»zc Industrie op jacht naar personeel Nieuwe records haven Zeebrugge P5TTTU1 Hoe verder met Europa? Ezinga beoogd voorzitter handeiskamer 2.500 ongeren moeten dreigend tekort aan operators over vier jaar opvangen NB wil ABP eboeten om ivensloopplan Het geheim zit in het beslag jdactie: 0113-315649 rnwpzc.nl •naihredactie® pzc.nl Sibus 314460 AA Goes jvertentie-exploitatie: jord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; •euws-Vlaanderen: 0114-372770; „ionaal: 020-4562500. londerdag 29 december 2005 Op meet Pan 100 occasions minimaal iarail boven de ANWB/B0VA6 koerslljsi Zonder fnruil megakorting ior Jeffrey Kutterink OES - Leuk werk, afwisse nd, met toekomst en goed ld. Een baan in de procesin- istrie is het helemaal. Althans, il is de boodschap van stich- PZW aan leerlingen in het «euws voorbereidend beroeps- idcrwijs. Samen met het be- ijfsleven probeert ze leerlin- ervoor te interesseren. öl is hard nodig, vindt J. Slok- jsvan de stichting Procestech- ek Zeeland West-Brabant fff). „Over vier jaar begint 'Uitstroom van operators (be- eners, bewakers en planners in productieproces) uit de pro sindustrie Dat zijn bedrijven arin mensen en machines van ondstoffen een nieuw product iken. We hebben over vier ir in Zeeland en West-Bra- ot minimaal 200 operators no- i Veel jongeren zijn dan no- om deze lege plaatsen in te men. Als de situatie blijft zo- >die nu is, halen bedrijven dat si. Afgelopen jaar zijn slechts leerlingen in Zeeland en et-Brabant begonnen aan de ■rjarige opleiding tot opera- Stichting Platform Proces- thniek Zeeland-West Brabant een samenwerkingsverband d procestechnische bedrijven ionderwijsinstituten (regiona- opleidingscentra) in Zeeland West Brabant. PZW richt op jongeren uit het voorbe dend middelbaar beroepson- wijs. fe moeten zorgen dat leerlin- weten dat er zoiets bestaat procesindustrie. Zelfs aan s decanen moet ik uitleggen het precies is en welke toe- (STERDAM - De Neder land je Bank (DNB) wil ABP een ïle opleggen, omdat het pen- enfonds regels heeft overtre- bij het aanbieden van een le- ssloopregeling. ABP zou te reclame hebben gemaakt het product, dat wordt aan- iwden 'ia het commerciële chterbedrijf Loyalis. woordvoerder van ABP he iligde gisteren dat DNB een lef heeft gestuurd waarin het sbtenarenfonds op de vingers irdt getikt. De zegsman wilde its zeggen over de hoogte van boete. ABP heeft inmiddels waar aangetekend. „Wij vin dat we ons aan de wet heb- gehouden." DNB wilde ss zeggen over de brief. „Als ochthouder zijn we gebon- aan een geheimhoudings- cht", zei een woordvoerder :de centrale bank. '.Verbond van Verzekeraars agde enkele maanden gele- iper brief bij DNB over de waarop ABP en PGGM Rnsloopregelingen aanbie- b. Het verbond sprak toen Joneerlijke concurrentie, om- 5de pensioenfondsen de rege- aanprezen via hun pen- Knbrieven. Bij ABP en PGGM in totaal ruim twee miljoen nsioendeelnemers actief. IP verwacht dat DNB eind ja- een definitief besluit ffltover de boete. ANP komst er voor leerlingen is weg gelegd. Als ze het niet weten, kiezen ze er niet voor en zit het bedrijfsleven op termijn met een groot probleem.'' Het tekort aan personeel in de procesindustrie is zo groot dat bedrijven samen met de scholen alle moeite doen om leerlingen over de streep te trekken. „Het volgen van een opleiding procestechniek binnen PZW be tekent dat je gegarandeerd bent van een stageplaats bij één van de PZW-bedrijven", zegt Slok kers. „Na afloop van de studie is het goed mogelijk dat ex-sta- giairs bij het bedrijf daadwerke lijk aan de slag kunnen." Aansluiting Volgens Slokkers is het niet het zoveelste project dat de aanslui