Preek Danneels leidt tot rumoer PZC Honderdduizenden herdenken tsunami WINTERSPORT IfS/U /O KORTING Kerst met nieuwe paus staat in teken van vervreemding 30% TOT Gratis soepje in Nice alleen voor blanke dakloze Uitlatingen kardinaal over euthanasie zijn volgens Belgische politici leugenachtig Toestel minister Spanje m weiland Sneeuwstorm blaast trein van rails Amerikaans-Italiaanse acteur Schiavelli overleden OP MEER DAN 10.000 SCHOENEN EN JACKS dinsdag 27 december 2005 van onze redactie buitenland NICE - Overal in de wereld worden tussen kerst en oud en nieuw voedselpakketten uit gedeeld aan daklozen of kun nen de armsten gratis komen eten. Honderdduizenden ma- ken graag gebruik van deze treem-rechtse groepering een een gematigde partij is, heeft profiteren, delen ze varkens kans hun maag eindelijk eens eigen manier gevonden om besloten in Nice alleen aan soep uit. goed te kunnen vullen. soep uit te delen. De beweging blanke daklozen soep uit te de- De reguliere daklozenhulp- Soulidarieta waarmee vergele- len. Om er zeker van te zijn dat organisaties hebben een klacht In Frankrijk heeft een ex- ken het Front National maar er geen moslims of joden mee- ingediend, maar de gemeente kan niets doen: het is niet ver boden om varkenssoep uit te de len. In Parijs wilde het Bloc Identi- taire spekjessoep uitdelen, maar dat werd wel verboden omdat er geen vergunning voor was verleend. GPD Hond kopen in België lastiger BRUSSEL - Wie in België een hond koopt, moet vanaf ja nuari volgend jaar een uitgebreid formulier invullen. Af hankelijk van de antwoorden beslist de verkoper of de po tentiële koper geschikt is om een hond te houden. De Belgische minister van Volksgezondheid Demotte wil voorkomen dat mensen in een impuls een hond kopen en later met een agressief dier opgescheept zitten. ANP R ARPFT ,nW A Ran Harnnlaciflinrflnin ,'on rla Cn*ion( door Ton van Lierop BRUSSEL - In België is tijdens de kerstdagen politieke commo de ontstaan rond uitspraken kerkleider kardinaal Dan neels over euthanasie. De Vlaam se liberale regeringspartij VLD premier Verhofstadt verwijt beul 'leugenachtigheid' en een 'bewust misleidend media-optre den'. Danneels uitte in zijn preek tij dens de nachtmis op kerstavond intiek op regeringsplannen om de euthanasiewetgeving uit te breiden. Zo zouden ook demen tebejaarden, die vooraf bij volle dig bewustzijn hebben aangege ven dat zij bij verlies van hun verstandelijke vermogens eutha nasie willen, voor voortijdige le vensbeëindiging in aanmerking kunnen komen. Danneels is het hier niet mee eens en vroeg of er dan geen 'si tuatie zou ontstaan waarbij an deren beslissen dat het tijd is voor hen om te gaan'. „Anderen zouden hun dan de mond of de lippen kunnen snoeren." Misbruik De liberale senator Leduc stoort zich ernstig aan de uitspraak van kardinaal Danneels en noemt deze 'leugenachtig'. Vol gens de politica heeft Danneels zijn preek bewust misbruikt om via de aanwezige media aan poli tiek te doen Ook andere liberale politici rea geerden kritisch op de uitlatin gen van kerkleider Danneels, die zich eerder al verzette tegen de Belgische euthanasiewetge ving. Niet gelezen De socialistische regeringspart ner sloot zich gisteren aan bij de kritiek. Volgens een woordvoer der van Danneels heeft de kardi naal echter niet het wetsvoor stel willen bekritiseren. „Hij heeft dat zelfs niet gelezen. Het gaat er eerder om dat hij niet wil dat er steeds minder rechten komen voor de levenden", zei de woordvoerder. ANP Russen belanden in ziekenhuis na inademen gas SINT-PETERSBURG - Bijna lachtig mensen zijn gisteren in de Russische stad Sint-Peters burg in het ziekenhuis beland, nadat ze in een filiaal van de bouwmarkt Maksidom een onbe kend gas hadden ingeademd. Het gas kwam volgens de autori teiten uit gasampullen die wa ren voorzien van een tijdmecha- nisme. Twee andere winkels van betzelfde concern in Sint-Peters burg werden ontruimd, nadat daar soortgelijke