pzc Rembrandt door het land heen 1 g Z« 5 Di T: 19 T'P $MnPS Ecodome pakt uit met herten i Gestresst naar Londen zaterdag 24 december 2005 Ti Mr-*. Herten met Dracula-tanden en een rendierbehen- digheidstest. Daarmee lonkt het Ecodome in Zwol le de komende weken naar vakantievierende be zoekers. Vanaf zaterdag 24 december barsten de vakantieactiviteiten los en kunnen onder meer een Chinese muntjak en een Chinese waterree, beide met slagtanden, worden bewonderd. Tevens is er voor de kinderen tijdens de kerstva kantie een speciaal programma opgezet rondom een andere hertachtige: het rendier. De kids krui pen in de huid van een rendier en laten door aller lei activiteiten zien dat zij recht hebben op het rendierpaspoort. Natuurlijk valt er nog veel meer te beleven in het Ecodome, zoals een ontmoeting met spinnen, roofvogels en piranha's, tochten naar de jungle en terug in de tijd of zelf het weer voorspellen in het weerstation. Daarnaast zijn er diverse exposities, bijvoorbeeld over gezichtsbedrog/ en kan men in het Expeditie- centrum zelfstandig of onder begeleiding opdrach ten doen. Kinderen kunnen bijvoorbeeld zelf mammoetbotten opgraven. Reismarkten van OAD Op drie plaatsen in het land houdt touroperator OAD volgende maand reismarkten: op 22 januari in het Van der Valk Hotel in Hengelo, op 29 janua ri in het Philips Stadion in Eindhoven en op 5 fe bruari bij Dekker in Zoetermeer. De markten zijn bedoeld voor mensen die gerichte vragen hebben over de OAD-vakanties en voor hen die op zoek zijn naar algemene informatie over vakantielan den. Een overzicht van de deelnemers en het program ma van de markt is vanaf januari te vinden op de website. Via die site moeten bezoekers zich ook 1 aanmelden voor de gratis markt. Die aanmelding wordt beloond met een kopje koffie. www.QAD.nl/beursaqenda Het Nederlands Bureau voor Toerisme schat dat het Rem brandtjaar zo'n 1,5 miljoen toeristen zal trekken Het gros moet uit het buitenland komen maar er wordt nadrukkelijk ook ge mikt op dagjesmensen uit eigen land Op de Vakantiebeurs in Utrecht (11 tot en met 15 januari in Utrecht) zal Rembrandt ook nadrukkelijk de stand kleuren van het paviljoen 'Weg in ei gen land'. Daar is een 3D-Naucht- wacht te zien, aangevuld met diverse tekenaars en schilders die de meester nadoen. Het terras is in de stijl van de Gouden Eeuw www.lekkerweq.nl en www.rembrandt400.com In Leiden werd 400 jaar geleden Rembrandt geboren. In het Rembrandthuis is ook zijn atelier gereconstrueerd. Foto: ATCB Amsterdam Nieuw kampeerpakket Denemarken Slechts zes Nederlandse hotels viel de eer al eer der te beun; het Atlantic Hotel in Kijkduin is nu als zevende uitgenodigd üd te worden van Special Hotels of de World. Voor dit exclusieve wereldwij de samenwerkingsverband van onafhankelijke vier- en vijfsterrenhotels kun je je niet aanmel den: je wordt ervoor uitgenodigd. Slechts een beperkt aantal streng geselecteerde hotels die aan de hoogste eisen voldoen, ontvangt zo'n uitnodiging. Het Atlantic Hotel is niet alleen trots op de uitnodiging, maar verwacht ook profijt van te hebben van de contacten en de kennis waar over het samenwerkingsverband beschikt. www.qhotw.com Golden Tulip breidt weer uit De keten van Golden Tuliphotels in Nederland is weer uitgebreid. Op 1 januari van het komend jaar opent het 75ste hotel van deze keten zijn deuren. Het gaat om het zakenhotel Golden Tulip Zoetermeer Centre, dat vooral denkt te scoren met zijn strategische lig ging tussen Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. Het hotel heeft zestig gewone kamers, dertig sui tes, zeven vergaderzalen en verschillende recrea tieve voorzieningen. Als de mannen van Marco van Basten een beetje hun best doen, wordt 2006 het jaar van Oranje. Maar één andere Hollandse held vecht nadrukkelijk ook om de uunst van het publiek. Rembrandt