pzc Jos Brink in de huid van een foute zanger Virtuoos gedanst ieven Deze week wordt de dans film Valse Wals in het Schuttershof vertoont, drie Baanden na in première te zijn «bracht op het Nederlands film Festival in Utrecht. Daar de Gouden Kalveren-jury er twee nominaties voor over, in Je categorieën beste production i (van Eric Bernhard en Joppe van der Zwan) en beste juziek (Rainer Hensel). Gewon- :en werd er verder niets, maar •et was toch al behoorlijk wat ikenning voor een film van iets inger dan een uur. Hegisseur is Mare de Cloe die ach hier in een uiterst inventie- levorm bewijst. Het betreft een Orkater-productie die feitelijk 1 ontleend aan drie eenak- die eerder in het theater zijn opgevoerd met telkens Ria Marks en Titus Tiel Groeneste- ;en in hoofdrollen. Dialogen ko ren er niet aan te pas. Alles wat 5 te zeggen valt, wordt uitge- ijrukt via dans en mime, virtu es zoals je het van Orkater ge vend bent. Het eerste deel speelt in een ouderwetse havenkroeg: zeeman en serveerster vinden elkaar in dynamisch gefilmde, gepas sioneerde tango. Het tweede jeel is gesitueerd in een huiska- :,er waar we de versukkeling tan de relatie al zien plaatsvin den bij het koppel op de bank, ioor de tv die tevens het punt rormt van waaruit de camera ten bestudeert. Het gaat om een statische registratie van passivi teit, maar briljant is hoe De Cloe dat weet te accentueren door juist in razend tempo steeds kleine ingrepen te plegen details van decors en kos- jjums: minstens twintig in twin- jg minuten terwijl de mensen rif intussen slechts minimaal :jken te bewegen, in het derde deel slepen de itouw en de man zich door hun oude dag, als stadsmarginalen in Madrid, op een metrostation tn - als tragisch finale - eindi- iend op een strand waar de man in elkaar zijgt en de vrouw al ien verder sloft. Meest verbluf fend is echter de scène van Marks en Groenestegen, act- aend op een bed dat op wieltjes a noodgang een hellende straat afrijdt. Pieter van Lierop Valse Wals: regie Mare de Cloe, met Sb Marks en Titus Tiel Groeneste- jon, te zien in Schuttershof in Mid- Itlburg ktrice Ria Marks. foto Phil Nijhuis/GPD woensdag 28 december 2005 z 27 os Brink zat tot diep in de nacht te werken aan een preek in de Duif, zijn geliefde kerk, vlak ach ter zijn huis in Amsterdam. Maar als hij begint te praten over zijn rol als liedjesschrij ver Jacques van Tol in de mu sical 'Als op het Leidse- plein...' valt alle vermoeid heid weg. Hij declameert tek sten van de man die prachti ge liedjes schreef maar onder tussen fout was in de oorlog. Jos Brink: „Jacques van Tol was een a-politieke man, een hele lieve volgens zijn kinderen, die een enorme stommiteit be ging in de oorlog. Hij was een veelschrijver en ging daar ge woon mee door in de oorlog. Er moest brood op de plank voor vrouw en kinderen. Hij ging bij de NSB, maar heeft nooit dat uniform gedragen. Het stomste wat hij deed was het meewer ken aan een radioprogramma voor de Duitsers, moffen, zou ik bijna zeggen. Dat heb ik van huis uit mee gekregen. Ik was bij het peuterverzet. Zie je het voor je, mijn moeder smokkelde stenguns in de kinderwagen en wie lag op het matrasje? Ik heb haar wel eens gevraagd: 'hoe kon je dat doen?' En ze zei: 'het moest gewoon'. Ik spreek nu niet meer van mof