Taliban loert op militairen 25% KORTING PZC Rotterdammers zoeken schuldige leidingbreuk Dankbaarheid is rode draad in kerstrede Beatrix De hele wintercollectie Tinello We gelu een FITNESSAPPARATEN Nederlander gewondgeraakt Kamp bezoekt militairen in Emiraten Vermist Haags trio mogelijk toch niet voor islam geronseld spijkerhard de beste! Jongens slaan in Deventer 20-jarige man dood MET KNALLENDE KORTINGEN VIBROPLATE dinsdag 27 december 2005 Lor Ron de Groot I DEN HAAG - Door een aanslag i in het noorden van Afghanistan ajn gisteren een Nederlandse en e«n Britse militair lichtgewond geraakt. Dat heeft het ministe rie van Defensie in Den Haag be kendgemaakt. Volgens het departement ont- olofte om kwart over elf gister ochtend plaatselijke tijd een zelfgemaakte bom in de berm zoen een konvooi langsreed ten zuiden van de stad Baghlan. Het konvooi van het Nederlandse Provincial Reconstruction Team bestond uit twee voertuigen en was op weg van Pol e Komri r.aar Kunduz. Door de explosie werd het tweede voertuig getrof fen. Het raakte zwaar bescha digd De gewonden maken het volgens Defensie naar omstan digheden goed. Zij zijn naar een Duits veldhospitaal in Kunduz gebracht. Ineen verklaring aan een islami tisch Afghaans persbureau heb ben de Taliban de aanslag op geëist. Een woordvoerder zei dat er zes Nederlandse militai- waren gedood. Een woord voerder van Defensie noemde dit'absolute onzin'. De Nederlandse militairen in Af ghanistan zijn al verschillende keren doelwit geweest van aan slagen. De laatste was op 5 de cember toen ook een zelfgemaak te bom ontplofte in een konvooi. Daarbij vielen geen gewonden. ,De militairen zijn getraind om met dit soort risico's te opere- iïn," aldus een woordvoerder can Defensie. De Tweede Kamer wil deze week duidelijkheid over een brief van het kabinet over het al Hakenkruizen OISTERWIJK - In het centrum van Oisterwijk zijn zondag bijna twintig hakenkruizen en fascistische leuzen op gevels ge klad. Onder meer het stationsge bouw en het politiebureau wer- beklad. De gemeente liet sog dezelfde dag de leuzen ver- njderen. GPD dan niet sturen van 1200 tot 1400 militairen naar het zuiden van Afghanistan. Dit gebied staat bekend als gevaarlijker dan de regio waar de militairen nu zitten. AFP/ANP door Reinoud Roemer DEN HAAG - De kersttoe spraak van koningin Beatrix stond dit jaar in het teken van dankbaarheid. „We leven in een tijd waarin steeds nadruk wordt gelegd op wat ons ontbreekt. Dankbaarheid begint bij de er kenning dat er veel goed is, dat hoop zich voortdurend ver nieuwt, dat steeds weer wegen opengaan en dat daarin reden ligt om zegeningen te tellen", al dus de vorstin zondag in haar re de voor televisie en radio. Beatrix dankte iedereen voor het meevieren van haar zilveren regeringsjubileum. „Overal ben ik met hartelijkheid verwel komd. Het koningschap heeft mij de laatste 25 jaar geleerd hoe wezenlijk de steun is van an deren." Diep dankbaar is de ko ningin voor wat prins Claus voor Nederland kon betekenen en voor de inzet van haar gezin en familie. „Vanuit een sterk thuisfront kan ik mijn taken ver vullen." Dankbaarheid kan ie mand volgens Beatrix ook kwetsbaar maken „omdat daar mee wordt erkend dat men bij een ander in de schuld staat Vaak schieten woorden tekort, maar zelfs een blik of gebaar kan al duidelijk zijn. Meer dan ooit zijn blijken van warmte tus sen mensen van wezenlijke bete kenis." Dank en lof zijn in alle godsdiensten vooral gericht tot de Allerhoogste, zo zei de vor stin. Woorden als „Gode zij dank!" maar ook „Allah zij ge prezen!" verwijzen volgens haar naar een godsvertrouwen dat een aloud gevoel van eerbied en geborgenheid uitdrukt. De kerstrede werd uitgezonden op Nederland 1 en 2 en op Radio 1. Op de Nederlandse Antillen en Aruba en in het buitenland was de vorstin te horen en te zien via Radio Nederland We reldomroep. Eerder deze maand nam de vor stin op Paleis Noordeinde het eerste exemplaar in ontvangst van het boek Koningin Beatrix aan het woord; 25 jaar troonre des, officiële redevoeringen en kersttoespraken. De samenstel lers proberen daarin de invloed van de koningin op de officiële toespraken in kaart te brengen. Over de kerstrede kan geen mis verstand bestaan: die schrijft de koningin zelf. Thema's in de laatste jaren waren onder meer hoop (2000) en verdraagzaam heid (2002 en 2004). In 2001 was het thema 'oog om oog maakt de wereld blind', waarbij de vor stin waarschuwde tegen