pzc Mogelijk toch referendum theater Kerstbelletje naar de Filipijnen SAROUK 50% winter Gimbrère Te hete lichtslang veroorzaakt brand Wintercircus neergestreken in Vlissingen STEKETEE UITVERKOOP WINTERCOLLECTIE TOT 70% KORTING Ambtenaren CDA nu toch voor volksraadpleging en lobbyt bij andere fracties redactie: 0113-315649 tvww.pze.n' f.mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Sdvertentie-exploitatie: ijoord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ?eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 27 december 2005 WEGENS VERBOUWING NU ALLES KORTING I! lange Zelke 48 Vlissingen (Advertentie) TOTALE VOOR ELKE KLANT EEN NIEUWJAARSCHEQUE IANGE DELFT 16 MIDDELBURG VLISSINGEN - Sneeuw noch olifanten. Toch staat op het Bellamypark in Vlissin gen een Wintercircus. In de verwarmde en volgepakte tent draait het vooral om acrobatiek en clownerie. Tijdens de voorstelling Imagine treden internationale ar tiesten uit Oost-Europa, West-Europa, Afrika en Nederland op. Met hoepels, met handen en voeten, op de grond, hoog in de lucht. Alerte acrobaten en klunzige clowns. Het wintercircus speelt alleen tijdens de kerstweek in Vlissingen. Vandaag en morgen zijn er twee voorstellingen per dag, om 15.00 uur en om 19.30 uur. Don derdag wordt de laatste voorstelling gespeeld om 15.00 uur. foto Ruben Oreel door Maurits Sep RITTHEM - Het is dringen voor de telefoonhokjes in het Zee manshuis. Rafael Capudoy wacht ongeduldig op zijn beurt. Het is de tweede achtereenvol gende kerst dat hij niet bij zijn vrouw en twee kinderen is. „Dat is zwaar. Heel zwaar. Ik kan ze alleen bellen." Elijah, zijn zoontje, is vier. Zijn dochtertje Alliah is twee. Capu doy (31) heeft ze al dertien maanden niet meer gezien. In no vember 2004 is hij vertrokken met de Tarvon Santiago. Via Brazilië, waar het hout heeft ge laden, en Spanje is het in Vlissin gen aangekomen. Hij werkt aan boord als stuurman, navigator en onderhoudsman. Hij ligt vier dagen bij Verbrugge Terminals. Waarheen de reis nu zal voeren, weet hij niet. „We hebben geen vaste bestemming gekregen." Capudoy is met zes landgenoten van de Tarvon Santiago door het busje van de Mission to Seafarers opgehaald. Eén van de anderen is nog langer van huis; zeventien maanden is hij nu weg van vrouw en drie kindej ren. Maar voor hem is het leecj bijna geleden. Dinsdag vliegt hij terug naar Manilla. Varen op de grote vaart is mooi; maar kerst is de moeilijkste tijd aan boord, weet Ambro Dobben- ga uit Vlissingen. De oud-loods heeft het zelf ruim tien jaar ge daan en rijdt nu als vrijwilliger voor het Zeemanshuis om zeelui op te halen. „Met Kerstmis denkt iedereen aan zijn familie. Als je dan niet bij ze kunt zijn, dan is dat moeilijk." Om half acht op kerstavond begint in de Kapel van Sint Nicolaas in het Zeemanshuis de Kerstdienst. Father Jan Vanhandenhove uit het Vlaamse Sint Niklaas ver telt in de Engelstalige dienst over het kerstfeest, dat vreugde brengt, joy in het Engels. Maar om vreugde te kunnen ontvan gen, moet je zelf ook iets doen, zegt father Jan. Hij heeft er een ezelsbruggetje voor. „Joy. De J van Jesus, en de O van Others, staan voor de Y van You. So: Jes us and Others before You." Je zus en anderen voor jezelf. Babbelen De Filippino's laten de wijze woorden aan zich voorbijgaan. De gelukkigen babbelen met fa milie aan de telefoon, de ande ren met elkaar, tot het hun beurt is. Op een luie bank onder de kerstboom tokkelt Von Villa- nueva wat op zijn gitaar. „Het is traditie in de Filipijnen door Maurits Sep VLISSINGEN - Oververhitting van een lichtslang is de oorzaak van een brand in een flat aan de Hercules Segherslaan in Vlissin gen. De brand ontstonnd in de Kerstnacht van zaterdag op zon dag, rond drie uur. De lichtslang zat opgerold op een haspel. Daardoor kon de hit te van de verlichting niet weg. De lichtslang is gaan smeulen en heeft kortsluiting veroor zaakt. Daarna viel de stroom uit. De bewoners hebben het vuur zelf geblust met emmers water. De brandweer, die al was uitgerukt, heeft wel de woning geventileerd. De andere wonin gen hoefden niet ontruimd te worden. Ook het trappenhuis bleef rookvrij. Een bewoonster van de getroffen woning is wel naar het ziekenhuis gebracht omdat zij rook had ingeademd. De schade is beperkt gebleven tot lichte rookschade, omdat