fen. Het is een ander volk gewor den, denk ik, hoop ik. Je moet vergeven, maar niet vergeten. Ik kijk veel naar de Duitse televi sie. Ik spreek het ook goed, het is een mooie taal. Er zijn veel programma's over de oorlog op de Duitse netten. En ik moet het allemaal zien. Het blijft verbijs terend hoe de Duitsers achter Hitier aanliepen. Maar de oor log is nooit voorbij. Kijk maar naar het fundamentalisme en on ze reactie daarop." Veenbrand Brink: „Het is als een veen brand, onderhuids kruipt het door. Laatst zette ik mijn auto in de buurt van de Meervaart en bij terugkomst hingen er een stuk of twintig Marokkaantjes omheen. Toch met dunne billen stapte ik op mijn auto af. Toen vroeg er een: 'Wanneer zien we u weer op tv?' Wat ik nu van Van Tol vind? Ik heb het oordeel niet meer. Het zal mijn leeftijd wel zijn: ik ben milder geworden. Heintje Da vids zat in de oorlog ondergedo ken in het mortuarium van het ziekenhuis in Utrecht. Ze heeft ze natuurlijk ook gehoord: de liedjes die Van Tol maakte in op dracht van de Duitsers op de zondagmiddagradio met teksten als: 'Dat is de jodenman die vet te jodenman'. Toch ging ze na Trudy Labij speelt samen met Jos Brink in Als op het Leidseplein... foto Roy Beusker/GPD de oorlog met een grote hoed, een voile over haar gezicht en een lange jas naar het interne ringskamp, waar Van Tol gevan gen zat. Op wc-papier overhan digde hij haar zijn liedje door tralies. Ze zong dat liedje zonder de naam van van Tol te noemen. Wie is er nu fout? Ook Wim Son- neveld presteerde het. Ik zat in de zaal toen hij vertelde: ik heb een liedje gemaakt in de trant van Louis Davids: 'Ome Thijs'. Ook van Van Tol. Het werd een hit. 'There is no business like show business', zong Sonneveld toe passelijk Zo waren er velen. Ze wilden allemaal zijn liedjes zin gen. Van Tol had tientallen pseu doniemen. Hij verkocht zijn au teursrechten en heeft er weinig aan verdiend. Hij was er heel bit ter over en zijn kinderen hebben er onder geleden. Met dat radio programma ging Van Tol echt over de schreef, maar al die ar tiesten die hem veroordeelden en toch niet zonder zijn liedjes kondenDat dubbele wil ik la ten zien laten zien en dan mag ieder zelf oordelen." Brink: Trudy Labij (ik speelde nooit eerder met haar, maar het klikt geweldig) komt namens Buma/Stemra de rekening met Van Tol vereffenen. Voor zijn liedjes denkt hij. Maar het is ook een andere afrekening. Dit is een moeilijk onderwerp, maar het wordt ook lachen hoor. Dat kan ook niet anders met Trudy Labij en Jos Brink. We hebben de lach aan onze reet hangen." Agnes van Brussel Als op het Leidseplein... is morgen en vrijdag te zien in Theater de My the in Goes om 20.00 uur VRIJDAG Kees de jongen Zie woensdag. Stadsschouwburg, Middelburg, 19.00 uur Jos Brink Trudy Labij Zie donderdag. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Leen de Broekert en Annegeer Stumphius zie woensdag. Marie Tak van Poortvliet Museum, Domburg, 20.00 uur St. David's Minstrels Ernst Daniël Smit Oudejaarsconcert Sylvestertime van het Zeeuws-Vlaams mannenkoor St. David's Minstrels. Samen met gastsolist Ernst Daniël Smit geeft het mannen koor St. David's Minstrels een verrassend oudejaarsconcert, genaamd Sylvestertime. De muziek varieert van opera tot ne- gro-spirituals. Het Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Adrie Oosterling Kleinkunstenaar Adrie Oosterling geeft een eindejaarsvoor- steliing. Op de scheidslijn tussen oud en nieuw kijkt hij naar zijn we reld met toekomst en verleden, ernst en humor, chanson, ca baretlied en verhaal. 