Het CIA-archief is in Middelburg Twaalfenhalf jaar vuur gegeven Zomerse taferelen in winters Domburg I woensdag 28 december 2005 17 Activist blijft strijden voor honden BROUWERSHAVEN - Dierenactivist R. Degenaar uit Brouwershaven heeft zich tot minister Veerman en de ko ningin gewend. Degenaar wil het aanlijngebod voor honden op de Schouwse stranden van tafel te hebben. Honden mogen nu alleen buiten het toeristenseizoen de hele dag vrij rond hollen op de stranden. Van 15 mei tot 15 september moeten de beesten aange lijnd zijn tussen 10.00 en 19.00 uur en mogen de dieren ook niet in het water zwemmen. Volgens Degenaar zijn de argumenten dat loslopende hon den andere dieren verstoren en een gevaar opleveren voor spelende kinderen onzin. Degenaar voert al enkele jaren een eenmansactie tegen de ze maatregel. Hij kondigt in een speciale nieuwjaarsboodschap aan het gemeentebestuur dan ook aan dat hij 'het aanlijngebod in voorkomende gevallen zal negeren'. Duizenden lichtjes voor goed doel MIDDELBURG - De actie 'Lichtjes voor Lisa en Martijri van de Rotaryclub Middelburg is geslaagd. Zaterdag wer den de laatste van de vierduizend lichtjes in de kerst boom op de Markt in Middelburg ontstoken. Bij de kraam op de Markt zijn sinds 8 december drieduizend lichtjes verkocht voor de kinderafdeling van het Ziekenhuis Wal cheren. Ieder lampje levert twee euro op. Van het geld worden computers gekocht, zodat kinderen die lang in het zieken huis moeten blijven, kunnen chatten, e-mailen of hun vriendjes en familie via een webcam kunnen zien. Inmid dels is ruim twaalfduizend euro bijeengebracht, waarvan de helft via de kraam De Rotaryleden hebben in eigen kring ook lichtjes ver kocht. Verder hebben ze bedrijven om giften gevraagd. De actie loopt nog tot 6 januari. Daarna wordt de eindop- brengst aan het ziekenhuis aangeboden. Man geslagen door vage bekende BRESKENS - Een 22-jarige man uit Sluis is afgelopen maandag rond 18.15 uur tegen zijn hoofd geschopt doob een vage bekende. De man stak, in de Dorpsstraat in Breskens, de weg over toen hij de kennis zag lopen. Hij schonk er verder geen aandacht aan en liep door. Ineens voelde hij een trap te gen zijn hoofd aan. De man heeft hierdoor een buil en een pijnlijk hoofd opgelopen. De reden voor de schop is niet bekend. Thoolse partij bezorgd over WMO SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse fractie van de ChristenUnie is bezorgd over de consequenties van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning voor de gemeente Tholen. Bij de publicatie van de verdeelsleutel voor de gemeen ten, bleek dat de gemeente Tholen met de invoering van de nieuwe wet 32 procent minder geld zou krijgen dan er nu wordt uitgegeven. De Thoolse ChristenUnie wil, in reactie daarop, weten wat de reden is van de korting op het budget en welke ac ties het college van burgemeester en wethouders gaat on dernemen om de situatie te verbeteren Lente door Floris Brinkman. joorElian van't Westeinde DOMBURG - Felgekleurde Zuid-Franse landschappen doen de winter even vergeten in de expositieruimte van de Rabo- Expositie in Excursieschuur KESTENSCHOUWEN - Kun stenares Tonnie Schouwenaar aposeert tot en met zondag 8 ja nuari haar schilderijen in de Ex- Wrsieschuur van Staatsbosbe heer bij de ingang van de Bos- wachterij aan de Kraaijesten- *eg in Westenschouwen. Titel van de expositie is 'De Die- t^hem'. Het werk van Schou- *enaar bestaat uit afbeeldingen tan de sterrenbeelden in grafi- *ne techniek met olieverf. De Escursieschuur is tijdens de kerstvakantie dagelijks geopend ■sn 13.30 tot 16.30 uur. bank op de Markt in Domburg. De dertig olieverfschilderijen van kunstschilder Floris Brink man roepen een zomers gevoel op. Niet alleen de landschappen, maar ook de portretten die Flo ris Brinkman maakt, zijn één groot licht- en kleurenspel. Hel dere, felroze boomgaarden, knal gele mimosa en paarse blauwe regen, het zijn elementen uit het landschap waar de schilder woont: de Provence. De in 1949 in Den Helder gebo ren Brinkman gebruikt veel olie verf op zijn altijd grote doeken. Hij laat zich inspireren door het licht, wat duidelijk terug te zien is in eerder en recent werk. Het zilveren licht uit Den Helder ruilde Brinkman voor het gou den licht in Frankrijk. „Mensen worden er blij van", zegt J. Myers van Studio 2000 in Blaricum. „Er zijn weinigheden- daagse kunstenaars die deze stijl hebben. Het is toegankelijk en het spreekt veel mensen aan. Het heeft iets weg van schilde rijen van Van Gogh." De werken zijn in de Rabobank