Het waanzinnige jaar van Racoon We willen nieuwe werelden verkennen woensdag 28 december 2005 Winternachten is iets anders dan schrijvertje kijken assist Stefan de Kroon et was dit jaar alles of niets voor Racoon, do or die, zoals ze in het voorjaar zelf zei den. Het werd alles. Dó. En hoe! Het leeuwse viertal scoorde een monsterhit, een gou- «n plaat en veroverde, heroverde eigenlijk, vrij- telelk festival en poppodium van naam in Neder- snd, Het jaar eindigt vrijdag waar het voor de and ook begon: met een optreden in haar baker- üat: 't Beest in Goes. Voorafgaand blikt Racoon te- 2005. Over Waku Waku, babbelen met Ja- iieCullum en het belang van de 'gunfactor' Antwerpen, een donderdagavond in december. Racoon speelt in zaal Hof ter Lo. Opnieuw, want een maand eerder stonden de vier op de zelfde plek klaar om af te trappen, toen de organisatoren het optreden op het allerlaatste moment afbliezen. Zanger Ian McCulloch van Echo The Bunnymen, de hoofdact, bleek te zeer te worden gehinderd door een keelontsteking. Deze avond is daarom de herkansing. „Hai, wij zijn Ra coon", meldt zanger Bart van der Wei de na het eerste nummer. „Dat schijn je niet vaak genoeg te kunnen zeg gen." Het is weer even wennen: Racoon in een voorprogramma. Een optreden van veertig minuten voor dertiger en veertigers met new wave-heimwee, die niet in eerste instantie voor hen zijn gekomen. Ze kennen de nummers niet en krijgen dus niet onvermijde lijk kippenvel bij het intro van Au tumn Tunes, zijn zich nog niet bewust van de schoonheid van Walk Away, grinniken niet om de tekst van Kingsi ze. Toch heeft de band de volle aan dacht, want in dat opzicht is het Bel gische publiek weldadig respectvoller dan het Nederlandse. Elk nummer wordt beloond met een beleefd, en vaak meer dan dat, applaus. Na afloop van de support act wordt die ene aanwezige 'Ollander' aange schoten door een Echo The Bunny- Bart van der Weide met op de achtergrond gitarist Dennis Huige. men-fan. Hij meldt het een plezant op treden te hebben gevonden, maar heeft nog wel een gratis advies, met het verzoek dat aan de band over te brengen. „Die zanger moet na het laat ste nummer niet zeggen: 'Wij waren Cocoon'maar 'Wij zijn Cocoon'want ze zijn het nog steeds. Toch?" Aan de naamsbekendheid van de band dient in België dus nog duidelijk te worden gewerkt. Racoon is bereid zich daar volledig voor in te zetten, want de groep weigert te rusten op de lauweren die haar dit jaar in grote hoeveelheden zijn toegeworpen. „Het is niet zo dat we per se Nederland uit willen, maar we vinden onszelf inter nationaal genoeg om onze kans in het buitenland te wagen", zeggen Van der Weide en bassist Stefan de Kroon, die samen met gitarist Dennis Huige en drummer Paul Bukkens de band vor men. „Dat doen we heel voorzichtig. We willen niet te hoog van de toren blazen, maar het is wel belangrijk om niet steeds in hetzelfde cirkeltje te blij ven ronddraaien. We willen nieuwe werelden verkennen." Ze speelden vorige maand al in Brus sel in het voorprogramma van Sioen en traden op in het TMF Café in Me- chelen, de eerste stapjes over de grens. Volgend jaar moet het vervolg komen. „Het ziet er redelijk goed uit. Er wordt flink geplugd en we worden ge draaid in België en Duitsland. We ho pen ook een show in Duitsland te kun nen draaien." In maart gaan ze naar de Verenigde Staten, naar de vermaar de muziekconventie South By South West in Austin, Texas. „Misschien kunnen we daar ook een paar optre dens aan vastplakken. Het zal onze doorbraak in Amerika niet betekenen, maar het is wel leuk en leerzaam om te doen." De stevige ambitie, gemengd met een gezonde dosis relativeringsvermogen, is kenmerkend voor Racoon. Wie de band sprak in het voorjaar, nog voor het uitkomen van hun album Another Day in april, viel vooral op hoe over tuigd ze waren van de kwaliteit van de cd. Een 'vreselijk goed, hemelter gend persoonlijk, op-het-janken-af mooi album', staat zelfs op hun eigen website. Ze hadden een droomscena- rio voor ogen. De eerste single, Happy Family, moest de terugkeer na een moeilijke periode markeren en verwij zen naar het vrolijke Feel Like Flying-gevoel van het debuutalbum Till Monkeys Fly (2000). De tweede single, Love You More, was de beoog de klapper, waarna Laugh About It de drietrapsraket zou voltooien. „Et voi- la!zegt Van der Weide, bijna triom fantelijk het gelijk van toen onderstre pend. Want 2005 is een ongekend suc- Gitarist Dennis Huige. megahit op 3FM. In de zomer waren ze een van de meest gewilde bands op de diverse popfestivals en de laatste maanden maakte de groep een inten sieve clubtournee, waarbij alle concer ten ruim van tevoren waren uitver kocht. Voor het optreden in 's lands poptempel Paradiso was eerder deze maand zo veel belangstelling, dat er morgenavond een extra concert is in gelast. Ook dat was binnen de kortste keren volgeboekt. „Michel Schoots, onze producer, voorspelde het al. En ja hoor, hij had wéér gelijk." Verder was Racoon in allerlei radio- en televisieprogramma's te zien, van Papaul! tot De Wereld Draait Door en cesjaar geworden, waarin vrijwel nie mand om Racoon heen kon. Love You More is een van de grootste hits van dit jaar, lonkte