Islam bezielt Europese vrouwen Kleuteronderwijs verliest het belang van spelen uit het oog PZC Groeiend aantal bekeert zich tot moslimgeloof Schoner wagenpark begint bij leaseauto te gast 28 december 1955 Franse rol onder loep bij genocide Rwanda woensdag 28 december 2005 door Peter Ford Mary Fallot ziet er niet bepaald uit als een terroriste: de ingetogen, tengere Fran^aise die in een café een kopje koffie drinkt en telefoneert met vrienden, ziet er precies zo uit als de andere klanten. En dat is precies de re den waarom Europese anti-terrorisme organisaties duizenden mensen als zij nauwlettend in de gaten houden. Fallot is recentelijk namelijk bekeerd tot de islam en in de ogen van de politie maakt dat haar een potentieel gevaar lijk individu. De dood van Muriel De- gauque, een Belgische bekeerlinge die zich verleden maand tijdens een zelf moordaanslag op Amerikaanse solda ten in Irak opblies, heeft wereldwijd de aandacht gevestigd op het toenemend aantal islamitische bekeerlingen in Eu ropa. Het overgrote deel ervan is vrouw. „Deze ontwikkeling is voor ons reden tot zorg", aldus Pascal Mailhos, hoofd van de Franse nationale veiligheids dienst. „Maar we moeten ervoor waken niet iedereen op één hoop te gooien." Het probleem, stellen veiligheidsex perts, is dat de politie zich nog voorna melijk richt op jonge mannen van Ara bische origine en blanke Europese vrou wen vrijwel negeert, zegt de Zweedse terrorisme-expert Magnus Ranstorp. „Terroristen maken juist gebruik van tot de islam bekeerde personen die het minst opvallen." Kwetsend Fallot, die zich drie jaar geleden tot de islam bekeerde omdat ze in haar katho lieke geloof geen antwoorden kon vin den, vindt de argwaan kwetsend. „De islam verspreidt een boodschap van liefde, tolerantie en vrede." Deze boodschap vindt steeds vaker weerklank bij Europeanen die zich in de islam zijn gaan verdiepen na de aan slagen van 11 september, stellen zowel islamitische als niet-islamitische onder zoekers. Hoewel er geen exacte cijfers zijn, schatten analysten dat er zich in Europa per jaar enkele duizenden man nen en vrouwen tot de islam bekeren. Slechts een fractie daarvan voelt zich aangetrokken tot de radicale islam en nog minder bekeerlingen raken actief bij geweld betrokken. Enkele bekende uitzonderingen zijn de Brit Richard Reid (de schoenbom-man) en de Amerikaan John Walker Lindh, Een vrouwelijk lid van de militante islamitische beweging Harnas tijdens een bijeenkomst in Hebron op de Westelijke Jordaanoever. Ook in Europa voelen steeds meer vrouwen zich tot de islam aangetrokken. foto Nayef Hashlamoun/RTR die in Afghanistan opgepakt werd. Het beperkte onderzoek naar dit fenomeen laat zien dat het vooral om vrouwen gaat. En in tegenstelling tot wat werd aangenomen, bekeert slechts een klein aantal zich vanwege een huwelijk met een islamitische man. „Dat gebeurde vroeger veel vaker, maar de trend is ver anderd", zegt universiteitsdocente Hai fa Jawad. „Hoewel niet-islamitische mannen zich moeten bekeren om met een moslimvrouw te trouwen, is het om gekeerde niet het geval." Vriendje Fallot lacht er maar om als haar ge vraagd wordt of ze vanwege de liefde bekeerd is. „Toen ik het mijn collega's vertelde, was de eerste vraag of ik een moslimvriendje had. Ze konden niet ge loven dat ik het uit vrije wil deed. Maar de islam brengt je dichter bij god. De leer is eenvoudiger, omdat hij explicie ter is. Ik was op zoek naar structuur, de mens heeft behoefte aan regels die hij kan volgen. Het christelijk geloof bood mij dat niet." Dr. Jawad: „Veel vrou wen verzetten zich tegen de morele on zekerheden die de westerse maatschap pij hen bezorgt. Ze voelen zich welkom bij de islam en voelen zich prettig bij de warmte en zorgzaamheid die ze van het hen schenkt." „Sommige vrouwen worden aangetrok ken door