PZC Museum aast op informatiepunt JOS DEC GOI Kunstjes doen voor een paar vette haringen F0T0WIN ISKAAKHNv.a 0«s SPRINT PHOTO Meer aandacht podiumkunsten en aanpak jeugdtheater Bestuur blijft hopen op stek aan de Oosterschelde Papieren sterren voor overleden klasgenootje Controle Redactie: 0113-315649 yyww.pzc.nl E.mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; I Nationaal: 020-4562500. woensdag 28 december 2005 Hoor Ali Pankow waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Theateraanbod in de dorpshuizen blijkt in de praktijk verre van ideaal en be antwoordt geenszins aan de kwaliteit die van een thea- ler-avondje-uit venvacht mag worden. Die conclusie wordt ge trokken in beleidsvisie kunst en cultuur binnen de gemeente Schouwen-Duiveland. Het dagelijks gemeentebestuur wil in dit verband niks ten nade- le zeggen van de dorpshuizen, waar op allerlei manieren wordt geprobeerd het de bezoeker en de artiest naar de zin te maken. Het college erkent echter dat de accommodaties niet geouttil- leerd zijn voor een breed scala aan theaterproducties en dat er daardoor een vervlakking op treedt in de programmering. Uitgangspunt in de beleidsvisie voor kunst en cultuur is dat zo wel theater als popmuziek een plaats moet krijgen in het toe komstige Mondragon. In de be treffende nota wordt Brogum omschreven als 'een goed lo pend poppodium in een accom modatie die niet meer beant woordt aan deze tijd'. „De nieuwe rol die een podium voor popmuziek krijgt in de mul tifunctionele podiumvoorzie ning Mondragon, zal intensief met het bestuur van Brogum, de gemeente en de exploitant van Mondragon worden uitgediept en vormgegeven. Het is van groot belang dat de popcultuur een belangrijke plaats blijft hou den binnen onze gemeente", staat letterlijk in de beleidnoti- tie. Daarin wordt ook het be lang van deskundige begelei ding van jeugdtheater bena drukt. Het gemeentebestuur con stateert dat het jeugdtheater op Schouwen-Duiveland de laatste jaren een enorme vlucht heeft genomen met initiatieven in Re- nesse, Zierikzee en Bruinisse. Ten behoeve van het jeugdthea ter op Schouwen-Duiveland is structureel ruim 3000 euro in de begroting opgenomen. Het colle ge acht dit bedrag voldoende als de activiteiten worden begeleid op het niveau van goedwillende door Rob Paardekam ÏERSEKE - Bij het Oosterschel- demuseum in Yerseke zou een in formatiepunt van het Nationaal Park Oosterschelde moeten ko men, zo vindt het bestuur. Dat is er nog steeds van overtuigd dat het museum binnen enkele jaren naar de waterkant ver huist. Het Oosterscheldemuseum (voor heen het Schaal- en schelpdie renmuseum) is al jaren gehuis vest in een gebouw aan het Kerk plein, maar het bestuur is daar met bijster tevreden over. Het pand is te klein, moeilijk bereik baar en heeft geen sanitaire voorzieningen. Oesterputten Het museumbestuur was daar- erg blij met het plan om al lerlei voorzieningen te bouwen de middelste oesterputten. Naast onder meer appartemen ten en een nieuw dorpshuis zien de initiatiefnemers daar ook wel plaats voor een nieuw museum. Een van hen, de Goese architect L de Putter, liet onlangs echter Vernielingen op ichoolplein in Domburg DOMBURG - Vandalen hebben lassen zondagmiddag twee uur tn maandagmiddag twee uur vernielingen aangericht op het schoolplein van een school in Domburg. De houten omheining en drie plantenbakken zijn vernield en diverse palen zijn uit de grond jetrokken en her en der op het schoolplein gegooid. weten dat het project nog jaren op zich kan laten wachten. Dat is voor het museumbestuur geen reden om alternatieven voor een nieuw museum te zoeken. „Na tuurlijk zouden we liever van daag nog verhuizen", zegt A. Boone. „Maar ondanks dat het misschien nog wel jaren zal du ren, blijven we inzetten op een plekje aan de Oosterschelde." Volgens Boone is dat de enige juist plaats voor het Oosterschel demuseum. „Het biedt boven dien nieuwe mogelijkheden", zegt hij. „We kunnen schepen pal voor het museum laten aan leggen, zodat bezoekers ze kun nen bezichtigen en misschien wel een rondje mogen varen. En wat te denken van het fraaie uit zicht over de oesterputten." Boone hoopt ook op een informa tiepunt van het Nationaal Park Oosterschelde. Het bestuur daar van wilde eerst een centraal in formatiepunt op één plek in Zee land, maar toen dat onhaalbaar bleek, koos ze voor het opzetten van verschillende kleinere info- punten met verschillende invals hoeken in dorpen aan de zeearm. Het is volgens Boone on denkbaar dat Yerseke met zijn rijke historie niet zo'n punt zou krijgen. Het lijkt