wraak zucht na de aanslagen in de Ver enigde Staten op 11 september. In 2003 eerde Beatrix op eerste kerstdag haar toen 94-jarige moeder, prinses Juliana. De kersttoespraak van Beatrix trok zondag ongeveer 833.000 kijkers, 558.000 via Nederland 1 en 275.000 via Nederland 2. Dat bleek gisteren uit cijfers van de stichting Kijkonderzoek. ANP De toespraak van de koningin is na te lezen op de website www.koninklijkhuis.nl. Kokend heet water door de winkelstraten, op een van de drukste trinkeldagen van het jaar. Gedupeerde Rotterdamse ondernemers, k hun winkels moesten sluiten, gaan op zoek naar een schuldige schade op te verhalen. De gemeente gooide zaterdag direct Itdeur dicht. Energiebedrijf Eneco zegt claims te zullen onderzoe- 'm. maar het 'sterk te vinden' dat het lek door achterstallig onder- toud is ontstaan. foorRemko Tanis ROTTERDAM - Aan een winkel waarop een ondernemer in paar uur kan verdienen waarvoor hij in de zomer dagen moet werken, kwam zaterdag in m om de Rotterdamse 'Koop- loot' een abrupt einde. Rond JEBEL ALI - Minister Kamp (Defensie) heeft een kerstbezoek gebracht aan de Nederlandse mariniers in de Verenigde Arabische Emiraten. Kamp nam zondag op de Hr. Ms. De Zeven Provinciën in Jebel Ali deel aan een oecumenische kerst viering. Het schip behoort tot een eskader onder Nederlands commando dat is ingezet rond het Arabisch schiereiland voor de operatie Enduring Freedom. Staatssecreta ris Van der Knaap bezocht op kerstavond de Nederlandse militairen in Bosnië. foto Sjoerd Hilckmann/ANP half twaalf sprong de hoofd leiding van de stadsverwar ming, precies op het zwaarte punt van winkelhart: daar waar de ingangen van drie grote wa renhuizen en de Koopgoot sa menkomen. Het springen van de leiding ver oorzaakte een klap, die een kra ter sloeg van enkele meters diep. Kokend water stroomde in luttele seconden over straat, langs de trappen de Koopgoot in en over de Coolsingel. In to taal zeshonderdduizend liter. Een uur lang was er door de stoom van de kokende rivier geen hand voor ogen te zien. Na anderhalf uur, toen het gat in de leiding was gedicht, was de tem peratuur van het water dat nog altijd over straat liep, veertig tot zestig graden. Hartklachten Het lukte de brandweer vrij snel om de winkelende massa weg te krijgen. „Hoewel mensen zelf ook wel wegrennen als ze ko kend water op zich af zien ko men", zegt een woordvoerster van de politie. Vijf mensen lie pen tweede- en derdegraads brandwonden aan de voeten op, een persoon moest met hart klachten worden afgevoerd. Ook zijn enkele mensen ter plek ke behandeld met zalf aan hun voeten. Door de breuk in de hoofdleiding viel de druk in de hele stadsverwarming weg. Hier door kwamen 40.000 huishou dens in Rotterdam en Capelle aan den IJssel zonder verwar- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De drie mannen uit Den Haag, van wie werd ge vreesd dat ze waren geronseld om te vechten voor de islam, zeg gen dat ze met vakantie waren. Agenten in Azerbeidzjan hiel den het drietal vorige week aan op een vliegveld. Nederlandse agenten begeleidden de drie naar huis. Terug in Nederland begrepen de jongeren dat rond hun vertrek ophef was ontstaan, zei gisteren As Soennag, woordvoerder van (Advertentie) *«c MAAK GEEW OM rj3J>T. IK Mw voOfZLOpKJ C>E£N £T"£/V/ MBBR- 2-ieAJ ...NATUURLIJK BIJ: hun moskee. De drie, de 21-jari- ge Said, de 18-jarige Ramazan en hun vriend Driss, verdwenen half november. De vader van Said vreesde dat zijn zoon was geronseld om te vechten voor de islam. De drie hadden niets te gen hun ouders gezegd en hun mobieltjes thuisgelaten. Moskeewoordvoerder Abdul Ha- mid heeft Ramazan inmiddels gesproken. Hij weet niet zeker of ze al dan niet geronseld zijn. „In het belang van de moslimge meenschap wil ik weten wat er achter zit." Hamid weet dat ron selaars azen op jongeren die de islam praktiseren. „Ze voelen zich buitengesloten. Er hoeft maar iets te gebeuren en ze zijn bereid om mee te gaan." ANP 27 t/m 3d dec Dineren en showroom KEUKEN INTERIEUR Voor meer informatie over openingstijden en -dagen bezoekt u www.tinetlo.nl of belt u naar 0416-277917 Trein botst op winkelwagentje UTRECHT - Het treinverkeer tussen Den Bosch en Oss heeft gisteren een uur stilgelegen nadat een trein op een winkelwagentje was gebotst. Het wagentje was door onbekenden op de rails gezet. Nie mand raakte gewond. Het incident gebeurde even na half vijf. Aanvankelijk dacht de machinist dat hij