gasflesjes wa ren aangetroffen. De autoriteiten gaan ervan uit dat het niet gaat om een terroris- aanslag, maar om een ac tie met een criminele achter grond. ANP/AFP/RTR/EFE Partij Sharon wil grenzen van Israël vastleggen JERUZALEM - De nieuw opge richte partij van de Israëlische premier Ariel Sharon stelt zich tot doel de grenzen van de jood- te staat zo snel mogelijk defini tief vast te leggen. Dat blijkt uit ten ontwerpprogram van Kadi waar de Israëlische krant Maariv de hand op wist te leg gen. Het hoogste doel van de door Kadima geleide regering is het behoud van de staat Israël als een veilig nationaal thuis voor set joodse volk in het Land van Israël", citeerde de krant giste- ra uit het programma. Heel Jeruzalem en de nederzettingen- blokken Ariel, Gush Etzion en Maale Adumim zouden binnen begrenzen vallen. Ook bevat de staat 'de benodigde veiligheids zones'. De partij rept expliciet van een Palestijnse staat en wijst de te rugkeer van Palestijnse vluchte den af. ANP/AFP/DPA Het elfjarige Britse meisje Tilly Smith, bijgenaamd 'de engel van het strand' las in het Thaise Khao Lak een gedicht voor. Ze wordt als een heldin beschouwd omdat zij in de gaten had dat er een tsunami ophanden was, toen het water zich terugtrok. Ze maande mensen in de buurt het op een lopen te letten. Door haar oplettendheid tijdens aard rijkskundelessen op school redde zij zodoende tientallen mensen van een wisse dood. foto Ad rees Latif/RTR van onze redactie buitenland BANDA ATJEH - Vele honderd duizenden inwoners van landen rond de Indische Oceaan heb ben gisteren met gebeden, stil tes en ceremonies herdacht dat een jaar geleden zeker 230.000 mensen stierven door de zeebe ving bij Sumatra en de daarop volgende vloedgolven. Zondag was er in het Thaise Khao Lak een herdenking voor de 36 Ne derlandse slachtoffers, waarbij ook minister Remkes (Binnen landse Zaken) aanwezig was. Volgens de jongste gegevens van de Verenigde Naties vielen er op 26 december 2004 zeker 181.516 doden. Daar komen nog eens 49.936 personen bij; grotendeels mensen die worden vermist en daarom formeel niet dood zijn verklaard. In totaal staat het of ficiële aantal slachtoffers dan op 231.452. Ze vielen in Indone sië, Sri Lanka, India, de Maledi ven, Thailand, Myanmar, Malei sië, Kenia, Madagascar, Seychel len, Somalië en Tanzania. De zwaarst getroffen naties wa ren Indonesië (131.934 doden en 37.066 vermisten), Sri Lanka (31.229 doden en 4093 vermis ten), India (12.405 doden en 5640 vermisten) en Thailand (5395 doden en 2932 vermisten). Een op de drie slachtoffers was een kind. Nederlanders Minister Remkes en de Neder landse ambassadeur in Thai land, Pieter Marres, herdachten zondag in Khao Lak samen met 27 nabestaanden van elf Neder landse slachtoffers de doden. Na toespraken gooiden de aan wezigen bloemen in zee. De bij eenkomst, georganiseerd door de Nederlandse ambassade, werd gehouden in de net weer opgeknapte tuin van een vakan- tieresort vlak aan het strand. Te gen de achtergrond van het ge bulder van de zee sprak Remkes over de extremen van de natuur. „Een prachtig klimaat en een overweldigende natuur trekt mensen als een magneet naar zich toe, maar soms heeft de na tuur een onvoorstelbare wreed heid van zichzelf." Remkes roemde Nederland, dat zich na de tsunami van zijn goede kant heeft laten zien. Speciale dank sprak hij uit aan de ambassa deur en zijn team en het Ram pen Identificatie Team (RIT). De Indonesische president Susilo Bambang Yudhoyono sprak in het zwaar getroffen Banda Atjeh op Sumatra. Hij benadruk te de noodzaak van blijvende hulp aan de overlevenden en er kende dat de wederopbouw nog uiterst langzaam verloopt. Op Sri Lanka, op de plaats waar de tsunami een stampvolle trein trof waardoor zeker 1200 men sen omkwamen, stak de nieuwe president Rajapakse de hand ook in eigen boezem. Ook hij er kende dat de herbouw van hui zen, scholen en andere gebou wen te langzaam verloopt en dat er nog altijd