hem logisch dat het in het Oosterscheldemu seum komt. Het bestuur zal het nog een paar jaar uit moeten zingen in het Verb ouwings Opruiming Top merken Top prijzen Top kortingen Kostuums v.a. Kolberts v.a. Shirts 2 voor Jacks jassen v.; Pullovers v.a. Een zeehond van Neeltje Jans voert kunstjes uit onder toeziend oog van het publiek. door Melita Lanting NEELTJE JANS - Rob, Jules, Bobby en Olaf zijn de enigen die het niet koud hebben op een winderig Neeltje Jans. Ze zwem men vrolijk hun rondjes en krij gen in ruil daarvoor op gezette tijden een lekker hapje toege worpen. Voor het publiek van de 'kerstshow' van de zeehon den is het andere koek. Daar voor geldt maar een remedie: diep wegduiken in de jas en stampvoeten tegen de snijdende wind en kou. Zeehond Olaf - met zijn vier jaar de jongste - gedraagt zich deze middag als een opstandige kleuter. Terwijl zeehondenver zorger Britta de show een spe ciaal kersttintje geeft met een verhaaltje over een eenzame vrouw en vier zeehonden die el kaar vinden tijdens de kerst, gromt en gorgelt hij dat het een lieve lust is. Steeds harder klinkt zijn typische keelgeluid in de hoop dat hij aandacht krijgt. Dat lukt hem goed, het publiek heeft na een paar minu ten alleen nog oog voor het dier. De zeehonden van Neeltje Jans zijn, in tegenstelling tot hun soortgenoten in Pieterburen, blijvertjes. Geboren in gevan genschap en getraind om het pu bliek te vermaken. Jules (20 jaar) klimt met zijn logge lijf als eerste uit het water terwijl op de achtergrond vrolijke kerst deuntjes klinken. Aanmoediging Hij heeft enige aanmoediging no dig, maar doet dan toch wat van hem verlangd wordt. Een rondje hobbelen achter Britta aan. De beloning is een paar vette harin gen en daar draait het natuur lijk allemaal om Olaf is deze middag de uitbun digste. Hij kan nauwelijks wach ten tot hij aan de beurt is om zijn kunsten te vertonen. Tel kens zit hij vooraan, met zijn kop nieuwsgierig boven het wa ter uit. En dan krijgt hij einde lijk het 'teken' en mag hij los: als een bezetene zwemt hij rond jes door het bassin en springt daarbij telkens als een dolfijn (Advertentie) Koop nu uw Oudejaarsloten door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Middel burgse basisschool de ABS hield gisteren een besloten her denkingsbijeenkomst voor de klasgenootjes van de vieren- halfjarige Sanne Codée, die af gelopen weekeinde samen met haar driejarige zusje Maxime, door haar vader om het leven werd gebracht. De kinderen hebben allemaal een papieren ster gemaakt, die ze morgen meenemen naar de begrafenis van Sanne en Maxime. Maxime ging naar speelzaal 't Groentje. Ook daar werd giste ren een herdenkingsbijeen komst gehouden. Het bestuur van de speelzaal is verbijsterd en geschokt. Beide meisjes wer- den op kerstavond door hun va der gedood, waarna de 31-jari ge man zichzelf het leven be nam. De bestuursvoorzitter van de ABS, P. Rijkse, zei gisteroch tend in een verklaring: „Het is niet aan ons om een mening over deze afschuwelijke ge beurtenis te hebben. We probe ren respect voor de ander op te brengen en er te zijn voor de nabestaanden." Rijkse zei dat de school geen voortekenen van het drama heeft opge merkt. „We zijn geschokt, het is onbegrijpelijk en afschuwe lijk." Sanne ging naar school in de gecombineerde groep l/2c. Haar directe klasgenoot jes en hun ouders, maar ook de leerlingen van groep 8 waren gisteren uitgenodigd. De oude re kinderen begeleiden eens per week de nieuwkomers tij dens een 'sociaal uurtje'. De moeder van de meisjes was ook aanwezig. De ouders leefden gescheiden. Een van de ouders op de bijeen komst zei dat het een dramati sche, maar goede plechtigheid was. Volgens hem heeft de moe der er steun aan gehad. Rijkse deelde mee dat de school de stichting Achter de Regenboog heeft benaderd. „We willen ad vies krijgen over rouwverwer king bij jongeren." Spulletjes van Sanne lagen uitgestald op een tafel. „Ze was bijvoorbeeld dol op de meidengroep K3. Al le leerlingen van onze school hebben een anti-luizencapeje met hun naam erop. Haar cape- je hebben we ook op tafel ge legd." Leden van Slachtoffer hulp begeleiden de klasgeno ten. „De mensen van Slachtof ferhulp zeiden dat het samen zijn goed voelde. De kinderen en ouders hebben de tranen de vrije loop gelaten." Na de kerst vakantie staan alle klassen stil bij de dood van de zusjes. De vader wordt vrijdag gecre meerd. m Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe meerprijs). vrijwilligers met veel affiniteit met het theatervak. Een verdie ping van het jeugdtheater vraagt echter ook