ijpkema brengt Asian tot leven Klokken voor de kosten Strandhuisjes in Vleeshal vol mini-tentoonstellingen zaterdag 24 december 2005 Extra korting leden CZAY ior Martijn de Koning IMELDINGE - De Coöpera tieve Zuidelijke Aan- en Ver- ïoopvereniging (CZAV) sluist juim 2,6 miljoen euro terug naar haar leden. Bijna de helft daarvan wordt gevormd door een calamiteitenkorting. De CZAV geeft die vanwege de lage fopbrengstprijzen van de meeste (landbouwproducten. De calamiteitenkorting geldt >r alle sectoren: akkerbouw, •houderij, fruitteelt en tuin- iuw. Andere kortingen en na- italingen vormen de rest van het bedrag. De CZAV boekte afgelopen Boekjaar, dat liep van 1 oktober ftot en met 30 september, een po- itief resultaat van bijna 2,5 mil- >n euro. Vorig jaar was dat 2,8 iljoen. [et personeelsbestand liep met &1 terug naar 380. De directie Schrijft dat vooral toe aan de om houw van bemande naar onbe- finande vestigingen van de jünkstations van Agri Sneltank. In het jaarverslag toont de ÏCZAV zich tevreden over doch- her Agrimarkt. Hoewel de omzet ;van de supermarktketen met 1 Biljoen euro afnam tot 47,5 mil joen, steeg zowel het marktaan deel als het aantal klanten. (Voor de toekomst ziet de direc tie een nieuwe en toenemende il voor de vereniging wegge ld. Ze wil daarbij vooral reke- ïg houden met een verder te- tredende overheid, een wijzi- jing van het bouwplan en de mo- 'lijkheden die nieuwe teelten rieden. Op de jaarlijkse ledenvergade ring zal de directie deze visie toelichten. De bijeenkomst vindt plaats op 10 februari in de Eeelandhallen te Goes. Concert KRUININGEN - DaniëUe van [Laar (dwarsfluit) en Peter Wil deman (orgel) geven op zaterdag I januari een nieuwjaarsconcert fin de Nederlands Hervormde (kerk in Kruiningen. Het duo laat hoogtepunten van hun cd's 'horen. Er zijn klassieke onderde len, Israëlische liederen en mu- Kiek voor kinderen. Bet concert begint om 20.00 nur. Voorwaardelijke straf Sluissenaar MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 42-jarige inwoner van Sluis voor bedreiging van zijn echtgenote veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Bij de man speel de zijn alcoholgebruik een rol. Zo verstoorde hij op 1 april in Sluis de bruiloft van zijn schoonzuster door zijn vrouw met de dood te bedreigen en haar een samoerai zwaard te tonen. „Jij komt er vanavond niet in, want ik ga je vermoorden", had hij gezegd. Volgens de verdachte voelde hij zich mach teloos en was hij dronken. Op 19 juni ging het weer mis. „Ik wilde mijn dochter zien." De Sluissenaar had zijn vrouw bedreigd met 'je bent je le ven niet meer zeker'. Uit het rapport van de reclassering kwam naar voren dat de verdachte zijn alcoholprobleem bagatelliseert en dat het hem aan motivatie ontbreekt. Zelf zei hij minder alcohol te drinken. Hij is inmiddels van zijn vrouw gescheiden en heeft in Sluis een andere woning. De politierechter tilde vooral zwaar aan het incident op 1 april. „U heeft die avond de bruiloft voor uw vrouw en de gasten verpest." Boete voor bedreigen buurvrouw MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 36-jarige vrouw uit Axel veroor deeld tot 220 euro boete voor het bedreigen van haar buur vrouw. De spanningen liepen 4 maart dit jaar in Axel hoog op toen een ex-vriend van verdachte bij de buur vrouw op bezoek was. Ze had gedreigd de buurvrouw in elkaar te slaan. Volgens haar had het slachtoffer alles uit haar duim gezogen, maar een getuige had de dreigemen ten gehoord. Drankrijder komt goed weg MIDDELBURG - Een 27-jarige drankrijder uit Koe wacht kwam gisteren in Middelburg goed weg. Politie rechter I. Woltring veroordeelde de Koewachtenaar slechts tot 360 euro boete. En de politierechter