Eilandenstructuur als voordeel Binnenvaart mist goed opgeleide bemanningsleden (3 JONGENSDROOM PZC ,16 Klein binnen groot moet volgens Gedeputeerde Staten nieuw Zeeuws motto zijn Auto woensdag 28 december 2005 door René Schrier MIDDELBURG - De structuur van één provincie bestaande uit kleine eilanden, die decennia lang een belemmering is ge weest voor de ontwikkeling van deze provincie, moet juist wor den benut en tot voordeel wor den gemaakt. Zeeland moet een beleid gaan voeren met als mot to 'klein binnen groot'. Om zo'n beleid goed van de grond te kunnen krijgen zijn al le Zeeuwse regio's nodig om vol doende kritische massa te kun nen ontwikkelen. Het model van een provincie die bestaat uit af zonderlijke eilanden (netwer ken), past in de organisatiemo dellen van deze tijd. Het kan worden toegepast op het gebied van onderwijs, gezondheids zorg, (jeugd)zorg en welzijn. Dat schrijven Gedeputeerde Sta ten in de nota De driehoek rond. In deze nota wordt een aanzet gegeven voor een duurzame en evenwichtige ontwikkeling van het sociale domein van de pro vincie Zeeland. Het is gebaseerd op een advies van H. Adriaan- sens en R. Rouw. Adriaansens is voorzitter van de Raad voor Maatschappelijke Ontwikkeling en decaan van de Roosevelt Aca demy. Rien Rouw werkt voor de Raad voor Maatschappelijke Ontwikkeling en is voorzitter van het Gereformeerd Weten schappelijk Genootschap. Allianties In het stuk wordt aangegeven dat deze aanpak alleen werkt als Zeeland ook als eenheid functioneert en de afzonderlijke delen (eilanden) geen allianties over de provinciegrens aangaan. Dan valt de zogenaamde kriti- ->che massa weg en is wat over blijft niet voldoende om wat van de grond te krijgen. Zoiets (dreigt) zich momenteel voor te doen op het gebied van de ge zondheidszorg in Zeeland. Als gekozen wordt voor deze aanpak gaat Zeeland werken met zogenaamde front-offices in de regio's en een backoffice. De front-offices leverende de da- De Hogeschool Zeeland (hier op archieffoto) zou volgens de nota De driehoek rond samen met de Roosevelt Academy, de ROC's, het Roosevelt Study Center en het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee de stichting Universitaire Instellingen Zeeland moeten gaan vormen. foto Ruben Oreel gelijkse diensten en tappen af van het backoffice. In deze pro vincie is in het verleden te vaak de vraag bepalend geweest op welke locatie zo'n backofficie dan gevestigd zou moeten wor den. Dat is niet relevant, zo staat in de nota. Indien je toch enigszins aan die sentimenten te gemoet zou willen komen, valt te denken aan een verdeling van die zogenaamde back-offices over Zeeland. Dan zou je die gro te kantoren/centra van de be langrijkste publieke en semi-pu- blieke diensten (bestuur, onder wijs, zorg en economische ont wikkeling) over de Zeeuwse re gio's kunnen verdelen. Op zich zou dat kunnen bijdrage aan de integratie van het eilandenrijk. In nota worden verschillende voorstellen gedaan. Op het ge bied van de (ziekenhuis)zorg scharen de opstellers van De driehoek rond zich achter de no ta van de commissie-Vierhout, al wordt de kanttekening ge maakt dat de vestigingsplaats die deze commissie noemt voor een kwalitatief hoogwaardige ziekenhuisvooziening (back-offi ce) ook een andere keuze kan zijn. Op het gebied van het onderwijs wordt in de nota gepleit voor de oprichting van stichting Univer sitaire Instellingen Zeeland naast de twee al bestaande pro vinciale onderwijsraden voor primair en voortgezet onder wijs. In die nieuwe stichting zou den de Roosevelt Academy, de ROC's, de Hogeschool Zeeland, het Roosevelt Study Center en het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee vertegen woordigd moeten zijn. Een belangrijk element in de no ta is dat (overheids)geld niet ge bruikt zou moeten worden voor het oplossen van problemen, maar voor het voorkomen van die problemen. Ten aanzien van het jeugdbeleid wordt daar een voorbeeld van gegeven. Gecon stateerd wordt dat instituten