Miljoenenschade door lek stadsverwarming n°% PZC t Oudere mannen omarmen robotkatje mm Open training in verzet tegen bomenkap "i Gsm-foto's gelden mogelijk als bewijs Korting Vuurwerk bij Intratuin! Rotterdamse winkeliers verbolgen over Opstelten Personeel moet vijf kilometer per uur lopen Telegraaf schrapt ruim 200 banen Milieudefensie begint campagne tegen leaseauto S ARCK riintratum woensdag 28 december 2005 rioor Anne van der Schoot ROTTERDAM - De kapotte lei van de stadsverwarming die op zaterdagmiddag in de Rotterdamse binnenstad 2,5 mil joen liter kokend heet water lek- le, heeft voor schade gezorgd die in de miljoenen euro's kan oplopen. Ondememersfederatie City Rot terdam noemt een bedrag van minimaal 10 miljoen euro. Ge troffen winkeliers in het gebied hadden graag meer steun van burgemeester Opstelten gehad. Energiebedrijf Eneco dacht in eerste instantie dat er bij het lek de stadsverwarming 600.000 liter water naar buiten was ge stroomd, maar berichtte giste ren 2,5 miljoen water 'kwijt' te zijn. De oorzaak van het lek is nog met achterhaald. Eneco ver wacht dat dit pas over enkele weken duidelijk zal zijn. Eneco twijfelt niet aan het eigen onderhoud. Het bedrijf laat daarom ook geen extra contro les uitvoeren. Op basis van de uitkomst van het onderzoeksrap port naar de oorzaak zal het be drijf mogelijk maatregelen ne men. De opmerking van burgemees ter Opstelten dat eventuele scha de niet op de gemeente is te ver halen, viel niet goed bij de win keliers. De burgervader had vol gens hen met die opmerking be ter wat afwachtender kunnen zijn. De winkeliers begrijpen dat de eerste aandacht naar de slachtoffers is gegaan, maar be nadrukken dat zij ook erg getrof fen zijn door het hete water. Topdag Winkeliers moesten zaterdag noodgedwongen hun winkels lange tijd sluiten. De dag voor kerst had dé topdag van het jaar moeten worden, zei secretaris detailhandel K. Verhoeven van MKB Nederland. Tijdens de vijf uren dat de winkels waren geslo ten, draaiden sommige onderne mers volgens Verhoeven in ande re jaren de omzet van een week. „De schadepost is gigantisch." MKB Nederland adviseert on dernemers heel goed de schade op te maken. Verhoeven schat dat de eigen verzekeringsmaat schappijen wel een deel van de schade zullen vergoeden, maar niet het volledige bedrag. De stoom die van het hete water af kwam dat de panden was inge stroomd, liet het schadebedrag nog verder oplopen. ANP van onze redactie binnenland SCHEEMDA - Werknemers van het Groningse staalbedrijf Ho- Za in Scheemda moeten voor taan minimaal vijf kilometer per uur over de werkvloer wan delen. Rondlopen met de han den in de zakken is verboden. Wie de vijf kilometer per uur niet haalt, krijgt 'onder begelei ding' een wekelijks bezoek aan de sportschool aangeboden. Deze en andere instructies heeft directeur Klaas Ooider in een document van drie A-4'tjes bij zijn personeel neergelegd. Vol gens het directiepamflet is er sprake van een ongewenste 'oude situatie' en een door de di rectie nagestreefde 'nieuwe si tuatie'. In de oude situatie zou sprake zijn van medewerkers die zich met een snelheid van slechts twee kilometer per uur voortbewegen, met de handen in de zakken. Het document, geti teld Infotainer, presenteert nog vele andere maatregelen betref fende gewenste gedragingen van het personeel op de werk vloer. Werknemers mogen al leen nog in de pauzes naar het toilet, er staan reglementerin gen in betreffende het koffiege- bruik en richtlijnen ten aanzien van het opruimen van de werk plek. Teneinde toiletbezoek door water drinken voor te zijn zegt het bedrijf de medewerkers dagelijks een halve liter mine raalwater toe om de dorst te be strijden. Bestuurder Jeroen Vos van FNV Bouw noemt de maat regelen niet van deze tijd. Hij zegt vorige week al op de hoogte gebracht te zijn van de de ge wraakte nieuwsbrief. „Ik heb Oolders toen de tijd gegeven het in te trekken maar dat heeft hij niet gedaan. Hij zegt dat hij wat rotte appels uit het bedrijf wil verwijderen." GPD Nederlander blikt liever vooruit DEN HAAG - Een meerderheid van de Nederlanders zou graag Oud en Nieuw vieren met Wou ter Bos, Wendy van Dijk of Mar co van Basten, blijkt uit een on derzoek in opdracht van de Staatsloterij. De plaatsing van Nederland voor het WK voetbal en de ge boorte van Prinses Alexia vin den Nederlanders de leukste ge beurtenissen van 2005. Maar driekwart vindt oud en nieuw niet het moment om terug te blikken, maar om vooruit te kij ken. De populairste goede voor nemens zijn gericht op gezond heid en persoonlijke ontwikke ling. 