Koopwoning jongeren kwestie van geduld PZC PZC Anouk klinkt door de schaapskooi Kerstbelletje naar de Filipijnen Jaarboekje over Thoolse historie Wolphaartsdijkse boeren zetten windproject door Woningcorporatie ziet meeste kansen in doorstroming .13 door Harmen van der Werf GOES - Jongeren die in Goes een woning willen hebben, moe ten geduld hebben. De grootste partij in de huursector, woning corporatie RWS, heeft plannen I in petto, ook voor goedkopere koopwoningen, maar de uitvoe- ring vergt veel tijd. Vorig jaar maakten de RWS en de gemeente Goes afspraken over onder meer jongerenhuis vesting RWS zou in afwachting van nieuwbouw onderzoeken of het mogelijk was om voor jonge renhuisvesting te zorgen in spe ciale wooncontainers of door het verbouwen van kantoren of andere complexen. De onderzoe ken hebben plaatsgevonden, maar niets oplevert. Het plaatsen van wooncontai ners voor tijdelijke verhuur, voor zo'n vijf jaar, bleek zo veel te kosten dat de huurprijs voor jongeren te hoog zou uitvallen; op 700 tot 750 euro per maand. RWS heeft ook bekeken of het voormalige kantoor van de Keu ringsdienst van Waren in Goes- West eenvoudig te verbouwen zou zijn. Dit liep zo in de papie ren. dat dit plan eveneens van tafel is verdwenen. De RWS is er wel in geslaagd een kantorenpand te verwerven, het Landbouwcentrum aan de Westsingel, maar dat wil zij voor de huisvesting van senio ren uit Goes-West bestemmen. Zo is de woningcorporatie op meer fronten bezig met uitbrei ding van de seniorenhuisves- ting, vooral in de wijk Goes- Zuid. „We zullen het voor andere doel groepen, waaronder jongeren, de komende tijd dan ook van de doorstroming moeten hebben", aldus RWS-directeur M. Sas. Hij zit er overigens wel mee in zijn maag dat jongerenhuisves ting zo moeilijk haalbaar blijkt te zijn. „Maar we kunnen nieuw- Brand bij moskee TERNEUZEN - In een voorma lig noodlokaaltje achter de mos kee aan de Terneuzense Leeu wenlaan heeft in de nacht van zondag op maandag kort brand gewoed. Het vuur is vanzelf ge doofd, bezoekers van de moskee ontdekten gistermorgen dat er brand was geweest. De politie vermoedt opzet. Ze denkt daarbij in de eerste plaats aan brandstichting uit vandalis me, ook al omdat er geen sporen ajn gevonden die wijzen op mos- limhaat. Bovendien is de brand niet gesticht in de moskee, maar in een voormalig noodlokaal van de vroegere school De Leeuwtjes, achter de gebeds ruimte. De Islamitische Stich ting Nederland heeft al contact opgenomen met de gemeente Terneuzen om de kotjes achter bet gebedshuis te mogen slopen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEIM/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 I E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes I Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet I www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bouw ook niet zomaar uit onze mouw schudden." Plannen zijn er wel, met name in de koopsfeer. Sas noemt de bouw van koopwoningen vol gens de KoopGarant-formule. Buiten Goes, in Geersdijk en in Kamperland, staan respectieve lijk twee en vier KoopGarant- woningen op stapel. De huizen van zo'n 160.000 euro worden met 25 procent korting aangebo den aan starters die niet al te veel te besteden hebben. Dat kunnen jongeren zijn. Ook in Goes wil RWS met deze formule aan de slag, in Goes- door Maurits Sep RITTHEM - Het is dringen voor de telefoonhokjes in het Zee manshuis. Rafael Capudoy wacht ongeduldig op zijn beurt. Het is de tweede achtereenvol gende kerst dat hij niet bij zijn vrouw en twee kinderen is. „Dat is zwaar. Heel zwaar. Ik kan ze alleen bellen." Elijah, zijn zoontje, is vier. Zijn