Bushalte voor elke Zeeuwse kern PZC Feestelijk maal voor personeel en gasten Bestuur GGD ook verantwoordelijkheid voor falen rond griep ft&PAAUWE 17 Terneuzen voelt zich in de steek gelaten door Vodafone Nieuw systeem vervangt in 2007 te duur Collectief Vraagafhankelijk Vervoer Uilen stelen de show op Axelse vogelexpositie 4 jJarjvi zaterdag 24 december 2005 door Paul Begijn TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen voelt zich in de steek gelaten door Vodafone. De tele- foonprovider houdt vast aan plaatsing van een zendmast op de flat aan de Edvard Grieghof. Wethouder C. Liefting ging er echter vanuit dat Vodafone zou wachten op de resultaten van een Zwitsers onderzoek. Gemeente, woonstichting Cla- vis en Vodafone spraken - vol gens Liefting - donderdag af dat de komst van de mast voor lopig nog niet vaststaat. Vol gens woordvoerder R. Willems van Vodafone wacht de tele foonmaatschappij uit respect voor de bewoners tot een infor matiebijeenkomst op dinsdag 3 januari. „Maar je kunt er van uit gaan dat de mast na die tijd gewoon wordt geplaatst." Ge meente en Clavis vroegen Vodaf one om uitstel tot de uitkomst van een onderzoek naar de stra ling van umts-masten uit Zwit serland. „Het onderzoek in Zwitserland is een van de vele die momenteel lopen. Voor een klein onderzoek als deze haken wij niet af. Juridisch gezien heb ben wij bovendien het recht om de mast te plaatsen," benadruk te hij. H. van Bergen sluit zich aan bij het besluit van Vodafone. Van Bergen is woordvoerder van Mo- Net, het samenwerkingsverband van vijf mobiele netwerkopera tors in Nederland. Hij verwijst naar honderden al dan met we tenschappelijke onderzoeken naar de schadelijke effecten van zendmasten. De uiteenlopende resultaten van al die proeven en onderzoeken, tonen volgens Mo- Net niks aan. De netwerkopera tors drongen daarom al eer der aan op een actieve rol van de rijksoverheid. Wethouder C. Liefting (gezondheid) be treurt de gang van zaken. „Wij ondernemen opnieuw stappen om de komst van de mast uit te stellen. Maar juridisch hebben we geen machtsmiddelen om plaatsing van de mast tegen te gaan." De families Fieret en Haanraads lieten gisteren weten zich niet neer te leggen bij het besluit van Vodafone. Ze over wegen nieuwe blokkade-acties. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Elke Zeeuwse kern krijgt in 2007 een eigen bushal te. In dorpen die niet op het tra ject van de reguliere buslijnen liggen, kan daar een belbus naar toe worden gedirigeerd. Het hui dige Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (CW) verdwijnt. Het CW is een regeling die onbe taalbaar dreigt te worden, stelt gedeputeerde M. Le Roy (PvdA, openbaar vervoer). Op 1 januari 2007, als een nieuwe concessie voor het openbaar vervoer in Zeeland ingaat, wil de provincie daarom overstappen op een nieuw systeem. Dat gaat niet uit van vervoer van deur tot deur, zoals het CW, maar van halte naar halte. De huidige buslijnen blijven bestaan. Kernen die daar op niet zijn aangesloten, krijgen een halte waar op afroep een bus of ov-taxi naartoe komt. „Het CW is een te dure voorzie ning voor heel weinig mensen", aldus Le Roy. „We hebben ge zocht naar een manier om met de middelen die we hebben een sluitend netwerk van openbaar vervoer tot stand te brengen." Met bushaltes in alle kernen blij ven volgens haar nog maar 'enke le mensen in de verlaten gebie den' verstoken van openbaar ver voer. Die kunnen dezelfde ov-taxi of bus nog steeds aan huis bestellen, maar voor het tra ject van de halte naar hun huis moet dan wel een taxitarief wor den betaald in plaats van een openbaar vervoertarief. Le Roy: „Deze regeling is voor de meeste klanten goedkoper en AXEL - De Zeeuws-Vlaamse Vo gelvrienden uit Axel houden in het kerstweekend een kerstvo gelshow in Cultureel Centrum De Halle. Voor de eerste keer in Nederland zullen ook uilen wor den tentoongesteld. De zeven uilen zijn van valke nier Dirk Jacobs uit Zaamslag. Er is een aparte ruimte voor de dieren ingericht. De valkenier laat in Axel een sneeuwuil, twee