PZC Onderzoek naar kustversterking Commotie over projectbureau 12 In de geitenstal is het goed toeven WW DIGITALE FOTO'S - AFDRUKKEN VOOR EEN LAGE PRIJS va Um. ct per foto www.goedkopefotos.nl Subsidie Folkart stimulans voor folkorefestival Sluis hoopt minder grond te moeten opofferen voor aanpak zwakke plekken Raad Hulst niet akkoord met korten gehandicapten het worden schitterende feestdagen Ide nobelaerI SUPER EINDEJAARSAKTIE Akkon-kozijnen Gratis waterpark kinderclub www.gobest.nl Reizen l Daar moetje naar toe. ZEEUWS museum PLAN van imiljoen GEEFT U OOK? Udactie: 0113-315649 p^wvpzc-n I Wail:redactie@ pzc.nl 5tbus 31. 4460 AA Goes dvertentie-exploitatie: •ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; wuws-Vlaanderen: 0114-372770; IDonaal: 020-4562500. aterdag 24 december 2005 POWERED BY VERSCHOORE editie Zeeuws-Vlaanderen fwrRené van Stee ERNEUZEN - De stichting "olkart Zeeland-Vlaanderen 0) krijgt ruim 30.000 euro inropese subsidie voor een uit- iiNselingsprogramma met jonge- n tussen 15 en 25 jaar uit di- erse Europese landen. )e jongeren doen mee aan het ijlkorefestival Folk on the ichelde dat volgend jaar van 26 tot en met 28 mei in het centrum van Temeuzen wordt gehouden. Onder het motto 'Europe united in Diversity' deden dit jaar ook al leden van jeugdige volksdans groepen uit landen als Honga rije, Polen en Turkije mee aan het uitwisselingsprogramma van Folk on the Schelde. Niet al leen voerden zij een eigen dans op. ook verzorgden zij een geza menlijk optreden en deden zij mee aan discussies over actuele Europese kwesties. Doel van het project is het aantonen van cul turele verschillen, die te begrij pen en ze plaatsen in historisch perspectief. De Europese subsidietoeken ning is volgens vice-voorzitter G. Jansen van FZV een teken van waardering en erkenning. Dit jaar kreeg de stichting ook al een bijdrage van Europa. Die bedroeg twintigduizend euro. „De verhoging voor volgend jaar is een teken dat het festival een hoog niveau heeft en het op de goede weg is. Natuurlijk is ons streven dat die kwaliteit ver der omhoog gaat. Dat kan dus nu ook. Zo nodigen we nog bete re dansgroepen dan dit jaar uit", aldus Jansen. Folk on the Schelde verwacht op 21 mei volgend jaar zo'n 250 jongeren uit Estland, Bulgarije, Italië, Belgie, Nederland en waarschijnlijk Tsjechië. De folk- loregroepen verzorgen net als dit jaar een apart en een geza menlijk optreden. De dagen voorafgaand aan hun optredens gaan zij wederom in debat over Europese kwesties, doen zij aan sport en spel en gaan zij op be zoek bij bedrijven of instanties. Jansen: „Wij willen de jongeren laten zie hoe het er bij ons aan toegaat en ook graag van hen ho ren wat de verschillen of over eenkomsten met hun eigen land zijn." Zorgen over Houtenkwartier HULST - De gemeente Hulst wacht met angst en beven de resultaten af van het onderzoek dat duidelijkheid moet geven over de saneringskosten voor het vervuilde terrein waar tot voor kort activiteitencentrum het Houtenkwar tier stond. Dat bleek uit het antwoord van wethouder E. de Deckere op vragen hierover door raadslid A. Hegger (Progressief Hulst) tijdens de raadsvergadering van don derdagavond. Hegger uitte haar zorgen over de schoon maak van het terrein, waar vervuiling van een oude gaso- liefabriek is gevonden. „De sanering van het terrein op het Oranjebolwerk, waar ook een gasfabriek heeft ge staan, kostte vijf miljoen euro. Daar mocht niet meer op gebouwd worden, omdat er anders dieper gesaneerd moest worden. En dat zou duurder uitvallen. Ik hou mijn hart vast voor de saneringskosten voor het Houtenkwar tier, want daar moet wel op gebouwd worden. Tien pro cent van de saneringskosten komen altijd voor rekening van de gemeente. Dit wordt een ramp", voorspelde ze. Idee koffieshop in Sluis