't Feestje vier je met elkaar PZC Het maakt niet uit waar je uit het ei komt Civilization IV blijft eindeloos herspeelbaar zaterdag 24 december 2005 Het prinsesje in De Prinses op de erwt moest op een bed met twaalf verende matrassen slapen. Deze illustratie is gemaakt door Polly Borland. Woensdagavond zes uur. De waterpoloërs van de Stormvogel uit Vlis- singen zijn in het Vrijburg- bad drukdruk met lijnen, vlaggen en doelen. Gerouti neerd wordt het achtbanen- bad met lijnen versmald tot zes, de pylonen worden op de juiste plaats gezet en de beide doelen worden veran kerd aan de startblokzijde. Na het sjouwwerk gaan rap de trainingspakken uit en worden arm- en beenspie ren even kort 'wakkerge- schud'. Vervolgens stort de hele groep zich - na een seintje van trainer Sjaak Leijnse - mas saal in het water en zwemt op richting trainer. Inzwemmen, sprinten, intervaltraining; het hele scala aan trainingsvormen wordt vervolgens binnen een uur afgewerkt. Iris Dingemanse (13) en Tom Pel (13) zwemmen zich helemaal uit de naad en hangen na een uur hijgend aan de rand van het bad. Moe, maar voldaan. Iris: „Waterpolo is zo'n tof spel. AÏles zit erin. Naast het zwemmen draait alles natuur lijk om het 'gevecht' om de bal. Toch heel iets anders dan het wedstrijdzwemmen, waar je al leen maar knokt tegen de klok. Ook hartstikke leuk, maar wa terpolo doe je samen met een team. Bovendien, onderschat het spelletje niet. Wij spelen vier keer vier minuten en dan ben je blij als je even twee minu ten uit kunt blazen. Het is voort durend positie kiezen, sprinten - 'ja, bij balverlies ook vaak voor nop' - je tegenstander uit schakelen en proberen zuinig om te springen met je energie." Via het Sterrenplan van de KN- ZB maakte Iris kennis met wa terpolo. Via dat plan maak je kennis met vier zwemsporten: schoonspringen, waterpolo, syn- chroonzwemmen en wedstrijd- zwemmen. „Nou, waterpolo is toevallig echt helemaal mijn ding", lacht Iris breeduit. „Lek ker er tegenaan en niet te flauw. Dat ligt me wel." Drogen Teamgenoot Tom Pel is het hele maal met haar eens. Zes dagen per week ligt hij in het Vrijburg- bad. Zijn zwembroek krijgt nau welijks de tijd om tussen twee trainingen door te drogen. Een tonig? Nee, dat woord kent hij niet. „Welnee, trainen is elke keer een feest. Natuurlijk gaat het ook bij waterpolo om het re sultaat. Net als bij het wedstrijd- zwemmen. Je wilt een partij na tuurlijk wel winnen, net zoals je bij de 100 meter borstcrawl als eerste wil aantikken. Maar met polo win en verlies je met het he le team. Dat is het verschil. Het feestje vier je met elkaar." Het tweede aspirantenteam van de Stormvogel is bezig aan een uitstekend seizoen. Met twee wedstrijden minder gespeeld staan ze achter het team van de Schelde op een tweede plaats. Tom. „Alles is dus nog mogelijk. We spelen anderhalve competi tie en hebben allebei een keer gewonnen en verloren van el kaar. Bij de derde wedstrijd is het dus erop of eronder voor ons." Wat er ook gebeurt, voor Iris is het - helaas - absoluut het laat ste seizoen. „Ik speel nu als enig meisje in een jongensteam. Dat gaat perfect, ik ga voor geen en kele knul opzij. Als het moet zwem ik over de tegenstander heen. Tja, dat ziet de scheids ook natuurlijk en dan moet ik de hoek in. Twintig seconden na denken over mijn zonden. Vol gend jaar word ik 14 en dan ver leent de KNZB geen dispensatie meer. Meespelen in een jongens team is dan onmogelijk. Daar baal ik enorm van, want de club heeft niet voldoende meisjes voor een damesteam." Ook Tom ziet haar met lede ogen vertrek ken. „Iris is voor ons de 'zeven de jongen'. Ze speelt beter dan menig ander, dus we gaan haar zeker missen." Het alternatief voor Iris blijft het wedstrijdzwemmen. „Dat blijf ik ook gewoon doen. Maar je mist dat speciale sfeertje dat je bij waterpolo tegenkomt. Lek ker samen jagen op de bal, gooien, vangen, sprinten en pro beren slimmer en sneller te zijn dan je tegenstander. Het enige dat ik zeker zal blijven