Eilandenstructuur als voordeel PZC .16 Leren moet leuk zijn op school in Zierikzee lezers schrijven Klein binnen groot moet volgens Gedeputeerde Staten nieuw Zeeuws motto zijn Gemeente Sluis wil vogels in Visserij museum Van Veen-de Rechter toch lijsttrekker D66 Terneuzen Driekoningen in Hulst Giro 800 800; PZC unicef# woensdag 28 december 2005 door Ali Pankow Z1ERIKZEE - Pontes Pieter Zee man in Zierikzee is achter de schermen druk bezig met de voorbereiding van vernieuwin gen binnen het middelbaar onderwijs. Een groot aantal medewerkers van de school on derzoekt groepsgewijs onderde len van deze onderwijsvernieu wing. De werkgroepen presenteren half februari hun concrete voor stellen. Daaruit zal een keuze worden gemaakt welke activitei ten als proefprojecten voor het nieuwe schooljaar in gang wor den gezet. „De geïnspireerde leerling staat hierin centraal. Leren moet leuk zijn. Daar willen we naar toe", zegt rector C. van Dalen van Pontes Pieter Zeeman. De zoge heten inspirerende leeromge ving wil, volgens hem, niet zeg gen dat er helemaal geen moeite meer gedaan moet worden om iets te leren. „Het gaat erom de nieuwsgierig heid van de leerling te prikke len. Daar is een actieve didac tiek voor nodig. Steeds weer vijf tig minuten naar de docent luis teren inspireert minder dan les sen met afwisseling erin. Vol gens Van Dalen gebeurt er al veel op dit gebied, maar wordt nog niet het onderste uit de kan gehaald met moderne technie ken en methodieken. Daar komt binnen afzienbare tijd verbete ring in. De voorbereiding van de on derwijsvernieuwing wordt on dersteund door diverse onder zoeken, zowel binnen als buiten de school. Er zijn interviews gedaan met ouders, vertegen woordigers van de basisscholen en andere belanghebbenden. Ook de leerlingen zelf is ge vraagd hun visie te geven op wanneer leren voor hen leuk is. De beste ideeën van hun kant worden gehonoreerd met ca deaubonnen. Kernwoorden „Er gelden enkele kernwoorden bij onze onderwijsvernieuwin gen. Dat zijn: keuzevrijheid, ei- gendomsgevoel, sociale context en ambitie", zegt Van Dalen. Hij doelt onder meer op de moge lijkheid voor de leerling zelf keu zes te maken in zijn manier van leren. Volgens hem gaat het daarbij vooral om het bieden van zelf standigheid en niet om vrijheid zonder verantwoordelijkheidbe sef. Een goed voorbeeld van hoe am bitie en samenwerking tussen leerlingen geprikkeld kunnen worden, ziet de rector nu reeds in het schoolrestaurant voor de leerlingen vmbo-consumptief. Docent wiskunde en natuurkun de R. Plu laat zich in de nieuws brief van de school in dit op zicht enthousiast uit over het ex periment waarbij de vmbo-les- sen natuurkunde en wiskunde in de praktijklessen worden in gepast. Anderzijds schetst Plu ook tref fend de wissel die het voorberei den van onderwijsvernieuwin gen trekt op de docenten. Begeleider Zaken als 'Leerhuis' of 'Team- teaching' vergen volgens Van Dalen van de docenten inder daad heel veel voorbereiding. In het Leerhuis verzorgen meerde re docenten samen in een groot lokaal of 'leeratelier' onderwijs voor grotere groepen leerlingen. Zij worden zelf daarbij minder vakdocent en meer leerprocesbe geleider. Leerlingen kunnen op eigen tempo en op eigen niveau werken. Andere voorbeelden van ver nieuwingen zijn vakkenintegra- tie, waarbij de inhoudelijke, pe dagogische of didactische af stemming tussen de docenten groter wordt. Verder kan de zo geheten Keuzewerktijd de leer lingen prikkelen hun tijd goed in te delen om te kunnen vol doen aan de gestelde opdrach ten. In 2007 gaan nieuwe landelijke regels gelden voor de 'Tweede Fase' binnen het onderwijs. Er komt een geheel andere indeling voor de deelvakken, contact uren en studielasturen. De rec tor gaat er voorshands van uit dat het concept 'leren door doen' de leerlingen beter voorbe reidt op vervolgstudies. Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op de in de PZC verschenen redactionele be richten, artikelen of commenta ren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Plaatsing van bij dragen betekent niet dat de re dactie de meningen en stellin gen van de inzenders onder schrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Verkiezingen De verkiezingsstrijd binnen de gemeente Sluis lijkt, ten koste van het belang van ons burgers, weer in alle hevigheid te zijn los gebarsten (PZC 24-12). Het voor stel van de fractie D&T om in de periode oktober tot en met maart aan de kust, in Cadzand Bad en in het centrum van Oost burg betaald parkeren af te schaffen, werd door de meerder heid binnen de raad verworpen. Dit betekent niet dat er geen meerderheid te vinden is inde raad die het eens is met d it voor stel. Dit betekent slechts dat men, nu vooral met de gemeente raadsverkiezingen voor de deur deze eer niet gunt aan één par tij. Het slachtoffer van deze blinde verkiezingsstrijd zijn wij met z'n allen en in het bijzonder de ondernemers. De motie van Nieuw West over de realisatie van het alom gewenste fietspad tussen Groede en Ooslburg werd eveneens mede om die re den in de kiem gesmoord De verkiezingsprogramma's zullen stuk voor stuk de wens uitspre-1 ken om tot de realisatie van dit I bewuste fietspad te komen. Slotconclusie: het 'algemeen be lang' is, vooral in verkiezings tijd, ondergeschikt aan het ]par- tijbelang. Franqois Babijn Bakkersstraal 5$ Ooslburg door René Schrier MIDDELBURG - De structuur van één provincie bestaande uit kleine eilanden, die decennia lang een belemmering is ge weest voor de ontwikkeling van deze provincie, moet juist wor den benut en tot voordeel wor den gemaakt. Zeeland moet een beleid gaan voeren met als mot to 'klein binnen groot'. Om zo'n beleid goed van de grond te kunnen krijgen zijn al le Zeeuwse regio's nodig om vol doende kritische massa te kun nen ontwikkelen. Het model van een provincie die bestaat uit af zonderlijke eilanden (netwer ken), past in de organisatiemo dellen van deze tijd. Het kan worden toegepast op het gebied van onderwijs, gezondheids zorg, (jeugd)zorg en welzijn. Dat schrijven Gedeputeerde Sta ten in de nota De driehoek rond. In deze nota wordt een aanzet gegeven voor een duurzame en evenwichtige ontwikkeling van het sociale domein van de pro vincie Zeeland. Het is gebaseerd op een advies van H. Adriaan- sens en R. Rouw. Adriaansens is voorzitter van de Raad voor Maatschappelijke Ontwikkeling en decaan van de Roosevelt Aca demy. Rien Rouw werkt voor de Raad voor Maatschappelijke Ontwikkeling en is voorzitter van het Gereformeerd Weten schappelijk Genootschap. In het stuk wordt aangegeven dat deze aanpak alleen werkt als Zeeland ook als eenheid functioneert en de afzonderlijke delen (eilanden) geen allianties over de provinciegrens aangaan. Dan valt de zogenaamde kriti sche massa weg en is wat over blijft niet voldoende om wat van de grond te krijgen. Zoiets (dreigt) zich momenteel voor te doen op het gebied van de ge zondheidszorg in Zeeland. Offices Als gekozen wordt voor deze aanpak gaat Zeeland werken met zogenaamde front-offices in de regio's en een back-office. De front-offices leverende de da gelijkse diensten en tappen af van het back-office. In deze pro vincie is in het verleden te vaak de vraag bepalend geweest op welke locatie zo'n back-office dan gevestigd zou moeten wor den. Dat is niet relevant, zo staat in de nota. Indien je toch enigszins aan die sentimenten te gemoet zou willen komen, valt te denken aan een verdeling van die zogenaamde back-offices over Zeeland. Dan zou je die gro te kantoren/centra van de be langrijkste publieke en semi-pu- blieke diensten (bestuur, onder wijs, zorg en economische ont wikkeling) over de Zeeuwse re gio's kunnen verdelen. Op zich zou dat kunnen bijdrage aan de integratie van het eilandenrijk. In de nota worden verschillende De collectie van de in november overleden vogelliefhebber Tijs Verschoor omvat ruim achthonderd opgezette dieren. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel BRESKENS - De gemeente Sluis wil een collectie opgezet te vogels van de onlangs overle den vogelliefhebber Tijs Ver schoor tentoonstellen in of bij het Visserijmuseum. Dat zegt wethouder R. Leent- faar in reactie op vragen van de Sluise fractie van WD/ Ge meentebelangen. De liberalen vrezen dat een collectie opge zette vogels van de in novem ber overleden Verschoor uit Breskens verloren zal gaan. Verschoor was meer dan veer tig jaar lid van vogelclub De Vink en verzamelde in vier de cennia ruim achthonderd opge zette vogels. In navolging van oppositiepartij Dorpsbelangen en Toerisme stelt nu ook WD/ Gemeentebelangen voor de imposante collectie te expo seren in het Visserijmuseum in Breskens. „Het bestuur van het museum vindt het ook een prima idee. Het is niet alleen een meerwaarde voor het mu seum, het is ook een extra toe ristische attractie in ons ge bied, waar toch al niet al te veel slechtweervoorzieningen zijn", schrijft raadslid W. Ver- herbrugge aan het Sluise colle ge van burgemeester en wet houders. Naast het museum is boven de vismijn nog een ruimte beschik baar, weet Verherbrugge. „Die ruimte wordt al jaren niet meer gebruikt. Maar wie schetst onze verbazing? Het be stuur van de vismijn zegt de lo catie nu wel nodig te hebben. Dat lijkt ons na al die jaren leegstand wel erg stug. Het is namelijk zeker niet zo dat de visvangsten de laatste jaren zijn gestegen. Integendeel." Viskisten Wethouder Leentfaar laat we ten dat hij al een gesprek heeft gehad met directeur F. Loker- se van de Vismijn Breskens. „Tijdens dat gesprek werd dui delijk dat het niet zonder meer mogelijk is om deze ruimte als extra expositiehal in te rich ten. Lokerse vertelde dat hij de ruimte nodig heeft voor de op slag van viskisten. Bovendien wordt de hal wèl regelmatig ge bruikt. Lokerse is echter wel bereid om met ons in overleg te treden als er een alternatief voorhanden is", zegt Leent faar. De wethouder toog vervol gens naar het bestuur van het Visserijmuseum. „Samen heb ben we een aantal varianten in beeld gebracht, die nu verder worden uitgewerkt. Voorals nog mag de vogelcollectie van Tijs Verschoor in zijn voormali ge woning blijven, tot er duide lijkheid is over het al dan niet uitbreiden van het Visserijmu seum. In januari hebben we een vervolggesprek", aldus Leentfaar. door René van Stee TERNEUZEN - D66-fractie- voorzitter Patricia van Veen-de Rechter uit Biervliet is de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen toch lijsttrekker van haar partij in Temeuzen. Half novem ber liet zij nog doorschemeren niet terug te keren. Van Veen-de Rechter wilde er mee stoppen nadat een meerder heid van de raad een streep had gezet door de projectgroep waar den en normen. De D66-fractievoorzitter was een groot voorstander van de projectgroep. Na afloop van de vergadering liet zij ook weten dat zij niet gelukkig was met de omgangsvormen in de Temeu- zense gemeenteraad Dat Van Veen-de Rechter toch op haar schreden terugkeert, komt doordat er vanuit haar par tij stevig is aangedrongen op haar aanblijven. Dit ondanks het feit dat ze ook zeer teleurge steld is in de rol die D66 op lan delijk niveau speelt. Wat Van Veen-de Rechter betreft stapt haar partij nog vandaag uit de regering. Anderzijds wilde Van Veen-de Rechter haar partij en de kiezers in Temeuzen niet in de steek laten. Kortweg kwam het erop neer dat D66 dan geen fatsoenlijke lijst zou kunnen sa menstellen en niet zou meedoen aan de raadsverkiezingen in Ter- neuzen. „Ondanks regelmatige teleur stellingen heb ik besloten te blij ven strijden voor mijn idealen en principes. Weliswaar heb je met één raadszetel niet al te veel invloed, toch hebben wij af en toe ons stempel op bepaalde