verlengde de proeftijd van een halfjaar voorwaardelijke rijontzeg ging met een jaar. De man zat nog in zijn proeftijd, maar de politierechter stelde zich coulant op. „Hartstikke bedankt", zei de man herhaaldelijk. De verdachte was 15 april dit jaar in Ter- neuzen betrapt met een alcoholgehalte van 380 micro gram, bijna twee keer de maximum toegestane hoeveel heid alcohol. De politierechter hield rekening met de kwetsbare positie van de verdachte, die schulden heeft en een baan zoekt. Lekke banden door meidoornhaag SLUIS - De meidoornhaag langs de Hazegrasstraat en de Retranchementstraat tussen de Belgische badplaats Knok- ke en Retranchement wordt verwijderd. Al enkele maan den lopen fietsers een grote kans op een lekke band dooi de stekels van de haag. De meidoornstruiken zijn destijds geplant op verzoek van de natuurverenigingen. Een haag tussen de rijweg en het tweeënhalve kilometer lange fiets pad is een vorm van beveiliging, staat esthetisch en is na tuurvriendelijk. Er was echter niet gerekend op zoveel lek ke banden. De kosten voor de gemeente Knokke-Heist worden geraamd op 75.000 euro. kunst Elk strandhuisje dient als expositieruimte voor leden van de Zeeuwse Kunstkring, foto Lex de Meester door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het is, on danks de kerstdagen, een beetje zomer in De Vleeshal in Middel burg. De rij strandhuisjes die in de ruimte staan opgesteld, roe pen in elk geval onvermijdelijk de sfeer van zon, zee en strand op. Elk huisje dient als exposi tieruimte voor leden van de Zeeuwse Kunstkring. MX-7, luidt de titel van de expo sitie. Het cijfer geeft aan dat het de zevende keer is dat de winter- toonstelling van de kunstkring in haar huidige vorm wordt ge houden, als opvolger van wat voordien de Kerstsalon heette. De letters symboliseren het stre ven om te komen tot een mix, van kunstenaars, disciplines en stijlen. Daarin is de kunstkring op nieuw geslaagd. De strandhuis jes, neergezet in een gebogen lijn, vormen al bijna een kunst werk op zich. Van elk huisje is de linker deur gesloten en staat de rechter open. Dat geeft een mooi regelmatig patroon, maai de gedeeltelijke afsluiting zorgt er ook voor dat de mini-tentoon stellingen niet meteen zichtbaar zijn en dus dat belangstellenden worden gestimuleerd een kijkje te nemen in de kleine ruimtes, die de intimiteit van een kijk doos hebben. Van buitenaf ge zien vormen de huisjes een een heid, daarbinnen is de verschei denheid groot. Eén werk staat buiten de huis jes: een groot en intrigerend beeld van Rijnhard Schregar- dus, helemaal achteraan, dat de bezoeker lijkt uit te nodigen om in het bescheiden onderkomen de andere beelden en schilde rijen van de maker te komen be kijken. Nieuw werk Alle elf deelnemende kunste naars presenteren nieuw werk. Hoewel daar geen afspraken over zijn gemaakt, is het opval lend dat veel van hen met het thema zee en strand aan de slag zijn gegaan. Ans Couwenberg, nieuw bij de kring, maakte bij voorbeeld benen van ijzerdraad die in het schelpenzand stap pen. In een ander huisje toont ze schilderijen van kussende paar tjes op het strand: intimiteit in het openbaar. Saskia Eggink werd naar eigen zeggen zo sterk geïnspireerd door het strandhuisje, dat ze er een uitgebreide installatie voor maakte, met onder meer een kof fer, kussens en een handdoek, al lemaal voorzien van een visaf- beelding, en met veel grafiek van vissen en schelpen aan de muur. Wie in het huisje van Bea Ver heul kijkt, ziet vooral de zee. weergegeven op langwerpige doeken die in de ruimte hangen Ertussendoor varen bootjes die van papier zijn gevouwen. De techniek van opgehangen doe ken wordt ook gebruikt door Els van Baarle, al laat zij vooral