pzc Topfïtte Bos piekt in Thialf Alleen oma Ludmilla kent Janda goed Smit verliest eerste gevecht tegen de klok Koeman: met Vlaar meer mogelijkheden Feyenoord is slechts drie dagen in Zeeland 15 Liesblessure nekt Simon Kuipers op 500 meter ttor Danny van den Broek [fEERENVEEN - De frustratie «•on het gisteren van de opluch- ling. Haar tijd van 4.09,28 op de 300 0 meter was beter dan Gret- ha Smit vooraf had durven ho pen. maar bleek twee seconden ie langzaam voor Turijn. Ie- „Een week", zei ze met verstikte ri- stem. „Als ik een week langer st- had gekregen om te herstellen, je- r De Loor meldt zich af voor de 1000 meter HEERENVEEN - Barbara de Loor heeft zich ziek af gemeld voor de 1000 meter op het olympisch kwalifica- J tietoernooi in Heerenveen, die morgen wordt verre den. De schaatsster maakt gebruik van haar bescherm en. de status als wereldkam- er. pioene. lih dei Barbara de Loor krijgt op ow 6 of 13 januari via een ska- cj te-off een herkansing om zich te plaatsen voor de Olympische Spelen van 10 uy- tot en met 26 februari in r0- Turijn. Ze verspeelde dins- )i* dagavond haar startplaats lef- op de 1500 meter. GPD t Vrouwenploeg EK allround nu al bekend inj, HEERENVEEN - Ireen va VVüst, Renate Groenewold, nis VVieteke Cramer en Moniek MS' i Kleinsman hebben zich gis- gf. teren tijdens het olympisch kwalificatietoernooi ge il:!: plaatst voor het Europees ee kampioenschap allround schaatsen. Dat evenement iirt is op 14 en 15 januari in het Noorse Hamar. m De vier schaatssters eindig- et den tijdens het OKT boven- en* aan in een klassement over 1500 en 3000 meter. Tessa h'j van Dijk is als reserve aan- iko gewezen voor het EK. De :atj mannenselectie wordt mor ses gen pas bekend. Dan staat voo in Thialf de 1500 meter op eai het programma. GPD Vrede klaagt mental coach aan tanwege smaad KERKRADE - Voetballer Regil- lio Vrede gaat zijn voormalige mental coach Bill Gillissen aan- klagen wegens smaad. Hij neemt geen genoegen met de ex tases die Gillissen voorbereidt. De vroegere mental coach van 3 loda JC maakte in een inter- j iew gewag van 'de criminele cultuur' bij die club en stelde lat Vrede cocaïne gebruikte en iat de toenmalige doelman Zelj- ioKalac zijn voorzitter had af- I sperst met behulp van een I atirwapen. idvocaat Fons Mulders, die de I Bak van Vrede behartigt, zegt at de voetballer aangifte gaat toen wegens smaad, belediging a kwaadsprekerij. „De schade isenorm. De uitspraken stonden «vrijwel alle kranten en ook tv a radio hebben ze vermeld. Ga s «aar eens na wat zoiets bete tent voor een voetballer als Re- jllio d probeert terug te ko tten van een blessure." Mulders tal dezelfde juridische weg vrij- vel zeker ook voor Kalac bewan- .1 ielen. Vrede en Kalac noemen Gillissens uitspraken absolute v tnzin. Ook Roda JC distantieert 'I óch nadrukkelijk. GPD Grit Breuer kapt met topatletiek Ml WILSNACK - Na bijna fointig jaar topatletiek beëin- Grit Breuer haar carrière, ft Duitse atlete won een groot üntal titels op de 400 meter. Wral in estafettenummers. fceuer was in haar beste jaren W furieuze eindsprints in staat. Ze was in de Duitse 4x400-ploe- tt altijd slotloopster bij EK's sWK's. Als 16-jarige maakte ïhaar olympische debuut in Se rf 1988. In 1992 raakte ze ver- rikkeld in de dopingzaak rond 1 tan Krabbe en werd voor tyna drie jaar geschorst. ANP Van de Haar breekt zijn neus I«AALWIJK - KKC-spits Hans to de Haar heeft een gebroken "us overgehouden aan het duel 1 «o dinsdag met Heerenveen 1 f-2). Voetballer en club klagen lader Paul Bosvelt niet aan. j 'an de Haar: „Het is niet de eer- 1 'ekeer dat ik hem breek bij het ^ballen. Ik heb nog wel pijn, ^ar