valt slecht SLUIS - Een suggestie van het Sluise PvdA-raadslid J. Wielakker om de toenemende drugsoverlast in West-Zeeuws-Vlaanderen te beperken door de komst van een koffieshop, valt slecht bij de andere raadsleden. Wiel akker opperde het idee donderdag in de gemeenteraads vergadering, nadat D&T-fractievoorzitter C. Bolijn vroeg om de jeugdopbouwwerker van de gemeente in te zetten om het toenemende drugsprobleem aan te pakken „Als de overlast blijft, moeten we het lef hebben om een koffie shop te overwegen", zei Wielakker. Nieuw West-fractie voorzitter A. Rosendaal ziet in dat geval veel andere pro blemen opdoemen. „Daarvoor zitten we toch wat te dicht bij de Belgische grens. Met een koffieshop halen we er juist een problematiek bij." Bui'gemeester J. Sala is ook geen voorstander van een locatie waar de verkoop van softdrugs wordt gedoogd. „De overlast is niet zo groot dat ik aanleiding zie om hier een discussie over te voeren." Geen planschade voor zendmast SLUIS - De gemeente Sluis betaalt geen planschade aan de heer J. Kok uit de Oostburgsestraat te Zuidzande. Kok had een verzoek bij de gemeente ingediend omdat hij meende schade te hebben geleden door de komst van een gsm-zendmast van bijna veertig meter aan de Loodijk op vijftig meter van zijn woning. Kok eiste een bedrag van 7500 euro. Het college van B en W had voorgesteld het ver zoek te honoreren. De raad besliste in meerderheid niets toe te kennen. Alleen het raadslid J. Wielakker (PvdA) wilde het verzoek honoreren. Zijn partijgenoot J. Boog aard vroeg de umts-masten nog buiten de gemeente te houden zolang er nog geen duidelijke aanwijzingen zijn omtrent mogelijke schade voor de volksgezondheid. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeenteraad van Hulst gaat niet akkoord met ver dere bezuinigingen op de voor zieningen voor gehandicapten. Het dagelijks gemeentebestuur van Hulst stelde voor het norm-inkomen dat gehandicap ten moeten hebben om in aan merking te komen voor vervoers voorzieningen, te verlagen. Gehandicapten met een hoger in komen hebben geen recht meer op de vervoersvoorzieningen. Tijdens de gemeenteraadsverga dering bleek daar geen enkel draagvlak voor te vinden bin nen de gemeenteraad. Het colle ge van B en W moest het voor stel terugnemen. De kwestie komt in februari volgend jaar opnieuw aan de orde. In de tus sentijd kunnen de raadsfracties en de ambtenaren van de ge meente op zoek naar een alterna tief om het geld te vinden dat no dig is om de bezuinigingen af te wenden. Alle raadsfracties vonden het on aanvaardbaar om de groep ge handicapten in de gemeente nog verder in de portemonnee te tref fen. „Voor ons is de maat meer dan vol", zei F. de Vries (Pro gressief Hulst). „We kunnen ab soluut niet instemmen met een verdere achteruitgang voor deze groep mensen." Advertentie nu 40% korting op de najaars- en wintercollectie iv.denobelaerdomburg.nl ooststraac 8, domburg 6 dagen p/w geopend dinsdags gesloten Advertentie Hèt adres voor kunststof, hout en aluminium kozijnen Bestel vóór 15 januari uw kozijnen en krijg het HR++dubbe!glas gratis. Natuurlijk wilt U profiteren van deze spectaculaire aktie, wees er snel bij. Bel of mail voor een vrijblijvende offerte. Levering en plaatsing door heel Nederland. De Lind 9 - Prinsenbeek - "S 076 - 549 75 20 e-mail: info@akkon.nl - www.akkon-kozijnen.nl zeeuwse almanak Armoede De maatschappelijk werkers uit Temeuzen kozen deze week een strategische plek om hun protest tegen de toe nemende armoede in Zeeland kracht bij te zetten. Tegen over het gemeentehuis deel den zij soep uit aan passan ten, in de hoop dat ambtena ren het tafereel door hun ra men zouden gadeslaan en huil superieuren zouden aanspo ren om wat meer centen voor de minder bedeelden opzij te zetten. Maar of de ambtena