za ken kunnen drukken", aldus Van Veen-de Rechter. Op de ach tergrond speelde ook de geringe invloed van D66 op de Zeeuwse en lokale politiek een rol. Want behalve in Temeuzen heeft de partij alleen nog vertegenwoor digers in de gemeenteraden van Middelburg en Goes. „Als we in Terneuzen niet meedoen, loopt onze invloed nog verder terug", legt zij uit. De eerste vijf van de lijst zijn: 1. Patricia van Veen-de Rechter (Biervliet); 2. Emie de Bruijn (Hoek); 3. Peter van der Heijden (Axel); 4. Onno Jansen (Sluis kil); 5. Sjaak van Houcke (Zaam- slag). Oud- Europarlementariër Johanna Boogerd- Quaak is lijst duwer. voorstellen gedaan. Op het ge bied van de (ziekenhuis)zorg scharen de opstellers van De driehoek rond zich achter de no ta van de commissie-Vierhout, al wordt de kanttekening ge maakt dat de vestigingsplaats die deze commissie noemt voor een kwalitatief hoogwaardige ziekenhuisvoorziening (back-of fice) ook een andere keuze kan zijn. Stichting Op het gebied van het onderwijs wordt in de nota gepleit voor de oprichting van stichting Univer sitaire Instellingen Zeeland naast de twee al bestaande pro vinciale onderwijsraden voor primair en voortgezet onder wijs. In die nieuwe stichting zou den de Roosevelt Academy, de ROC's, de Hogeschool Zeeland, het Roosevelt Study Center en het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee vertegen woordigd moeten zijn. Een belangrijk element in de no ta is dat (overheids)geld niet ge bruikt zou moeten worden voor het oplossen van problemen, maar voor het voorkomen van die problemen. Ten aanzien van het jeugdbeleid wordt daar een voorbeeld van gegeven. Gecon stateerd wordt dat instituten die zich met (jeugd)zorg bezig houden zich zozeer hebben ge specialiseerd dat 'opvoeding' niet altijd in him woordenboek voorkomt en dat de opvoe dingstaak steeds exclusiever bij het gezin terechtkomt. „Dat is - gezien de veranderende huishou densvorming - vragen om onge lukken", wordt in de nota gecon stateerd. Voor de provincie zou dat kunnen betekenen dat een deel van het geld dat nu aan re paratie en secundair preventief beleid op gaat, besteed wordt aan brede kinderopvang, brede scholen, maar ook aanpassingen in de interne schoolorganisatie. Andere voorstellen die in de no ta worden gedaan liggen op het terrein van het sociaal beleid en de arbeidsmarkt, vergrijzing en participatie, maatschappelijke ondersteuning, huisvestingsbe leid en integratie van immigran ten. Gedeputeerde Staten willen de komende periode gebruiken om het draagvlak voor de nota in Zeeland te peilen en daarover met overheden en organisaties in dialoog te gaan. In 2006 zal een plan van aanpak worden op gesteld. Provinciale Staten moe ten zich er 17 februari over uit spreken. HULST - Buurtvereniging Den Dullaert in Hulst houdt vrijdag 6 januari de traditionele Drieko ningenoptocht voor kinde-ren uit de wijk. Het wordt een feeste lijke tocht omdat het de twintig ste keer is. Samen met drie volwassen ko ningen wordt een lampionop tocht gehouden die ongeveer een half uur duurt. Het is de be doeling dat de kinderen zich ver kleden als één van de drie wij zen en ook voor een lampion of lantaarn zorgen. De vereniging heeft op de eigen website www.buurtverenigingdendullae- rt.nl enkele tips geplaatst om snel en eenvoudig een lampion te maken. De tocht begint om 18.30 uur op het Marijkeplein. Er rijdt tij dens de tocht, die langs de Claus straat, Dullaertstraat, Van Vol- lenhovenstraat, Carlosstraat, Rubensstraat, Dullaertstraat, De Vosplantsoen, Jacob Cat- slaan, Jacob van Lennepstraat en Sportlaan naar het Van Ceu- lenplein voert, een geluidswa gen mee die zorgt voor mooie, passende muziek. Aan het eindpunt staan vuurkar- ven en is er een levende kerst stal met levende schapen lammetjes), Maria en Jozet Daar is er ook iets lekkers te eten en te drinken, de versnape ringen zijn geschonken door de