't Kerkje, Waterlandkerkje, 20.15 uur Racoon Optreden Zeeuwse band in hun hometown. De dit jaar zo succesvolle Zeeuwse band geeft het laatste op treden van het jaar in Goes. Uitverkocht. Podium 't Beest, Goes. 21.00 uur ZATERDAG Aaike Jordans De Goese dichter Aaike Jordans vertolkt 52 speedsonetten. Aaike Jordans schreef het hele jaar door iedere week een speedsonnet, geïnspireerd op een gebeurtenis in die week. Door het lezen van deze halve sonnetjes geeft hij een eigen soort jaaroverzicht. De Drukkerij, Middelburg, 14.00 uur DINSDAG Ernst en Bobbie show Het populaire duo brengt de show We gaan verhuizen. In de show vol bekende liedjes beleven Ernst en Bobbie een spannend avontuur. Ze mogen verhuizen naar het Kasteel van de kasteelheer. Daar moeten ze een kostbare schat bewa ken. Als dat maar goed gaat... Sporthal Baskensburg, Vlissingen, 10.30 en 14.00 uur Champagne Charlie Een nieuwjaarsconcert van de blues roots formatie Cham pagne Charlie uit de Zeeuwse delta. De vijf geroutineerde muzikanten laten met passie en ent housiasme een mix van Amerikaanse muziekstijlen herle ven. Champagne Charlie brengt een combinatie van diverse snaarinstrumenten en meerstemmige zang. Café de Mug, Middelburg, 21.30 uur In boekhandel 't Spui op de Oude Markt in Vlissingen is de tentoonstelling Foto's Vlis singen te zien. De expositie toont foto's uit het beeldarchief van Beeldbank Zeeland. De tentoonstelling loopt tot en met 28 ja nuari. De expositie van Servaas wordt morgen ge opend door wethouder van Driessche in 's Landhuis, te Hulst. Servaas exposeert een aantal van zijn figuratieve werken, met di verse druktechnieken gemaakt. Te zien tot 20 januari. In de Herenstraat in Middelburg is er een kerst- en nieuwjaarstentoonstelling te be zichtigen. Met onder andere De vlucht naar Egypte, 12 Apostelen en de nucleaire bewapeningswedloop. Deze tentoonstel ling is de derde in de reeks Year of Psysics 2005 en te zien tot 4 februari. Open van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. In de Directiekamer bij de ingang van de Drukkerij in Middelburg worden schilde rijen geëxposeerd van de families Schütz, Kimpe, Vaarzon Morel en anderen. Deze zijn te bezichtigen tot en met 28 januari. In het Zeeuws maritiem Muzeeum in Vlis singen is een expositie ingericht met bij zondere Japanse prenten. De tentoonstel ling omvat prenten vanaf 1641 tot nu. Te zien op ma. t/m vri. van 10 tot 17 uur en op zat., zon. en feestdagen van 13 tot 17 uur. Ik heb voor hem. gewild is een cine-poème van Jan Baeke en Alfred Marseille in gale rie Caesuur in Middelburg. De presentatie is de vierde in de reeks Dichters op de rui ten, een jaarlijks terugkerend project in sa menwerking met dichter F. van Dixhoorn. Te zien tot en met 7 januari. Harry Englebert uit Den Haag is gast- exposant in Atelier/Beeldentuin Daniëlle Orelio in Burgh-Haamstede, met voer tuigen in brons en andere materialen. Ook is er werk aanwezig van edelsmede Mir jam Bentvelzen. Te zien tot en met 21 ja