Con Amore houdt het voor gezien PZC PZC Op huisbezoek in een oude MG Verf 11 Vergrijzing speelt mandoline orkest uit Vlissingen na zeventig jaar parten fsooaaarcl Mehdi houdt het niet lang meer Proces tegen Staat over schenden recht donderdag 29 december 2005 rioor Elian van't Westeinde VLISSINGEN - Mandolineor kest Con Amore uit Vlissingen houdt er na zeventig jaar mee op, Het lukt het muziekgezel schap niet om jonge leden te werven. Poppentheater MIDDELBURG - Poppenthea ter het Apenstaartje treedt vrij dag 6 januari op in de Gasthuis- serk aan de Lange Delft in Mid delburg. De voorstelling heet schaap en is bedoeld voor kinde ren vanaf 4 jaar. Het verhaal is gebaseerd op het verhaal van de ;oede herder uit de bijbel. Toe- iang kost twee euro. Daarvoor krijgen kinderen ook een glaasje jmonade met wat lekkers. Het begint om 15.00 uur. Diefstal uit auto Rilland EILLAND - In een auto die ge parkeerd stond aan de Saeftinge- straat in Rilland is tussen dins dagmiddag half twee en gister middag drie uur ingebroken. jllit de auto is een radio-cd-spe- )er met onbekende waarde weg genomen. j)e auto werd opengebroken. Het is onbekend hoe groot het (Advertentie) Groot assortiment Verf Behang Stoffering Zonwering [MIDDELBURG. Korendijk 34. tel. 0118-650024 iINGEN, Gildeweg 25, tel. 0118-431304 agenda iluesBox DOMBURG - BluesBox geeft sorgen een Last Blast of the ïear Concert in de Taverne Markt 6 in Domburg. De toe- tang is gratis. Het optreden be- pnt om ongeveer 21.00 uur. meer informatie: tww.bluesbox.nl. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het blijft stil rondom het af scheid van het mandolineorkest. „Geen afscheidsconcert." zegt dirigent J. Eckhardt. Liever heeft hij dat het publiek zich het orkest herinnert zoals het speelde in zijn beste tijd. Bij voorbeeld in 1986 toen de man dolinespelers op het hoogste lan delijke niveau terechtkwamen: de afdeling superieur bij het Ne derlands concours. „Dat hoge ni veau is niet vol te houden met mensen op leeftijd. Bovendien, als er twee uitvallen wegens ziekte, heb je al een probleem." Vergrijzing speelt het orkest par ten. De vijftien muzikanten die nog regelmatig bijeenkomen om te spelen, zijn tussen de 58 en 81 jaar oud. „Laten we eerlijk zijn", geeft Eckhardt toe. „Als je ouder wordt, gaat het wat minder makkelijk. Ik ben ook al 74." Geen interesse Het is het muziekgezelschap niet gelukt jongeren voor de mandoline te interesseren. „We hebben scholen bezocht om kin deren te laten kennismaken met het viersnarige instrument. Mis schien zijn we daar te laat mee begonnen. Het duurt namelijk jaren voordat je een beetje ni veau hebt. Maar mensen moeten zich ook bij ons thuis voelen. Als jongeren alleen met - in hun ogen - stokoude mensen muziek moeten maken, haken ze af." Het mandolineorkest is in 1936 opgericht door J. Kuijpers. Zij nam de eerste 25 jaar de leiding. Eckhart speelt vanaf 1950 als gi tarist in Con Amore. In 1961 heeft hij het dirigeerstokje van de oprichtster overgenomen. „Eigenlijk is dit mijn levens werk. Zowel mijn vrouw als mijn drie dochters spelen man doline. Heel, heel erg", vindt J. Eckhardt. „De wil is er wel, maar we kunnen niet anders dan stoppen." Hoogtepunten Toch is het niet allemaal kom mer en kwel volgens de dirigent. „Bijzondere hoogtepunten wa ren toch wel de jubilea. Bij het vijftigjarig bestaan traden Die Haghe Sanghers uit Den Haag als speciale gastmuzikanten op. Toen we 65 jaar bestonden, ver leende het Oeral Kozakkenkoor onder leiding van Gregor Bak zijn medewerking aan het jubi leumconcert. Mooie herinnerin gen heb ik aan alle optredens in het buitenland: En mandoline- muziek klinkt altijd vrolijk, nooit somber." Het laatste concert was dit voor jaar in de Hofpleinkerk in Mid delburg. Con Amore is een van de 55 mandolinegezelschappen die aangesloten zijn bij het Ne derlands Verbond van Mandoli ne Orkesten. W-STREEKACTIVITEITEN IRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw inde Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be lgen voor 55+; IDDELBURG - Bar American, 21.00 Present Danger, rdrock/metalband; irken onder de Lange Jan, 15.00 - '30 uur: Miniconcert; lien De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra- ;muzieklessen voor kinderen; IST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran- plein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve Dviteiten; USSINGEN - MicMec, Korenbloem en 5, 10.00-16.00 uur: Cadeautjesruil- -arkt, ffiruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga. Met sleutelen aan oldtimers denkt Bob Bouwense zich niet te zullen vervelen. door Selma Osman BIGGEKERKE - Een idealist van het begin tot het eind. Zo omschrijft Bob Bouwense (62) uit Biggekerke zichzelf als huisarts. Na 28 jaar neemt hij af scheid van de praktijk, die hij samen met echtgenote Karin van de grond af opbouwde, Het einde komt voor hem geen dag te vroeg. De maatregelen die minister Hoogervorst over de huisart sen uitstort, staan hem tegen. „Ik denk dat het onpersoonlijk en verschrikke lijk bureaucratisch wordt. Daar heb ik een enorme hekel aan." Zijn patiënten kennen hem als 'dokter Bob'. De Biggekerkse huisarts moet toe geven dat het ontbreken van afstand een mooi compliment is. „Wat ik, nu ik stop meemaak, is ontroerend", zegt hij. Het raakt hem om uit de reacties te mer ken dat hij het al die jaren 'toch goed heeft gedaan'. „Ik heb altijd gedacht dat de relatie dokter-patiënt dieper was dan andersom. Nu komt naar voren dat het ook andersom was." Bouwense had wel gehoopt, maar niet verwacht dat hij eerder dan op zijn 65-ste kon stoppen met werken. „Wij hebben een kleine praktijk met 1600 tot 1700 mensen. Je moet maar net iemand vinden die dat wil hebben." Kort na de zomer lukte dat. Wilma Huisman, een jonge arts die al vijf jaar in Zoutelande werkt, neemt de praktijk op 2 januari over. De komst van Bouwense naar Biggeker ke zorgde eind 1977 voor opschudding op het Walcherse platteland. Colle ga-huisartsen zagen het niet zitten dat hij en collega Stutterheim in Melisker- ke zich vrij vestigden. Maar Bouwense - geboren in Breskens - was wat hij noemt 'een echte Zeeuwse stijfkop'. „Dat tegenwerken was voor mij eerder stimulerend dan afremmend." De twee nieuwkomers werden 25 jaar buiten de waarnemingsregeling gehou den. Dat betekende dat zij om het week einde en om de avond dienst hadden. In de vakanties zelfs elke dag. Tot ze in april 2003 gingen meedraaien in de Wal cherse huisartsenpost. Bouwense heeft tot op de dag van vandaag geen ant woord op de vraag waarom collega's, die jaren na Bouwense en Stutterheim zijn gekomen, ook meededen aan de boy cot. Zelfs vijftien jaar geleden, toen Bob en Karin een kindje aan wiegendood verloren, werd zijn verzoek om het wat rustiger aan te kunnen doen volgens hem bot afgewezen. Vanaf dat moment heeft hij de waarnemingskwestie laten rusten. Bouwense vindt het jammer dat huisart sen steeds minder tijd aan de patiënt kunnen besteden. Zelf is hij dokter ge worden omdat hij van mensen houdt. „Dat is de rode draad in mijn leven ge weest. Ook toen het wat minder ging." Zijn vak is door het enorme scala aan onderzoeksmogelijkheden inhoudelijk sterk veranderd. „Vroeger deed je on derzoek met je ogen, oren en vingers. Het gereedschap bestond uit een stetho scoop, bloeddrukmeter, spatel en een lampje om in iemands oren te kijken. En het belangrijkste: je vragen. Daar moest je dan je diagnose op stellen. Op het laatst kwamen er mensen bij mij binnen die meteen een mri-scan van hun knie of hun hoofd eisten." Het geeft Bob Bouwense het gevoel dat de huisarts buitenspel wordt gezet. „Ik heb daar moeite mee. Het gaat niet dik wijls meer over wat de patiënt man keert, maar over wat voor onderzoek hij nodig heeft en of dat dan in Nederland, België of Duitsland moet worden ge daan." Het valt hem ook op dat mensen sneller ongerust zijn dan vroeger. „Elk foto Ruben Oreel knobbeltje is kanker en elk pukkeltje is huidkanker. En alles moet gelijk gene zen. 