Een symmetrisch gezicht is saai Arts tussen Oost en West PZC m Voor mensen met aangezichtsverlamming biedt plastische chirurgie uitkomst 27 december 1955 Over besnijdenis en voorhuidklemmen Als de verlamde gezichtshelft geopereerd is, dan volgt een volgende fase. De patiënt moet zijn gezicht weer leren bewegen. foto Duncan Wijting/GPD dinsdag 27 december 2005 4 Computerspelletjes stompen af COLUMBIA - De hersenen van mensen die vaak geweld dadige computerspelletjes spelen, reageren minder ge schokt op afbeeldingen van geweld dan de hersenen van mensen die deze spelletjes niet spelen. Op andere emotio nele afbeeldingen (dood huisdier, zieke kinderen) reage- ren de hersenen van de spelletjesfanaten wel 'normaal' Dit concludeert D. Bartholow van de Universiteit van Mis souri in Columbia in het vakblad Journal of Experimen tal Social Psychology. Hij doet dit op grond van EEG-metingen bij 39 spelletjes fanaten. Of de verminderde hersenreactie zich ook ver taalt in meer gewelddadig gedrag is onbekend. GPD Grote valkans door bloedarmoede OKLAHOMA CITY - Oudere mensen die last hebben van bloedarmoede lopen, vergeleken met ouderen zonder bloedarmoede, twee tot drie keer meer kans een flinke smak te maken met hoofd- of heupletsel als gevolg. Dit stelde J. George van de Universiteit van het Ameri kaanse Oklahoma tijdens een congres van de American Society of Hematology in Atlanta op grond van een onder zoek onder ruim 47.000 65-plussers. Controle op en behandeling van bloedarmoede bij oude ren dient daarom extra aandacht te krijgen, maant George artsen. GPD Inlegzolen helpen na beroerte BOSTON - Subtiel trillende inlegzolen blijken het even wichtsgevoel te verbeteren van mensen die een beroerte hebben overleefd en mensen bij wie als gevolg van diabe tes zenuwvezels in de voeten zijn beschadigd. Dit schrijft A. Priplata van de Universiteit van Boston University in het vakblad Annals of Neurology op grond van testen bij dertig patiënten. Hoe de trillingen het even- wicht verbeteren is echter nog niet duidelijk. GPD Taaiheid slijmvlies bepaalt geslacht MAASTRICHT - Hoe langer het duurt voordat een vrouw i zwanger wordt, des te groter is de kans dat de baby een jongentje wordt. Bij vrouwen die er langer dan een jaar over doen, stijgt de kans op een jongen van 51 procent naar ruim 57 procent. Dit becijfert Luc Smits van de Urn- I versiteit van Maastricht in het British Medical Journal op i grond van gegevens van ruim vijfduizend vrouwen. i Moeilijk zwanger worden is vaak het gevolg van de aan- I wezigheid van taaier slijmvlies in de baarmoeder. Zaad- i cellen met een Y-chromosoom (verantwoordelijk voor hel 1 ontstaan van een jongen) zwemmen iets sneller door dit i taaie slijm dan zaadcellen met een X-chromosoom, ver klaart Smits. GPD I Maandag is pillendag AMSTERDAM - Op maandag worden in de Nederlandse 't apotheken de meeste recepten afgeleverd, gemiddeld 452 c per apotheek. Op andere dagen is dat gemiddeld 387 per r apotheek, concludeert de Stichting Farmaceutische Ken- I getallen uit haar gegevens. Deze getallen (oktober 2004 tot september 2005) beteke- t nen een stijging van het aantal recepten met ruim 10 pro- t cent ten opzichte van 2001. GPD door Arend van Wijngaarden GRONINGEN - Botox, facelifts, tv-programma's zoals Make Me Beautiful en Extreme Makeover en steeds meer kinderen met beugels. Lopen er over honderd jaar alleen nog maar mensen met perfecte, strakke gezichten over straat? Weinig kans, zegt plastisch chirurg en hoogleraar dr. Jean-Philippe Nicolai. Want een beetje scheef gezicht is juist aantrekkelijker. Met de mode van esthetische chirurgie in het gezicht valt het in Nederland dan ook nog erg mee. Een perfect, symmetrisch ge zicht is misschien een symbool van volmaaktheid, maar wij vin den het eigenlijk helemaal niet zo aantrekkelijk. Integendeel, een beetje verschil tussen de lin ker- en rechterhelft van het ge zicht maakt een persoon juist extra interessant, weet profes sor Nicolai, plastisch chirurg in het