de brandweer niet hoefde te blus- Politie vindt illegaal vuurwerk TERNEUZEN - Een 24-jarige Temeuzenaar kreeg zondaga vond een proces-verbaal, omdat er dertig kilo vuurwerk in zijn woning werd gevonden. De aanhouding en inbeslagna me van het vuurwerk volgde op klachten over het afsteken van zwaar vuurwerk in de omgeving van Oude Vaart. Op de zolder van de knalliefhebber vond de politie onder meer nitraatbom- men en lawinepijlen (Advertentie) DOMBURG GOES WINTERKLEDING KERSTCOLLECTIE nu - 50% Deze zeeman grijpt de kans om even naar huis te bellen op kerstavond. om op kerstavond naar de nacht mis te gaan. Om twaalf uur. Daarna gaat iedereen naar huis lom te eten en te drinken. En dan jiemen we eten en drinken mee de straat op en vieren feest met de buren. Dansen, spelen, eten, muziek", vertellen Villanueva (30) en Ernst Tapusoc (32). Zij werken op een zandhopper- Zuiger. Het is een Nederlands sjchip, met een bemanning die naast hen uit vijf Nederlanders fciestaat. De Nederlanders vieren kerst thuis, met familie en vrien den. De twee Filipijnen zijn ach tergebleven op het schip. De dagen duren lang, beaamt Villanueva. Ze brengen de tijd door met muziek spelen, muziek luisteren en praten, over hun fa milie, hun leven. Ze kenden el kaar niet voordat ze aan boord kwamen, maar zijn inmiddels goede vrienden. „We komen alle bei uit het zuiden van de Filipij nen. Daarom spreken we ook hetzelfde dialect", verklapt Vil lanueva. Andy Matherus uit Goes, die foto Ruben Oreel met father Jan de kerstmis, heeft geleid, gaat op eerste kerst dag ook naar de haven van Hans- weert. „Daar liggen nog drie schepen met een deels Filipijnse bemanning. Ik ga aan boord van één van die schepen een dienst houden." De Filipino's zijn in middels klaar met bellen. Ze hangen onderuit in de bank of tafeltennissen. Nog een uurtje of twee, pakweg tot elf uur, kun nen ze in het Zeemanshuis blij ven. Dan brengt Dobbenga ze te rug naar hun schepen. zeeuwse almanak Het was wel even schrikken dat bericht onlangs in de krant. De Goese gemeen teambtenaren kraken onder de werkdruk. Nee, geen flau we grappen over ambtenaren- zweet en slapen bij de baas. Het is een serieus probleem. Tenminste, dat dachten we. Totdat we het laatste num mer van het Goese gemeente lijk informatieblad 'Samen spel' onder ogen kregen. Daar in stond een reportage over een ambtenaar die aan den lij ve wilde ondervinden hoezeer omwonenden van de spoor lijn door het geluid van langs- razende treinen worden ge plaagd. Hij was ingegaan op de uitnodiging van een van de bewoners om eens een nachtje te komen logeren en het la waai zelf eens te ervaren. Pri ma zo'n ambtenaar die de koe bij de horens vat. Maar we werden wel wat somber toen duidelijk werd welke nacht hij daarvoor had uitgekozen. Een nacht waarin er aan het spoor werd gewerkt en er dus geen trein passeerde. Hij had nog nooit zo goed ge slapen. Damen-order Zweedse kustwacht VLISSINGEN - Damen Scheepswerven in Gorinchem, het moederbedrijf van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen, gaat twee breed inzetbare patrouillevaartui gen leveren aan de Zweedse kustwacht in Karlskrona. Schelde Marinebouw draagt zorg voor het totale contract management tot en met de finale overdracht. De bijna tachtig meter lange, met brandstofzuinige diese- lelektro-motoren uitgeruste schepen worden bij de Da- men scheepswerf Galati in Roemenië gebouwd en moeten respectievelijk in april en oktober 2008 zijn opgeleverd. De Zweden hebben ook nog een optie genomen op een der de schip uit de Damen Multi Pui-pose 7916-klasse. SGP handhaaft fractie MIDDELBURG - De SGP in Middelburg gaat ongewij zigd de gemeenteraadsverkiezingen in. De eerste vier kan didaten zijn dezelfde als vier jaar geleden en drie van hen vormen nu ook de fractie. Lijsttrekker blijft C. Dekker uit Sint Laurens. Op nummer twee staat H. van Klinken uit Middelburg, die drie jaar in de fractie zat en na de bestuurscrisis na mens de SGP wethouder is geworden. Hij is voor de volgende raadsperiode opnieuw beschik baar als wethouder, mocht de SGP wederom tot het colle ge toetreden. Nummer drie is het huidige raadslid B. de Ruiter uit Arnemuiden. J. Troost uit Middelburg is vierde op de lijst, gevolgd door W.J. Bakker, die nu nog frac tie-assistent is. Nieuwe namen bij VVD