de kleuren van Zuidwest-Neder land vanuit de lucht zien. Ander werk staat meer op zich zelf, zoals het beeldhouwwerk van Jan Kettelerij, Cobi Boone en Renee Mink, de opvallende bijdrage van Marja de Lange en de abstracte schilderijen van Leen van Duivendijk. Miems van Citters brengt een krachtige ode aan het hout. on der meer door een omgevallen zilverspar zo te bewerken dat een bijzonder lijnenspel ont staat. Expositie. MX-7, werk van elf kun stenaars van de Zeeuwse Kunst kring. t/m 6 januari m De Vlees hal, Markt 1. Middelburg Ge openddagelijks 11-17 uur. eerste kerstdag en 1 januari 12-17 uur. Zeeuw ontwerpt in Hollywood computeranimaties voor grote filmproducties ior Rolf Bosboom ü'RGH-HAAMSTEDE - Wie de bioscoop de moeite neemt ik de aftiteling van grote film- iducties te bekijken, zoals mo- lenteel bij The Chronicles of larnia, maakt goede kans de lam van een Zeeuw tegen te ko- 'inen: Hans Rijpkema. Hij houdt zich, vanuit Los Angeles, al ja- tenlang bezig met special ef fects, die de werkelijkheid van pe film in toenemende mate een idje helpen. ins Rijpkema (1968) groeide fep in Burgh-Haamstede, waar li) nog steeds een of twee keer per jaar terugkeert. Hij ging [naar de Professor Zeeman in Éierikzee, studeerde daarna in- Iforinatica in Twente en werkte nadien enkele jaren bij SCAN, Richting Computer Animatie, R Groningen, waar hij eerder een stageplek had. |A1 van jongs af aan vond ik te- lenen heel leuk", zegt Rijpke- [jna. „Ik herinner me dat we in eerste klas van de lagere ïool een dier moesten teke- [en. Ik was de enige die de ach- loten in de juiste hoek, anato- isch correct dus, tekende. La- CK V-prijzen voor 't Beest en ter interesseerde me ik erg voor computers. Het leek me aardig om die beide hobby's te combi neren in computeranimatie." In Groningen hield hij zich ech ter vooral bezig met treinbeveili- gingssytemen. „Dat heeft wei nig meer te maken met compu teranimatie." Rijpkema besloot daarom in 1996 zijn kans te wa gen bij de Rhythm Hues Stu dios in Los Angeles, een van de vijf grote bedrijven op dit ge bied, die bij vrijwel elke Hol- lywood-film worden betrokken. „Ik dacht niet dat ze zaten te wachten op iemand uit Neder land, dat het te hoog gegrepen was, maar werd er toch aangeno men", blikt hij terug. In de loop der jaren is Rhythm Hues fors gegroeid, omdat filmmakers ook steeds meer gebruik maken van computeranimatie. „We hebben nu 650 mensen. Toen ik er be gon, was het nog veel kleiner." Bijdrage De eerste speelfilm waaraan hij een bijdrage leverde was Speed 2 van - toevallig - Nederlander Jan de Bont. Daarin wordt bij voorbeeld met een harpoen van af een speedboot op een water vliegtuig geschoten. „Die moet Scène uit de film The Chronicles of Namia, met een computeranima tie van Rijpkema. het vliegtuig precies op het goe de moment raken. Dat is heel moeilijk te filmen, dus wordt het met de computer gedaan." Inmiddels is Rijpkema's naam verbonden aan een indrukwek kende rij producties, zoals de eerste Harry Potter-film. Hol low Man, Babe 2. Mousehunt en Scooby Doo. Deze week ging The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Ward robe in Nederland in première, waarbij hij ook nauw betrokken is geweest. De rol van Rijpkema concentreert zich vooral in de beginfase. Hij ontwikkelt de software die zijn collega's latei- gebruiken om de animaties daadwerkelijk te maken. In het geval van Namia ging het vooral om de bewegingen van de wijze leeuw Asian, die hij tot in detail bestudeerde. „Je kijkt hoe alle spieren precies bewe gen als hij een stap zet, hoe het haar van zijn vacht meedeint, hoe de wind erdoorheen waait." Het was zeer arbeidsintensief om de leeuw compleet in soft ware te vangen. „Veel