van Rijn is zijn naam en 2006 wordt zéker zijn jaar. Tentoonstellingen vandalen afgebroken. In deze kerk wordt, als de organisato ren het rond krijgen, op zaterdag 24 juni het huwelijk nagespeeld. Geheel in de oorspronkelijke aankleding uit 1634, dus met oude kostuums, adellij ke dames en heren, Friese sjezen, var kens aan 't spit, wijn uit 't vat, histori sche spelletjes, troubadours enzo voorts. www.beleefFriesland.nl zijn er in het Rembrandtjaar te veel om op te noemen. Maar er gebeurt meer leuks, door het hele land. JLn Hnnr HANS VAN ALEBEEK Amsterdam slaat in 2006 het hardst op de trommel als het gaat om de herdenking van 'haar' beroemd ste inwoner. Maar geboren is Rembrandt in Leiden dus ook daar blazen ze in 2006 stevig in de bus. Want, zeg gen ze daar fijntjes, 'in Lei den zag Rembrandt het licht'. Op 15 juli 1606 om precies te zijn. Het leven van de jonge Rembrandt is na te lopen in een speciale wandel route (2,95 euro) door de stad. Te zien zijn onder andere zijn geboortehuis, het atelier van leermeester Jacob van Swaneburgh en de Latijnse school waar Rembrandt leerde lezen en schrijven. In de stad zelf worden ver der zo'n 25 grote steigerdoeken opge hangen met enorme schilderwerken van de jonge Rembrandt, n de Groenenoordhallen wordt de schilder tot en met 27 februari ijs koud geëerd tijdens het ijssculpturen- festival. Zestig kunstenaars geven met 300.000 kilo ijs en 150.000 kilo sneeuw het leven en werk van Rem brandt vorm. Natuurlijk zit daar ook de Nachtwacht bij. Druk zal het ook worden tijdens het Rembrandt Festival rond zijn geboor- g. Drie dagen lang (14, 15 en 16 juli) is Leiden terug in de Gouden Eeuw. Koopmannen, jonkvrouwen, schilders en zwervers trekken in his torische kledij door de stad. Die staat verder bol van de muziek, een waren markt, kinderschilderfestival en op tredens. www.sneeuweniis.com: www.rem- brandtfestival.nl: www.rem- brandt400-leiden.nl en www.vvvlei- den.nl Sint Annaparochie** Vrouwenparochie 1633 - Verloving mét 1534 - Trouwt op 22 juni Saskia van Uylenburg met Saskia van Uylenburg 1639 - Rembrandt van Rijn vestigt zich in Amsterdam Leiden* Geboren op 15 juli 1606 iJssculpturen e ijn grootste roem, maar ook zijn donkerste dagen beleef de Rembrandt van Rijn in f Amsterdam. De schilder was 33 jaar oud, rijk en beroemd toen hij in 1639 een huis aan de Sint Antoniebreestraat, nu Jodenbree- straat, kocht voor 13.000 gulden. Ter vergelijking: een timmerman ver diende in die tijd zo'n 250 gulden per jaar. Dit huis, met keuken, gastenka mers en atelier, staat nu bekend als het Rembrandthuis. Een mooi mu seum dat de bezoekers moeiteloos te rugvoert naar de glorietijd van Rem brandt. In 2006 worden hier vier be langrijke exposities gehouden, onder andere over zijn etsen. Het Rembrandthuis is ook het start punt van een leuke Rembrandt-stads- wandeling door Amsterdam (prijs 3,00 euro) die onder andere voert langs De Waag (bekend van de anato- mielessen), de Oude Kerk (met het Sint Pietersberg^®er9 en Terblijt (p WerpiHnnrlnn revende nachtwacht Tijdens Tweede Wereldoorlog kunstwerken opgeslagen graf van Saskia, Rembrandt's eerste vrouw) en het Doelenhotel (ooit honk van het schuttersgilde dat bekend werd als De Nachtwacht). Op het Rembrandtplein staat tot aan de zomer, pal tegenover het stand beeld van de schilder, een grote, bron zen replica van de Nachtwacht. Het publiek kan er tussendoor wandelen en mee op de foto gaan. De beeldén- groep is hier voor het eerst compleet te zien. Op zijn geboortedag, 15 juli, gaat in Carré ook de musical rond het leven en werk van Rembrandt in première. Deze voorstelling is te zien tot en met februari 2007. www.rembrandt400amsterdam.com en www.rembrandthuis.nl de Tweede Wereldoorlog werd de Nachtwacht opgebor gen in de Sint Pietersberg. Maar niet stiekem door het verzet zo als veel