PZC Proeven van de geboortestreek van Portugal m www.v Reis in 5 clicks fi Tijdens de vakantie gratis én onbeperkt naar 8 dagattracties?! Redactie bijlagen: 0113-315680 vAVW.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 24 december 2005 Reizen Haciënda de Sezim. vroeger heeft gehad. Van binnen is de haciënda een waar museum, met ver trekken die het rijke, koloniale verle den van Portugal weerspiegelen. Al leen al het uitzoeken van een slaapka mer is hier een belevenis op zich, want ze zijn allemaal anders inge richt. Verder gaat het er overigens eenvoudig aan toe in deze solares. Het is bijvoorbeeld eten wat de pot schaft. Porthuizen 'Accommodaties worden steeds be langrijker voor vakantiegangers', weet directeur Ruud de Meer van de nieuwe reisorganisatie AmbianceTra- vel. 'Mensen die wat te besteden heb ben, zoeken dit soort plekken op.' De Meer wil met eigen ogen zien wat hij via zijn site aanbiedt. 'Authenticiteit is belangrijk. De mensen op wie ik me richt reizen meestal zonder kinde ren, zijn geïnteresseerd in cultuur en gastronomie, hebben tijd en zijn niet bang om dingen op eigen houtje te doen.' Om van het oude Portugal te proeven moetje in Porto zijn. De Douro-rivier slingert zich door de stad en de vallei wordt door hoge bergen beschut te gen Atlantische winden. De arme grond bestaat uit leisteen, zodat de warmte van de zon lang vastgehou den kan worden. Het is het gebied van de port. In Gaia, aan de andere kant van de ri vier, tegenover Porto liggen de be kendste porthuizen, die geregeld proeverijen houden. Aan de produc tie van Vinho Verdes is weinig meer te zien dan moderne, grote ketels, maar de productie van port heeft nog iets authentieks. Port stamt uit de 17de eeuw toen Engelse kooplieden de Douro-wijnen aanlengden met brandewijn om te voorkomen dat hij tijdens het vervoer zuur zou worden. Men ontdekte toen dat hoe zoeter en sterker de wijn was, hoe beter de smaak. Vandaag de dag klagen Portu gezen dat hun port nagemaakt wordt in de Verenigde Staten. In de porthui zen van Gaia laten ze het verschil proeven! En voor wie meent dat port te traditioneel is, moet de witte va riant eens mixen met tonic. Een mo derne longdrink. Noord-Portugal is vanuit Nederland in drie uur gemakkelijk te bereiken Drie maatschap pijen vliegen op de luchthaven van Porto www.flypqa.comwww.klm.nl www.vlieq- tarieven.nl Toeristen die willen overnachten in een pousada doen er verstandig om op het vliegveld ook een auto te huren, want niet alle locaties zijn gemakkelijk te bereiken. Goedkoop zijn de pousadas met, maar de prijzen kunnen per seizoen behoorlijk verschillen www.pousadasofportugal.comwww.solaresdeportuqal.ptwww.sezim.pt AmbianceTravel is een nieuwe intemet-touroperator die zich richt op karakteristieke hotels van 2 tot 5 sterren in heel Europa. Via de website is alle aangeboden accommodatie realtime te boeken. www.ambiancetravel.nl Ook andere reisorganisaties bieden dergelijke reizen aan www.sfeer- volle-vakantiehuizen.nl/portuqal Een Port-proeverij kan onder meer gedaan worden bij Burmester in Gaia. www.burmester.pt Meer informatie over Noord-Portugal www.pnptourism.com of bij het Portugees verkeersbureau. Portugese Ambassade, afd. Toerisme. Paul Gabrielstraat 70, 2596 VG Den Haag. Tel 070-326.25.25 Het is niet zo bijzonder meer: een eigen websi te bijhouden terwijl je reist. Tegenwoordig kun je bijna overal waar je komt het internet op. De techniek is zo eenvoudig geworden dat