hadden we al, maar dit ging nog wel een stap verder. Er zit echt ongeloof lijk veel beweging in zo'n beest." Ook op veel andere punten is de film digitaal geanimeerd. Een huzarenstuk is de veldslag tus sen twee enorme legers. Wie de oorspronkelijke opnames be kijkt, ziet bijvoorbeeld een en kel paard door het landschap draven. In de bioscoopversie wordt die omringd door een in drukwekkende menigte, met de computer tot leven gewekt. Nieuwe films zijn in diverse sta dia van voorbereiding, zoals Su perman, Garfield en Charlotte's Web. De animaties daarin wor den keer op keer verfijnder, le vensechter. „Er wordt steeds meer van ons verwacht, al kunnen we niet al les. Het is bijvoorbeeld nog al tijd heel lastig om een mens in actie helemaal na te bootsen. Maar het blijft boeiend om steeds moeilijkere en grotere dingen te doen. De uitdaging wordt steeds groter." Voorstelling Kortsluiting gaat land in Goese Lyceum GOES - Podium 't Beest in Goes krijgt dit jaar de CKV Topper Award. Deze prijs wordt jaar lijks per provincie toegekend aan de culturele instelling die heli het best heeft gemanifes teerd op het gebied van CKV, het culturele programma in het voortgezet onderwijs. De jury prijst vooral het geva ceerde aanbod van het Goese jjjodium. ..'t Beest vindt het be- Bjogrijk dat jongeren een activi st ondernemen die buiten hun j&ichtsveld ligt, om hun ogen -ft openen", zo staat in het ju- ■rapport. De prijs wordt 13 ja- Man uitgereikt. Ei' worden ook prijzen toege kend aan scholen die het voor tgaande studiejaar de beschikba re CKV-bonnen het best hebben Besteed. In Zeeland komt die eer deze keer het Goese Lyceum De in Burgh-Haamstede opgegroeide Hans Rijpkema ontwikkelt computersoftware voor animaties in Hollywood-films. MIDDELBURG - De voorstel ling Kortsluiting van de Vereni ging Middelburgs Theater is op genomen in het Theatercircuit. Dat betekent dat het stuk in de eerste helft van volgend jaar te zien is in diverse theaters ver spreid over het land. Data en lo caties zijn nog niet bekend. Onder regie van Dini den Butter is de voorstelling dit najaar een groot aantal keren opgevoerd in het Minitheater in Middelburg en oogstte daarbij lof en volle za len. Het stuk, geschreven door Haye van der Heijden, gaat over een man met beginnende demen tie. Spelers zijn Kees Baijens, Anke Tanihatu, Escha Tanihatu en Roelie van de Velde. Theatercircuit heeft als doel amateurtheater voor een breed publiek zichtbaar te maken. Een selectiecommissie bepaalt jaarlijks welke voorstellingen zich buiten hun regio mogen pre senteren. door Raymond de Frel Kom, winkelwagentje halen en inla den maar. Lichtsnoertje voor op de vensterbank, knipperend sleetje voor op de schouw en nou vooruit, we zetten de coniferen in de voortuin deze kerstpe riode ook gewoon vol in het licht. Gezel lig toch, al die flikkerende lampjes? Net als in Amerika! Het kan veel mensen in kersttijd niet gek genoeg. Zei je vorig jaar nog dat de buurvrouw een gaatje in haar hoofd had met haar knotsgekke lichtkronkels in en rond haar huis, nu heb je toch ook zelf maar een paar versieringen aange bracht. Omdat het zo mooi staat. Of om dat je eigenlijk de enige in de straat was die in deze donkere dagen de kerstgezel ligheid nog niet met uiterlijk vertoon tot uitdrukking had gebracht.. Stel je voor dat de rest van de buurt je daarom voor 'saai' gaat verslijten? Dat kan toch niet? Versieren dus! En dus kom je er vooral 's avonds niet Kerstverlichting meer onder uit: lichtjes, heel veel licht jes. „Eigenlijk zouden ze de straatver lichting uit moeten doen. Dan kwam al les nog veel beter tot zijn recht", zegt William Picavet uit Heikant, die zijn huis heeft aangekleed met tal van licht