ausTRaue Onthaasten in de stad van Einstein Winters Nederland Australië ReisJuoeken Center Pares gooit het roer om Diverse delen van ons land hebben de voorbije weken echt winterweer mogen ervaren. En zo hoort het ook: december, januari en februari moe ten natuurlijk lekker wit gekleurd zijn. Want wat is er mooier dan 'winters Nederland'? Dat hebben de Neerlandicus Tineke Zwijgers en cultureel antropoloog Dorien Koppenberg ook ge dacht want zij hebben een alleraardigste gids ge maakt die ons langs dat winterse Nederland voért. Ze beginnen keurig met Sinterklaas, maar komen via bijvoorbeeld het midwinterhoornbla zen en de Straörie (met paarden de zee in op Schouwen-Duiveland) bij het kerstfeest aan om te eindigen bij, hoe kan het anders, de Elfsteden tocht. Zelfs als die niet verreden wordt kun je daar 's winters genoeg mee doen, zo lezen wij. Twee bruggen, het noordelijkste keerpunt, een museum en een ijsstadion, worden ons aanbevo len. Aan de hand van acht themaatjes, zoals ijs- en sneeuwpret, winterse kost, winterse tradities en dito wandelingen, worden ons alleraardigste tips en uitstapjes voorgeschoteld die je in deze tijd van het jaar, met of zonder kids en binnen of bui ten, zelf kunt uitproberen. En dan kom je tot de ontdekking dat dit benedendijks land ook in deze tijd van het jaar interessant genoeg is. Het moet wel erg gek zijn als je er niet op z'n minst één tip uithaalt om de resterende weken te doen. Leuke gids. 'Winters Nederland', door Tineke Zwijgers en Dorien Koppenberg (foto's) Uitgave van Kosmos, 144 blz 15,ISBN 90-215-8092-6, www.boekenwereld.com Australië blijft po pulair onder Neder landse vakantie gangers - en niet al leen bij rugzak kers. En nu ko mend jaar de ver- jaardag'^wordt ge vierd van 400 jaar relatie tussen Aus tralië en ons land, is het niet zo ver wonderlijk dat in de bekende reeks van Insight Guide de uitgave over Australië de 8e herdruk beleeft. Waarmee de be langstellingvoor dit deel van de wereld wordt on derschreven. 'Australië' is een gedegen gids, al moet daarbij wel direct worden aangetekend dat het natuur lijk ondoenlijk is zo'n uitgestrekt, veelzijdig en fascinerend land samen te bundelen in één gids, al beslaat die bijna meer dan 400 pagina's. Gidsen die deelgebieden beschrijven gaan natuurlijk ve le malen dieper. (Insight heeft een Engelstalige gids over Melbourne). Niettemin biedt deze gids voldoende houvast voor een brede oriëntatie en wie voor een rondreis van een paar weken door het hele land kiest, kan er zeker goed mee uit de voeten, 't Belangrijkste staat erin. Alhoewel, pijnüjke omissie is dat vermeld wordt dat Australië geen verkeersbureau in ons land heeft. Dat is ten dele onjuist, een eigen kantoor zit hier weliswaar niet, wel een vertegenwoordi ging waar bij voorbeeld (Nederlandstalige) bro chures te krijgen zijn: tel. 020 - 48 74 541. Zoals ook deze website er niet in staat: www.ne- derland-australie2006.nl. En er vliegen echt meer maatschappijen naar het land dan het kader op blz. 337 vermeldt. In de reeks 'Insight Guide' verscheen Australië (8e druk), uitgegeven door Cambium. 408 blz *23,90,IS BN 90-6655-139-9, www.cambium.nl GERARD CHEL ■KMIKW zaterdag 24 december 2005 j§ Wat de Zwitserse hoofdstad ook deed, de Bernse beren bleven van alle attracties de meeste mensen trekken. Inmiddels is er behoorlijk sterke concurrentie voor de harige mascotte. Bern biedt meer. door JOOST OVERHOFF 'saai'. Integendeel. Speerpunten De Bemse speerpunten laten zich sa menvatten als Einstein, Klee en be ren. Geinspireerd door het wis- en na tuurkundig genie van Albert kan het nog korter: Bem tot de derde. In het Duits: Bern hoch drei. Deze marke- tingvondst heeft iets kunstmatigs, maar doet het toch aardig. Bovendien kun je er nog wel meer 'machten' bij bedenken, en niet alleen omdat Bern een oud stadshart heeft dat op de We- relderfgoedlijst van Unesco staat. Minstens zo belangrijk is Vooroor deel nummer drie: 'Bemers zijn vrien delijk'. Oordeel: Meestal wel. Een asielzoeker brengt namelijk een nu ance aan. De jongere generatie is hele maal oke, maar veel oudere Bemers blijven liever staan in de tram dan dat ze naast een pikzwarte zoals hij gaan zitten. Vooroordeel nummer vier: 'Bemers zijn traag'. Oordeel: zonder twijfel. Bezoekers uit Zurich zouden zelfs wil len zeggen: 'Traag? Welnee, traag tot de derde