dochtertje Alliah is twee. Capu doy (31) heeft ze al dertien maanden niet meer gezien. In no vember 2004 is hij vertrokken met de Tarvon Santiago. Via Brazilië, waar het hout heeft ge laden, en Spanje is het in Vlissin- gen aangekomen. Hij ligt vier dagen bij Verbrugge Terminals. Waarheen de reis nu zal voeren, weet hij niet. „We hebben geen vaste bestemming gekregen." Capudoy is met zes landgenoten West en de uitbreidingswijk Mannee naast Noordhoek. Het idee bestaat om in Goes-West een aantal kleinere woningen te bouwen, waarvan er twee later zonodig tot één grotere kunnen worden omgebouwd. Het pro gramma van eisen voor de wo ningen in Goes-West moet be gin volgend jaar gereed zijn. waarna de bouw zo'n anderhalf a twee jaar zal vergen. Jongeren en starters op de wo ningmarkt moeten dus nog even geduld hebben. De wachtlijsten bij RWS lopen met voor niets op, waarbij directeur Sas aante- van de Tarvon Santiago door het busje van de Mission to Seafarers opgehaald. Varen op de grote vaart is mooi. maar kerst is de moeilijkste tijd aan boord, weet Ambro Dobben- ga uit Vlissingen. De oud-loods heeft het zelf ruim tien jaar ge daan en rijdt nu als vrijwilliger voor het Zeemanshuis om zeelui op te halen. Om half acht op kerstavond begint in de Kapel van Sint Nicolaas in het Zee manshuis de Kerstdienst. Fat her Jan Vanhandenhove uit het Vlaamse Sint Niklaas vertelt in de Engelstalige dienst over het kerstfeest. Sommige Filipijnen babbelen met familie aan de telefoon, de anderen met elkaar, tot het hun beurt is. Op een luie bank onder de kerstboom tokkelt Von Villa- nueva wat op zijn gitaar. „Het is traditie in de Filipijnen om op kerstavond naar de nacht- kent dat de actieve groep wo ningzoekenden kleiner wordt en het vaker voorkomt dat mensen een aanbod weigeren. Sas: „Daar zit iets dubbels in." Als het om de afspraken over jongerenhuisvesting gaat tussen de RWS en de gemeente Goes, kan de woningcorporatie die dus niet op korte termijn nako men. Wethouder M. 't Hart (wo nen, PvdA) heeft onlangs over de afspraken een gesprek gehad met de RWS. Hij weigert een reactie te geven. Hij wil eerst de resultaten in het college van B en W bespreken. mis te gaan. Om twaalf uur. Daarna gaat iedereen naar huis om te eten en te drinken. En dan door Harmen van der Werf WOLPHAARTSDIJK - De drie akkerbouwers die aan de oost kant van Woiphaartsdijk bij het Veerse Meer zeven windmolens willen bouwen, zetten hun plan door, maar ze willen niet al te hard van stapel lopen. Het drietal, B. van 't Westeinde, P. Vermue en P. Lievaart, voelt zich gesterkt door de uitslag van een enquête die eerder dit jaar onder de inwoners van Woiphaartsdijk is gehouden. Van de mensen die reageerden, liet een ruime meerderheid, 57 procent, weten voor het windmo lenplan te zijn. „Een aantal gaf aan geen mening te hebben", vertelt één van de initiatiefne mers, akkerbouwer Van 't West einde, „en twintig procent was tegen." De uitslag van de enquê te laat naar zijn mening zien dat de tegenstanders van windmo- nemen we eten en drinken mee de straat op en vieren feest met de buren. Dansen, spelen, eten, lens vaak te veel aandacht naar zich toetrekken. „De voorstan ders hoor je zelden of nooit, maar die zijn er dus duidelijk wel De Goese gemeenteraad, die zich in eerste instantie over het plan zal moeten uitspreken, rea geerde aanvankelijk nogal aarze lend op het particuliere initia tief voor de bouw van windmo lens bij Woiphaartsdijk. Van 't Westeinde hoopt en verwacht dat de uitslag van de enquête tot positievere gedachten zal lei den. „Maar", tekent hij daarbij aan, „wij willen niks forceren. Wij willen de raadsleden