nuari. Parallel aan de tentoonstelling Oog in Oog-portretten uit Amerika is een street- art project op de schutting van het Zeeuws Museum in Middelburg. Sela brothers sisters laat in een muurschildering zien hoe zij geïnspireerd is door de portretten van Van Citters.. Deze tentoonstelling loopt tot en met 22 januari. De Zeeuwse Kunstkring komt met een ten toonstelling tijdens de jaarlijkse winterten toonstelling in de Vleeshal te Middelburg. Deze winter staan er een twintigtal echte strandhuisjes in De Vleeshal. De tentoon stelling loopt tot en met 5 januari. Ope ningstijden van 11.00 tot 17.00 uur. Het is de eerste keer dat fotograaf Gerrit Kulik, die zich begin dit jaar in Vlissingen heeft gevestigd zijn foto's exposeert in Zee land. In het café restaurant SOIf laat hij kleurenfoto's zien uit verschillende richtin gen, zoals dieren, fantasie, abstract en fo to's uit de garnizoensbakkerij. Deze ten toonstelling loopt tot 29 januari. ROTTERDAM Museum Het Schielandshuis: t/m 12 fe bruari, Richters en het panorama. In april 1940, vlak voor het bombardement, maak te Richters vanaf de Stadhuistoren een pa noramatekening van Rotterdam. Kunsthal Rotterdam: t/m 15 januari: Char lie Chaplin in beeld.t/m 8 januari: Mees ters van de Romantiek. Nederlandse schil derkunst 1800-1850. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december: De hoogtepunten uit de verza meling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 de cember: WereldHaven - HavenWereld; t/m 31 december: Binnenvaart. Leven, werken en wonen van de binnenschipper vroeger en nu. ANTWERPEN KMSK: tot 31 december - ExtravagAnt: Antwerpse schilderijen voor de Europese markt en Le Tour de France: Een tocht langs de Franse kust in verzamelingen; tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer van Ne derland. Rubenshuis: tot 31 december - Sam Dille mans - schilderijen. Fotomuseum: tot 8 januari - oude vleugel - Sabena Air Nostalgie; nieuwe vleugel 2de verdieping; Europalia Rusland: Street- Art and Fashion, actuele fotogra fie uit Rusland; nieuwe vleugel 4de verdie ping, zaal Arena - New Photographers 2006. Zilvermuseum Sterckshof: tot 8 januari - 14de Zilvertriënnale; tot 29 januari - Christofle - Hoogtepunten van een Dynas tie. MOMU: tot 5 februari 2006 - Europalia Russia - Katharina Prospect - 'The Russians' by A.F. Vandevorst; Momu Gal lery. GENT Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 8 januari - Het kunstsalon van Gent: Laureaten van de tweejaarlijkse wedstrijd beeldende kunst voor Gentse kunstenaars. S.M.A.K.: tot 8 januari - Sergej Bratkov en Sven 't Jolle; tot 15 januari - Carsten Ni- colai en Kunst Nu- Rindfleisch Rapedi- us: Vierproject erfgoeddag met Oude Dok ken - Flanders Expo - Artevelde Station en Gent Sint-Pieters. MIAT: tot 8 januari 2006 - Aan Tafel! Phi lippe Gauderlier, de Belgische Escoffier, meesterkok uit Gent: de wereld van de 19de-eeuwse eetcultuur in Gent. Design Museum Gent: tot 8 januari - Extre me North: design en architectuur uit Noor wegen; tot oktober 2006 - De Collectie Al- onso: van Art Nouveau tot Studio Glass Mouvement. Huis van Alijn: tot 29 januari - Romain Royal - Koning van het Gentse volksthea ter. BRUGGE Arentshuis: tot 31 december - Rubens, Jor- daens Van Dyck, Vlaamse meesterteke- ningen. Arentshof: tot 31 december - Kunstetalage 'sfeerbeelden' - keramiek en schilderwerk. Huis De Meester: tot 31 december - Kalli grafie - Carolien Coppens en Nathalie De Meester. Camous S.F.X.: tot 31 december - Brugge in toegepaste kunsten werk van Anny Mortier. Guido Gezellemuseum: tot 15 januari - In put Output: selectie van kunstwerken van jonge kunstenaars. De Bond: tot 22 januari - Willy De Sauter - sculpturen en installaties. Museum voor Volkskunde: tot 19 februari - Erfgoed in beeld: werk van 3 jonge foto grafen. Groeningemuseum: tot 26 februari - Van Eyck tot Bosch: Oud Nederlandse kunst uit Dresden. Bruggemuseum - Stadhuis: - tot 26 februa ri - tentoonstelling Gotiek - neogotiek. De Bovenzaal van het stadhuis van Brugge 1905-2005 Stationsplein: tot 8 januari - Ijspaleis Sneeuw- en ijssculpturenfestival KNOKKE Scharpoord: tot 15 januari - o Dennen boom, o Dennenboom;Zwart Huis tot 26 februari - Christophe Coppens, 'Dream your dreams'. ANTWERPEN Don Giovanni Voorstellingen in de Bourla: Don Giovan- - ni, theatervoorstelling naar het libretto van Da Ponte met muziek van Mozart, ■- door Walpurgis o.l.v. Judith Vindevogel, wo. 20.00 uur; Nieuwjaarsconcert: concert met werk van Jaques Offenbach, Bizet en Berlioz, door het Symfonisch Orkest van de Vlaamse Opera o.l.v. dirigent Claire Gi- bault m.m.v. Delphine Haidan, sopraan, zo. 15.00 uur Samson en Gert Kerstshow Show, waarin Samson en Gert samen met hun gekke vrienden, Het Samsonorkest en het Samsonballet hun 15-jarig samenzijn vieren. Koningin Elisabethzaal. wo. do. vr. za. (niet om 17.00 uur) ma. en di. 11.15,14.00 en 17.00 uur Geert Hoste Staat Eindejaarconference van Geert Hoste in de Arenberg. wo. do. en vr. 20.15 uur Clouseau Concert in het Sportpaleis: In 't Lang. do. vr. en ma. 20.30 uur Raid Coppens Stand-up comedy en cabaret In 't Midden, Zuiderkroon, wo. en do. 20.15 uur Oliver Twist Voorstelling in de Stadsschouwburg: Oliver Twist is een familiekerstmusical naar Dickens, di. 19.30 uur GENT Mieke Maaike's obscene jeugd Theaterstuk in de Tinnenpot, naar Louis Paul Boon door Lucinda Dusoleil, wo. en do. 20.00 uur Oliver Twist Familiekerstmusical naar Dickens in het Capitole. wo. 15.00 uur, do. en vr. 15.00 en 19.30 uur Nieuwjaarsconcert Concert met werk van Jaques Offenbach, Bizet en Berlioz, door het Symfonisch Or kest van de Vlaamse Opera o.l.v. dirigent Claire Gibault m.m.v. Delphine Haidan, sopraan. za. Vlaamse Opera 19.30 uur Nieuwjaarsreveillon Pianorecital met werk van Haydn, Debus- si en Rachmaninov door Tae Yushioka, pia no. za. Rode Pomp 19.00 uur Kerstbal Moderne Multimediaal familiekerst/ en dansspekta- kel in een sprookjesachtig filmdecor (6+) in de Kopergietery wo. do. en vr. 15.00 uur BRUGGE Gloria - Musica Sacra 3 Jubileumconcert Collegium De Dunis, koorconcert met werk van Vivaldi, Corelli en Bach o.l.v. Ignace Thevelein m.m.v. Sa rah Peire, sopraan en Patrick Van Goethem, altus. wo. Sint-Jakobskerk 20.00 uur Oudejaarsavondbeiaardconcert Concert door stadbeiaardier Aimee Lom- baert. za. Belfort 23.00 uur Eindejaarsconcert Concert door het 'Play In' orkest van Fede- kam West, het grootste jeugdorkest van Vlaanderen o.l.v. Piet Swerts en Ben Hae- mhouts in de Stadsschouwburg, do. 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45