een persoon had aangereden, waarna het treinverkeer werd stilgelegd. Om kwart voor zes kwam het treinverkeer weer op gang, liet ProRail gis teren weten. ANP Expositie over herstel New Orleans ROTTERDAM - Het Nederlands Architectuurinstituut (NAi) in Rotterdam houdt van 20 januari tot en met 12 maart een tentoonstelling over de wederopbouw van New Orleans na de desastreuze vernieling door de orkaan Ka- trina van eind augustus. In overleg met de Tulane-architectuurschool uit New Or leans en het Amerikaanse kunsttijdschrift Artforum vroeg het NAi zes toonaangevende Nederlandse en Ameri kaanse architectenbureaus plannen te ontwikkelen voor nieuwe scholen, een duidelijke stadskern en een nieuw vormgegeven landschap in relatie tot de rivier. Onder de exposanten zijn het Amerikaanse bureau Morphosis van Thomas Mayne - dit jaar winnaar van de Pritzker Prijs - en UN Studio van Ben van Berkel, ontwerper van de Eras- musbrug. GPD 3FM-actie brengt twee miljoen op UTRECHT - De 3FM-actie voor Congo heeft ruim twee miljoen euro opgebracht. De luisteraars doneerden in to taal 1.203.549 euro, de Nederlandse regering verhoogde dat bedrag met een miljoen. Dj's Giel Beelen, Wouter van der Goes en Gerard Ekdom maakten tot zaterdag onafge broken radio vanuit het Glazen Huis op het Neude in Utrecht. De deejays zaten 144 uur achter de microfoon en zetten de actie 'Red een kind in Congo' kracht bij door niet te eten. Luisteraars konden de hele week tegen beta ling platen aanvragen. GPD Nieuw doek Rembrandt ontdekt AMSTERDAM - Het Rembrandthuis in Amsterdam heeft een nieuw schilderij van Rembrandt ontdekt. Het gaat om een beeltenis van Rembrandts zoon Titus. Het portret is te bezichtigen tijdens de expositie Rembrandt, zoektocht van een genie, die het Rembrandthuis organiseert in het kader van het Rembrandtjaar. ANP Veel steun boycot nieuwe spelling RIJSWIJK - De nieuwe spellingsregels stuiten niet alleen op verzet van de media, maar ook van de Nederlandse be volking. Ruim vijftig procent van de Nederlanders steunt de boycot van een aantal media tegen de nieuwe regels. Dit blijkt uit een enquête van onderzoeksbureau TNS NIPO. Volgens het NIPO zijn vier op de vijf Nederlanders op de hoogte van de spellingshervorming en het verzet daartegen. Van deze groep steunt 70 procent de boycot van een aantal media. Meer dan de helft van de onder vraagden weet niet of nauwelijks wat de nieuwe spellings regels inhouden. ANP DEVENTER - Een 20-jarige man uit Deventer is in de nacht van zaterdag op zondag overle den, nadat hij op zijn hoofd was geslagen. Een ambulance bracht de man naar het ziekenhuis, maar dat mocht niet meer baten, zei een woordvoerder van de politie zon dag. Het slachtoffer fietste sa men met zijn vriendin rond kwart voor vier bij het Chur- chillplein in Deventer, toen drie jongens zich tegenover hem agressief gedroegen. De vrien din probeerde vergeefs de ruzie te sussen Het drietal, vermoedelijk tussen de 16 en 18 jaar oud, was gis teren nog niet aangehouden ANP ming en warm water te zitten. Pas tegen middernacht was de druk op het systeem weer vol doende om iedereen van warmte te voorzien. Energiebedrijf Eneco, had tij dens de kerstdagen nog geen idee over de oorzaak van het lek. Winkeliers uit de straat waar de krater werd geslagen, vermoeden dat zwaar vrachtver keer het oude leidingstelsel noodlottig is geworden. De ge meente Rotterdam heeft er paal tjes weggehaald, die vrachtwa gens eerder hadden geweerd uit de voetgangerszone. Afgelopen voorjaar heeft Eneco niet ver van de gesprongen lei ding grootschalige werkzaamhe den verricht aan de stadsverwar ming. Of het lek van zaterdag daar iets mee te maken heeft, wordt nog onderzocht. De getroffen winkels werden za terdagmiddag direct bezocht door diverse verzekeringsmaat schappijen. Een warenhuis open de op Eerste Kerstdag alsnog de deuren. Niet voor klanten, maar voor pompinstallaties en schoon makers. GPD Advertentie ADSL met telefonie een heel jaar €14,95 per maand Met gratis bellen naar alle vaste bestemmingen in Nederland*, gratis multi-pc modem, spam- en virusfilter en Ouderlijk Toezicht Ceen aansluitkosten of datalimiet. Geheel KPN-vrij bellen kan ook: slechts 24,90/mnd. De Consumentenbond adviseert CompuServe voor 'Het gezin op internet'. Bel 0900 - 202 54 25 (€0,25 per minuut) of kijk op compuserve.nl CompuServe (Advertentie) Bijvoorbeeld. van 399.- voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3