Hoop voor kermis 's-Heerenhoek Nota grondbeleid onder de loep 50% PZC eo Dood en leven blijven elkaar ontmoeten Het leven is ontroerend. Borsele wil grond kopen bij sportpark Heinkenszand Borsele met horeca om de tafel om attracties terug te krijgen in Bierdulve Koerden moeten terug Kijk rond kerst naar de EO op 1. ITIpil 15 JASPERSE SPEED FASHION KORTINGEN tot Hnpr Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - Een tradi tie wordt volgend jaar mogelijk jn ere hersteld in 's-Heeren- hoek. De gemeente Borsele gaat met de horeca bekijken hoe er in bet dorp weer een kermis kan «orden gehouden. De kermis in 's-Heerenhoek liep jltijd prima, tot die moest ver huizen van de straat voor de ca fés - de Bierdulve - naar het olein voor de Rooms-Katholieke Kerk. Dat werkte niet, met als gevolg dat er de laatste vijf jaar in s-Heerenhoek maar één keer Eis drie jaar cel voor gijzeling en verkrachting DEN HAAG - Voor de vrijheids beneming en verkrachting van een 24-jarige vrouw in zijn wo ning in Sas van Gent heeft het Openbaar Ministerie (OM) giste ren in hoger beroep bij het Haag- <e gerechtshof een celstraf van driejaar geëist tegen een 36-jari- 2e man uit Sas van Gent. Tegen de 31-jarige vrouw waar «hij destijds mee samenwoonde, werd negen maanden waarvan 'drie maanden voorwaardelijk gevorderd omdat zij zou hebben .'geholpen om het slachtoffer te Swingen in huis te blijven. 'In eerste instantie werd de man mjgesproken van de verkrach ting. Hij kreeg anderhalf jaar cel waarvan drie maanden voor waardelijk opgelegd voor de vrij heidsbeneming. Het OM ging te gen dat vonnis in beroep. De ^ouwelijke verdachte had zelf beroep aangetekend omdat ze vond dat het vermeende slacht offer ieder moment had kunnen weglopen. De hofaanklager adviseerde het hof om de man uit Sas te laten onderzoeken in het Pieter Baan Centrum Het hof doet uitspraak over iwee weken. CU wil nieuw onderzoek naar herstel bouwput MIDDELBURG - Het Centrum toor Ondergronds Bouwen ICOB) is door de ChristenUnie inMiddeburg benaderd om nog maals te onderzoeken of de bouwput aan de Zuidsingel in Middelburg gerepareerd kan worden. De partij hoopt dat het oordeel van het COB door ieder een geaccepteerd zal worden. De ChristenUnie stelt vast dat eerdere onderzoeken wel heb ben bevestigd dat de put her steld kan worden, maar dat die -et door iedereen worden ge- jofd. Zowel binnen als buiten 't. gemeenteraad wordt getwij feld aan de juistheid en betrouw baarheid van die studies. Vol gens fractielid E. Heringa komt dat onder meer doordat die on derzoeken zijn uitgevoerd door 'adviseurs van de gemeente, :waardoor de onafhankelijkheid '«van in twijfel wordt getrok ken Dat is de reden dat de CU heeft besloten het Centrum voor Ondergronds Bouwen te benade len, zegt Heringa. Het COB is overduidelijk onaf hankelijk. „We moeten het als sad erover eens zijn wat de risi- to's zijn en of het mogelijk is de bouwput te herstellen of niet. iMaar daarvoor moeten we het ook over eens zijn dat de in formatie daarover betrouwbaar fis" 'Heringa geeft toe dat hij hoopt cat het onderzoek leidt tot poli tieke overeenstemming dat de bouwput kan worden gerepa- ■Wrd en dat er een parkeerkel der van drie lagen in gebouwd tan worden. Dat zou wat de CU betreft dan ook betekenen dat caarbovenop toch het A-theater l'ordt gebouwd. „Ik vind het on begrijpelijk en ik kan dus ook wel uitleggen dat je wel een par keerkelder kunt bouwen van toe etages maar dan geen thea- Wij vinden dat financieel fok onverstandig. Onze hoop is - tok nog niet helemaal weg dat raad terugkomt op het be- «ut om het theater niet aan de «ndsingel te bouwen.'' ChristenUnie neemt met het initiatief voor een nieuw onder hoek door het COB tevens een Oorschot op de discussie die rond de verkiezingen zeker zal oplaaien over wat de beste