Wüst vlakt outsiders niet uit Mijn leven is meer dan alleen judo PZC Black Betty verstevigt leiding in Ocean Race Uytdehaage op 5000 meter tegen Ritsma 19 Schaatsster begint onbevangen aan olympisch kwalificatietoernooi dinsdag 27 december 2005 Prognoses dag 1 i Dinsdag 27 december 17.00-17.30 uur 1500 meter vrouwen: 1. Ireen ffüst*. 2. Renate Groenewold*, 3 Marianne Timmer, 4. Paulien van Deutekom*. Op deze afstand zijn vier olympi sche startbewijzen te verdelen. Omdat Marianne Timmer geen nominatie heeft, behoort een skate-off met Barbara de Loor, die wel een nominatie heeft, tot de mogelijkheden. Een val bete kent voor alle rijdsters op deze afstand uitschakeling. Verliezers: Barbara de Loor*, Moniek Kleinsman, Wieteke Cramer, Annamarie Thomas. 11.50-20.10 uur 5000 meter mannen: 1. Sven Kramer**. 2. Carl Verheijen**, 3,Jochem Uytdehaage*. De eerste drie hebben een nomi natie. hier valt wat betreft de olvmpische kwalificatie geen speld tussen te krijgen. Ska- tè-off voor Uytdehaage is alleen mogelijk als Bob de Jong een be roep doet op de calamiteitenpa ragraaf (val, blessure of ziekte). Verliezers: Bob de Jong**, Gian ni Romme*. Rintje Ritsma, Tom Prinsen. schaatsers met nominatie schaatsers met nominatie en bescherming bij calamiteit (val, aekte, blessure, gehinderd bij wissel, etcetera). Smit beslist op laatste moment over programma HEERENVEEN - Gretha Smit beslist pas na de laatste training hoe haar programma tijdens het olympisch kwalificatietoernooi Heerenveen eruitziet. De schaatsster van Telfort, nog steeds niet volledig hersteld van bekkenblessure, wil de con currentie niet wijzer maken. De winnares van olympisch zil ver (5000 meter, Salt Lake) maakt volgens haar coach nog elke dag progressie. „We zijn goed aan het trainen", sprak In- gnd Paul gisteren. „Maar we be palen pas na de laatste training oi ze op één afstand start of bei de lange afstanden." Smit staat ingeschreven op de drie en vijf kilometer, op beide afstanden heeft de geboren Rou- ieense een nominatie. De 3000 meter wordt morgen verreden, de 5000 vrijdag. ANP door Maarten van Helvoirt GOIRLE - Schaatsen is voor Ir een Wüst sinds dit seizoen een le ven uit de koffer. „Om maar niet dat idee te krijgen, probeer ik in een hotel telkens direct mijn tas uit te pakken. En als ik thuiskom in Goirle, gooi ik hem meteen op z'n kop. Mijn moeder wast alles, ik sorteer, maak sta peltjes en pak hem weer in." Deze week bivakkeert Wüst in Hotel De Heidehof in Heeren veen, tegenover het Thialf-ijssta- dion. Daar rijdt ze vandaag de 1500 meter. Ben je dus in Nederland, maar toch weer van huis. „Gelukkig heb ik in Heerenveen altijd dezelfde hotelkamer, heb je toch een beetje thuisgevoel." Op 1 april, je negentiende ver jaardag, ging je contract bij de TVM-ploeg in. Een dag die veel veranderde. „Dit is mijn eerste echte seizoen omdat ik nu ook World Cups mag schaatsen. Vorig jaar heb ik van dit leven geproefd en dat beviel me goed." Bij TVM is er wel een verschil met vorig jaar, toen je nog uit kwam voor Jong Oranje en het budget veel lager was. „Bij de bond kreeg ik alleen reis kosten. Nu heb ik een salaris en een auto. Veel, maar als je het vergelijkt; met wat voetballers krijgen, valt het mee. Kennelijk ben ik dit waard. Dan vraag je niet minder dan ze bieden. Maar eigenlijk wil ik het er niet over