de wijze waarop binnen de is lam tegen vrouwelijkheid en mannelijk heid wordt aangekeken", zegt Karin van Nieuwkerk die onderzoek uitvoert naar Nederlandse, tot de islam bekeer de vrouwen. „Er is meer ruimte voor fa milie en moederschap en vrouwen wor den niet als seksobject beschouwd." Sommige bekeerde moslims doen het rustig aan en nemen stukje bij beetje de islamitische gewoonten over. Fallot bijvoorbeeld is nog niet klaar voor het dragen van een hoofddoek. Wel draagt ze langere en wijder vallende kleding dan voorheen. Anderen springen met een in het diepe en zijn vaak zelfs vro mer dan geboren moslim. Deze mensen komen sneller in extremistische netwer ken terecht. „De eerste stappen binnen de islam kunnen moeilijk zijn", zegt Ba tooi al Torna die bij de Islamitische Stichting in Leicester. Engeland de op leiding 'Nieuwe Moslims' geeft. „Je bent een nieuwkomer, onzeker over je kennis en staat open voor een heleboel verschillende opvattingen. Sommige be keerlingen willen er zo graag bijhoren dat ze bereid zijn daar alles voor te doen." „Sommigen die nog niet zolang be keerd zijn, willen zich bewijzen", zegt ook Dr. Ranstorp. „Wat het makkelijk maakt hen te manipuleren." Al Torna: „Mensen die zich bekeerden om zich te zuiveren van een zondig verleden - zo als de Belgische Muriel Degauque, die voordat ze zich bekeerde een onstabiel leven vol drugs leidde - kunnen ervan overtuigd worden dat een 'ultieme ac tie' als het plegen van een zelfmoord aanslag, de kans op vergeving en verlos sing vergroot." CSM Het bedrijfsleven klaagt dat bouwprojecten worden stilge legd omdat de lucht in Neder land te sterk is vervuild met fijn stof. De normen oprekken is niet de manier om dat op te lossen. Het bedrijfsleven kan zichzelf en anderen een dienst bewijzen door schonere au to's te rijden. Bedrijven die veel auto's leasen moeten het voortouw nemen. door Joris Wijnhoven Nergens in Europa is de lucht smeriger dan in Ne derland. Jaarlijks sterven 18.000 mensen voortijdig en de rechter heeft een waslijst van bouwprojecten stilgelegd omdat de Europese normen voor luchtkwaliteit worden overschreden. Het bedrijfsleven schreeuwt moord en brand, werkgevers willen ruimere regels en eisen honderden miljoenen voor roetfilters. Zij kunnen beter een schoner wagenpark af dwingen bij lease-bedrijven en autofabrikanten. Dat bete kent flinke winst voor het mi lieu en minder stagnatie bij bouwprojecten. Om het wagenpark in Neder land schoner en zuiniger te maken, ligt het voor de hand bij leaseauto's te beginnen. Zowat een op elke vier perso nenauto's is een lease-bak die na vier jaar wordt vervangen. Door deze hoge omloopsnel heid helpt het de luchtkwali teit een stuk wanneer er al leen nog maar schone en zui nige lease-auto's worden aan geschaft. De leaseauto is de grootste vervuiler onder de personen auto's: ze zijn groter en zwaar der dan gemiddeld en er wordt meer mee gereden: zo'n 35.000 kilometer per jaar, meestal op diesel. Door alleen zuinige auto's te kiezen, kan een bedrijf eenvoudig tien procent brandstof en uitstoot besparen. Minder benzine damp reduceert de luchtver vuiling. Bovendien is een zui nig wagenpark aanzienlijk goedkoper. Een bedrijf met een paar duizend auto's be spaart al gauw honderddui zenden euro's per jaar. Het bedrijfsleven wijst voor het oplossen van milieupro blemen graag naar de over heid maar uiteindelijk moet de vervuiler betalen. De rege ring deelde al subsidies uit op roetfilters en geeft tot dui zend euro bonus op een zuini ge auto. De belastingbetaler betaalt mee aan het schoner maken van de bedrijfsauto's. De klaagzang van bedrijven over te lage subsidies en te ho ge kosten, steekt schril af bij de mooie praatjes over maat schappelijk verantwoord on dernemen. Milieudefensie nodigde bedrij ven uit een aantal eenvoudige