor moet zorgen dat Nederland droge voeten houdt. Bijna tweederde is bereid daar voor tot 5 procent meer belas ting te betalen. Een minderheid (8 procent) van de Nederlanders steunt een nog verdergaande belastingverho ging om maatregelen te bekosti gen. Nieuwbouw Nieuwbouw op plekken die bij overvloedige regen snel onderlo pen, wordt afgekeurd. De helft van de ondervraagden wil een verbod op bouwen in uiterwaar den en laaggelegen polders. Die mening staat lijnrecht tegen over het Rijksbeleid dat woning bouw op riskante locaties juist onvermijdelijk acht, vanwege het ruimtegebrek in Nederland. Overigens wil ruim de helft van de ondervraagden wel graag aan het water wonen. Verder heeft 80 procent van de ondervraagde Nederlanders nog nooit schade gehad als..gevolg van wateroverlast. Speciale "vvóningen om watero verlast het hoofd te bieden, zo als paalwoningen en drijvende woningen, zijn bij de meeste Ne derlanders nog onbekend. GPD door Hélène Schenk BREDA - De Arbeidsinspectie begint op 2 januari met landelij ke controles op agressie en ge weld in het openbaar vervoer. Werkgevers zijn inmiddels ge vraagd aan te geven wat zij doen om agressie tegen hun per soneel te voorkomen. Als alle stukken binnen zijn volgen be drijfsbezoeken en (groepsge sprekken met werknemers. „Het is goed dat er actie wordt ondernomen," zeggen twee chauffeurs van BBA Connex Groep, die uit angst voor verlies van hun baan liever anoniem willen blijven. „Je maakt van alles mee. Drei gingen met fysiek geweld, ver baal geweld. Zo van: ik zal je eens van je stoel halen of ik zal je eens in elkaar slaan." „Ik ken collega's op wie dat wel degelijk effect heeft", zegt één van de chauffeurs. „Die gaan zich gedeisd houden, controle ren de abonnementen óf niet meer zo goed óf helemaal niet meer. Omdat ze nog langer mee willen dan vandaag." Werkgevers zijn gevraagd rele vante beleidsstukken aan de Ar beidsinspectie te sturen. Die moeten op 31 december binnen zijn. Het rapport van de Arbeids inspectie moet eind april klaar zijn. Landelijk CNV-bestuurder Wyb Kusters, portefeuillehouder spoorwegen, stad- en streekver- Rotje wordt hond noodlottig ERMELO - Een hond uit Erme- lo heeft gisteren het leven gela ten nadat hij een brandend rotje in z'n bek had genomen. De eigenaren van de hond wa ren vuurwerk aan het afsteken toen de hond tussenbeide kwam en een brandend rotje van de grond hapte. Toen het vuurwerk afging raakte het dier zodanig gewond dat een gealarmeerde dierenarts hem heeft laten insla pen. Volgens dierenarts Aleid de Boer van het Dierengezond- heidscentrum in Wezep komt dit soort ongelukken vaker voor. „Er zijn honden die niet bang zijn van vuurwerk, maai er juist op afgaan." GPD voer en de taxiwereld, juicht de actie van de Arbeidsinspectie van harte toe. „Hieruit blijkt dat ze het serieus gaan aanpak ken," zegt de vakbondsbestuur der. „Dit onderwerp leeft gigan tisch bij onze leden." GPD BOCAUE - De 31-jarige Fred Santon rookt een sigaret tijdens een pauze in de vuurwerkfabriek van Bocaue ten noorden van Manilla op de Filipijnen. Met de nadering van oud nieuw draaien dergelijke fabriekjes overuren. Veel arme Filipino's verdienen hier wat bij en daarbij worden de veiligheidsvoorschriften ruim geïnterpreteerd. Santon bijvoorbeeld, maakt zogenoemde sterretjes en staat daarbij voortdurend in contact met chemische stoffen. foto Rolex Dela Pena/RTR van onze redactie economie DEN HAAG - Nederlanders ver wachten er in 2006 op achteruit te gaan. Een meerderheid denkt duurder uit te zijn door het nieu we zorgstelsel. In de levensloop regeling ziet bijna niemand iets. Dat blijkt uit een enquête van het instituut voor budgetvoor lichting Nibud onder bijna dui zend Nederlanders. De somberheid over 2006 is op vallend, omdat consumenten de afgelopen maanden juist weer meer vertrouwen kregen in de economie en meer geld besteed den. Toch ziet slechts een kwart van de ondervraagden zijn finan ciële toekomst volgend jaar roos kleurig in. Een veel groter deel (39 procent) verwacht in 2006 slechter af te zijn. Vooral men- BAIKONOER - Een Sojoezraket brengt de sa telliet Giove-A van de