iedereen binnen een mum van tijd kan leren hoe een website te beheren is. Zo'n site is niet alleen eenvoudig te realiseren, maar waarschijnlijk ook nog eens veel minder werk dan alle contacten persoonlijk bijhou den. Ideaal voor alle thuisblijvers dus. Maar het kan ook interessant zijn om contacten te leggen met andere mensen die aan het reizen zijn. Op de vakantiewebsites kun je immers fo to's van andere avonturiers bekijken, zien wat hun reisroute is, hun dagboeken lezen en be kijken waar de reizigers zich op dat moment bevinden. Contact leggen is dan alleen nog een kwestie van een mailtje sturen. Stadsgezicht op Porto. Wanneer is het medisch niet toegestaan om te gaan vliegen? Arts Michiel Strijbos van het Medisch Centrum Rotterdam: 'Er zijn hiervoor geen officiële har de criteria te benoemen. Wanneer er een ern stig ongeval gebeurt, vervoeren we de gewon den immers ook per helikopter. De drie belang rijkste criteria zijn hoe de patiënt zich voelt, de mening van een arts en de richtlijn van de luchtvaartmaatschappij. Na een operatie aan de borst, het hart en grote vaten mogen mensen tenminste tien dagen niet het luchtruim in. Men moet zeven dagen of langer wachten met vliegen na een hartin farct. Als iemand een beroerte heeft gekregen moet diegene eerst tien dagen stabiel zijn. Over het algemeen kan ook niet gevlogen wor den wanneer sprake is van infectieziekten die zich via de lucht verspreiden, acute psychoses, kortademigheid in rust, vergevorderde termi nale ziekten en sommige vormen van bloed ziekten en nierziekten.' Heeft u ook een vraagMail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en klik op de rubriek Reizen. Foto's pnptourism Vraag antwoord Om de ziel van Noord-Portugal te doorgronden moet je kijken, proeven en beleven. Bijvoorbeeld door port te drinken en te verblijven in pousadas en solares, sfeervolle hotels in karakteristieke gebouwen als kloosters, kastelen en haciënda's. dnnf RUUD PQFI SI Portugal is geboren in Guima- raes. In de smalle straatjes van de middeleeuwse wijk is het doorgaans goed wande len en genieten van de oude huizen met vitrines vol heiligenbeelden. Als wij er zijn, wordt echter het nieuwe j universiteitsjaar geopend en is de stad overbevolkt door in het zwart ge hulde studenten en die geven be paald niet mee. Het is wringen en op passen geblazen, want niet iedere stu dent is nog wakker of kan op eigen be nen staan. Door al die bedrijvigheid zien wij (te) weinig van de oude, historische hoofdstad, maar hoe vaak zie je fles sen port doorgegeven worden alsof het om water gaat? Voor de rijke historie en het kolonia le verleden van Portugal moeten we binnen in de musea zijn. Opvallend is de collectie porselein. De Portugezen keken de kunst af van de Chinezen en gingen in eigen land aan de slag, omdat in verschepen veel tijd ging zit- Guarda ♦Coimbra PORTUGAL 7 Abrantes Santarém Portaleg Estremos ten. Echte kenners van het porselein drijven ze daar soms nu nog mee tot wanhoop. De Portugezen beheersten wel de techniek, maar hadden geen notie van de symboliek van de Chine zen. Daarom is het Portugese porse lein een ratjetoe van symbolen en dus niet te lezen. Sommige reisgidsen omschrijven het noorden als traditioneel of zelfs ach tergebleven. Dat eerste klopt, maar zeg het tweede niet hardop in café Brasileira in het centrum van Braga, want dan barst de discussie los. (Zoals je ook niet aan Portugees moet vra gen of hij Spaans spreekt.) In Braga is het veel