dat is te verdragen." GPD had ik hier echt meegedaan." Maar terwijl het klokje doortik te, werd de schaatsster begin de ze maand weer eens keihard ge troffen door het noodlot. Tij dens de marathon van Gronin gen vielen vier rijdsters voor haar en Smit kon geen kant op. ,,'s Avonds dacht ik nog dat het Vorig jaar was er Janne Ahonen en dan een hele tijd niets. Maar uitgerekend in het olympisch sei zoen is het luchtruim weer open voor alles en iedereen. De nieuw ste prijsvechter? Jakub Janda uit Tsjechië. Dé favoriet voor de Vierschansentoernee, die van daag in Oberstdorf begint. door Leon ten Voorde DEN HAAG/OBERSTDORF - Als Jakub Janda is geland, kan de telefoon nooit ver weg zijn. Want oma Ludmilla wil na de te rugkeer op aarde direct weten hoe het met haar kleinzoon is. En als ze haar grootste knuffel beer heeft gesproken, staat ze di rect de Tsjechische journalisten te woord. Die verblijdt ze steeds weer met leuke weetjes over haar 'Jandys', oftewel versprin ger Jakub Janda. De 27-jarige Tsjech is de spring veer van het voorseizoen en wie meeviel. De volgende morgen was het echter helemaal mis. Kon ik mijn nek amper bewe gen. Lag ik drie dagen op bed. Ik kon niks meer verdragen." Ze verloor kostbare trainingsda- gen die ze niet kon missen. In Thialf wist Smit gistermorgen dat het een hachelijke opdracht had dat gedacht na de dictatuur van Janne Ahoren vorig jaar? De Fin won drie van de vier wed strijden van de Vierschansen toernee en werd ook wereldkam pioen. Maar toen de landings- zou worden om zich op de drie kilometer te kwalificeren voor de Spelen. „Omdat ik de echte topvorm niet heb. Ik mis de po wer om echt diep te gaan. En de concurrentie is enorm toegeno men. Vier jaar terug was 4.09 voldoende om hier te winnen. Nu rijdt een brede groep al in de rechten dit seizoen vrij werden gegeven, was Janda de eerste die in dat gat sprong. Met grote overmacht leidt Janda de strijd om de wereldbeker. Hoewel hij voor het grote pu- van onze sportredactie LIENZ - Anja Parson won giste ren in het Oostenrijkse Lienz de reuzenslalom om de wereldbe ker. De Zweedse (24) noteerde een totaaltijd van 2.09.94. Nicole Hosp uit Oostenrijk werd Anja Parson snelt naar de zege. foto Calle Toernstroem/RTR 4.11. En de toppers 4.04." Alle hoop heeft ze nu gevestigd op de vijf kilometer van morgen. ..Ook daar mag ik niks laten liggen. Er zijn maar drie plekken. En misschien doet Ireen ook mee. Het is tenslotte de laatste dag van het toernooi." Met Ireen doelde Gretha Smit bliek nog niet veel meer is dan een schaduw in de lucht, zweeft hij al jaren mee in de eliteklas se. Janda staat bekend om zijn spectaculaire manier van vlie gen. Niet voor niets draagt hij tweede in 2.10,15. Het brons ging naar Tina Maze uit Slove nië met een tijd van 2.10,34. Het is de 29e keer dat Parson een race om de wereldbeker op haar naam schreef en de derde van dit seizoen. Na de eerste ra ce in Lienz leidde ze al met 0,06 seconde. Na de tweede had ze dat uitgebouwd tot 0,21. De Zweedse is wederom in goede doen. In de algemene stand om op Ireen Wiist. Zonder nomina tie op zak moest ze de 3000 me ter winnen om op die afstand naar Turijn te mogen. Net als op de 1500 slaagde ze met vlag en wimpel. Een paar honderdste van een seconde was het ver schil met nummer twee Renate Groenewold, Moniek Kleinsman zat daar verder achter en werd derde. Wüst maalde niet om de kleine marge met Groenewold. „Het gaat om winnen." GPD de bijnaam Kamikaze-piloot, omdat hij als geen ander in staat is tijdens de vlucht zijn ge zicht tussen de ski's te drukken. Als Jakub Janda sprint, is altijd de vraag wat er eerder op de grond is: zijn