lange tijd na een num mer 1-notering en is, na een half jaar, nog steeds in de hitlijsten terug te vin den. „In dat opzicht zijn we alleen ver slagen door You're Beautiful van Ja mes Blunt." Bij de audities voor de lo pende editie van tv-talentenjacht Idols was Love You More zelfs het meest gezongen nummer. Another Day bereikte opmerkelijk snel, in september, de gouden status van 40.000 verkochte exemplaren. „Volgens mij hebben we ook een fan bij Goede Tijden, Slechte Tijden", zegt Stefan de Kroon. „Op de achter grond hoor je heel vaak tracks van het album." Laugh About It, de derde sin gle, is momenteel aan een opmars be zig en was de afgelopen twee weken van Barend Van Dorp tot Met Het Oog Op Morgen. „We doen alleen de programma's die we leuk vinden", zegt Van der Weide. „Met die exposu re zijn we uiteraard heel blij, maar ons uitgangspunt is dat zo'n optreden wel sense moet maken. Ik ga niet bij Waku Waku zitten om Bekende Neder lander te worden. Het gaat ons echt om de muziek." Vuilniswagen Hun geschiedenis hebben ze vele ma len moeten vertellen, bijna tot verve lens toe. Over het aanvankelijke suc ces met Till Monkeys Fly, het tweede album Here We Go, Stereo! (2001) dat niet helemaal deed wat ervan werd ge hoopt, het optreden op Pinkpop in 2002, de beslissing van platenmaat schappij Sony om Racoon te dumpen, de lange strijd om terug te komen aan het muziekfront, de periode waarin Van der Weide en De Kroon vanuit de Randstad definitief terugkeerden naar Goes en noodgedwongen achter de vuilniswagen liepen om in hun on derhoud te voorzien, de nieuwe platen- deal met Play It Again Sam, de laatste spaarcenten die in een derde album werden gestopt. Het blijven, zeker ach teraf gezien, mooie verhalen die het goed doen in de muziekpers. „Het is een kwestie van hard werken en een beetje geluk", zegt het Goese smaldeel van de band nu. „We vonden Another Day zelf een heel sterk album en wisten dat er wel iets zou gebeu ren, maar dit succes hadden we nooit durven hopen." De eerste signalen kre gen ze echter al bij de presentatie van het album, in de Amsterdamse winkel Fame. „Daar werden meteen al zoveel cd's verkocht. We krijgen elke week de verkoopaantallen door en in het be gin stonden we telkens met onze oren te klapperen. En toen moest Love You More nog op single uitkomen! Dat nummer heeft Racoon pas echt op de kaart gezet. Het werd opgepikt door elk radiostation, waardoor we heel wat zieltjes hebben kunnen winnen." Hoogtepunten genoeg, dit jaar. De Kroon herinnert zich vooral het festi val Lowlands, waar ze op het allerlaat ste moment mochten invallen. „Dat was echt te gek, ook omdat we niet hadden verwacht daar te staan. De tent was wel net iets te klein. Nou ja, klein. Er konden 7000 man in, maar die puilde echt helemaal uit." Van der Weide noemt als 'hoogste hoogtepunt' Rockin' Park in Nijmegen, waar Ra coon tussen allemaal grote internatio nale acts stond. „Je staat op hetzelfde podium als Queens Of The Stone Age, maakt op de wc een babbeltje met Ja- mie Cullum. Ongelooflijk." De vier laten zich niet het hoofd op hol brengen door wat er sinds april al lemaal met hen is gebeurd. „We heb ben dit enkele jaren geleden, in veel bescheidener vorm, al eens meege maakt. Toen hebben we even kunnen ruiken aan het succes. Nu zijn we ouder en wijzer en kunnen we er goed en nuchter mee omgaan." Hun opstelling en de sympathie die ze hebben gewekt bij bijvoorbeeld radio stations - mede door de wijze waarop ze de afgelopen jaren zijn blijven knokken - hebben sterk bijgedragen aan hun huidige succes. „We hebben er zelfs een woord voor bedacht: de gunfactor. Die is erg hoog. Veel men sen gunnen het ons echt. We geven ons altijd voor 110 procent en daar plukken we nu de vruchten van. We zijn op eigen kracht boven komen wor stelen." Hectische maanden Na de jaarwisseling neemt Racoon, na een reeks van hectische maanden, wat gas terug. „We willen genieten van on ze gezinnen, echt wat rust nemen, want dat hebben we wel even nodig." Half januari staat de band wel op Noorderslag in Groningen en op 2 maart in Vredenburg in Utrecht. Eind januari doet de groep acht avonden mee aan Vrienden van Amstel Live in Ahoy' in Rotterdam. In februari van dit jaar gaf Racoon voor vrienden en bekenden een con cert, een pre-release party werd het genoemd, in 't Beest in Goes. De huidi ge clubtour wordt vrijdag ook afgeslo ten op de plaats waar in de jaren ne gentig de basis voor het succesverhaal van nu werd gelegd. „We zijn 't Beest wel wat verschuldigd. We hebben er met onze vroegere bandjes veel ge speeld, als Racoon vaak gerepeteerd en ook de preproductie van onze eer ste plaat daar gedaan. Het is een mooie plek om de clubtoer én een waanzinnig jaar af te sluiten." Wie erbij wil zijn en geen kaarten heeft, moet worden teleurgesteld. Het concert was, wederom, binnen een kwartier uitverkocht. Rolf Bosboom Racoon, vrijdag 30 december m 't Beest r Goes, 21.00 uur. Racoon speelde als support act van Echo The Bunnyman in het Hof Ter Lo in Antwerpen. Vlnr: Stefan de Kroon (bas). Dennis Huige (gitaar), Paul Bukkens (drums), Bart van der Weide (zang). foto's Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23