de tijd geven om een oordeel te vellen." De landbouwers hebben zich voor het windmolenpark ver enigd in Agriwind. De door hen geplande windmolens krijgen een ashoogte van zeventig, me ter, die van De Windmolenpol der waren hoger met een ashoog te van honderd meter. muziek", vertellen Villanueva (30) en Ernst Tapusoc (32). Zij werken op een hopperzuiger. Het is een Nederlands schip, met een bemanning die naast hen uit vijf Nederlanders be staat. De Nederlanders vieren kerst thuis, met familie en vrien den. De twee Filipijnen zijn ach tergebleven op het schip. De dagen duren lang, beaamt Villanueva. Ze brengen de tijd door met muziek spelen, muziek luisteren en praten, over hun fa milie, hun leven. Ze kenden el kaar niet voordat ze aan boord kwamen, maar zijn inmiddels goede vrienden. De Filipijnen zijn inmiddels klaar met bellen. Ze hangen on deruit in de bank of staan te ta feltennissen. Nog een uurtje of twee, pakweg tot elf uur, kun nen ze in het Zeemanshuis blij ven. Dan brengt Dobbenga ze te rug naar hun schepen. THOLEN - De in 2002 opgerich te heemkundekring Stad en Lan de van Tholen heeft een tweede jaarboekje uitgegeven, getiteld Van veldwachters, kapers, stor men en regenten. Het met foto's, originele teksten en kaarten geïllustreerde jaar boekje telt 44 pagina's en vijf bijdragen van verschillende schrijvers. Sint-Maartensdijk kende begin achttiende eeuw ka pers. Janny Gunter-Knulst uit Goes verhaalt van het kapen door Smerdiekers van een Frans schip bij Yersekendam. Kees Fa se uit Sint-Annaland en Ben van den Aarssen uit Tholen schetsen een beeld van een ver nietigende storm in 1911 aan de hand van foto's van een bij Sta- venisse gestrand schip. Bonifacius Ton Romeijn uit Giessen zoekt het in zijn bijdrage verderop. Hij volgt de zeventiende-eeuwse rijke Tholenaar Bonifacius van Vrijberghe op reis met zijn ge zin naar Parijs. Van Jopie Meer man uit Tholen is een gedicht in dialect, Jeugdherinnering, opge nomen. Albert Kort uit 's-Heer Hendrikskinderen, het enige niet-lid van de heemkundekring dat aan het jaarboekje meewerk te, schrijft over veldwachters in Poortvliet en Oud-Vossemeer die rond 1850 allerlei conflicten hebben. Kort doet onderzoek naar negentiende eeuwse veld wachters in Zeeland. Van veldwachters, kapers, stor men en regenten is voor vier eu ro verkrijgbaar bij de penning meester van Stad en Lande Tho len in Sint-Annaland, 0166- 652774. agenda STREEKACTIVITEITEN GOES - Het Snooker Centrum. 13.30 - 16.30 uur Biljart voor ouderen, buurt werk Goese Polder; Grote kerk, 13 30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga, Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45 - 17.45 uur: bewegen voor astma- en codp-patiënten; KAPELLE - De Vroone. 9.15 uur; Yoga; 13.00 uur; Soos, biljarten; 14.00 uur Welfarewerk, KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00 - 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30 - 16.30 uur: Vrouwenclub senioren; Zwembad Den Inkel, 13.00 - 13.30 uur. Aquajogging; 13.30 - 14.00 uur: Aquaro- bics; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Welfarewerk, Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen, YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00 - 17.00 uur. Biljarten. Deze kerstvakantie is Diergaarde Blijdorp omgetoverd tot MidwinterZOO. Ontdek de winterse Diergaarde via de midwinterroute. Warm je op in de gezellige Rivièrahaf met sfeervolle muziek en leuke activiteiten. Kijk voor het volledige MidwinterZOO jj programmaopwwwdiergaardeblijdorp.nl tfp "\-A Diergaarde j, kA ■*--* BLIJDORP Elke dag geopend vanaf 9.00 uur! roturdin >oo Katmtun* Deze zeeman grijpt de