ski's of zijn neus? Na Ahonens bewind is de op mars van Janda verfrissend, maar de volgers die geïnteres seerd zijn in mooie, heroïsche verhalen zijn mets opgeschoten met de stille Tsjech. Want net als Ahonen is ook Janda niet ie mand die laat merken dat er nog meer is tussen hemel en aarde dan een eenzame skispringer al leen. Ja en nee, zijn zijn meest ge bruikte woorden tijdens pers conferenties. Zijn belangrijkste teksten bewaart hij voor oma. Programma Vierschansentoernee. Donderdag 29 december: Oberst dorf. Zondag 1 januari: Gar- mvich-Partenkirchen. Dinsdag 3 januari: Innsbruck Donderdag 5 januari: Bischofshofen. GPD de wereldbeker en die van de reuzenslalom gaat ze aan de lei ding. Anja Parson won de algemene wereldbekertitel vorig jaar. Bo vendien werd ze wereldkampi oen op de super-G en op de reu zenslalom. Ze staat nu acht pun ten voor op haar Kroatische ri vale Janica Kostelic, die giste ren in Lienz niet verder reikte dan de zesde plaats. ANP door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Met het contrac teren van Ron Vlaar komt Feye- noord eindelijk ruimer in de cen trale verdedigers te zitten. Het centrale duo Greene/Bahia scoorde tot nu toe een ruime vol doende, maar als één van de twee verdedigers wegvalt, zou Erwin Koeman een serieus pro bleem hebben gehad. De trainer wil namelijk altijd met mini maal één Nederlandstalige ver dediger in het centrum spelen. Koeman sprak vrijdag met de nieuwe aanwinst. „Ron is een jongen die gezien zijn karakter bij Feyenoord past", zei de trai ner gisteravond. „Het is een jeugdige, Nederlandse speler voor de toekomst en dat is de herkenbaarheid waar Feye noord nu voor staat. Ron is een aankoop die in het huidige plaat je past. Als RKC-trainer had ik al interesse in hem en daar was ik toen samen met Marcel Brands mee bezig. Mark Wotte legde onlangs de eerste contac ten en na zijn vertrek hebben Chris Woerts en Sjaak Troost de zaak doorgezet." Met Vlaar erbij heeft Koeman na de winterstop meer mogelijk heden in defensief opzicht. „Ik zal keuzes moeten maken en dat kan ten koste gaan van een ande- door Barry van der Hooft GOES - Het trainingskamp dat Feyenoord begin januari in Zee land belegt, duurt slechts drie dagen. De Rotterdammers arri veren op maandag 9 januari in Westkapelle en werken tijdens het driedaagse verblijf drie trai ningen en een oefenwedstrijd af. De selectie van Feyenoord ver blijft in het Zuiderduin Be- achhotel en de eerste training is op maandag 9 januari om 15,00 uur. De volgende ochtend wordt om 10.30 uur getraind, waarna 's avonds een oefenduel met hoofdklasser Hoek wordt ge speeld. Op woensdag 11 januari traint de ploeg van trainer Er- win Koeman opnieuw om 10.30 uur. Feyenoord vertrekt 's mid- re speler. Dat is jammer voor die jongen, maar zo werkt het nu eenmaal in het voetbal. Ik heb straks meer mogelijkheden en dat komt goed uit Want we zijn Karim Saidi door de Afrika Cup een week of vijf kwijt." Koeman ziet voor Vlaar een rol in het hart van de defensie weg gelegd. „Bij ons moeten de cen trale verdedigers zowel in de dekking als in balbezit kunnen spelen. Bahia is vooral een echte verdediger, die het tot nu toe heel goed heeft gedaan. Greene heeft wat meer van beide aspec ten. Vlaar is tweebenig, heeft een goede pass in de benen en het vermogen in balbezit meer te doen. Hij kan in mijn ogen op beide posities uit de voeten." De eerste training voor Feye noord na de winterstop staat voor zaterdag 7 januari ge pland. Vlaar zal zich echter vrij wel zeker een dag later voor het eerst bij de selectie voegen. „Hij had al een vakantie geboekt om dat hij die afgelopen zomer am per had gehad. Ik