Europese ruimtevaartor ganisatie ESA in de ruimte. De lancering vond gisterochtend plaats op de Russische raketbasis Baikonoer De satelliet bevindt zich inmiddels in zijn baan om de aarde. De Giove-A is de eer ste van dertig satellieten van het navigatienet- werk Galileo. Daarmee moet Europa in 2010 over een navigatie- en communicatiesysteem be schikken dat nauwkeuriger is dan het Ameri kaanse Global Positioning System (GPS). foto RTR Een bijlage met een overzicht van het nieuws uit 2005 Zeeuwse industrie zoekt operators 19 sen met een ziekenfondsverzeke ring zijn pessimistisch. Meer dan 90 procent denkt dat het nieuwe zorgstelsel voor hen duurder uitpakt. Onder particu lier verzekerden denkt de helft meer geld kwijt te zijn aan de nieuwe zorgpremie. De keuze tussen zorgverzeke raars zorgt voor onzekerheid. 39 Procent van de ondervraagden heeft nog geen keuze gemaakt, dat geldt voor zowel zieken fonds- als particulier verzeker den. Een kleine groep (6 pro cent) kiest voor een nieuwe ver zekeraar, vooral jongeren. Daar entegen blijft 42 procent van de ondervraagden bij hun huidige verzekeraar. Pensioen De keuze tussen spaarloon of de levensloopregeling wordt ook vaak uitgesteld. Van de onder vraagden neemt 33 procent hele maal niet deel aan een regeling. En voorlopig kiest slechts 7 pro cent voor de levensloopregeling, meestal om eerder met pensioen te kunnen. Sparen voor ouder schapsverlof wordt nauwelijks gedaan. Eén op de drie onder vraagden spaart via het spaar loon. Het afgelopen jaar was voor veel Nederlanders ook al geen feest. Een kwart moest het doen met minder inkomen dan in 2004 en 30 procent kon zijn reke ningen dit jaar niet altijd op tijd betalen. Het aantal leningen en gezinnen dat rood stond nam dit jaar ook toe vergeleken met 2004. GPD pagina 3 tienduizenden in afwachting van zorgpolis pagina 21 rubriek profijt Coca telen mag weer in Bolivia Het cocablad krijgt in Bolivia de oude status van traditio neel gewas terug. Evo Morales, de eerste indiaanse presi dent van het land, blijft optreden tegen de han del in cocaïne, maar heeft besloten het verbou wen van cocabladeren weer toe te staan. Kerstman naast de caravan Winterkamperen is in. Al leen al op camping de Roompot bij Wissenkerke verblijven ongeveer dui zend mensen in hun cara vans en campers, temidden van plastic sneeuwmannen en kerstslingers. „Het is ge woon keigezellig. En we maken het warm met alco hol." Vlaar tekent bij Feyenoord Ron Vlaar zet zijn voetbalcar rière voort bij Feyenoord. De verdediger (20) van AZ teken de een contract voor 3,5 jaar. Dat gaat op 1 januari in. AZ dacht dat Vlaar naar Totten- ham Hotspur zou gaan. Maar trainer Martin Jol liet weten niet op Vlaar te zitten wach ten, omdat hij voldoende ver- g™ dedigers heeft. Varia: 2: Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15 en 17; Economie: 19, 20 en 21 jongen had aangespannen tegen de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND). Het ministerie van Vreemdelingenzaken gaat in ho ger beroep tegen de uitspraak, aldus een woordvoerder. De IND wees zijn aanvraag voor een voorlopige verblijfsvergun ning af omdat vader en zoon hadden elkaar langer dan vijf jaar niet gezien. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland dient de regels voor gezinshereniging te versoepelen en aan te passen aan de Europese richtlijnen hier over. Dit blijkt uit een uitspraak van de Haarlemse rechtbank in een zaak die een 18-jarige Turkse (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €1435 Ik geef daarbi) éénmalig toestemming voor o van dit bedrag van mijn teleloon: - proefabonnement gehad \J Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CJ per maand met automatische incasso 20,55)'. CD per kwartaal met automatisi me: gratis PZC-paraplu ncasso (€59.75)' so (€229,201' Handiekening. PZC bv gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens. Kijk op mw.pzc.nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 afstuur deze bon naar. PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4J60 WB Goes 8II711688"555530I het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1