doen is trainen en als supporter mee gaan naar de wedstrijden. Dan blijf je er toch nog een beetje er bij horen." Hans Segboer Sprookjes bestaan: tweehon derd jaar geleden werd in een armzalig huisje een jongetje geboren dat alles tegen had, maar als schrijver wereldbe roemd en onsterfelijk zou wor den. Op 2 april 1805 werd in Odense, een stad in Denemarken, Hans Christian Andersen geboren. Zijn vader was schoenmaker, over zijn moeder vertelde men dat ze niet deugde. De twee wa ren arm als de mieren. En alsof dat al niet erg genoeg was, bleek Hans Christian ook nog eens wat je noemt een rare kwibus. Hij was lang en mager,, had,.klei ne oogjes, een enorme neus, een uitbundige bos haar en machtig grote voeten. Vriendjes had hij niet en als hij buiten was, wilde zijn moeder hem het liefst met een weer binnen. Daar kon hem tenminste niets overkomen. Veel ruimte om zich te verma ken had hij er niet. Het achteraf- huisje kende maar één vertrek en dat was tegelijk de werk plaats van zijn vader. Voor meu bels zal nauwelijks plaats ge weest zijn: het bed van Hans Christian was een plank die overdag tegen de muur stond en 's avonds neergelegd werd. Over Hans Christian Andersen is veel geschreven. Zo weten we bijvoorbeeld dat hij beroemd en rijk en populair wilde worden als toneelspeler, zanger, ballet danser, als dichter en toneel schrijver. Het is allemaal anders gelopen. Op bezoek bij vrienden merkte hij dat kinderen altijd met rooie oortjes naar zijn ver halen luisterden. Een paar van die sprookjes schreef hij op als of hij ze aan hen vertelde. Later zou hij er in een brief over schrij ven dat hij van een bevriende ge leerde had gehoord dat die sprookjes hem vast en zeker on sterfelijk zouden maken, 'omdat ze volgens hem de meest vol maakte zijn dat ik heb geschre ven.' Eind 1835 verscheen zijn eerste bundeltje. Evenlyr fortal- tefor Bom heette het, of in het Nederlands Sprookjes verteld voor kinderen. De 156 sprookjes die Hans Chris tian Andersen tussen 1835 en 1872 schreef, hebben vanaf het begin kunstenaars geïnspireerd tot vaak bijzondere prentenboe ken En nu het dit jaar tweehon- Een illustratie uit het verhaal van De kleine zeemeerminge maakt door Lisbeth Zwerger derd jaar geleden is dat de schrijver geboren werd, hebben verschillende illustratoren met beide handen de kans gegrepen nieuwe tekeningen bij enkele van zijn sprookjes te maken. Het opvallendste prentenboek van allemaal is De prinses op de erwt van Lauren Child en Polly Borland. Plet verhaal over het meisje dat op een stormachtige avond drijfnat voor de poort van het paleis staat van de prins die een echte prinses wilde trou wen, wordt door Lauren Child geestig en met een aanstekelijk dikke knipoog naverteld. Hans Christian Andersen zou er met moeite zijn eigen sprookje in herkennen: 'Toén het meisje een hartversterkertje had gedron ken, gaf de koningin opdracht een heet bubbelbad voor haar klaarte maken.' Comflakedozen Lauren Child speelt een bijzon der spelletje met letters. Maar het geraffineerdst zijn toch de illustraties van Polly Borland. Ze is fotografe, maar tekende een betoverend mooi prinsesje, trok het een jurkje van mooie stof aan, zette het met de andere uitgeknipte figuurtjes tussen mi niatuurmeubeltjes in een pop penhuisje en fotografeerde alle tafereeltjes in een decor ge maakt van comflakedozen. Het werd een opwindend prenten boek dat iedereen zal verrassen. Een van de allermooiste sprook jes blijft De kleine zeemeermin. Lisbeth Zwerger verzorgde voor De Vier Windstreken een fraaie jubileumuitgave met de hartver scheurende geschiedenis over de kleine zeemeermin die voor de prins op wie ze verliefd was 'huis en haard verlaten had, haar stem had opgeofferd ep on uitsprekelijke pijn had geleflen, zonder dat hij er ook maar iets van wist.' Andersens bekendste sprookje en tegelijk zijn eigen levensver haal is Het lelijke jonge eendje. Robert Ingpen (net als Lisbeth Zwerger bekroond met de Hans Christian Andersen Prijs, 