rustiger op straat en zien we de huizen met de tradi tionele Azulejos aan de buiten kant beter. De tegels bieden be scherming en verkoeling van de woningen, en de verschil lende ontwerpen zijn een kunst op zich. De mooiste bezienswaardigheid staat echter buiten het cen- trum: De bom Jesus do Monte. Een steile, heilige 1/1 weg waarin de veertien kruiswegstatiën terug- z komen. Aan het einde van de klim wacht het K-kerkbezoek. Voor wie de klim te steil vindt, biedt de kabelbaan uit komst. Een 'elevador' die hydraulisch aange- dreven wordt, behoór- ■- i? lijk kraakt, maar wel sinds 1882 dienst doet. Van bovenaf is er goed zicht op de stad die gedomi- neerd wordt door kerken en de religieuze hoofdstad is van het land. Adel Kijken naar het verleden is één, bele ven is twee. Onze uitvalsbasis is Casa de Sezim. De haciënda, sinds 1376 fa miliebezit, ligt op een heuvel even buiten de oude hoofdstad. Zittend op de veranda met een glaasje Vinho Ver- des, de 'groene' streekwijn en met uit zicht op een prachtige tuin is er wei nig fantasie meer nodig om te beden ken hoe goed de Portugese adel het 'Accommodaties steeds belangrijker voor toeristen' Het was te verwachten, maar Düssel- dorf is favoriet als het om kerstmark ten gaat. Volgens de laatste graadme ter is de Maastrichtse kerstmarkt ook opvallend populair. De uitslag: Düsseldorf 39% Q Maastricht 27% Andere plaats 14% (Q Keulen 9% Valkenburg 5% Brussel 4% /V Aken 2% Op kerstvakantie gaan Maar liefst 600.000 Nederlan ders gaan op vakantie tijdens de Kerst. Ongeveer de helft gaat in eigen land op vakantie en de andere helft zit in het buiten- "X$ land. Waarom gaat u juist met ra Kerst op vakantie? Stem mee in de Graadmeter. 04) Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Favoriete kerstmarkt in Düsseldorf 4 9 wm m w ihéma Vxkanripnarite "Ooh nee. Wat gebeurt er?" Dat is het eerste gevoel dat me bekruipt als ik wakker word in Libéma Vakantiepark Beekse Bergen. Aan het prima bed en mijn meer dan comfortabele bungalow ligt het niet Die zijn beide dik in orde. Nee, het is de brullende leeuw in het naastgelegen safaripark Beekse Bergen die bezig is met zijn dagelijkse ochtendritueel. Een vakantie bij Libéma Vakantieparken met gratis toegang tot 8 dagattracties is toch wat anders dan twee weken Gran Canaria... Bij het binnenkomen van de gezellige huis kamer bekruipt mij een warm gevoel dat zelfs de zon boven zo'n Canarisch eiland mij niet eerder heeft gegeven. Terwijl ik samen met mijn vrouw aanschuif aan een ge dekte ontbijttafel, compleet met koffie, verse jus en warme broodjes stormen mijn twee kinderen de luxe bungalow binnen. Ze komen net terug van de Vroege Vogel Safan in Safanpark Beekse Bergen. "Pap, ik heb de olifanten ontbijt mogen geven en heb zelfs de giraffen wakker ben worden, mag ik morgen weer?", roept mijn enthousiaste dochter (7). Even snel wat feiten op een rij. We - mijn vrouw, onze zoon, onze dochter en ik - verblijven sinds twee dagen op Vakantiepark Beekse Bergen van Libéma Vakantieparken Dit complete vakantiepark gelegen rondom het grote meer met aparte gethematiseerde Safaricamping maakt onderdeel uit van recreatiegebied Beekse Bergen, waar ook het Safaripark en Speelland toebehoren. Gratis toegang tot 8 attractieparken! Na het ontbijt blijkt dat kinderen prima kunnen discussiëren wanneer de vrouw des vakantiehuizes heeft gevraagd waar we vandaag naar toe zullen gaan. Wat voor's en tegen's later besluit ik: "Zullen we gaan