'Zo doorgaan' staat boven- ian de lijstjes, gevolgd door 'meer sporten' en 'gezond zijn'. De belangrijkste wens voor 2006 is een betere economie. Met een dikke portemonnee wil ruim veertig procent de jaarwis- l in het buitenland vieren, bij voorkeur in New York of Pa rijs, GPD Center Pares sluit parken doordeweeks EINDHOVEN - Center Pares kosten beparen door zijn vakantieparken een paar midwe- ken te sluiten. De parken gaan bij toerbeurt dicht om boekingen beter over het land te spreiden en om op kosten te besparen. Door de concurrentie van ande re bungelowparken, goedkope vliegvakanties en teruglopende consumentenbestedingen is de bezettingsgraad bij Center Par es de afgelopen jaren fors ge daald. Enkele jaren geleden was [emiddeld 95 procent van de lows verhuurd. In de pe- node van oktober 2004 tot okto ber 2005 was dat nog maar 83 procent. In een poging om meer mensen te trekken heeft Center Pares de pnjzen voor bungalows ver laagd. Het bedrijf heeft ook last van teruglopende bestedingen op de parken. GPD SCHINVELD - Ongeveer tweehonderd inwoners van Schinveld en Brunssum be zochten gisteren een open dag op het kamp van activisten van Groenfront! in de bossen bij Schinveld. Enkele tientallen burgers kregen daar van actievoerders een korte training in geweldloos verzet tegen de voorgenomen kap van de bomen. De actiegroep houdt sinds enkele weken een zes hectare groot bos voor de start- en lan dingsbaan van Awacs-radarvliegtuigen bezet in een poging het bos te behouden. Defensie laat het bos zeer binnenkort kappen op verzoek van de Navo. De bomen staan de Awacs-toestellen in de weg bij het landen en opstijgen. De gemeente On- derbanken, waar Schinveld bij hoort, heeft geen wettelijke mogelijkheden meer om de kap te voorkomen. foto Marcel van Hoorn/ANP van onze redactie binnenland LELYSTAD - Vooral oudere mannen waren zo blij als een kind met hun robotkat iCat. Dat stelde onderzoeker M. Heerink van het Instituut voor Informa tion Engineering uit Almere. n v W/1/4/Ï. BEW JE NCK De docent hield onlangs een eer ste proef met het elektronische diertje in woonzorgcentrum De Ankerplaats in Lelystad. En ook hier bleek de uitdrukking toys for boys op te gaan. Heerink is sinds kort bezig met een promotieonderzoek naar de acceptatie van robots door oude- AMSTERDAM - De uitgeverij Telegraaf Media Groep (TMG) schrapt nog eens ruim tweehon derd voltijdbanen wegens 'struc turele en cyclische ontwikkelin gen' in de mediamarkt. Dat heeft het bedrijf gisteren be kendgemaakt. Sinds het eind van het jaar 2000 daalde het per soneelsbestand van circa 4950 tot 4360 medio 2005. TMG verwacht dat het schrap pen van de banen een jaarlijkse besparing oplevert van meer dan 10 miljoen euro, maar on duidelijk is hoeveel geld ge moeid zal zijn met de ingreep. „We willen voor dit moment geen bedragen noemen", aldus een woordvoerder van TMG. De voorziening wordt opgenomen in de jaarrekeningen over 2005 en 2006. Het concern tracht al geruime tijd het hoofd te bieden aan de veranderende marktomstandig heden. TMG signaleert 'structu rele veranderingen' in de markt die wijzigingen veroorzaken in de geldstromen rond mediaty pen. Ook gaat de economie sinds 2000 door een lang en diep dal, aldus TMG. ANP ren. De proef in Lelystad leerde hem dat vooral mannen de ro botkat als leuk speelgoed om armden. Vrouwen waren min der snel overtuigd. De iCat zit nog in de testfase. Het gaat om een robot je ter grootte van een kat. Het elektro nische speeltje is een uitvinding