Universitair Medisch Cen trum Groningen. „Neem het gezicht van Maartje van Weegen. Dat is zo asymme trisch als wat, maar daardoor wordt het juist extra boeiend om naar haar te kijken." Diver se onderzoeken naar wat men sen aantrekkelijk vinden, wij zen het ook uit. Een beetje een scheve smoel wordt in het alge meen beter gewaardeerd dan een vrijwel symmetrisch ge zicht. Venus Nicolai: „De Venus van Milo heeft bijvoorbeeld een uitgespro ken asymmetrisch gezicht. Dat heeft de kunstenaar expres ge daan. Die asymmetrie levert een interessante schoonheid op. Je hebt dan tenminste iets om naar te kijken. Op een perfect symme trisch gezicht ben je sneller uit gekeken." Met de mode van esthetische chi rurgie in het gezicht valt het in Nederland nog erg mee, weet Ni colai ook. „Slechts een kleine minderheid van onze behande lingen is alleen bedoeld om men sen mooier te maken. Wij zien hier bijvoorbeeld eigenlijk nooit door Paul van Dijk De ouders van Moham med Labdaoui willen hun zoon van anderhalf om religieuze redenen laten be snijden. Graag uw behande ling. Tientallen briefjes met deze strekking schreef ik de afgelo pen jaren. Met zo'n briefje maakten ouders een afspraak bij de uroloog. De voorhuid van Mohammed werd vervol gens verwijderd, waarna het jongetje het voor de rest van zijn leven met een ontblote eikel moest doen. Een besnijdenis of circumci sie wordt in mijn praktijk vrijwel alleen op religieuze gronden aangevraagd. Er zijn landen waar de ingreep om hygiënische redenen wordt uitgevoerd. In Ameri ka zijn de meeste mannen be sneden. De baby wordt aan de borst gelegd bij de moeder en zonder verdoving wordt het piemeltje ingekort. Men veronderstelt dat een besne den penis beter schoon te hou den is. Heel soms is er in mijn prak tijk een medische reden om te besnijden. Dat is het geval bij jongetjes die zo'n strakke voorhuid hebben dat het plas sen niet meer gaat. Als ze plassen ontstaat er een bal lonnetje aan het eind van de penis. Ze blazen als het ware hun voorhuid op met urine. In Nederland is men steeds meer van mening dat er zon der medische noodzaak geen lichaamsdelen mogen wor den verwijderd. Er zijn tijden geweest dat bij gynaecologi sche operaties ook meteen de blinde daim werd verwij derd. Van oudere specialisten heb ik begrepen dat deze han delwijze indertijd niet is afge schaft om ethische redenen. Het is stopgezet, omdat er ru zie ontstond met de chirur gen, die het beschouwden als een vorm van broodroof. De keelamandel is ook een li chaamsdeel dat vroeger te pas en te onpas werd verwij derd. Onder het mom van 'als je ze kwijt bent kun je er geen last van hebben', wer den amandelen massaal ge knipt. En nog steeds is de ton- sillectomie (amandelverwijde- vrouwen met gewone borsten die ze groter willen hebben. Als ze hier in het ziekenhuis komen, dan gaat het meestal om vrou wen die zo plat als een jongetje zijn en die daar ernstig onder lij den. Alleen wordt dat onder scheid niet gemaakt door de zorgverzekeraars. Borstvergro tingen moeten altijd zelf be taald worden. Net als bijvoor beeld ooglidcorrecties. Terwijl het vaak gaat om mensen die 's avonds echt hun oogleden met hun vingers op moeten tillen om nog te kunnen lezen." Die verzekeringsproblemen zijn ring) de meest uitgevoerde operatie bij kinderen. Hoe discutabel de ingreep is, blijkt uit het feit dat het aan tal tonsillectomieën in Neder land hoger ligt dan bijvoor beeld in Finland of Schot land. Terug naar de besnijde nis. Die verdween op 1 janua ri van dit jaar uit het zieken fondspakket. Hoogervorst wilde de 'geloofsbesnijdenis' niet langer vergoeden. Sinds dien schieten de besnijdenis centra als paddestoelen uit de grond. Het zijn particulie re centra waar een voorhuid verwijdering 250 euro kost. In het ziekenhuis betaal je voor dezelfde ingreep ruim 800 euro. Dat besnijden inmiddels een interessante bedrijfstak is ge worden, blijkt ook uit de op komst van de 'Smartklamp'. Dit is een klemmetje, verge lijkbaar met een navelstreng klem, dat op