macht.'Je hoort van hen dat ze in het begin letterlijk tegen de Ber- ners opbotsen, niet gewend aan het trage tempo. De Bernse VW wijst er dan ook op dat Bem een plek is om te 'onthaasten'. Dit geldt dan alleen voor de bezoe kers, daar de Bemers zelf nooit haast hebben gehad. Doorgaans wordt het lage tempo in verband gebracht met het feit dat Bern een stad is van de fe derale overheid en ambassades, en dus van ambtenaren. Maar niet alleen zijn de meeste Bemers geen ambte naar, bovendien dacht de beroemdste ambtenaar die de stad ooit heeft ge had veel over (en bijna met) de snel heid van het licht. Genie Wat kan je als stad beter hebben dan dat een even groot als sympathiek ge nie binnen je muren heeft gewoond? En dan zelfs op een van de meest cen trale plekken. Daar, aan de Kramgas- se, heeft men nu een museumpje in gericht. Op een steenworp van een Foto's Joost Overhoff De Berner Marktgasse. van Bems meest geheide attracties, de Zytglogge, een oude toren met tijd klok. Het was daar, dit jaar een eeuw geleden, dat de gedachte in Einstein opkwam die zou leiden tot de beroem de formule E=mc2. Einstein was toen ambtenaar op het Berner patentbureau. Het ontwikke len van zijn theorie deed hij er ge woon bij. Terwijl je naast het lang zaam bewegende raderwerk van de Zytglogge staat, naast de 'tanden des tijds', is het contrast extra fascine rend tussen de traagheid van Bern en de snelheid van het licht. En vlak naast dit symbool van de exacte tijd, de Zytglogge, ontstond het denken over relativiteit. Duitsers Albert Einstein (1879-1955) was overi gens geen Zwitser, maar een Duitser die de nazi's ontvluchtte. Ook de man die het uurwerk van de Zytglogge maakte kwam uit Duitsland, bekent de Zwitserse gids spijtig. 'Maar de klok zou het na al die eeuwen, niet zo goed doen als wij 'm niet hadden on derhouden.' Leven en werk van Einstein zijn ook onderwerp van een schitterende ten toonstelling in Bems Historisch Mu seum. Alleen al de betoverende in richting van het trappenhuis en de spectaculaire 'relativiteitsfiets'! Al trappend op die fiets zie je op een groot scherm de route die Einstein el ke dag liep naar zijn werk. Langs de Zytglogge uiteraard. Door steeds har der te trappen kan je de waarneming vervormen door virtueel vrijwel de snelheid van het licht te bereiken. Beroemde kunstenaar Het tweede speerpunt. Iemand doet je 650 kunstwerken cadeau, voor het grootste deel van een beroemde kun stenaar. Fijn. Voorwaarde: dat er voor een bepaalde datum een museum ter ere van die kunstenaar moet staan. Oei. Een luxeprobleem voor de stad Bem, dat luxueus wordt opgelost. Een echt paar blijkt nog ergens dertig miljoen Zwitserse franken te hebben liggen, een stuk land en het idee daar een centrum voor cultuur te bouwen. En wel door niemand minder dan Renzo Piano, de man ook van het Nemo in Amsterdam. Resultaat: het Zentrum Paul Klee, geopend in juni van dit jaar. Ook Klee, kunstenaar, musicus, schrijver en leraar, was een Duitser, al was hij dan nauw met Bem verbon den. Op zijn aanvraag voor het Zwit sers staatsburgerschap in 1938 was bij zijn dood in 1940 nog niet beslist - ze zijn in Bern traag. Maar het mu seum voor Klee is prachtig. Zelfs al houd je niet zo van Klee, dan nog is een bezoek aan het museum de moei te waard. In drie golven, of heuvels zo je wilt, rijst de creatie van Piano uit het landschap op. Glas, gras en roest vrij staal. Helder en doorzichtig. Arcades Goed, de beren dan. Je komt er langs vanaf het Klee-museum, dus waarom zou je niet even stoppen? Ze zitten daar in hun kuil full-time mascotte te zijn, alleen omdat toen iemand in 1191 de stad stichtte, hij op een beer stuitte. Zeggen ze. Maar er is zo veel meer te doen en te zien. Eten: typische, 'ouderwetse' gerechten zijn onder meer de Berner Teller (zuurkool met diverse vleessoorten) en Gnagi mit Sauerkraut (zuurkool met varkenskluif). Drinken: Het bier van het Altes Tramdepot Handig: de BernCard Biedt toegang tot het open baar vervoer en een groot aantal musea, plus diver se kortingen. Bijzonder een project dat werk voor asielzoekers combineert met gratis fietsverhuur (bij het station).En Bern heeft een 'huisberg', de Gur- ten, die zijn naam leent aan het popfestival. www.Berninfo.com Middenin Bem hangt in een etalage een spreuk van Albert Einstein: 'Het is moeilijker een vooroordeel kapot te krijgen dan een atoom.' Het eerste vooroordeel: 'Bem is onbekend.' Oordeel: klopt. Tegenover het huis waar Einstein ooit woonde, krijg ik een Nederland se aan de lijn, eerstejaars aan de oplei ding voor toerisme in Breda. 