nabij Oorlog Tsjaad-Soedan lijkt PZC Omstreden Oezbeekse minister stapt op VS beginnen volgend jaar met terugtrekking uit Irak Lijk ex-minister Rwanda gevonden in Brussel CKb/rfe Kaczynski beëdigd als president Polen Wreedheden in regio Darfoer zijn inzet van conflict President Italië tekent betwiste nieuwe kieswet Uitlevering ophanden van Franse seriemoordenaar Dubai richt zich op wintersport i zaterdag 24 december 2005 5 Zakkenrollerij is plaag in Praag PRAAG - De Praagse politie kan het aantal zakkenrollers niet meer aan. Het korps heeft de hulp van de burger inge roepen om een einde te maken aan de toenemende activi teiten van deze criminelen. Dit jaar werden 8235 gevallen van zakkenrollerij bij de Praags politie gemeld, een toename van 20 procent ten op zichte van 2004. Daarbij werd naar schatting 68 miljoen kronen (twee miljoen euro) buitgemaakt. GPD Nieuwe manen Uranus ontdekt MOUNTAIN VIEW - Uit nieuwe beelden van de Hubble Ruimtetelescoop blijkt dat de planeet Uranus twee ma nen en twee ringen meer heeft dan tot nu toe werd aange nomen. De manen hebben de namen Mab en Cupid gekre gen. Het totale aantal manen rond de planeet is daarmee 27, meldde de Amerikaanse zender CNN gisteren. De onderzoekers van het Amerikaanse SETI-instituut wil den met de zeer geavanceerde apparatuur de elf bekende ringen en de manen daarin bestuderen. Toen ontdekten ze dat er meer lichamen zijn om Uranus. GPD Corrupte Indiase politici ontslagen NEW DELHI - Elf leden van het parlement van India zijn ontslagen wegens corruptie. Ze hadden geldbedragen in ontvangst genomen in ruil waarvoor ze in het parlement vragen stelden ten behoeve van een fictieve kleine indus triële lobbygroep. De betrokken volksvertegenwoordigers werden betrapt met behulp van camera's van een televisie station. Het gaat om tien leden van het Lagerhuis en een van het Hogerhuis. Het is sinds de onafhankelijkheid van India in 1947 niet eerder voorgekomen dat in één keer zoveel parlementa riërs de laan zijn uitgestuurd. Corruptie is in India wijd verbreid. ANP/RTR Kenia kampt met hongersnood MANDERA - De noordelijke vlaktes van Kenia kampen met een droogte en hongersnood die al aan meer dan tien mensen het leven heeft gekost. Volgens bewoners van het district Mandera, aan de grens met Somalië en Ethiopië, is de droogte de ergste sinds jaren De Kenianen zien machteloos toe hoe hun vee sterft. De overheid heeft volgens hen weinig gedaan om te helpen sinds de droogte drie maanden geleden begon. Hulpverle ners vrezen dat veel meer mensen om het leven zijn geko men in de afgelegen gebieden van de streek. ANP/RTR Radiozenders uit lucht in Rusland BERLIJN - De grote Europese radiozenders Deutsche Welle, BBC World Service en Radio France Internationa le (RFI) zijn in Rusland uit de lucht gehaald. De stations zouden niet langer de juiste licenties hebben voor uitzen dingen op de middengolf. Joumalistenorganisatie Reporter ohne Grenzen in Duits land ziet de hand van president Poetin in het besluit. Het staatshoofd zou met zijn beleid de persvrijheid in zijn land verder willen beknotten, aldus een vertegenwoordi ger van de organisatie. Een zegsman van de Duitse rege ring zei gisteren te verwachten dat het probleem 'snel op gelost zal zijn'. ANP/AFP innnze redactie buitenland fjLLUJA - De VS zullen begin .olgend jaar twee brigades, tus- ^n'sOOO en 9000 soldaten, uit terugtrekken. Dit maakte j; Amerikaanse minister van de- ?Dsie. Rumsfeld gisteren be kend tijdens een bliksembezoek tonr Clemens Inqwersen VDJAMENA - De regering van fsjaad heeft gisteren openlijk van een staat van oorlog tussen fsjaad en het buurland Soedan «esproken. ineen regeringsverklaring werd je Soedanese president Omar Hassan al Bashir 'een vijand tan Tsjaad' genoemd en gesteld jat 'Tsjaad vandaag in staat van strijd is met Soedan'. De terklaring sprak niet letterlijk van onze redactie buitenland SOME - De Italiaanse president Carlo Azeglio Ciampi heeft een iel getekend die het districten- vtelsel bij verkiezingen afschaft, file zetels worden voortaan ver- jeeld volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging raden, zo is gisteren bekendge- euakt. Eegin jaren negentig kregen de i'dianen een gedeeltelijk distric- j «stelsel, waarbij de kandidaat ret de meeste stemmen in een •strict de zetel krijgt en waar- niet wordt gekeken naar per- etages stemmen over het hele ükL Driekwart van de zetels i?rden via de districten ver teld. de rest via het stelsel van renredige vertegenwoordiging. Premier Berlusconi lanceerde I Be wetswijziging in oktober, een I :alf jaar voor de parlementsver- i «zingen van april 2006. Hij zegt problemen als in 1996 te - villen voorkomen. Toen kreeg doorTon van Lierop BRUSSEL - België zal begin ja nuari 2006 de Franse seriemoor- r denaar Michel Fourniret uitleve- nnaan zijn vaderland. De Bel- {ische minister van Justitie, On- ielinx, moet eerst nog haar lor rie goedkeuring verlenen aan it uitlevering. Dat maakte offi- iier van justitie d'Aspremont Linden van het Waalse Dinant jbteren bekend. ideloop van 2006 zou een jury- ■rwes moeten worden gevoerd - :het Franse Charleville-Méziè- - sof Reims tegen Fourniret en ijnal eerder uitgeleverde echt- snote Fourniret is door zijn I echtgenote beschuldigd van de aord op negen meisjes en jon- S vrouwen in de eerste helft sn de jaren negentig. Zelf ont- at hij elke betrokkenheid bij (Advertentie) domburg men's fashion SUPER WINTERSALE «ok zondags geopend 50% KORTING 10% KASSAKORTING OosLslraat 2, tel. 0118-584303 aan Amerikaanse militairen in de Iraakse stad Falluja. Rumsfeld stelde dat de soldaten naar huis kunnen nu het Iraakse volk er steeds beter in slaagt van oorlog, maar was niettemin duidelijk. De regering roept de bevolking op zich te mobiliseren tegen Soedanese agressie. Tsjaad stelt dat het slachtoffer is van Soedanese agressie, in het bijzonder van twee aanvallen in december door gewapende bendes die door Soedan zouden zijn bewapend en aangestuurd. Een regeringswoordvoerder zei dat Soedan bijvoorbeeld direct verantwoordelijk is voor een aanval op 18 december op een plaatsje dat Adré heet. De zijn centrumrechtse coalitie de meeste stemmen, maar verwierf de centrumlinkse oppositiepari- jen meer zetels. Critici menen dat het de premier niet om onef fenheden van het districtenstel sel te doen is. Het gaat om een truc die moet te voorkomen dat hij de verkiezingen verliest. Opiniepeilingen geven al gerui me tijd een meerderheid aan de partijen die oppositieleider Ro mano Prodi steunen. Hij zou kunnen rekenen op zeker de helft van het electoraat. Berlus coni komt in de voor hem gun stigste peilingen niet verder dan 47 procent. Overigens bevat de wet een para dox. De wet laat namelijk de evenredige vertegenwoordiging voor wat het is, zodra de uitsla gen twee sterke partijen of coali ties opleveren die rivaliseren en in omvang weinig verschillen. De wet pakt dan gunstig uit voor de grootste partij of coali tie om een sterke regering te ga randeren. ANP/DP A die moorden en de ontvoering van diverse andere meisjes. De opsporing van Fourniret is lan ge tijd bemoeilijkt doordat hij de moorden pleegde in het noor den van Frankrijk maar eind ja ren negentig naar België verhuis de, In Frankrijk was hij eerder veroordeeld voor verkrachting van minderjarigen. Om zulke zaken in de toekomst te voorkomen komt er een Euro pees register van veroordeelde pedofielen. ANP/Belga en Akijn Visser TASJKENT - De Oezbeekse mi nister van Binnenlandse Zaken, Zakirdzjan Almatov, heeft giste ren zijn ontslag ingediend. De bewindsman werd eerder door mensenrechtengroepen sterk be kritiseerd wegens de dood van talrijke mensen bij het neer slaan van een protest tegen het regime in de stad Andizjan. De minister zegt om gezondheidsre denen op te stappen. Overigens is Almatov bij zijn af scheid gedecoreerd door presi dent Islam Karimov. De ex-mi- nister werd geprezen voor diens 'buitengewone verdiensten bij de verdediging van het Moeder land, het bewaken van vrede en stabiliteit, zijn toewijding aan een hoog doel en zijn moed', meldde de staatstelevisie in het autoritair geregeerde land. Karimov ligt eveneens interna tionaal ook onder vuur door