ren er oog voor hadden? „Ik denk het niet, hoor", riep een vrouw, die net uit het gemeen tehuis stapte. Prompt hield ze een grote doos in de lucht. „Kijk maar, ze hebben net de kerstpakketten uitgedeeld!" waarna Sala de schorsing met één schamele zin toelichtte. „Wij zijn blij dat u het geld be schikbaar stelt en wij betreuren het dat we het eigenlijke budget hebben overschreden." Later bleek dat het woord 'sor ry' om principiële redenen niet was gevallen. „Sommige uitspra ken doen zeer, dat kost wat tijd", probeerde CDA-fractie- voorzitter L. Flik weert de ge moederen te sussen. Bolijn snap te echter helemaal niets meer van de lange schorsing. „Deze ene zin had u drie kwartier gele den ook kunnen zeggen. Het lijkt nu wel of we een heel groot conflict hebben. Ik weet echt niet wat jullie in die drie kwar tier hebben gedaan, maar vol gens mij hebben jullie boven al leen maar alle kaas op zitten eten!" Advertentie Elke week in de zaterdagkrant SINT-JANSTEEN - Een klein houten podium met een leeg kribbetje, geflankeerd door twee niet versierde kerstbomen. Twee geiten die vanachter een hek toekij ken. Op het eerste gezicht een troosteloos decor voor een voorstelling. Echter naarmate de ruim honderd toeschouwers hun plaatsen op de strobalen innemen en de elf spelers met het lied 'Seegnen wilt ons binnen gaan' de stal binnentreden, krijgt de entourage een sfeervolle invulling. Ouders en leerkrachten van de vrije school de Zonneschool uit Terneuzen speelden gisteravond het traditionele kerstspel in de lammeren- stal van geitenboerderij De Pint aan de Heerstraat in Sint-Jansteen. Het kerstspel stamt al uit de vroege middeleeuwen. In het plaatsje Oberufer is een versie van het kerstspel bewaard gebleven die dicht bij de oorspronkelijke vorm en taal gebleven is. Het spel wordt gespeeld door een groep 'middeleeuwse boe ren'. Naast de serieuze momenten is er ook tijd voor een grap en een grol met de herders in een hoofdrol. De kou in de onverwarmde stal voelen de toeschou wers al snel niet meer. foto Wim Kooyman Mor Raymond de Frel SLUIS - De gemeente Sluis wil iltematieven laten onderzoeken toor de kustverdediging tussen Viemvvliet-Bad Oost en Groe- fe-Bad. Sluis hoopt op die ma ar minder landbouwgrond op moeten offeren voor de ver werking van de zwakke plekken inde kuststrook. (Inderdeel van het plan voor ver werking van de kustverdediging Jïet zogeheten plan Zwakke Schakels) is het project Water- Linen bij Breskens, dat in grote jnen de verplaatsing van De spoleonhoeve behelst. Deze snping moet bij uitbreiding x-i de duinen worden geinte- sserd in bijna 250 hectare nieu- r natuur. lier van de vijf fracties in de ge- aeenteraad van Sluis gingen Èonderdagavond in grote lijnen akkoord met de visie van het col lege op het project Waterdunen. fel hadden Dorpsbelangen en Toerisme en de coalitiepartijen DA, PvdA en ïVD/Gemeentebelangen nog ree amendementen in petto, êo wilde D&T dat alleen de echt oodzakelijke zwakke schakels lerneuzens paar moet cel in voor tasjesroof IUDDELBURG - Een 46-jarige mvoner van Terneuzen is giste- m in Middelburg voor een tas- tsroof veroordeeld tot 106 da- :<n gevangenisstraf, een maand voorwaardelijke celstraf en tach- Uguur taakstraf. Daarnaast leg- ie de rechtbank de man de vier «eken gevangenisstraf op, waar- ran hij nog in zijn proeftijd zat. De rechtbank nam het hem kwa- ;ikdat hij zijn echtgenote ertoe ud aangezet om op 11 septem- :er in Vlissingen een bejaarde rouw van haar tasje te bero ven Het slachtoffer had zich he rig verzet, maar viel door een «iw van haar. Een man greep a, waarna de politie de 43-jan- je vrouw en haar man kon aan- buden. De vrouw kreeg 93 da- jen celstraf, een maand voor waardelijk, zestig uur werkstraf a28 uur leerstraf opgelegd. worden aangepakt. Daar waar