kerkuilen, een steenuil en een Afrikaanse-, Bengaalse- en Eu ropese oehoe zien. „Ik wil op deze manier meer bekendheid aan de uil geven en laten zien dat het schitterende beesten zijn." Naast de uilen, zijn er tal van an dere vogels, zoals parkieten, ka naries, Wydia's, goudvinken, ze- bravinken, papegaaien, glosters en andere vogels, die door de deelnemers allemaal in kooitjes zijn geplaatst en zo hun pracht en praal zullen laten zien aan keurmeesters en publiek. Dit jaar zijn er 226 ingeschreven vo- gels. Tijdens de tentoonstellingsda- gen op eerste- en tweede kerst dag zullen ook enkele keren jon ge Grijzeroodstaart papegaaien met de hand worden gevoerd. De tentoonstelling zal vanavond om 19.30 uur door wethouder J. van Schaik officieel worden ge opend. Op eerste kerstdag is de show door belangstellenden te bezoe ken van 10.00 tot 17.00 uur. Op tweede kerstdag zijn de vogels te bezichtigen van 10.00 tot 16.00 uur. hij is voor de provincie goedko per." Net als bij het CW kan de bel bus tot ongeveer een uur van te voren worden besteld. De maxi male wachttijd op de halte be draagt tien minuten. „Als men sen daar een half uur staan te verkleumen, ondergraven we na tuurlijk ons eigen systeem", ver klaart Le Roy. Gehandicapten kunnen via de gemeenten een be roep blijven doen op vervoer van en tot aan hun huis. Gemeenten kunnen er voor kiezen de CW-regeling na 1 januari 2007 in stand te houden. De provincie ziet dat als een afbouw en zal ge durende enige tijd nog een deel van de kosten voor haar reke ning nemen Volgens Le Roy speelt dit vooral in Zeeuws- Vlaanderen, waar het gebruik van het CW hoger is dan elders in Zeeland. Angelique de Buck snijdt kerstlekkernijen aan in de keuken van ziekenhuis De Honte. foto Wim Kooyman door Emile Calon GOES - De mannen en vrouwen van de ambulancepost aan de Stromenweg in Middelburg ho pen dat ze morgen, eerste kerst dag, rustig kunnen genieten van hun kerstmaaltijd. Wat ze eten, dat weet H. Holtkamp nog niet. Zijn collega's verrassen hem die dag met of een koude schotel of een rijsttafel. Eerste kerstdag is ook voor men sen die in de continu-dienst zit ten, toch een wat andere dag Deze kerstvakantie is Diergaarde Blijdorp omgetoverd tot MidwinterZOO. Ontdek de winterse Diergaarde via de midwinterroute. Warm je op in de gezellige Rivièrahal met sfeervolle muziek en leuke activiteiten. cd Kijk voor het volledige MidwinterZOO programmaopwww.dierga2rdeblijdorp.nl Av' \-I n ik, MoLIJPORr -2? Elke dag geopend vanaf 9.00 uur! rotterdim 100 taioiun* dan een van die andere zonda gen. Ze moeten werken, dat we ten ze. Maar ze proberen er wel iets speciaals van te maken. De ambulanciers van de Stro menweg maken zelf wat klaar. Iets dat alarmproof is, zo vertelt Holtkamp. Dus niet een gebra den kalkoen, noch een soufflé. Want zoiets is niet echt lekker meer als ze hun bord moeten la ten staan wegens een spoedrit. Dan is het lekkerder om na te rugkomst de vork weer te zetten in de koude schotel of de rijstta fel op te warmen. Bij Emergis in Goes draait de keuken op volle kracht. Daar worden de komende dagen ge rechten als kalkoenspies en va- nillebavarois geserveerd. Maar de afgelopen dagen was het ook al gezellig. Allerlei groepen aten en dronken samen met het be handelteam. Koud De Zeeuwse agenten kunnen morgen genieten van een koude schotel. De cateraar van de poli tie zorgt ervoor dat op alle bu reaus die dagen 'lekkere scho tels' staan. Ook hier geen gerech ten die warm gegeten moeten worden, want ook deze mannen en vrouwen moeten a la minuut kunnen uitrukken om bijvoor beeld een inbreker op te pak ken. Zo'n crimineel, als hij in To- rentijd in Middelburg terecht komt. kan echter ook rekenen op wat extra's bij de koffie en de thee de komende dagen. Ook deze penitentiaire inrich ting verkeert in kerstsfeer. Dus is er het nodige groen aange bracht, zijn afdelingen versierd en wordt extra aandacht be steed aan het eten, aldus direc teur J. Verheij. Dat geldt zowel voor het eten van het personeel als de vaste gasten. Die laatste