die zich met (jeugd)zorg bezig houden zich zozeer hebben ge specialiseerd dat 'opvoeding' niet altijd in hun woordenboek voorkomt en dat de opvoe dingstaak steeds exclusiever bij het gezin terechtkomt. „Dat is - gezien de veranderende huishou densvorming - vragen om onge lukken", wordt in de nota gecon stateerd. Voor de provincie zou dat kunnen betekenen dat een deel van het geld dat nu aan re paratie en secundair preventief beleid op gaat, besteed wordt aan brede kinderopvang, brede scholen, maar ook aanpassingen in de interne schoolorganisatie. Andere voorstellen die in de no ta worden gedaan liggen op het terrein van het sociaal beleid en de arbeidsmarkt, vergrijzing en participatie, maatschappelijke ondersteuning, huisvestingsbe leid en integratie van immigran ten. GS willen de komende pe riode gebruiken om het draag vlak voor de nota te peilen en daarover met in dialoog te gaan. In 2006 zal een plan van aanpak worden opgesteld. Provinciale Staten moeten zich er 17 februa ri over uitspreken. door Wout Bareman TERNEUZEN - De binnenvaart in Nederland schreeuwt om goed opgeleide bemanningsle den. De belangstelling voor op leidingen voor de Rijn- en bin nenvaart neemt toe. maar de af studerende leerlingen voldoen nog niet aan alle eisen. Voorzit ter VV. Bondewel van de afde ling Terneuzen van de schippers vereniging Koninklijke Schutte- vaer noemt de afstudeerresulta- ten zelfs 'bedroevend'. „Veel jonge mensen gaan na hun stage niet eens meer terug naar school. Ze hebben het al di rect bekeken en haken af. Mis schien moeten we daarvoor de hand wel in eigen boezem ste ken. Niet direct, als ze aan boord stappen, opdracht geven de voorpiek een verfje te geven. Ik heb zo'n jongen gekend; die liep direct een fobie op. Hij is nooit meer gaan varen", waar schuwde Bondewel gisteren tij dens de jaarvergadering van zijn afdeling in Paviljoen West kant in Terneuzen. Hij sprak de vrees uit dat de scheepvaart de goed opgeleide bemanningen voortaan uit Oost-Europa moet halen. „Oost-Europese schippers op Nederlandse schepen. Dan krij gen we pas echt problemen met de communicatie op de Wester- schelde. De mensen op de ver keersposten spreken wel wat Duits of Frans, maar de schip pers spreken geen Engels. Dus dat wordt een beetje Esperanto. Of er moet een Nederlands spre kende loods mee aan boord." Bondewel stipte ook de aange kondigde bezuinigingen bij Rijkswaterstaat aan. Ze leiden de komende jaren tot een verlies van enkele tientallen arbeids plaatsen en centrale bediening van sluizen en bruggen vanuit het Topshuis op het voormalige werkeiland Neeltje Jans (voor de kunstwerken boven de Wes- terschelde) en vanuit de ver keerspost op de Middenhaven- dam in Terneuzen voor de Ka naalzone. „Als de winst die hier uit voortvloeit, wordt gebruikt voor het onderhoud van de vaar wegen in Zeeland, dan hebben wij er ook nog iets aan." Bonde wel pleitte in dat kader ook na drukkelijk voor de snelle bouw van een nieuwe zeesluis in Ter neuzen. Die kan de groeiende wachttijden voor de huidige bin- nenvaartsluis beperken. De te hoge snelheden van de zeevaart op de Westerschelde blijven extra aandacht verdienen (tij dens de afdelingsvergadering werd daarover een korte film vertoond). Het afgelopen jaar kwamen bij een speciaal inge steld meldpunt zestig klachten binnen; het meldpunt wordt dan ook gehandhaafd. En verder klaagde Bondewel zijn nood over de beperkte Europese subsi dies voor de binnenvaart. Die blijven ver achter bij die voor bijvoorbeeld de spoorwegen. Bondewel nam gisteren afscheid als voorman van Schuttevaer. Nadat hij eerder dit jaar al was benoemd tot havenman van Ter neuzen, werd hij nu ook be noemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Bondewel, gebo ren op 20 december 1937, was vanaf 1984 tot 1993 penning meester, daarna secretaris en van '96 tot gisteren voorzitter. Hij was ook jarenlang regiobe stuurder. Willy Bondewel is al vijftig jaar lid van de schippersvereniging. Burgemeester