Struinen in Oranjezon De landsgrens loopt dwars door het dorp Piepe en kraêke as oud elestiek Nieuwe raadkaart 24 dinsdag 27 december 2005 De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. Daè bin mensen die a stotte- re, mae a ze zienge ze d'r gin last van, dan vloeie de woor den d'r net uut as bie een aar. Zegge a je vee van d'n eênen of d'n aren vee oudt, schreêuwe van verdriet in 't openbaer, kun ne een ööp mensen nie. Je ei nie 'eleêrd om je gevoelens te toa- nen. Mae zet ze onder d'n douche en ze zienge I love you baby of a ze Pat Boone zelf bin. Ok in een zaal vol volk zienge ze uut volle bost mee mie Koos Al berts. Zienge gae makkelijker as praote. Durrem ei elke öögtiedag z'n eigen vèzen en is t'r voe elk gevoel wè een vèsje te vinden. Een leven zonder liedjes, een vierdag zonder zang? Me were saaie pietjes, zö effen as behang. Zö ei kerstdag z'n liedjes, eêl vee zelfs, ouwejaer, nieuwejaer, driekoningen, palmpaese, paese zelf en gaè zömae deur. Daè bin dikkels ok eêle vreemde liedjes bie. Neem noe het driekoningen liedje 'Wij zijn er drie koningen met een ster, a la berline postil jon, van cher ami tot in de knie, wij zijn drie koningskinderen, sa pater trok naar Vredelo, van cher ami'. Vermoedelijk is het improviserend ontstaan en is het een mengelieng van het ver haal en een zangspelletje. Ok in het lied van Klein Zieltje dat a op ouwejaer 'ezonge wordt, ei je een taemelijk vreemde tekst: Hij heeft er de hemel weer open gedaan, daar zag ik twee arme zondaars staan. Met een houten kistje en een strooien band, zo reisden zij sa men naar het andere land. Overigens kom in eêl Klein Ziel tje ouwejaer nie voor. Tekst is nie zó belangriek. We are the champignons zonge ze op het voetbalveld toen a het derde elf tal net nie degradeerden. Eigenaardig is dat de woorden minder belangriek worre a je ziengt. Dat geldt zeker a je ziengt in een groep. Woorden worre klanken, maete en ritme schaekelt de mensen glieke. Even bin je mie 't zelfde bezig, zonder a je d'r over praote kan of het 'r over oneêns kan weze. Me voele ons eigen even eên. Vol overgaeve worre d'r ok dikkels verkeêrde woorden 'ezonge. Je kent 'r zelf vast ok wè voorbeel den van. 'Opent uwe mond, ijs vrij voor m'n moeder' zong ik as kind, in plekke van eischt van mij vrijmoedig', zöas het in Psalm 81 vers 12 in de ouwe be- rieming staèt. Op internet ka je zelfs websites vinde over verkeêrd gezonge teksten. Persoanlijk ouw'ik ok van onzin- vèsjes, bewust 'eschreve, mae klienkklaere onzin, soms zelfs mie woorden die a verzonne bin. Er was een stier in Gaasterland, die had een zeug zijn hart ver pand. Eens heeft hij haar behin- derlaagd, en haar heur poot ge vraagd. De zeug, die zeer verle gen was, telde de knopen van haar jas. Zij bloosde tot in ied're ham, maar zie! Het jawoord kwam. Het liedje eêt Kalvijn, de schrie- ver is me onbekend. Cees Bud- dingh schreef De Blauwbilgor- gel. Ier twï coupletjes: Ik ben de blauwbilgorgel, als ik niet wok of worgel Dan lig ik languit in de zon en knoester met mijn kneridon Rabon! Rabon! Rabon! Ik ben de blauwbilgorgel, eens sterfik aan de schorgel En schrompel als een kriks in een en word een blauwe kiezel steen Ga heen! Ga heen! Ga heen! Vèsjes voe gelegenheden worre deur d'n eênen of d'n aren be- docht en een enkel lied raèkt algemeên bekend. Voe oud en nieuw bin d'r mae weinig lied jes. Het bekendste gezang van Rheinvis Feith 'Uren, dagen, maanden, jaren'ei in het Lied boek voor de Kerken het loadje motte legge. Daè stae d'r mae drieë in. Natuurlijk bin d'r gele genheidsdichters die a d'r best doe om een riempje of vèsje te maeken dat a past bie oud en nieuw. Zelf doe 'k het ok. D'n eênen ei de klokke, d'n aren ei d'n tied M'ope a je bie de leste oart, dan breek je lijntje nie. Gebruukt'n voe de diengen die a j't dierbaerst bin. En af en toe 'es zienge: 'Oud 'r de moed mae in'. (Ouwejaer 2000) De nestor van het Zeêuwse lied, Bei Cok, schreef dit jaer een eêl persoanlijk en moai vèsje. Drie coupletjes van de zesse: Dit is het verhaal van een kraêkende waêgen, dï a ik m'n eigen soms mie vergeliek Ik merk a ik noe, in het lest van m'n daêgen, gaê piepe en kraêke as oud elestiek Verweerd elestiek ei êêl vee te verduren, 't kan sprienge a t'r een bros pleksje 't begeeft En roekeloos wezen mö je soms bezuren, 't kan ok a je braaf en êêl zurgvuldig leeft. 