bijeengebracht door Studio 2000 en Galerie Het Noorder licht in Domburg „We vinden het belangrijk om hedendaagse beeldende kunst in Domburg te laten zien", licht J Huibers, ga leriehouder van Het Noorder licht toe. De kunstenaar zelf kan niet bij de opening van de tentoonstel ling zijn. Maar op een video is te zien hoe Brinkman woont en werkt. Aan het werk in zijn ate lier vertelt de schilder over zijn drijfveren. De organisatoren hebben Brink man uitgenodigd om in mei of juni naar Zeeland te komen voor het schilderen van Walcher- selandschappen. De expositie in Domburg is tot en met 24 maart 2006 van maandag tot en met vrijdag tussen 13.00 en 17 00 uur te zien in het Oude Raad huis, Markt 1 in Domburg. door René Schrier Bronnen teur van het RSC, is erg blij met deze aanwinst. Hiermee is weer belangrijk bronnenmateriaal aan de collectie van het RSC toegevoegd. Dat materiaal is goed bruikbaar voor studie naar bij voorbeeld de buitenlandse politiek i van de Verenigde Staten. Naast het I Roosevelt Study Center zijn er in Euro- 1 pa nog slechts twee andere instituten die over dit materiaal kunnen beschik ken. Krabbendam wijst erop dat het om au- I thentiek materiaal gaat. Het probleem is echter weer wel dat alles nage maakt kan worden, voegt hij er aan toe. Onverlaten zouden kunnen probe ren de stukken na te maken-om daar- I mee de informatie te manipuleren. I Maar zo'n vaart loopt het niet, is zijn inschatting. j Overigens gaat het om documenten H. Krabbendam pakt het papieren archief, in dit geval de New York Times Book Review, er even bij. die op verzoek van een historicus of onderzoeker al eens openbaar zijn ge maakt, ofwel zijn ge-declassified. Dan zijn ze vervolgens voor iedereen in te zien, bepaalt de wet. Een andere aanwinst van het RSC is een digitaal abonnement op alle uitga ven van de New York Times vanaf het begin in 1851 tot 2001. Alle stukken zijn terug te vinden in de computer. In combinatie met de collectie voormali ge geheime stukken kan dus worden nagegaan wat er intern bij het State Department (het Ministerie van Bui tenlandse Zaken) aan informatie circu leerde en wat daarvan op enig mo ment via de krant naar buiten kwam. Voldoende voer voor onderzoekers. Krabbendam verwacht dan ook dat de twee abonnementen mensen zullen trekken die iets over Amerika willen napluizen. Dat kunnen studenten uit het voortgezet onderwijs zijn die bij voorbeeld meer willen weten over de oorlog in Vietnam of de Watergate-af faire. Ook nu al weten studenten van de Ho geschool Zeeland of de Roosevelt Aca demy de weg naar de studiezaal van het RSC te vinden. Overigens is het materiaal niet alleen voor studenten en onderzoekers beschikbaar. Ieder een die als hobby iets met Amerika heeft of informatie over Amerika of Amerikanen verzamelt, kan er te recht. Naast deze nieuwe digitale informatie bronnen heeft het Middelburgse cen trum ook nog heel wat op papier, mi crofilm en videoband. Daar is nog steeds belangstelling voor, geeft Krab bendam aan. Zo willen onderzoekers en publicisten de laatste tijd van alles weten over Eleanor Roosevelt. Krab bendam: „Het is dat Laura Bush zich nogal rustig houdt, maar zolang Hilla ry Clinton nog in de race blijft, zal er belangstelling blijven voor de vrou wen naast de presidenten. En al hele maal als zij zelf weet door te dringen tot het Witte Huis." foto Ruben Oreel Het RSC is zich nu aan het beraden hoe het met die informatie om moet gaan in het digitale tijdperk. Zo wordt er over gedacht om de website te ver nieuwen en op die manier meer infor matie aan te bieden. Ook is er het probleem dat bepaalde informatiedragers aan het verouderen zijn. Dat geldt zelfs al voor videoban den. Die zouden eigenlijk ook digitaal gemaakt moeten worden, maar daar zijn hoge kosten aan verbonden. Daar naast kost alleen het abonnement op de archieven van de New York Times al 7000 euro per jaar. Dat is éénderde van het aankoopbudget van het Roose velt Study Center. kunst Geheime CIA-documenten kun je sinds enige tijd gewoon in Middel burg inzien. Altijd al eens willen we len hoe de Nederlandse vredesbewe ging bij deze Amerikaanse geheime dienst gedocumenteerd stond? Even naar Middelburg. Daar zijn de stuk ken te bekijken, inclusief het stempel 'classified' of 'secret'. Het Roosevelt Study Center (RSC), tij delijk gevestigd aan de Nieuwe Burg in Middelburg, is namelijk sinds kort geabonneerd op het zogenaamde De classified Documents Reference Sys- tem. Dat zijn vele duizenden over- i heidsbestanden die ooit geheim wa ren, maar