slachtoffers geen of nauwelijks hulp hebben gehad. ANP door Hans Geleiinse VATICAANSTAD - De eerste tast met een nieuwe paus zal veel gelovigen en waarschijnlijk wk Joseph Ratzinger in herinne- ring blijven door het gure en nat ie weer. Dat deed niets af aan liet enthousiasme van de tiendui zenden die op eerste kerstdag naar het Sint Pietersplein wa ren gekomen om het Urbi et Or- bimee te beleven. De toejuichin- |en waren van kracht en gehal- 'e waarmee doorgaans in een voetbalstadion het eerste doel punt van de nieuwe spits wordt Voet. De paus, sprekend op het centra- je balkon van de Pieterskerk, aleef zichzelf meer dan trouw. kerstboodschap stond voor- in het teken van kritiek op aet relativisme en waarschuwin gen voor de vervreemding van D°d. een thema dat hij in zijn ifige carrière vaak heeft aange roerd. Darfoer 0-ns Ratzinger is het grote gevaar van de moderne tijd dat de mens slachtoffer te dreigt te worden van zijn eigen intellec tuele en technische vooruit gang'. God wordt losgelaten en zo ontstaat geestelijke armoede, meende hij. Bij het traditionele oproepen tot vrede in de wereld noemde Benedictus de situatie van de christenen in het Soeda- nese Darfoer. Hij zag tekenen van hoop in Irak, Libanon en Is- Kameroener in Rusland gedood MOSKOU - Opnieuw heeft een incident in Rusland het leven ge kost aan een buitenlandse stu dent. In Sint-Petersburg is zater dagnacht een jongen uit Kame roen doodgestoken, terwijl een student uit Namibië zwaarge wond raakte en een derde op de vlucht sloeg. Een groep jongeren had hen op straat aangevallen bij de cam pus van de universiteit waar veel buitenlandse studenten wo nen. Volgens een woordvoerder van de Afrika Unie ging het om ze ker tien skinheads. GPD raël. Tijdens de de nachtmis - de Sint Pieter was afgeladen en dui zenden volgden de viering via grote tv-schermen op het plein - had de paus al gevraagd om ge bed voor de mensen die 'in het geboorteland van onze Heiland leven en lijden'. Zondag benadrukte hij ook dat wereldproblemen als terroris me, armoede en milieu pas suc cesvol kunnen worden bestre den wanneer de mensen zich ver enigen en in naastenliefde le ven. De paus, omhangen met een goudkleurige mantel en een gou den mijter op het hoofd, toonde zich minder gespannen en aarze lend dan bij voorgaande publie ke optredens. Hij zette de tradi tie van zijn voorganger Johan nes Paulus II voort door de kerst groet in 32 talen uit te spreken. „De Nederlanders wens ik een zalig en gelukkig kerstfeest", zei hij. Voor de katholieken is het wachten nu op publicatie van de eerste encycliek van Bene dictus XVI. Voorspeld was dat dit voor de kerst zou gebeuren, maar het wordt vermoedelijk de eerste week van januari. GPD TOKIO - Vier mensen zijn in Japan omgekomen bij een treinongeluk. De sneltrein ontspoorde zondag door harde rukwinden. Dat gebeurde toen de trein, op weg van Akita naar Niigata, tijdens een sneeuwstorm over een brug reed. Er zaten 46 mensen in de trein. Japan werd op eerste kerstdag geteisterd door zware sneeuwval. Het verkeer was ernstig ont regeld, waardoor veel vakantiegangers strand den. Duizenden mensen zaten zondag in het duister doordat op een aantal plaatsen de stroom uitviel. foto RTR BARCELONA - Een Herculesvliegtuig van de Spaanse luchtmacht is zondag op het vliegveld van Mostar in Bosnië van de landingsbaan geraakt. Minister van Defen sie Bono en zestig andere passagiers bleven ongedeerd. Bono was naar Bosnië gereisd om Spaanse militairen te bezoeken. Het ongeluk is waarschijnlijk veroorzaakt door slecht weer. De piloot kon het toestel pas na het midden van de landingsbaan aan de grond zetten. Daardoor kon het vliegtuig niet op tijd remmen en kwam het tot stil stand in een weiland. GPD Zussen na zestig jaar vereend LILLE - Na een scheiding van ruim zestig jaar hebben drie Franse zussen hun eerste gezamenlijke kerstfeest ge vierd. „Het was mijn allermooiste kerstcadeau", zei de 66-jarige Annie, de