van Philips. Dat elektronicacon cern ziet er een veelbelovende toekomst voor weggelegd. Het katje zou, afhankelijk van ie mands wensen, onder meer dvd-spelers kunnen programme ren of de lichtsterkte van lam pen regelen. De multinational richt zich daarbij op zowel jong als oud. Heerink was vanwege zijn pro motiestudie vooral benieuwd naar de reacties van ouderen. Belangrijke vraag was of zij het elektronische diertje wel in hun directe omgeving wilden heb ben. En of ze de functies van het robotkatje snel onder de knie kregen. „Het ging mij meer om de accep tatie dan om de werking van het apparaat zelf. Ik heb nog niet al le resultaten uitgewerkt, maar duidelijk is wel dat niet ieder een het als een aanwinst zag." De onderzoeker ontdekte overi gens niet alleen een snellere om arming door mannen. Ook vrou wen die al ervaring hadden met computers, waren beter te spre ken over het robotkatje. Hee rink: „Maar het was niet altijd angst van technische leken om hun robot kapot te maken dat de antipathie veroorzaakte. Van door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Minister Donner wil laten onderzoeken of foto's die met een gsm zijn gemaakt van straatgeweld foto's als be wijs gebruikt kunnen worden. Dat meldt hij in een brief aan de Tweede Kamer. Het onderzoek is een vervolg op de campagne 'Meld Geweld'. Daarin wilde justitie laten zien wat mensen kunnen doen als ze getuige zijn van geweld op straat, zonder zichzelf in gevaar te brengen. Uit onderzoek blijkt dat vooral volwassenen (63 procent) door de campagne eerder van plan zijn om 'samen met anderen iets te doen', meldt Donner. Hij laat onderzoeken of het wenselijk is dat mensen opgeroepen wordt met hun mobieltje foto's te ma ken van geweldsincidenten en die naar een centraal punt bij de politie te sturen. Als dat tech nisch uitvoerbaar en wenselijk is, overweegt Donner er volgend najaar een aparte voorlichtings campagne aan te wijden. Een van de problemen is dat fo to's die via internet verstuurd worden, gemanipuleerd kunnen worden. Als een foto gebruikt wordt, zal er ook een getuigenverklaring bij moeten van degene die de fo to gemaakt heeft, aldus een woordvoerster van het Open baar Ministerie. GPD Kunstgebit uitstervend fenomeen VOORBURG - Het aantal Nederlanders dat een kunstge bit heeft, is in de afgelopen 25 jaar meer dan gehalveerd. Dat maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek giste ren bekend. Vorig jaar beschikte 14 procent van de Nederlanders over een nagemaakt gebit. In 1981 lag dat percentage nog op 31. Het heeft er alle schijn van dat de complete gebitspro these een uitstervend fenomeen is. De generaties van na 1965 dragen vrijwel geen kunstgebitten. Nederlanders tus sen 50 en 70 jaar kiezen ook vaak voor andere oplossin gen. ANP Extra bedden voor daklozen DEN HAAG - Dak- en thuislozen in Den Haag hebben vanaf vanavond meer kans om een warme slaapplaats te bemachtigen. De gemeente Den Haag liet gisteren weten de capaciteit van het passantenverblijf met 25 bedden te vergroten naar 85. De komende nachten wordt het koud, met nachttempera- turen tot vier graden onder nul, voorspelt het KNMI. De wind is vandaag en morgen ongeveer kracht 3 en komt uit respectievelijk noordoostelijke en noordwestelijke rich ting. De gemeente Den Haag kan meer bedden in de nacht- opvang van de Kessler Stichting regelen als de vraag groot blijkt. ANP Popconcert niet goed, geld terug DEN HAAG - De Haagse popzaal Paard van Troje brengt in 2006 het zogenoemde No Risk Ticket op de markt. Als bezoekers een popconcert niet te pruimen vinden, kunnen ze tot vijftien minuten na aanvang hun geld bij de kassa terugkrijgen. Niet bij alle optredens worden dergelijke kaartjes ver kocht. alleen bij shows waarvan de organisatoren vooraf verwachten dat er minder animo voor is. Om het bezoek aan dat soort concerten te stimuleren is de regeling be dacht, aldus een woordvoerster gisteren. „Het initiatief is een extra motivatie om mensen over de streep te trekken naar een concert te gaan." ANP Depressielij