hebben. Ik sport niet vanwege het geld. Al zou ik niks verdie nen, dan zou ik nog schaatsen." „Dit is mijn passie. Ik moet er ook veel voor laten. Mijn vrien dinnen gaan in het weekeinde stappen, krijgen vriendjes. Niet dat ik nu geen vriendje zou kun nen krijgen, maar om tegen zo'n jongen te zeggen 'hoi, ik ben Ir een Wüst en ben voor mijn sport zo'n tweehonderd dagen per jaar weg', slaat ook niet echt aan, denk ik." Toen je tekende bij TVM zei je vader dat deze ploeg 'technisch en emotioneel' het beste bij jou past. Wat bedoelde hij daarmee? „Dat hel op gevoel de juiste keus was én dat het programma van TVM het beste bij mijn ont wikkeling aansloot. Een risico is het altijd, maar ik kan zeggen dat ik de goede keus maakte. We zijn een leuk, fris team, ik ben hier op mijn plaats." Je was wel een van de jongsten. Hoe heb je je rol gevonden in de toch aardig grote groep? „Carl Verheijen en Renate Groe newold hebben me wegwijs ge maakt. Renate kende ik van vo rig seizoen uit de kleedkamer. Haar ervaring en mijn gretig heid vormen een mooie wissel werking. Ik hoefde niet echt een plek te veroveren in de groep, misschien mede door mijn pres taties bij het EK en WK. Ik hoef me niet anders voor te doen. Ik denk dat er genoeg mensen zijn die op hun werk niet helemaal zichzelf zijn. Ik ben gelukkig zo als ik ben, zo presenteer ik me." Als je voor de Olympische Spe len voor één afstand zou moeten kiezen, welke zou dat dan zijn? „De 1500 meter. Het konings nummer, de moeilijkste afstand. Je moet alles hebben. Snelheid voor een goede basis en een lan ge adem voor de slotronde. Maar de 1000 is ook gaaf. Aan één stuk knallen, geweldig." Maar eerst moet je je plaatsen tijdens het kwalificatietoernooi. „Voor mij is het niet meer dan het NK afstanden. Ik heb me ten doel gesteld op het podium te ko men op de 1000, 1500 en 3000, dat heb ik nog nooit gehaald bij een NK." „Ik ben voor Turijn genomi neerd op de 1000 en 1500, maar ik weet niet eens hoe het zit met de kwalificatie-eis. Behalve dat de nummer één per afstand zich sowieso plaatst. Ach, ik zie het wel. De afgelopen wereldbeker wedstrijden ging het heel goed, dus de vorm is er." Is Groenewold op de 1500 en 3000 je grootste concurrent? „Ik denk nooit: die en die zou wel eens eerste kunnen worden. Want dat kan ik zelf namelijk ook. Toen ik twaalf, dertien was, was ik echt een zenuwpees. Dan dacht ik: van die en die kan ik niet winnen, dus werd ik op voorhand al tweede. Soms werd ik van al dat denken zelfs ziek. Zo heel af en toe bega ik nog de zelfde fout. Omdat ik heel graag wil, sta ik nog wel eens te vroeg aan het ijs. Als je in de een-na-laatste rit zit, moet je niet als eerste op het ijs zijn." „Ik doe inmiddels voor tweehon derd procent mijn best en als een ander beter is, zal ik best te leurgesteld zijn. Maar ik moet verder. De komende dagen zijn er op elke afstand wel zes tot acht kanshebbers." Maar dan moet de nummer acht wel een heel goede dag hebben en de favorieten een off-day. „Je moet altijd rekening houden met outsiders." Zoals jij vorig jaar nog ivas. „Precies." GPD Schaatsster Ireen Wüst legt zichzelf geen druk op voor het olympisch kwalificatietoernooi dat vandaag begint. foto Jan de Vries/GPD Carla Rammelaere uit Eede vecht terug na blessure: de districtstitel was voor mijn opa door Frits Bakker EEDE - De