ting tussen bedrijfsleven en on derwijs moet verbeteren. „In Rotterdam is er vier jaar ge leden mee begonnen In het be gin waren er 40 leerlingen, nu zijn dat er 180. Het laat zien dat een dergelijke manier van cam pagne voeren succesvol kan zijn. Als we in Zeeland en West-Brabant dezelfde resulta ten behalen, zijn we de eerste problemen in het bedrijfsleven voor." Om de procesindustrie te promo ten wordt landelijk van 23 tot en met 27 januari de week van de procestechniek georgani seerd. Slokkers: ..Vong jaar de den vanuit Zeeland geen leerlin gen mee Dit jaar zijn het er 140." Vmbo-leerlingen kunnen tijdens de week in de huid krui pen van een procesoperator of laborant. „Ze voeren in een fabrieksomge- ving dagelijks voorkomende werkzaamheden van een opera tor of laborant uit en leggen de link naar 'in het echt' door een bedrijf te bezoeken. Op deze ma nier ontdekken leerlingen welke mogelijkheden een opleiding proces- of laboratoriumtech niek hen biedt." De week van de procestechniek wordt georganiseerd in vijf re gio's. De Zeeuwse leerlingen gaan op 23 januari een dagdeel naar het ROC Westerschelde in Terneuzen en een dagdeel naar het Antwerps Centrum Toege paste Automatiseringstechniek (ACTA). Tijdens practica maken leerlingen zelf een procestech- nisch product (haargel, piepschuim, verf, papier). Bij de regionale opleidingscentra in Terneuzen en Bergen op Zoom besturen leerlingen processen bij proefinstallaties. Ook krij gen ze voorlichting over de oplei dingen. Marie-José Roels van oliebollenkraam In den Oliebol vindt haar appelbeignets het lekkerst. door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - Geroutineerd laat ze een volle lepel beslag in de gloeiende olie zakken. Marie-José Roels begon als 12-jarige in de zaak van haar vader. Sinds tien jaar is ze eigenaar van olie bollenkraam In den Oliebol. „Elke dag eet ik er eentje om te proeven of ze goed zijn", vertelt de oliebollen bakster. „Het geheim van een goeie olie bol zit 'm in het beslag. Dat moet luch tig zijn. Mijn appelbeignets vind ik het lekkerst." Al een jaar of tien staat de oliebollen- kraam twee maanden per jaar in Mid delburg. De laatste jaren op Plein 1940. „Dat is je plekkie, iedereen weet dat we hier staan." Het is passen en meten in de kleine ruimte. Onder de schalen met het gebak staat de voorraad bloem. Een aanrecht je naast de uitgang is net groot genoeg om de grote schalen in af te wassen. Meestal werkt Roels alleen, ,,'s Morgens begin ik met het roeren van beslag na dat ik de ovens heb aangedaan. Als het beslag gerezen is, begin ik met bakken. Aan de lopende band. Om een uur of vier kan ik gaan schoonmaken, soppen en schrobben. Om zes uur gaat het kraam dicht. Je moet je er wel op kle den. Als je zo dadelijk naar buiten stapt, ruik je het meteen." Ondanks de vier ovens die de hele dag warmte afgeven, heeft Roels twee straalkacheltjes nodig om af en toe bij op te warmen. foto Ruben Oreel Op oudjaarsdag staan ze met zijn vieren in de kraam. Haar vader, die het oliebol- lenbakken nog niet helemaal kan losla ten, maakt het beslag. Twee vriendin nen verkopen en zelf staat Roels de hele dag bollen te bakken. „Past precies. De taken zijn goed verdeeld dus we lopen elkaar niet in de weg." De naam In den Oliebol is nergens te vinden. Daar moet Roels nog iets op ver zinnen. „Die moet er namelijk af kun nen als ik er in de zomer een frietkraam van maak." door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De haven van Zeebrugge boekte dit jaar een re cord. Er werd in totaal 34,6 mil joen ton aan goederen verwerkt, een groei van bijna 9 procent ten opzichte van 2004. Ook het aantal