de penis wordt geplaatst. Het is verkrijgbaar in verschillende maten, van baby (small) tot volwassenen (medium, XL en XXL). Het Nederlandse bedrijf Cir cumvent bezit het wereldwij de patent op de voorhuid klemmen. Het bedrijf ver wacht dit jaar honderddui zend klemmen af te zetten. De besnijdenismarkt wordt misschien nog groter. On langs publiceerde Science een onderzoek waaruit bleek dat volwassen mannen zon der voorhuid veel minder kans hebben om aids te krij gen. Al langer was bekend dat vrouwen van besneden mannen minder vaak baar moederhalskanker krijgen. Misschien moeten we toch al lemaal aan het klemmetje. Paul van Dijk is huisarts er ook bij de scheve neus. „Wie bepaalt er wanneer een neus zo scheef is dat-ie geopereerd moet worden? Mijn ervaring is dat al leen de patiënt zelf dat kan be palen. Vaak komt het erop neer dat mensen het zelf betalen." Toch is er onmiskenbaar een trend van steeds meer ingrepen in het gezicht. Vorige maand is zelfs de eerste gezichtstransplan tatie uitgevoerd. Een 38-jarige Frangaise was door een honden beet haar neus, kin en lippen kwijtgeraakt en kreeg in een Frans ziekenhuis een deel van het gezicht van een overleden door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Marianne Be zem blikt met plezier terug op haar 'acupunctuur-receptie', die ze kortgeleden gaf voor de dok ters van Walcheren. Ze vierde het tienjarig bestaan van haar praktijk voor acupunctuur en elektro-acupunctuur in Middel burg een tikje weemoedig. Be zem was weliswaar blij om een honderdtal van haar arts-colle ga's over de drempel van het mo numentale pand Mournouw aan de Lange Noordstraat te zien ko men. Maar de wetenschap dat ze binnenkort haar registratie als huisarts kwijt is. verdriet haar zeer. „Het is toch het vak waarvoor je destijds gegaan bent. Maar het kan niet anders. Ik werkte nog een dag in de week als huisarts, maar nieuwe richtlijnen schrij ven voor dat je minimaal twee dagen als huisarts moet werken om je registratie te behouden." Bezem werkt als arts-acupunc turist sinds lang in twee werel den die volgens sommigen onver enigbaar zijn: de medische prak tijk van het Westen en die van het Oosten. Zo was ze aanvankelijk niet be gonnen. Na haar artsexamen deed ze twee jaar immunolo gisch onderzoek. Ze wilde zich graag verder ontwikkelen. Als huisarts of, als dat door de toen malige wachtlijst voor de oplei ding niet lukken zou, tot kinder arts. Bezem kon toch terecht voor haar eerste keus. „Ik kwam bij toeval terecht in een praktijk die ook acupunctuur deed. Ik wist daar helemaal niets van. Maar ik was in twee weken 'om'. Je ziet als huisarts een groot aantal patiënten waar je tegen moet zeggen: 'leer er maar mee leven', omdat je verder niets kan doen. En hier zag ik een behandeling die voor zulke mensen toch wat kon doen." Alternatieve behandelswijzen, door Bezem liever aanvullende behandelswijzen genoemd, wer den in haar artsopleidingsjaren nadrukkelijk genegeerd. „Ik her inner me één gastcollege van dr. Moerman, de arts van het dieet. Normaal trok zo'n 'Capita selec ta' een halve collegezaal vol. Op Moerman waren vier, vijf zalen vol afgekomen. Moerman werd daar voor de leeuwen gegooid. Hij werd in een paar uur volle dig afgekraakt. Daar ging het ie- donor. „Zo'n verminking is zo ernstig dat ik voorstander ben van een dergelijke operatie." Handel Voor een soort handel in gezich ten en bijvoorbeeld een mode om bekende mooie gezichten te nemen, hoeven we volgens Nico lai niet bang te zijn. „Als je het gezicht van Michael Jackson transplanteert, dan ga je er echt niet zo uitzien. De vorm van een gezicht wordt namelijk bepaald door het onderliggende skelet." Een mode om alle schuine mon den en scheven neuzen recht te Marianne Bezem: „Acupunctuur derzoeken." dereen om," illustreert ze de 'op voeding' die artsen krijgen over alternatieve behandelingen. „Acupunctuur heeft een wat har dere basis dan andere alternatie ve therapieën. Maar het is toch nog niet keihard. Acupunctuur bedrijf je op het