groep kan ook deze dagen wat extra sporten. De spirituele hon ger, die wordt evenmin verge ten. De vaste bewoners kunnen de komende dagen enkele oecu menische diensten bijwonen. Bij Dow Benelux in Terneuzen wordt ook de komende dagen ge woon gewerkt. De kantines zijn echter feestelijk aangekleed. Bij de maaltijden kunnen extra- tjes als stoofpeertjes en tourne- dos worden genuttigd. Het is niet leuk om tijdens Kerst mis in het ziekenhuis te liggen. Soms moet het. Maar om de pijn te verzachten, kan er wel lekker worden gegeten in De Honte aan de rand van Terneuzen. Van avond een voorgerecht van vis met zalmsalade en gerookte pa ling, zalm en forel alsmede een gevuld eitje. Dit alles, aldus teamleider voe ding, J. Ollebek, op een bedje van vers gesneden gemengde sla, afgegarneerd met tomaat, augurk en een uitje. En morgen avond een cavallon meloen met Ardennerham. Die dag krijgen de patiënten ook een roombo- ter-kerstkrans bij de thee en maandag gevulde chocolade kerstkransjes. Het middagmaal, op eerste kerst dag mag er beslist zijn. Na een zeevruchtencocktail of een groentesoep kunnen de patiën ten van De Honte kiezen uit een varkenshaasje met stroga- noffsaus of beef Wellington met kruidenboter. Ook kunnen ze kiezen uit witlof met ham en kaas of peultjes alsmede aardap pelbolletjes met amandelschaaf sel of aardappelpuree. Het toetje is of een grand des sert of een verse fruitsalade. De middag daarop staan er weer bij zondere gerechten op het menu zoals gevulde visrollade met dil- lesaus, haricots verts met papri ka en romige krielaardappelen. Ruimhartig Ziekenhuizen moeten, aldus Ol lebek, altijd kritisch naar de kos ten kijken van de voeding. Ech ter niet met kerst. Dan wordt er gewoon ruimhartig ingeslagen en geserveerd, aldus Temeuzen- se teamleider. Dat is volgens hem een moment om zowel de patiënten als het personeel eens extra te verwennen. COR DE JONGE Terneuzenaar bekent verkrachting TERNEUZEN - De politie heeft met de aanhouding van een 23-jarige Terneuzenaar al na één dag de verkrach tingszaak van een 17-jarige meisje opgelost. De verkrach ting vond woensdagavond laat plaats in de omgeving van de brug bij Sluiskil, waar het meisje door de man van haar fiets werd getrokken en in de bosjes langs het fiets pad werd misbruikt. Een dag later werd de 23-jarige Ter neuzenaar aangehouden. Nadere details over zijn aanhou ding en waarom de man zo snel kon worden opgespoord, wil de politie niet bekendmaken. De man heeft bekend. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de man in de omgeving waar de verkrachting plaatsvond, al vaker vrouwen lastiggevallen. Dat leidt de politie af uit reacties van wouwen die gehoor gaven aan de oproep van de poli tie om zich te melden. Bij de vrouwen die eerder met de man te maken kregen, ging het om handtastelijkheden; niet om verkrachting. Vrij baan voor kleine molens SLUIS - De gemeente Sluis staat het plaatsen van kleine windturbines tot een hoogte van vijftien meter toe. De ge meenteraad toonde zich in meerderheid voor het plaatsen van de molens, die bedoeld zijn voor het opwekken van energie voor eigen gebruik. De hoogte van vijftien meter is bewust gekozen, omdat deze dan lager is dan de hoogte van de meeste bomen en de molens daarom niet opvallen in het buitengebied. Veel bezwaren worden dan ook niet verwacht. Als het aan het raadslid H. Meijer ligt, mogen de molens zelfs nog iets groter zijn. Het rendement is dan meteen ook wat hoger. De raad vroeg wel om plaatsing binnen het bouwblok toe te staan. Zeehond en vogels dood gevonden RENESSE - Op het strand tussen Renesse en Burgh-Haamstede zijn de afgelopen dagen diverse dode vogels en een dode zeehond gevonden. Bij Ouddorp is een nog levende jonge grijze zeehond gevonden, die door de EHBZ (Eerste Hulp bij Zeezoogdieren) Zuidwest naar Pie- terburen is overgebracht. Bij de Jan van Renesseweg is een nog jong - net verhaard - zeehondje dood gevonden. Hoewel de zeehond wat onder de olie zat, is het niet per se gezegd dat dat de doodsoorzaak is - zegt J. van der Hie- le