zijn vrijgegeven als gevolg I van de Freedom of Information Act j uit 1967. Het gaat om documenten van j alle overheidsdiensten, inclusief de Nationale Veiligheids Raad, de geza menlijke stafchefs en de CIA. Het ma teriaal is met behulp van een compu- I ter te raadplegen. H. Krabbendam, waarnemend direc- door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Tak 'N Djola", riep artistiek leider Nda Koua- me steevast aan het begin van elk optreden van de Zierikzeese Djembégroep. Het bleek een aan moediging alle passie in de pers- cussie te gooien. Letterlijk ver taald, betekent het 'Geef mij vuur.' Die bezielde percussionist uit Ivoorkust is niet meer. Kouame is enkele jaren geleden overle den. De naam Tak'N Djola is ge bleven en inmiddels wordt er al twaalfenhalf jaar muzikaal vuur gegeven. Op veel meer dan djembés overigens. „Er is in de loop der jaren een ontwikkeling te zien en te horen geweest binnen onze groep. Ons instrumentarium is uitgegroeid tot vele tientallen soorten trom mels, shakers en bellen", zegt de huidige artistiek leider Willem van Anraad. Hij heeft deze groep in 1992 opgericht. Na een jarenlang latent verlangen zich toe te leggen op percussie be sloot hij dat op 46-jarige leeftijd eindelijk eens echt te gaan doen. Van Anraad nam het initiatief een groep mede-enthousiastelin gen te formeren rondom docent Nda Kouame. Verder nam Van Anraad ook nog les in Rotterdam bij Ali N'diaye uit Senegal. Begrip Tak'N Djola oriënteert zich spe cifiek op West-Afrikaanse per cussie. De groep is inmiddels een begrip in Zeeland. Traditio neel zijn de buitenoptredens in de Zierikzeese binnenstad tij dens de Open Monumentendag. Verder zorgt Tak'N Djola voor spetterend spektakel bij visserij feesten, vakbondsvergaderin gen, sportwedstrijden, openin gen van winkels en privéfeesten. Medewerking aan grootscheep se manifestaties in De Kuip en het Olympisch stadion, evenals straattheater samen met de Dog troep gelden als extra hoogte punten. Rens Hooghwerff is evenals Van Anraad een man van het eerste uur binnen Tak'n Djola. Hij lan ceert met regelmaat nieuwe rit mes in de groep. Er is wel wat verloop geweest de afgelopen twaalfenhalf jaar, maar de tien huidige leden vormen een hecht ensemble. Ze komen niet alleen meer van Schouwen-Duiveland, maar ook uit Goes en omgeving. Tak 'N Djola bespeelt veel meer instrumenten dan alleen de djembé, in tegenstelling tot wat de officiële naam van de groep doet vermoe den. foto Dirk-Jan Gjeltema Martijn Lokerse (19) is het jong ste lid. Hij komt uit de eigen kweekvijver van Van Anraad die sommige leerlingen indivi dueel de beginselen van percus sie bijbrengt. Belangstelling Dat de belangstelling voor deze vorm van muziek maken in bre de kring groeit, blijkt onder meer uit de verschillende vor men van samenwerking met an dere muziekgezelschappen, zo als koren en een fanfarekorps. Verder groeit nog steeds de be langstelling voor de jaarlijkse manifestatie vol workshops en presentaties op initiatief van Tak 'N Djola. Dit jaarfeest wordt dit keer onder de titel 'La- tin Night' zaterdag 14 januari gehouden in het dorpshuis in Re- nesse en staat in het teken van het koperen jubileum van de groep. Alle belangstellenden, begin ners of gevorderden, kunnen op die dag vanaf 14.00 uur terecht voor lessen Afro-Braziliaanse dans en percussie. Tjake'N Djo- la-lid Wim Francke brengt deel nemers de beginselen van de per cussie op djembé bij. Docent Mi chael de Miranda verzorgt de workshop perscussie voor gevor derden. Zijn les spitst zich toe op Braziliaanse ritmes met toe passing van diverse instrumen ten. Verder verzorgt Edi Azevedo de workshop Braziliaanse dans. Haar doel is de deelnemers deze middag een swingende Samba, een Axé en een Afroxé met char me te leren dansen. Of dat is ge lukt, mogen de cursisten 's avonds na een gezamenlijke, Braziliaans getinte maaltijd, de monstreren Het avondprogramma van de 'Latin Night' begint om 20.00 uur en is naast de workshopdeel nemers ook toegankelijk voor overige belangstellenden. Hoofd moot van het programma is het optreden van Rumbambola, een groep van vier muzikanten die al jarenlang samen spelen: Peter van Marle (piano), Michael de Miranda (timbales), Martin Gort (conga's) en Aty de Windt (bas). Zij spelen Afro-Cubaanse en Caraïbische muziek in eigen composities en zelf gearrangeer de traditionals. Deelnemers voor de workshops kunnen zich aanmelden via tele foonnummer 0111-676098 of via rjvdhoek@zeelandnet.nl. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17