onvermoede kracht moet van boven zijn gekomen. Altijd was Carla Rammelaere uit Eede, vanaf haar rijfde jaar judoka, in het zicht van de fi nish verslagen. De eeuwige tweede of derde was ze op de ju- domat als het ging om belang rijke titels. Maar ineens groei de ze op de dag van de Zuid-Ne derlandse kampioenschappen in Goirle boven zichzelf uit. En was Carla Rammelaere. afkom stig uit de verste uithoek van Zeeland, goed voor goud. „Twee weken daarvoor was mijn opa overleden. Hij was al een tijdje ziek, dus we zagen het aankomen. Toch is hij tot het laatst met me mee blijven le ven. Ik zie het nog zo voor me. Hij kwam altijd even bij ons thuis, omdat hij toch naast ons woonde, om te vragen wat ik had gedaan. En als ik had ge wonnen, zag je tranen in zijn ogen komen. Dan kuchte hij wat en zei: ik ben verkouden. Mijn opa was een van mijn grootste supporters. Toen ik had gewonnen op de Zuid-Ne derlandse dacht ik gelijk: dit heb ik voor m'n opa gedaan." Carla Rammelaere (21) zal voor een partijtje judo al lang niet meer alles opzij zetten. „Mijn leven is er anders uit gaan aen", vertelt ze op de bank van het ouderlijk huis net buiten Eede. Met een vriend („we gaan binnenkort samenwo nen"), twee baantjes (één in een sportwinkel, de andere in de kinderopvang), fitnessen en judo zijn de dagen al veel te hort. En dan was er vorig jaar ook nog de vervelende blessure aan de schouder, die haar bijna een jaar van de judomat heeft weggehouden. Het sleutelbeen was na een val ontwricht, de ligamenten in de schouder ge scheurd. «Het was dezelfde blessure die ik al eerder had gehad, maar nu aan mijn rechterschouder. De vorige keer raakte ik zelfs twee keer bewusteloos van de Pijn. Ik voelde nu gelijk dat het goed mis was. En het heeft maanden geduurd voordat ik weer wat kon doen. Mijn twee de dan heb ik in april van dit jaar nog wel gehaald. Daarna meer ten koste van alles." „Ik heb een vriend die voetbalt bij Breskens en aan tennis doet. Daar ga ik af en toe mee naar toe. En hij gaat vaak met mij mee als ik een wedstrijd heb. Ik wil judoën zoals ik het nu doe, zonder al die stress, maar wel blijven presteren en zo veel mo gelijk winnen. Dat heeft altijd in me gezeten. Vanaf dat ik kind was, ben ik altijd een vech ter geweest. Ik weet dat ik niet zo'n prettig mens ben als ik op de mat sta. Mijn moeder zegt wel eens: waarom lach je nooit naar een tegenstander? Dat kan ik niet als ik moet vechten." Opvreten Carla Rammelaere: „Ik wil judoën zoals ik nu doe. Zonder stress, maar wel presteren en zo veel mogelijk winnen." foto Peter Nicolai heb ik alleen wat getraind in de zomer en me langzaam voorbe reid op het nieuwe seizoen." Op het Zuid-Nederlandse toer nooi voelde ze zich bijna een vreemde. Alles was anders ge worden in een jaar tijd. „Van de bekende tegenstanders die ik altijd tegenkwam, was nie mand meer over. Het waren al lemaal andere meiden. Maar wat ik nog nooit had gedaan, lukte nu wel. Ik won al mijn partijen. Jaren had ik daar met een bekertje gestaan na afloop. Meestal was ik derde. Dan viel ik ook nog net af om naar het NK te gaan. En nu was ik in eens de beste, na een jaar bijna nietsdoen." Met een andere instelling ook dan waarmee ze voor die tijd naar een toernooi ging. „Mijn leven ziet er anders uit", her haalt ze nog eens. „We hebben met die blessure zelfs gedacht dat