't Jaer is wee vervlogen en vee idealen die kwammen nie uut in 't verlóóp van dit jaer Toch gaên me mie goeie moed deur mie z'n aaien, wan OPE DOE LEVE, da is zeker waer. Engel Reinhoudt De tip 'grensgemeente' voer de veel inzenders van de raadkaart die vorige week in Buitengebied stond, in de juiste richting. Op de foto stond ponti ficaal het voormalig raadhuis van de gemeente Overslag. Na de herindeling van 1970 - het dorp werd deel van Axel - over bodig geworden. Inmiddels hoort Overslag tot de gemeente Temeuzen. „De nu nabij gelegen bebou wing staat er nog niet. Rechts van het pand is later de nieuwe lagere school gebouwd, die daar na gemeenschapscentrum is ge worden", meldt B. Boer uit Axel. „Links van het pand is la ter de doorbraak van de Keizers- putstraat gekomen, die aanslui ting geeft op het nieuwbouw - wijkje, wat er eind vorige eeuw is gebouwd." Boer wijst erop dat op de linker zijgevel nog enkele mededeling borden te zien zijn. „Daarop werd vermeld wie er zouden hu wen, wie er een bouwvergun ning had aangevraagd, en derge lijke." Het ging er bij de ge meente doorgaans gemoedelijk toe, blijkt uit de reactie van H. van Damrae uit Overslag. „De gemeenteraad bestond uit zeven personen en die waren het over het algemeen zeer snel eens met de burgemeester en met elkaar. Het dorp heeft een basisschooltje gehad tot 1982. Er zijn in het Zeeuwse niet zo veel gebieden waar je nog kunt verdwa len. En als ze er zijn, dan kom je veelal snel iemand tegen aan wie je de weg kunt vragen. Het is één van de grootste charmes van het duingebied Oranjezon dat je er uren kunt dwalen zon der iemand tegen te komen. Het gebied heeft alleen een toegang bij het vroegere pompstation aan de Koningin Emmaweg, tussen Vrouwenpol der en Oostkapelle. Op een mie zerige decemberochtend is het zelfs hier al helemaal verlaten, maar in het toeristenseizoen kan het hier aardig druk zijn. Om echt rust te ervaren moet je zo'n kilometer naar het oosten of naar het westen lopen en daar is het zelfs in het hoogsei zoen stil. Op Oranjezon is veel te beleven. De herten zijn wel het meest in trek. Zowel damherten als reeën leven talrijk in het duingebied en er is niet zo veel geluk voor nodig om ze op je tocht te ont moeten. En anders zijn overal de sporen te vinden. Dat geldt letterlijk, dus als het gaat om pootafdrukken, maar voor de op lettende wandelaar zijn er ook tal van andere sporen. Zo zijn overal smalle paadjes te zien die door de dieren gemaakt zijn. Volg zo'n paadje tot aan de af rastering en je vindt een blank geschuurd stukje draad van die ren die onder de rasters door kruipen. Veelal zijn er aan de draad ook wel enkele haren ach tergebleven. Overigens zijn de onderste draden altijd glad, om dat prikkeldraad de dieren zou verwonden. Gedrag Het gedrag van reeën en damher ten is nogal verschillend. Alleen al wat hun schuwheid betreft. Als je een damhert ontmoet, dan is het niet ongebruikelijk dat die maar een klein eindje weg loopt en vervolgens de kat nog wat uit de boom kijkt. Reeën zijn veel schuwer en de kans om ze tegen te komen is omgekeerd en witte stuit, stroopt systema tisch de valleien af en hoewel ze ook andere prooien niet ver smaadt valt menig vogeltje als slachtoffer. Eten en gegeten wor den, zo luidt ook hier het pa rool. In de dennenbossen is het een drukte van jewelste met allerlei kleine vogeltjes. Troepjes rond trekkende mezen van allerlei soort, met in hun midden vaak ook goudhaantjes en vuurgoud- haantjes, vliegen van boom naar boom. Net als de vinken blijven scheidt deze soort zich door een witte streep boven het oog, die sterk afsteekt tegen een aan weerszijden daarvan aanwezige zwarte streep. Al met al zijn de goudhaantjes kleurige beestjes die, ondanks het feit dat het de kleinste Europese vogels zijn op vallend aanwezig. Tussen de dennenbomen groeien ook nog paddenstoelen. Hoewel de meeste soorten al ver dwenen zijn, kost het weinig moeite om in een kwartiertje tijds tien verschillende soorten te vinden. Op stobben van afge zaagde bomen groeien prachtige geweizwammetjes en liggende stammen zijn massaal begroeid met de paarse dennenkorst- zwam. Op de stobben groeien ook toefen met zwavelkoppen en op een vlier een eindje verder op gx'oeien prachtige judasoren. Tussen het strooisel groeit een grote paars gekleurde padden stoel met een vettige hoed, de paarse schijnridder. Als je er eenmaal op gaat letten, dan zie je steeds weer nieuwe paddenstoelen. Van het