maatregelen door te voeren. Rabobank, ING Nederland, Triodos Bank en Bovag heb ben alle nieuwe dieselauto's voorzien van een roetfilter, stimuleren reizen met het openbaar vervoer en hun werknemers mogen alleen nog in zuinige auto's de weg op. Al deze maatregelen lei den tot schoner en minder au toverkeer. Door massaal over te stappen op schonere auto's, worden leasebedrijven ge dwongen deze ook aan te bie den. Tot nu toe kijken deze lease-aanbieders de kat uit de boom. Er is geen vraag naar schone auto's, luidt het ex cuus. Daarbij gaan ze voorbij aan hun eigen verantwoorde lijkheid om schonere wagens op de weg te krijgen. Met re clame en promotie schep je die vraag immers zelf. Lease bedrijven zijn grootinkopers van auto's en kunnen fabri kanten onder druk zetten om werk te maken van een schon ere lucht. GPD Joris Wijnhoven is campagne leider Verkeer bij Milieudefen- Het Franse leger gaat het ei gen optreden onderzoeken tij dens de volkerenmoord in Rwanda. Daarmee reageren de Franse strijdkrachten op de beschul diging van Rwandese overle venden dat Franse soldaten actief deelnamen aan de moordpartijen en niets deden om ze te stoppen. door Nona Eveleens De relaties tussen Rwanda en Frankrijk zijn als wa ter en vuur. De verhoudingen zakten tot het nulpunt na de volkerenmoord in 1994 in Rwanda. De regering van pre sident Paul Kagame, sinds die tijd aan de macht, be schuldigt de Fransen, elf jaar later, van medeplichtigheid aan de genocide. Parijs heeft dat altijd ont kend en gaat niet verder dan toe te geven dat het uiterst harmonieuze banden onder hield met het extremistische Hutu-bewind dat verantwoor delijk was voor de volkeren moord. Een militaire rechtbank in Frankrijk gaat nu beschuldi gingen onderzoeken van twee overlevende Rwandezen die Franse militairen ervan be schuldigen niets te hebben ge daan om het moorden een halt toe te roepen en in enkele gevallen zelfs te hebben mee gedaan aan de slachting van 800.000 Tutsi's en gematigde Hutu's. De Franse rechter Brigitte Raymaud voerde in november een vooronderzoek uit in Rwanda naar de klachten van zes mensen. Aan de hand van haar informatie besloot de mi litaire rechtbank zich te be perken tot twee zaken. De ad vocaat van de zes Rwandezen vindt dat onvoldoende maar is toch tevreden dat er een ge rechtelijk onderzoek komt. „Het is een belangrijke stap en de uitbreiding van het on derzoek naar de feiten van de vier anderen zal uiteindelijk onvermijdelijk zijn", aldus William Bourdon. Het onderzoek richt zich op Operatie Turquoise die de Fransen in juni 1994 uitvoer den. De VN hadden toestem ming gegeven voor een Fran se humanitaire actie. Zo'n 2500 Franse soldaten creeërden een 'veilig' gebied in het westen van het land te gen de grens met Congo. Maar het doden van Tutsi's ging gewoon door in die 'veili ge' zone. Frankrijk is van di verse kanten beschuldigd het gebied te hebben geschapen als een vluchtweg voor extre mistische Hutu's. Zij waren op de loop voor het oprukken de rebellenleger van Paul Ka- gama en konden via de Fran se zone ontsnappen naar Con go. Een van de twee aanklachten is van Aurea Mukakalisa, nu 38 jaar. Ze verklaarde tegen over rechter Raymaud te zijn verkracht in het Murambi- vluchtelingenkamp dat werd gecontroleerd door Franse sol daten. „Hutu-militia kwamen in het kamp en wezen Tutsi's aan. Die werden vervolgens door de Franse militairen gedwon gen het kamp te verlaten. Ik zag militieleden ze dan do den. Ik zag ook Franse solda ten die Tutsi's doodden met glimmende, grote messen." De tweede aanklacht is van Innocent Gisanura, nu 25 jaar oud. Hij verklaarde: „We wer den aangevallen door milities en ik kan bevestigen dat de Franse soldaten vanuit hun auto's toekeken en niets de den." Druk Bij Frankrijk is er de laatste elf jaar steeds weer op aange drongen