van de EHBZ. Dat is vermoedelijk wel het geval met an dere, zwartbesmeurde dieren die donderdag en vrijdag langs de Schouwen-Duivelandse kust zijn aangetroffen. Toezichthouder H. Hoek van de gemeente Schouwen-Dui- veland telde donderdag zo'n tien met olie besmeurde do de vogels en gisteren nog eens zes dode vogels. Er is geen olie op het strand aangetroffen, aldus Hoek De besmet ting heeft vermoedelijk op zee plaatsgehad. Tien maanden cel voor wraak MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 23-jarige inwoner van Zaamslag voor bruut ge weld veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, met reclasserings- toezicht. De man drong in de nacht van 6 september in Zaamslag de woning binnen van de ex-vriend van zijn zuster. De bewoner werd door hem tegen zijn hoofd en borst geschopt. Ook zette hij een pistool tegen het hoofd van het slachtoffer. De verdachte wilde wraak nemen, om dat het slachtoffer zijn zuster en moeder treiterde. door Emile Calon GOES - Het algemeen bestuur van de GGD Zeeland kan vol gens de Veerse wethouder W. van Tatenhove niet doen alsof het geen blaam treft. Het is vol gens hem verantwoordelijk voor het feit dat Zeeland tot voor kort niet was voorbereid om een grootschalige griepuitbraak goed aan te pakken. Van Tatenhove sprak die woor den gisteren tijdens de bestuurs vergadering van de GGD, nadat een aantal leden van het be stuur die verantwoordelijkheid probeerde af te schuiven. Ook was er kritiek op de manier waarop er na de het noodsig naal van de Inspectie Volksge zondheid was ingegrepen door burgemeester A. van Dok (Vlis- singen). Met name de wethou ders L. Kamphuis (Sluis) en P. Weemaes (Hulst) plaatsten daar vraagtekens bij. Volgens de laat ste was er te paniekerig gerea geerd en werden daardoor offi ciële bestuursregels overtreden. Van Dok reageerde bijna woe dend op die opmerking van Wee maes. Als de nieuwe voorzitter van de Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Rampen (GHOR), een eenheid die onder de GGD valt, stelde ze dat na dat nood signaal van de inspectie zeer voortvarend is gehandeld. Dat was volgens haar noodzakelijk om ervoor te zorgen dat de Zeeuwse bevolking zo optimaal mogelijk beschermd is tegen een ernstige griepuitbraak. Ook stel de ze dat er, ondanks de haast die geboden was, geen bestuur lijke afspraken zijn overtreden. Voorzitter L. Poppe-de Looff (Vhssingen) toonde zich niet echt gelukkig met de woorden van Van Tatenhove. Ze merkte op dat de GGD zijn zaakjes op orde had en kreeg daarbij steun van directeur V. Slenter. Vol gens Poppe probeerde ze niet de verantwoordelijkheid bij een an der te leggen. Het probleem, be kend bij enkele mensen van de GHOR, was haar en de andere le den van het bestuur gewoon niet gemeld, zo zei ze. Dus trof het bestuur geen blaam, aldus de voorzitter. Tijdens de bijeenkomst vertelde Regionaal Geneeskundig Func tionaris R. Meppelder dat de GHOR, na een aantal noodmaat regelen, nu wel een griepepide mie aankan. Volgens hem is Zee land inmiddels veel beter voor bereid dan tal van andere Neder landse regio's. Hij onderschreef ook de woorden van Van Dok dat begin november, toen duide lijk werd dat Zeeland onvol doende voorbereid was op een griepgolf, er doorgepakt moest worden. Er zijn toen, aldus Mep pelder, ondanks de haast, geen bestuurdelijke regels overtre den. Hij liet ook weten dat het de be doeling is om in de loop van vol gend jaar een grote oefening rondom een griepuitbraak te houden. Dat is volgens hem de manier om te weten te komen of het werk dat nu verzet wordt, vruchten afwerpt. lAATf e uegpieiws weireescHeLPe De kerstdagen vieren we met onze eigen familie Direct daarna gaan de deuren van ons woonparadijs weer open. Kom en verbaas u over de grandioze kerstsurprises in onze eindejaarsprijzen. zitmeubelen - relax-fauteuils eetkamers kasten slaapkamers tienerkamers matrassen en bedbodems verlichting - woonaccessoires M E U B E L E NSS3S Marconistraat 15B Goes, 0113- 226962 j www.saspaauwe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 73