deskundige be geleiding, mensen met vakken nis om een theaterproductie vorm en inhoud te geven. Daar is meer geld voor nodig. B en W stellen voor samen met de verte genwoordigers van de jeugdthea tergroepen een plan op te stel len dat als basis moet dienen om de kwaliteit en de uitstraling van het jeugdtheater op Schou wen-Duiveland te versterken. huidige pand. Dat wil volgens Boone niet zeggen dat er een be leid van 'pappen en nat houden' wordt gevoerd. Er gebeurt nog steeds van alles en de bezoekers aantallen nemen toe. „Ook het aantal vrijwilligers is weer hele maal op orde", aldus Boone. „Ik zie de toekomst positief tege moet." Doorlichten subsidies Welzijn ZIERIKZEE - Het dagelijks gemeentebestuur van de ge meente Schouwen-Duiveland wil in 2006 alle cultuur-sub sidies binnen het welzijnsprogramma, kritisch bekijken. De meeste subsidiebedragen opgenomen in het welzijns programma zijn al jaren geleden vastgesteld. B en W ach ten een herijking hiervan op zijn plaats. Dit kan resulte ren in het schrappen of afbouwen van subsidiebedragen. De gemeenteraad besloot afgelopen week het komend jaar een bezuiniging van minstens 50.000 euro op het wel zijnsprogramma te realiseren. Een uitgewerkt voorstel wordt in de tweede helft van 2006 aan de gemeenteraad gepresenteerd. In de toekomstvisie voor kunst en cultuur wordt aangege ven dat deze herijking van welzijnssubsidies tot resultaat kan hebben dat er gelden vrijkomen voor vernieuwende initiatieven op het gebied van kunst en cultuur. Kaars veroorzaakt woningbrand VLISSINGEN - Een brandende kaars op de televisie is de oorzaak van een brand in een benedenwoning aan de Ri besstraat in Vlissingen. De brand werd gistermiddag rond half twee ontdekt door de bewoner. De schade wordt geschat op vijftienduizend euro. Het huis is voorlo pig onbewoonbaar. De bewoner zag bij thuiskomst zijn woonkamer vol rook staan. Hij alarmeerde onmiddellijk de stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg. Die is met acht man bezig geweest om de brand te blussen en de woning te ventileren. Door de zware rookontwikke ling was het moeilijk om de vuurhaard te vinden. Uitein delijk bleek de televisie in brand te staan. Inbraak in woning OUD-VOSSEMEER - Inbrekers zijn afgelopen weekend een woning aan de C. Frankenstraat in Oud-Vossemeer binnengedrongen. De hele woning werd doorzocht, maar de bewoners missen geen goederen. Goese kerstboom vernield GOES - Het was een lang gekoesterde wens die in vervul ling ging: een kerstboom in de Goese Noordhoek. Twee weken lang lichtte hij de entree van de wijk op, maar de kerstdagen overleefde hij niet. Vandalen vernielden de boom in de nacht van zondag op maandag. Boos was hij maar even. B. Zwanenburg, penningmeester van de wijkvereniging, is vooral erg teleurgesteld. „Het is gewoon triest." De tuidraden waarmee de kerstboom rechtop werd gehouden zijn kapot, de elektriciteitsvoor ziening is vernield en lampjes zijn eruit gehaald. „We heb ben de boom zelf neergelegd, want het was nog gevaarlijk ook, met die kapotte lampjes." (Advertentie) THEATER DE MYTHE tel: 0900-3300033 www.theaterverkoopzeetend.nl Advertentie foto Marijke Folkertsma boven het water uit, tot groot plezier van de kinderen die toe kijken. „Heel leuk", zegt Amber uit Nieuwendijk bibberend. „Maar het is wel heel koud. Gelukkig gaan we zo meteen de auto weer in." Dat het zo guur is, is een beetje jammer. Daardoor is de aandacht van de kinderen niet al te lang vast te houden. Als na een kwartier, twintig minuten het emmertje met vis leeg is, snelt iedereen naar binnen: daar is het tenminste warm. Deze kerstvakantie is Diergaarde Biijdorp omgetoverd tot MidwinterZOO. Ontdek de winterse Diergaarde via de midwinterroute. Warm je op in de gezellige Rivièrahal met sfeervoile muziek en leuke activiteiten. Kijk voor het volledige MidwinterZOO programma op www.diergaardeblijdorp.nl Elke dag geopend vanaf 9.00 uur' Diergaarde BLIJDORP zeeuwse almanak Het gebeurde tijdens een grootscheepse alcoholcontro le, ergens op Walcheren. De man uit Vlissingen werd staande gehouden door een agent, die hem vriendelijk vroeg of hij had gedronken. Zeker, antwoordde de Vlissin- ger, zes biertjes. Het blaaspijpje werd tevoor schijn gehaald voor de onver mijdelijke test. De eerste viel positief uit voor de Vlissinger. Ook na de twee de keer blazen, keek de agent verwonderd op. Weer niks. U had toch zes biertjes op, vroeg de agent voor de zeker heid nog maar eens. Ja, zei de Vlissinger, alcoholvrij... Oudejaarsloterij - >-<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33