om de eigen rol tij dens de genocide te onderzoe ken. Nu dat, op weliswaar kleine schaal, gaat gebeuren is de kans groot dat de druk op president Kagame groeit om ook het verleden van zijn rebellengroep te onderzoe ken. Volgens ooggetuigen na men zijn strijders willekeurig wraak op Hutu-burgers en zouden zij enkele duizenden doden op hun geweten heb ben. Bovendien berichtte de Franse krant Le Monde dat president Kagame persoon lijk het bevel had gegeven om het vliegtuig van de toenmali ge Hutu-president Juvenal Habyarimana neer te schie ten. Het neerstorten van het toestel was het startsein voor de volkerenmoord. GPD Leerkrachten weten te weinig over de ontwikkeling van kleu ters. Zij laten ze onvoldoende spelen en zijn te veel bezig met toetsen. Dat moet anders, vindt een aantal onderwijsdeskundi gen. „Ik wist dat je met kleuters met zand en klei kon gaan spe len, maar niet dat je daarmee hun fijne motoriek ontwikkelt. door Mayke Calis De kinderen van juf Carla be ginnen de dag in een kring. Daarna mogen ze één voor één kiezen met wie, in welke hoek ze willen spelen. Faiicia loopt naar Hava en vraagt of zij ook in de 'huishoek' wil. Dat wil Ha- va wel. Meteen duiken ze de hoek in en beginnen poppen te verkleden. Na ongeveer vijf mi nuten spelen alle kinderen twee aan twee in de zandbak, het win keltje, met kralen, magneten of maken een tekening. Carla Martens (51) vindt het be langrijk dat haar kinderen veel spelen. Van spelen leren ze, vindt zij. Martens staat daarin niet alleen: een groeiende groep onderwijsdeskundigen vindt het huidige kleuteronderwijs te prestatiegericht en vindt dat er te weinig aandacht is voor spel. Sinds de invoering in 1985 van het basisonderwijs, een samen voeging van de kleuter- en lage re school, is het oude specialis me van de 'kleuterjuf' verdwe nen. De huidige leerkrachten zijn 'breed inzetbaar' en kunnen als het moet aan alle klassen les geven. Daardoor weten zij vol gens de critici veel te weinig over de bijzondere ontwikkeling van vier-, vijf en zesjarigen. Kinderen ontwikkelen zich in de kleuterleeftijd sprongsge wijs, zegt orthopedagoge en spraak-, taaldeskundige Siene- ke Goorhuis. „Wat zij vandaag niet kunnen, weten ze morgen wel." Het is slecht voor de kinde ren als door het toetsen te vroeg de nadruk wordt gelegd op wat ze niet kunnen, vindt zij. In de kliniek voor gehoor- en spraak- taalontwikkeling, waar Goor huis werkt, melden zich steeds vaker bezorgde ouders die den ken dat hun kind achter loopt, maar waarmee niets aan de hand is. Ouders melden zich bij voorbeeld omdat hun vierjarige de 'r' nog niet kan zeggen, maar dat is volgens Goorhuis heel nor maal op die leeftijd. „Het wordt pas verontrustend wanneer ze dat op hun zesde nog niet kun nen." Leerkrachten horen de ouders gerust te stellen, vindt Goorhuis en hen niet zo snel door te verwijzen. Volgens pedagoog Bas Levering vragen ouders op de peuterspeel zaal steeds vaker om rapportjes omdat ze willen weten hoe ver hun kindjes zijn in hun spraak-, taal,- of motoriekontwikkeling. „Maar juist daar is in die leef tijd weinig over te zeggen." Le vering ziet meer in de rapporten die de kleuterjuffen vroeger schreven en waaruit de ouders konden opmaken wat voor soort kind ze hebben. Daarvoor is het belangrijk dat de kleuters goed worden geobserveerd. Een vaar digheid die de huidige pabo-stu denten en afgestudeerden vaak niet meer beheersen, aldus Leve ring. Werkjes Juf, juf, roept Yusuf uit de klas van juf Carla. „Kijk es." Hij heeft een kerstman getekend, in gekleurd, beplakt met glitter en er een touwtje doorheen ge haald. Juf prijst hem. Angelo, die ook een kerstman heeft gete kend wil nu ook zo'n touw. Ga hem maar helpen, zegt ze. Met een beginnen Yusuf en Angelo ij verig touw van de grote klos ga ren te rollen en dat op te meten. Dit