gebied zijn al ruim 450 verschillende soorten bekend, maar ongetwij feld ligt het werkelijke aantal ver boven de vijfhonderd. Sa men met de vele vogels en niet te vergeten de tientallen soorten mossen en korstmossen maken ze een winterwandeling door Oranjezon tot een waar genoe gen. Chiel Jacobusse Chiel Jacobusse is hoofd exter ne betrekkingen bij Het Zeeuw se Landschap Reetjes in Oranjezon. evenredig aan de kans dat je an dere wandelaars ontmoet. Maar het zijn zeker niet alleen de herten die het wandelen in Oranjezon zo aantrekkelijk ma ken. Ook wat vogelrijkdom be treft is het een echte topper. In de duinstruwelen verblijven enorme groepen kramsvogels die zich tegoed doen aan allerlei bessen en bottels. Soms worden ze opgeschrikt door een passe rende roofvogel. Het vrouwtje van de blauwe kiekendief, te herkennen aan de lange staart foto Chiel Jacobusse ze vaak over honderden meters afstand voor een wandelaar uit vliegen en soms laten vooral de goudhaantjes zich op maar enke le meters afstand bewonderen. Het zijn zeer kleine, groene vo geltjes met een lichte buik. Als je zelf ook kleine piepgeluidjes maakt, worden ze nieuwsgierig en vaak komen ze zo dichtbij dat je zonder kijker de prachti ge oranjegele kruinstreep kunt bewonderen. Bij het vuurgoud- haantje is die streep feller van kleur en bovendien onder Daarna is een oud bouwplannet je gerealiseerd achter het voor malig gemeentehuis. Hier staan nu een 25-tal nieuwbouwwonin gen. Het dorp zelf telt circa tweehonderd inwoners." Van Damme weet dat het gemeente huis gebouwd is in 1905. „Het is nu in gebruik als woonhuis." Be woonster is nu D. de Roeck, be richt A. de Cock-Weemaes uit Overslag. D.E. Tollenaar uit Temeuzen onderstreept de juistheid van de omschrijving grensgemeente. „De kerk was Belgisch, de secre tarie Nederlands. De lands grens liep dwars door het dorp, een staatkundig litteken uit het verleden." Er staan nog enkele Oostenrijkse grenspalen, ge plaatst in 1770 ten tijde van het Oostenrijkse bewind. Tollenaar schrijft dat de burgemeesters vooral mensen uit de streek wa ren. „Zoals Kesbeke, Stevens, Mattelé en de laatste burgemees ter was Dierickx." Die was trouwens tot de herin deling van 1970 tevens eerste burger van Koewacht. Tolle naar duikt in de archiefstukken van schoolmeester E. Lauret uit 1893. Die verdiende 700 gulden per jaar en was zo vrij om 100 gulden opslag te vragen. „Er stond ook nog een molen in het dorp, gebouwd in 1856. In 1956 waaiden in een storm de wieken eraf. De laatste molenaar was Victor Plasschaert." De naam van het zuidelijkst ge legen grensdorp in Zeeuws- Vlaanderen herinnert aan het overslaan (hijsen) van schepen van het ene kanaaldeel in het andere (met een andere water stand). Het ging volgens Tolle naar om de Moervaart en de Langelede, anderen noemen de Gentsevaart. Overslag ligt in de gelijknamige polder, die na militaire inunda ties in de periode 1584/1585 tot stand kwam in 1612. Na een overstroming werd de polder in 1672, het rampjaar, opnieuw be dijkt. Om militaire redenen kwam de polder in 1673 alweer onder water te staan, tot circa 1689. In 1796 werd Overslag door de Fransen tot zelfstandi ge gemeente bestempeld. Dat duurde dus tot 1970. R. Schout uit Middelburg laat weten dat de ansichtkaart uit 1906 da teert. Het raadhuis was toen nog erg nieuw. In de achtste eeuw is al sprake van een nederzetting, bewoond door vissers. Want Overslag lag rechtstreeks aan het water, van daar dat er nog een Kaaidijk is. Het Vlaamse Overslag maakt deel uit van de gemeente Wach- tebeke. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan deze week naar: A. de Cock-Wee- maes, Overslag; B. Boer, Axel; fam. Eulink, Temeuzen. Van het zuidelijkste grensdorp in de provincie naar het hoge noorden. Via de verzameling van Hans Lindenbergh is dat een kleine stap. Als laatste raadkaart van 2005 een knus dorpsbeeld. Vraag is uiteraard: om welk dorp gaat het'? De kaart is al langer geleden uitgegeven. Is er wel zoveel veranderd in het plaatsje? Nadere informa tie over de situatie van toen en nu is van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 31 december worden gezonden naar: Redactie PZC, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669 en e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. Het oude waterwingebied in Oranjezon. foto Chiel Jacobusse Raadhuif

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24