mogelijk moet worden gekeken naar zeewaartse oplossingen. Al le andere fracties konden zich vinden in dat amendement. D&T ging op haai' beurt ak koord met een amendement van de coalitiepartijen. Zij willen dat beter wordt onderzocht wat de gevolgen zijn van het binnen laten van zout water en bijbeho rend kwel op landbouwgronden in de naaste omgeving. Ook de afwatering van het achterliggen de landbouwgebied (zo'n 4300 hectare) moet onder de loep wor den genomen. Zo eisen de par tijen de garantie dat het afwate ringssysteem ook bij extreme weersomstandigheden goed functioneert. CD A-raadslid L. Dekker hamer de op een betere communicatie over Waterdunen met belangheb bende boeren. „Geef eens speci fieker aan wat het zoekgebied is, want nu ontstaat er onrust." Dat klonk Nieuw West-raadslid H. Meijer als muziek in de oren, al kon zijn partij niet met de twee amendementen leven. „Dit pro ject is gestart op basis van vrij willigheid: je mag meedoen, maar je moet het niet. De vrijwil ligheid maakt steeds meer plaats voor een dwingende aanpak", al dus Meijer. Wethouder J. Pro voost sprak die gedachte tegen. „Het zoekgebied is bewust heel groot, omdat er veel overheids geld mee is gemoeid. Dat schept inderdaad onzekerheid, maar het is in dit stadium ook niet wenselijk om meteen klare wijn te schenken." Advertentie houders vroeg de gemeenteraad om een overbruggingskrediet van drie ton, die in de loop van volgend jaar worden doorbelast aan diverse plannen. Aanvankelijk leek er geen vuil tje aan de lucht. Alle partijen ga ven, al dan niet met moeite, aan het collegevoorstel te steunen. PvdA-fractievoorzitter J. Boog aard deed dat ook, al had hij be hoefte om een kanttekening te maken. „Het gaat hier om geld van de burgers, dat naar mijn mening ongeoorloofd is uitgege ven. En dat moeten we achteraf maar goedkeuren." Burgemeester J. Sala was het daar helemaal niet mee eens. „Wij hebben helemaal niet onge oorloofd geld uitgegeven. Als wij eerder hadden geweten dat de start van het bureau meer geld zou kosten, had u dat met een gehoord." Met die opmerking bracht Sala de poppen aan het dansen. D&T-fractievoorzitter C. Bolijn spuwde als eerste vuur. „Nog geen maand geleden heb ik ge vraagd of er voor grote projec ten als Sluis aan Zee meer was uitgegeven dan geraamd. Dat werd toen ontkend. En een maand later zien we dat alleen voor Sluis aan Zee al zestigdui zend euro extra is uitgegeven!" Sala hield echter stug vol: „We wisten het echt niet eerder." Excuses Voor PvdA-raadslid J. Wielak ker was toen de maat vol. „Ik maak ernstig bezwaar tegen uw woorden. U moet uw excuses aanbieden, want er is wel dege lijk ongeoorloofd geld uitgege ven", raasde hij tegen Sala. Waarna Nieuw West-raadslid H. Meijer er nog een schepje bo venop deed. „Ik wil graag een toezegging dat het financieel be heer van de gemeente verbe tert." Sala schorste daarop de vergade ring voor overleg met zijn wet houders. Waar de raadsleden verwachtten dat hij na de schor sing spijt zou betuigen, pakte de hervatting ietwat anders uit. Het college verscheen pas na drie kwartier weer ten tonele, door Raymond de Frel N.zeeuwsmuseum.nl SLUIS - In de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen in maart vochten de Sluise politici elkaar de laatste tijd al regelma tig het kot uit. Maar donderdag avond leek het er lange tijd op dat de gemeenteraad eensgezind een overbruggingskrediet van driehonderdduizend euro voor de start van een gemeentelijk projectbureau beschikbaar zou stellen. Totdat een reactie van burgemeester J. Sala roet in het eten gooide. Het bureau is in het leven geroe pen om grote projecten (zoals Sluis aan Zee en Cavelot in Cad- zand-Bad) te begeleiden. Het college van burgemeester en wet-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 77