loca- |ie is voor het A-theater, stelt Heringa. „En ik sluit niet uit tot het besluit over de locatie |'J de verkiezingen door een icieuwe gemeenteraad inder- -üdzal worden herzien." kermis is geweest, in 2004. Dat was geen succes, waarop de or ganisator besloot het niet nog eens te doen. Jammer, vindt de gemeente Bor sele, want 's-Heerenhoek is bij uitstek een dorp waar een ker mis thuishoort. Vandaar dat voor volgend jaar opnieuw een poging wordt ondernomen, met als doel de kermis terug te krij gen in de Bierdulve De horeca moet het dan wel zien zitten. En door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal gaat de nota grond beleid evalueren en wellicht ver anderen. Er is al lange tijd kri tiek op de manier waarop vrije kavels worden verloot. In de meeste gemeenten komen de mensen die het langst staan ingeschreven als eerste aan de beurt, als er kavels te verdelen zijn. Reimerswaal hanteert ech ter de zogeheten gewogen lo ting. Mensen krijgen voor ieder jaar dat ze staat ingeschreven een lot. Zo maakt iemand die langer staat ingeschreven welis waar meer kans om bij de loting getrokken te worden, maar in principe kan het zo zijn dat ie mand die zich een maand voor de loting heeft ingeschreven een kavel voor zijn of haar neus weg kaapt. Een meerderheid van de raad verkoos dit systeem vier jaar geleden boven een variant waarbij de kavels werden toebe deeld op datum van inschrij ving. Het systeem zorgde ruim twee jaar geleden al eens voor ophef de straat moet worden aange past om de kermisattracties te plaatsen. 's-Gravenpolder Wat 's-Heerenhoek terugkrijgt, verdwijnt mogelijk uit Nieuw- dorp en 's-Gravenpolder. In 2006 wordt met wat aanpassin gen in die twee dorpen nog een kermis gehouden bij wijze van proef. Om te zien of de resulta ten voor de exploitanten beter bij een loting in Krabbendijke. Mensen die daar bij de loting buiten de boot vielen, klaagden over het feit dat de loting niet eerlijk zou zijn verlopen. De vel len met namen werden slechts één keer dubbelgevouwen voor ze op alfabetische volgorde in de bus werden gedaan. Er zou daarna niet genoeg zijn gehus seld, zodat er volgens de klagers alleen mensen werden getrok ken wiens naam begint met een letter die laat in alfabet voor komt. Het college deed de klach ten af als nonsens Nu is een aantal mensen in Yer- seke boos over de toewijzing van kavels in de wijk Steehof. Ze zeggen niet dat het oneerlijk is verlopen, maar zetten vraagte kens bij de systematiek, waarbij mensen die al lang wachten een kavel mis kunnen lopen en ie mand die net staat ingeschreven en veel geluk heeft wel een stuk je grond krijgt. „Het is een soort kansspel ge worden", zegt C. Laban, die al een jaar of acht hoopt op een ka vel in Yerseke en afgelopen keer weer buiten de boot viel. De no ta grondbeleid deugt in zijn worden. Blijkt dat niet het geval te zijn, dan vervallen in 2007 bei de kermissen, Om de proef te houden is de gemeente Borsele bereid bij tegenvallende inkom sten dit jaar het staangeld kwijt te schelden. De kermissen in 's-Gravenpolder en Nieuwdorp lopen slecht, omdat veel inwo ners van reformatorische huize niets van die activiteiten moe ten hebben. Heinkenszand, Ovezande, Kwa- ogen op meer punten niet. Zo krijgen de bewoners van het dorp waar de kavels liggen voor rang, gevolgd door andere men sen uit Reimerswaal. Als de ka vels dan nog niet weg zijn, ko men gegadigden van buiten de gemeente pas aan de beurt. La- ban: „Dat gebeurt natuurlijk nooit. Als je buiten de gemeente woont, maar hier voor je werk wilt komen wonen, krijg je nooit een kavel." MIDDELBURG - Het Koerdi sche gezin Aktas uit Middelburg moet Nederland toch verlaten. Minister Verdonk van Vreemde lingenzaken en Integratie heeft dat besloten. Zij kreeg half november tijdens een bezoek aan Vlissingen