behandelde con tainers steeg met een totaal van I.420.000 teu (twintig voetscon tainers) naar recordhoogte: 18,6 procent meer teu dan in 2004. In tonnage steeg het volume met II,7 procent tot 15,7 miljoen ton. De haven blijft ook haar positie als marktleider in de ro-rosec- tor verstevigen. Er werd een to taal roll-on/roll-off-volume be handeld van 11,8 miljoen ton, wat een groei betekent van 6,5 procent ten opzichte van 2004. Sterke stijgers waren P&O Fer ries Hull, Superfast Ferries Rosyth en Cobelfret Ferries Göteborg. Cobelfret lanceerde bovendien een nieuwe wekelijk se roro-dienst tussen Zeebrugge en Esbjerg (Denemarken). Voor de behandeling van nieu we auto's behoudt Zeebrugge zijn toppositie met een volume van 1.735.000 eenheden, op nieuw een record. Er werd een nieuwe deepsea-autolijn op- CO )e kruitdampen van het gevecht om de meerjarenbegroting 11-2013 van de Europese Unie (EU) alweer opgetrokken. De resultaten «de verschillende landen zijn dan 'zichtbaar. Het Verenigd Konink- Ms één van de grote verliezers, ••voorzitter Blair heeft immers 10,5 djard uro, in plaats van de door hem «gestelde 8 miljard euro, van de korting op de afdrachten aan de moeten inleveren. Het getuigt van feme en staatsmanschap, dat Blair 'was dit offer te brengen om een crisis af te wenden. Na het échec ide Franse en Nederlandse referen- "ver de Europese grondwet, kon de zich niet nog een crisis permitteren. 'van de grote winnaars is vanzelf- Kkend Nederland. De afgang bij het «rlandse referendum is handig uit- gespeeld om af te komen van de positie als allergrootste nettobetaler aan Brus sel. Premier Balkenende kon dan ook triomfantelijk melden dat ons land van af 2007 tot 2014 jaarlijks ongeveer 1 miljard euro minder af hoeft te dragen aan de EU. De wens van Nederland om de contributie via een 'nettobegrenzer' structureel te verlagen heeft het even wel niet gehaald. Samen met Duitsland en Zweden blijft ons land wel tot de grootste nettobetalers behoren. Het ex cessieve verschil met de andere EU-lid- staten met een vergelijkbaar welvaarts niveau is echter nu verdwenen. Daar voor verdient het kabinet een pluim. De 'nieuwe' lidstaten krijgen in totaal 157 miljard euro. Zij zijn gelukkig niet het slachtoffer geworden van de tegen gestelde belangen van de 'oude' lidsta ten door een adequate interventie van de nieuwe Duitse bondskanselier Mer kel. Deze heeft daarmee direct haar vi sitekaartje in Europa afgegeven. De eni ge die nauwelijks concessies hoefde te doen, is de Franse president Chirac. De regeringsleiders gaan pas in 2008 of 2009 praten over een herziening van het omstreden Europese landbouwbe leid. Tegen die tijd zal Chirac wellicht al hebben plaatsgemaakt voor de popu laire minister Sarkozy. Het Europese Parlement zal de begro ting nog wat opwaarts bijstellen. Ook voorzitter Barroso van de Europese Commissie was overigens dik tevreden met het eindresultaat. De vraag is nu of dit akkoord over de meerjarenbegro ting voldoende is om Europa uit het slop te halen. Het antwoord is mijns in ziens negatief. Het is waar dat het ge vaar van een keten van crises is afge wend, maar dat wil niet zeggen dat Eu ropa werkt aan de toekomst. De vijf jaar geleden in Lissabon overeengeko men strategie, dat de Europese econo mieën tot de meest competitieve van de wereld zouden moeten behoren is al lang niet meer haalbaar. Sterker, in dien Europa zijn welvaart op langere termijn wil handhaven, dan zullen er ingrijpende veranderingen in de Euro pese begroting en in de nationale begro tingen dienen te worden doorgevoerd. Allereerst zal het inefficiënte en kostba re landbouwbeleid volledig op de hel