's we relds belangrijkste prijs voor prentenboekkunstenaars) maak te oogstrelend romantische pren ten bij het verhaal met de be roemde zin 'Het maakt niet uit waar je uit het ei komt, maar uit welk ei je komt Jan Smeekens Lauren Child Polly Borland: De Prinses op de erwt. Van Goor; €13,95. Lisbeth Zwerger: De kleine zee meermin. De Vier Windstreken; €18,95. Robert Ingpen: Het lelijke jonge eendje. De Vier Windstreken: €13,95. In De Drukkery te Middelburg is t/m 15 januari een tentoonstel ling te zien met o.a. kunstenaars boeken geïnspireerd op Ander- sensprookjes en gefnaakt door studenten van de Illustratieve Vormgeving van de Hogeschool Sint Lucas in Antwerpen. Bij de tentoonstelling, samengesteld in opdracht van het Nationaal Cen trum voor Jeugdliteratuur/Villa Kakelbont in Antwerpen, hoort een publicatie door Vanessa Joosen en Harlinda Lox: Ik lijk alleen maar dood/Andersen an ders bekeken; 12,50 Civilization is nog niet zo oud als de beschaving zelf, maar het scheelt niet veel. De eerste versie van deze meer dan zes miljoen maal verkochte 'sim' verscheen voor de pc in 1991. Inmiddels is Civilization IV net verschenen. Voor spelers die 'Civ' nog niet kennen: de bedoeling is om -als leider van een zelf te kiezen be schaving- je volk vanuit de oud heid steeds verder te ontwikke len totdat je als eerste de ruimte gaat verkennen. De computer of andere tegenspelers runnen zo hun eigen beschavingen en pro beren je natuurlijk voor te zijn. Voor de barbaren onder ons: je wint ook door alle andere volke ren van de kaart te vegen. Sinds de eerste Civilization is er aan het spelconcept weinig veranderd. Je begint met een groepje pioniers, die je al snel je eerste stad laat stichten. Daar na ontwikkel je je stad, bevol king en cultuur en breid je je ge bied uit door nog meer steden te stichten. Denk ook aan de infra structuur tussen de steden en houd ondertussen je bevolking gelukkig. Versie IV biedt veel multiplayer-mogelijkheden. Spelen via e-mail, via internet, in teams, het kan allemaal. Bovendien zijn er enorm veel op ties om de spelwereld te beïn vloeden. Het tijdperk, de snel heid, de omvang en het klimaat van de speelwereld, de overwin ningscondities, het kan alle maal naar de hand van de spe ler worden gezet. Begin 2006 komt de gratis Civ World Buil der SDK uit. Een stuk software waarmee ervaren program meurs de Civilization-wereld nog verder kunnen tweaken. Wie niets van programmeren weet kan met de nu al in het spel ingebouwde World Builder aan de slag. Civ IV ziet er prach tig uit, maar stelt daarom ook behoorlijke eisen aan de compu ter. In ieder geval maakt het ver slavende Civilization IV met zijn spelgenot, eindeloze her speelbaarheid en aanpasbaar heid onze beschaving weer een stukje leuker. Jasper Wigleven Civilization IV voor pc. 2K games/Firaxis, prijs: 49,95 euro. Minimale systeemeisen: 1,8 GHz P4, 512MB RAM, 128MB video geheugen, 1,7 GB ruimte op de harde schijf. Zie ook www.ci- viv.com Ook Civilization IV staat weer garant voor uren spelplezier. Amelle Berrabah nieuwe Sugababe Een dag nadat zangeres Mu- tya Buena de Sugababes heeft verlaten, heeft de succes volle Britse popformatie al een nieuw lid aangetrokken. Het is de 21-jarige Amelle Berrabah uit Hampshire. Het management heeft Berra bah voorgesteld als nieuwe zan geres, een keuze die naar ver luidt snel de instemming kreeg van de twee overgebleven Suga babes, Heidi Range (22) en Keis- ha Buchanan (21). De twintigja rige Buena, die in maart dit jaar beviel van een dochtertje, stapte uit de band omdat ze af wilde van de enorme media-aandacht voor het trio dat grote successen boekt met het album Taller In More Ways. Buena was dertien toen ze lid werd van de Sugaba bes. De formatie heeft de afgelo pen jaren in totaal vijf miljoen cd's verkocht. GPD Tom Pel voelen zich als een vis in het water. „Trainen.is elke keer een feest." foto Ruben Oreel De waterpoloërs Iris Dingem;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44