individu. Het is niet zo nauw te vangen in behan- delrichtlijnen als reguliere ge neeskunde. Het is ook moeilijk wetenschappelijk te onderzoe ken. Dat moet dubbelblind ge beuren, met een patiëntengroep die de echte behandeling krijgt en een groep die een nepbehan deling krijgt, zonder dat patiënt of behandelaar weet of het echt is of niet. Een patiënt weet of zetten zal er ook niet snel ko men. Want, zoals gezegd, een beetje verschil tussen links en rechts is juist wel mooi. „Er is een tijd geweest dat vrouwen zo'n mouche met make-up aan brachten", zegt Nicolai. „Zo is er ook een operatie bekend om een kuiltje in een wang te ma ken. Die asymmetrie wordt blijk baar mooi gevonden." Als de symmetrie van het ge zicht door een aangezichtsver lamming volledig uit proporties gerukt wordt en de asymmetrie absoluut niet meer als mooi er varen wordt, dan is het verhaal is moeilijk wetenschappelijk te on- foto Mechteld Jansen hij een naald in zijn huid krijgt of niet en je kan een arts ook niet vertellen dat hij op een an dere plaats moet prikken. Maar er zijn nu placebo-naalden, waarbij de naald met een schuif- systeem de huid niet raakt. Het New England Medical Journal publiceerde er begin dit jaar over. De nepnaalden schijnen heel overtuigend te zijn, dus dat opent onderzoeksmogelijkhe den." Bezem volgde de driejarige op leiding van de Nederlandse Art sen Acupunctuur Vereniging en werkte ondertussen als waarne mend huisarts en drie jaar als huisarts in het Noord-Holland iets anders. Dan worden er gren zen bereikt. Zo'n vierhonderd mensen in Nederland worden jaarlijks in het ziekenhuis opge nomen met een aangezichtsver lamming. „Een aangezichtsverlamming kan tot érnstige psychische pro blemen leiden", zegt plastisch chirurg Nicolai. „Mensen raken er compleet van in de war, met zelfmoorden en andere ellende tot gevolg." Doordat het oog niet meer dicht wil, kan dat uit drogen. Eten en drinken is las tig, omdat de mond voor de helft niet meer werkt en de pa tiënt gaat kwijlen. Maar mis schien is het ergste nog wel de communicatie met anderen. Pra ten gaat minder goed en lachen is helemaal lastig. Afwachten De oorzaak is vaak niet te vin den. Het kan erfelijk en aange boren zijn. Het kan voorkomen na een hersenoperatie of een on geluk. Maar het kan ook spon taan optreden. De behandeling bestaat uit een flinke dosis pred- nison en dan maar afwachten. In meer dan de helft van de ge vallen geneest het dan vanzelf. Maar vaak ook blijft de gezichts helft verlamd en moet de plas tisch chirurg opereren. De sim pelste behandeling is een gou den gewichtje in het ooglid. De spier boven het oog blijft altijd gewoon werken zodat de patient het oog dan wel open kan doen. Doet hij niks, dan valt het oog met het gouden gewichtje ge woon dicht. Afhankelijk van de leeftijd van de patiënt en de ernst van de ver lamming kan de chirurg vervol gens zenuwen en stukken spier transplanteren en vastzetten. Als de verlamde gezichtshelft ge opereerd is, dan volgt een vol gende fase. De patiënt moet zijn gezicht weer leren bewegen. Pa tiënten moeten oefenen voor de spiegel. „Maar dat valt niet mee, mensen schrikken vaak als ze zichzelf in de spiegel zien. Denken: dat ben ik niet. Emo ties zijn minder zichtbaar. Ver driet hebben, boos zijn. het ver vaagt en vervlakt." GPD se Venhuizen. „Klassiek, met apotheek en verloskundige prak tijk. Echt als dorpsdokter." In 1992 trok ze met haar toenma lige man naar zijn geboorte streek, Zeeland. Hier wilde ze haar eigen acupunctuurpraktijk beginnen. Tot die tijd werkte ze nog als waarnemer in huisart senpraktijken. „In 1995 ben ik begonnen met drie patiënten in de week. In drie jaar tijd zat ik vol, met nog één dag huisartsenwerk in de week." Ambassadeur Dat is nu gedaan, maar, vindt ze: „Het is ook wel goed je te richten op één vak." Ze vat dat vak wel breed op. Ze zet zich in voor acupunctuur, maar ook voor de alleenstaande werkende moeder in het medische beroep. „Ik ben ambassadeur voor de Nederlandse vereniging van