ling moeten. Het beschermt een verou derde agrarische sector, die geen toe komst meer heeft, maar die nog steeds ruim eenderde van de Europese begro ting opslokt. Deze middelen kunnen na tuurlijk veel beter voor de stimulering van innovatie en de kenniseconomie worden ingezet. Als wij onze welvaart op langere termijn willen behouden, dan zullen wij snel moeten overschake- Philips vergroot belang in China SHANGHAI - Elektronicaconcern Philips vergroot zijn belang in het Chinese TCL van 2,5 tot 7,5 procent. De Ne derlandse onderneming betaalt daarvoor maximaal 30 miljoen dollar. Dat meldde TCL gisteren. Philips kan de aandelen tegen een fikse korting kopen van de regering van Huizhou, de grootste aandeelhouder- in de Chinese fabrikant van televisies en telefoons. Hui zhou houdt na de transactie een belang van 20,22 pro cent. ANP ICT Automatisering aast op XCC BARENDRECHT - ICT Automatisering wil XCC Soft ware uit Karlsruhe overnemen. Het Duitse bedrijf, actief op de automobiel- en machinebouwmarkt, haalt dit jaar naar verwachting een omzet van ongeveer 4 miljoen euro, meldde ICT gisteren. XCC heeft een kantoor in München, dat zich concentreert op het zuidoosten van Duitsland. Het heeft ongeveer 30 personen in dienst. ANP Indonesië wil Garuda verkopen JAKARTA - De Indonesische regering wil de nationale luchtvaartmaatschappij Garuda in de verkoop doen. Op die manier moet de concurrentiepositie van Garuda verbe teren, aldus minister Sugiharto die belast is met staatson dernemingen. De minister zei gisteren in de krant Kompas dat de maat schappij in 2009 naar de beurs wil. Wat hem betreft kan het volgend jaar al. omdat veel investeerders belangstel ling hebben. Garuda zit opgezadeld met een schuld van ruim 500 miljoen dollar. Daarnaast heeft de maatschap pij last van de hoge brandstofprijzen en is er sprake van hevige concurrentie. Veel piloten van Garuda vertrekken bovendien naar prijsvechters, waar ze meer kunnen ver dienen. ANP/AFP Arabische mega-opdracht Siemens ERLANGEN - Een consortium geleid door het Duitse elektronicaconcern Siemens heeft een opdracht ter waar de van 1,8 miljard euro gekregen voor de bouw van een elektriciteitscentrale en een waterzuiveringsinstallatie in Saudi-Arabië. Dat maakte het concern gisteren bekend. De opdracht is afkomstig van het Saudische nutsbedrijf Shuaibah Water and Electricity Company. De krachtcen trale en de waterzuiveringsinstallatie komen ongeveer 110 kilometer ten zuiden van de stad Jeddah in het wes ten van Saudi-Arabie te liggen. De constructie vindt plaats in samenwerking met het Zuid-Koreaanse Doosan Heavy Industries Construct ion. ANP/DPA gezet tussen Zeebrugge en Zuid-Afrika door WWL/NYK. Volgens directeur van de haven, J. Coens, die het cijfermateriaal en de expansie van de haven gis teren toelichtte, onderkent het bedrijf daarmee het groeiende belang van Zeebrugge als draai schijf voor rollend materieel. len op productieprocessen met een rela tief hoge toegevoegde waarde en (meer dan) het dubbele moeten investeren in onderwijs, onderzoek en ontwikkeling. Dat geld kan worden vrijgemaakt, niet alleen door een snelle afbouw van het landbouwbeleid, maar ook een sane ring van het Europese structuurbeleid. Dat was aanvankelijk bedoeld voor de ondersteuning van de zwakke regio's in de EU-lidstaten, maar is zodanig uit de hand gelopen dat relatief minder welva rende regio's in rijke landen ook struc tuurfondsen ontvangen. In de loop der tijd is het structuurbeleid steeds meer gepolitiseerd en als wisselgeld gebruikt om moeizame onderhandelingen in Brussel vlot te trekken. Die tijd is nu echt voorbij. De structuurfondsen die