Carla helemaal zou stop pen", verbreekt haar moeder een korte stilte. „Ze is hele maal andei's geworden. Vroe ger dacht ze aan niets anders dan judo, nu is er zo veel meer in haar leven." Carla: „Ik zou nooit kunnen le ven zoals de topjudoka's, die opstaan en naar bed gaan met judo. Dat moet ook wel, wil je de top halen. Ik denk dat bij Elisabeth Willeboordse heel haar leven erdoor wordt be heerst. Dat heb ik er niet meer voor over." Anorexia Toen ze tien, vijftien jaar was nog wel. Dat heeft haar zelfs een keer op de rand van een anorexia gebracht. „Op mijn vijftiende zat ik met mijn ge wicht net onder de 44 kilo. Ik wilde per se in die klasse blij ven en ging er alles voor doen om zo licht mogelijk te blijven. Trainen met een vuilniszak om, een dikke trui en een winterjas, om maar zo veel mogelijk calo rieën te verbruiken. En ik at bo terhammen met sla en yoghurt- jes." Totdat er op een controle bij de kinderarts alarm werd gesla gen. „Ik was vel over been, woog nog 39 kilo en werd gelijk doorgestuurd naar het zieken huis. Daar heb ik negen dagen gelegen om aan te sterken. Ik voelde me niet eens verzwakt, maar ik was het wel." Haar moeder vertelt: „Ik ben er zelf een jaar ziek van geweest. Op het dorp keken ze ons er op aan. Wij hadden Carla zo ver gekregen dat ze bijna niet meer at, zeiden de mensen. Het was voor ons en voor Carla een ver schrikkelijke tijd, als ik erop te rugkijk. We hadden helemaal geen vat meer op haar. Als wij zeiden dat ze moest eten, deed ze het juist niet." Carla: „Ik had het helemaal ver keerd ingeschat, omdat ik zo graag de top wilde halen. Mijn trainers uit die tijd zeiden er ook niets van. Toen ik uit het ziekenhuis was, kwam er in heel korte tijd vier, vijf kilo bij. Ik had de groei van mijn lichaam zelf afgeremd. Nu zeg ik: hoe heb ik zo stom kunnen zijn. Op de club zie ik af en toe ook meisjes die ook zo bezig zijn met het gewicht. Ik zal het nooit zeggen, maar heb er nog altijd een slecht gevoel bij." De ambities zijn wat minder ge worden, de gedrevenheid is ge bleven. „Ik heb me erbij neerge legd dat ik in zo'n uithoek toch nooit de top had kunnen halen, maar stoppen met judo zou ik ook niet kunnen, Daar doe ik het nog te graag voor. Ik train nog twee keer per week bij mijn Belgische club in Eeklo, doe aan fitnessen en kies mijn toernooien uit. Het NK halen is een volgend doel, maar niet „Ik wil een tegenstander opvre ten en dat straal ik ook uit. Ze moeten ook buiten de mat niet aan me komen, want dan kan ik verschrikkelijk boos wor den. Ik reageer wel eens te bot op mensen, maar dat komt zo in rrie op. Op een toernooi in België heb ik eens iemand hele maal veiTot gescholden. Hij zag me voor een ander aan en stak zijn hand vanachter in mijn ju- dopak. Ik draaide me om en be gon heel hard tegen hem te schelden. Hij schrok er zo van dat ik er later wel spijt van kreeg. Maar gelukkig was het een Fransman Dan heeft hij tenminste niet gehoord wat ik allemaal heb geroepen." Misschien heeft ze om die re den ook wel voor een vechtsport gekozen. „Ik doe ju do vanaf mijn vijfde en zou het niet kunnen missen. Mijn vader en moeder hebben alles voor me gedaan, zijn overal met me naartoe gereden. En mijn vader is ook nog mijn coach. Wat we in die jaren hebben opge bouwd, gooi ik niet zomaar weg. Ik vind judo leuk, als het maar niet