mensen denken want het wa ren de Duitsers zelf die met het idee kwamen om de belang rijkste Nederlandse kunstschatten veilig op te bergen voor dat ze kapot ge schoten of ge bombardeerd werden. Speciaal daarvoor wer den bunkers gebouwd bij Castricum, Heemskerk en Paaslo. Maar met de toenemende dreiging vanuit Engeland be sloten de Duitsers om rap uit te wijken. Dat werd een nieuw gebouwde bunker in de Sint Pietersberg. Een vreemde plek, maar de verklaring is simpel. De winter van '41-'42 was zo koud dat er nergens in Nederland ge bouwd kon worden behal ve in de Sint Pietersberg want daar is het constant tien tot elf graden. Die kunstbunker, beter bekend als De Kluis, is vorig jaar na een grondige restauratie voor het publiek openge gaan. En in 2006 zullen er natuurlijk ook weer heel wat mensen naar deze historische plek geleid worden. Ver wacht overigens geen spektakel. Het is een donker hok, met dikke muren .en immense kluisdeuren ervoor. Maar de rekken waar de 750 Neder landse meesterwerken (o.a. Jan Steen, Rubens en Frans Hals) aan heb ben gehangen, staan er nog steeds. De Nachtwacht was te groot om op te hangen. Die werd, keurig opgerold, in een aparte kist gestopt. www.vvvmaastricht.nl Si t I moorverliefd was Rem brandt op Saskia van Uylen- i burgh, dochter van de griet- man van Leeuwarden. Regel matig reisde de schilder naar het Frie se Sint Annaparochie. Zo ook in juni 1633 toen de 20-jarige Saskia en de ze ven jaar oudere Rembrandt er zich verloofden. Dat de schilder papier en pen meenam, ontdekte onlangs kunsthistoricus Broos. Op een teke ningvan Rembrandt uit 1633 herken de Broos de contouren van het Friese landschap met daarop Vrouwenparo chie èn het kerkje van Sint Anna. In dit kerkje trouwden Rembrandt en Saskia op 22 juni 1634. Dat kerkje be staat niet meer, in 1682 werd de basis gelegd voor het huidige godshuis, de achtkantige Van Harenskerk. Een beetje verstopt hangt daar een inge lijste kopie van de trouwakte van Rembrandt en Saskia. Voor de kerk herinnert een beeldje van beiden aan het huwelijk. Als penseel klemt Rem brandt een takje in zijn hand, het bronzen origineel wordt steeds door e Nachtwacht is er in vele uitvoeringen, zeker in 2006, maar voor de enige echte moetje in Limburg zijn. In Berg en Terblijt om precies te zijn want daar wordt al ruim veertig jaar met grote regelmaat een levende Nachtwacht neergezet. Tot op het kleinste detail lijkend op het schilde rij, dus mét meisje en vuilnisbakken- hondje. Afgelopen jaar draafde het gilde zo'n dertig keer op. Maar in het Rem brandtjaar zal het nog wel drukker worden, verwacht secretaris Louis Gorren. Intussen wordt het meester werk steeds verder geperfectioneerd want er is altijd wel een mantel, helm of lans die nog net ietsjes beter kan. In 2006 is het Nachtwacht Gilde uit Berg en Terbüjt werkelijk overal te vinden. Te beginnen op de Vakan tiebeurs in Utrecht (op de besloten vakdag, 10 januari), dan op 26 en 27 april tijdens een toeristische beurs in Bremen, op 4 juli bij de finish van de Tour de France-etappe en in juli bij het Rembrandt-festival in Leiden. www.nachtwachtqilde.nl De levende Nachtwacht komt uit Berg en Terblijt. Deze oude mijngang leidt naar De Kluis in de Sint Pietersberg. In de deuren zitten speciale gaten waar vleermuizen doorheen kunnen. Atlantic in Kijkduin bij bijzondere hotels Bij Visit Denmark (voorheen het Deens Verkeers bureau) wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een nieuw Kampeerpakket Denemarken. In het pakket zitten brochures van verschillende Deense campingorganisaties, die samen meer dan vijfhonderd campings vertegenwoordigen. Op die manier wordt het de kampeerder eenvoudiger ge maakt een camping uit te zoeken die aan al zijn wensen voldoet. In het pakket zit ook een attrac- tiekortingsboekje. De bonnen uit dit boekje geven recht op