n rond kerst veel gebeld AMSTERDAM - De Stichting Pandora, die zich inzet voor mensen met psychische of psychiatrische problemen, heeft rond de kerst tientallen telefoontjes gekregen van mensen die zich door de feestdagen depressief voelden. Met name op kerstavond tussen 18.00 en 21.00 uur belden veel mensen. Het gaat volgens de stichting voornamelijk om oudere mensen die eenzaam zijn omdat hun partner hun is ontvallen. ANP Racebaan voor schaatsers LELYSTAD - Schaatsliefhebbers kunnen vanaf 2007 te recht op een 4,7 kilometer lange openlucht ijsbaan in het Flevolandse dorp Biddinghuizen. Volgens directeur H. Ketelaar van recreatie- en congres centrum Dorhout Mees is de kunstbaan een wereldpri meur, omdat hij zo lang wordt. De ijsbaan krijgt diverse bochten waardoor het parcours meer op een Formule 1-circuit lijkt dan op een schaatsbaan in de gebruikelijke vorm van een ovaal. ANP de 42 deelnemers zetten sommi gen de iCat achteraf toch liever buiten de deur omdat zij niet wilden doorgaan voor zielige ouderen. Hoewel ze het appa raat verder best handig von den." ANP Gratis ov-pas tegen fileleed door werk aan snelweg DEN HAAG - Automobilisten die door langdurige wegwerk zaamheden op snelwegen opge zadeld worden met files op hun dagelijkse ritten, krijgen vol gend jaar mogelijk een gratis Openbaar Vervoer-Pas voor woon-werkverkeer. De dienst Rijkswaterstaat onder zoekt in opdracht van minister Peijs of de openbaar-vervoers- pas een goed alternatief is. Een proef op de A9 bij de Gaasper- dammerweg in Amsterdam Zuid Oost wordt als geslaagd be schouwd. De proef wordt in de nabije toekomst uitgebreid met de zuidelijke Ringweg Am sterdam/A 10 (tussen Nieuwe Meer en Amstel) en de A4 bij Schiphol (tussen Badhoevedorp en Nieuwe Meer). De minister heeft meer locaties op het oog, ook buiten de Randstad. In 2006 wordt tenminste 420 ki lometer asfalt vervangen. Auto mobilisten die door het werk aan de A9 dagelijks in de file stonden, konden een gratis OV-pas voor bus en trein aan vragen. Ze maakten er op grote schaal gebruik van: circa 8000 automobilisten gingen met bus of trein naar hun werk. GPD door Theo Haerkens DEN HAAG - Bedrijven die veel auto's leasen kunnen be langrijk bijdragen aan de bestrij ding van de luchtvervuiling met fijn stof door te kiezen voor zui niger wagens met een roetfilter. Vervuiling met fijn stof is de re den dat sommige bouwprojec ten zijn stilgelegd. Milieudefensie vindt dat het be drijfsleven in reactie daarop niet steeds moet vragen om soe peler regels, maar zelf moet voorkomen dat er zoveel stof deeltjes in de lucht komen. Auto's die zuinig rijden veroor zaken minder vervuiling. Bedrij ven met veel leaseauto's kiezen op dit moment vooral voor die sels, die meer roet/fijnstof uitsto ten dan auto's op gas of benzine. (Advertentie) EYES de kijkkamer opticiens Segeersstraat 35 Middelburg Milieudefensie spreekt bedrij ven die veel gebruik maken van leaseauto's mede aan, omdat lea sewagens gemiddeld groter en zwaarder zijn, dus relatief veel brandstof verbruiken, en met 35.000 kilometer gemiddeld per jaar ook nog eens twee keer zo veel kilometers maken als de ge middelde automobilist. GPD pagina 4 schoner wagenpark begint bij leaseauto Moordverdachte gearresteerd ROTTERDAM - De politie heeft in Portugal een verdachte van een drievoudige moord in een ca fé in het centrum van Rotter dam aangehouden. De man werd op een vliegveld herkend, meldde de politie giste ren. Hij wacht in Portugal op zijn uitlevering aan Nederland. De politie zoekt nog naar meer verdachten. Op 19 november vonden in café Inn Out aan de Schiedamsesingel de 34-jarige barman en beheerder van de zaak en twee klanten, een 43-ja- rige man uit Diemen en een 26-jarige vrouw uit Rotterdam, de dood. ANP Advertentie Lundia Leef! Weken Advertentie - Verkoopdagen: 30 december van 9.00 tot 21.00 uur '''*$1 december van 9.00 tot 17.00 uur i KOUDEKERKE, I Galgeweg 5, 0118-551623, I donderdag en vrijdag koopavond, w.intratuin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3