zal er nog met hem over praten, maar als hij een dag later begint, vind ik dat niet zo'n probleem. We moeten niet vergeten dat die jongen pas twintig is. Hij heeft al veel mee gemaakt en daar zaten zowel hoogte- als dieptepunten bij. Ik ben zeer benieuwd hoe hij zich bij ons gaan ontwikkelen." dags terug naar Rotterdam. Vier dagen later is het eerste competi tieduel na de winterstop. Feye noord bezoekt dan Vitesse. Naast het debuut van Ron Vlaar, hoopt Nicky Hofs tegen Hoek zijn rentree te maken. De middenvelder scheurde in augus tus de kruisband in zijn rechter knie en traint na een lange reva lidatie weer met de selectie. Het duel met Hoek kan voor hem een laatste test worden, omdat Hofs graag tegen zijn oude club Vitesse zijn rentree op het hoog ste niveau wil maken. De inter nationals Hossam Ghaly (Egyp te), Karim Saidi (Tunesië) en Ali Boussaboun (Marokko) zijn niet in Zeeland te bewonderen. Het trio bereidt zich dan voor op het toernooi om de Afrika Cup, dat op 20 januari begint. donderdag 29 december 2005 door Peter van der Hulst HEERENVEEN - Simon Kuipers vocht tegen de tranen. De schaatser uit Spaarn- dam leek dit seizoen de hele wereld aan te kunnen. Hij klopte zijn leermeester Er- ben Wennemars geregeld, won de wereld beker 1500 meter in Heerenveen en zette gisteren de 500 meter op scherp. Hij won de eerste rit, maar haalde daarna de an gel uit de strijd. Met een liesblessure meldde Kuipers zich af voor de tweede rit, waardoor de ge bruikelijke namen uit de koker kwamen. Jan Bos, niet genomineerd voor de Spe len, won. Beorn Nijenhuis en Erben Wen nemars volgden. Jacques de Koning moest Gerard van Velde naast zich dul den en hoopt nog op een skate-off. Ook al heeft Van Velde een nominatie op zak. Geen uur nadat hij lachend van het ijs stapte, verliet Kuipers met rode ogen de ijsbaan, onzeker over wat de nabije toe komst hem brengt. Hij probeerde het nog wel op de inrijbaan, maar zag al snel het zinloze in. „Ik had bij elke slag pijn. Ik verrekte mijn lies al bij de eerste stap op de 500 meter, maar dan ram je nog ge woon door." Kuipers twijfelt of hij vandaag op de 1000 start. Een negatief antwoord kost hem, na de 500, dan meteen een tweede olympische startplek. Op de 1500 heeft hij een beschermde status. Kuipers kan met een medisch attest van een onafhan kelijke arts rekenen op een herkansing. Capaciteiten Wennemars, die zijn eerste race verpruts te maar in de tweede een ticket voor Tu rijn afdwong, had te doen met zijn ploeg genoot. „Door de blessure gaat Simon op deze afstand niet naar de Spelen, hoewel hij veel capaciteiten heeft." Kuipers leek juist weer hersteld van de blessure die hij anderhalve week terug opliep, maar de krachtsinspanning die hij gisteren leverde, was te veel van het goede. Jan Bos profiteerde ervan. De afgelopen jaren leverde de sprinter, mede door zijn avonturen op de wielerbaan, niet de bes te prestaties. Een olympisch kwalificatie toernooi is anders. Bos lijkt dan moeite loos te kunnen pieken en topfit te zijn. „Gezond blijven is ook een talent. Als je erg goed bent, kun je misschien op negen tig procent rijden, maar daarvoor is de concurrentie in Nederland te groot." Gaf hij in de eerste rit nog 0,01 seconde toe op Kuipers (35,57 om 35,58) in de tweede zette hij 35,37 op de klokken. Daar was hij zelf nog wel het meest ver baasd over. Bos twijfelde tot vorige week of hij zou starten op de sprintafstand, maar nieuwe buizen zorgden voor een goed gevoel. De bevestiging kwam in Col- lalbo waar hij 36,0 reed „Ik kan een goe de 500 rijden, alleen heb ik het de laatste twee jaar niet laten zien. Dit zie ik als een mooi opzetje voor