een petitie van de Middelburgse ba sisschool De Uilenburch, waai de kinderen van het gezin naar school gaan. Wethouder A. de Vries voegde daar een brief na mens de gemeente Middelburg aan toe. Het gezin woont al ja- dendamme en Lewedorp zijn de dorpen in Borsele waar altijd al kennis is. Dat blijft zo en wel on der dezelfde voorwaarden als het afgelopen jaar. De kermis sen zijn voor het eerst opgezet door één exploitant, de firma Jonker, wat bij andere kermisex ploitanten scheve gezichten gaf. In Kwadendamme leidde dit tot opschudding op de kennis. De eigenaar van café De Goede Ver wachting heeft daarom voorge- De klachten na de diverse lotin gen hebben ook de politiek be reikt. De ChristenUnie wilde in de raadsvergadering van afgelo pen dinsdag een motie indienen die het college opdraagt om de nota grondbeleid te evalueren en de systematiek voor gronduit- gifte te heroverwegen De motie werd niet in behande ling genomen, omdat wethouder Bliek al eerder een evaluatie had beloofd. Die komt er snel, ren in Middelburg. Verdonk heeft de gemeente laten weten dat de verblijfsaanvraag niet wordt toegekend. In drie asiel procedures is die aanvraag afge wezen omdat het gezin geen ver volging hoeft te vrezen in Tur kije. Er zijn ook andere redenen om een verblijfsvergunning te verstrekken. Een nieuwe aan vraag vanwege de gezondheid van de vader is eveneens door de rechter afgewezen. Verdonk ziet daarom geen mogelijkheid alsong asiel te verlenen. steld de kermis in het dorp te or ganiseren. Het Borsels college heeft dit afgewezen. Het in één hand stellen van de organisatie van de kermissen is goed beval len, vindt de gemeente. In ande re jaren lieten kermisexploitan ten wel eens verstek gaan, als ze elders dachten beter te kunnen verdienen. Dat is dit jaar niet ge beurd. De firma Jonker hield de vinger aan de pols, wat de ker missen ten goede kwam. zo beloofde hij dinsdag. Nog voor de raadsverkiezingen van maart moet duidelijk worden of de gemeente kavels in de toe komst anders gaat verdelen. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Buurmans grond komt maar één keer te kop. Vanuit dat idee heeft de ge meente Borsele het voornemen een stuk grond van 1,6 hectare te kopen naast het sportpark in Heinkenszand. Wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, sport) spreekt van een strategische aankoop. „Het zat niet in de planning, maar de ei genaar van een woonboerderij aan de Heinkenszandseweg was zo netjes het als eerste aan ons als gemeente aan te bieden. Om dat buurmans grond maar één keer te koop komt, hebben we er serieus naar gekeken en zijn we plan 1,6 hectare van het perceel aan te kopen." Het college van B en W van Bor sele moet er formeel nog een be sluit over nemen en de gemeente raad ook, maar het moet wel heel gek lopen, wil dit niet door gaan. De gemeente neemt overi gens niet het hele perceel over dat bij de woonboerderij hoort. Een stuk grond bij huizen aan de Boomeend komt met de woon boerderij en een perceel bij de woonboerderij in het voorjaar in de verkoop. „Mocht het stuk bij de Boomeend niet verkoop baar blijken", meldt Ver mue-Vermue, „dan zijn wij in (Advertentie) principe bereid dat ook over te nemen, overigens tegen een lage re prijs dan wat wij nu van plan zijn te kopen. Want dat stuk blijft groenstrook, zoals met be woners van de Boomeend is afge sproken." Borsele wil het perceel van 1,6 hectare benutten voor uitbrei ding van het sportpark, maar, voegt Vermue-Vermue toe. 