het bloedbad in Andizjan. Officieel vielen er 187 doden. Mensen rechtengroepen en ooggetuigen zelf de verantwoordelijkheid voor de veiligheid in het land waar te maken. Er zijn nu 150.000 Amerikaanse soldaten in Irak. Dat aantal zal zo snel mogelijk teruggebracht Soedanese ambassadeur in N'Djamena is op het matje ge roepen en kreeg een aanmaning stellen echter dat tussen vijfhon derd en duizend mensen het slachtoffer werden van het ge weld in mei van dit jaar. Alle slachtoffers waren ongewapen de burgers. Het Oezbeekse hooggerechtshof heeft inmiddels tientallen men- worden tot 138.000. Voor de on langs in Irak gehouden parle mentsverkiezingen hadden de VS extra manschappen naar dat land gezonden. Met de reductie die Rumsfeld om de agressie onmiddellijk te staken. Tsjaad grenst aan de regio Dar- sen die betrokken zouden zijn geweest bij het protest in Andiz jan, veroordeeld tot lange gevan genisstraffen. Ze waren aange klaagd voor onder meer terroris me. De Europese Unie had het Almatov verboden nog langer nu bekend heeft gemaakt komt de sterkte van het VS-leger in Irak op circa 130.000. Daar blijft het niet bij, zo maakte de minister duidelijk. Ergens in 2006 zullen de VS nieuwe troe- foer in het westen van Soedan, waar Arabischtalige bendes met steun van de regering al gerui- het grondgebied van de 25 lid staten te betreden. Overigens mocht de aan kanker lijdende Almatov deze week wel een medische behandeling on dergaan in Duitsland. Nadat mensenrechtengroepen lucht hadden gekregen van zijn komst penreducties bekend maken. Dat zal gebeuren nadat Irak een nieuwe regering heeft en er met dat kabinet is overlegd. Rumsfeld ontkende dat de VS een permanente militaire verte genwoordiging in Irak nastre ven. „Daarover is niet gespro ken", verklaarde hij. GPD me tijd wreedheden plegen te gen de zwart-Afrikaanse plaat selijke bevolking en die op de vlucht jagen met terreur. De strijd in de regio maakt van Tsjaad een natuurlijke bondge noot van de stammen uit Dar- foer die door milities van de Soe danese regering worden be laagd. Soedan heeft circa 35 miljoen in woners en exporteert sinds 1999 olie. Het kolossale land (2,5 mil joen vierkante kilometer) heeft in 2004 naar schatting 370 mil joen euro aan defensie gespen deerd. Soedan heeft naar schat ting 100.000 man onder de wape nen, exclusief bewapende bur gerwachten (17.500) en reservis ten (85.000). Autoritair De centrale regering van Soe dan is autoritair en beschouwt zich religieus en cultureel als Arabisch. Tal van bevolkings groepen of stammen, vooral in het zuiden en westen, zijn zwart-Afrikanen die geen Ara bisch spreken en geen islamiet zijn. De strijd tussen de hoofd stad en die regio's heeft sinds 1956 miljoenen mensen het le ven gekost, vooral door toedoen van de machthebbers in de hoofdstad Khartoem Tsjaad is een arm land in de Sahel en heeft met 1,3 miljoen vierkante kilometers slechts negen miljoen inwoners. Tsjaad is sinds 2003 olie-exporteur. Het land heeft in 2004 naar schatting 32 miljoen euro aan defensie uitgegeven en heeft circa 30.000 man in zijn strijdkrachten. Tsjaad geniet militaire bijstand van Frankrijk dat 950 manschappen heeft in het land heeft gelegerd. ANP/RTR Vliegtuig stort neer bij Bakoe MOSKOU - Een vliegtuigonge luk in Azerbeidzjan heeft waar schijnlijk aan alle 23 passagiers en bemanningsleden het leven gekost. Het toestel, een Antonov-142, stortte ongeveer tien minuten na de start op het vliegveld van de hoofdstad Bakoe neer. De wrakstukken werden circa 15 kilometer buiten de stad ge vonden. Het vliegtuig was onder weg naar Aktau en Kazachstan. GPD/Reuters en zijn arrestatie hadden geëist, verliet Almatov in allerijl het land. ANP/RTR Londen stuurt voor het eerst gezant naar Vaticaanstad VATICAANSTAD - Groot-Brit- tannië heeft voor het eerst in vierhonderd jaar een rooms-ka- tholieke gezant bij de Heilige Stoel. De nieuwe Britse ambas sadeur Francis Campbell over handigde gisteren in Vaticaan stad zijn geloofsbrieven aan paus Benedictus XVI. De 35-jarige Campbell uit Noord-Ierland is ook de jongste ambassadeur van het