vrouwelijke artsen. En ik coach ook vrouwelijke artsen die wor stelen met de eisen die vak en ge zin stellen. Er zijn veel artsen die daarmee worstelen. Ik kan ze daarin bijstaan." Daaruit ontwikkelde zich haar 'aanvullende' aanvullende thera pie: proleemverheldering. Ze helpt mensen tijdens de acu punctuurbehandeling voor hun lichamelijke klachten achterlig gende problemen in hun leven helder te krijgen. „Mensen lig gen hier toch twintig minuten aan de naald," vertelt ze prak tisch. „Mensen leven vaak met dilem ma's. Daartussen schipperen verbruikt negentig procent van hun energie. Ik help mensen in hun kracht te gaan staan," zegt ze zelf. „Veel mensen zijn moe door hun werk, of raken door een chronische ziekte arbeidson geschikt. Ik heb toch een aantal patiënten die weer aan het werk konden gaan." Ze zet de naaldjes tegen ver moeidheid, luchtwegklachten, obstipatie en diarree, duizelin gen. slapeloosheid, hoofdpijn, hartkloppingen, zenuwstoornis sen, klachten na een hersenbloe ding of -infact, stemmingsstoor nissen, de lijst is lang. Een enke ling haakt af omdat die het prik ken niet verdraagt, vertelt Be zem. Of liever: het beeld van het prikken. De naaldjes zijn onge veer een derde van een kopspeld dun. „0,2 of 0,3 milimeter. Prik ken is niet pijnloos, maar pijn is een signaal. Dat er wat gaande is." KUSTVERDEDIGING - De minister van Verkeer en Water staat wil zwakke plaatsen in de zeewering van Noord-Zee land (Tholen, Schouwen-Dui- veland en Sint-Philipsland) in 1957 versterken met verhoog de en verzwaarde dijken. Di verse havens, zoals die in Brou wershaven en Bruinisse, wor den voorzien van doelmatige sluizen. De havens zijn labiele plaatsen gebleken in de verde- digingsring rond de eilanden. TIJDBOM - De Parijse politie heeft op tweede kerstdag een man gearresteerd die de dag er voor een tijdbom had ge- Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactte@pzc.nl Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenrustslraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17.00 uur plaatst 'in de Sacré Coeur. De bom is onschadelijk gemaakt. De man zei dat hij de paus naar Parijs had ontboden om alle geleerden die met atoom onderzoek bezig zijn, te excom- I municeren. De bom was waar- ri schijnlijk bedoeld als vergel- p ding, omdat de paus wegbleef, li si MARIA - Een vrouw uit Naza- li reth heeft tijdens een pelgrims- t tocht naar Bethlehem in de d kerstnacht het leven geschon- 1 ken aan een zoon. De vrouw, die de naam Maria draagt, mag nu van de Jordaanse auto riteiten een week in Bethle- S hem blijven. b Intsmat: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag l/m vrijdag gedurende de openingslijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20.55 n.v.t per kwartaal 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor hel einde van de betaalperiode. PZC. t.a.v lezersservice. Postbus 314460 AA Goes maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag 1,80 Alle bedragen zijn Inclusief 6% BTW Bankrelaties: l ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 I Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoefd j overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: i tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: i Tel: (076)5312240 f Fax:(076)5312340 tl Rubrieksadvertenties (kleintjes): 1 Tel. (076)5312104 P Fax. (076)5312340 j| Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland r Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 J Fax-(0114)372771 L Business to Business/Onroerend goed Tel (07615312277 Fax:(076)5312274 j Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hot Wegener concern De doorn aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ona (abonnementenladministratieen om u te (latenl informeren over voor u relevante diensten en pro- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselected de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk molden bij PZC. Ie- zersservice. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4