buurtwinkel. Alle kinderen met ouders en grootoudei's zijn welkom. Steen blikt terug en vooruit tijdens borrel SINT-JANSTEEN - De club van 100 van de voetbalvereni ging Steen houdt zaterdag de traditionele Sylvesterbijeen- komst in café De Kroon. Hier wordt teruggeblikt op het jaar 2005 en op de prestaties van de teams van de voetbalver eniging. Tevens wordt een voor uitgekeken naar het komende jaar. Dit alles onder het genot van een drankje en een olieboL Iedereen is welkom van 14.00 uur tot 18.00 uur. Het vervolg van de familie berichten van pagina 14 Verdrietig zijn wij over de keuze van Bas Codée Wij leven mee met Hans. Many en de naaste familie met het overlijden van Bas, Sanne en Maxime. Toos en Gerrit Henriet en Jack Wineke en Hans Esther en Kees Heieen en Piet Margo en Pierre Dora en Robbie Simone en Michel Lieve Spelvriend Lieve Sanne en Maxime Niets meer om voor te spelen... Drie lege plekjes in ons hart... Nog veel te weinig herinneringen... Marcel Jeannine Mirren, Joost en Pim Met ontsteltenis hebben wij kennis genomen van het onmetelijk en niet te bevatten verdriet dat het gezin van onze directeur. Hans Codée, is overkomen nu Bas, Sanne en Maxime zijn overleden. Wij wensen de familie en nabestaanden heel veel sterkte toe om dit intense verdriet een plaats te ge ven. Medewerkers en Raad van Commissarissen van COVRA N.V. Geschokt en vol ongeloof hebben wij kennisgeno men van het overlijden van Bas Codée en zijn twee dochtertjes Sanne en Maxime Bas was net verkozen tot penningmeester van onze afdeling. Wij zullen Bas verschrikkelijk missen. Wij wensen de familie en nabestaanden alle kracht toe om dit verlies en verdriet te dragen. Namens de VVD Middelburg André Bosman Voorzitter Geschokt, verdrietig en verbijsterd door het overlij den van Bas, Sanne en Maxime Codée Bas was gedurende enige jaren toegewijd penning meester van het comité. Intens medeleven gaat uit naar ons comité-lid Marry, haar man Hans en de naaste familie. Leden van het Regionaal UNICEF Comité Walcheren Geschokt hebben wij kennisgenomen van het plotse ling overlijden van Bas Codée en zijn 2 geliefde dochtertjes Bas zullen we ons herinneren als een betrokken en warme persoonlijkheid. Wij wensen de familie en nabestaanden veel sterkte toe. Terrier Lifting Clamps bv Bram de Bliek Willem Slaakweg Wij zijn stil van dit verlies; Bas, Sanne en Maxime Codée Ons medeleven gaat uit naar onze collega Many en haar man Hans. Wij wensen beide families heel veel sterkte toe. Collega's Buitenrust Dankbetuiging Voor alle blijken van belangstelling ontvangen na het overlijden van onze zusteren tante Maatje van Doorn-van Noppen zeggen wij iedereen hartelijk dank. Uit aller naam: mevr. C. van Noppen Koudekerke, december 2005. Dankbetuiging Het heeft ons goed gedaan zoveel belangstelling en mede leven te hebben ontvangen - in welke vorm dan ook - na het overlijden van onze lieve vader, groot- en overgroot vader Gommert Feleus Wij hebben dit zeer gewaardeerd en betuigen u daarvoor onze oprechte dank. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Hoek/Kattendijke, december 2005 Hartelijk dank voor uw medeleven, ondervonden na het overlijden van onze lieve moeder, oma en zus Anne Irene Richard-Risseeuw Simone en Cees Claire en Laura Ivonne Nicky en Fred Hans December 2005 Oesterbank 1 4465 AR Goes Gehandicapt of chronisch ziek? Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belasting- teruggave. uitkenngen, zorg en hulp, woningaanpassingen, vervoer of lotgenotencontact Kom op voor je belangen! Word ook lid van ANGO! ANGO maak(t) beter leven mogelijk! COROAID, NEDERLANDSE Al 30.000 doden in Pakistan, India en Afghanistan. Laten we weer helpen! www.giro800800.nl SHO Den Haag 5 LEES DE Help elk meisje naar school, alleen dan hebben ze een toekomst. Word nu lid op unicef.nl KINDEREN EERST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40