kans om even naar huis te bellen op kersta vond. foto Ruben Oreel dinsdag 27 december 2005 Uit Yerseke gestolen auto terug YERSEKE - Een in de nacht van vrijdag op zaterdag uit de Wilhelminastraat in Yerseke gestolen auto is zaterdag morgen vroeg door de politie Kennemerland teruggevon den op de A4 bij Nieuw Vennep (Noord-Holland). Drie verdachten zijn aangehouden. Aangeschoten in sloot WALSOORDEN - Een 60-jarige automobilist uit de ge meente Hulst belandde zaterdagavond met zijn auto in de sloot langs de Perkstraat in Walsoorden. De man werd aangehouden, nadat een blaastest uitwees dat hij onder invloed van alcohol verkeerde. De ochtend ervoor werden twee mensen aangehouden voor rijden onder invloed. Een 33-jarige Hulsterse kwam er op de Tivoliweg in haar woonplaats vanaf met twee uur rijontzegging en een boete. Een 34-jarige Terneuzenaar moest zijn rijbewijs inleve ren toen op het bureau bleek dat hij bij zijn aanhouding op de Burgemeester Geillstraat in zijn woonplaats meer dan tweeënhalf keer zoveel alcohol in zijn bloed had als is toegestaan. Damen-order Zweedse kustwacht VLISSINGEN - Damen Scheepswerven in Gorinchem, het moederbedrijf van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen, gaat twee breed inzetbare patrouillevaartui gen leveren aan de Zweedse kustwacht in Karlskrona. Schelde Marinebouw draagt zorg voor het totale contract management tot en met de finale overdracht. De bijna tachtig meter lange, met brandstofzuinige die- selelektro-motoren uitgeruste schepen worden bij de Damen scheepswerf Galati in Roemenië gebouwd en moe ten respectievelijk in april en oktober 2008 zijn opge leverd. De Zweden hebben ook nog een optie genomen op een derde schip uit de Damen Multi Puipose 7916-klasr Twee broers gewond bij ongeval DREISCHOR - Op de Nieuweweg in Dreischor zijn zater dagmiddag twee broers gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval met een auto. Een derde passagier bleef onge deerd. Het ongeval vond plaats rond zes uur 's middags. De acht tienjarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duive- land raakte met zijn voorwiel in de berm, maakte een stuurcorrectie en belandde daarop in de sloot. De bestuurder en zijn zestienjarige broer raakten beiden gewond en zijn per ambulance overgebracht naar het zie kenhuis in Goes. De aard van de verwondingen is niet be kend. De auto is totaal vernield. Vuurwerk in beslag genomen TERNEUZEN - Een 24-jarige Terneuzenaar kreeg zon dagavond een proces-verbaal, omdat er dertig kilo vuur werk in zijn woning werd gevonden. De aanhouding en inbeslagname van het vuurwerk volg de op klachten over het afsteken van zwaar vuurwerk in de omgeving van Oude Vaart. Op de zolder van de knal liefhebber vond de politie onder meer nitraatbommen en lawinepijlen. Schaapsherder Stefan Poel rust even uit in de schaapskooi van De Zeeuwse Schaapskudde met hond en pasgeboren lammetje. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het is kerstavond. Buiten de schaapskooi van De Zeeuwse Schaapskudde aan de Nieuwkamerse- weg bij Heinkenszand is het aardedon ker. Binnen branden tl-buizen. De schaapskooi is vol in bedrijf. Het is lam- mertijd. Met het idee van een romantisch tafe reel stap je binnen. Kerstavond, een mooier moment is bijna niet denkbaar om een schaapskooi in lammertijd te be zoeken. Uit het donker de schaapskooi inlopend is de romantiek snel weg. De kerstgedachte heeft een vals beeld ge schapen. Vrijwilligers zitten in de kanti ne aan de koffie. Anouk is de eerste die ons via de radio begroet in de schaaps kooi. „De radio maakt de schapen rusti ger", vertelt dienstdoend schaapsher der Stefan