snoeren, -bollen en -kegels. Niet zo duur Maar wat kost die weelde van licht nou eigenlijk? De sfeerartikelen zijn, uitzon deringen buiten beschouwing gelaten, niet eens zo gek duur. Volgens Milieu Centraal komen de extra kosten echter vooral pas na het kerstmaal en het vuur werk om de hoek kijken. Het hangt er natuurlijk vanaf hoe je ermee omgaat, maar kerstverlichting kan een flinke extra kostenpost zijn op de energienota... Zuinige gebruikers - gemiddeld veertig lampjes in de kerstboom, een verlichte kerstster en een slinger van veertig De versierde tuin van de familie Van Winkelhof in Sas van Gent. lampjes - kunnen na drie weken ge bruik rekenen op vijf euro extra op de rekening. Tenminste, als de lampjes maximaal tien uur per dag branden. Maar wie flink uitpakt, en dat zijn dus steeds meer mensen, moet een heel an der bedrag incalculeren. Neem drie we ken stroom voor een lichtslang van twin tig meter, vier snoeren van veertig lamp jes (leuk voor het dak, kozijnen en ven sterbanken!), een stuk of wat sfeervolle tierelantijntjes en een paar kerststerren en wat zegt de rekening volgens Milieu Centraal? Tjing, tjing, 75 euro extra, als tublieft. Dat is bijna een verdubbeling van de jaarlijkse verlichtingskosten van een gemiddeld gezin. In laatstgenoemd voorbeeld verbruiken de lampjes samen 728 Watt per uur. Mi riam Verheyden uit Sas van Gent kijkt helemaal niet meer van dat soort cijfers op. „Vorig jaar heb ik van 15 december tot 6 januari zestienhonderd kilowatt verbruikt. De energierekening rees echt de pan uit", zegt ze. Dat is voor haar echter geen reden om de lichtjes dit jaar in de doos te laten liggen. „Wel heb ik nu tijdklokken op de verlichting gezet. Om half zeven 's ochtends springt het aan, om negen uur gaat het weer uit. Vervolgens knippert alles om half vijf 's middags weer aan, tot één uur 's nachts. En dat krijg ik nu dus van de buurt te horen. Die vinden het jammer dat het 's nachts zo donker is. Anderen zeggen dat dit Amerikaanse taferelen zijn. Nou en? Ieder zijn smaak. En ik houd nou eenmaal ontzettend van kerst." Betekenis Waar de meeste mensen puur voor de gezelligheid hun huis in een lichtzee dompelen, schuilt er achter Verheydens versieringen een diepere betekenis. „Ik wil op deze manier alle donkerte en pro blemen van dit jaar weg schijnen, zodat we in het licht het nieuwe jaar ingaan. Ik doe dit nu voor de vijfde keer. Elk jaar komt er weer iets bij. Zo heb ik nu gezien dat ik toch nog twee donkere hoe ken heb aan de gevel. Die gaan we vol gend jaar dus ook aanpakken." Het kan Verheyden dus nog steeds niet gek genoeg, al houdt ze haar rekening foto Camile Schelstraete dus wel in de gaten. Voor William Pica- vet is dat niet nodig, zegt hij. ,,Wij heb ben ook tijdschakelaars, maar boven dien laten we onze gewone verlichting nu nagenoeg uit. De tuinverlichting hoeft niet aan en ook de schemerlam pen laten we even voor wat ze zijn. En weet je, de buren pakken het over, hè. Bij de één wat meer dan bij de ander, maar da's logisch. Iedereen blijft na tuurlijk baas over zijn eigen portemon nee." Renate van Winkelhof uit Sas van Gent heeft haar huis en tuin voor het tweede jaar verlicht. Niks beetje bij beetje, met een vol gas, alles erop en eraan. „Mijn huis en tuin lenen zich er ook perfect voor. Waarom ik dit doe? Ik vind het een mooi gezicht, het brengt gezellig heid en warmte en ook de buurt geniet ervan. Het kan toch niet symbolischer: kerst is toch het feest van het licht? En ach, ik betaal echt niet veel meer voor stroom, hoor. Nu verbruik ik twee we ken heel heftig, maar straks ga ik zes weken op vakantie. Dat heft elkaar mooi op, nietwaar?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 75