'we zijn dat niet direct van plan'. Het geld daarvoor is er niet en de wethouder is er ook nog niet van overtuigd dat dringend extra sportvelden nodig zijn. Overbezet Volgens T. van de Swaluw, voor zitter van voetbalclub Luctor '88, is meer ruimte wel hard no dig. Het trainingsveld en ook de speelvelden zijn overbezet. „Zo wel wij als de voetbalvereniging Heinkenszand moeten worste len om te kunnen spelen en het trainingsveld zit zo vol, dat som mige jeugdteams 's avonds eigen lijk te laat moeten trainen. Hein kenszand groeit bovendien nog steeds. Van de Swaluw laat overigens weten het 'fantas tisch' te vinden dat Borsele de grond wil aankopen. Vermue-Vermue kent de gelui den uit de voetbalwereld. Ze is daar niet doof voor. „Laten de clubs maar aantonen dat zij wer kelijk met problemen kampen." Huize Huisman zaterdag 24 december, 19.15 uur, Ned. 1 Goud, Wierook en Mirre za. 24 t/m ma. 26 december en do. 29 december, 17.00 uur, Ned. 1 Het Familiediner Kerstspecial maandag 26 december, 21.55 uurï Ned. Ik mis je Kerstspecial dinsdag 27 december, 21.55 uur> Ned.1 horen zien geloven zaterdag 24 december 2005 .i rö.-:Sir A Ook vanaf de ingang gezien lijkt het hervormde kerkhof op een laantje. door Mieke van der Jagt 's-HEERENHOEK - Je moet het wéten en zelfs dan moet je ernaar zoeken. Hoe wel het algemene begraafplaatsje van 's Heerenhoek vanaf de Sloeweg, de Heinkenszandseweg en de Molendijk duidelijk te zien is, weten maar weinig mensen van het bestaan. Uit de verte is het precies eën laantje: twee rijen bo men met wat mahoniestruiken eronder. Het ligt waar de Molendijk doodloopt en er wordt al 25 jaar niet meer begra ven. Als de plannen rond de verdubbeling van de Sloeweg allemaal doorgaan, komt de algemene begraafplaats, in de volksmond 'het hervormde kerkhof', be ter in het zicht te liggen. Omdat het kruispunt Sloeweg-Stoofweg te kort op de Bernhardweg ligt om er goede in- voegstroken te kunnen maken, moet er een andere onsluitingsweg komen. Die is gepland vanuit De Blikken, via een rotonde in de Heinkenszandseweg, met een ongelijkvloerse aansluiting op de Sloeweg en een bocht richting Stoof- weg. Ook vanuit het oosten is de oude begraafplaats dan goed zichtbaar Kees Rentmeester, die veel weet van de geschiedenis van 's Heerenhoek, hoopt dat de begraafplaats nog tot in lengte van jaren bewaard blijft. Hij ziet het als een monument dat veel vertelt over de geschiedenis van 's Heerenhoek. Dat dorp was in zijn vroegste jaren bijna he lemaal hervormd. Slechts 13 procent van de bevolking was rooms en dat was geen wonder, want de katholieke ere dienst was verboden. Toen in 1795 ook de katholieken een kerk mochten bou wen, gebeurde dat in 's Heerenhoek met een. Allengs vestigden zich meer katho lieken in het dorp en langzaam vertrok ken de protestanten, tot er in de jaren zeventig nog maar vijf families over wa ren: de families Brand, Westerweel, Baars, Slaakweg, Harthoorn en Pauwe. Het zijn hun namen die we terugvinden op de grafstenen. De begraafplaats mag dan al jaren ge sloten zijn, er hangt een sfeer alsof er toch goed voor gezorgd wordt. De palen van het hek staan nog kaarsrecht en de slootkanten met het gemetselde damme tje, zijn netjes onderhouden. Ook vanaf de ingang lijkt het op een laantje. Het korte gras leidt naar een bescheiden ver zameling grafstenen, achterin. Iedereen die hier een naam heeft, mag dan dood zijn, wat de toevallige bezoe ker treft is toch het leven. Net als overal op begraafplaatsen, ben je geneigd met een stambomen te gaan maken en er is maar heel weinig fantasie voor nodig om je de levens van deze doden voor te stellen. Opa en oma Zo ligt daar Uilke Brand, die in 1945 maar twee zomermaanden heeft ge leefd. De andere Brandjes die er liggen, kunnen niet haar ouders zijn. mischien haar opa en oma. Anna Lous en haar echtgenoot Cornells Brand waren alle bei van 1882. Petrus Jacobus zal wel de vader van de laatste zijn, want hij werd geboren in 1846 en zijn vader heette ook Cornelis. Laten we het maar hopen. Dan ligt de kleine Uilke niet zo hele maal alleen. Langs de zuidkant van het laantje ligt "v foto Willem