jongste van de drie. „Wij hebben langs het strand gewandeld alsof we nooit van elkaar ge scheiden zijn geweest." De zussen waren sinds de deportatie van hun ouders naar het concentratiekamp Auschwitz m 1942 gescheiden. De twee zussen van Anme - 72 en 74 jaar oud - wonen in Pa rijs en Perpignan. De drie zijn herenigd dankzij speur werk van de echtgenoot van Annie, die via internet infor matie kreeg over de verblijfplaats van zijn schoonzusters. De drie hebben sinds mei weer contact. ANP/DPA Resten vorstin Portugal terug LISSABON - De stoffelijke resten van de Portugese ko ningin Maria Pia van Savoie worden volgend jaar overge bracht naar Portugal, zo heeft de directie van het voorma lig koninklijk paleis in Lissabon laten weten. Maria Pia stierf in 1911 op 64-jarige leeftijd in Italië, een jaar nadat Portugal een republiek was geworden. Ze werd begraven in Turijn. Ze is de enige Portugese vorstin die niet in Portugal is begraven. Portugal was een konink rijk van de 11e eeuw tot 1910. Maria Pia kwam als veertienjarige Italiaanse prinses naar Portugal voor haar huwelijk met koning Don Luis van Braganga. Hij overleed in 1889. Haar zoon, koning Don Carlos werd in 1908 vermoord. Haar kleinzoon Don Ma nuel II was de laatste koning van Portugal. ANP/EFE Brand in Chinese bar eist levens PEKING - Zeker 26 personen zijn zondag in China omge komen door een brand in een bar in Zhongshan in de zui delijke provincie Guangdong. Dat meldde gisteren het Chinese persbureau Nieuw China. Van brandstichting zou volgens een agent ter plekke geen sprake zijn. „Ooggetuigen zeiden dat discolampen op de grond vielen en explodeerden", zei een omwonende. Ook een gaslek behoort tot de mogelijke oorzaken. ANP/AFP door Jessica Smeenk ROME - De Amerikaans-Itali aanse filmacteur Vincent Schia velli is gisteren op 57-jarige leef tijd overleden op Sicilië, meld den Italiaanse media. Schiavelli, die karakterrollen speelde in vele tientallen films en die in 1997 door het show- bizz-blad Vanity Fair werd ge roemd als een van de beste ka rakteracteurs, overleed aan long kanker. Dat zei de burgemeester van zijn woonplaats Polizzi Ge- nerosa, waar hij de laatste tijd verbleef en waar zijn voorou ders vandaan kwamen. De rol waarmee de in New York geboren Schiavelli met zijn ka rakteristieke sombere gezichts uitdrukking grote bekendheid kreeg, was die van Frederickson in One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975). Hij speelde een van de andere 'gekken' in de film, waarin Jack Nicholson de hoofd rol had. Verder speelde hij on der meer in Amadeus, Batman Returns en The People vs. Larry Flint. Behalve in bijna honderd films speelde Schiavelli in meer dan vijftig afleveringen van televisie series - waaronder Miami Vice en Star sky and Hutch. Ook buiten de showbizz genoot Schiavelli faam. Hij schreef drie kookboeken en talloze artikelen voor kranten en tijdschriften over eten. Zijn liefde voor lek ker koken en eten had hij kenne lijk van zijn grootvader, die kok was bij een Italiaanse baron voor hij naar de Verenigde Sta ten emigreerde. In 2001 regisseerde Schiavelli op Sicilië een theaterstuk dat ge baseerd was op fabels uit die streek. Zes van de acht acteurs waren Sicilianen en het stuk werd opgevoerd in het plaatselij ke dialect. ANP Opstandelingen in Irak doden politieagenten BAGDAD - Opstandelingen heb ben gisteren in Buhriz, 60 kilo meter ten noorden van de Iraak- se hoofdstad Bagdad, een politie post aangevallen en daarbij ze ker vijf agenten gedood. Aan de kant van de aanvallers vielen zes doden, maakten politiefunc tionarissen bekend. In het dorp Dhabab zijn vijf Iraakse militairen gedood. Onbe kenden schoten hen gisteroch tend dood, maakte het Iraakse leger bekend. Elders in Irak ver loren zondag twee Amerikaanse miütairen het leven bij afzonder lijke incidenten. ANP/RTR De actie is geldig van 27/12 t/m 31/12. www.intersport.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5