J. Lonink: „Hij heeft zich voor de internationa le transport- en distributiefunc tie via de binnenvaart op een bij zondere wijze verdienstelijk ge maakt en dat is niet onopge merkt gebleven." Woninginbraak Oud-Vossemeer OUD-VOSSEMEER - Inbrekers I zijn afgelopen weekend een woning aan de C. Frankenstraat in Oud-Vossemeer binnen gedrongen. De hele woning werd doorzocht, maar de bewoners missen geen goederen. Het vervolg van de familie berichten van pagina 14 Verdrietig zijn wij over de keuze van Bas Codée Wij leven mee met Hans, Many en de naaste familie met het overlijden van Bas, Sanne en Maxime. Toos en Gerrit Henriet en (ack Wineke en Hans Esther en Kees Heieen en Piet Margo en Pierre Dora en Robbie Simone en Michel Lieve Spelvriend Lieve Sanne en Maxime Niets meer om voor te spelen... Drie lege plekjes in ons hart... Nog veel te weinig herinneringen... Marcel Jeannine Mirren, Joost en Pim Met ontsteltenis hebben wij kennis genomen van het onmetelijk en niet te bevatten verdriet dat het gezin van onze directeur, Hans Codée, is overkomen nu Bas, Sanne en Maxime zijn overleden. Wij wensen de familie en nabestaanden heel veel sterkte toe om dit intense verdriet een plaats te ge ven. Medewerkers en Raad van Commissarissen van COVRAN.V. Geschokt en vol ongeloof hebben wij kennisgeno men van het overlijden van Bas Codée en zijn twee dochtertjes Sanne en Maxime Bas was net verkozen tot penningmeester van onze afdeling. Wij zullen Bas verschrikkelijk missen. Wij wensen de familie en nabestaanden alle kracht toe om dit verlies en verdriet te dragen. Namens de VVD Middelburg André Bosman Voorzitter Geschokt, verdrietig en verbijsterd door het overlij den van Bas, Sanne en Maxime Codée Bas was gedurende enige jaren toegewijd penning meester van het comité. Intens medeleven gaat uit naar ons comité-lid Marry, haar man Hans en de naaste familie. Leden van het Regionaal UNICEF Comité Walcheren Geschokt hebben wij kennisgenomen van het plotse ling overlijden van Bas Codée en zijn 2 geliefde dochtertjes Bas zullen we ons herinneren als een betrokken en warme persoonlijkheid. Wij wensen de familie en nabestaanden veel sterkte toe. Terrier Lifting Clamps bv Bram de Bliek Willem Slaakweg Wij zijn stil van dit verlies; Bas, Sanne en Maxime Codée Ons medeleven gaat uit naar onze collega Marry en haarman Hans. Wij wensen beide families heel veel sterkte toe. Collega's Buitenrust Dankbetuiging Voor alle blijken van belangstelling ontvangen na het overlijden van onze zuster en tante Maatje van Doorn-van Noppen zeggen wij iedereen hartelijk dank. Uit aller naam: mevr. C. van Noppen Koudekerke, december 2005. Dankbetuiging Het heeft ons goed gedaan zoveel belangstelling en mede leven te hebben ontvangen - in welke vorm dan ook - na het overlijden van onze lieve vader, groot- en overgroot vader Gommert Feleus Wij hebben dit zeer gewaardeerd en betuigen u daarvoor onze oprechte dank. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Hoek/Kattendijke, december 2005 Hartelijk dank voor uw medeleven, ondervonden na het overlijden van onze lieve moeder, oma en zus Anne Irene Richard-Risseeuw Simone en Cees Claire en Laura Ivonne Nicky en Fred Hans December 2005 Oesterbank 1 4465 AR Goes Gehandicapt of chronisch ziek? Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belasting- teruggave, uitkenngen, zorg en hulp. woningaanpassingen, vervoer ot lotgenotencontact.. Kom op voor je belangen! Word ook lid van ANGO! ANGO maak(t) beter leven mogelijk! 3800 AW Amersfoort Tel (033)465 43 43 Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl NIERSTICHTING Si HOUD AMREF FLYING DOCTORS IN DE LUCHT.. Help Afrika om zelf een menswaardig bestaan op te bouwen. Giro 8829 in Leiden. Tel 071 -5769476 of www.amref.nl AMREF FLYING DOCTORS Selfsupporting Africa STAP MAAR IN DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND OAutoTrack.nl ELKE VRIJDAG IN UW KRANT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16