Mieras een beboste kreekrest, die helemaal aan het eind de vorm bepaalt. Op een soort landtongetje hebben de hervormden in 1909 de dominee begraven: Arie Kortle- ve. Hij was nog maar amper dertig en stond nog geen jaar in 's Heerenhoek. De dominee kreeg wel een dure, liggen de steen en een mooi plekje. De enige andere liggende steen en de uitheemse naam Hendrika Bui- nink-Schuppert, doet vermoeden dat hier de echtgenote van een andere domi nee ligt. De steen is langs het metsel werk gebroken, eronder gaapt een diep graf vol donker water. Alle andere ste nen zijn bescheidener, maar minder ge havend. De korstmossen hebben er be zit van genomen, want het leven gaat door, ook in in de bossen langs de kreek. Roofvogels hebben er kortgele den nog vakkundig een paar duiven ge pluimd en opgepeuzeld. Nog steeds ont moeten leven en dood elkaar op deze plek. De gemeente Borsele was in 1981 voornemens de algemene begraafplaats te sluiten en ook de hervormde kerk ver dween. Hoewel het lang de bedoeling was geweest het monumentale kerkje te slopen voor woningbouw, bleef het toch bewaard. In het Openluchtmuseum in Arnhem staat het fier overeind. Reimerswaal wil evaluatie na aanhoudende kritiek op verloting van kavels Groen College haalt 4200 euro op GOES - De kerstmarkt die woensdag en donderdag op het Groen College werd gehouden, leverde 4200 euro op. Een heel mooi bedrag, vindt directeur A. Tissink. Het geld gaat naar People's Trust Nederland, een organisatie die opkomt voor kinderprostituees in Nepal. De leerlin gen van het Groen College knutselden de hele week van alles in elkaar om te verkopen. De kerstmarkt krijgt waar schijnlijk een vervolg. „Het was een erg relaxte week. We moeten het allemaal nog gaan evalueren, maar waar schijnlijk gaan we volgend jaar weer zoiets doen." Noodwoningen dankzij CSW MIDDELBURG - Dankzij de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren kunnen in Pakistan en India tien nood woningen worden neergezet. De school zamelde met een flessenactie 3650 euro in voor de slachtoffers van de aard beving'. Het geld werd gisteren in Middelburg door CSW-docente Mirjam Viergever uit Heinkenszand over handigd aan Jan Zwart van de zendingsorganisatie Front iers, die samen met Partner Aid International noodhulp biedt in het rampgebied. De golfplaten noodwoningen zijn een uitvinding van een Nederlandse boer die al jaren in India woont. Hij zag onmiddellijk dat de canvas tenten die in de eerste weken werden neergezet, niet geschikt wa ren voor het gebied. „Daar zijn mensen in doodgegaan", vertelde Zwart. De boogvormige shelters die nu verrijzen zijn geïsoleerd en kunnen een flink pak sneeuw aan. Hij toonde de leerlingen een dia waarop zeven mensen op het dak van een shelter poseren. „Zo sterk zijn die dingen dus." Een brugklasleerlinge wilde weten hoeveel mensen er in zo'n noodwoning kunnen wonen. „Op de Pakistaan se manier heel veel", antwoordde Zwart. „Je kunt er ze ker met zijn tienen in slapen, maar dan moet je wel lepel tje-lepeltje liggen." Jongen (16) mishandeld VLISSINGEN - Een 16-jarige jongen uit Terneuzen is donderdagavond in Vlissingen mishandeld. De jongen liep om tien voor twaalf op de Nieuwcndijk. Daar kreeg hij het aan de stok met de bestuurder van een bordeauxro de personenauto. Die dacht dat de jongen op een van de autoruiten had gespuugd en vroeg hem 'iets' schoon te ma ken. De Terneuzenaar begreep niet waar de man het over had en kreeg vervolgens een paar klappen in zijn gezicht. Nadat de jongen toch de ruit had schoongemaakt stapte de bestuurder in en reed weg. De jongen heeft een gezwol len jukbeen en een bloedneus opgelopen. Motorkledingboutique (v.a.di. 27/12 t/m za. 31/12/2005) Nieuwe Vlissingseweg 366 Middelburg 0118-613387

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 65