Verenigd Koninkrijk. Hij was eerder advi seur van premier Blair. Ook heeft hij gewerkt bij de mensen rechtenorganisatie Amnesty In ternational. Campbell is geen carrièrediplomaat. Hij sollici teerde op een advertentie van Buitenlandse Zaken. Londen herstelde in 1914 na meer dan 350 jaar het contact met het Vaticaan. In 1982 gin gen beide partijen diplomatieke betrekkingen aan. De ambassadeurs van Groot-Brittannië in Vaticaan stad waren tot dusverre allen lid van de Anglicaanse Kerk, de zestiende-eeuwse afsplitsing van de Rooms-Katholieke Kerk. De Engelse koning Hendrik VIII brak toen met de paus om van zijn eerste echtgenote, Cathari- na van Aragon, te kunnen schei den en met Anna Boleyn te kun nen trouwen. ANP/RTR van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Rwandese oud-minister van Economische Zaken Juvénal Uwilingiyimana (54) is afgelopen weekeinde dood aangetroffen in een kanaal in Brussel. Hij werd sinds 21 no vember vermist. Dat heeft de ad vocaat van de oud-bewindsman, Sven Mary, donderdag beves tigd. De doodsoorzaak is vol gens de raadsman nog onduide lijk. Uwilingiyimana, die sinds 1998 in België woont, werd eerder dit jaar door het Rwanda-Tribu- naal aangeklaagd voor genocide tijdens de burgeroorlog in zijn land in 1994. Hij zou betrokken zijn geweest bij de massamoord op 4200 Tutsi's en gematigde Hutu's. Drie dagen voor zijn ver dwijning was Uwilingiyimana daarover nog verhoord. Volgens zijn familie was hij erg aange daan door die ondervraging. De strijd in Rwanda kostte in to taal aan 800.000 Tutsi's en gema- tige Hutu's het leven, De ex-mi- nister had volgens een verkla ring van het tribunaal in Arus- ha (Tanzania) eerder gezegd te vrezen voor zijn veiligheid. Hij had medewerking toegezegd aan onderzoekers van het tribu naal en daarmee zouden andere verdachten van de volkeren moord opgepakt kunnen wor den. Volgens het tribunaal zijn er 'buitengewone maatregelen genomen' om de voormalig be windsman bescherming te bie den ANP/Belga/AFP (Advertentie) henk ingrid van der kooij ïlstraat 197vlissingen tel.0118-417377 donderdag 29 december OPENBARE VEILING in de Ned. Herv. Kerk te Cadzand, aanvang: 19.00 uur I t-b.v. de restauratie van deze kerk. Wegens diverse sterfgevallen o.a. in opdracht van de erven Trimpe-Burger 200 nummers. Kijkdagen: woensdag 28/12 11.00 - 21.00 uur donderdag 29/12 11.00 - 16.00 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 I www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl WARSCHAU - Lech Kaczynski kust de vlag tijdens zijn inauguratie als president van Polen. De conservatief Kaczynski werd in oktober gekozen na zijn belofte dat hij een einde zou maken aan het postcommunisme en een sterke, eerlijke staat zou opbouwen. De inauguratie vond gisteren plaats in het parlementsgebouw in Warschau, in het bijzijn van de leden van beide kamers van de volksvertegenwoordiging, de Sejm en de Senaat. Kaczynski volgt Aleksander Kwasniewski op. De oud-communist was na twee termijnen van vijf jaar niet meer herkiesbaar. foto Radek Pietruszka/PAP (Advertentie) Heerlijk thuis of uitwaaien aan het strand. Kees den Herdei Misschien ook dromen van wonen? Vanaf dinsdag 27 december kun je bij Kees den Herder zien hoe die dromen er uit zouden kunnen zien Bent u al eerder bij hem geweest? Toch nog maar eens gaan. Altijd verrassend en vernieuwend En... de prijzen! Kees heeft uitverkoopkaartjes aan veel mooie woonobjecten gehangen. Noordweg 125, Serooskerke 0118-593030 DUBAI - Mannen baggeren door de sneeuw in het overdekte Skipark Dubai. In deze eerder deze maand geopende attractie in Dubai, hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten, kunnnen liefhebbers van skihellingen afdalen, bobsleeën en snovvboarden. Bovendien is er een afdeling voor het houden van sneeuwballengevechten of het maken van sneeuwpoppen. Hoewel het in Du bai 's zomers meer dan 40 graden Celsius kan worden, is het de bedoeling dat het op woestijnzand gebouwde park het hele jaar open is. foto Stefan Zaklin/EPA door Patrick Selbach

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5