overheerst." „Toen ik naar het EK in Rotter dam ging kijken, met Elisabeth Willeboordse, dacht ik: daar had ik ook willen staan. Maar dan had ik het wel anders moe ten doen en had ik ergens an ders moeten wonen. Ik ben nu al blij dat ik mee mag doen op een NK en af en toe een toer nooi kan winnen. Die titel op de Zuid-Nederlandse is een be kroning. Jammer dat ik dat niet meer met mijn opa kan de len." Van den Brand is weer de sterkste HOFSTADE - Daphny van den Brand heeft gisteren de vierde veldrit om de wereldbeker gewonnen. De Brabant se was in het Belgische Hofstade een klasse apart. De Duitse Hanka Kupfemagel kon tot halfweg in haar spoor blijven, daarna ging Van den Brand er alleen vandoor. Kupfernagel werd op 22 seconden tweede, de Frangaise Maryline Salvetat werd op 1.42 derde. Van de Brand re geert dit jaar zoals de Belg Sven Nys dat bij de mannen doet. Ze won alle vier wereldbekerwedstrijden. ANP Nadal niet naar toernooi Chennai CHENNAI - Rafael Nadal heeft afgezegd voor het interna tionale tennistoernooi van Chennai. De Spanjaard, twee de op de wereldranglijst, gaf een enkelblessure aan de lin kervoet als excuus op voor zijn terugtrekking. Het ATP-toernooi in India begint op 2 januari. Of Nadal van af 15 januari in actie kan komen in het Australian Open te Melbourne is twijfelachtig. Maria Sjarapova heeft zich afgemeld voor het eerste ten nistoernooi van 2006 aan de Australische Gold Coast. De 18-jarige Russin heeft nog te veel last van een schouder blessure. Het openingsevenement van de WTA Tour be gint op 2 januari. De Zwitserse Martina Hingis maakt bij het toernooi haar rentree. ANP/AFP/RTR Pistons neemt revanche op Spurs NEW YORK - Detroit Pistons nam zondag revanche voor de verloren finale in de playoffs van de Amerikaanse bas ketbalcompetitie NBA. De ploeg versloeg regerend kam pioen San Antonio Spurs met 85-70. De twee finalisten van afgelopen seizoen stonden voor het eerst weer tegen over elkaar. Chauncey Billups was topscorer bij de Pis tons met twintig punten. ANP/RTR Oranjevolleybalsters tegen Besiktas ALMELO - Het Nederlands vrouwenvolleybalteam speelt vrijdag in Almelo tegen het Turkse Besiktas. Het duel wordt gespeeld aansluitend aan de finale van de Cogas Classic, een toernooi voor mannenclubteams. Oranje zou in Almelo twee duels met Duitsland afwerken, maar de or ganisatie haalde daar een streep door omdat de Duitsers niet met een representatief team zouden komen. ANP Amerikaanse aanwinst voor Aris LEEUWARDEN - Basketbalclub Aris heeft zich ver sterkt met de Amerikaan Sean Brooks. De 23-jarige spe ler tekende bij de Leeuwarders een contract tot het einde van het seizoen. Brooks is de opvolger van landgenoot De- vonne Giles, die eerder deze week werd ontslagen. Brooks komt van de Drexel University, waar hij een gemiddelde had van 12,6 punten en 6,2 rebounds per wedstrijd. ANP Cipollini breekt knieschijf bij skiën ABETONE - Voormalig topwielrenner Mario Cipollini brak gisteren zijn knieschijf bij een skiongeval. De Itali aan botste tegen een boom. De oud-wielrenner, die in de Ronde van Italië 42 etappes won, is per helikopter naar het ziekenhuis gebracht en direct geopereerd. ANP/DPA door Norbert Kleinherenbrink KAAPSTAD - Het internationa le zeilteam van de ABN Amro I heeft de koppositie in de Volvo Ocean Race verstevigd. De ploeg van schipper