werkt beter dan de kinderen aan tafeltjes te laten zitten en ze tel- of meetwerkjes te geven, vindt Martens. „Doordat ik de kinderen observeer, weet ik wie ik moet stimuleren, en op welke manier." Na een uur is het tijd om op te ruimen. Alle ballen, kraaltjes, magneetjes en poppenkleren gaan in de daarvoor bestemde bakken. Een mooie manier om te leren ordenen, aldus Martens. Precies dit soort spelenderwijs leren heeft Ellis Kessens (26) op haar pabo- opleiding onvoldoen de geleerd, zegt ze. „Ik wist dat je met kleuters met zand en klei kon gaan spelen, maar niet dat je daarmee hun fijne motoriek ontwikkelt. Of dat het bijvoor beeld handig was een knopen- doos te hebben, omdat je kinde ren met knopen kunt leren orde nen." Veel heeft zij in de afgelo pen jaren geleerd van collega's die de vroegere Klos (opleiding voor kleuterjuf) hebben gedaan. Een voordeel van het huidige ba VEERBOOT - De veerboot Ko ningin Juliana van de Provin ciale Stoombootdiensten kan na een kleine verbouwing min der personenauto's vervoeren. Per vaart kunnen er tussen Vlissingen en Breskens vijf per sonenauto's minder mee. BRAND - In Deventer heeft een grote brand gewoed in een fabriek van de familie Stokvis. Televisietoestellen, badkamer artikelen en rijwielen gingen in vlammen op. Niemand raak te gewond. De brandweer ruk te met veel materieel uit. Na een uur had de brandweer het vuur onder controle. MOORD - Een woonwagenbe- woner heeft gisteren het stoffe lijk overschot aangetroffen van een zeventienjarig meisje. t Het meisje is door wurging oi het leven gebracht. De woon wagenbewoner trof het slacht offer aan in een moerassig ge-1 bied achter de algemene be graafplaats in Enschede. OVERSTROMINGEN - In Cali- fomië en Oregon is opnieuw ge waarschuwd voor overstromin gen. Smeltwater zorgt voor overvolle rivieren. Bij eerdere overstromingen kwamen meer dan vijftig mensen om het le ven. Carla Martens (51) vindt het belangrijk dat haar kinderen veel spelen. Van spelen leren ze, vindt ze. foto Jan Stads/GPD sisonderwijs vindt zij wel dat de overgang tussen groep twee en drie nu veel minder groot is dan vroeger. Ook heeft zij geen be zwaar tegen toetsen, mits de kin deren de uitslag maar niet te zien krijgen Geen herinvoering Uit een enquête onder bijna ze venhonderd bezoekers van de website van de onderwijsbond AOb bleek onlangs dat 68 pro cent vond dat de kleuterschool in ere hersteld moest worden, 38 procent vond het huidige basis onderwijs beter. Toch willen de onderwijsbond en de onderwij sinspectie niets weten van een herinvoering van de kleuter school. Beide instanties vinden de 'doorlopende leerweg' van vier jaar tot twaalf en de toetsen voor kleuters een groot goed. Ook vinden zij het belangrijk dat pabo-studenten in alle klas sen les kunnen geven. Door de toetsen worden kinderen met een taalachterstand snel opge spoord, zegt een woordvoerder van de inspectie. Wel vindt hij dat het onderwijs aan kleuters een mix moet zijn van spelen en leren en het liefst allebei. GPD Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax. (0113)315669 E-mail: redactie@pic.nl Lezereredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax.(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17.00 uur Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar €229 20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vnjdag: 1,25 zaterdag 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgen» de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Pro' voorbehouden ïciale Zoeuwse Courant BV Is een onderdeel van het Wegener-concern Dedtxxu te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor oruf nstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melder zersservice. Postbus 31.4460 AA Goes Behoort tot 'ir WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4