'Dokter, ik hoest al drie dagen', zeg gen ze dan." Toch kijkt hij met genoegen terug. Hij heeft altijd de humor erin weten te hou den. Toeristen brachten in de zomer af wisseling in zijn praktijk „Dat zijn an dere mensen die van een andere dokter komen Dan hoor je nog eens wat." Dok ter Bob is altijd in die verhalen geïnte resseerd geweest. Hij bracht kinderen ter wereld en assisteerde in de eerste vijftien jaren regelmatig de politie bij ongelukken. Jonge mensen met kanker en familiedrama's grepen hem op het laatst steeds meer aan. Zoals ook het be geleiden van stervenden er de laatste tijd meer inhakte dan vroeger. „Veel mensen die sterven zijn een stuk jonger dan ik ben", verklaart hij. Gelukkig heeft hij meer prettige dan vervelende herinneringen om op terug te kijken. „Er is hier ook heel wat afgelachen." Zijn patiënten keken er niet meer van op dat de dokter in een oude Jaguar of MG op huisbezoek kwam. Met sleutelen aan oldtimers, fotograferen en reizen als hobby's, denkt Bouwense zich niet te zullen vervelen. Zaterdag 7 januari ivordt in het dorps huis van Biggekerke van 15 tot 17 uur een afscheidsreceptie gehouden. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het is vandaag precies 33 dagen geleden dat Me hdi Hooshyar stopte met eten. Na veertig dagen gaat een hon gerstaker de terminale fase in. Vrienden zetten alles op alles om de Iraanse asielzoeker te red den. Eerst via een brief naar mi nister Verdonk, nu met een web site. Die is te vinden op www.red- mehdi.com. Artikelen over het regime in Iran staan erop, woor den van Mehdi Hooshyar over zijn situatie („het leven van een mens in Iran telt absoluut niet, in Nederland gelukkig wel"), een oproep om steun te betuigen aan het Platform Red Mehdi en een lijst mensen die dat al doen. Kees Domisse vertelt dat Iraan se vrienden de website hebben 'gebouwd'. „Je zou het een nieu we noodkreet kunnen noemen." Volgens Domisse was die nodig. „De brief van burgemeester Van Dok naar minister Verdonk is weliswaar de deur uit, maar het is ook kerstvakantie. Alles komt op een stapel te liggen. Zo lang houdt Mehdi het niet vol. Hij is zwak. ligt maar te liggen in bed. Je ziet hem aftakelen." In het kleine kamertje van twee bij drie meter, boven een belwin kel aan de Nieuwendijk in Vlis singen, ligt Mehdi inderdaad maar te liggen onder zijn dek bed. Over zijn hoofd zit een wol len muts, die hij probeert recht te trekken. Het lukt niet. Zijn arm belandt na tien seconden weer op zijn dekbed. Stinken Water smaakt hem al een tijdje niet meer, vertelt zijn vriend Re- za Torabi Sameni. Hij gaat elke dag even kijken, dient suikerwa ter toe met een rietje. Soms thee. Gisteren heeft hij sinds we ken zijn kleren verwisseld. „Dat moest wel; hij begon te stinken. Het omkleden duurde heel lang. Net als wanneer ik met hem naar de wc wandel om te plas sen. Zijn lijf wil niet mee." Zwaar is dat niet. Eerst had Me hdi een atletisch lichaam, hij fit- nesste elke dag. Nu is hij slap, heeft hij ingevallen wangen. Hij is al vijftien kilo afgevallen. „Veel mensen denken dat het probleem is opgelost als hij bui ten bewustzijn raakt", verzucht Torabi Sameni. „Dat ze dan ge woon dwangvoeding kunnen toe dienen. Dat hij niet anders kan. Maar dat weigert Mehdi toe te staan. Hij gaat zelfs een non-in terventieverklaring tekenen. Hij gaat nog liever dood." Het woord is aan Verdonk, zegt de Iraniër. „Iedereen kijkt naar haar, wacht op haar antwoord, maar voor Mehdi duurt dat veel te lang. Hij houdt het niet lang meer vol. Daarom die website. We moeten zijn verhaal versprei den. Dat is het enige wat we nog voor hem kunnen doen." Bromfiets gestolen in Vlissingen VLISSINGEN - Een bromfiets die in de Kerkstraat in Vlissingen stond is gistermiddag tussen 