twintig procent korting bij dertig Deense attracties. Het Kampeerpakket Denemarken is eind januari verkrijgbaar, maar kan nu al voor 6,50 euro worden besteld. www.visitdenmark.com Kamperen in Denemarken. foto GPD Het begon verkeerd, dat weekendje Londen. Om half drie hadden we af gesproken bij de balie van Easyjet op Schiphol, mijn vriendin en ik. Heerlijk, drie dagen ongecompliceerd shoppen en sjouwen door Londen. Ik was er zeker tien jaar niet meer geweest, ook omdat Londen me nooit echt in zijn greep kreeg: Een stijve stad met keurige afstandelijke mensen en veel zakenwij ken. Met mijn koffertje, formaat handbagage, fietste ik naar het station Utrecht. De trein van 13.02 uur reed voor mijn neus weg (eigen schuld dikke bult, ik kon geen paal of hekwerk vinden waar aan ik mijn fiets kon vergrendelen). Geen voor pret maar lichte stress. Geen nood, ik zat in een riant tijdschema. De trein van 13.20 uur zou mij ruimschoots op tijd via Duivendrecht naar Schiphol brengen. Dacht ik. Deze trein kwam tien minuten te laat, en bleef staan waar hij stond. Daar werd ik toch een beetje nerveus van. Om 13.40 werd omgeroe pen dat de trein om 13.50 uur via Amersfoort zonder tussenstop naar Amsterdam Centraal zou vertrekken wegens obstakels op de rails naar Duivendrecht. Geen stop op Schiphol! Helemaal fout dus. Ik kon tot uiterlijk 14.40 uur inchecken en daar gaan ze bij Easyjet héél strikt mee om. Dus vnendin gebeld: 'ik haal het niet, ga jij maar vast'. Vriendin zeuren bij de balie, vriendin terug bellen 'waar zitje'?. ..in stilstaande trein, dan een trein die naar Centraal lijkt te kruipen, aldaar informeren naar treintijden richting Schiphol, welk per ron? conducteur zei perron negen, bleek ech ter perron dertien, rennen, hijgen, trap op, trap af, en héél nodig moeten plassen, toch ge haald! En dan Schiphol, tien minuten na sluitingstijd, welke desk?, natuurlijk de laatste, rennen, heeft dit nog zin?, opvliegers. en dan... (met te geloven!vriendelijke grondstewards ach ter de desk die alle tijd hebben. Engelen ge woon! Vliegtuig bleekte laat geland. Rennen naar de gate, het was gelukt! Omarming, ge juich, kleine vreugdeplasjes. In Londen via vijftig minuten metro van Stan- sted Airport naar Liverpool Station. Daar stond Bas, mijn vnendins dneéntwintigjarige zoon, en onze gastheer, ons op te wachten. Een joch nog. Zo'n mooie, lieve, grote, nét afgestudeerde, ju nior blijo, die in Londen mag proeven aan de competitieve wereld van de succesvolle consul tant. Stoer, sportief, zelfstandig, onweerstaan baar, en een moederskind tegelijkertijd, van het merk ideale schoonzoon. Met de taxi naar zijn onderkomen. Veel men sen op straat en natuurlijk regen. Ik bedoel maar, we zijn in Londen. In een mew (vroeger stalden de rijken hier hun paarden), op loopafstand van Paddington Station en Not- ting Hill, woont Bas met zijn medebewoners voor 2300 pond per maand in een kamertje van drie bij drie. Hij deelt het huis met vier an dere junior high potentials waarvan er drie ook nog eens verkering hebben. Dan lopen er al snel pakweg zeven volwassenen door het piepkleine huis, exclusief wij twee. Er is één badkamer met daann één wc, voorts één keu ken en één huiskamer. Die éne wc was het groot ste probleem. Op zaterdagochtend leidde dat tot ernstige file vorming voorde badkamer. Na uren wachten op mijn beurt met een blaas tot aan de ribbenboog overwoog ik serieus de plantenbakken op het bin nenplaatsje. Gelukkig schoot mijn vriendin nog net op tijd te hulp met een uit de vuilnisbak ge vist leeg bruine bonen blikje. Na mijn opluchten de old ladies orgasm konden we eindelijk de stad in. Over hoe gewéldig Londen toch was, later LIZA VAN SAMBEEK I Rembrandt - met 'n takje als penseel - en Saskia voor de Van Harenskerk Sint Annaparochie. Fotc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49