Poel. „We hebben de radio wel eens uitgedaan. De schapen lammer den minder gemakkelijk, leek het wel, omdat ze meer geluiden van buiten hoorden." Vanavond zal dat wel meevallen. Het is buiten bladstil. Binnen is net een lam metje geboren. Een cameraman van Om roep Zeeland, die opnamen maakt voor het programma Land van Water, is er ook. Hij is zoals afgesproken door Ste fan gebeld toen een schaap op bevallen stond. Het is alsof de dieren het ruiken. Het is nog maar zelden gelukt een beval ling fatsoenlijk in beeld te brengen. De cameraman van Omroep Zeeland was er snel bij, maar het schaap was hem voor. En zolang hij in de schaapskooi is, maakt er niet één aanstalten te lamme ren. Ze schijnen het te voelen dat er een vreemde bij is. Natte dweil Stefan maakt met houten hekken in de stal een apart plekje voor het pasgebo ren jong en haar moeder. Hij brengt het lam er eerst naartoe. Het hangt als een natte dweil in zijn handen, zo slap is het. Er lijkt geen leven in te zitten. De moeder moet erbij. Die kijkt er eerst nauwelijks naar om. Stefan beweegt haar in de richting van haar jong. En het lukt. Het moederinstinct slaat aan. Ze begint het lam schoon te likken en brengt zo de bloedsomloop op gang. Het nog egaal zwarte diertje begint lang zaam te bewegen. Goed opletten en af en toe ingrijpen, dat is het voornaamste wat Stefan deze dagen moet doen. Hij werkt met zijn col lega Klaas-Jan van der Kolk en een groep vrijwilligers in ploegendienst. Ste fan is vanaf acht uur 's ochtends pa raat. Hij brengt dan met zijn collega eerst de schaapskooi op orde. Als dat is gebeurd, zit Klaas-Jans dienst erop en gaat Stefan verder tot tien uur 's avonds. Inspannend is het niet, vindt Stefan. „De schapen doen in principe het werk." Dat de schaapsherders van De Zeeuwse Schaapskudde juist met de feestdagen aan de bak moeten, hebben ze aan zich zelf te 'wijten'. Of beter gezegd, aan het hoofddoel van de kudde van Engelse Suffolk-schapen. Die moeten de bloem- dijken in de Zak van Zuid-Beveland kaal houden, zodat ze lekker schraal blijven én bijzondere planten en bloe men een kans krijgen. Stefan: „Je moet dan in maart, april op de dijken terug zijn. Anders is het gras te hoog. Om in conditie te zijn, moeten de schapen daarom vroeg lammeren." In juli zijn vier rammen bij de kudde ge weest. Zij hebben 120 van de ruim 200 schapen succesvol gedekt, wat te zien is foto Willem Mieras aan de groene verf op hun ruggen. Groe ne verf afkomstig van de borst van de rammen. Zo gaat dat. De schaapsher ders moeten wel weten waar ze aan toe zijn. Ze houden precies bij hoeveel scha pen wanneer gedekt zijn. Kunnen ze zo'n beetje uitrekenen wanneer het eer ste lam wordt geboren en welke dag de drukste wordt. In de nacht van zater dag 10 op zondag 11 december is het dit jaar begonnen. De drukste dag is met oudjaar. Zevenendertig lammeren moe ten dan op de wereld komen. De helft van de naar verwachting 180 lammeren zal van het mannelijke geslacht zijn. Die gaan in elk geval weg, naar een han delaar en naar particulieren. Van de vrouwtjes houdt De Zeeuwse Schaaps kudde er veertig zelf. In de schaapskooi overheerst de rust, he lemaal in de kerstsfeer. Stefan is sinds 1997 in vaste dienst. Werken met kerst én oud en nieuw is voor hem vaste prik. Hij zit er niet mee. „Dat ik met oud en nieuw niet vrij ben, vind ik wel eens jammer, maar kerstfeest boeit me min der." Hij kijkt om zich heen. „Het is al kerst genoeg met die lammetjes." De Schaapskooi is nu gesloten, maar houdt speciale lammetjesdagen in de weekeinden van 7/8, 14/15 en 21/22 ja nuari van 13.00 tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33