13.00 en 13.30 uur weggenomen. Het betreft een paarse Yamaha, type SA061A. De brom fiets heeft een waarde van honderden euro's. Winkeldiefstal in Middelburg MIDDELBURG - Een twintigjarige vrouw uit Middel burg is gistermiddag rond half drie in de Konmar in haar woonplaats aangehouden wegens winkeldiefstal. De vrouw had tijdschriften weggenomen. Ze kreeg een be keuring. Inbraak in garagebox Middelburg MIDDELBURG - In een garagebox aan de Grootmede in Middelburg is tussen dinsdagmiddag 17.00 en gisteroch tend 10.30 uur ingebroken Uit de garage zijn twee fietsen met een totale waarde van enkele honderden euro's weggenomen. Er is geen braak- schade aan de garage. Overkapping restaurant moet weg SLUIS - De uitbater van restaurant Andric in de Hoogst raat in Sluis moet een illegaal gebouwde overkapping ver wijderen. Bovendien moeten horeca-werkzaamheden in een naastgelegen woning een halt worden toegeroepen. Althans, dat vindt het Sluise college van burgemeester en wethouders De uitbater bouwde zonder bouwvergunning een overkap ping aan zijn gehuurde woning, direct naast zijn restau rant. Door de plaatsing van koelmotoren op het dak van de aanbouw, klaagt de buurvrouw van de restauranthou der over trillingsoverlast. Daarnaast ondervindt zij door de overkapping verminde ring van lichtinval. Zij klopte daarom aan bij de gemeen te Sluis, die vervolgens een onderzoek naar legalisatiemo gelijkheden deed. In de tussentijd diende de uitbater als nog een aanvraag voor een bouwvergunning in. Het dagelijks bestuur sommeert de restauranthouder de overkapping en koelmotoren te verwijderen. In een ziens wijze laat zijn advocaat echter weten dat de uitbater van rechtswege een vergunning voor zijn bouwwerk heeft ge had. CDA wil camera's in Hulst HULST - Het CDA in Hulst is voorstander van de invoe ring van cameratoezicht om de veiligheid in het uitgaans leven in de stad beter te waarborgen. Het is een van de onderdelen in het programma dat door de afdeling Hulst is gemaakt met het oog op de gemeente raadsverkiezingen in maart volgend jaar De partij ziet ca merabewaking in de binnenstad van Hulst als een van de instrumenten om tegemoet te komen aan de 'blijvende be hoefte van de bevolking aan een stevig veiligheidsbeleid'. In dat kader moet de gemeente er niet alleen voor zorgen dat er tijdens uitgaansavonden intensieve controle is om de veiligheid te garanderen. Toezicht, handhaving en preventie moeten hoger op de be stuurlijke prioriteitenlijst komen te staan dan nu het ge val is. ZIERIKZEE - Kinderen opslui ten in vertrekcentra is in strijd met artikel 37 van het interna tionale verdrag voor de rechten van het kind. Dat zegt kinder rechtenorganisatie Defence for Children International Neder land. De organisatie spant daar om een proefproces aan tegen de Nederlandse Staat. Een van de kinderen waar de or ganisatie zich voor inzet is Zhou-Ya. Zhou-Ya is geboren in Nederland en woonde tot sep tember van dit jaar met haar Chinese moeder Q. Q. Wang in het AZC in Burgh-Haamstede. Wang had besloten mee te wer ken aan terugkeer naar haar ge boorteland en in september is de moeder samen met haar kind overgebracht naar het vertrek centrum in Ter Apel. Vervolgens is het tweetal in november in vreemdelingenbewaring gesteld op Rotterdam Airport. „Dat is in strijd met artikel 37 van het kinderrechtenverdrag", zegt ju ridisch stafmedewerker C. van Os van Defence for Children. Advertentie Deze kerstvakantie is Diergaarde Blijdorp omgetoverd tot MidwinterZOO. Ontdek de winterse Diergaarde via de midwinterroute. Warm je op in de gezellige Rivièrahal met sfeervolle muziek en leuke activiteiten. Kijk voor het volledige MidwinterZOO i programma op www.diergaardeblijdorp.nl Elke dag geopend vanaf 900 uur! fcl u Diergaarde t BLIjDORP j» (Advertentie) Koop nu uw Oudejaarsloten foto Ruben Oreel Oudejaarsloterij -♦<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11