'Waar zitje?' vraagt ze. 'In Bem.' 'Nooit van gehoord.' Dit mag iets zeggen van het Neder landse onderwijs, het zegt ook iets over Bem. De Zwitserse hoofdstad maakt geen lawaai en wordt zo in de schaduw van Zurich, Geneve en Lu- zern doorgaans links en rechts voor bijgegaan. Vooroordeel nummer twee: 'Bern is saai'. Oordeel: Nee. Om dit vooroor deel te lijf te gaan voert Bem de strijd op drie fronten: wetenschap, kunst en sport. Op elk van die gebieden heeft de stad iets nieuws te bieden en bij niets daarvan past het oordeel De beroemde Bernse beer. Gezicht op de Aare. Museum-moe? Dan kan je lopen on der de Lauben, kilometerslange arca des. Zo kan je altijd droog winkelen. Maar... pas bij al die prachtige win kels wel op: Vooroordeel nr vijf: 'Bern (Zwitserland) is duur.' Oordeel: peper duur. Een cappuccino bij Adriano's: 4,70 CHF, grofweg ('2,80. Dan krijg je er tot elf uur 's ochtends wel klassieke muziek bij, maar toch. door HANS VAN ALEBEEK I Een op de drie Nederlanders is er ooit ge weest, 98 procent kent de naam. Center Pares is een merk waar veel bedrijven ja loers op zijn. En toch heeft de marktleider in bungalow vakanties het moeilijk. In Nederland daal de de omzet afgelopen jaar met 8 procent en liep de bezetting van de huisjes terug. Daarom wordt de koers flink bijgesteld, Zegt Paul Sies, de kersverse 'chief commer cial officer'. In de jacht op klanten leek Center Pares de afgelopen tijd soms wel op Aldi, Lidl en an dere prijsvechters. Maar helpen deed het niet. Helderheid is het nieuwe trefwoord. Alle parken heten weer Center Pares - ooit begonnen als Sporthuis Centrum - en dus ook de vijf overgenomen Gran Doradopar ken die een tijdlang met FreeLife en SeaSpi- rit werden aangeduid. Het kwaliteitsverschil tussen het ene en het andere park wordt voortaan aangege ven met een eigen sterrensysteem, het groene vogeltje uit het logo. Verwachting Vier van de zestien parken in Europa heb ben drie sterren, vijf parken vier sterren. De overige zeven zijn de toppers met vijf 'vogeltjes'. Daar zitten onder andere De Eemhof, Het Heijderbos en De Kemperven nen bij. Per park maakt het bedrijf voor taan duidelijk wat de gasten er vooral kun nen verwachten. Oftewel: is het kindvrien delijk of meer voor sportievelingen, voor relaxers of juist voor mensen die de buurt willen verkennen? Ook wat betreft activiteiten, eten en drin ken en het amusement vernieuwt Center Pares zichzelf. Zo gaat de verhuurder van ruim 10.000 bungalows zich nadrukkelij ker richten op gezinnen met tieners. Voor die groep is er, op bepaalde parken, aange past vermaak met veel disco, beach party's en plekken waar volop met pe's gestoeid kan worden. Meer voor de kleintjes zijn de vliegerfestijnen en het magneetklimmen. Ouderen daarentegen kunnen straks kie zen voor een georganiseerde excursie van af het park. Vanaf begin januari wordt de vernieuwde boodschap huis aan huis verspreid via de vertrouwde brochure, in Nederland alleen al goed voor een miljoen stuks. Volgens de hedendaagse trend vooral vol sfeer en fo to's in plaats van uitputtende info en be schrijvingen. Voor de duidelijkheid heeft Center Pares de brij aan huisjes terugge bracht tot drie types: economy, de luxe en vip. Internet Naast het geduldige papier wordt internet steeds belangrijker. Nu wordt zo'n 17 pro cent van de huisjes via de pc geboekt, eind 2006 moet dat volgens Paul Sies zo'n 45 procent zijn. Medio maart moet via de ver nieuwde website een huisje in vijf klikken te reserveren zijn. Center Pares wil tot slot ook af van al het ge Voorbeeld van een nieuw type Center Parcs-huisje op het Franse park Les Bois Francs. Foto GPD rommel en gestunt met prijzen. Want hoe ging het tot dusver? Je biedt de huisjes te gen de hoogst mogelijke prijs aan. Als dan blijkt dat de bezetting tegenvalt, komen er allerlei (forse) prijsacties. Een op de drie huisjes werd via zo'n stuntkorting ver huurd. Volgens Sies is die tijd voorbij. Met kortin gen voor vroegboekers en speciale acties moeten meer cottages tegen vaste prijzen verkocht worden. www.centerparcs.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 48