Mike Sander son won gisteren in Kaapstad met overmacht de tweede inport- race, een havenwedstrijd over een kort parkoers. De Black Bet ty had bij flinke wind, oplopend tot 75 kilometer per uur, een voorsprong van zeven minuten. De Spaanse MoviStar, met de Nederlander Bouwe Bekking als schipper, werd tweede, gevolgd door het tweede team van ABN Amro. Dirk de Ridder moest als stuurman/trimmer op de Pirates of the Caribbean (VSt) genoegen nemen met de vijfde plaats. Het Australische jacht Team ING/ Brunei, het voormalige Sunergy and Friends, kwam als zevende en laatste binnen. ABN Amro heeft in het klasse ment 2,5 punten voorsprong op Brasil, dat met de nieuwe navi gator Marcel van Triest vierde werd. Op 2 januari begint in Kaapstad de tweede etappe naar Melbourne. Het is nog niet duidelijk of Hans Bouscholte en/of Gideon Messink dan mee varen op de ING/Brunei, die deels dankzij Nederlandse spon soring de mondiale zeilrace kan voortzetten. Het ervaren duo nam als nieuwkomers in het Au stralische zeilteam gisteren wel deel aan de proloog van de twee de etappe. ANP door Tim Senden HEERENVEEN - Olympisch kampioen Jochem Uytdehaage stuit vandaag in het olympisch kwalificatietoernooi op de 5000 meter op ex-teamgenoot Rintje Ritsma. De gouden medaillewin naar van Salt Lake City en de veelvoudig allroundkampioen treffen elkaar in de negende rit. Een rit later bindt Bob de Jong de strijd aan met talent Wouter Olde Heuvel. In de elfde rit zijn Carl Verheijen en Gianni Rom me aan elkaar gekoppeld. De wedstrijd wordt afgesloten met een duel tussen wereldrecord houder Sven Kramer en Tom Prinsen. Op de 5000 meter lig gen drie startbewijzen voor Tu rijn klaar. Bij de vrouwen wordt de 1500 meter afgewerkt. Tijdens de lo ting in Heerenveen bleek dat Marianne Timmer en Renate Groenewold tegen elkaar zullen schaatsen, in de negende rit. Mo niek Kleinsman en het TVM-ta- lent Ireen Wüst rijden een race eerder tegen elkaar. Op deze af stand worden vier Nederlandse vrouwen naar Italië gestuurd. Heerenveen. Olympisch kwalifica tietoernooi, loting, eerste dag. Mannen, 5000 meter. Ie rit: Ooije- vaar-Venema. 2e rit: Elsinga-Bloe- men, 3e rit: Meijer-Van de Berg, 4e rit: Bjarne Rykkje- Kucsmirak, 5e rit: Angenent- Van der Kieft, 6e rit: Juffermans-Van der Rijst, 7e rit: Jarunaat-Brigt Rykkje, 8e rit Vreugdenhil-De Haan, 9e rit: Rits ma- Uytdehaage, 10e rit: De Jong- Wouter Olde Heuvel, 11e rit: Ver- heijen-Romme, 12e rit: Kra mer-Prinsen. Vrouwen, 1500 me ter. Ie rit: Reitsma- Geuzendam. 2e rit: Van der Wal- Van Goozen. 3e rit: Van Benthem- Kroon, 4e rit: Thomas-'t Hart, 5e rit: Gerrit- sen-Vis, 6e rit: Voorhuis -Cramer. 7e rit: Van Deutekom-De Loor, 8e rit: Kleinsman-Wust, 9e rit: Tim- mer-Groenewold, 10e rit: Mur- ris-Van Dijk. ANP Van der Rassel al uitgeschakeld PURFLEET - Voor Jan van der Rassel is het WK darts voorbij. De Nederlander verloor gisteren in de eerst ronde van het PDC-evenement in Purfleet met 4-3 van de Amerikaan John Kuc- znski. Roland Scholten komt vandaag in actie tegen de Duitser Tomas Seyler. Het WK van de PDC is de tegenhanger van de Lakeside World Darts Championship (voorheen Embassy) dat door de andere werelddartsbond BDO begin januari wordt georgani seerd. Plaats van handeling is dan het Engelse Frimley Green.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19