MIDDELBURG - De WD in Middelburg heeft afscheid genomen van de oude garde en komt met nieuwe kandida ten voor de verkiezingen van volgend jaar maart. Lijst trekker is F. Streng, ambtenaar bij de gemeente Veere en lid van Provinciale Staten voor de WD. Hij wordt gevolgd door C. Simons, M. Meijs en B. Nieu- wenhuis. Vijfde op de lijst is L. Fransen, directeur van de Stichting Strandexploitatie Walcheren. De huidige frac tieleden J. van Dijk-Sturm en E. de Visser komen niet meer voor op de lijst. Vlissinger met geweld beroofd VLISSINGEN - Een 42-jarige Vlissinger is met geweld be roofd van zijn portemonnee. De man werd zaterdagochtend rond kwart voor vier op de Irislaan in Vlissingen gevolgd door een vier jongens van 16 tot 18 jaar oud. Bij de Margrietenlaan werd hij door één van hen aangesproken. Daarna werd hij ge schopt en geslagen. De jongens pakten zijn portemonnee af en gingen ervandoor. De Vlissinger is zelf naar huis ge lopen. (Advertentie) rinor Maurits Sep MIDDELBURG - Middelbur gers krijgen misschien toch de jans zich in een referendum uit ie spreken over de bouw van het \-theater. Het CDA, dat zich eerder verzette tegen zo'n volks raadpleging. is van mening ver anderd. Het referendum zou te- jclijk met de gemeenteraadsver kiezingen op dinsdag 7 maart moeten plaatsvinden. Diverse partijen hebben het .af kopen jaar op uiteenlopende momenten voorgesteld de bur gers direct naar hun mening te •jagen over het A-theater en de oouwput aan de Zuidsingel. Het CDA was telkens tegen, maar is au van mening veranderd. Daar mee ontstaat in de raad een meerderheid voor een referen dum, mits de partijen het eens worden over de vraag die aan de ourgers wordt voorgelegd. Dubben .Ik loop er al een poosje over'te dubben", verklaart fractievoor zitter J. Kodde. „We worstelen al zo lang met deze kwestie. De raad heeft moeite om eruit te kó men. De stemverhouding over de Zuidsingel was 14 voor en 15 «gen doorgaan op die plek. Dat nnd ik een slechte situatie. Hoe srder er echte duidelijkheid £omt, hoe beter." laar komt bij dat een referen dum over het theater ook de ver kiezingscampagne kan ontlas ten. De verkiezingen zullen in belangrijke mate toch over dat snderwerp gaan, voorspelt Kod de. Door dat in een volksraad pleging te behandelen, kunnen de verkiezingen over andere be langrijke onderwerpen gaan, hoopt Kodde. PvdA-fractievoorzitter S. Szara- finski deelt die hoop. „Ik vind het zelf heel vervelend als men sen alleen op ons zouden stem men vanwege ons standpunt over het theater. Als we dat in een referendum doen, komt het los van de politieke voorkeur." Of de PvdA voor eeh referen dum zal stemmen, hangt af van de vraagstelling, zegt Szarafins- ki. „Het moet een heldere vraag zijn, maar ook een reële. Als je aan de Zuidsingel geen parkeer kelder kunt bouwen, kun je er ook geen theater bouwen. Dan kan die locatie dus niet in het re ferendum worden voorgelegd. Dat geldt ook voor het Molenwa ter, als daar te weinig ruimte blijkt te zijn." Kodde stelt dezelfde eisen. Hij weet nog niet hoe de vraag zou moeten luiden. „Het moet in elk geval gaan tussen twee dingen. Bijvoorbeeld: wilt u een A-thea- ter of niet? Of: moet het theater in de binnenstad komen of bui ten het centrum? Of: moet het theater aan de Zuidsingel of aan het Molenwater komen? Het moet één heldere vraag zijn." Het moet een raadgevend refe rendum worden, vindt Kodde. Dat houdt in dat de uitslag een advies is en dus overgenomen maar ook genegeerd kan wor den door de gemeenteraad. „Als de uitslag nipt is, bijvoorbeeld 52 om 48 procent, moeten we heel serieus kijken wat we ermee doen. De raad kan er dan zelfs nog voor kiezen om het standpunt van die 48 procent over te nemen." Het CDA heeft de afgelopen week collega-frac tievoorzitters benaderd met de vraag of zij ook een referendum willen op 7 maart. Het CDA heeft gesproken met PvdA, D66, WD, PPM en ChristenUnie. Die hebben 'in principe positief gereageerd, maar laten hun de finitieve oordeel afhangen van de vraag die aan de burgers wordt voorgelegd, aldus Kodde. De komende week zal hij ook overleggen met SGP, Middel burg Transparant en Lijst Dam man. Rammelaere maakt een sterke rentree origineel en echt! "WONISTRAAT 30, WOONBOULEVARD GOES TEL. 0113-227101

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11