nen in de toekomst veel efficiënter te worden benut. Sylvester Eijffinger door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Luit Ezinga is de beoogde nieuwe voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeland. Het algemeen be stuur van de Kamer kiest volgen de week woensdag officieel de nieuwe praeses. De huidig voorzitter, Leen van Gelder, legt dan zijn functie neer. Hij is sinds januari 1998 het gezicht van de Kamer van Koophandel voor Zeeland. De Kamers van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord Zeeland in Middelburg en voor Zeeuws Vlaanderen in Terneu zen waren toen net gefuseerd. De beoogde nieuwe voorman is een ondernemer met bestuurlij ke ervaring en een uitgesproken mening. Ezinga (57) is sinds 1995 samen met zijn vrouw Marjan eigenaar van Hostellerie Schuddebeurs. Daarnaast vervult hij nog ver schillende andere functies. Hij is voorzitter van de sector Hotels van Koninklijke Horeca Nederland, voorzitter Relais du Centre Restaurants, bestuurslid van de Stichting Promotie Oos- terscheldekreeft en vice voorzit ter van de Nederlandse Ski Vere niging. Daarnaast maakt Luit Ezinga tijd vrij voor hardlopen, wielren nen en bergbeklimmen. In au gustus reed hij de wielerklassie ker Luik-Bastenaken-Luik. Een maand later beklom hij de Eiger en de Jungfrau in Zwitserland, zo vertelde hij afgelopen najaar in het blad Ondernemen van MKB Nederland. Dertig jaar geleden begon Ezin ga zijn eerste bedrijf in Gronin gen; eetcafé de Vlaamse Reus. Zijn bestuurlijke carrière begint bij Horeca Nederland, afdeling Groningen. Waarna hij in 1986 voorzitter wordt van het lande lijk bestuur. Overstap Na de fusie met de Horecaf tot het huidige Koninklijke Horeca Nederland, legt Ezinga het voor zitterschap neer. Na een jaar te hebben gewerkt voor de ANVR, maakt hij de overstap naar Zee land. Het afgelopen jaar heeft Ezinga verschillende malen het nieuws gehaald. Zo laat hij in mei van zich horen in de discus sie over het voortbestaan van de hotelsterren. Hotelhouders, be drijfschap en ANWB onderzoe ken of de sterren wel in de huidi ge vorm moeten blijven bestaan. Ezinga pleit voor een flexibeler classi f icatiesysteem. Boekingssites Commerciële boekingssites, zo als weekendjeweg.nl, zijn bezig aan een opmars. Dat is een doom in het oog van de branche vereniging van hotels. Die wil er wat aan gaan doen, laat ze in ok tober weten. Tegenover het Alge meen Dagblad zegt Ezinga dat de sector Hotels van Koninklij ke Horeca Nederland een eigen boekingssite voor hotelkamers wil opzetten. Begin 2006 moet de uitwerking op tafel liggen. Hoewel Ezinga beoogd kandi daat is, moet het algemeen be stuur van de Kamer van Koop handel hem volgende week nog officieel kiezen als voorzitter. Vier jaar geleden, in de eerste vergadering van het toen nieu we bestuur, ontstond onenig heid over de procedure voor het kiezen van een nieuwe voorzit ter. Bestuurscrisis De drie geledingen waaruit het bestuur bestaat - de werkne mers (FNV, CNV, de Unie), MKB Zeeland en de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversvere niging - kwamen er toen niet uit. Dat leidde bijna tot een be stuurscrisis. De FNV stapte uit kwaadheid uit het bestuur van de Kamer van Koophandel. Een bemiddelingspoging mislukte. Pas in september 2004 keerde (een deel) van de FNV delegatie weer terug in het bestuur. Juist vanwege die gang van za ken ligt de verkiezing van een nieuwe voorzitter gevoelig. Het bestuur van de Kamer van Koophandel biedt Leen van Gel der op 9 januari nog een bijeen komst en receptie aan Dat vindt plaats in theater de Mythe in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19