zwemmen in subtropisch zwemparadijs Sportlom in Den Bosch, de leukste en lelijkste dieren gaan bekijken in Dierennjk Europa of een spannend avontuur beleven in Ecodrome Zwolle?". Aangezien Jordy gisteren voor een bezoek aan het VOC- en plratenwalhalla Cape Holland koos, mag dochter Jorrinde vandaag beslissen. Amper een uur later stappen we in de auto richting Dierenrijk Europa vlakbij Eindhoven Vrolijkheid alom op de achterbank en een ontluikend winterzonnetje schijnt door de voorruit. Bij de ingang van het park kunnen we vnjwel direct doorlopen. De handige ExtraCard die wij bij aankomst op het vakantiepark ontvingen, geeft ons tijdens het gehele verblijf gratis èn onbeperkt toegang tot acht Nederlandse attractieparken. Handig én voordelig! De getekende ijsbeer Sven en berberaap Pico wijzen de weg op onze reis door zeven Europese gebieden Tijdens de wandeling passeren we bruine beren, wolven, roggen, steenbokken en zeehonden. Jordy blijkt bij het zien van een echte ijsbeer toch iets minder stoer dan dat hij zich gisteren als piraat heeft voorgedaan. "Hij kan echt niet dichtbij komen", stelt een verzorger hem gerust. Spetterend speelplezier Het gekakel op de achterbank is op de terugreis van het dierenpark naar onze vakantiebestemming ingeruild voor twee dromende kids. Dat is echter maar voor korte duur. Bij aankomst op het vakantiepark trekt dochterlief aan mijn ene arm met de vraag of we gaan zwemmen in het overdekte zwembad terwijl mijn zoon een wedstrijdje midgetgolf wil spelen tegen zijn vader. "Allebei en daarna met de boot naar Speelland," besluit ik. Wanneer de kids zich tegen het einde van de middag vermaken met leeftijdsgenoten in Speelland Beekse Bergen, geeft dat moeder en mij mooi even de gelegenheid om na te denken waar we vanavond zullen gaan eten. Hoewel de pannenkoeken in De Strooppot ons allen eerder heertijk hebben gesmaakt, blijkt een romantisch Italiaans dineetje in ptzzena La Fontana ook een goed idee. Glaasje rode wijn erbij en Italiaanse muziek op de achtergrond Ja, ook als ouder heb je op Vakantiepark Beekse Bergen écht vakantie. Bovendien kregen we bij het inchecken een fijne kortingsbon voor deze maaltijd, 's Avonds stop ik Jordy nog even in bovenin zijn stapelbed. "Pap, dit is de leukste vakantie ooit. Vind je ook niet?" Ja, dat vindt papa nou ook. Libéma Vakantieparken biedt een drietal kwali teitsparken in Brabant In Vakantiepark Beekse Bergen in Hilvarenbeek, Vakantiepark De Bergen in Wanroij en Vakan tiepark Vinkeloord in Vinkei werd recentelijk fors geïnvesteerd waardoor deze garant staan voor een sfeervolle vakantievoorfamilies, vrienden,senioren enjongegezinnen. Uniekis dat gasten tijdens een verblijf op één van de Libéma Vakantieparken met de ExtraCard gratis en onbeperkt toegang hebben tot een achttal Nederlandse attractieparken waaronder Safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek, Cape Holland In Den Helder, Ecodrome in Zwolle, Dierenrijk Europa nabij Eindhoven en Sportiom in s-HertogenboschNa een verblijf ontvangen gasten 25% korting op deze dagattracties. Kijk voor meer informatie en reserveringen op www.libema.nl of bel 0900 - 0200 0,20 p.m.). Overzicht: reisverslaqen.startkabel.nl Interactie andere reizigers www.waarbeniij.nu Eigen vakantiewebsite: www.prachtvakantie.nl Gratis vakantiewebsite: www.hamakatravel.nl Vakantiewebsite als cadeau: www.ikbenopreis.nl *.-& - www.waarbenjij.nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47