de 1000 Want dat is meer de afstand waarop Bos in Turijn denkt te pieken. „Wil ik op de 500 het podium halen, dan moet de ope ning 0,2 tot 0,3 seconde sneller. Dan kom je misschien een beetje in de buurt." De cijfers lijken hem gelijk te geven. De laatste wereldbekerzege (Wenne mars) dateert van een jaar terug. Jan Yke- ma was in Calgary (1988) de laatste die tijdens de Spelen het podium betrad. Hij pakte zilver achter de Oost-Duitser Uwe-Jens May. GPD Jan Bos had in Thialf de handen voller aan zijn ereronde dan aan zijn twee 500-meters. De nieuwste prijsvechter in het schansspringen komt uit Tsjechië Ono mogelijk terug naar Japan ROTTERDAM - Als Shinji Ono vanavond tegen Willem II speelt, kon het weieens zijn laatste duel in het Feye- noord-shirt zijn. Feyenoord bereikte enkele weken terug een akkoord met Urawa Red Diamonds over een transfer, maar Ono nam nog geen beslissing. Feyenoord lichtte wel de optie in het contract van Gianni Zuiverloon. De aan RKC verhuurde middenvelder staat daardoor nog twee jaar langer onder contract. Tijdens de winterstop wordt beslist of Zuiverloon het seizoen afmaakt in Waalwijk, of dat hij begin januari terugkeert bij Feyenoord. Galasek blijft bij Ajax, Vonk niet AMSTERDAM - Ajax en Tomas Galasek willen nog een jaar met elkaar door. Binnenkort starten de partijen de onderhandelingen over de contractverlenging. Het con tract van Galasek loopt na dit seizoen af. Beide partijen twijfelden enige weken terug nog aan verlenging van het contract. „Het goede gevoel is van twee kanten gegroeid", zegt technisch directeur Martin van Geel. Ajax neemt na dit seizoen wel afscheid van Hans Vonk, wiens contract ook afloopt. De Zuid-Afrikaan wil nog een nieuwe wending aan zijn carrière geven. GPD Eiber keert terug naar Brazilië BERLIJN - Voormalig Braziliaans international Giovane Eiber keert na veertien jaar in Europa terug naar zijn va derland. Hij zet zijn loopbaan voort bij Cruzeiro. Eibers contract bij Borussia Mönchengladbach werd onlangs na een conflict ontbonden. De oud-spits van Stuttgart en Bayern Miinchen is Bundesliga-topscorer aller tijden on der de buitenlanders met 133 goals. ANP/RTR Di Stefano doorstaat hartoperatie VALENCIA - Alfredo di Stefano heeft gisteren een gecom pliceerde hartoperatie goed doorstaan. Artsen waren vijf uur bezig om bij de 79-jarige voormalige voetbalster een bypass uit te voeren. De Argentijn overleefde op kersta vond ternauwernood een hartinfarct. In de jaren vijftig en zestig was hij een van de beste voetballers ter wereld Zijn grootste triomfen vierde hij bij Real Madrid, de Spaanse club waarvan hij erevoorzitter is. ANP/DPA Tom Boonen winnaar wieier-Oscar MILAAN - De Belgische wielrenner- Tom Boonen, wereld kampioen en winnaar van de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix, kreeg gisteren de wieier-Oscar, een prijs van de Italiaanse sportkrant Gazzetta dello Sport. De ju ry verkoos Boonen voor Armstrong en Di Luca. ANP Tennisster Dokic krijgt wildcards AUCKLAND - Jelena Dokic maakt direct na de jaarwisse ling haar rentree in het internationale vrouwentennis. Ze kreeg een wildcard voor de Tennis Classic van Nieuw-Zee land in Auckland en kan zich daar inspelen voor de Au stralian Open. Voor het eerste grandslam won zij een wild card in een kwalificatietoernooi. Dokic haalde ooit de hal ve finale van Wimbledon en stond in 2002 vierde van de wereld. Op 22-jarige leeftijd staat ze nu 349e. ANP/AFP foto Catrinus van der Veen/GPD De Tsjechische schansspringer Jakub Janda staat bekend om zijn spectaculaire stijl van vliegen. foto Matthias Schrader/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15